X J m tion des invalides de Bruxelles que les invali des d'ici vous ont fait cette demande. C'est done la Fédération nationale qui organise toute cette visite. M. Sobry. - Daar het voor de gevraagde toelage niet noodig zal zijn een nieuw krediet in te schrijven, verwits wij nog een overschot hebben op de onvoorziene uitgaven, denk ik dat wij t'akkoord zijn om de gedane vraag toe te staan. M. Missiaen. Ja, zooveel te meer dat het ons op die manier zal mogelijk zijn zoo noo dig een grooter toelage te verleenen om alle onkosten te betalen. XIII. Weinigheids- en Ruimdienst Bij komende vergoeding Aanvraag. De heer Claeyssens, vergunninghouder van den reinigheidsdienst, vraagt een vergoeding van 75 fr. daags meer te mogen trekken Daar het hier een kwestie van personen geldt stelt de heer Voorzitter voor dit punt met gesloten deuren te bespreken. Algemeene instemming. XIV. Mededeelingen. 1) Van wege het British Legion heeft het stadsbestuur een brief ontvangen van recht zinnige dankbetuigingen voor de gulhartige ontvangst der Engelsche bedevaarders op 8? Oogst. 2) De heer Minister van Financiën heeft laken weten dat de hoogere overheid de aan besteding der gedeeltelijke herstelling van het Belfort heeft goedgekeurd. M. Van Nieuwenhove. Nous ne sommes pas d'accord. II avait été décidé ici d'insister a: Bruxelles, pour obtenir la reconstruction totale du .Beffroi en une seule adjudication. Si k; contraire se passe, l'entrepreneur qui a exécuté la première partie des travaux et a son matériel sur place n'a plus a craindre la concurrence a la deuxième adjudication. Comme tel il reste le maitre absolu du marché ce qui constitue une injusti.ee notoire que nous ne pouvons laisser passer sous silence. M. Sobry. De stelling die er tegenwoor dig staat behoort toe aan M. Vandekerchove die het laagste aanbod voor de gedeeltelijke hes3ielling heeft gedaan. Wij hebben hierover ons advies niet uit te brengen, 't is enkel een nwdedeeling. M. Van Nieuwenhove. De mieux en mieux l'échafaudage du beffroi est celui qui a servi a la reconstruction de la Poste. 3) De bewoners der de Stuersstraat, in een schrijven, gedagteekend van 27" oogst 1928, vragen een toelage van 25o fr. voor het in richten van een wijkkermis aldaar. M. Bonnet. Van wie is die brief getee- kend De heer Voorzitter draait en keert den brief doch vindt niet het minste handteeken. 't Is een gansch naamloos schrijven. Men lacht ne keer en de brief wordt geclas- seerj. 4) In een schrijven van 23" oogst 11. heeft het Comiteit van het Werkloozenfonds aan de stad laten weten dat de wedde van den secre taris en de bestuurskosten thans zullen bere kend worden aan 5 fr. per aangesloten lid. 5) Op een vraag vroeger door een lid van den gemeenteraad gedaan, komt de Commis sie van Openbaren Onderstand te antwoorden dat zij om gegronde redenen niet géneigd is het electrisch licht te plaatsen in de woningen der beluiken die haar toebehooren. Het plaat sen der electrische leiding in 56 woningen zou voor haar een grooten last bijbrengen en daarbij is het gevaar van brand door het ge bruik van petroleumlampen zeer gering. Bij menschengeheugenis is er nog nooit brand ontstaan in die huizen. M. Vandamme. Het antwoord is een bewijs dat de vraag niet grondig werd onder zocht en dat hun liefde voor de kleine men schen nul is. In 't toekomende, wanneer de vertegenwoordigers der werklieden deel zullen uitmaken van het bestuur van den Openbaren Onderstand, zullen zij ervoor zorgen dat hun die goede nota toegekend worde. 6) De heer Voorzitter geeft kennis van een vraag gedaan door de foorkramers, die hier te Yper waren met den Tuindag, waarbij zij via gen hun standgeld terug te bekomen M. Lemahieu. Zij waren zes maanden op voorhand verwittigd dat zij op de G100 Markt niet zouden mogen staan. En niettegen staande dat zijn zij toch gekomen. Ik meen dus dat zij alleen de gevolgen ervan moeten dragen. M. Vandamme. Naar alle waarschijn lijkheid zullen dergelijke bedevaarten nog plaats hebben, en om te vermijden dat de Tuindag geen plaats kan grijpen zooals naar gewoonte, zou men aan de Engelschen moe ten vragen hun bedevaart te willen inrichten op den verjaardag der inhuldiging van de Meenenpoort. M. Lemahieu. Dergelijke vraag werd reeds gedaan opdat, zoo mogelijk, de bede vaart zou ingericht worden acht dagen voor Tuindag. Zoodoende zou er niets dienen ver anderd te worden aan de vroegere gewoonten. M. Missiaen. Ik denk dat wij wel iets mogen doen voor de foorkramers. Het is Waar blijkend voor iedereen dat die menschen geen goede zaken hebben gedaan. De foorkramers waren op voorhand verwittigd, zegt men, maar dit belet niet dat zij in de meening kon den verkeeren dat ook de massa van het volk, die gewoonlijk op de Groote Markt toestroomt met den Tuindag, zich zou verplaatst hebben. Iedereen heeft kunnen zien dat dit geen waar is geweest. Men mag niet vergeten dat die foorkramers hier niet komen voor hun plezier, het zijn menschen die daarmee hun brood moeten verdienen. Ik ben dus van oordeel dat wij ten minste een deel van het betaalde standgeld moeten teruggeven. M. Sobry. Ik heb telken avond kunnen zien dat de Cirk, die het meest standgeld heeft betaald, zeer goede zaken heeft gedaan. Voor de andere kramen is het betaalde standgeld zeer gering, en daaraan iets veranderen ware verwarring brengen in de rekening. M. Bossaert Naar het schijnt hebben de hotelhouders der Groote Markt liever de vreemdelingen dan de foorbarakken. Zou er niet kunnen voorzien zijn de Tuindag alle jaar te doen plaats grijpen op de Van den Peereboomplaats M. Lemahieu. Ja, enkele groote hotel- ïouders vragen zulks, doch andere integen deel, die ook de Groote Markt bewonen, vragen mij dat de kramen zooals altijd op de Markt zouden opgesteld worden. Het is dus moeilijk iedereen te bevredigen en, volgens mij, den Tuindag van zijne gewone plaats verwijderen ware gevaarlijk, 't ware eenvou dig den Tuindag doodigen. 7) M. D'Huv etter e. Reeds sedert lang heeft de gemeenteraad beslist dat alle onbe bouwde eigendommen moeten afgesloten wor den. Sommige eigenaars blijven onverschillig. Men zou ze moeten vermanen en, zoo noodig, voorden vrederechter roepen. Tegenwoordig komt er van langs om meer nijverheid in de stad, en ik stel voor een smeekschrift te sturen aan den Heer Minister van Posterijen, Telefonen en Telegrafen om verbetering te bekomen in den postdienst. Thans ontvangen wij in de stad onze brief wisseling slechts om 8 1/2 u. of 9 uur, dus op 't oogenblik dat de meeste treinen uit Yper vertrekken. Moest de briefwisseling vroeger besteld worden, dan zouden dezen die zich op reis moeten begeven, vooraleer te vertrek ken, weten wat zij moeten doen, wat nu het geval niet is. M. Lemahieu. Ik ben niet t'akkoord met den Heer D'Huvettere, want zoo een veran dering in den postdienst wenschelijk ware voor de stad, ware zij niet voordeelig voor den buiten waar wij nu reeds onze briefwisse ling ontvangen om 8 1/2 u. M. Bonnet. - Vooraleer de particulieren te verplichten hun onbebouwde eigendommen al te sluiten, zou de stad eersten vooral moeten zorgen hare gronden af te sluiten, namelijk in 8) M. klachten de Statiestraat. M. Declercq. Die grond beh0 Provincie en is thans verkocht °r' Vandamme. Tt- ua, b versa- ontvangen van menschen sedert 3 maanden hun aanvraag ben om met de waterleiding aaiT^ worden en tot heden nog geen S°t{' bekwamen. M. Declercq. Deze vertraging vj oorzaak in het feit dat het noodige niet op tijds door de fabriek verzond^ doch binnen kort zullen al de aanvra daan kunnen worden. 9) M. Vandamme. - Vroeger heb ji vraagd zoo er een vrije boord bestond'i. de vestingwateren tusschen de Meen en de Rijselpoort. Het schijnt van jaj op zekere plaats is het er nog altijd afgés] door een particulier die daar gras in gei heeft en hangt er nog altijd een uithak verboden te visschen zoodat de vissol uit vrees moeilijkheden te hebben met politie, daar niet durven visschen. Men moeten zorgen dien vrijen weg aldaar -I palen. M. Lemahieu. Die vrije boordt aldaar twee meters breedte en is beleed - een erfdienstbaarheid ten voordeele van visschers. De politie en de pachter van gras zijn er van verwittigd. De vissch moeten dus geen moeilijkheden vreezen, afpaling van dezen weg zal in 't kort ge, worden. \i 10) M. Laton. Een groot oorlogsinval heeft mij gevraagd zoo hij de toelating kan bekomen te mogen visschen langs binnenkant der buitenwandeling. Rechtoi de nieuwe fabriek die men aan 't bouwen! is er daar een eenige plaats waar hij met wagentje tot bij den boord van de Maja gracht kan geraken. MSobry. Het reglement verbiedtj visschen langs de binnenvestingen en kunnen daaraan moeilijk een uitzonden maken. Anders zullen wij tal van andere gelijke vragen ontvangen, en wat wij voor den eenen moeten wij ook aan andti toestaan. MSoete. Voor een enkel groot oorla ve-minkte die misschien in het visschen a nog zoekt een broodwinning te verzeke» zult gij dat niet weigeren. Allo toe, M. Burgemeester. Maar 't is het hertedatu breekt. M. D'Huvettere. 't Is voor het nement dat zij zich geslachtofferd 't is dan ook de regeering die de invalid moet onderhouden. M. Sobry. Niettegenstaande mijn g'® verlangen dienst te bewijzen aan deinv is het mij niet mogelijk uitzonderingen te»' ken aan het reglement. Ik zou dan lievert reglement afschaffen. Zoo hebben wij aanef verminkte toegelaten een vaste standplaats' hebben op de Groote Markt, en moesten' al de aanvragen inwilligen die wij sedert! ontvingen, dan zou de Groote Markt w- vervuld zijn met barakken. 11) MBonnet. Er zijn thans enkele® lieden die tijdelijk werken voor stadsreken' en die minder betaald zijn dan deze die®, ken bij een privaat patroon. Zoo worden paveiers die werken voor den tram aan statie betaald aan 6 fr. per uur terwijl f|e die arbeiden voor de stad in de St-J straat slechts 4 fr. per uur ontvangen minimum loon werd aldus slechts vast^j|] voor de werklieden die standvastig -. jiecM V- voor rekening van de stad, terwijl geschoolde vaklieden betreft wier hulp tijdelijk ingeroepen wordt. Ik vraag u z'j op denzelfden voet zouden beha worden als hun makkers die arbeiden 'J Dc particulier. M. Declercq. Ik zal hierop an tijdens de geheime zitting. e5t 12) M. Van Nieuwenhove. öue réponse qui a été faite a la denrande Di E ntWO01 J

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 4