Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 30 Juli 1928 De vergadering wordt korts na 6 uur geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Sobry, bur gemeester-voorzitterDeclercq, Lemahieu en D'Huvettere, schepenen Glorie, Vandamme, Capoen, Missiaen, Bonnet, Leuridan en Soe- t.e, raadsleden Versailles, secretaris. I Proces-verbaal der silting van g Juli. De Heer Secretaris geeft er lezing van, waarna het zonder opmerkingen wordt goed gekeurd. M. D'Huvettere. Volgens de gemeente wet moet de rekening van het verloopen dienstjaar telken jare den in Maandag van Augustus op het bureel neergelegd worden ter inzage van de gemeenteraadsleden die ze willen onderzoeken. Nu zijn wij, weliswaar, nog niet op den xn Maandag van Oogst, maar gezien wij naar alle waarschijnlijkheid dien dag niet zullen vergaderen heb ik de eer thans de rekening van het jaar 1927 neer te leggen en ik vraag dat er mij hiervan akte zou ver leend worden. De geldelijke toestand van de stadskas is zeer bevredigend. Dit is groote- lijks te danken aan den ijver en de zorg waarmede de Heer gemeènteontvanger zijne opdracht vervult, en het is mij een aangename plicht hem hiervoor openlijk te bedanken. Niet de minste kommer zal dus de gemeen teraadsleden beletten de aanstaande kermis dagen op een waardige wijze te vieren. Hierop overhandigt de heer-schepene D'Hu vettere de rekening aan den heer voorzitter. M. Sobry. Akte wordt verleend aan den heer D'Huvettere van de neerlegging der rekening van het jaar 1927, die op het bureel ter inzage blijft van de leden. II Stedelijk kerkhof Gr ondvergunningen. Een aantal grond vergunningen worden, mits de gewone vergoeding ten voordeele van de Commissie van Openbaren Onder stand, eenparig toegestaan. De heeren Van Nieuwenhove en Bossaert, die ondertusschen zijn binnengekomen, nemen ook aan die stemming deel. Juist op het einde der stemming doet de heer Laton eveneens zijne intrede in de raads zaal. III Gemeentelijke bewaarschool der St- Janstraat Inrichting eener tweede klas. Den 2 Mei 1928 is het stadsbestuur door den heer kantonalen Hoofdopziener verzocht geweest een tweede klas in de bewaarschool der St Janstraat in te richten daar er te veel leerlingen waren voor een klas. Sedert 25 Juni werd er voorloopig een onderwijzeres belast met het houden dier tweede klas, en thans is de gemeenteraad geroepen die klas bepaald in te richten. Tijdens de geheime zitting zal er dan overgegaan worden tot de benoeming eener nieuwe onderwijzeres. Af. Glorie. Je tiens a rendre hommage au personnel enseignant de l'école Justice. Le succès toujours croissant de cette école, montre qu'il mérite la confïance des parents. A la veille de la distribution des prix il m'est agréable d'être ici l'interprête des sentiments unanimes de reconnaissance de la population pour les services rendus par cette école. MMissiaen. Ik sluit mij ten volle aan bij de woorden van M. Glorie. De inrichting eener tweede klas wordt hierop eenparig gestemd. IV. Engetsche bedevaart op 8 Augustus Politieverordening. Daar op Woensdag 8 Oogst bij de 11.000 leden van het British Legion in bedevaart te Yper samen komen, en het te verwachten is dat dien dag nog talrijke vreemdelingen en nieuwsgierigen deze grootsche pelgrimstocht zullen komen zien, stelthet schepenencollege voor een politieverordening te nemen waarbij dien dag de toegang der Maarschalk French- laan, Meenenstraat, Groote Markt, Dixmude- straat, Boterstraat en nog andere belangrijke straten der stad verboden wordt van 9 u. tot 17 uur aan alle gerij dat niet zal voorzien zijn -van een bijzonder toelatingsbewijs. M. Missiaen. Ik heb geen opmerkingen te maken op de voorgestelde politieverorde ning. Maar gezien deze plechtigheid in 't mid den der week valt, zal de genomen maatregel, die al de bijzonderste verkeerswegen en stra ten van Yper aan alle verkeer verbiedt, voor tal van menschen veel ongemak en een groot verlies van tijd daarstellen. Meent gij niet dat de Basculestraat dringend zou moeten her steld en berijdbaar gemaakt w° 'zonder daar zou het verkeer gemakkelijk grooten omweg buiten de stad un srhieden. Het ware eveneens zeer voordeehg het verkeer langs daar af te leiden op dagen, marktdagen of andere waarop ee verkeer is in de stad. M. Declercq. Het is om die reden dat ik vroeger voorgesteld heb de Bascu es raa behouden zooals zij tijdens den oor og de Engelschen werd aangelegd. Daar de aan gegane leening nog niet goedkeur is, 'u - nen wij iu de herstellingswerken - nog niet doen, maar voorloopig zouden wj de putten er wat kunnen aanvullen om e verkeer te vergemakkelijken. M. Glorie. Je voudrais savoir si le Col lége échevinal ne pourrait nous donnei que ques renseignements sur ce qu il compte aire ce jour la. Ne fut ce par les journaux, nous ignorerions tout du programme delajouinee. M. Sobry. - Ik ben gelukkig den heer Glorie voldoening te kunnen geven. Reeds sedert lang is het aangekondigd dat duizenden En- gelsche Oudstrijders, komende uit de vier hoeken van Groot Brittanje.de gewezen slag velden van Frankrijk en België komen bezoe ken in 't begin der maand Augustus. Na in afzonderlijke groepen de slagvelden van Beaucourt-sur-Ancre en Vimy bij-Arras be zocht te hebben, komen allen hier te Yper samen op 8" Oogst, om er hunne roemvolle gesneuvelden te huldigen en voor hen te bidden. Als burgemeester heb ik het bezoek ont vangen van een luitenant colonel die mij heeft medegedeeld dat Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins Karei van België hier te Yper, omtrent 10 u. 3o zal aankomen om er den Prins van Wales te groeten en te verwelko men. Deze laatste, komende per auto van Rijsel, zal hier aankomen langs de Dixmude straat, tot waar de gemeenteraad zal gaan om hem officieel te ontvangen, en van daar te rijden tot bij de Hallen, waar een verhoog zal opgetimmerd zijn. De eer zal hem bewezen worden door een militair muziek en een af vaardiging van het leger. De Belgische regee ring heeft den heer Minister Lippens gelast haar op die ontvangst te vertegenwoordigen. Omstreeks 11 Vt u. zal een plechtige herin- nerings dienst plaats hebben bij de Britsche zegepoort, waarna de 11 000 leden van het British Legion, onder leiding van Admiraal Jellicoe, op de Groote Markt in rangorde zul len voorbijtrekken voor hunnen hoogen be schermer, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Wales. Daar ik die bijzonderheden slechts korte lings ontvangen heb, was het mij niet mogelijk deze vroeger bekend te maken aan den ge meenteraad en aan de bevolking. Ik verhoop dat allen zullen eensgezind zijn om die talrijke oudstrijders met den eerbied hen verschuldigd te ontvangen en te bejegenen gedurende hun verblijf hier in de stad. M. Glorie. Zouden wij mogen weten wanneer gij dit nieuws hebt vernomen M. Sobry. Dezen noen heb ik het bezoek ontvangen van een luiter ant colonel die mij deze schikkingen heeft medegedeeld. M. Glorie. Zou de stad niet wel doen minstens eenige praalbogen te plaatsen om die talrijke en hooge bezoekers te verwelkomen M. Sobry. Het gedacht is goed, maar wij mogen de beteekenis niet vergeten van die bedevaart die uitsluitend een grootsche doo- denhulie is in plaats van een zegepraal. Daarbij 't is de stad niet die dat feest inricht en ons wordt eenvoudig gevraagd de bede vaarders met de meeste gevoelens van eerbied en genegenheid te ontvangen. Het doel dezer plechtigheid is dus alleen de duizenden Engelsche gesneuvelden te huldigen en te vereeren, en de vriendschapsbanden tijdens den oorlog gesmeed onder de bondgenooten nog te versterken. Volgens mij ware het dus ongepast dien dag triomfpoorten op te richten en victorie te kraaien. M. Glorie. Mijn gedacht is geenszins dat er moet geroepen of die plechtigheid luid ruchtig gevierd worden, maar vermits de stad officieel uitgenoodigd is vind ik het zeer weinig van onzentwege enkel mede te gaan tot aan de Dixmudestraat. M. Sobry. Ik denk niet meer te mogen doen dan hetgeen ons gevraagd wordt. Moest ik echter overtuigd zijn dat de Engelschen dat begeeren, zou ik de eerste zijn om het te doen. M. Glorie. Wij moeten niet vreezen dat het niet zal aangenaam zijn. M. Sobry. Al wat ik zou willen 't is dat er eensgezindheid zou bestaan om de Engel sche bezoekers met allen eerbied vangen. te 1 M. Glorie. Als de Engelschen zuL dat gansch de stad bevlagd is, dat er tea®11 ner eer praalpoorten zijn opgericht maar overtuigd dat dit op hen den' K indruk zal nalaten. M. Sobry. - Het verwondert mij dat d, .njet 'doo, ging lijk voorstel niet gedaan werd, zelfs den heer Glorie, tijdens de inhuldig het gedenkteeken der^ Meenenpoort,0 alSw~ neer die plechtigheid eerder een feestlr karakter had mogen ontvangen. M. Van Nieuwenhove. Puisque les rents groupes nous arrivent par train, serail maladroit de placer, par exemple a l'entrée? la rue de la Gare, un calicot portant cettei cription La ville d'Ypres souhaite la bi?' venue aux pèlerins Anglais MLeuridan. Het voorstel van den he Glorie, waarvoor ik ook wel iets voel slecht en met een opschrift in den zin ls niet duid door den heer Van Nieuwenhove zulu' de Engelsche bezoekers plezier doen. zoudt alleen een gepasten tekst moeten vindel waar alle gedacht aan feest is uitgesloten, M. Sobry. Wij kunnen aan dit verlangt) voldoening geven. M. Van Nieuwenhove. Avant de réalise; cette proposition rien n'empêche de prendre l'avis du comité organisateur. Iedereen verklaart zich hiermede t' akkoord en de voorgestelde politieverordening wordt algemeen goedgekeurd. V. W at er ver deeling - V er ordening Een bijzondere Commissie, voorgezeten door den heer schepene Declercq, heeft de kwestie der waterverdeeling bestudeerd heeft, in 't vooruitzicht der watermeters dit zullen aangekocht en geplaatst worden, een voorstel van verordening opgesteld die het bestaande reglement wijzigt. De heer schepene Declercq geeft van deze nieuwe verordening en vraagt aan de raadsleden ieder artikel afzonderlijk tt willen bespreken om alle verwarring te ver mijden. Voor de eerste artikels wor ien geen opmer kingen gemaakt. Het artikel vier bepaalt den duur voor iede vergunning op drie jaar. De vergunning! nemen aanvang den in Januari en iD Julie worden op 't einde der drie jaren vernieuwl door stilzwijgend akkoord. MMissiaen. Welk is de reden van he staan van dit artikel. Ik zie niet het mins voordeel maar vind er verschillige bezwara in. Een eigenaar, bvb., die van twee huiza een woning maakt zal door zijn vergum»! van drie jaar gehouden zijn voorts de huur# betalen van een tweeden watermeter, die hen van geen dienst meer is. Ik vind dat de ver gunning voor een onbepaalden tijd zou mot ten aangegaan worden. M. Declercq. Dit artikel werd overgeto men uit het vorig reglement, doch ik ziet geen bezwaar in dit weg te laten. M. Van Nieuwenhove. Cette question déja été discutée en 1922. Cet article const' tüe une arme entre les mains du service eaux contre le concessionnaire encasdeno- exécution des charges reprises au contrat. M. Van Nieuwenhove donne lecture nlusieurs rèelements d'autres grandes dans lesquels cet article figure également MGlorie. En cas de résiliation Rj! pas moyen de réclamer des dommagesetj rêts si pour la concession il n'est sup1 aucun délai. V M. Sobry. Wij zouden het termijn vergunning kunnen brengen op een jaar- Af. Glorie. Pourquoi ne pas faire co®® 'pon a Liége oü la concession est de trotsanS renouvelée par la suite pour un art. vous couvrir des frais d'installation,1 pour commencer, un terme assez long- Af. Missiaen. Dit is niet noodig, vel de vergunninghouder toch alle onkosten betalen. w Na een kleine bespreking wordt bes dit artikel te laten zooals het eers voorgesteld. _r re»|f uit De volgende artikels van het n'eU^n(ï ment op het water lokken geen bespre Het artikel i3 bepaalt den hullI,^Ldi: watermeters, doch gezien de aan voor het leveren der watermeters n plaats heeft gehad, is het moeilijk t aj6 geg een juist cijfer te bepalen. Volgens vens echter die het schepenencole zou de huurprijs van een waternl7^0 per maand moeten bedragen. Zoo"

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4