Yper toont zijn Levenskracht DE HOOFDPLAATS VAN HEI WESILAND IN FEEST 'iDe inhuldiging en opening der 5e Hand els foor en der Koloniale en Landbouivtentoonstellingen. Talrijke overheden en vooraanstaande per sonen hebben er aan gehouden, door hunne tegenwoordigheid, de inhuldiging en opening der handelsfoor te vereeren. Onder de uitgenoodigden bemerkten wij de Heeren Brutsaert, Butaye en Missiaen, volks vertegenwoordigers; Deltour, Leuridan, Lom mezen Vandenbulcke, provincieraadsleden Janssen, afgeveerdij. de van den heer Minister van Koloniën Bauwens, algemeen opziener bij het Ministerie van Landbouw Sobry, burgemeester Declercq, Lemahieu en D'Hu- ve.ttere, schepenen Van Nieuwenhove, Glo- rip, Dclahaye,Vandamme, Capoen en Laton, gemeenteraadsleden Versailles, gemeente secretaris Haus, voorzitter der Rechtbank va.n't" Aanleg Castel, vrederechter Verwil- ghen,afgevaardigde bestuurder bij hetKonink- lijic Hoog Commissariaat Ververken, Opzie ner van herbeleg bij de Rechtbank voor Oor logsschade; Vandenbraambussche, politiecom missaris Vergracht, bevelhebber van het brandweerkorps de E E. H.H. Delaere, kanunnik dtkèn en Bouteca, bestuurder der Beroepschool en- Clinckemaille, Arrondisse mentscommissaris, enz. De plechtigheid nam aanvang om 2 ui'en in de beroepschool. De Heer Hector Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer, omringd van de bestuurleden en van het inrichtingscomiteit der Handels foor, verwelkom de de overheden in volgende bewoordingen Heer Burgemeester, Mijne Heeren, Wanneer wij in 19 to in voorloopige woon sten en in barakken van cement, van hout of van ijzeren platen een nieuw leven begonnen hadden midden onzer puinen, dan kwamen eeriigen onder ons bijeen en gaven den eersten plakbrief uit Yper herleeft Deze eerste kreet uit de toen bestaande woestenij, deze ontwaking eener doode was onzen eersten stap op den wegtot heropbeuring van ons dierbaar Yper. De plakbrief prijkte in de barakken van het front als de eerste gloor eener opstaande zon, als het baakvuur van een nieuw leven. Het eerste jaar waren wij met dertig, het tweede met zoowat zestig, het derde met bijna honderd. Maar de barakken verdwenen, de huizen rezen op. Wie naar Yper kwam moest tus- schen de puinen niet meer gaan zoeken. Het nieuw Yper verrees uit de asschen van het ogde, met schoone winkelramen, met schoone uitstallingen, zóó schoon dat men ons soms durft verwijten het te schoon herbouwd te hebben. En de stad die tot dan toe door de kunst matige bedrijvigheid van denherbouwgebloeid had, moest nu hare eigene baan zoeken... dan voelden wij op ons een nieuwe taak vallen, dan beseften wij de verantwoordelijkheid die op ons drukte Yper te maken tot wat het zijn moest. Deze vijfde foor is dezooveelste uiting van een wil tot verheffing onzer stad, wil die op zekere gebieden en namenlijk op da t van het herstel van onzen waterweg zooveel tegenstand ontmoet, maar die door zijne hardnekkigheid toch overwinnen zal Het programma onzer fooren Wel, den wpg naar Yper toonen aan dezen die htm vergeten hebben, de opbeuring der ontstaand handel en nijverheid bewerken, de ontwaken de initiatieven ondersteunen enonze nieuwe Yperlingen aan elkander beter bekend maken. Gij hebt, Mijne Heeren, onze eerste stap pen op dezen weg gevolgd en ondersteund en gij zijt thans hier om vast te stellen waar wij op onze vijfde Handelsfoor reeds gekomen zijn. Deze Handels-en Nijverheidsfoor, ge paard met Landbouw- en Congotentoon stelling, zal voorzeker als een der beste geboekt worden Wij hebben eraan gehouden een landbouw tentoonstelling in te richten.iom aan Yper zijne beteekenis te geven ais hoofdstad eener -rijke landbouwstreek, wij hebben eraan ge Tiouden een Congo tentoonstelling in te r chten om de blikken onzer medeburgers e richten naar dat nieuwe Vaderland, vanwaar de voorspoed en welstand van Belgic komen moet... en ook van Yper. Onze mannen met initiatief zullen er zien ./at er reeds in Congoland te vinden is en voortgebracht wordt, en ook wat er kan naai toe gezonden worden. Het is met genoegen dat ik hier den heer Jaspar, Minister van Ko lorden, bedank voor het goede gevolg dat hij gegeven heeft op onze vraag tot inrichting eener Congosectie, den Heer Rodigas voor het belang dat hij gesteld heeft in onze foor en den Heer Janssen, Bestuurder van het Kolo niaal Ambt, voor de lofwaardige wijze waar op hij onze pogingen steunt, de eer welke lij ons aandoet met deze plechtigheid bij te wonen en de-welwillendheid waarmede hij na de opening de belangstellenden over onze kolonie zal inlichten. Het is ons bestuur ook aangenaam hul le te brengen aan den Heer Baels.. Minister van Landbouw, voor het belang dat hij in onze verjaringsfoor stelt met zich te doen vertegen woordigen door den Heer Bauwens, Algemeen Opziener, dewelke ik bedank voor zijnetegen woordigheid. Het bestuur der Handelsfoor bedankt de Heeren Mandatarissen van Senaat, Kamem en Provincieraad voor het belang, dat zij stellen in onze pogingen en trekt eens te meer hunne aandacht op de dringendheid onzer verbinding met het Belgisch waternet. De woorden Dinsdag uitgesproken door den Heer Minister Baels en de Heeren Senatoren Bauduin, Mullie en Vinck doen ons de toe komst met hoop inzien. Doch kredieten stem men is goed, roepen de Yperlingen U toe, maar waar blijven de aanbestedingen Want 1928 vordert snel en weldra wordt het te laat. Het bestuur der Handelsfoor bedankt het Stadsbestuur voor de mildheid waarmede het jaarlijks de foor ondersteunt en voor de toe lating tot het bezigen der lokalen der Staats Middelbare school Onzen dank gaat ook aan den Eerw. Heer Bouteca, Bestuurder der Beroepschool, in wien wij van den beginne af een krachtigen medehelper gevonden hebben. Daarmede eindigen de eenige woorden welke tot opening der foor dienen moeten en het bestuur bidt Ued, Mijne heeren, te willen overgaan tot het officieel bezoek derverschei- dene lokalen. Vervolgens sprak de heer Burgemeester Sobry volgende rede uit Mijnheer de Voorzitter, Namens de heeren Schepenen en Gemeen teraadsleden der stad Yper, heb ik de eer, U en Uwe medewerkers te bedanken voor uwe vereerende uitnoodiging en vriendelijke ont vangst. De gemeenteraad is gelukkig en preusch de handelsfoor, door u tot stand gebracht, een bezoek te brengen, te samen met onze gekozene heeren Volksvertegenwoordigers en provinciale raadsheeren met Mijn heer Janssen, afgeveerdigde van M. de Minister der Koloniën, met M. Bauwens, algemeene opziener, afgeveerdigde van den heer Minister van Landbouw, M.Verwilghen, dienstdoende Hoogcommissaris der ver woeste gewesten, M. Clinckemaille, Arron- dissements commissaris, en met de voornaam ste vertegenwoordigers van Yper's handel en nijverheid. Zoo droevig en neerslachtig wij waren bij de vierjarige beschieting en verwoesting onzer stad en streek, zoo blij en opgeruimd zijn wij vandaag bij het beschouwen en bewonderen der honderdduizende franken waren en weer den, die van nu tot tweeden Paaschdag te toog en te koop gesteld worden in de ruime zalen van St Jozefsberoepschool der Meenen straat, in de Staatsmiddelbare school der Mondstraat, in de groote tent der Markt, en in de fleurige, geurige winkels onzer stad wij juichen en jubelen rond de kooplieden, de nijveraars, de ambachtsmannen, de land bouwers en de Congovrienden, die hier hunne kostelijke voortbrengselen aangebracht heb ben, om te laten zien dat Yper herleeft en alle koopers kan voldoen. Wij brengen hulde aan de Wetgevende Kamers en de Regeering, voor de millioenen die zij gestemd en besteed hebben aan den heropbouw en het herstel onzer stad en streek wij voelen hoogachting en genegen heid voor de Yperlingen die weergekeerd zijn naar hunne platgeschoten stad, en gepijnd en gepoogd hebben om ze schooner als voor den oorlog te herstellen wij loven en danken u en uwe medewerkers, Mijnheer de Voorzitter, omdat gij door werk en wijs beleid er in ge lukt zijt, voor de 5e maal, een handelsfoor in te richten, met uitstalling daarbij schoonste voortbrengselen van onzen 1 de bouw en onze Kolonie. Met u noodL alle Yperlingen, alle bewoners van ons611 dissement en zelfs alle vreemdelingen n't™11" Yper's 5e handelsfoor te komen bezoeken °m hunne goeste en gading te koopen er nen niet vergeten dat Yper van WlJ kun. ii5o tot i45ode bedrijvigste en rijkste lakenwever, stad van Vlaanderen was, en in zijne sche lakenhalle handelsfooren hield, waar oost groot- en west naar toe stroomden, om er YDe fijn laken te koopen of te verwisselen tèg Engelsche schapenwolle en Duitsche koo waren. Wij drukken den wensch uit dar P" t'Yper, in vrede en vriendschap moge wrocht en voortgebracht worden tot meerde" groei en bloei onzer welbeminde stad en' tot geluk en welzijn van Volk en Vaderland Vervolgens bracht de heer Bauwens in enkele gepaste woorden, hulde aan het in. richtingscomiteit der handelsfoor Volgaarne zegde hij, had de heer Baels, Minister van Landbouw, de plechtigheid der inhuldiging bijgewoond. Doch daartoe belet zijnde, heeft hij mij gelast U in zijnen naam te bedanken voor uwe zeer vriendelijke uitnoodiging. Deze handelsfoor verschilt met die welke binnen enkele dagen te Brussel zal geopei d worden, daar zij hier gepaard gaat met een lan lbouwtentoonstelling. Hoe kon het ook anders Hier, in deze landbouwstreek bij uitnemendheid, is het immers de best ge schikte plaats om onze landbouwprodukten meer en meer te doen kennen en waardeeren. Het is dus uit ganscher hart dat ik u geluk wensch om uw goed gedacht en dat ik hulde breng aan de leden van het inrichtingscomi teit. Onder geleide van den heer Hector Ver meulen, voorzitter der Handelskamer, brach ten de overheden daarna een bezoek aan de verscheidene stands ingericht in de zalen der beroepschool. Daarna werden in de Staatsmiddelbare school, de Koloniale tentoonstelling en de verscheidene stands ingehuldigd. Onmiddellijk daarna kreeg het publiek toe gang tot de lokalen. De ruime schoollokalen zijn als bij toover- slag herschapen in prachtzalen waar nijver heidsvoortbrengselen, kunstvoorwerpen en allerlei verbeterde uitvindingen het oog van den bezoeker streelen. De koloniale tentoonstelling is vlakweg wonderbaar Mannen met initiatief moeten hunne oogen richten op onze rijke kolonie, zien en begrijpen wat naar Congo kan gezon den worden en welke produkten van daar kunnen getrokken worden. Een bezoek in de Koloniale tentoonstelling, ingericht door het Koloniaal Ambt onder bestuur van heer Janssen, is aantrekkelijk, leerzaam en vestigt de aandacht op die rijke streek, welke voor het geslacht dat ons zal volgen, eene onuitputbare bron van rijk dom zijn zal. De Stand van M. Stevens-Pattou, op de land- heeft ard Groote Markt, maakt opzijn eigen een bouwtentoonstólling uit M. Stevens waarlijk noch moeite noch kosten gespa om in de hoofdplaats van het Westlan Center der Ypersche landbouwstreek, een uitgelezen verzameling van landbouwmachie nen te vertoonen. Er wordt herinnerd dat de tentoonstelling open zijn tot Maandag avond 9 April- De ingangkaart kost 1 fr. 5o en geeft ree tot het bezoek in al de lokalen. Er zijn per soonlijke kaarten te verkrijgen alsook 'aml kaarten, voor personen wonende onder zïlfde dak. (Zich daarvoor wenden Edgard Cardinael, Rijsselstraat I/S)- Op den Hoogdag vari Paschen, zullen puike concerten gegeven worden op de Groote Markt. Om 11 1/2 uren, 4 uren en 5 1/2 uren. Op tweeden Paaschdag, drie nieuwe certen op dezelfde uren. o0jj Het bestuur der Handelskamei hee gezorgd voor een kunstavond, met het s der foor. Dit feest wordt gegeven, den 1 - - Jf QQfti.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2