Gemeenteraad van Yper Pour Messines Jusqu'au bout Onze Vaart heinde en verre komt men de ontelbare j jgn vereeren wier graven onze velden ft al-enen. België alléén heeft hier niemand te bewaken. 01 Vrome plechtigheden volgen elkander op. t Belgis0^ leger schitteit door zijn afwezig- id tenzij men van een verafgelegen garni- n'en tegen groote kosten, een bataljon doet z° en om de eer te bewijzen, 't Is onze brandweer die de prinsen ontvangt Onze spoorwegstatie willen we zooals ze in met haar schuilplaatsen bestond. We lebben genoeg van die treurige uitgestrektheid Lien, zonder een vierkanten voet schutdak, aar we aan 't ruw weder zijn blootgesteld !e hebben genoeg van die ellendige lokalen ar de menigte vreemdelingen die haar doo- den komt vereeren, over ons land een erbarme- lyken indiuk krijgen moet. We vragen de voltooiing van de waterver- deeling van Yperen de reiniging van Dicke buschvijver die ten gevolge van den oorlog gansch vervuld is met slijk. We vragen ons gevang, onze gendarmerie terug. We vragen ons museum Merghelynck terug, onzen schouwburg, onze boekerij. We vragen onze beroemde Hallen terug. We vragen... we vragen dat men ons ons Yper teruggeve zooals we 't hebben gekend, zooals onze vaderen het hebben gemaakt, zooals we 't aan onze nakomelingen willen achterlaten, zooals België verplicht is het te ïerstellen. Ziedaar in breede trekken de opsomming onzer vragen. Ziedaar wat er te doen blijft, ziedaar de nota aan de eerstkomende Confe rentie der Deskundigen over temaken. In ons artikel Tot het volledig herstel lier verleden week .verschenen, hebben we verteld hoe de heer Stresemann, Duitsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, het vraag stuk heeft opgevat Betaling der uitkeerin- gen in zoover die betaling geen inbreuk maakt op het economisch vermogen en op den levens standaard van het Duitsche Volk». Het engelsch dagblad «The Morning Postgaf daarop vol gend gepast antwoord het bedrag der duit sche spaarpenningen is minstens het dubbel der hoogste jaarlijksche korting die Duitsch- land voor rekening van het herstel moet be steden Ziedaar een beweegi eden die de Duitsche deskundigen ten zeerste zal treffen. Antwoorden zullen ze zeker. En indien ze zeggen dat België zijn schade loosstelling kan zien verminderen aangezien het aan de verwoeste gewesten hun vooroor- logsche economische middelen niet teiuggeeftt dat de vergoedingen voor herstel niet moeten dienen om te Luik, Oostende, Antwerpen ot Brussel groote werken uit te voeren om het land door vaarten te doen graven waarvan het rut sorrts kan betwist worden Wat zullen de Belgische deskundigen dan zeggen Zulien ze dan eindelijk gevoelen dat ze ons bij de Conferentie vertegenwoordigen en zullen ze onze verdediging kunnen nemen Zooniet zal er op deze die ze afgevaardigd hebben een zeer zware verantwoordelijkheid terugvallen maar we zuilen er voor waktn dat die gebeurlijkheid zich niet voordoe,onze stem zullen we steeds meer en meer verheffen tot ze aanhoord worde En we vertrouwen dat we aanhoord en ferderligd zulk 11 worden Nous lisons dans YEtoile Beige du 5 courant. Le nouvel Institut des Invalides. L Etat s'est décidé a acquérir le domaine Neckersgat en vue de pouvoir disposer du Bateau Parmentier, a Woluwe-Saint-Pierre, °nt la réalisation procurera au I ésor une I receue de plusieurs millions. Cette ré-disation est en cours. Elle a déja produit des sommes /tpéritures au prix d'acquisition du nouvel Lltut des Invalides, .qui sera installé au I eau de Neckersgat. ,Ah! Ah! L'Etat *achète done er. core des am'!^x. Ceite fois pour les invalidts. Lne fc fois dans un autre but.II peut done don L Une autre destination aux batiments de l0.,'le jour,.oil la Patiie, reconnaissant son tior' iendra a Messines, sa séculaire Inslitu Wt légton dévastée en prend note et 1 la luue jusqu'au jbouj. j. Wij lezen in La Chronique des Travaux Publics van 25 november 11 dat binnen l$ort de aanbestedingen zullen plaats hebben voor het leveren van het arduin bestemd voor Boe- singhe (sas) en voor het bouwen van gemeld sas. Het is dus iets voor 1929. De héér Anseele zegde dat in 1923 de sche pen te Yper zouden aankomen. Zijne Majesteit de Koning verklaarde op 29 Februari 1925 dat het sas in 1926 zou ge bouwd worden. Het zal dus drie jaar later zijn. Met het stelsel thans in voege moeten wij nog op een twintigtal jaren rekenen. Intusschentijd zal het departement van open bare werken zijn grootsch plan van nieuwe vaarten, kostende 1800 miljoen, ook reeds uitgevoerd hebbenin het gedeelte van het land dat niet werd verwoest Verslag der Zitting van 3 December 1928 De zitting wordt te 18 u. 20 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Lemahieu en D'Huvettere, schepenen Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Missiaen, Leuridan en Soete, raads leden Versailles, secretaris. Afwezig de heeren Declercq, Glorie, Laton, Bonnet, Bössaert en Delahaye. r. Proces verbaal der zitting van 26 No vember 1Q28. De heer Secretaris geeft lezing van dit ver slag, waarna het eenparig wordt goedgekeurd. M. Vandamme. In de laatste zitting werd er besloten de Beluikstraat niet te verbree- den. In verband daarmede zou ik thans wen- schen die straat zoo spoedig mogelijk in orde te zien brengen. M. Sobry. Wij zullen hiervan melding geven aan den heer schepene Declercq. M. D'Huvettere. Gezien de ziekelijke toestand waarin de heer Declercq zich bevindt, is het hem niet mogelijk onze zitting bij te wonen. Hij vraagt hem te willen verontschul digen zoolang zijn tor stand niet betert. M. Sobry. Ik vraag dezelfde verontschul diging voor den heer Delahaye die mij heeft laten weten de vergadering van heden niet te kunnen bijwonen daar hij uit stad is. De heer schepene D'Huvettere geeft ver volgers de beweging der stedelijke schatkist gedurende de rt eerste maanden van 't jaar te kennen en kondigt aan dat de stad voor het oogenblik aan de Bank van Kortrijk geen schulden meer heeft. M. Sobry. Ik dar.k u voor uwe aangena me mededeeling. M. Missiaen Vroeger heb ik hier geklaagd over de geringe opbrengst van het slachthuis en een bemerking van mijn collega Bonnet heeft zelts, tijdens de laatste zitting, tot een gan che bespreking aanleiding gegeven. Thans heb ik vernomen dat een deel van het slacht huis, dat ingericht is als paardenslachterij, .aan een inwoner van stad gegeven is als vellen magazijn. Ik zou wenschrn te weten zoo dit waar is en desgevallend hoeveel hiervoor be taald wordt. M, Sobry. Ik'weet dat ,M. Gallens een deel van het slachthuis in gebruik heeft doch ik kan nu niet juist zeggen hoeveel hij hiervoor betaalt. Als gii wilt, zal ik u dit in de eerst komende zitting weten te zeggen. M. Van Nieuwenhove. - C'est une salie qui n'était pas employée M. Lemahieu. Ik geloof dat het 35o fr. is per jaar dat de heer Gallens voor het ge bruik van de paardenslachterij betaalt. Doch hij heeft geen pacht maar slechts een tijdelijke toelating, zoodat wij alle oogenblikken die zaal kunnen vrij hebben. Doch gezien zij nooit gebruikt werd is het toch beter 35o fr. ervoor te ontvangen dan niets. M. Missiaen. Verleden week zijn er paarden verongelukt en deze moesten afge maakt worden in de zaal waar men de koeien slacht. De beenhouwers hebben hiertegen en met reden geklaagd. Daarbij ik vind het zon derling een vellenmagazijn in een slachthuis te zien inrichten. Iedereen weet dat de geur, door de vellen verspreid, niet te aangenaam is en dat dit zeer veel vliegen aanlokt, die 's zo mers vooral aanleiding kunnen geven tot bederf van vleesch of allerminstens slechten invloed moeten hebben op de goede hoeda- -nigheid van het. versch vleesch., dat zich daar I dagelijks in de onmiddellijke omgeving van dit vellenmagazijn bevindt. M. Lemahieu De vellen blijven daar niet lang, zelfs geen acht dagen, 't Is eerder een zaal voor het bereiden der vellen dan een vel lenmagazijn. Daarbij is dit gebouw gelegen aan den oostkant van het slachthuis en van de andere gebouwen gansch afgezonderd. Doch, zoo dit volgens u nadeel kan berokkenen, kunnen wii dit eens nader onderzoeken. MSobry. Naar aanleiding van de talrijke onderbrekingen van electrischen stroom die zich verleden week hebben voorgedaan, heb ben wij klachten ingediend bij de electriciteits- maatschappij, die ons heeft geantwoord dat deze onderbrekingen niet te wiiten zijn aan mekanische maar wel aan electrische stoor nissen en wel namelijk aan den bliksem dié op zekere punten aan de leiding schade veroor zaakt heeft. 2. Stadsbegrooting voor iQ2g. (Vervolg). De heer Voorzitter geeft lezing der verschil lende artikels van de begrooting en zegt dat het wel verstaan is dat de artikels aangeno men zijn zoo er geen bemerkingen over ge maakt worden. Art. 33. Gemeentebelasting op het leuren (5oo fr. 00)., Art. 34. -r- Gemeentebelasting op bezette voorlanden (4000 fr. 00). Art. 35. Gemeentebelasting op rijwielen (12.000 fr. 00). M. Missiaen. - Verleden jaar reeds heb ik mij hiertegen verzet. Ik wil thans niet meer terug- keeren op al de beweegredenen die ik vroeger uiteenzette. Alleen wil ik nog eens doen uit schijnen dat het een tegen de borst stootende belasting is de rijwielen, het stuk alaam van den.werkman, te belasten. Ik stel voor hier voor geen som in de begrooting te schrijven, te meer dat er in het volgend artikel slechts 3ooo fr. voorzien wordt voor de autos. MLeuridan. Er zit wel iets waars in hetgeen de. heer Missiaen zegt, doch het is ook waar dat de velo niet uitsluitend gebruikt wordt door den werkman maar om zeggens door heel de bevolking. Wat mij betreft kan die belasting wel mijne goedkeuiing wegdra gen indien de opbrengst ervan besteed wordt aan de banen die door de velos gebezigd worden, doch ik meen dat zij in den grooten pot terecht komt. Het ware zeer goed ,dat iedere opbrengst haar bestemming kreeg. M. Leynahieu. Verleden jaar werd voor het aanleggen van velobanen langs de gekal- sijde gemeentewegén een merkelijke som in de begroeting geschréven. De bundel is naar de Bestendige Afvaardiging tergoedkeu ing verzonden en alle dagen mogen wij de terug komst ervan verwachten zoodat wij binnen kort dit werk zullen kunnen aanvangen. De heer Glorie komt op dit oogenblik de raadszaal binnen. MVan Nieuwenhove. En ville le pavage dos rues est trés mauvais et le pro 'uit de la tax.e sur les vél 'S pourrait trés ütilement êtfe employé a repiquer les pavés aux nmnbrriix endroits oü l'on a creusé des tranchées p'otir les. conduitts d'eau,. de.gaz^etc. Av^ntïgüerre il existait mêmè dar.s certaines rues dés trottoirs réservés aux cyclistrs. M. Lemahieu. Dit ware dan niet uitslui tend in 't voordeel der.rijwielen, het ander vervoer'zou er ook van genieten. De veloba nen in de straten werden afgeschaft om lat die steenen vóoreelst het zoolang niet kunnen houden als de andere kasseisteenen en ten tweede omdat, bij den terugkeer, de velos zich aldus op den linkerkant van de straat bevinden, hetgeen ongelukken voor gevolg kan hebben. Nu reeds is er een groot krediet voorzien, doch moesten wij langs wee skanten d^r stra ten velobanen aanhggen of, zooals de heer Van Nieuwenhove het voorstelt, al de kas- seiën herleggen, dan zouden wij met de voor ziene som bijlange niet toekomen. Tot héden werd de taks op de velos niet gebezigd voor de velobanen omdat er nog geen waren, maar nu zullen er komen en zelfs heel in 't kort. Daarbij is de taks op de velos hier nog lichter dan overal elders. MSobry. Is het wel de moeite waard voor 4 fr. per velo daarover zoolang bezig te zijn? De heer Missiaen werpt op dat er slechts 3ooo fr. voorzien is voor de autos, maar dit is alleen de opbrengst van het standgeld der huurautos. M. Missiaen. Onder welk artikel staat dan de gemeentebelasting op de autos inge schreven MSobry. Dat bestaat niet. Dit is een Staatsbelasting waarin de stad haar-.deel ottfc- Lp,'.',.

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 3