jgS finances nous a deja demandé de voter un édit pour exécuter d urgence certains tra- vaux aux tangs de Dickebusch et de Zille- cr< beke. II a été dit aussi que des grands travaux .wont se faire incessamment. Avec le svstème préconisé il y aurait moyen de répar- tirles frais de ces travaux sur diverses années et de cette faqon les étangs seraient curés et les berges remises en état sans que la ville ait l intervenir dans ces grandes dépenses. D'ailleurs le compteur est le seul système ui soit juste, chacun paie suivant ses besoins. C>est aussi un excellent moyen de controle, car si la quantité consommée ne correspond pas a celle pompée on a plus de facilité a rechercher ies fuites. Mais on pourrait pré- voir une diminution du prix de location du compteur pour les maisons ouvrières. Pour le compteur du gaz ou de l'électrici'é on paie aUSSi la location mensuelle et personne ne rélame. La ville pourrait done prendre a sa charge une partie des Irais de' la location. Actuellement les maisons ayant plusieurs robinets paient gros et réclament le placement d'un compteur. Ceux qui le désirent peuvent, au lieu de payer une location mensuelle, acheter le compteur pour environ 200 francs. (Suivant la déclaration de M. l'Echevin Declercq le prix actuel en est de 255 fr.) Je demande done que des compteurs soient pla- cés partout. Quant au prix de 1 fr. 25. par mètre cube d'eau, j'ai trouvé en commission que c'était beaucoup II vaudrait mieux en fixer le prix a I fr. Nous avons de l'eau a revendre et notre intérêt est qu'il soit employé beaucoup d'eau. Maintenant pour connaitre la consommation d'eau dans une maison ouvrière, nous pour- rions faire un essai enplaqant quelques comp teurs seulement. M. Missiaen. Wanneer gij een stelsel kunt vinden waarmede de werkersgezinnen niet meer dan nu moeten betalen voor het water, dan ben ik met u t'akkoord voor het plaatsen van watermeters. M. Declercq. Het is spijtig dat M. Van Nieuwenhove dit voorstel niet gedaan heeft inde Commissie, want ik ben er geenszins vijandig aan. M. Delahaye. Het bijzonderste voor de stad is de controle op het verbruik van 't water, doch ik ben van advies zoo weinig mogelijk te vragen. M. Missiaen. In plaats van overal, zoudt gij misschien een proeve kunnen doen met het plausen van 5o watermeters. Zoo zult gij zien hueveel een huisgezin noodig heeft en volgens dit verbruik kunt gij dan den prijs maken. M. Sobry. - Het heeft mij vreemd gesche nen dat de Commissie in haar voorstel den prijs vermeerdert voor de eerste ku deke meters water en den prijs vermindert naar mate men meer verbruikt. Het is het tegen overgestelde dat had moeten gedaan zijn om het groot waterverbruik te bepeik n. Al de overige raadsleden zijn van een ander gedacht en vinden dat M. Sobry een slechte nijveraar zou zijn. M. Sobry. In alle geval de kwestie is nog Met rijp. Er zijn vandaag nog verscheidene voorstellen gedaan gewet st en ik zou vragen dit punt te verdagen opdat de Commissie opnieuw de gedane voorstellen kunne onder zoeken. Af. Declercq. Voor den aankoop der Watermeters zijn wij ia onderhandeling met oen Staat om dit te kunnen doen met et n deel r 0ns verschul ligde Oorlogsschade der ge Wezen ruiterij kazerne. M. Sobry. Volgens de heer Schepene van nanciën vernomen heeft zou de stad Yper de oening van een millioen, die motst dienen °or tal van openbare werken niet vei krijgen an het Gemeentekrediet. Alleen zou 5oo.ooo r' kunnen geleend worden om de stad toe te hen Staat te betalen. ]J e ^eer D'Huvettere zegt hierop dat de mng van 3oo millioen, aangegaan door het ie ^eentekrediet, volledig uitgeput is. He eb.n5' ^0or de stad Yper aangevraagd, werd goedgekeurd om ervan nog te kunnen te laat Senietem Hit de bler0p z'Jn al de raadsleden t'akkoord om verri ,Stle van de veror' n£ uit té stellen. Het van de verordening op de water- uit té si Wielerpad en Ontwerpen. Ingprii 0ntwerp, door den heer Provincialen Aoieur de stad toegezonden, voorziet het 1 var im,s m ^asseiën van de besteenigde gemeen- latiBS^en van wielerpaden in asch en steen Hnpc ,,e Vrucht op de baan Yper-Komen, en Hruggesteenweg- De Brijke en Yper- St Jan - Potijze- Zillebeke. Het bestek voor ziet hiervoor de som van 60 000 fr. waarop een toelage van 75% door Staat en Provincie mag verwacht worden, blijft dan nog door de stad te betalen de som van i5.ooo fr. M. Capoen. Is er voor de Rousselare- straat, die ook een gemeentebaan is van groot verkeer, niets voorzien M. Lemahieu. Die baan is nog niet gansch in orde daar al de betrokken gemeen ten het nog niet eens zijn om de noodige herstelling dezer baan te doen. Doch dit weik zal later wel uitgevoerd worden. M. Missiaen. In het lastenkohier zie ik dat de aannemer verplicht is de minimaloo- nen te betalen die toegepast zijn in de plaat selijke werkersvereenigingen. Ik-vind dat het beter ware de loonen te bepalen zooals ze door de stad voor haar werklieden aangeno men zijn. M. Lemahieu. Voor wat het grondgebied Yper betreft zal dit gedaan worden. MVandamme. Ik heb niet gezien in het bundel dat die velobanen zullen afgezonderd worden. Met het groot en zwaar vervoer loo pen die banen gevaar in korten tijd stukgere den te worden. M. Lemahieu. Die gemeentewegen, zooals die van Yper-St-Jan-Zillebeke, zijn niet breed genoeg om er de velobanen af te zonderen. Het voorgesteld ontwerp wordt hierop een parig goedgekeurd. 9. Deelneming der stad aan de stichting eener plaatselijke maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen Aanduiding van een afgeveerdigde der stad. in den beheerraad dezer maatschappij Vaststelling van het in te bren gen deel in de kapitaalsvorming Het Schepenencollege stelt voor in de te stichten maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen 33o aandeelen te nemen van 100 fr. ieder. Deze 33.000 fr. zouden in eens voluit betaald worden door de aangifte in natuur van 33oo ni2 grond der gewezen ruiterijschpol op het Zaalhof. Zoo zou er middel zijn voor de maatschappij verschillige huizen te bouwen waar er thans nog geen zijn. Een klein deel van dezen grond behoort nog aan den Stiat, doch de stad verhoopt dit binnen kort te kunnen koopen. M. Delahaye. Misschien zou er kunnen uitgezien worden om langs een anderen kant van de stad ook nog een stukje grond af te staan om er huizen te bouwen. MD'Huvettere. Dat kan gedaan worden naarmate de noodwendigheden. M. Missiaen. Nu komt het er op aan onmiddellijk een basis te hebben van het kapi taal om zoo spoedig mogelijk te kunnen over gaan tot de stichting der maatschappij Later kan er altijd uitgezien worden de maatschap pij uit te breiden. Het gedane voorstel wordt hierop met alge- meene stemmen aangenomen. Vervolgens stelt de heer Voorzitter voor de heer Schepene D'Huvettere als afgevaar digde in den beheerraad der maatschappij aan te duiden. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. 10. Autobusdienst Yper - Tourcoing ver voer van werklieden). De heer Verhinderen Pierre van Wervick, vraagt de toelating een autobusdienst te mo gen imichten tusscheu Yper en Tourcoing. MVan Nieuwenhove. De par le fait que la ville autorise ce service d'autobus, est-ce qu'elle a le droit de contiöle sur la ïégularité du service M. Delahaye. Deze autobus is enkel inge richt voor het vervoer van werklieden en rijdt slechts 's morgens en 's avonds. M. Bonnet. Ik denk dat veel eigenaars van autobussen niet verzekerd zijn tegen de ongevallen. Misschien zouden wij wel doen daarover inlichtingen te nemen. MSobry. Wij hebben alleen een gunstig advies uit te brengen, 't Is de Bestendige Afvaardiging die moet beslissen. M. Leuridan. Het is nochtans mogelijk dat wij ons advies doen gepaard gaan met den uitdrukkelijken wensch dat de autobus zou verzekerd zijn tegen de ongevallen. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Vandamme onthoudt zich 11. F. N. I. Ontvangst der groote invaliden van Engeland—Aanvullende toelage. Voor het feest ingericht ter gelegenheid van het bezoek aan Yper der groote invaliden van Engeland, komt het plaatselijk Comiteit van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden de som van 1470 fr. te kort. Dit Comiteit vraagt aan de stad voornoemd tekort te wil len dekken. M. Leuridan. De eerste noodwendigheid voor het inrichten van een feest is vooruit zicht. De stad heeft reeds een toelage van 2000 fr. verleend, hetgeen een zeer schoone som is, en ik kan niet instemmen met die nieuwe toelage, omdat dit niet kan aanzien worden als onvoorziene uitgaaf maar te wijten is aan het tekort van een gezond budget in de feestcommissie. Er moet slechts tering zijn naar nering. M. Missiaen. Wanneer ik mij niet be drieg werd er voorgesteld een onbeperkt kre diet ter beschikking te stellen der feestcom missie en die som af te nemen van de buiten gewone uitgaven waarop nog een groot deel niet verbruikt is. M. Leuridan. Ik meen niet dat er zoo gestemd is geweest, maar wel over een be paalde som van 2000 fr die ten andere in den brief duidelijk aangevraagd was. De heer secretaris zegt dat er niet gestemd werd maar dat al de raadsleden t'akkoord waren eene toelage te verleenen in den zin zooals de heer Missiaen het daareven zegde. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, Van Nieuwenhove, Vandamme, Mis siaen, Bonnet, Bossaert, Delahaye en Sobry neen de heer Leuridan onthouden zich de heeren D'Huvettere en Capoen. 12. Openbare Onderstand Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag voor de behoeftigen gedurende 't jaar J929. De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor den onderhoudsdag voor behoef tigen-te bepalen als volgt i5 fr. 00 daags in het gasthuis 20 fr. 40 in het moederhuis, en 6 fr. in de knechten weezenschool en in het St Antoniusgesticht. Dit wordt eenparig goedgekeurd. 13. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar IQ27 Nederlegging. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft hare rekening, sluitende met een batig slot van 408.177 fr., voor goedkeuring in 't dubbel overgemaakt aan de stad. Deze nederlegging is enkel vermeld als- mededeeling en de rekening zal in de volgen de zitting onderzocht worden. 14. Brielenpoort Afstand van een ge deelte van den grond. De heer Edm. Lecluse, wonende Kaai- straat, vraagt aan de stad een deel grond der Brielenpooit, die thans tot niets meer dient, te mogen koopen om zijn woning langs achter uit te breiden. Het gevraagde deel is ter grootte van 31 m2 85 en de aanvrager biedt hiervoor den prijs van 10 fr. den vierkanten meter. M. Lemahieu. Ik heb niets tegen den ver koop van dezen grond, maar zou willen dat het onderzoek van commodo en incommodo gedaan worde. De vraag van aankoop wordt hierop een parig ingewilligd. 15. Financien Aanvullende kredieten ten gevolge der goedgekeurde wedderegeling. Het Provinciebestuur vraagt een afzonder lijke beraadslaging van den gemeenteraad waarbij een aanvullend k'ecliet van 313a5 fr. gestemd wordt ten gevolge der vroeger goed gekeurde wedderegeling. Deze beraadslaging wordt met eenparige stemmen gencm n. 16 Middelbare beroepshuishoudschool der H. Familie Begrooting voor IQ28 1929. De toelage van de stad aan deze beroeps huishoudschool bedraagt 1000 fr. 00. M. Leuridan. Ik meen dat de huishoud school der Rijselstraat en de of&cieele huis houdschool, eveneens in de Rijselstraat, voldoen en daar de wijze van onderwijs, gegeven in de school der de Stuersstr^at, mij niet aanstaat en niet voldoet aan de vlaamsche behoefte, zal ik tegen stemmen. Stemmen jade heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Van Nieuwenhove en Leuri dan onthouden zich <je heeren Capoen, Missiaen, Bonnet en Bossaert. 17. Mededeelingen. 1) Op een vraag door een lid van den ge meenteraad in de vorige zitting gesteld ant woordt de Commissie van Openbaren Onder^ stand dat niet een der leden van de Commis sie weezenkinderen in zijn huis als meid ge bruikt. M. Missiaen. Vroeger reeds had ik niét veel vertrouwen in de Commissie van Open-' baren Onderstand, maar nu heb ik er nog min-

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3