Hen weggelaten worden> gezien zij op niets „en of is dit alleen gedaan om de voldoe- ste te'hebben een dik budget te kunnen "^leggen f0 j58 Teruggaaf der voorloopige lee- a van I912- Saldo der bons van 5oo fr. n®"oo tv U Vandamme. Verleden jaar werd er nrgesteld hiervoor i frank in te schrijven. i- er sedertdien nog bons ter uitbetaling aangeboden geweest u D'Huvettere. - Ja en er kunnen er nog fflen, De boeken werden vernietigd, wij Ljjien dus niet weten wat er nog ten achteren ^Art. Uitpaling van Stadseigen iom- pien (2.°°° 14 V aii Nieuw en hove Est-ce qu'on va i'occuper bientót du bornage? A Zillebeke S tr'autre il y a la des bornes qui coütent Lfiblement cher, qui trainent la depuis des "g. lemahieu. Dit werd reeds verschei- jene malen aan den heer Devriendt gevraagd. Art. 160 Onteigeningen met het voorschot ,an den Staat (3o.eoo fr.) Art. 161 Geneeskundig schoolopzicht lankoop van materiaal (4.000 fr.) Art. 162 —f Interest op kredietopening jo.ooo fr Art. i63 Terugbetaling aan de Bank van (ortrijk van het kapitaal der tijdelijke kre- lietopening (5oo.ooofr.) Art. '164 Onvoorziene uitgaven (i5.ooo f.) Art. l65 - Aandeel der stad in de Ouder- iomsper.sioenen voar'tjaar ig25 (43.754 f.38) Art. 166 Waterleiding uitbreiding 35.000 fr.) M. Vandamme. Ik zou een verslag over tie ontworpen werken begeeren. M. Sobry. Dit kan u onmogelijk gegeven rorden, wij moeten de vragen afwachten. Art. 167 Uitbreiding van 't electriek net i5.ooo fr.) M. Glorie. De heer Cornette heeft reeds erscheidene malen gevraagd om in zijn arage der Grachtstraat de electrische ver- ichting te hebben. M. Delahaye. Ik ondersteun die vraag, OQveel te meer dat die straat in de stad ligt. M. Van Nieuwenhove. Au moment de jacer le cable il n'y avait pas de maisons ans cette rue. Avant de faire des frais, la lompagnie a surtout en vue le nombre de oüreaux clients qu'elle va se faire. Actuelle- «ent il n'y a la que ce garage et une maison ui est déja reliée au Boulevard Malou. Mais a société est obligée de poser la conduite lans les rues si la ville le lui commande. Art. 168. Voorschot der Onderhouds osten der Rechtbank voor oorlogsschade |0oo fr.) M. Sobry. Ik denk dat die som niet vol- loende zal zijn. Wij hebben van den heer Igemeenen Bestuurder Verhaeghe een brief tóvangen waai bij ons gevraagd wordtin de oetvolkskazerne twee bureelen in te richten oor den Dienst der Motocultuur die met l'tuwjaar naar daar moet overgebracht wor- len. Om de lokalen behoorlijk in te richten Jler een som van 3o.ooo fr. noodig zijn. M. MissiaenIk zou aan het Ministerie Tagen dat het zelf die lokalen inrichte, zoo 'e Motoculcuur nog bestaat. Ten andere oor een paar maanden dat hij misschien nog ol meegaan moet die Dienst niets nieuws °°pen en ik kan niet aannemen dat er daar oxueuse veranderingen gedaan worden om liebureelen in te lichten. M. Sobry. Iedereen weet dat de Bestuur leder Motocultuur Staatscommissaris werd onoejÜd en dat deze dienst thans van de 'ehtbank voor ooi logsst hade afhangt. Van 'eo anderen kant moeten wij den openbaren of vrij hebben om de noodige beplantingen te kunnen doen. T Missiaen. Die Dienst werkt niet ®eer- Wanneer men iets vraagt wordt men '«Jd naar de Rechtbank voor oorlogsschade .bonden. Ten andere worden er met Nieuw- ar nogmaals versr heidene Staatscommis- T1Ssen afgeschaft ei zullen er dus daar in de v°lkskazerne geschikte bureelen genoeg kredi«tmeii' Ik VerZ6t mlJ tegCn het gevraag b* wobry- Ik weet maar al te goed dat tenst nog wel werkt en als men ons lokuegt dat er in de kazerne geen geschikte eaz'ini dat het water er langs de muten v P kunnen wij toch de menschen me Pinten daar ia die omstandigheden te.. 6311 berken. M. Glorie. Er is hier geen haast bij, binnen enkele maanden zal het nieuw Justitie paleis gereed zijn en dan zult gij in de kazerne over al de gewenschte plaats kunnen be schikken. M. Leuridan. Er moet toch niet nieuws gekocht worden. M. Sobry. Die som is alleen om de gebouwen te verbeteren. Gij weet allen genoeg hoe onaangenaam het is in conflict te komen met den Staat. M. Missiaen. Ik zou wenschen kennis te hebben van dien brief en zou er desnoods over interpelleeren in de Kamers. M. Sobry. Die brief is thans naar de Commissie van Openbare Werken verzonden voor uitvoering gezien er haast bij is, doch wij zullen hem te uwer beschikking houden. M. Glorie. Dus nogmaals zonder de toestemming van den gemeenteraad. M. Leuridan.Die vraag is niet aanneme lijk, zooveel te meer daar wij in de kazerne in de ledige zalen verloren loopen. M. Missiaen. Ik neem de verantwoorde lijkheid van ons verzet op mij. MLeuridan. Wij zouden desnoods wel kunnen aannemen dat een concierge belast worde daar wat te gaan borstelen en de lokalen rein te maken, maar niet dat er daar grootsche werken uitgevoerd worden. M. Sobry. De heer Verhaeghe heeft alleen bevel gegeven twee geschikte zalen ter beschikking testellen van den dienst der Moto cultuur, doch hij heeft geen cijfer bepaald. Het is de heer Stadsingenieur, wien wij raadpleeg den over de uit te voeren werken, die deze ongeveer op 3o.ooo fr. schatte. MLeuridan. -- De heer voorzitter weet genoeg dat er vroeger verschillige kamers waren die op hetzelfde uur in verscheidene zalen zetelden. Nu bestaat er nog slechts één kamer die maar nu en dan meer zetelt. Die zalen die vroeger voor die kamers schikten kunnen nu evengoed gebruikt worden. MDelahaye. Wanneer denkt het Sche penencollege de werken aan den Openbaren hof te beginnen M. Sobry. Wij verhopen toekomend jaar de beplantingen te kunnen doen. Hierop verklaart iedereen zich t' akkoord om het artikel 168 te behouden zooals het eerst werd voorgesteld. Art. 169. Tweewoonst voor de bedien den der pomptoestelfén aanvullend krediet (14.4000 fr.) M. Vandamme. Verleden jaar werd hiervoor de som van 72.000 fr. gestemd. Is die som nu nog noodig voor de voltooiing dier gebouwen die slechts 60.000 fr. moesten kosten Dit zijn dan goedkoope woningen Art. 170. Draineerwerken op het stads kerkhof 3de krediet (5.000 fr.) Art. 171. /Aankoop van meubels voor de Openbare diensten (20.000 fr.) De Heer en Glorie en Missiaen. Voor welke diensten is dit MSobry. Voor verscheidene lokalen van het stadhuis, voor scholen, enz. MMissiaen. Ik denk dat dit hersteld moet worden op oorlogsschade en in een ander artikel begrepen is M. Glorie. De som zal kunnen dienen voor aankoop van meubelen voor de middel bare school voor meisjes die zal ingericht worden. Art. 172. Voltooiing van stadsgcbouwen (20.000 fr.) M. Sobry. Er werd ons ook nog ge vraagd de openbare verlichting in de Muziek school te plaatsen, en de heer Declercq stelt voor de som van 23.ooo fr. in te schrijven. Art. 173. Aankoop en planten van hoo rnen (20.000 fr.) M. Vandamme. Het artikel 15 werd reeds verhoogd en hier hebben wij nu nog een nieuw krediet voor boomen. M. Missiaen. Het artikel i5 is voor het onderhoud van boomen en beplantingen, ter wijl dit hier voor aankoop van boomen is. Art. 174. Wateringplaatsen (0.000 fr.) M. Vandamme. Waar zullen die nieuwe wateringp!aatsen geplaatst worden M. SobryEr zijn er nu reeds bij de drie kerken. Bij de vierde kerk moet er ook een komen en dan nog een op de Koeimarkt waar er 's Zaterdags markt gehouden wordt. Arfc_ 175. Aanleggen van nieuwe voor landen (30.000 fr.) Art. 176. Herinrichting van stads mu seum (25.000 fr.) M. Missiaen. De Commissie van het Museum is van oordeel dat het electrisch licht noodig is in de zalen. Daar het een gebouw is van de stad zou dit werk door haar moeten uitgevoerd worden. M. Sobry. Ik geloof dat het reeds heel wel zal zijn zoo wij binst den dag bezoekers in ons Museum mogen verwachten. M. Missiaen. Maar 't is voor binst den dag, gezien het museum om 4 uur zal geslo ten zijn, maar om 2 uur 's namiddags kunt gij er reeds niets meer zien. M. Leuridan. Dit is dus een bewijs dat die zalen niet ingericht werden voor museum. M. Missiaen. In geval dit werk voorzien is in de voltooiing der stadsgebouwen, dan ben ik hiermede t'akkoord. Art. 177. Maken van velobanen langs de gekasseide gemeentewegen (55.ooofr.) M. Sobry. Dit artikel mag uitgeschrapt worden, gezien het reeds in de begrooting voor 1928 voorzien is. Art. 178. Staats Middelbare school Aankoop van turntoestellen (1400 fr.) M. Sobry. Dit artikel moet op 2175 fr. gebracht worden. Art. 179. Teruggaaf van te veel ontvan gen aandeelen en opcentiemen in de belas tingenvan 1920-21 22-23 24en26(584Öfr.39). M. Sobry. Dit is voor hetgeen men noemt oninbare aandeelen. Art. 180 en 181. Aanvullende aandeelen der stad in het gemeen Fonds voor 1927 (16.642 fr. 29) en voor 1928 (54.919 fr. 55). Art. 182. Zwemkom - Opbetaling der werken (58 019 fr.) Art. i83. Heropbouw van 't Belfort (l,3l2.ooo fr.) Art. 184. Gedeeltelijke heropbouw van den Noordervleugel der Halle (705.000 fr.) Art. i85. Stadseigendommen Man- deeligheid (10.000 fr.) Art. 186. Herbeleg van 't kapitaal be stemd voor 't Chineesch museum(72.4l2 fr. 42) M. Lemahieu. Dit zou moeten op 5o.ooo fr. verminderd worden gezien het kapitaal behouden blijft, en voor de inrichtingskosten van het museum zou men alleen mogen een som van 22.412 fr. als interest van dit kapitaal inschrijven. Art. 187. Heilig Hert monument Bij drage (10.000 fr.) M. Missiaen. Ik zie altijd met voldoening dat er kredieten ingeschreven zijn voor feesten die in de stad zullen gegeven worden Doch wanneer er toelagen gegeven zijn aan politieke partijen dan moet men de andersdenkenden ook indachtig zijn. De socialisten zijn van zin toekomend jaar hun lokaal aan te koopen en te dier gelegenheid groote feesten in te richten. Ik wensch dus dat zij ongeveer op denzelfden voet alsdekatholieke partij behandeld worden en ik stel voor een zekere som als toelage voor politieke feesten in te schrijven. M. Leuridan. Ik houd er aan hier een zeer stricte verklaring te doen, te meer dat het een geschreven verklaring is die ik u zal afle zen. De katholieke Vlamingen zullen zich ont houden omdat de leiders van het Comiteit, dat de H. Hartefeesten zal inrichten, het van nu reeds gepast geoordeeld hebben de Vlaamsche Harmonie, om haar politieke opvattingen, tot de plechtigheid niet toe te laten. Om die reden zullen wij niet ja stemmen, omdat men van nu reeds zoekt er niet een uitsluitend godsdiens tig feest van te maken. Wij zullen ook niet neen stemmen omdat de toewijding van de stad aan het H. Hart een voorstel is dat onze goedkeuring en verdediging bekomen heeft. M. Glorie Quand il s'est agi de la con secration de la ville au Sacré Coeur, je me suis abstenu, paree que j'estimais qu'il fallait, non pas une maj'orité mais l'unanimité pour en decider. Et avais-je raison Voici que tout un groupe se disant catholiques romains va lui aussi s'abstenir, paice qu'il n'a pas été invité a participer auxfêtes, qui d'après eux, au lieu de rester purement religieuses, et oü tout le monde devrait être invité, ne seroat plus que des fêtes politiques. Aujourd'hui il est demandé a une ville endettée, un subside de 10.000 francs, pour faire plus somptueux le monument qui sera érigé. Mais nedoit-on pas se demander, si ce sacrifice, si tout le luxe qui sera étalé sera vraiment agréable au Sacré-Coeür N'ou- blions pas que le S acré-Cceür est une émana- tion, une représentation de notre Seigneur. Et, sans doute, le créateur a droit aux plus belles offrandes de la part de ses créatures, rien ne saurait être trop beau.- Mais naissant dans une étable, eh vi-vant d'unei

Het Ypersche (1925-1929) | 1928 | | pagina 5