sentement de tous les propriétaires intéressés. Et vous voyez, que j'avais raison de pré voir dés objections. Maintenant, au lieu de se mettre en rapport avec ces propriétaires aiïisi qu'il en avait été décidé, on a passé cavalièrr ment a l'exécution sans s'oc.cuper de leurs réclamations. Je sais même que certains dé ces messieurs se sont rendus en delégation chez notre président qui leur a tout simple ment déclaré que cela ne le regardait pas, que c'était l'affaire du consed communal. Je ti^ns done simplement, Messieurs, a vous sfgnaler ces faits et a exprimer tous mes re grëts quant a la fagon dont nos décisions sont respectées. Je serais même d'avis de voir mBttre a l'ordre du jour de la prochaine séance, en guise de protestation, une motion dé regrets a voter par le conseil communal. M. Lemahieu. Het werd aan den heer Burgemeester Sobry bekend gemaakt dat die ruiling van grond enkel goedgekeurd werd op voorwaarde dat de aanpalers hiertegen geen begwaar inbrachten 't Is daarom dat het schepenencollege besloten heeft een onder zoek Van commodo en incommodo in te stel len en het heeft doen uitplakken aan het stadhuis. Tot beden weten wij nog niet wat dit onderzoek zal opleveren, daar het termijn ervan nog niet vervallen is. Het is enkel op dat oogenblik dat wij zullen kunnen weten wie er hiertegen bezwaren heeft. Af. Glorie Het grootste bezwaar is dat de. werken reeds begonnen zijn, zonder dat de.beslissing van den gemeenteraad in acht is genomen geweest. Af. Lemahieu. Dit is uitsluitelijk op zijn eigene verantwoordelijkheid. M. Van Nieuw en hove. L'entrepreneur de'M. Sobry n'a pas su se mettre a l'ouvrage sans avoir au préalable le nouveau tracé. C'est done la ville qui a dülui donner l'aligne ment. M. Missiaen. Hieruit bestatig ik dat M. Sobry verwittigd werd en dat hij nogmaals de beslissing van den gemeenteraad over 't hoofd heeft gezien. M. Bonnet. Ik geloof dat de verklaring van den heer schepene Lemahieu rechtzinnig isï Het is dus den heer Burgemeester alleen dié. hier in fout is. M. Missiaen. Niets belet den gemeente raad thans reeds zijn spijt uit te drukken. M. Glorie. Vermits er zoo een hoogdrin gendheid bestond voor de werken aan te vangen, kunnen wij nu even goed de hoog dringendheid stemmen over het gedane voor- stel. Men zegt ons wel dat er een onderzoek van commodo en incommodo is ingesteld, maar 't.is. nu gelijk wat dit onderzoek oplevert, dit belet niet dat, wanneer een privaat recht be staat, de belanghebbenden dertig jaar tijd hebben om dat recht te doen geld en. Waarom moest de heer Burgemeester zich met zoo een overgroote haast aan het werk zetten zonder zich om niets noch om niemand te bekommeren. De aanpalende eigenaars heb ben zich in afvaardiging bij den heer Burge meester begeven om tegen deze overhaastige uitvoering protest aan te teekenen, en hen wist de heer Burgemeester alleen te antwoor den Dat gaat mij niet aan, 't is de gemeente raad die beslist. AL Van Nieuwen hove. Encore deux dra- peaux: en moins. MGlorie. Ik stel dus voor dat de ge meenteraad zijn spijt zou uitdrukken over het feit dat zijn beslissingen over het hoofd wor den: gezien. M. Declercq. Wij moeten dus eerst stem men over de hoogdringendheid om te zien of dït voorstel wordt aangenomen. Stemmen ja de heeren Van Nieuwenhove, Glorie, Laton, Missiaen, Bonnet, Bossaert eirSoete neen de heeren Declercq en Le mahieu onthouden zich de heeren D' Hu- vettere, Vandamme en Delahaye. Op vraag van den heer schepenè Declercq, dd, voorzitter, stelt de heer Glorie een motie van spijt op, die luidt als volgt De gemeen teraad drukt zijnen spijt uit dat M. de Burge meester de ruiling voortgezet heeft, waarover in voorgaande vergadering gestemd geweest is, zonder de voorwaarden gestemd door den gemeenteraad na te volgen. MBonnet. - Ik vind dat gij zoo hoffelijk zijt, M. Glorie. M. Glorie. - Ik wil nog den dood van den zondaar niet. Hierop wordt tot de stemming overgegaan. Stemmen ja de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Glorie, Laton, Missiaen, Bon net, Bossaert en Soete neen de heeren Declercq en Delahaye onthouden zich de heeren Lemahieu en Vandamme. Dit incident gesloten zijnde, komt de heer Sobry terug de vergaderzaal binnen. 4) MMissiaen. Zoo er iemand verwon derd was over de verklaring daar zooeven door den heer Glorie gedaan, dan was het wel ik zelf die verwonderd was over de ver wondering van den heer Glorie. Hij weet nog niet hoe wij bestuurd worden door onzen burgemeester. MSobry. Ik verzoek u hier in 't open baar geen persoonlijkheden aan te halen. Dit is ten andere door de wet verboden. Af. Missiaen. - Ik heb het over een ander feit. Dat van den heer Glorie is reeds afge handeld en straks zult gij kunnen zien wat de gemeenteraad tegen u stemde. Vroeger dus heeft de heer Sobry hier gezegd dat eens het procesverbaal eener zitting goedgekeurd was, het niet meer kon veranderd worden. Welnu ik lees letterlijk uit het verslag onzer voorgaande zitting, dat daar zooeven werd goedgekeurd, dat betrekkelijk de kwestie van het inrichten van stortbaden in de stadsscho len er voorgesteld werd dit punt te verschui ven tot de volgende zitting. En niettegen staande dat vind ik er niets van op de dagorde van heden. Dit is eenvoudig om aan te toonen hoe M. Sobry den gemeenteraad neemt voor een quantité négligeable en hoe hij hier een soort dictateur speelt. Doch mij kan dat niets maken. Maar, na al die onregel matigheden, na al die onpasselijkheden en onbevoegdheden, vraag ik aan den gemeente raad of het niet geraadzaam ware hier een register te houden waarin regelmatig al deze feiten zouden opgenomen worden. Zoodoende zou het nageslacht kunnen zien hoe de stad Yper werd toegewijd aan het H. Hert en hoe de stad Yper bestuurd wordt door een dicta tor die geen rekening houdt noch met de besluiten van den gemeenteraad, noch met den wil van de bevolking. M. Sobry. M. Missiaen, gij weet wel dat de heer Stadsingenieur belast werd met het opmaken van de bestekken voor al de nog uit te voeren werken voorzien in de vroeger gestemde leening. Gij weet ook dat dit een zeer groot werk is en dat de heer ingenieur onmogelijk voor vandaag die bestekken kon gereed hebben. Gij kunt ons dus niet verwij ten dit punt op de dagorde van heden niet gebracht te hebben vermits er verstaan werd dat de heer ingenieur een maand tijd zou hebben voor het klaar maken dier bestekken. Maar wat gij betracht is er een persoonlijke, hatelijke zaak, een politieke zaak van te maken, 't Is mij zoeken hatelijk te maken in de oogen der bevolking die mij hier gezonden heeft. Gij wilt mij door alle mogelijke midde len van hier doen vertrekken, maar 't en zal niet baten. Ik ook en vraag niet dat gij de plaats zoudt ruimen. Ik ben hier gezonden door het volken zal, bewust van mijne plich ten, mijne opgelegde taak volbrengen en be hartigen. 't Is ongelukkig hier steeds met zulke hatelijke persoonlijkheden voor den dag te komen en ik zou aan den gemeenteraad willen vragen den wensch uit te drukken in 't vervolg alle persoonlijkheden te zien van kant laten tijdens de openbare zittingen. M. Missiaen. Gij zult-mij nooit beletten hier te zeggen wat ik meen over den burge meester en over zijne handelwijze. Wat de heer Sobry ons zooeven zegde isgeen rechtvaardiging. Had men aan ons, ge teraadsleden, moeten zeggen de heer in!"' nieur heeft de bestekken niet kunnen ge maken voor vandaag, wij zullen dit punt de aanstaande zitting bespreken, niemand zou ertegen opgekomen zijn. Maaar nu, had ik die kwestie niet moeten opwerpen' de gemeenteraad zou er even wijs over' geweest dan te voren. Wat men zoekt is dez" zaak in den doofpot te steken. Wij weten het, gij zijt hier gezonden door het volk, maar slechts door een derde der bevolking. En gij moogt u, M. Sobry, altijd kwaad maken zooveel gij wilt, nooit zult - mij beletten mijn gedacht te zeggen. M. Sobry. Laat ons een einde stellen aan die ongelukkige persoonlijkheden. 5) M. Van Nie wenhove. Je regrette de devoir prendre encore la parole a la fin de cette séance, mais je voudrais connaitre la décision du collége échevinal au sujet de la nuit de la Mi Carême. Suite a notre dernière discussion oü la presque majorité du conseil communal se prononqait en faveur de la nuit de la Mi-Carême, nous avons été trés surpris d'apprendre par la suite que le c< llège a tout simplement accordé la permission de la nuit les deux dimanches de la Kattefeest, la oti la population va se coucher comme a l'habitude et oü les cafetiers n'en profitent done pas. je voudrais done savoir ce que vous comptez faire pour dimanche prochain. Af. Sob>y. Het Koninklijk Besluit mach tigt het schepenencollege verlof te geven van zeven nachten per jaar en dit op groote feestdagen en openbai e feestelijkheden,zooals dit thans met het Kattefeest, dat een open bare feestelijkheid is en telken jare veel volk aanlokt, het geval is. Verleden jaar ook werd het de herbergen toegelaten open te blijven tot na 1 uur van den nacht op die Zondagen, en wij hebben gemeend dit voorbeeld te mogen volgen. Ik heb naderhand vernomen dat die beslissing niet welgekomen was en dat bijna alle herbergen om 1 uur reeds gesloten waren en dat op een openbaren feestdagIk vraag mij af, zoo het op dien dag niet noodig is, of het wel de moeite is de herbergen langer open te laten op andere dagen Ik heb ook nog gesproken met verscheidene herbergiers die allen mii verklaarden gelukkig te zijn om I uur hun herberg te mogen sluiten en niet verplicht te zijn voor enkele kalanten, die blijven zitten maar zeer weinig verteeren, licht en vuur te moeten branden enhunnacht- rust te moeten derven. Daarbij vind ik dat wij ook moeten rekening houden met het verzoekschrift ons gezonden door 26 maat- schappijen van de stad, waarbij gevraagd wordt dat op halfvasten geen machtiging z°u verleend worden om de herbergen na 1 uur open te houden. Wij moeten niet zoeken de driften der menschen op te jagen, waartoe zulke feestelijkheden dikwijls een gelegenheid zijn, maar wij hebben tot plicht zooveel moge lijk die driften te beteugelen. Af. Bossaert. Ik zou willen weten wie die 26 maatschappijen zijn. Af. Sobry. Ik zou aan den heer secretaris moeten vragen dien brief te gaan halen, daar ik hem niet voor handen heb. Maar al raadsleden hebben dien brief reeds Se'eZ^ en daarbij dit punt staat niet op de dagor van heden. t Af. Vandamme. Kunt gij, M. ®ossaeo[I| mij de maatschappijen noemen die vragen op halfvasten de herbergen wel te mog openhouden jng M. Missiaen. In de voorgaande was de gemeenteraad om zeggens ta*. om die toelating te verleenen. Af. Sobry. De hoogdringenc >ch niet geste: Af. Missiaen. a, 11c weci berejjct idheid werd f (\e twee Ja, ik weet het, derden der stemmen werden m ^teraad maar de meerderheid van den geme was toch dit voorstel genegen. m0eden' Af. Sobry. Dit is enkel een ver

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4