zullen moeten gebracht worden aan deze be groeting. Hierom stel ik voor de begrooting eerst in geheime zitting te onderzoeken en desnoods de noodige wijzigingen te doen. Vervolgens geeft de heer Schepene van Financiën verslag over de stadskas voor het derde trimester van 1928. De toestand, vol gens hem, is normaal en zeer bevredigend. De heer D'Huvettere antwoordt nog op de verschillige vragen die de heer Missiaen vroeger stelde, tijdens de bespreking over de stadsrekening voor't jaar IQ27- Voor wat be treft de buitengewone uitgaven die gedekt werden met gewone ontvangsten, komt dit voort uit het feit dat de stad sedert den oor log in een abnormalen toestand verkeert en de belastingen, waarvan de stad haar deel moet ontvangen en die voor haar het bijzonderste inkomen uitmaken, met zulke groote verach- tering binnenkomen. De waterdienst sluit met een overschot van 7000 fr. en de heer Missiaen vraagt waarom men dan nog meer moet doen betalen voor het water, maar hij vergeet de buitengewone kredieten, die gestemd werden voor den waterdienst, in acht te nemen. De opcentie men op Staatsbelasting, ontvangen in 1927, beloopen hooger dan hetgeen voorzien werd in de begrooting. Dit verschil kan onmogelijk vermeden worden omdat niemand juist kan weten hoeveel of wanneer de stad haar deel zal ontvangen. De jaardooding betaald door de electriciteitsmaatschappij is minder omdat er in den loop van het jaar 1927 minder wer ken uitgevoerd werden. M. Missiaen. Ik bedank den heer Sche pene van Financiën voor zijn klare uiteenzet ting van den toestand der stadskas en voor zijn gegeven antwoorden op mijne vragen van vroeger. Zonder echter mij ten volle t'akkoord te vei klaren, wil ik hier toch niet verder over discuteeren. Nochtans ik houd er aan te ver klaren dat ik niet akkoord ga met het betalen vari buitengewone uitgaven door gewone ont vangsten. Dat is onwettig, en zoo dit nog maals voorkomt in de begrooting voor 1929, naoogt gij er van zeker zijn dat gij mij in uwen weg zult vinden om dit te beletten. Ten andere ik geloof niet dat er toekomend jaar verandering zal gebracht worden aan het fis caal stelsel, gij kunt dus heel gemakkelijk er voor zorgen dat dit niet meer hoeft gedaan te worden. Vroeger werd er aan de katholieke partij een voorstel gedaan tot samenwerking der verscheidene partijen, die deel uitmaken van den gemeenteraad, om de stad te besturen. Dit werd geweigerd en de katholieke partij die de meerderheid is heeft alleen gansch het schepenencollege in handen genpmen. Nu vraagt men ons dat wij de begrooting zouden bespreken in geheime zitting, gij moet niet verwachten van de socialistische partij dat zij zich daartoe zal leenen. Alleen in openbare zitting zullen wij de ons voorgestelde begroo ting onderzoeken en bespreken en de opmer kingen maken die wij noodig oordeelen. M. D' Huvettere. Ik wordt oud en vraag niets beters dan er te mogen van onder trek ken. De raad bestaat uit vijftien leden, de heer Burgemeester en de twee overige sche penen zijn reeds lang in dienst, blijven dan nog twaalf leden en gelijk er juist twaalf maan den zijn in een jaar, heb ik vroeger eens voor gesteld aan den heer Leuridan dat ieder der twaalf gemeenteraadsleden, elk op zijn beurt, gedurende een maand minister van financiën zou zijn. (Gelach) M. Leuridan. Historisch gesproken is dit waar, maar het voorstel van den heer D'Hu vettere werd met een stem verworpen, en wij waren maar met twee. M. D'Huvettere. Had de heer Leuridan mij dit voorstel moeten doen, hij was even zeer zeker niet meer bijval te behalen dan ik. M. Van Nieuwenhove. C'est la première fois que nous entendons un échevin des finances exprimer 'sa satisfaction sur la situa tion fïnancière de la ville. Je le félicite et je souhaite qu'il ne soit pas détrompé dans la suite. M. D'Huvettere. Je le souhaite autant que vous, mais rien n'est encore certain. Cela dépendra en grande partie aussi de l'éco- nomie que vous mettrez dan? la gestion des intéréts de la ville. M. Sobry. Er zal dus voortgedaan wor den zooals vroeger en het schepenencollege zal aan al de raadsleden een uitnoodiging zen den om de begrooting in geheime zitting te bespreken. Iedereen is vrij die uitnoodiging te beantwoorden of niet. M. Missiaen. Dit is onwettelijk. Zoo gij het echter wilt, kunt gij vergaderen onder vorm van commissie of afdeeling. Verle en jaar werd die geheime zitting als een gewone openbare zitting aanzien en ik heb kunnen nagaan dat de leden, die er tegenwoordig ge weest waren, hiervoor de aanwezigheidspen ningen ontvangen hebben, 't Is niet voor die enkele franken, maar uit princiep dat ik hier tegen opkom. Ik vraag dus dat de leden die deze vergadering zullen bijwonen daar, ge FT voor alle andere commissies, hunnen tijd komen verbruiken uitsluitend voor het open baar belang. MVan Nieuwenhove. Les séances a huis clos de l'année dernière ne nous ont avancé en rien et, en séance publique, il a fallu recommencer tout le travail. MSobry. Het heeft altijd zoo gedaan geweest en ik ben van oordeel dat het zeer nuttig werk is de begrooting eerst te bespre ken in geheime zitting. Zoo de raad thans beslist dat het niet meer noodig is in geheime zitting te vergaderen, wil ik mij aan zijn be slissing onderwerpen. MMissiaen. Het is wij niet die de tra ditie verbroken hebben. Maar de traditie was dat het Schepenencollege altijd op de meerder heid mocht rekenen hetgeen nu het geval niet meer is. MSobry. Ik leg dus de vraag ter stem ming om te weten zoo er ja of neen een gehei me zitting moet gehouden worden om de begrooting te onderzoeken. Stemmen ja: deheeren Lemahieu en Sobry; neen: de heeren Declercq, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Missiaen, Bossaert, Leuridan en Delahaye. 3. Wegenis Aankoop van grond. De Commissie van Onteigeningen stelt voor i5 m2 grond te koopen in de Lange Thourout- straat aan 20 fr. den vierkanten meter en 54 m2 in den Kanonweg aan i5 fr. Beide voorstellen worden, bij afzonderlijke stemming, eenparig goedgekeurd. 4. Mobilisatie van titels en inschrijving op het Grootboek in regeling van Oorlogsschadever goedingen Herziening. Den I7n October 1927 beslistte de raad bij het Gemeentt krediet een leening van 99.000 fr. aan te gaan op titels van oorlogsschade. Naderhand werd een deel dezer titels in geld uitbetaald, zoodat er nog enkel een titel over bleef ten bedrage van 3o.8oo fr. Die titel werd nu veranderd in een inschrijving op het Grootboek waarvoor de stad jaarlijks den verschuldigden interest zal ontvangen. Zoo doende bestaat er thans geen reden meer een leening aan te gaan bij het Gemeentekrediet en het Schepenencollege stelt dus voor heden de vroeger genomen beslissing eenvoudig in te trekken. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen bijgetreden. 5. Gemeenteopcentiemen op Staatsbelasting op 't inkomen Hernieuwing. Daar de inkom ten van stad onvoldoende zijn om de verplichtende uitgaven te dekken en om de begrooting in evenvicht te kunnen sluiten, stelt het Schepenencollege voor de 60 opcentiemen op Staatsbelasting op het inkomen voor vier jaar te vernieuwen. M. Lemahieu. Ik ben het eens die ver nieuvving te stemmen voor een jaar maar niet voor 4 jaar. De toestand der stadskas is zoo slecht niet en misschien zullen wij later die opcentiemen kunnen terugbrengen op 45 in plaats van 60. MLeuridan. Ten andere die stemming van vier jaar, zooals de heer Burgemeester ze ons voorstelt, is zuiver theoretisch,gezi n wij toch telken jare bij het opmaken der beoroo ting zullen geroepen zijn de opcentiemen te herstemmen. MMissiaen. Ik ben niet van oordeel nu reeds de opcentiemen vast te stellen. Het ontwerp van begroot ing werd nu nog maar ingediend, wij weten nog niet of die begroo ting zal sluiten met een tekort of met een overschot. Gezien wij dus nog niet weten wat wij zullen noodig hebben, vind ik het beter te wachten tot dat de begrooting gestemd is. M. Sobry. Wij moeten toch de verplich tende uitgaven dekken en om de begrooting op te maken moet men zeker zijn van de in komsten. Wij moeten toch iets hebben om in de begrooting te zetten. Ik ga dus over tot de stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Vandamme. Capoen, Leu ridan, Delahaye en Sobry neen de heeren Van Nieuwenhove, Missiaen en Bossaert. 6. Opcentiemen op Staatsbelasting op de honden Hernieuwing. Het voorstel de 5o opcentiemen vier ja; Staatsbelasting op de honden voor te hernieuwen wordt, gezien de voo beslissing, op een jaar gebracht en de stemming aangenomen. deze] 7. - Waterverdeeling Verordenfe. De Commissie, die deze kwestieond^ heeft, stelt de volgende wijzigingen vcT200' verhuurde watermeters blijven stee eigendom van de stad. Hun maande];;! huurprijs, betaalbaar alle drie maand vastgesteld als volgt 2 fr. 5o in piaaten' 2 fi. 75 voor de watermeters van t3 m/m ning 4 fr. in plaats van 3 fr. 5o VL°P watermeters van 20 m/m. 8 fr. in piaat 7 fr. voor deze van 3o m/m. en 12 fr. S van 9 fr. voor de watermeters van 40 m/ v; In plaa opening. De prijs van het water wordt bepaald a volgt Voor de 3o eerste kubieke 1 fr. 25 in plaats van 1 fr. den m3 gende aan X fr. in op de mete 1 de 3o vc plaats van 0 fr. 85 en r at de 60 m3 aan o fr. 85 in plaats van 0 fr 7' Aan ieder gezin wordt er een kubieke met water gratis gegeven per maand en aanf huisgezinnen met minstens twee kinderen kubieke meters. M. Bossaert. Volgens het stelsel gebezig in Oostende is het getal kubieke meters wate kosteloos afgeleverd niet voldoende, Daarb zal ieder huisgezin 3o fr. per jaar moeten bf talen voor den watermeter alleen, zonder ee druppel water daarvoor te ontvangen, dati niet aannemelijk. M. Declercq. Maar hoeveel betalenzi het water te Oostenc e Daar is een greo verschil bij hier. M. Missiaen. - Vroeger heb ik mij verzei tegen den grooten last van 27 fr. per jaar die opgelegd werd aan de werkersgezinnen. Nu is die last nog verergerd. Laat ons aannemen dat een gezin, benevens den kubieben meter water kosteloos verleend, nog een kubieke meter meer zal verbruiken per maand. Dit gezin zal dus 45 fr. per jaar te betalen heb ben, 't zij dertig frank om een uitgaaf van li fr. te controleeren. Ik vind het voordeeliger de watermeters af te schaffen in al de huizen en het water te doen betalen zooals het nu gedaan wordt. Zoodoende zal de stad den last niet hebben van het aankoopen en plaat sen der watermeters. In de huizen meteen kraan, 't en is toch daar niet dat het water verkwist wordt en ik stel voor in de huizei die maar een waterkraan bezitten geen watei meter te plaatsen. M. Declercq. Een dingen is spijtig enlj 'tis dat, wanneer de Commissie vergaderdeF het lid der socialistische partij er niet tegenl woordig was. Het is alleen door het plaatsen van water-j meters dat het verbruik kan verminderd wofl den. En zoo er geen moeten geplaatst wordenl in de huizen waar slechts een kraan bestaat, 1 is het onnoodig er aan te beginnen vermits ei thans reeds watermeters geplaatst zijn overall waar er het meest water gebezigd wordtjl garages, brouwerijen, enz. De heer Bonnet komt de vergaderza|l binnen. j M. Leuridan. Ik vind een erg bezwaaM tegen het voorstel van den heer Missiaen, zal aanleiding geven tot een echte inquisitijl Altijd zal het noodig zijn de huizen van fell Yper van boven tot beneden te onderzoewfl op verschillige en onbepaalde tijdstippen va«H 't jaar. De huizen zijn tegenwoordigzoodfflli gebouwd dat er alle gemak bestaat waterl)f,|| nen te doodigen met ze eenvoudig weg a |1 draaien, maar de waterleiding blijft stóeM bestaan en wanneer het onderzoek -eM plaats gehad, kan de bewoner de kraan f'lB gemakkelijk terug plaatsen. fl M. Missiaen. Dit onderzoek kan den worden met, waar nu slech :s een kraan bestaat, geen watermeter te pba WÊ Omdat gij vreest dat er burgers, die 11 .11 betalen, zouden zijn die de stad zou driegen, is het onaannemelijk de wer zulke zware lasten op te leggen. Wan vm overtuigd dat van de 100 wei'kfflaI]Stt!Vaa|B er 99 zijn die niet meer dan een wa bezitten. M. Leuridan. Met den tegen^'^.JH modernen bouw, denk ik dat het tege H stelde waar is. M. Van Nieuwenhove. M. peut être que la Commission de publics a émis le principe que la/ eaux devait servir non seulernent a lu personnel emplóyé_ au s eaux, du pómpage, etc. mais tenir les deux sources qui nous notre eau, c. a-d. les étangs de fi v de Zillebeke. A la dernière seanc - m

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 2