gemeenteraad van Yper Verslag der zitting van 29 Dec. 1928 De zitting wordt korts na 18 uur geopend. 2ijn tegenwoordig de heeren Sobry, burge- meester-voorzitter Declercq, Lemahieu en p'Huvettere, schepenen Van Nieuwenhove, glorie, Vandamme, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete, Delahaye en Coutelle, raadsleden Versailles, secretaris. - Proces-verbaal der zitting van ij" De- cunber 1928. Nadat de heer secretaris lezing gegeven heeft van dit proces-verbaal, vraagt de heer Missiaen dat, benevens den uitslag der stem ming voor wat betreft de verkooping van gr0nd door de Commissie van Openbaren Onderstand voorgesteld, er in het proces verbaal ook nog zou vermeld worden dat, in deze zaak, de gemeenteraad een ongunstig advies heeft uitgebracht. Hierop wordt dit proces verbaal eenparig goedgekeurd. 2. Stadseigendommen Verkoop van pond. De heer Bonneel vraagt een stuk grond van het gewezen Waterkasteel, gelegen in de Elverdinghestraat, te mogen koopen. De gevraagde grond, gelegen nevens dien door den heer Deleu vroeger gekocht, heeft een straatzijde van 7 m. 5o op een diepte van 5om. en zou openbaar te koop geboden wor den op den instelprijs van 20 fr. den vierkan ten meter, 't zij 75oo fr. voor 375 m2. Eerst had de heer Bonneel gevraagd een stuk grond te mogen koopen al den anderen kant, langs den muur van het gevang, doch het schepenencollege was van oordeel dat de nog overblijvende grond daardoor zou ge schonden worden en in weerde verminderen, en het werd hem dan voorgesteld een stuk grond te koopen nevens dat van den heer Deleu, hetgeen hij aanvaardde. M. Van Nieuwenhove. Pourquoi ne lui avez-vous pas accordé ce qu'il vous proposait en premier lieu Puisqu'il vous demandait l'achat d'une parcelle située a la limite de votre terrain, cela ne dêtériorait en rien le restant du terrain. Plus tard vous devrez le vendre quand même. Mais si le deman- deur se déclare d'accord avec votre nouvelle proposition, je n'y vois plus aucun inconvé- nient. De voorgestelde verkoop van grond wordt hierop eenparig beslist. 3. Openbare Onderstand Houtgewassen Openbare verkooping. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt het advies van den gemeenteraad voor de verkooping van houtgewassen, voortko mende van kappingen gedaan op haar eigen dommen gelegen te Zillebtke en die haar gestichten voor eigen gebruik niet noodig zullen hebben. Deze vraag wordt zonder opmerkingen een parig gestemd. 4- Openbare Onderstan i Openbare ver- Pachting van een hofstedeke en een handelshuis. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating van de Bestendige Afvaar diging, na het advies van den gemeenteraad genomen te hebben, om tot de openbare ver pachting te mogen overgaan van 1) een hof S(edeken gelegen te Zillebeke, groot 3 ha 35 a. 20 ca dat in 1926 voor 3, 6 of 9 naeen- v°lgende jaren, mits een jaarlijksche huurprijs Van 832 tr., verpacht werd aan de gebroeders Vandeweghe en dat, gezien Hippoliet Vande- vveghe thans overleden is en zijn broeder «door wegens ouderdom van zijn pachtrecht abiet, nu vrij komt en ten tweede van een "Adelshuis gelegen in de Casselstraat dat ®et l5n Februari aanstaande vrij komt, gezien jehetr Lemahieu, tegenwoordige huurder, °VpreenStemming met de bepalingen van /'Jn onderhandsche pachtakie, 3 maanden V°0r den vervaldag en per aanbevolen brief °Pzeg van zijn pacht heeft gegeven. Beide vragen worden, bij afzonderlijke stemming, eenparig goedgekeurd. 5- Gift ten voordeele der stad Yper voor het stichten van een prijs genaamd Th. Ceriez», ten voordeele der Nijverheidsschool. De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven van 5° December 11., in 't fransch opgesteld, waarbij de heer notaris Lauwers laat weten dat de heer Florimond Lambin, algemeen bestuurder in het ministerie van koloniën, aan de stad Yper een gift doet van 5o.ooo fr. ten voordeele der Nijverheids school. Zoodra de gemeenteraad zal besloten hebben deze gift te aanvaarden, zal de akt opgemaakt en geteekend en het bedrag dezer gift overhandigd worden. Daar het er nu op aankomt de beslissing te nemen waarbij deze gift door de stad aan vaard wordt, werd om die reden dit punt op de dagorde van heden gebracht. Op aanvraag van den heer Bonnet geeft de heer Voorzitter de vlaamsche vertaling van dit schrijven. M. Vandamme. Heeft de milde gever den wensch niet uitgedrukt tot wat deze som moet dienen M. Sobry. Deze gift werd gedaan met het inzicht het bedrag der inkomsten ervan te gebruiken voor het stichten van een prijs ten voordeele der Nijverheidsschool, ten einde alzoo de gedachtenis te herdenken van wijlen Th. Ceriez, in leven bestuurder onzer Acade mie van schoone kunsten. De aanvaarding dezer gift wordt eenparig gestemd. 6. Lastkohier betrekkelijk de vergunning van den Reinigheids- en Ruimingsdienst. De heer schepene Declercq geeft lezing der verscheidene artikels van het lastkohier. In de laatste zitting werd dit zelfde punt reeds behandeld en men was dan gekomen aan artikel drie. De Commissie van Openbare Werken die vergaderde om dit punt nader te onderzoeken en namelijk om te bepalen wat men moest verstaan door de woorden binnen de stad en buiten de stad heeft besloten dat de reinigheidsdienst dage lijks zou werken, van 7 tot 11 uur 's morgens, in al de straten binnen de stadswallen gele gen, langs den Dickebuschsteenweg tot aan de vaart van Yper naar Komen, alsook op het Hoornwerk en de Maarschalk French- laan. Buiten de stad moetdedier.se tweemaal te week werken van 7 tot 12 uur 's morgens, daarmede wordt namelijk bedoeld deCité Ligy, langs den Meenensteenweg tot aan het nieuw Waterka-ste* 1, de Capucienenstraat, Veurr.e steenweg tot aan 't Hoekje, Kaai, Brugge- steenweg. enz. M. D'Huvettere. Aan de Kruisstraat worden er daar een dertig, veertigtal huizen uitgesloten, dit is niet aannemelijk. M. Declercq. Wij zouden kunnen zetten de Kruisstraat inbegrepen. Dit artikel wordt alzoo, bij stemming, alge meen goedgekeurd. Een volgend artikel voorziet dat de aanbe- steder over een veld moet beschikken om er de vuilnissen te storten en dat ten minste op 200 m afstand van de stad gelegen is. M. Vandamme. Ik vind dat 200 m. buiten de stad zeer gering is. M. Lemahieu. Dit veld mag niet gelegen ziin binnen de stadspalen en moet dan nog van alle ander gehucht verwijderd zijn. M. Bonnet. Wij mogen toch ook de aan- besteder met onze vuiligheid naar een ander gemeente niet zenden. Een ander artikel zegt dat de aanbesteder verplicht is eenmaal per week de voorlanden van niet bebouwde of niet bewoonde eigen dommen, in 't center van stad gelegen, te reinigen en dat hij hiervoor aan den eigenaar een maandelijksche vergoeding van 10 cmen per loopende meter facade mag eischen. Iedereen is van oordeel dat 10 centiemen te weinig is en het voorstel van den heer De clercq deze vergoeding op 25 cmen te bepalen wordt algemeen bijgetreden. Verders voorziet het lastkohier ook nog dat de rioolontvangers tweemaal per maand moe ten nagezien en gereinigd worden dat het verboden is vuilnissen binnen de huizen weg te halen dat de aanbesteder, voor het ver voer van beer en mest, over het noodige materiaal moet beschikken ten einde alle vra gen binnen de zeven dagen te kunnen voldoen; dat hij verantwoordelijk is voor de aange richte schade dat de aanvragen moeten vol daan worden volgens de orde hunner inschrij ving dat een boete van 5 fr. zal toegepast worden per dag verachtering dat de aanbe steder voor de ruiming van beer een vergoe ding van 5 fr. in plaats van 2 fr. per kubieke meter mag eischen met minimum van 5 fr. per ruiming dat het minimumloon der stad moet toegepast worden voor de werklieden aan den reinigheids- en ruimingsdienst gebezigd doch in geval het minimumloon moest gewij zigd worden er hiervan rekening zou gehou den worden, enz., enz. Eindelijk wordt er nog eenparig besloten de borgsom, die eerst bepaald was op 10 van den aannemingsprijs, op 5 te verminderen. M. Laton. Is het den aannemer toegela ten met zijn materiaal ook nog op andere ge meenten te ruimen M. Bonnet. Vermits hij voldoet aan al zijne verplichtingen hier in stad en wij er niet door benadeeligd worden, kunnen wij er geen bezwaar tegen vinden. M^D'Huvettere. In geval hij op andere gemeenten ruimt, zou hij toch geen andere vuilnissen dan deze van de stad zelf op het grondgebied Yper mogen storten. M. Missiaen.Het is zijnen grond, hij doet er op wat hij wil. M. Bonnet. Ik denk dat de andere gemeen ten ook wel voorzienig genoeg zullen zijn om zelf over een grond te beschikken. Het voorgestelde lastkohier wordt hierop eenparig goedgekeurd. 7. Stadsbegrooting voor 1929. M. Sobry. De begrooting voor 1929 sluit met een tekort van 535.799 fr- 08. Thans be taamt het dat deze begrooting in evenwicht zou gebracht worden. Ik denk dat het moge lijk ware de buitengewone ontvangsten in evenwicht te brengen met de uitgaven door de voorziene opbrengst van verkoop van stads- gronden te verhoogen met 227.210 fr. als ver moedelijke verkoopprijs van den grond gele gen bij de zwemschool, en dooreen tweedesora van 132.728 fr. in te schrijven als vermoedelijk achterstel van stad's aandeel in Staatsbelas tingen voor de jaren 1926, 27 en 28. Degewone ontvangsten zouden kunnen aangevuld worden door het inschrijven eener som te nemen op het krediet van 20 millioen dat de Staat te zijner beschikking zal he >ben voor het helpen van gemeenten die in geldnood verkeeren. M. Missiaen. Gij denkt toch zeker dat niet Dit krediet is alleen bestemd voor de gemeenten die absoluut alles belast hebben wat eenigszins belastbaar is en die hoegenaamd geen ander inkomsten meer kunnen vinden, doch niet voor Yper die nog niets belast h 'eft. M. Sobry. Ik meen dat Yper reeds zeer wel gedaan heeft met 60 opcentiemen op de Staats cedulaire belastingen te stemmen. Daarbij is Yper een verwoeste gemeente waar nog veel te doen valt. M. Missiaen. Dit is oorlogsschade. Doch van het krediet van 20 millioen zult gij nie.s ontvangen, ik verzeker het u. En zoo gij het vraagt zal men u eenvoudig antwoorden de opcentiemen op So te brengen. M. Lemahieu. - Dit zullen wij ook niet doen. Onze bevolking is reeds genoeg belast, doch ik denk dat het mogelijk ware dit tekort te dekken met op de gewone uitgaven bespa ringen te doen M. Missiaen. Op welke artikels zult gij b sparingen doen Indien het Schepenen college al doet wat het wil en beslist is de sommen door den gemeenteraad gestemd toch niet uit te geven, dan is het niet noodig een begrooting op te maken en ik houd eraan

Het Ypersche (1925-1929) | 1929 | | pagina 3