rechttrekking of verbreeding van z. kere stra- tL. In een vorige zitting werd deze afstand reeds goedgekeurd doch er werd verzuimd Ln gunstig advies te vermelden op de akten. Thans is de gemeenteraad dus eenvoudig ge roepen te verbeteren wat hij vroeger reeds goedkeurde. Al de raadsleden stemmen ja. IV. Stedelijk kerkhofGrondvergunningen. De gevraagde vergunningen worden op de gewone voorwaarden eenparig gestemd. De heer Delahaye vraagt de mogelijkheid te willen inzien de lijkbidders een nieuw uniform re geven. De heer schepene Lemahieu verbindt zich die kwestie grondig te onderzoeken en op de aanstaande begrooting hiervoor een krediet te doen inschrijven. V. Onderwijs Heropenen der avondscholen voor volwassenen. Af. Sobry. Van wege den heer Missiaen hebben wij een brief ontvangen om dit punt 0p de dagorde van heden te willen plaatsen. Ik geef dus het woord aan den heer Missiaen opdat hij zijne vraag zou uitbreiden. Af. Missiaen. Ik zeg heropenen der avondscholen omdat die scholen bestonden voor den oorlog en zelfs na den oorlog werden heringericht. Ik herinner mij nog de redenen waarom de heer Burgemeester Colaert besloot deze scholen af te schaften de straten waren in een slechten toestand, niet verlicht en bo den 's avonds geen genoegzame veiligheid voor de jeugd. Thans bestaan deze redenen niet meer. Ik meen te mogen zeggen dat Yper de eenigste stad is waar geen avondscholen be staan. Er moet gezorgd worden het onderwijs dat de kinderen genieten tot hun veertiende jaar te volmaken, en ons volk een grootere geleerdhei 1 te geven. Nu de inwoners van Yper geroepen zijn nog lange jarrn in betrek king te komen met de Engelschen, ware een speciale leergang van engelsch uiterst nuttig. Onze werklieden, die voor de 8/10 verplicht zijn in Frankrijk te arbeiden, zouden er veel bij winnen moest hun de gelegenheid gegeven worden de fransche taal grondiger aan te leeren. Nu wij het geluk hebben den acht- urigen arbeid te begroeten, mogen wij onze' werklieden aan hun zeiven niet overlaten. Wij moeten ervoor zorgen het volk een gezonde ontspanning te verschaffen, hunne kennissen uit te breiden. Voor een kleinen onkost zouden deze avondscholen groote diensten bewijzen. M. Sobry. De heer Missiaen bedriegt zich als hij denkt dat er hier te Yper geen avondscholen bestaan. Wij hebben onze Nijverheidsschool waar vijf dagen per week avondlessen, toegankelijk voor iedereen, ge geven worden. Een tweede avondschool inrichten ware de werklieden aftrekken van onze nijverheidsschool. Een andere avond school bestaat nog in de lokalen van de Stads jongensschool in de St Niklaasstraat, waar drie dagen per week lessen van fransche taal gegeven worden. Voor de meisjes ook bestaat de huishoud school waar drie onderwijzeressen regelmatig les geven en waar ook avondlessen gegeven worden. Reeds in i8g3, dus 35 jaar geleden, zegde de heer Surmont dat de school voor volwas senen dubbel uitmi< k met de Nijvjiheids- school, en de heer Colaert zaliger vroeg alleen meer uitbrc i li, e te geven aan de Nijveiheids schor 1 en de huishoudschool. Deze zienswijze van toen is nu ook neg waaiheid. Voor wat de engelsche taal betreft worden er degelijke lessen gegeven in den Midden stand waar all n toegelaten zijn die te volgen. M. Lenridan. Ik was de vraag van den heer Missiaen heel genegen, doch indien het weikelijk zoo is als de heer voorzitter daar komt te zeggen, ga ik niet heel en gansch meer t'akkoord met den heer Missiaen. Doch er bestaat toch nog een leemte die zou moeten aangevuld worden. Zooals de heer afgevaar digde van den Minister van landbouw het zegde tijdens de opening der Handelsfoor is het hier om zeggens uitsluitend een land bouwstreek, en ik meen te weten dat er hier Yper van landbouwonderwijs geen spraak in tegenstelling van zooveel kleinere, min belangrijke gemeenten die ons omringen, waar 's winters regelmatig landbouwlessen gegeven worden. Staat en Provincie zoude n bereidvol en in fuime mate helpen om derge- ijke landbouwleergangen in te lichten. Het hangt dus alleen van de stad af daarvan het 'nitiatief te nemen. M. Leviahieu. Ik ben van het advies van en heer Leuridan dat landbouwlessen heel nuVig zouden zijn. Reeds ben ik hieromtrent in onderhandeling geweest met den heer Staatslandbouwkundige van Yper om toeko menden winter landbouwlessen in te richten. Naar de bekomen inlichtingen zou dit voor de stad slechts een heel kleinen onko'st meebren gen MGlorie. II me semble qu'il y a moyen de conciüer le tout en développant les pro grammes des cours du soir. Ce que M. le président nous dit, ne nous donne pas pleine satisfaction. II ne suffit pas que des legons d'anglais soient données au Middenstand qui est un corps politique. Nous devons orga niser des cours oü tout le monde peut aller. II y 35 ans l'ouvrier était un esclave et les longues journécs de travail ne lui laissaient plus aucun loisir pour perfectionner son in struction, maintenant. qu'il en est autrement, favorisons l'instruction et non seulemtnt par l'école industrielle qui n'est appelée qu'a spé cialiser les ouvriers dans leur métier, et encore seulement pour certains métiers, mais par des écoles du. soir, oü indistinctement tous ceux qui le voudront pourront développer leurs connaissances générales. Je pense done qu'il v a lieu de donner suite a la proposition de M. Missiaen. MDelahaye. Aan den heer Glorie moet ik antwoorden dat hij zich bedriegt wanneer hij beweert dat de Middenstand een politieke groepeering is. De Middenstand doet aan geen politiek. In de nijverheidsschool worden de twee eerste jaren algemeene lessen gege ven tot het volmaken van de kennissen opge daan in de lagere scholen. Nu reeds bezit de nijverheidsschool slechts een klein honderdtal leerlingen, terwijl ze na den oorlog er 200 bezat. Daarbij is het onloochenbaar dat het initiatief onderwijs veel beter is dan het offi cieel. Richt avondscholen in, ik zal ze steunen. Doch wat mij betreft k keur volmondig den heer Sobry goed in zijne zienswijze, en het eenigste goede middel ware onze nijverheids school beter te doen kennen. M. Missiaen. Dat een nijverheidsschool dient tot verbetering der algemeene cultuur, heb ik nog nooit gehoord. Zes jaar heb ik een nijverheidsschool gevolgd, en steeds heb ik gezien dat die school uitsluitend dient om den werkman in zijn stiel te volmaken. Hoe wilt ge dat andere leerlingen de lessen der nijverheidsschool volgen, alswanneer zij niet den bepaalden stiel uitoefenen die in de nijverheidsschool aangeleerd wordt De avondscholen zouden dus niet de minste con currentie doen aan de nijverheidschool. Hier ontbreekt misschien alleen wat meer aanspo ring om de werkersjeugd er toe te brengen de scholen te volgen. MVan Nieuwenhove. II nous est répon- du que nous disposons des services de notre école industrie lie. Mais vous oubliez que M. Missiaen a parlé principalement en faveur des 80 p. c. des ouvriers qui vont travailler au dehors. Le premier train des ouvriers n'ariive ici qu'après 7 heures du soir et l'école com mence a 6 heures. Je suis de l'avis de M. Mi;» siaen et nous pourrions faire un essai. Si les cours ne sont pas assez suivis, on peut tou- jours les supprimer par la suite. MBonnet. Aan de gezegden van mijnen vriend Missiaen wil ik alleen toevoegen dat ik zou wenschen de aanslaande prijsuitdee- lingen te zien benuttigen om de uittredende leerlingen er op te wijzen welke andere scho len cn organismen er nog te hunnen dienste staan. Dit ware een zeer doelmatige propa ganda. M. Sobry. Ik denk zooals M. Delahaye dat de- nijverheidsschool het lager onderwijs volledigt. Zoo de nijverheidsschool nu reeels niet genoegzaam gevolgd wordt bestaat er ook maar weinig hoop meer bijval te hebben voor de avondschool. M. Leuridan. Spijts hun achturigen arbeid zijn de werklieien die naar Frank ijk gaan werken toch nog slaven. Zij vertrekken hier 's morgens heel vroeg, alswanneer wij nog in de pluimen liggen, en dagelijks zijn zij verplicht talrijke uren op den trein te verslij ten. Die reeks weiklieden zal nooit van geen enkele avondschool kunnen genieten. M. Delahaye. Er ware middel die werk lieden toch van iets te laten genieten met thans propaganda te maken voor de zomer- lessen die den Zondag morgen in de nijver heidsschool en nu in Mei aanstaande zullen beginnen. Wij zouden dit algemeen onderwijs wat kunnen verbeteren met te vragen een speciale cursus van fransch in te richten. De heer Laton komt de raalzaal binnen om 7 u. 20. M. Missiaen. Ik heb nog nooit een nij verheidsschool gezien zoo ingericht als gij het hier beweert. Het woord alleen zegt het dat die school uitsluitend ingericht is om een bepaalden stiel aan te leeren. Ook zal er nit mand ooit aan denken zijne kinderen daar naartoe te zenden om algemeene kennissen op te doen. MLeuridan. De benaming alleen is mis, en vermits de school goed is, breidt ze uit. Af. Delahaye. De nijverheidsschool heeft haar voorgeschreven programma, dat voor alle dergelijke scholen hetzelfde is. De twee eerste jaren worden besteed om de kinderen hun algemeen onderwijs te volmaken, en enkel de twee volgende jaren wordt er hun een bepaalden stiel aangeleerd. Af. Sobry. Ik stel vooi te stemmen over het voorstel Delahave dat strekt tot het ver beteren der Zondaglessen. Af. Missiaen. Eerst moet mijn voorstel ter stemming gelegd worden. En zoo het verworpen wordt dan alleen neem ik alle andere verbeteringen aan. Af. Sobry. Hiervoor is geen krediet voor zien, en wanneer wij avondscholen inrichten moeten wij toch zien de onderwijzers te kunnen betalen. Af. Missiaen. Wanneer ik schepene van financiën zal zijn, zal ik zelf geld zoeken voor de uitgaven te dekken die de gemeenteraad zal stemmen. Af. Sobry. Wij moeten eerst inkomsten zoeken om de uitgaven te kunnen doen. Af. Leuridan. Doet pogingen om de zo- merlessen uit te breiden en richt zomerlessen in van algemeen onderwijs in de Stadsscholen. Af. Delahaye. Het is hetgeen ik heb voor gesteld. De Heer voorzitter wil hierop dit voorstel ter stemming leggen. Af. Bonnet. Ik vraag dat gij den voorrang zoudt geven aan het eerste voorstel gedaan door M. Missiaen. Zoo het aangenomen wordt en het u niet aanstaat, kunt gij het later nog altijd den nek breken zooals het reeds gebeur de met zooveel ander beslissingen. Af. Sobry. Daar 80 t. h. der werklieden van de avondschool niet kunnen genieten en er geen hoop bestaat deze te zien lukken, vraag ik dat het voorstel van den heer Mis siaen zou verworpen worden. M. Leuridan. Daar het voorstel van den Heer Missiaen toch ter stemming komt, zal ik het goedkeuren, doch met de zekerheid dat het een nuttelooze poging zal zijn die door den raad gedaan is. Af. Missiaen. Met den i5n mei verande ren de treinen en zullen de werklieden reeds vóór 7 uur t'huis kunnen komen. Nu reeds vinden zij middel 's avonds nog langs de stra ten te slenteren, hetgeen zooveel mogelijk moet trachten vermeden te worden. De avond lessen zouden drie dagen te week kunnen ge geven worden, bvb. den Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. Hierop wordt dit voorstel ter stemming geleed. Stemmen ja de heeren Van Nieuwenhove, Glorie, Vandamme, Laton, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan, Soete en Delahaye onthouden zich de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Capoen cn Sobry. VI. Autobusdienst lusschen Yper-Meenen. De heer Joseph Galloo van Gheluwe vraagt de toelating een autobusdienst te mogen in richten tusschen Yper en Metiun. Af. Missiaen. Ik heb niets in te brengén tegen het verbeteren der verkeersmiddelen. Doch gezien de stad Yper aandeelhoudsier is der Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen, en zij volgens haar lidmaatschap verplicht is geld toe te geven zoo er een tekort is, wat r.u reeds het geval is, vraag ik de mogelijkheid te onderzoeken of er geen taks kan gelegd worden op den autobusdir nst. Af. Leuridan. Daar alles laat voorzien dat het vervoer per autobus zich nog zal uitbreiden ten nadeele der Buuitspoorwegen, vind ik het middel aangeduid door den heer Missiaen doelmatig, maar slechts vooi loc pig. Af. Vandamme. De Nationale Maat schappij van Buurtspooi wegen doet alles wat ze kan om het verkeer tusschen Yper en Meenen te vergemakkelijk n. Onlangs nog.cp aandringen der Handelskamer, heeft zij tal rijke verbeteringen aan haren dienst gebracht, en nu zou men komen de reizigers van dit verkeersmiddel aftrekken. M. Sobry. Ik vind dat het redelijk wave de taksvergoeding toe te passen voorzien bij htt regkment cp de standplaats der tax-- autos. -v Af. Van Nieuwenhove. Le succès qu'ob-

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3