Gemeenteraad van Yper ne inkooPPriJs za^ slechts betaald worden het volledig wegruimen van het beton dat "u nn het grondgebied der betrokken ge ien bevindt. t g. - De bijzonderen die de afbraak zekere onderstanden zullen vragen en va3 wie er binnen een korten termijn geen ^iJoening kan gegeven worden, zullen de v lating kunnen bekomen zelf dit werk te ter geheele voldoening van den Staat mits nemer a doeliits verplichting het ijzer aan den aan- eD af te staan tegen de twee derden van n prijs voor het oud ijzer betaald op de laats waar dit laatste zich bevindt. pe gebeurlijke geschillen zullen door be- iddeling van het Beheer der Domeinen ver- ®0end worden dat zonder beroep zal beslissen. Art. 10. De eigenaars of huurders zullen de onderstanden die hun nuttig zijn kunnen behouden mits betaling, aan den Staat, der waarde van de bouwstoffen die gezegde onder standen samenstellen. De prijs zal dusdanig vastgesteld worden dat de belanghebbenden, fflet het oog op een latere afbraak, geen winstbejag kunnen nastreven. Art. il. Niet alleenlijk mag de Staat de onderstanden behouden die voor 's lands verweer nuttig zouden zijn, maar ook deze die op geschiedkundig of toeristiek gebied eenig belang zouden opleveren. Art. 12. De vennootschap Société Xravaux en ciment neemt de verbintenis aan in België geen anderen handel in metalen te drijven dan deze van de afbraak der onder standen voortkomende. Art. i3. De bovenstaande voorwaarden zijn verplichtend, Hare niet-uitvoering geeft aan den Staat het recht den koop te verbreken zonder andere pleegvormen dan het zenden van een aangeteekenden brief waarvan de neerlegging ter post vanaf 's anderdaags aanzegging beteekent. Verslag der Zitting van 26 November 11. De zitting wordt te 6 u. io geopend. Zijn te genwoordig de Heeren Sobry, burgemeester voorzitter Lemahieu en D' riuvettere, sche penen Van Nieu.venhove, Laton, Missiaen, Bonnet, Bossaert, Leuridan, Soete en De lahaye, raadsleden Versailles, secretaris. Proces-verbaal der zitting van 12 Nov. II. De heer Secretaris "geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkin gen eenparig goedgekeurd wordt. M. D'Huvettere. De heer Schepene De clercq is door ziekte belet de vergadering van heden bij te wonen en hij bid U hem wel te willen verontschuldigen. M. Sobry. Wij nemen akte van die ver klaring. M Lemahieu. Ik vraag het woord voor een dringende zaak. Ik heb vernomen dat de politie opdracht heeft gekregen in het lande lijk gedeelte van de stad te beletten dat er ten huize, voor eigen verbruik, zwijns geslacht worden. Ik zou willen vernemen wat er hier van waar is. M. Sobry. Tijdens de laatste zitting deed de heer Bonnet, hierin gesteund door den heer Missiaen, opmerken dat er ten huize zwijnen geslacht werden waarvan het vleesch niet gekeuro werd. Ik antwoordde dat dit mij een unwettelijkheid scheen en, gezien me mand deze zienswijze bekampte, was ik van meening dat dit het algemeen gedacht was van den raad. Ik heb dan het gemeenteregie ment herlezen en daarin is alleen voorzien dat in uitzonderlijke gevalien, zooals bvb. ten gevolge van een ongeluk, de beesten t huis mogen geslacht worden en dat het vleesch dan door een veearts moet gekeurd worden. Heel onlangs heelt er hier door het verbruik van vleesch, voortkomende uit zekere been houwerij van Yper, een vergiftiging plaats kehad die zeer erge gevolgen had kunnen heb bea en zelfs aanleiding heeft gegeven tot een omierzoek vanwege 't parket. Ik vraag dus ab in 't belang der openbare gezondheid, be gemeenteraad het reglement zou staande b°uden. Ik heb, met dit inzicht, last gegeven aaa den heer Veearts alle vleesch, bestemd ^dor het verbruik, te keuren en aan den eer dlitiecommissaiis geschreven het slachten aa beesten ten huize te beletten. Lemahieu- 't Is nu 48 Jaar ^at 1 hr;w°ner ben der stad per, eerst onder het ^meesterschap van den heer Vanheule, mfen van de heeren Bossaert, SurmJiatJb" Ula^t. Geen een dier burgemeesters heelt ooit bevel gegeven aan de politie het slachten van zwijns voor eigen gebruik te beletten. 1 en andere dit verbod bestaat in geen enkele stad. Ik zou dus willen weten op welk artikel gij u steunt. M. Sobry. Indien gij mij verwittigd hadt over uwe interpellatie, had ik mij er op kun nen voorzien en het artikel in kwestie mede brengen. Thans is het mij niet mogelijk u te antwoorden doch in de aanstaande zitting zal ik u het artikel toonen. M. Lemahieu. Gij kunt het seffens heb ben, gezien ik het hier voor mij heb. Doch wat mij verwondert 't is dat dergelijke maat regel, die zulk een opschudding verwekt onder de landelijke bevolking, genomen wordt zon der een woord erover te spreken in het Schepenencollfcge waar wij het hadden kun nen bespreken en zien als het toepasselijk was. 't Is waar, er is mogelijks een woord te kort in den tekst van dit artikel, immers het zegt alleen dat alle vleesch bestemd voor het verbruik moet gekeurd worden, doch het is ook waar dat geen reglementen mogen ge maakt of maatregelen genomen worden die tegenstrijdig zijn met de bestaande wetten der regeering. In deze laatste wordt bepaald dat de keuring niet verplichtend is zoo het vleesch niet bestemd is voor het openbaar verbruik. M. Sobry. lk kan aanvaarden dat het reglement veranderd worde, maar zoolang dit niet gedaan is moet het toegepast worden. M. Lemahieu. Hoe komt het dat de vori ge burgemeesters dit reglement nooit hebben doen toepassen gelijk gij het nu doet Ik zou graag eens het gedacht willen vernemen van den heer D'Huvettere, die reeds deel uit maakte van den gemeenteraad wanneer dit reglement gestemd werd. M. D'Huvettere. Het is nu reeds zoolang geleden dat ik mij er maar weinig meer van herinner. Doch in de verslagen heb ik gezien dat ik dit reglement niet gestemd heb omdat het een anti democratisch reglement is dat niet kan toegepast worden En wanneer de heer Burgemeester zoo bekommerd is met de openbare gezondheid, dan zouden even goed alle andere dieren zooals konijnen, kiekens, enz. naar het slachthuis moeten gebracht worden om er gedood en gekeurd te worden. Dit is niet aannemelijk en ik ben van het gedacht dat iedereen vrij is te doen wat hij wil in zijn huis. Zoo ik mij vergiftig is dit mijne zaak. De heer Glorie komt de raadszaal binnen. M. Bossaert. Neen, gij hebt dit recht niet en zijt strafbaar. M. Glorie. Als ge dood zijt M. Leuridan. Ik denk dat er een midden weg kan gevonden worden, namelijk dat er wel een keuringsmaatregel zou voorschr-e ven zijn maar dat de menschen niet verplicht worden met hun dieren naar het slachthuis te komen. Zou de heer Lemahieu daarvoor niet te vinden zijn M. Lemahieu. 't I- nu 't moment... 't Schijnt van ja, want juist op hetzelfde oogenblik gaan de lichten uit en men is ver plicht zijn toevlucht te nemen tot enkele kaarsen om de plotseling onderbroken be spreking voort te zetten. M. Lemahieu. - 't Is nu op dat tijdstip van 't jaar dat er het meest zwijnen geslacht wor den. Doch ik wil die b spreking iet verlen gen. gezien wij dezen av nd nog veel an Ier werk hebben, maar om onze landeliike bevel king gerust te stellen zou ik voorstellen thans de zaken te laten zooals zij vroeger waren en het reglement eens nader te onderzoeken. M. Sobry. Die kwestie werd hier open baar besproken en dan hebt gij er riets tegen gezegd, 't Was nochtans dan het gepaste oogenblik om er tegen op te komen. M. Bonnet. Toen ik die kwestie hier opwierp in de verleden zitting, lag het niet in mijn bedoeling de menschen te-verplichten met hun dieren naar het slachthuis te doen komen, maar alleen hen te verplichten het vleesch te laten keuren, hetgeen ter plaats zelf kan ge daan worden. M. Lemahieu. Het zou moeten verboden zijn te slachten voor het voortverkoopen, maar voor eigen gebruik ware het belachelijk de menschen, die hun dieren slachten, bloot te stellen hiervoor een proces verbaal op te loopen. M. Sobry. Het behoort niet aan den ge meenteraad het bestaande reglement uit te leggen of te vertolken, de Rechtbank alleen is daarvoor bevoegd. En vooraleer iets te kun nen veranderen moet het regiementin voege eerst vernietigd of gewijzigd worden. M. Bonnet. Ik vraag dat het schepenen college zelf die kwestie zou onderzoeken en ons dan zijn voorstellen zou doen. en dit in t belang van den goeden gang der zaken die, zooals het hier reeds gezegd werd, nog talrijk zijn voor dezen avond. De raadsleden verklaren zich met deze zienswijze t'akkoord. 2. Gemeentescholen Stortbaden en uitbrei dingswerken - Lasienkohier Wijziging. De heer Gouverneur vraagt dat het voor geschreven artikel betrekkelijk de familiever goeding zou.ingelascht worden in het lasten- tohier voor de aanbesteding van het inrichten van stortbaden in de school der St Janstraat en voor het bouwen van een ringmuur voor de school der Rijselstraat. M. Vandamme. Vroeger reeds heb ik ge zegd dat het inrichten van stortbaden in de school der St-Janstraat de algemeene goed keuring van de bevolking niet wegdroeg. Moesten die stortbaden geplaatst worden in de zwemkom, daar zouden zij, buiten de da gen die voorbehouden zijn aan de scholen, kunnen gebezigd worden door de bevolking en een bron van inkomsten uitmaken voor de stad. M. Sobry. Vooraleer de aanbesteding uit te schrijven, kan dit nagezien worden. M. Missiaen. 't Is een besluit van den gemeenteraad de stortbaden daarin die school in te richten. M. Vandamme. Neen dit werd nog niet beslist, vermits de heer Schepene van Open bare Werken mij vroeger antwoordde dit te zullen onderzoeken. M. Sobry. Die zaak is beslist geweest, en moesten de stortbaden in de school niet inge richt worden,dan zou de Staat voor een derde niet tusschenkomen in de onkosten. Al wat thans gevraagd wordt is het lastenkohier te veranderen. M. Vandamme. In alle geval vraag ik de splitsing, gezien het hier drie verschillende werken geldt. De andere raadsleden verzetten zich hierte gen, gezien dit toch tot denzelfden uitslag zou leiden. M. Glorie. Gij moet niet verder meer aandringen, M. Vandamme. Gij zijt tocli gansch alleen van uw gedacht. Hierop wordt de gevraagde wijziging een parig gestemd. 3- Gemeenteeigendommen Eiland Majoorgracht (Noordkant) Pacht. De heer Rudolf Segers vraagf de ver nieuwing van zijn pacht voor 6 jaar, 't zij tot 1936, en vraagt ook het recht te mogen hebben van op de boorden van het eiland te laten visschen mits een verhooging van pachtprijs, en, in geval van ziekte of ander onvoorzien geval, zijn pacht te mogen overlaten aan een anderen persoon op voorwaarde dat deze alle waarborg van solvabiliteit biedt. De heer Capoen doet zijn intrede om 6u.55. M. Missiaen. —Ik geloof dat de vraag voor barig is, gezien hij nog pacht heeft tot 't jaar ig3o. M. D'Huvettere. Hij heeft nog pacht tot ig36, daar de pacht aangegaan werd in 1924 voor 6 jaar en voor nog 6 daaropvolgende jaren in geval een der partijen den wensch uitdrukte de pacht voort te zetten. M. Sobry. De pacht werd aangegaan door de gebroeders Lambert en Joseph Segers, nu is het Rirdolf die ons de aanvraag tot vernieuwing doet. Gezien deze laatste reeds sedert lang de pacht zijner broeders, die het land verlaten hebben, heeft overgenomen en op het eiland reeds menigvuldige kosten heeft gedaan, stel ik voor Rudolf Segers als pachter te aanvaarden, en, gczien er hiertegen geen bezwaar gevonden wordt, hem de toela ting te verleenen van op de boorden van het eiland te laten visschen met de lijn mits een jaarlijksche betaling van i5oo fr. in plaats van 1000 fr. Na een kleine woordenwisseling zijn de raadsleden hierover t'akkoord, doch er wordt eenparig besloten hem de gevraagde toelating te weigeren voor wat betreft het overzetten van zijn pacht. De heer voorzitter gaat dan over tot de stemming van het gedane voorstel, dat door al de raadsleden wordt aangenomen. 4. Vischvangst tusschen de Rijselpoort en de Meenevpoort. De heer Lindner heefteen brief van bedan king gericht aan het stadsbestuur voor het voorloopig aanvaarden zijner vraag en ver- l-.lnait er in al de hem gestelde voorwaarden te aanvaarden i Bi

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3