guitengewone ontvangsten /qt. 7®' Overschot der rekening van 'Vermoedelijk beschikbare som de begrooting van 1928 ge- bracht 262.816 fr. 92 129.308 fr. 56 )vei rschot der begrooting van 1928 i33.5o8 fr. 36 I.773 fr. 73 samen een beschikbaar verschil van 't zij 222.282 fr. 09. Art. 79- Kosten der Rechtbank voor Oorlogsschade Aandeelen der gemeenten maf (4000 fr.) Art. 80. Verkoop van bouwgrond (ioo, g, Missiaen. - Voor welken bouwgrond js dat g. SobryDe stad heeft nog verschillige „ronden te koop, onder meer den grond van |et gewezen Waterkasteel, de barmlanden. y[. Missiaen. Werd er vroeger niet beslo ten de barmlanden slechts te verkoopen wan neer de vaart zou hersteld zijn Ja nietwaar, enikkan u verzekeren dat de vaart in 1929 Dog niet zal hersteld zijn. Gij neemt dus nog maals een cijfer dat op niets berust. Het is piet ernstig de begrooting alzoo op te maken. J1Sobry - Wij verhopen in den loop van toekomend jaar nog andere gronden te kun- jen verkoopen waarvoor wij nu reeds in jnderhandeling zijn, zooals aan de Malou- aan, de Maarschalk Fochlaan, enz. De heer tbepene van Financiën zal u in de aanstaan- zitting weten te zeggen hoeveel gronden nn 1928 werden verkocht. Art. 8t. V001 schot van den Staat voor inteigeningen (3o 000 fr.) Art. 82. Onvoorziene ontvangsten (5ooo :ank.) Art. 83. Ontvangst o-p oorlogsschade- ergoeding (3oo.ooo fr.) M. Missiaen. Welke oorlogsschade is dit? M. Sobry. Onder artikel 157 der uitgaven zelfde som ingeschreven, dus zij verandert eenszins den toestand der begrooting. De heeft nog talrijke oorlogsschadevergoe- ingen te goed, die zij toch eensdaags mag hopen te ontvangen. Voor de nijverheids- hooi, de meubelen van 't stadhuis, de ibliotheek, de Middelbare school, de Stads holen en het Museum moet de stad een itale som ontvangen van 246.695 fr. 22 in sld en 135.417 fr. in titels voor goederen iet aan herbeleg onderhevig. Art. 84 Vermeerdering van een jaar der (lelijke kredietopening op de Bank van ortrijk (5oo.ooo fr.) M. Sobry. Niettegenstaande de heer Ehepene van Financiën ons verklaarde bij sBank van Kortrijk geen schulden meer te tbben, meen ik dat het geraadzaam ware die wlieto pening voor een jaar te vernieuwen. M. D'Huveltere. Het is meer dan noodig, wtvoor het einde van 't jaar zal ik reeds :rplicht zijn daarvan gebruik te maken, ^t. 85. Aandeel der aanpalende eige ns in de kosten van nieuwe voorlanden 000 fr.) M. Vandamme. Voor welke straten is dat? M. Lemahieu. Dat is in 't algemeen waar v'óórden oorlog geen voorlanden bestonden, jbt. 86. Toelage der Provincie voor obanen (40.000 fr.) Dit artikel moet hier wegvallen daar het lt(b onder artikel 92 der begrooting van voorzien is Algemeene instemming, ^t. 87. Afkorting voor oorlogsschade "•stad's Museum (25.000 fr.) «t. 88. Interest op nog te ontvangen ^'ogsschade (194.735 fr. 5i) Missiaen. Ik zie dat men weer de ^entelling der verschillende artikels heeft •aan en dan nadien het verschil in tekort r a's interest heeft ingeschreven. Verleden dw.aser hiervoor 35o.ooo fr. voorzien. Ik wülen weten hoeveel er hierop ontvan- *erd. Het is n{et aannemelijk het tekort lea.^aan te vullen met een cijfer waarvan 0cn nog niets zal ontvangen. Dy' ^Muvettere. Er is geen begrooting Ij^u ijfer. f !ssiaen. Ik zou liever de begrooting wTenmet een tekort opdat de bevolking e^n in welken toestand de stad ver- Strt, QvLtundan- 't Is een klassiek gebruik \r 'n voe8e is- Een collega van den kisi aen' de heer Detaeve'nier uit Mee- ^Of(ii^t ,n Provincieraad wel gekend om stelsel de begrooting te doen kloppen. M. Sobry. Gij moet weten dat de stad nog recht heeft op andere oorlogsschadever goedingen, namelijk het gebouw der kazerne dat, volgens sommigen, geschat is op meer dan twee millioen, de feestzaal van Parnassus- hof, geschat op 600.000 fr. enz. Gezien de Staat de kazerne niet herbouwt en de ons verschuldigde oorlogsschadevergoeding niet betaalt, begint men er ernstig op na te denken zooals de Commissie van Openbaren Onder stand te doen, om met den Staat een overeen komst te sluiten waarbij aan de stad de inte resten zouden betaald worden. Het is dus heel redelijk dat wij interesten voorzien, ver mits zulk akkoord wel mogelijk ware. M. Missiaen. Het verwondert mij dat de Heer voorzitter van gedacht veranderd is. Watis de oorzaak der vermindering van 35o.ooo fr. op 194.000 fr. Gij ziet hoe onlogisch gij met uw eigen zeiven zijt. Thans zoudt gij nog meer interesten moeten voorzien, vermits deze van verleden jaarnog verschuldigd blijven M. Sobry. Het is beter min te voorzien dan meer. De heer Lemahieu stelt hierop voor dit artikel voor te behouden om het dan later volgens de noodwendigheden der begrooting te kunnen veranderen. Deze zienswijze wordt eenparig bijgetreden. Art. 89. Staats Middelbare School Turntoestellen Toelage van den Staat (700 fr.) Art. 90. Voltooiing der wegenis Toe lage van den Staat (110.000 fr.) Art. 91. Heropbouw van't Belfort Toelage van den Staat (l.3l2.ooo fr.) Art. 92. Gedeeltelijke heropbouw van den Noordervleugel der Halle Toelage van den Staat (705.000 fr.) M. Vandamme. Dit is zeker geen toelage, maar wel op afrekening der oorlogsschade M. Sobry. Dit geld zal niet in de stads kas komen vermits het bestemd is om den aannemer te betalen. Art. g3. Zwemkom Saldo der toelage van den Staat (27.821 fr. 23) Art. 94. Gemeen Fonds Teruggaaf door den Openbaren Onderstand van het aan vullend aandeel der stad voor 1927 (16.642,29 fr.) en teruggaaf door den Openbaren Onder stand van het aandeel der stad voor 1928 (54.919 fr. 55). M. Missiaen. Ik stem tegen. M. Sobry. Goed, wij nemen akte van uwe weigering. Art. g5. Aandeel der stad in de vereffe ning van de Naamlooze Vennootschap tot uitbating der Buurtspoorwegen Veurne-Yper en Yper-Steenwerck Waasten (29.844 ft. 04). Art. 96. Gift ten voordeele der stad van wege de Chineesche Regeering voor de inrich ting van een Chineesch Museum (72.413 fr. 42). M. Sobry. Deze gift bedroeg oorspron kelijk de som van 5o.ooo fr., zij werd belegd en van zoodra er van hoogerhand vernomen werd dat de stad haar museum ging inrichten, ontving zij het bericht dat die som, nu geste gen tot een kapitaal van 72.413 fr. 42, te harer beschikking was. Een artikel 97 zou nog dienen bijgeschre ven, namelijk Gift der familie Ceriez (fr. 5o.ooo). De heer Schepene Declercq stelt ook nog voor ait. 98 - Herstel vestingen en wande lingen (100.000 fr.) en art. 99 voor stads- gebouwen, huizen, Kloosterpoort en Water molen, vergoeding voor oorlogsschade (fr. 236.588,62) Heide sommen zouden ook inde uitgaven moeten ingeschreven worden. Deze drie voorgestelde nieuwe artikelen worden eenparig goedgekeurd. UITGAVEN Gewone verplichtende uitgaven a) Plaatselijk bestuur. M. Sobry. Daar de eerste artikelen han delen over personen, ware het geraadzaam de openbare zitting een oogenblik te schorsen. M. Missiaen. Waarom, wij kunnen even goed die artikels nadien in de geheime zitting hervatten zonder hiervoor de openbare zitting te moeten onderbreken. M. Sobry. Wij gaan dan over tot artikel 11 Familievergoeding (25 000 fr.) Ware het niet geraadzaam dat de stad zich bij de Compensatiekas van Brugge zoo aansluiten M. Missiaen. Welke zijn de voorwaarden? M. Sobry. Ik zal hierop in de naaste zit ting kunnen antwoorden, maar thans verlang ik alleen het princiep der aansluiting te doen aanvaarden. M. Missiaen. Wij moeten eerst weten waaraan wij ons verbinden. M. Vandamme. Het valt te zien of dit stelsel de stadsbedienden en werklieden niet zal benadeeligen. M. Sobry. Nu, de voorziene som mag in alle geval gestemd worden, gezien wij ze 't zij op de eene of de andere manier toch zullen moeten gebruiken. Art. 12. Geboortetoelage (3ooo fr.) Art. i3. Bureelkosten van het Bestuur (3o.ooo fr.) Art. 14. Onderhoud der bebouwde eigendommen (35.000 fr.) Art. i5. Onderhoud der wandelingen, hovingen en beplantingen (55.000 fr.) M. Sobry. De heer Schepene van Open bare Werken stelt voor de som van 75.000 fr. in te schrijven. M. UHuvettere. Dit is 20.000 fr. meer. Yper is toch geen groote stad die met Kortrijk of Brugge mag vergeleken worden om zoo veel aan hovingen en wandelingen te besteden. M. Vandamme. Deze vermeerdering zou voor andere maatschappelijke werken nuttiger kunnen gebruikt worden. M. Missiaen. En zult gij dan in den loop van het jaar den heer Schepene van Open bare Werken niet lastig vallen om het een of andere gedaan te krijgen Men mag niet ver geten dat alles bij vroeger merkelijk ver hoogd is. Art. 16. Plaatselijke fondsen drukwerk- kosten, bestuurlijk memoriaal en dotatiekas voor gedecoreerde werklieden (xooo fr.) Art. 17. Kiezerslijsten en kiezingen (8000 fr.) M. Lemahieu. Dit zou moeten 12.000 fr. zijn in plaats van 8000 fr. Art. 18. Belastingen der stadseigendom- men (5ooo fr.) Art. 19. Onderhoud der straten en open bare plaatsen. De heer Schepene van Open bare Werken stelt voor de som van 120.000 frank in te schrijven in plaats van 100.000 fr. zooals voorzien was. Art. 20. Straatherstellingskosten (i5.ooo frank). M. Van Nieuwenhove. La Compagnie du gaz vient de recevoir seulement depuis peu de jours la facture pour réparation et repa- vage des rues qui ont été ouvertes pour tra- vailler aux conduites du gaz. J'estime que le service pourrait mettre un peu plus de zèle a faire rentrer les fonds dans la Caisse Com munale. M. D'Huvettere. N'accusez pas les ab sents. Toutefois je suis d'accord avec vous pour dire que le service est quelque peu en retard. M. Van Nieuw enhove. Vous voyez done que je n'accuse pas, puisque vous êtes d'ac cord avec moi. M. Missiaen. Zoo de stad niet rap is om geld te innen, moet ik zeggen dat zij ook niet rap is om te betalen. Ik ken een werkman, die voor rekening der stad gewrocht heeft en aan wien nog een loon van een gansche maand verschuldigd blijft. M. D'Huvettere. Ik zal dit laten onder zoeken. Art. 21. Aandeel der stad in de uitgaven van den Werkrechtersraad in 1929 (2.5oo fr.) Art. 22. Dienst der fooren en markten (ci.ooo fr.) Art. 23. Dienst der openbare weegschaal i.000 fr.) Art. 24. Oninbare aandeelen op de taks op de honden (5oo fr.) Art. 25. Oninbare aandeelen op 't spelen van muziekinstrumenten (5oofr.) Art. 26. Oninbare aandeelen op de taks der terrassen (200 fr.) M. Missiaen. Hoe komt dat De per sonen die terrassen aanleggen zijn allen men- schen die kunnen betalen. En zoo zij het niet doen, gij moet ze vervolgen. M. Sobry. Dit is slechts een vermoeden. Het is te hopen dat zich geen dergelijke ge vallen zullen voordoen. Art. 27. Verzekering der stadswerklie- den (6oco fr.) Art. 28. Zegels, papier en boeken van den Burgerlijken stand voor 1.929 (5ooo fr.) Art. 29. Waterloopen Onderhoud (3o.ooo fr.) Art. 3o. Buurtwegen Onderhoud (i5.ooo fr.) Art. 3r. Dienst der Vleeschhalle (2.200 frank). tCi^c 000 fr.)

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 5