La Maison Élégantia Belgische Wetgevende Earners Mandei- en NijverheidsKamer Course des légions Dévastéfs Les Paiements fl résulte d'une lettre datée du 8-5 28 du Mjnistè e des Finances que le montant des liquidations en espèces pour 1'arrondissement «TYpres, prescrites au cours du mois d'Avril igg8, s'élève 34.040.495,90 frs. L'Office de liquidation des dommages de gjxtrre a entamé l'exécution régulière des decisions datant de Mars 1927. La Situation L'amélioration est sensible et tout fait pré- vöir que l'arriéré sera bi entót complètement rsgagné. Coatrats pour Dommages Agricoïes La question des Abris Un assez long échange de vues a lieu au sujet de ces deux questions. M. Ie. Président efeM. Geuten auront une entrevue sous peu avec les hauts fonctionnaires compétents du Ministère-, a ce sujet. II est probable qu'une delegation devra se rendre a Bruxelles pour diseuter la question des abris. L'assem lée rfésigne ses délégués et ce.ux-ci acceptent leur mission éventuellq. Voeux Mardi 22 Mai prochaffi aura lieu a Bruxelles dernière réunion de- la Fédération des Coopératives pour dommages de guerre. M. Louis Geuten est prié d'yêtre l'inter.prête des sipistrés de 1'arrondissement d'Ypres pour .remerciercbaLureusement la Fédération pour les services inestimables qu'elle a rendus aux rê^iors dévastées'. La séance est levée a 16 heures. Vragen en antwoorden Vraag (in't vlaamsch) van den heer Missiaen 1 Mei Te Yper loopt het gerucht dat het onroerend gq'ed, het museum Merghelynck uitmakende, aan een particulier zou verkocht zijn. Dit gerucht brengt de grootste ontsteltenis in de stad teweeg, daar de stad Yper ontegenspre kejijk het recht heeft dit museum op haar grondgebied te hebben. Zij heeft er zooveel termeer recht aan, daar de.regeeringen, welke zich sinds den wapenstilstand opvolgden, op schandelijke manier alle bestaansmiddelen en aantrekkelijkheden van Yper verwaarloosd hebben. Nu dat Yper voor een groot deel van het toerisme moet leven, ware het niet herstellen in deze stad van het museum Merghelynck, eene onduldbare verkrachting der wet op de oorlogsschadevergoeding Mag men weten wat er van die geruchten over de verkooping van het gebouw Merghelynck waar is, of anders, hoever het s aat met het herstellen te Ypér, np kosten der 00; logsschadevergoeding van dit museum Antwoord van den heer Minister van Finan ciëii Ik heb geen ken is van bewusten ver koop. Ik vraag naar inlichtingen. Vraag(in 't laatr.scb) van den heer Missiaen, 1 Me i Gedurende den oorlog werd het stedelijk museum van Yper, tengevolge der beschieting van de stad, totaal vernield. Zoo eene vernie ling kan niet met geld worden hersteld. Voor de vernielde kunstwaarden in de an dere steden van het land werd, als ik mij niet vergis, de herstelling in natura door Duitsch- land gedaan. Mag men weten op welke manier het mu seum van Yper van nieuwe kunstwerken zal voorzien worden Ik merk hierbij aan dat het museum opensgereed is en dat alleen maar meer de vernielde kunstwerken ontbreken om het in zijn vóóroorlogschen staat te herstellen. Antwoord van den heer Minister van Finan ciën Ik ben in betrekking met mijn collega van het ministerie van wetenschappen en kurfsten voor het onderzoek der vraag. Vraag (in 't vlaamsch) van den heer Missiaen, 3 Mei Zou de heer minister niet willen laten weten hoeveel geld er sinds den wapenstilstand ver bruikt is geworden i° Voor het herstellen der kathedraal Sint- Maartens te Yper 2° Voor het herstellen der vaart Yper.IJzer Antw. van den heer Minister van Financiën: i° Tot op 9n Mei 1928, werden er uitbetalin gen gedaan, beloopende tot de som van 11,602,698 fr. 61 c voor het herstellen der Sint- Maartenskerk te Yper. 2° Het herstellen der vaart Yper Ijzer werd niet gedaan door het ministerie van-financiën (voormalige diensten van D. V. G Vraag (in 't vlaamsch) van den heer Brut- saert, 9 Mei Ridder A. Merghelynck, die te Yper gebo ren en wonende, daar een prachtig museum had opgericht, liet het vruchtgebruik van huis en museum aail zijn echtgenote en schonk den naakten eigendorp ervan aan de konink lijke academie van schoone kunsten opdat deze na d,e dood van Mevrouw Merghelynck er eeuwig te Yper zou voor zorgen. Huis en museum, gelijk veel schoons te Yper, vergingen met den oorlog. De bevol king van Yper die er prijs op stelt den naam en de faam van den milden schenker te bewa ren, verlangt vurig huis en museum Merghe lynck hersteld te zien. En daarom verstout ik mij aan den heer minister van geldwezen te vragen welke daar nopens de inzichten zijn van zijn departement. Antw. van den heer Minister van Finan ciën Ik ben in betrekking met mijn collega van het ministerie van wetenschappen en kunsten voor het onderzoek der vraag. - V F» e r - Brief gezonden aan al de Volksvertegenwoordigers en Senatoren van het Arr. Yper Yper, den 16 Mei 1928. Mijnheer, Het Bestuur der Handel en Nijverheids kamer van Yper, heeft besloten de aandacht van Ued. te trekken op het feit dat alhoewel het reeds omtrent drie maanden geleden is dat de kredieten ingeschreven werden tot voort zetting der werken aan de vaart Yper Yzer, er tot nu toe nog geen enkele aanbesteding ge daan werd. Moest deze aanbesteding nog langer ver vvijld worden, dan ware het voor onze stad nog eens een jaar verloren, de we k. n zou den in 1928 niet meer aangevangen worden en de kredieten zouden opnieuw vervallen Het bestuur bidt Ued. de noodige voet s appen aan te wenden opdat eindelek op eene ernstige wijze aan de herstelling van onzen waterweg overgedaan worde. Gelief te aanvaarden, Mijnheer, de verze kering van onze goede gevoelens. Namens het Bestuur De Voorzitter H Vermeulen. Le Moto Club d'Ypres de concert avec les Clubs de Comines et de Poperinghe organise le Dimatiche de la Pentecöte son épreuve annuelle Course des Régions Dévastées Chacun se rapelle le franc succès de cette épreuve de vitesse et de régularité rempoffé lors des précédentes compétitions. Cette annee encore la sc Course des Regions Dévastées s'annonce sous les meilleurs auspices, car d'ores et déja le nombre des engagés dépasse celui des années antérieures. Une modification a été apportée au circuit qui empruntera cette fois le trajet YpreSi Wervicq, Comines, Warneton, Ypres, Elver, dinghe, Poperinghe, Vlamertinghe et Ypres j boucler 3 fois. L'apiès midi a Comines épreuve de Vitesse pure (départ ariêté) chaussée de Comines. Warneton. Recommandation expresse est faite aux autos, motos et vélos de garder leur droite sur tout le circuit dont l'horaire prévu sera de 7 a 11 heures du matin. La plus grande' prudence s'impose égale- ment au public, ce qui facihtera la tache des clubs O'ganisateurs qui déclinent d'ailleurs toute responsabilité en cas d'accident aux coureurs ou au public. De Comité. Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker V F» E R V rslag der Algemeens Vergadering van 15 April 1928 De lieer Hector Casier, onder voorzitter, opent de vergadering om i5 uur. Door afwezigheid van den secretaris geelt de heer Vandevoorde Leon lezing van het verslag der voorgaande vergadering, verslag dat goedgekeurd wordt. De heer Hector Casier, staatsvoordracht gever, geeft vervolgens een leerzame en nuttige les over fruitboomteelt, namenlijk over de perzik Met aandacht wordt de spreker door het groot getal aanwezigen in zijne les gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De d.d. vcorzitter verontschuldigt den voorzitter die door onpasselijkheid op de vergadering niet aanwezig kan zijn. De heer Jacques Lauwers, het jongste lid der Maatschappij, behaalt drie punten met zijne schoone saladen Latuw Worden vervolgens als nieuwe leden aan vaard 1) Mad. Wed. Alph. Angillis, voorgesteld door M. Remi Bouquet 2) Debergh Alphonsevoorgesteld door Casier Hector 3) Depuydt Désiré, voorgesteld door Lemay Auguste. Een tombola bestaande uit Dahliabulben en geleverd door het huis Hector Casier wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 uur. Zondag 20 Mei 1928, om i5 uur, in hetl lokaal Hótel Continental algemeene vergadering. DAGORDE 1) Lezing van 't verslag der voorgaande vergadering 2) Voordracht De fruitkweek in het hoen derpark door den heer Hector Casier. 3) Mededeelingen. 4) Inschrijving voor de aanstaande hofbe- zot ken. 5) Voordracht De Bloemkool door den heer Van der Borght. 6) Fleoordeeling der aanbrengsten. 7) Aanvaarding van nieuwe leden. 8) 1 ombola, geleverd door het huis Marcel Lauwers. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Th. Herremao Onderscheiding Bij Koninklijk besluit van 7 April 1.1. word' het Nijverheidseereteeken van 2e klas ver leend aan M. Moerman Maurice, seder' meer dan 25 jaar schildersknecht der welge' kende firma Emile Beirnaert- Vandaele. Onze beste gelukwenschen. Salon de Coiffure 1, rue de Ülli a 1 avantage de faire savoir a son honorable clientèlequ'elle vient d'engager un coiffeur pour Messieurs

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2