Le Royal flme Vosrdracht van den lieer HENNEKINNE La Conférence da Monsieur HENNEKINNE Le Musée d'Ypres Stad Yper - GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 14 Mei 1928 om 18 ure DAGORDE 1. Proces verbaal der zitting van 16 April 1928. 2. Wegenis Aankoop van grond. 3. Stedelijk kerkhof Gr ondv er gunning en. 4. Stadseigendommen Verkoop van grond. 5. Openbare Onderstand Verpachting van landgoederen. 6. Openbare Onderstand Openbare ver- koopivg van een perceel bouwgrond {Yper). 7. Openbare Onderstand Openbare ver koöping van een stukje grond St Jan). 8. Openbare Onderstand Afstand van grand. g. Kerkfabriek van St Maartens Reke ning voor het jaar 1927 10. Dienst voor medisch schooltoezicht Inrichting. xi. Stadsmeisjesschool der Rijselstraat Uitbreiding 'Aanko >p van grond. 12. Dienst van het lijkenvervoer Aanbe steding. 13. Financiën Aanvraag tot krediet- opening Vernieuwing. 14. Onderhoud Waterloopen. 15. Mededeelingen. Har.de!- en Hijverheidsksmer van Yper De voordracht, Zaterdag 1. 1. in het Hotel du Sultan» door den heer Hennekinne, Hoofd-preparator aan het Gezondheids- en Bacteriologisch Instituut der Gentsche" Hoo- gegchool gegeven, heeft den meesten bijval verworven. Het onderwerp der voordracht en de personaliteit van den spreker hadden een talrijk en uitgelezen publiek aangelokt. De Heer Vermeulen, Voorzitter der Han delskamer, stelde den redenaar aan de toe hoorders voor en vestigde hun aandacht op het belang van het te verhandelen onderwerp. De heer Hennekinne gaf eerst, in enkele woorden,de geschiedenis der Ypersche Water kwestie. Hij herinnerde aan het verleden van grQ'oten voorspoed dat samenging met het maken der verscheidene vijvers, hun over wegenden invloed op deze levenskracht, zoo wel door den overvloed van het geleverde water als door de bijzondere hoedanigheden dié deze wateren aan het beroemd Ypersch lakeh mededeelden. De voordrachtgever loofde dan de aanhou dende' pogingfen der Yperlingen om zich, op- nieiiw een waterverdeeling te verschaffen die aan (ie meest moderne eischen beantwoordt. Hij beslóot met den wensch dat deze pogin gen mochten bekroond worden met eeuqvoor- spoed waardig van het schoone verleden. Sprekende over de verscheidene behande lingen die men aan de voedingswateren doet onderstaan, bewees de voordrachtgever dat hef filtreeren de beste resultaten opljevert. Hij besprak de verscheidene flltreerstelsels en kwam tot het besluit dat de filter met niet overstroomd zand het best aan de moderne eischen beantwoordt. Bij middel van een doorsnede gaf hij ver volgens uitleggingen over de werking van dezen filter, liet de geschiedenis ervan kennen, toojnde aan hoe twee bescheiden fransche geleerden, de heeren Miquel en Mouchet er de uitvinders van waren en verklaarde de uiterst voldoende bekomen resultaten. De heer Hennekinne bracht ten slotte hulde aan de Diensten van het Ministerie der Ver woeste Gewesten en in 't bijzonder aan den heer Sandron die, na opzoekingen en proef nemingen, die oplossing aan het vraagstuk van het zuiveren der wateren van Dickebusch hedit voorgesteld. De toezichtsontledingen dezer proefnemin gen werden gedaan in het laboratorium van wijlen Dr Hanseval, voorganger en meester van den heer Hennekinne. Die ontledingen waren afdoende en brach ten Dr Hanseval ertoe deze vleiende meening uit te drukken Er volgt daaruit dat uw filter zeer goed werkt en U zal toelaten een water uit te deelen, dat, uit het oogpunt van gezondheidsleer, alle waarborgen oplevert. Ik ben er, ten andere, niet over verwonderd, 't is de filter die het best werd bestudeerd en het best werd afgewerkt. Vervolgens ging de spreker over tot de beschrijving der filters van Dickebusch. Breedvoerig behandelde hij al de onderdee- len, beginnende met den watervang aan den vijver en eindigende met de pompstatie en het wat ei kasteel. Hij drukte ten slotte de hoop uit dat weidia het filtreeren der wateren van Zillebeke zal verwezenlijkt worden. Yper zal zich dan in 't bezit van een volmaakte waterverdeeling bevinden en aan zijn bestuur zal het behooren die waterverdeeling te onderhouden en uit te breiden tot voordeel zijner bevolking en van zijn voorspoed. De voordracht werd gevolgd door het geven van lichtbeelden betreffende de samenstelling van den filter met niet overstroomd zand, van den Dickebusch vijver en van de filtreer- insteliingen van Dickebusch. De heer Vermeulen dankte den voordracht gever voor de welwillendheid waarmede hij de uitnoodiging der Handel- en Nijverheids kamer beantwoord had, hij deed uitschijnen welken verheven dienst de heer Hennekinne aan de Ypersche bevolking bewees met haar de hoedanigheden van haar waterverdeeling te leeren begrijpen en waardeeren en hij wenschte hem geluk voor de helderheid van zijn vertoog en den bijval dien hij had be haald. De heer Burgemeester Sobry voegde zijn gelukwenschen bij die van den Voorzitter en dankte zeer hartelijk den heer Hennekinne voor het belang dat hij stelt in het vraagstuk onzer waterverdeeling en voor den dienst dien hij aan de Yperlingen kwam te bewijzen met hen daarover in te lichten. Chambre de Commerce et d'lndustrie d Ypres La conférence donnée Samedi dernier a 1'Hotel du Sultan par Monsieur Hennekinne, Chef des Travaux a l'Institut d'Hygiëne et de Bactériologie de l'Université de Gand, a ob- tenu un vif succès. Le sujet de la conférence et la personnalité du conférencier avaient attiré un public nombreux et choisi. Monsieur Vermeulen, Président de la Chambre de Commerce, présenta l'orateur a l'auditoire et fixa l'attention de celui-ci sur l'importance du sujet a exposer. Monsieur Hennekinne fit d'abord en quel- ques mots l'historique de la question de l'eau a Ypres. II rappela le passé de grande pros- périté, qui coïncida avec la création des divers étangs, ceux-ci ayant eu une influence pré- pondérante sur cette vitalité, aussi bien par l'abondance de l'eau fournie que par les quali- tés spéciales que ces eaux communiquaient aux célèbres draps d'Ypres. Le conférencier loua ensuite les persistants efforts des Yprois pour se refaire une distri bution d'eau répondant aux exigences les plus modernes et conclut par souhaiter que ces efforts puissent aboutir a uneprospérité digne du beau passé. Passant ensuite aux différents traitements qu'on fait subir aux eaux alimentaires, il prouva que la filtration donne les résultats les meilleurs. II détaillales différents systèmes de filtration et arriva a la conclusion que le filtre a sable non submergé répond le mieux aux exigences modernes. II expliqua ensuite sur une coupe le fonction- nement de ce filtre, en fit 1 historique, m- comment deux modestes savants fi-jj Messieurs Miquel et Mouohet, en furetl( inventeurs et il en exposa les résultats sivement satisfaisants. Monsieur Hennekinne fit ensuite des services du Ministère des Régions vastées et en particulier de Monsieur Sand qui, après des recherches et des essais proposé cette solution au problème de' purification des eaux de Dickebusch, Les analyses de controle de ces furent exécutées au laboratoire de feu ]e Hanseval, le prédécesseur et maitre de j sieur Hennekinne. Ces analyses furent c vaincantes et amenèrent le Dr Hanseval émettre cette flatteuse opinionII en iéSll| que votre filtre va vous permettre de dist buer une eau donnant toutes garanties point de vue de l'hygiène. Je n'en suis d'a leurs pas étonné, c'est le filtre qui a été mieux étudié et le mieux mis au point.» Abordant ensuite la description des de Dickebusch il en expliqua longuemeRtt0l les détails, commenqant par la prise d'eau l'étang et finissant par la station de pompaj et le chateau d'eau II exprima ensuite l'espoj de voir bientöt se realiser la filtration d( eaux de Zillebeke. Ypres se trouvera alorsf possession d'un système de distribution d'ea parfait et il dépendra de son administratie de l'entretenir et de le développer au bénéfc de sa population et de sa prospérité. La conférence fut suivie de la projectie de vues concernant la composition du filtre sable non submergé, de l'étang de Dickebux et des installations de filtrage de Dickebuscl Monsieur Vermeulen remercia le conféret cier pour l'obligeance avec laquelle il avai répondu a l'invitation de la Chambre di Commerce et d'lndustrie, il fit ressortir que sérieux service M. Hennekinne rendait al population Yproise en lui faisant comprendti et apprécier les qualités de sa distributie d'eau, il le félicita pour la clarté de so exposé et le succès qu'il avait remporté. M. le Bourgmestre Sobry joignit ses féli citations a celles du Présicent et remercii vivement Monsieur Hennekinne pour l'intérè qu'il porte au problème de notre distributio: d'eau et pour le service qu'il venait de rendr aux Yprois en les éclairant a ce sujet. II parait que ce n'est que maintenant, apri de multiples démarches réitérées, que ministère autoriserait de mettre les salles c la Nouvelle Boucherie a la disposition d conservateur et de la commission du musé Actuellement ces salles, qui doivent serv comme nouveau musée local, sont enco entre les mains des services desdommagesi guerre. Dès que le conservateur et la commissie auront les salles a leur disposition, ils coi menceront a faire exécuter les travaux d'am nagement il reste a faire la grand'por d'entrée, des murs de séparation pour 1 difiérentes salles, la cheminée pour le chai fage et 1 installation de l'électricité. Quai tous ces travaux seront terminés, on pour commencer a classer la collection Loui De Hem et les autres tahleaux et statu actuellement remisées a l'hötel de ville. Nous ne pouvons que regretter que 1 salles de la Nouvelle Boucherie n'aient p été, depuis plusieurs mois déja, mises a disposition du conservateur du musée. N ous espérons que pour la fin de l'ann notre musée local pourra être prêt. a foujjours été et Pesle Be meilleur «les APERITIFS

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4