Senaat - Ondervraging recht tot de intrede in het tweede lokaal. Daarom zullen de bezoekers verzocht wor den goed zorg te dragen voor hunne tickets, want afgeleverd in het eerste lokaal door hen bezocht, worden zij afgenomen aan den ingang van het tweede. E,r zullen persoonlijke kaarten zijn, geldig voor geheel den duur der foor, aan den prijs van vpf franken. Er zullen familiekaarten zijn, geldig voor geheel den duur der foor, aan den prijs van tien franken, (personen wonende onder hetzelfde dak). Zooals ieder jaar hebben de bestuurders der scholen van het arrondissement Yper deze week eene uitnoodiging tot kosteloos bezoek ontvangen voor den 6, 7 of 9 April, van 9 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds. De School hoofden die bij vergetelheid geene uitnoo diging zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit tegenwoordig bericht als uit noodiging te beschouwen. Op de Kiosk der Groote Markt, zullen de hiernagemelde concerten gegeven worden HOOGDAG VAN PASCHEN Om ri 1/2 ure, door de Socialistische Har monie van Yper. Om 4 ure, door de Fanfare van Abeele. Om 5 1/2 ure, door Ypriana. TWEEDE PAASCHDAG Om 11 1/2 ure, door de Vlaamsche Har monie van Yper. Om 4 ure, door de Fanfare van Ploegsteert. Om 5 1/2 ure, door de Philharmonie van Poperinghe. Benevens de concerten, heeft het bestuur eene verrassing voorbereid voor het sluiten onzer prachtige verjaringsfoor. Deze parel der foor zal bestaan in eene voordracht met concert over de oude Kant werks ersliedjes van Yper en Poperinghe, gedurende de jaren i8g5 1899 door de Heeren Blyau en Tasseel verzameld en opgeteekend. De Heer Blyau zal als voordrachtgever optreden, Jufvrouw Isabella Stas van Ant werpen als zangeres en de toondichter Heer Albert Sarly van Antwerpen als begeleider. Het feest zal plaats hebben op Maandag ge April, te 8 ure 's avonds, in de zaalLapierre» Hond traat. Ingangprijs 2 franken. Deze zoo .zoete herinnering aan den gulden tijd van vóór den oorlog, is tevens eene voor lezing van echte Ypersche Folklore en zal voorzeker in den smaak vallen van onze me deburgers. Het zal aan het hert der echte Ypersche Kinders deugd doen. Misschien zal er wel eene traan van aandoening gelaten worden Er wordt herinnerd dat de tentoonstellers ten huize en in de lokalen, de eene zoowel als de andere, ook kunnen meêdingen in den prijskamp, voor met natuurlijke bloemen of planten versierde uitstallingen. Die prijskamp,gansch kosteloos,is ingericht door de Koninklijke Hoibouwmaatschappij, onder de bescherming en met ondersteuning van het Stadsbestuur. Er zijn reeds vele inschrijvingen genomen bij den Secretaris dei- maatschappij, M. Ferdinand Dethoor, Rijssel- straat, I/S De lijst wordt gesloten op Zondag I April; dat de latekomers zich verhaasten De lokalen der Middelbare School zullen ter beschikking der tentoonstellers zijn te beginnen met Maandag 2 April. De lokalen der Beroepschool zullen be schikbaar zijn op Dinsdag 3 April, vanaf 7.30 tot 12 uren en van i3 tot 19 uren. Reeds is M. Stevens-Pattou begonnen op de Groote Markt aan het oprichten der tent die zijne tentoonstelling zal bevatten. Mochte het weder gunstig zijn. met de Paaschdagen en Inrichters en Tentoonstellers over hunne moeite beloonen SENAAT BEKNOPTWERS LAG UITTREKSELS o Vergadering van 2O IVIaart 1928 Begrooting van 's lands Schuld A Igemeene Beraadslaging De heer Arm. Huysmans. Mijne laatste opmerking geldt den afkoop door de Alge- meene Spaar- en Lijfrentekas van obligaties 5 t. h. 1925, afgeleverd ter betaling van oorlogsschade. De regeering vergoedt aan de spaarkas een bijkomenden interest die, in 1926, 1.10 t. h. bedroeg. Voor 1927, wordt deze bijkomende interest gebracht op 2.10 t. h. d. w. z. dat de Schatkist aan de Alge- meene Spaarkas voor de door haar afgeloste obligaties 5 t. h., 7.10 t. h. interest heelt betaald, als wanneer de ongelukkige geteis terde slechts 5 t. h. ontvangt, waarvan dan nog de taxe op roerende goederen dient afge trokken. Is dit bedrag voor 1928 nog niet verhoogd, vermits er bij artikel 48 der begrooting van 's lands schuld voor dezen post een verhoo ging van 1.260.000 frank wordt voorzien Verleden jaar werd er als reden aangevoerd dat er diende rekening gehouden met den rentevoet der geldbeleggingen van de Spaar kas. Welnu, de huurwaarde van het geld is in dezen laatsten tijd fel verminderd en men vraagt zich af of het voordeel dat de Schatkist aldus aan de Spaarkas vergoedt wel gewettigd is. Op de begrooting voor 1927 vertegenwoor digde dit voordeel een bedrag van 1,730,000 frank en op de begrooting voor 1928 is het gestegen tot 2,990,000 frank. Deze toestand geeft des te meer aanstoot daar de regeering op de begrooting voor 1928 nog de uitbetaling voorziet van oorlogsschade door middel van obligaties 5 t.h. voor een bedrag van 400 millioen. Is het niet hoog tijd dat er een einde worde gesteld aan dezen toestand waarover de onge lukkige geteisterden terecht bitter klagen Desaangaande heb ik in Maart 1927 een voor stel gedaan. Waarom, zei ik alsdan, zou de regeering de uitschrijving niet toelaten van een leening van 1 milliard of zelfs meer met zeer beperkten interest b.v. 2 t.h., en die een lot van 100,000 frank per werkdag zou behel zen, hetgeen 3 t.h. vertegenwoordigt De heer MoyersoenMen speculeert al genoeg in België I De heer Arm. Huysmans. Het zou, inte gendeel, misschien een middel zijn om de kleine spaarders van speculeeren af te houden. Zulke leening, in uitstekende voorwaarden uitgeschreven, zou alle kansen op welslagen bieden. Zij zou toelaten dat geen titels voor oorlogsschade nog worden uitgegeven, en de nog aan de geteisterden uit te betalen oorlogs schade in geld zouden worden uitbetaald, dat oude schulden wegens oorlogsschade zouden worden gezuiverd. Ik hoop dat de minister van financiën hier een verklaring zal doen, die aan de geteisterden eenige hoop zal geven, met wat meer vertrouwen in een grootere recht vaardigheid vanwege de regeering. De heer Houtart, minister van financiën. De belangwekkende redevoering van den heer Huysmans zou uitvoerig beantwoord moeten worden. De heeren Arm. Huysmans en de Mévius hebben de kwestie der vereffening der oorlogs schade opgeworpen en zij hebben er hun spijt over uitgedrukt dat een gedeelte van de ver goeding met titels wordt betaald. Hoe zouden wij een procedure kunnen wijzigen, die sedert jaren wordt toegepast Wij zouden tegenover de geteisterden niet anders kunnen handelen. Vooral werd mijn aandacht gevestigd op de kleine geteisterden. Toen ik aan de regeering kwam, was de toestand van de schatkist vrij bezwaard. Doch in den laatsten tijd heb ik hun schuld aan de geteisterden kunnen uitbe talen, waarvan de schade minder dan 3oo fr., vervolgens minder dan 1,000 frank en ten slotte minder dan 5,000 frank in speciën bedroeg. De laatste vereffeningen zijn aan gang. Bijzonder belangwekkende gevallen zullen trouwens altijd in baar geld kunnen vereffend worden. Het is immer het geldgebrek van de The saurie die de ontleeningen bij de Spaarkas op titels van oorlogsschade heeft onvermijdelijk gemaakt. Het was ons onmogelijk meer dan 5 millioen per maand te betalen om tot 10 millioen te geraken heb ik moeten ontleenen aan de Spaarkas. Sedertdien is de Thesaurie er echter op verbeterd en, voor 1928, ben ik ertoe geraakt rechtstreeks, zonder ontleening bij de Spaar kas, te betalen. Ik heb de groote voldoening gehad bij de Beurs, aan den koers van 78, de titels van 1925 in te dienen. Sedertdien hebben zij den koers van 84,25 bereikt. De geteisterden kun nen derhalve hun titels te gelde maken of als borgstelling geven. De heer A. Huysmans stelt mij voor, een leening uit te schrijven. Mijn antwoord luidt ontkennend. Een hoofdzakelijk punt mijner politiek na de crisis was er op gesteld geen leeningen aan te gaan gedurende tijdperk. een lang De houders van titels der openba hebben zware verliezen geleden Vv'eiSC^U^ hun geen vergoedingen verleenen VTetl zoude kosten. Wij kunnen echter tracht', u vertrouwen te doen terugkeeren de dering der huurwaarde van het' hand werken. Bijgevolg moet ik de ged" kde der uitschrijving eener leening van de wijzen. nat*d De heer Arm. Huysmans. - n{ heb n bedoeld den vorm dezer leening. n De Minister. - Het geldleen massa-omW mng, terwijl de titels, die langzameih worden uitgegeven tot reg< ling van oorW schade, gemakkelijk kunnen worden plaatst. Se- De heer senator MULLIE zal Dinsdag a den heer Minister ondervragen over de uitbe taling der oorlogsschade en betreflende de vaart van Yper naar den Yzer. Auiour du Parlement La Budget extraordinaire Au nom de la Commission spéciale du Sénat, M. Bauduin a fait rapport sur le budget des recettes et dépenses extraordinaires pour 1928. Ce rapport note avec satisfaction le crédit destiné aï'avancement des travaux a Nieuport. C'est en vain, dit ilque le pays aura assume la lourde charge de reconstruc tion dans les Flandres dévastées si des mesures ne sont prises pour faire revi. vre dans cette region les activitês écono- miques qui, naguère, la rendaiént si florissante Le dit rapport se termine par un apergu relatif aux réparations. II dit, notamment cc La liquidation des dommages de guerre aux sinistrés tire ct saün;le gouvernement compte opérer les der niers paiements dans le courant de 1929 et la restauration des batiments et travaux publics endommagés par l'effet de la guerre est peu prés achevée. En conséquence, dans un prochain avenir, le gros des réparations allemandes, dont les annuités n'atteignent pas encore le chiflre maximum, pourra être affecté a des dépenses d'outillage et a des amortissements de la Dette. Dès lors, il sera possible, tout en rédui- sant celle-ci, de réaliser avec une ampleur nouvelle un programme de travaux dont la guerre et les conditions issues de la guerre n'ont que trop retardé l'exécution etle pays trouvera dans l'accioissement de son outil- lage une compensation partielle pour ce passif sans contrepartie, héritage de l'inva- sion ennemie.dont la charge grève si lourde- ment le patrimoine national. L'accomplissement fidéle des clauses du plan Dawes permettra de doter la Belgique graduellementa'un équipement économique, grace auquel elle pourra reconquérir et maintenir la place qu'elle tenait naguère dans la compétition des nations. Cette nou- veile oeuvre de restauraiion doit être pour; suivie, avec une perspicacité hardie, aussi rapidement que le permettront les disponi bilités du Trésor. La Commission est heureuse de voir dans l'esprit qui inspire les propositions bu g taires du gouvernement, la preüve q celui-ci est pénétré de cette nécessite Onderscheiding Onze stadgenoot M. Lobelle-Dauch)^ komt opnieuw een eersten prijs, met groo gelukwenschen der Jury, te bekomen, op Internationale Tentoonstelling te (Engeland) op 22 Maart 1.1., voor kunsts pasteigebak. Distinction Notre concitoyen M. Lobelle-I^9 vient a nouveau d'obtenir un premi avec les-plus grandes félicitations u 22 l'exposition de Londres (Anëletp.rHsserie- Mars dernier, pour pièce d'art en i a t

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2