ié ren uit terwijl de kadetten de talrijke aanwezigen met hun eigenaardige dansen begeesteren. Te 2i uur wordt ter eere onzer gasten door de Harmonie Ypriana een puik muziek feest gegeven. Al de nummers van het keur- programma worden luidruchtig toegejuicht, het God save the King moet onder einde loos handgeklap herhaald worden. Woensdagmorgen wapperen belgische, engelsche enfransche vlaggen aan zeer talrijke gevels, aan al de openbare gebouwen. Een kleurenweelde, niettegenstaande het jammer lijk regenweder. En toch komen onophoudend, bedevaarders en nieuwsgierigen aan, terwijl de Harmonie Ypriana onverpoosd haar reeks concerten voortzet. Een menschenzee Vanaf 10 uur scharen de vier detachemen ten van het i3e artillerieregiment zich op de Vanden Peereboomplaats, voorafgegaan door het muziek van het 4e linieregiment. Te io u. i5 legt Hoofdadmiraal graaf Jellicoe, Voorzitter van het British Legion een mooie bloemengarve aan het Gedenk- teeken der Ypersche Gesneuvelden. Te io u. 20 verschijnt graaf Granville, ambassadeur van Groot Brittanje te Brussel. Te io u. 3o komt Z. K. H. Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, door de Dixmude- straat in auto aangereden. Hij wordt ontvangen door den Burge meester en de gemeenteoverheden en geleid naar het paviljoen dat in de puinen der Hallen opgericht is. Te io u. 45 is het de beurt aan Z. K. H. de Prins van Wales en zijn gevolg, Maar schalk Pétain en de generaals Weygand en Gouraud. Langs de Janseniusstraat begeven zij zich rechtstreeks naar de Hallen. Beide prinsen nemen de eerewacht in oogenschouw die voor het verhoog, nabij de Hallen, heeft plaats genomen. De Stoet Intusschen hebben een aantal groepen bedevaarders reeds de Meenenpoort bereikt. Een eerste stoet volgt ze, bestaande uit het muziek van de Lewisham Branch van het British Legion een aantal vlaggen en vaandels van engelsche regimenten en bel gische en engelsche vaandels, de vertegen woordigers van de F. I. D. A. C., de schepe nen en de gemeenteraad van Yper en de belgische, engelsche en fransche uitgenoodig den (burgers, militairen en oud-strijders), de burgemeesters van Poperinghe en andere steden, enz. De regen houdt gelukkig op De tweede officieele stoet vertrekt te 11 uur. Hij bevat insgelijks standaarden en vlaggen der engelsche divisies en der Dominions, de oversten (heeren en dames) der verscheidene diensten van het British Legion en van de British Empire Service League en de belgische, engelsche en fransche militaire attache's. De bijzonderste stoet verlaat de Hallen te 11 u. 10, eveneens door vlaggen der divisies voorafgegaan. We bemerken vooreerst de drie onder voorzitters van het British Legion gene raai Ian Hamilton, de heer Listeren majoor- generail Frederick Maurice, vervolgens de kolonels Groshei i en Brown, chairman en vice - chairman en majoor Brunei Cohen, schatbewaarder van het British Legion de heer Sobiy, burgemeester van Yper, kolo' net Maton, gewezen belgisch militair attaché te Londen, generaal Herremerre, bevelhebber der provincie West Vlaanderen, Maarschalk Pétain, graai Jellicoe, hootdadmiraal der Britsche vloot, gravin Haig, weduwe van den oppergeneraal der Britsche legermachten, de heer Maurice Lippens, Minister van Spoor wegen, Zeewezen, Posterijen, Telegrafen en Luchtvaart, baron Janssens de Bisthoven, gouverneur der provincie West Vlaanderen, de heer de Guermonprez, Consul van Frank rijk, die den heer minister Briand* vertegen woordigt, graaf Granville, ambassadeur van Groot Brittanje te Brussel, de heer Hugh Knatchbull Hugessen, raadgever der ambas sade en, ten slotte, H. H. K. K. H. H. de Prins van Wales en Prins Karei van België. Buiten het Belgisch militair muziek en het muziek van Lewisham waarvan we reeds gewaagden, worden nog The Dunblane School Band en The Maidenhead Band», beide muzieken van het British Legion in den stoet ontwaard. Die prachtige stoet wordt onmiddellijk gevolgd door dezen der Geestelijkheid, geleid door den Hoofdkapelaan der Britsche Legei- machten en gevolgd door Dokter Goidon Lang, aartsbisschop van Canterbury, kerk voogd van Engeland. Aan het Britsch Gedenkfeeken Reeds lang vóór den aanvang der plechtig heid heeft een menigte, die men gerust op 12.000 menschen mag schatten, zich nabij het Gedenkteeken begeven waar een ordedienst, op volmaakte wijze verzekerd, aan bedevaar ders en uitgenoodigden een behoorlijke plaats bezorgt. Op de eerste rangen der toeschouwers bevinden zich de moeders en weduwen der gesneuvelden en de oorlogsinvaliden. En overal ontwaart men kronen en bloemen garven, maar de bloedroode «poppies», onze kollebloemen, zijn overheerschend. Een aandoenlijk tooneel die stille, inge togen menigte, rondom het prachtig Gedenk teeken geschaard... Hoog in de lucht wapperen 87 Britsche vlaggen... Maar de stoet is aangekomen. De Kerke lijke Dienst neemt onmiddellijk een aanvang, voorgezeten door den Eerwaarden Dr A.E.C. Jarvis, Hoofdkapelaan der Britsche Leger machten. Volgens den gewijden ritus heft de menigte den lofzang The Supreme Sacrifice (de hoogste opoffering) aan O dappere herten, die uw glorie gewon- nen hebt midden het stof van den strijd en het vuur van den slag, stil rust gij, daar gij dapper uw moed hebt getoond en daar uw aandenken geëerd wordt in het land dat gij bemindet. Fier vereenigdet gij U, in dichte rangen voor den oorlog, zooals dezen die van ver God's oproep hebben gehoord al wat gij hooptet te bekomen, al wat gij bezat, hebt gij gegeven om de menschheid te redden en gij verwaarloosdet uw eigen zei ven te redden. Luisterrijk gingt gij voorbij, na de groote zege, in het licht dat nooit wordt uitge- doofd Uw tevredenheid rustte diep in dit geluk, gij die het laatste helder trompge schal van God verwacht. Gebed Geef hun de eeuwige rust, o Heer, en dat het eeuwig licht hen bestrale Na een oogenblik indrukwekkende stilte volgt The Memorial of the Dead. Gebed voor de Dooden Gedenk, o Heer, al dezen, de dapperen en de getrouwen, die in eere gesneuveld zijn en die ons verlieten met de hoop in het Eeuwig Leven te verrijzen, bijzonderlijk de officieren en soldaten van onze Zee Land- en Luchtmachten, aan wie het gegeven was hun leven te offeren voor de Zaak der Vrijheid en der Gerechtigheid. In dit verblijf van Licht, waar de droefheid en de rouw verbannen zijn, geef hen de rust, o Heer, gij die de menschen liefhebt. Verleen hun dat in naam van Uw eenigen Zoon, in naam van Jezus Christus. Amen. En het muziek speelt den lofzang O Rest in the Lord (Oh, berust in den Heeronmid dellijk gevolgd door de lezing van het adres van Z. D. H. den Aartsbisschop van Canter bury. Dan komt het vervolg van den lofzang The Supreme sacrifice Vele jaren geleden, als de aarde duister en onbeweeglijk was, rees een groote kreet van uit een verlaten heuvel, terwijl, in de broosheid van ons menschelijk stof,' Chris tus, onze Verlosser, denzelfden weg'volgde. Zijn Kruis richt zich nog sedert dit schrik kelyk uur als een schitterende ster boven den zwarten afgrond en de oogen vol mede- lijden van den Zegepraler buigen zich noe om onze nederigste kalvariën te zegenen. Deze waren zijn dienaars, tot na den dood volgden zij de stappen van den gemartelden Zoon God s Zegepralend verrees Hij, zene- pralend ook zullen zij verrijzen deze die zijn lijdensbeker geledigd hebben. O Verrezen Heer, O Herder onzer Doo den, die hen met Uw Kruis hebt herwonnen en met Uw Staf hebt geleid, hun fier en be* droefde Land vertrouwt met een glorierijke hoop zijn kinderen in Uw barmhartige han- Amen. En de Kerkelijke Dienst vervolgt met de volgende gebeden O Heer, God onzer Vaderen, die ons door het onnoemlijk lijden van den Grooten Oorlog hebt geleid, behoud ons, wij sme£ ken er U om, in de steeds levend' innering van Uw barmhartigheid «tt. zegeningen op de hier verzamelde m - vereenig ons aldus in de banden d derlijkheid, ten dienste der men61?1 opdat het offer van ons levenswerk II behagen, door Jezus-Christus, onzp r Amen. n H, O Heer, versterk ons al de da-»en rusteloos leven totdat de schaduw^ uitstrekken en de nacht komt en de h vige wereld stil wordt, het koortsig 1 eindigt en onze arbeid voltooid n Heer, in Uw barmhartigheid, geef an' ongestoorde schuilplaats, een'heilig- r°S 6- blijf en den eeuwigen Vrede doorT'* Christus, onzen Heer. Amen. - Ten slotte zingen de bedevaarders d zang O God, our help in ages past 6n God, Gij waart onze toevlucht van't geslacht tot 't andere. eeil( O God, onze hulp in het verleden hoop in de toekomst, onze hoede tegen^ loeiende stormen, en onze eeuwige rust In de schaduw van Uw Troon wandel Uwe Heiligen in zekerheid, Uw arm all is ons genoeg, en zeker is onze beschutte Vooraleer de bergen gerangschikt stond* en de aarde haar vorming had, vóór alles bestaat Gij God, dezelfde, voor alle eeuwen' Duizend eeuwen in Uw oog gelijkend avond die komt en de dageraad die eet einde stelt aan den nacht, vóór dat de zot opstaat. O God, onze hulp in het verleden, onze hoop in de toekomst, wees, Gij, on'ze be. schermer bij last en leed, en ons eeuwig geluk. Amen De trommelaars van de Grenadiers dei Garde slaan dan het Rappel de Prins van Wales legt onder den Zegeboog de bloemen, garve door het British Legion geschonkei en de klaroenen van de Grenadiers der Garde blazen The Last Post en The Réveille»,,,, Een kort bevel, de troepen presenteeren 'tge weer, de muzieken spelen de Braban<jonne de Marseillaise en het God save King God save our gracious King, Long live our noble King God save the King Send him victorious, Happy and glorious, Long to reign over us God save the King En de zegening sluit deze grootsche plech tigheid Langzaam trekt de diepontroerde menigti voorbij en honderden kronen, garven, eenvou dige bloemtuiltjes omkransen het overheerlijt Gedenkteeken dat de Groote en Dappere Briische Natie heeft opgericht ter dierbare nagedachtenis van Dezen wier bloedde poppies onzer Vlaamsche Velden kleurt.... De Optocht De Prins de Wales, Prins Karei van België, Lady Haig, de hoofdadmiraal der Britsche Vloot, de fransche Maarschalk, de generaals en de andere hoogwaardigheidsbekleders begeven zich op het verhoog der Groote Markt en de optocht begint. Voorafgegaan door de militaire muzieken door de groepen der oorlogsweduwen, gewezen ziekenverpleegsters en W.AC S. volgen de verscheidene afdeelingen het machtig leger bedevaarders per rang6* van vier, in de beste orde die aller belangsto ling gaande maakt. De glorierijke vlaggen, standaarden e' vaantjes buigen, de oud strijders \'an e British Legion stellen zich fier en edel1 aa en beschouwen misschien voor de jaD maal de welsprekende puinen onzer Ha die zoo dikwijls getuige waren van hun ge 11 van hun hardnekkigheid en van hun held®' moed. Een eindelooze ovatie begroet de heldha tige zonen van de Groote bevriende na"e",|] Nooit vergeet een Belg de edele woorc van zijn geliefden Koning Het is om den eerbied voor de tracts staande te houden, dat Engeland «1 oorlog kwam het is om België te vtrrs over eene niet te rechtvaardigen overr lincr rlcit- Uq* d_.-i.__i. del va: bezittingen de wapens het wan afgelegen het is om hoog en stevig net «»-- j#« vaandel der gerechtigheid en der besc herop te richten dat, eerst bij duiz U pJe«'' vervolgens bij honderdduizenden land, Schotland, Ierland, Canada, Foundland, Australië, Nieuw-Zeeland den Amon V, O

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2