ire*T3rj=*isrcjx de faqxtss Langham A.F.C. London - C.S.Y. R.C.5. Brugeois - FX. Poperinghe Ypersche Voetbalkroniek meerderen. Zij beloopt thans 5omilliard frank, jj tjet ware onzinnig dit kapitaal nog te ver- i meerderen en aan de lasten der begrooting i pjeuwe honderden millioenen toe te voegend Ziedaar waarom al deze behoeften in even- i nicht moeten gebracht worden. Te dier gelegenheid moet ik de principes herhalen welke toegepast werden in zake van .oorlogsschade. Reeds vóór enkele dagen zegde ik, in ant woord aan mijn geachte collega's, de heeren A. Huysmans en baron de Mevius, dat ik onlangs onderrichtingen heb gegeven opdat, jn de mate van het mogelijke, er meer uitkee- ringen in geld zouden geschieden. Zoo komt het dat de betaling van al de vergoedingen <y00r schade aan onroerende goederen aan i ffederbelegging onderworpen, voortaan vol ledig in geld zullen geschieden, naar gelang de wederbelegging plaats heeft. Voor al de schade aan roerende goederen hebben al mijn voorgangers altijd gemeend dat een bedrag van 20,000 frank volstond voor de herstelling van het onmisbaar mobilair Daarom moet ik voortgaan de vergoedingen welke deze som overschrijden met titels te betalen. De toestand is trouwens aanzienlijk verbe terd sedert de titels op de beurs verhandel baar zijn Daar deze titels een verzekerde en vaste marktwaarde hebben, kunnen de geteis terden ze te gelde maken wanneer zij het wenschen of ze als pand neerleggen voor een krediet. Daar het niet mogelijk is, voor rekening van Duitschland. dadelijk in geld al de voor schotten te' doen vereischt als vergoeding voor al de oorlogsgeteisterden, moet ik stellig voortgaan sommige vereffeningen met titels te doen, op gevaar van het evenwicht van de schatkist, dat met zooveel moeite tegen de schommelingen werd beschut, in gevaar te .brengen. In deze reeks moet ik vooreerst de vergoe dingen zonder wederbelegging rangschikken en, zooals mijn voorgangers, voortgaan aan de industrieelen en handelaars n ominatieve bewijsschriften ter hand te stellen die zij >ij de vereeniging van bedrijfsleiders en handels bazen kunnen uitwisselen tegen obligatiên 6 t.h., insgelijks verhandelbaar aan den koers van 97 t.h. ongeveer, mits een jaarlijksche afhouding van o,6o t.h Om echter nijverheids- bedrijvigheid gemakkelijker te doen herleven, heb ik de rechtstreeksche betaling in geld toegelaten van 25 t.h. aan de handelaars en industrieelen, heelemaal geteisterd, en in de frontstreek werd dit percentage zelfs op 5o t.h. gebracht. Ik hoop dat men voor het einde van het jaar het onderzoek van alle vragen tot ver goeding zal voltooid hebben zij bereiken het indrukwekkend bedrag van 1,400,000 frank. De vereffening van de oorlogsorganismen, die thans vrij ver gevorderd is, zal echter vertraagd worden omdat de eindtermijn voor het indienen van vragen tot herziening door de weggevoerden verschoven werd tot 3t Decemoer 1928. Na dezen datum zal men natuurlijk een zeker aantal Staatscommissa- rissen en rechtbanken moeten handhaven om te beraadslagen over de nieuwe aanvragen en de tamelijk talrijke vragen tot herziening. Wat betreft de uitkeering der vergoedingen, wees ik er reeds op dat buiten de spoed- eischende gevallen en de zaken voor onroe rende goederen en voor de nijverheid die Maar waren, ik al de vergoedingen lager dan 1,000 frank heb doen vereffenen, wat de af handeling heeft mogelijk gemaakt van al de Meine bundels, zegge 65 t.h. van het totaal. Het is dus een zuivere legende als men beweert dat ik vooral de groote geteisterden ten nade>ele van de kleinen zou hebben gehol pen Indien mijne voorgangers belangrijke vergoedingen hebben uitgekeerd ten voordeele van de groot industrie, was daarmee bedoeld de industrie weer tot werkzaamheid te bren gen, zonder welke werkzaamheid de arbei dersklasse van bestaansmiddelen verstoken zóu zijq geweest. Daarenboven, indien onze 'odustrieelen, na den stilstand gedurende de oorlogsjaren, langer hadden moeten wachten jtoa hunne fabrieken weer aan den gang te brengen, hadden zij voorzeker hun atzetge- led kunnen verliezen. Ik kom dan tot de schade die door land- duivers werd geleden, in welke zaak de heer "ullie bijzonder belang stelt. Erkend moet worden dat de regeering alle rachten heeft ingespannen om dadelijk na en wapenstilstand de onmetelijke opper- akte grond, die men op een gegeven oogen- 'k voor den landbouw verloren waande, te erstellen. Men kan de aangerichte verwoes ting schatten op een oppervlakte van ruim 90,000 hectaren bosch en landbouwgron 1, welke oppervlakte thans weer met hout is beplant of weer bedricht wordt. Ik herinner er hier aan dat reeds in de Lente 1921, 70,000 hectaren waren bebouwd met een gemiddeld rendement dat nagenoeg hetzelfde was als in igi3. Dit resultaat ging de grootste verwachting te boven. Nagenoeg al de herstellingen werden recht streeks door den Staat uitgevoerd. Wat de herstellingen betreft die door de landbouwers zelf of door de eerste pioniers werden uitge voerd, de meeste werden ten volle vereffend Ongeveer 10.000 overeenkomsten moeten nog bij een vonnis of bij een schikking worden bekrachtigd. Dit is op dit oogenblik aan den gang, en binnenkort komt men daarmee klaar Wat de waterafloopwerken betreft, al de zaken zijn thans vereffend, en de heer Mullie zal het misschien met genoegen vernemen, onlangs heb ik last gegeven om al die zaken met gereed geld uit te betalen, met inbegrip van de kosten van afsluiting, beplanting, enz. Met korte woorden, voortaan zal men met gereed geld al de schade betalen die aanlei ding geeft tot een rechtstreeksche uitgave en alleen de schade die tot geen wederbelegging aanleiding geeft, namelijk de vergoeding wegens minderwaarde van het land, zal nog met titels worden vereffend. De vergoe ling die aan de pioniers is ver schuldigd, zal worden uitbetaald naarmate deze de rekening van hunne voorschotten zullen inleveren. Op dit oogenblik kan dat niet heel veel meer zijn. Men zal erkennen dat ik op die wijze de uiterste grenzen van de mildheid heb bereikt, waartoe onze nog beperkte geldmiddelen gelegenheid konden geven. Wat het Yzerkanaal betreft, heeft de regee ring zoojuist besloten dat de werken binnen kort zouden worden uitgevoerd. Mijn geachte collega van openbare werken kan daaromtrent nadere bijzonderheden mededeelen. Wat de verwijdering van de schuilholen betreft, de zaak is ter studie gelegd. Hebben er misbruiken plaats gehad, dan zullen die zooveel mogelijk worden gekeerd. De heer Vinck. Ik vestig de aandacht van den heer minister op het abnormale feit dat het kanaal van leperen naar den Yzer niet voltooid is. Indien het kanaal vroeger voltooid ware geworden, zou men op het vervoer van grond stoffen voor het herstel van het Vlaamsche land meer hebben bezuinigd dan het kanaal zou hebben gekost. Het kanaal moet volstrekt worden voltooid tot Ieperen, wil die stad weer kunnen beschik ken over de noodige geldmiddelen. Millioenen heeft men uitgegeven om de hoofdkerk weer op te bouwen, wat uit gods dienstig oogpunt een plicht was, doch men had de mis in een kapel kunnen opdragen, en millioenen kunnen vinden om het kanaal te bouwen. De Minister van landbouw en openbare wer ken. Gij verwijt dit aan deze regeering, en nochtans zijn wij het die last hebben gegeven tot dat werk. De heer Vinck. Ik oefen geen critiek uit op dien of dien minister, maar op hunne lei ding en op de regeeringen in het algemeen. Indien een lid van de oppositie, wat ik ben, het eens is met den heer Mullie om te eischen dat het kanaal zou worden voltooid, dan zal het wel zijn omdat het werk onontbeerlijk is. De heer Volckaert. Op de begrooting komt een toelage van 12 millioen voor ter vereffening van de oorlogsschade. Hoog tijd is het dat maatregelen worden genomen om die schade ten spoedigste te vereffenen.Indien wij het niet doen, kan zich hier degelfde nood lottige toestand voordoen, die in Engeland bestaat, waar nog een commissie werkzaam is 0111 de rekeningen van den oorlog van 1870 te vereffenen. Ik hoop dat wij geen vier en veertig jaar zullen wachten om de zaak af te doen. De heer Hicguet. Dan zijn wij allen dood. De heer Volckaert. De tijdelijke ambte naren wenschen eeuwig aan te blijven. De Minister van landbouw en openbare wer- R)e heeren Mullie en Vinck stellen belang in het kanaal van Ieperen naar den Yzer. Ik stel er ook belang in. De regeering heeft dit jaar 750,000 frank in de begrooting opgenomen, met het oog op dit kanaal. Zij denkt er dus aan. Ik heb er ook nog aan gedacht toen ik het staketsel te Nieuwpoort deed wederopbouwen en toen ik besloot de Nieuwpoortsche haven opnieuw in te richten. 13 manche 8 Avril 1983 a 2 heures a 4 heures L.UTldï 9 Awpil 1938 a 2 heures Perdant A contre Perda/it B a 4 heures Finale entre Gagnant A et Gagnant B Entrée par journée aux deux matches 4 ft. a un match 2,5o fr. ABONNEMENTS SUSPENDUS. Uitslagen van 1 ApOl Rousselare 3 Veurne 1 Meenen t Daring 0 Heyst 4 Thourout 1 Waereghem 4 Moescroen i Nieuwpoort 0—Sweveghem 2 Thielt 0 Poperinghe 5 torf. Yper 2 Stade 2 Algemeen klassement na 1 April IIe Afdeeling Yper 2 Stade Kortrijk 2 Als men goed de klasseering nagaat na de matchen van Zondag laatst, dan moet men bekennen dat de toestand voor de laatste ge klasseerde clubs ver van klaar is, en dat, in het bijzonder voor Yper, het puntje dat wij bijgewonnen hebben ons nagenoeg in dezelf de onzekerheid stelt als de vorige week. Waaruit blijkt dat de laatste Zondag van het seizoen enkel het tweede slachtoffer der af daling zal aanduiden. Zeker is de drawn tegen Stade profijtig voor onze kleuren, maar hadden onze mannen op gelijken voet den tweeden speelhelft betwist, dan hadden de twee punten zeker thuis ge bleven. Stade den toss gewonnen hebbende, zoo trekt Yper op, maar wordt teruggedreven. De «mauven» breken door en op missing van Debuyser teekenen zij het eerste doel der partij aan 5 minuten na den opgooi. Dit on verwacht succes prikkelt ten zeerste onze mannen aan die dadelijk corner afdwingen. Goed door Decadt ingegeven wordt het leder door Molein bovengekopt. Een shot van Hollebeke komt op de lat te pletter. Coentje alleen voor het doel zendt jammerlijk boven. Nogmaals corner voor de rood-witten die echter niets oplevert. Nochtans blijven de Yperlingen aandringen en Vansevenant, op een van zijn gekende ontsnappingen, geeft aan Molein de gelegenheid den gelijkmaker binnen te zenden. ,Het spel wordt nu meer verdeeld, beide ploegen zijn ten aanval en bekomen elk een hoekschop. Op pas van Vansevenant levert Molein op de paal, Odent schiet naar 't doel maar de mauve keeper vangt op. Margonneau moet insgelijks tus- schenkomen op shot van Millecam. Yper op corner kan de voorsprong nemen aan de 3oe minuut door toedoen van Odent die opgeno men had en waarvan het shot door den vijan delijken doelbewaarder niet genoegzaam kon gehouden worden. Stade op zijn toer komt gevaarlijk opzetten en onze verdediging heeft het hard te verduren en moet twee corners toestaan, maar Margonneau is iedermaal op de goede plaats en de scoor zal niet meer veranderen tot aan de rust. 2-1 voor Yper. Pas hernomen of de Leiezonen zitten rond onze kooi om een hoekschop te betwisten, doch Deleu ontzet. De rood witte haiflijn doet haar best om de voorspelers vooruit te jagen, drie corners worden afgedwongen en niet be nuttigd. Stade lukt een uitschieten en Mar gonneau op uitloopen, wilt met den voet ontzetten, mist, en Stade stelt gelijk. Niet tegenstaande wij nog 5 hoekschoppen beko« Q. Q. V. D. V. T. P. 1 S. C. Meenen 25 20 3 2 74 24 42 2 Daring Blankenberghe 25 16 4 5 100 27 37 3 F. C. Thourout 25 16 6 3 75 35 35 4 Waereghem 24 14 5 5 62 31 33 5 F. C. Roeselaere 24 10 8 6 55 51 26 6 F. C. Thielt 24 10 8 6 38 39 26 7 S. V. Veurne 25 11 10 4 48 66 26 8 Heyst F. C. 25 8 13 4 55 69 20 9 C. S. YPER 24 7 12 5 52 55 19 10 A. A. Moescroen 24 7 12 5 45 54 19 11 S. K. Sweveghem 25 8 14 3 56 70 19 12 Stade Kortrijk 23 7 12 4 27 47 18 13'S. K. Nieuwpoort 25 8 15 2 34 71 18 14 F. C. Poperinghe 24 2 22 30 112

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 5