- het LA RÉOION D'YPRES Zoadagrost - Repos dominical Bijvoegsel Wekelijksch Overzicht A. vend. (Toe. Plans Popp Supplément Ferdinand-Justin-Maria VAN DAELE Les Anciens d'Qrient t ZIEL MISSEN g Jaargang, N 3 28 April 1928 9e \nnee, N" 3 28 Avril 1928 Rusland. Deze week is te Ukkel over leden generaal Wrangel, die zooveel van zich deed spreken na de Russische Revolutie, die het Tsaristisch stelsel omver wierp en den vrede van Brest Litovsk teekende. Generaal Wrangel weigerde dezen vrede en de Revolutie te erkennen en rukte op tegen het Roode leger. Hij veroverde verschillige steden, miek 40.000 krijgsgevangenen. De Wrangel regeering werd door Engeland en Frankrijk erkend. VIaar hij gebrek aan geld en steun, was hij genoodzaakt zijn leger te verwaarloozen en zijne soldaten gaven zich over aan roof en plunderingen. Op die wijze verbitterde hij de boeren die hem dan begonnen tegen te werken. Terzelfder tijd begonnen de Soviets tegen hem een ge weldig offensief. Tusschen twee vuren gegre pen en aan zijn eigen krachten overgelaten moest hij den strijd opgeven. Nochtans zullen zijne stoutmoedige daden, zijne beroemde onversaagdheid die hem de groo'ste heldendaden deed begaan zonder ooit gekwetst te worden in iedereens geheu gen blijven. De Oceaan vlucht Naar men meldt zal de bemanning van het vliegtuig Bremen dat in een vlucht den Oceaan overtrok, bij hare aankomst te New York de belooning ontvangen door Electrolux uitgeloofd, zijnde 5o.000 mark. Daarenboven is er sprake dat men op het Greenly-eiland, waar de Bremen neerkwam, een gedenkteeken zal oprichten, waarop de namen der drie helden zullen ge beiteld worden. Het ware insgelijks mogelijk dat de Bre men nogmaals den Oceaan zou oversteken om de terugreis te doen. In den Balkan De aardbeving heeft zich op zeer geweldige wijze doen gevoelen inde Balkanstaten. Bulgarie en Griekenland voornamelijk werden zwaar geteisterd. Vele steden en dorpen werden totaal vernield, dui zenden menschen zijn dakloos en gansche ben den volk zwermen doelloos op de vlucht. In zekere gemeenten zijn er niet minder dan 3ooo woi ingen totaal vernield en 6000 onbewoonbaar geworden. Op eene andere plaats heeft zich een meer gevormd van 120 meter lengte op 80 breedte en 40 centimeter diepte. Te Philippopel bedraagt het aantal dak loozen I4000 en slechts 9000 daarvan hebben onderkomen kunnen vinden. China Frankrijk is, op de wijze van Amerika, in onderhandelingen getreden met China. Men schijnt thans eene overeenkomst gesloten te hebben, waarbij bepaald wordt dat China verontschuldigingen zal inbrengen nopens de gebeurtenissen van Nankin, dat het alle mogelijke maatregelen zal treffen om de vreemdelingen te beschermen en dat het, na de ordeherstelling in China, zal nagaan in hoeverre de overeenkomsten tusschen Frank rijk en China kunnen herzien worden ten gunste der fransche wenschen. Intusrchcn gaar de burgeroorlog voort. De zuiderlingen hebben Chankoeng ingenbmen en de Noorderlingen slaan in wanorde op de vlucht. An !e zijds stuurt Japan nieuwe versterkin gen naar Chankoeng. Maar de Chineesche nationalisten teekenen verzet ann tegen het opsturen dezer Japanecsche troepen, zeggen de dat het beschermen burner landgenooten slechts een voorwendsel is en dat er zware verwikkelingen kunnen u i t voortspruiten Waai van China de schuld niet wil op zich nemr n. RIK. I Fe Congrès National des anciens combat ants de l'Armée d'Orient se tiendra a. Lille les 25, 27 et 28 Mai De nombreux groupe- rtients de toutes les grandes villes de France I et d'Algéiie y participeront. A Tissue de leurs travaux, les congrêssistes feront des excursions en Belgique et notam- ntent au Kemm<-1 et a Ypres. de Poperinghe en 2 feuilles, avec ou tans matrice. - S'adresser au bureau du journal. Allerhande Nieuws YPER. Concert. Zondag 20 Mei aanst. krijgen we het bezoek der stadsfanfare van I.annoy (Fransch-Noorden). Te 11 u. ontvangst ten stadhuize door de gemeenteo verheid. Te 16 u., Groote Markt, Concert onder het bestuur van den heer Paul Mager, Offi cier de l'instruetion publique, ie prijs van het Conservatorium te Parijs (90 uitvoerders). Hier volgen de stukken van het programma: Marche Tivtamarresque (Popy) Coriège hérói- que (Fernand) Fantaisie sur la Glaneuse (Fourdrain) Poppies Japonaiserie (Popy) Thétis, ouverture (J. Watelle) Diane, fan taisie polka pour piston, soliste M. Dupon- chelle (A. Petit) La Madriparivienne, grande valse (Tellam) Les Grands Moulinsdéfilé avec tambours et clairons (Mastio). We mogen ons aan iets puiks verwachten en, als 't weder wat mêe wil, zal het te Yper aan volk niet ontbreken. Onderzoek van melk. Woensdag morgen waren politie en gendarmen op zoek achter de melkverkoopers om hen naar het politiebureel te leiden, alwaar de Toeziener der Eetwaren een onderzoek der melk deed. Een melkverkooper had waarschijnlijk zijn kraan laten open staan, want de melk was nog al klaar MEESSEN. Aanhouding. De Rijks wacht heeft een Fransche deserteur aange houden. Het is de genaamde Henri Stnesaele, soldaat der klas van 1911, die bij het 3' Genie te Arras ingelijfd was. MEENEN. Smokkelarij. Bij het nazien van een trein uit Meenen komende heefteen Fransche tolbeambte van Halluin in een reizigerswagon 243 pakjes cigaretten ont dekt eener gezamenlijke waarde van rond de 1000 frank. De smokkelaar werd aangehouden. CHELUWE. Overreden. Een doof stom jongentje werd door ten motocyclist verrast en omvergereden. De arme knaap werd met gebroken been naar huis gebracht. WYTSCHAETE. - Vreeselijke Ont ploffing. Woensdag 1.1. zijn nog eens drie jongelingen verongelukt te Wytschaete, ten gevolge der ontploffing van een obus, waar van zij poogden den kop af te draaien- Het zijn de genaamden C. Platteau, J Lucas en L. Misplon, van Meessen De eerste werd op slag gedood en de twee andere zijn in een zeer bedenkelijken toestand naar het hospitaal van Yper overgebracht geweest. Sedert den oorlog is het hospitaal van Yper schier geen enkelen dag geweest zonder zulk danige slachtoffers van hun eigene dwaasheid te moeten bezorgen. Waarlijk, de onbezonnen stoutmoedigheid der obuskloppers gaat alle palen te boven Moest een rechtbank ooit de veroordeelden slechts voor één enkel uur straffen om, zonder eenige voorzorg noch middelen van bescher ming, obussen los te vijzen, dan zou men t'allen kante, en met reden, slechts een stem hooren om tegen deze onmenschelijke straf op te komen. En nochtans, dagelijks rog worden er mannen gevonden die, met vrijen wil, wetend dat het verboden is, hun kostb ar leven bloot stellen voor enkele franken die te verdienen zijn aan zulk gevaarlijk werk. Wanneer eindigt die nuttelooze en bloedige ret ks slachtoffers Necrologie Samedi dernier, 21 Avril, vers 10 h- du matin, un avion militaire de Wevelghem qui survolait la chaussée d'Ypres a Warnêton et se dirigeait vers Wytschaete, s'est subitement abattu pour une cause inconnue. L'avion air en p;èces, et malheureusement le pilote, M. FTancois Tyberghein, fut relevé mortelle ment blessé d'une fracture du crane. II put encore être transporté a i'hopital St Georges a Menin oil il ne tarda pas a succomber. Cet accident aura un pénible retentisSement a Yp res, Madame Tyberghein, mère de 1 'in- fortunée victime, étant la fille de notre ancien et estimé concitoyen, ftu M. Charles M irireu, du boulevard Malou. Nous présentons a la familie Tyberghein- Mortreu nos plus vives condoléances. Le Samedi, 21 Avril dernier, est décédé a Ypres, a l'age de 80 ans M Ferdinand Van Daele, ancien juge d'instruction. ancien se crétaire, puis conseiller communal. Les discours, pronor cés au palais de justice le jour de ses lunérailles et que nous reproduisons dans notre présent numéro, redisent la longue carrière du défunt magistral. Nous présentons a Madame Van Daele et h sa familie nos sincères condoléances. Madame Van Daele, née Alix Cordonnier Madame Veuve Alphonse de Hollain, née Alice Van Daele Monsieur Firmin De Rille, lieutenant de réserve et Madame De Rille, née Ghislaine de Hollain Le lieutenant Ferdinand de Hollain Monsieur René Rodeyns, Madame Rodeyns, née Alice de Hollain Monsieur Arthur de Hollain Les families Van Daele. Van den Bogaerde, Cordonntér et Van der Meerscli, ont l'honneur de faire part de la perte de leur regretté Epoax, Père, Aïeul et Parent bien-aimé MONSIEUR Juge d'instruction Honoraire Chevalier de l'Ordre de Léopold Officier de l'Ordre de la Couronne Décoré de la Croix Civique de le Classe etde laMédaille Commémorative du règnëxfe S M. Léopold II né Ypres, le 5 Mars 1848, et y décédé le 21 Avril 1928, muni des secours de la Religion. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas re^u de lettre de faire part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant iieu. Dankbetuiging De kinders DEGKOOTE danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor hunne deelneming in den rouw die hen komt te treffen en voor hunne aanwezigheid in de begraving hunner teergeliefde moeder, schoon moeder en bloedverwante Vrouw Alphonse DEGROOTE, geboren LEONIE LAB\ERE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 April, om 8 r/2-ü., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Albert CLEENEWERCK, en zoon Pierre. Vriendin en kennissen worden uitgenoo iigd de ZIELMIS bij 'e wonen die zal gelexen worden op Zondag 29 April, om 7 V* u.,.in de kerk der EE. HH. Paters Karmelieten, tot zielelatenis van Heer Gerard VERVAEKE, overleden in Congo. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te w men die zal gezongen worden op Zondag 29 April, om 8 u.,in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Fiorent DELANNOY, geboren Julia VANGHELUWE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Aprilom 11 1/2 u., in St Maartenskerk,tot zielelafenis van Ivonne VER LEUKE J Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Mei, om 8 1/2 in St Pieterskerk, tot.zielelafenis van Heer Joseph OSSIlïUR De Apotheek van La Pharmacie dt M' H OUTEKI E» Meenenstraat o— Rue de Menia is ALLEEN OPEN op Zondag 29 April e:,ie seule ouverte le Di -anehe 29 Avril

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 9