He Werking van het Rood Krnis Roya3. Mirier1 H le O If ter Zi|idnnaï*' Vous pourrez vous rendre compte qu'aucun rief ne peut être formulé a l'égard de la Croix Rouge. Toute notre action dans les jégions inondées, se fait exclusivement en jjuiand et les secours sont répartis a la population, non pas par la Croix-Ruu*e gxclusivcmentmaïs bien par des Cumités locaux de secours présidés par les Bourgmes tres et dans lesquels siègent les membres de ijCroix-Rouge. Les Bourgmestres et la population des jégions inondees rendent hommage unani- njernent a 1 action de la Croix Rouge. Les critiques enoncees dans la seance de votre Conseil Communal émanent simplement de quelques politiciens ou de quelques journa listes qui n'ont même pas pris la peine d'exa miner sur place nos services et de demander favis des Administrations Communales. Quelques exemples concrets, vous permet- Iront d'apprécier exactemeet la situation. Lors d'une réumon récente de la Commission Gouvernementale de secours, le Bourgmestre je Moerzeke, au nom de tous les Bourg mestres des régions inondées, a exprimé la vive satisfaction des habitants et adressé a la Croix Rouge l'expression de reconnaissance compléte des Communes sinistrées. Le Conseil Communal de Waelhem, dans la Province d'Anvers, a voté, a l'unanimité des partis, une motion de félicitations et de reconnaissance et a inscrit la Commune comme membre a vie de la Croix Rouge. Je pourrais naturellement vous citer encore d'autres preuves. Je conclus seulement en vous disant que la grande oeuvre nationale qu'est la Croix Rouge a conscience d'avoir rempli tous ses devoirs dans un esprit d'impartialité complet, en tenant compte, comme elle le fait toujours, de la situation linguistique des régions dans lesquelles elle travaille. Je vous prie de croire, Monsieur le Direc teur, a mes sentiments les plus entièrement lêvoués. Le Directeur General, (s.) illisible. Comité local d'Ypres Président d'honneur Le R. M. Chanoine Lam'iroy, curé-doyen de St-Martin a Ypres. Président Le Notaire N. D'Huvettere. Vice-Président: L'Avocat Germ. Berghman. Secrétaire M,|l! Marie Bossaert. Trésorier M. Albert Wullus, comptable. Membres MM. Edgard Missiaen, députe socialiste Léon Nolf, négociant Arthur Dochy et Ronse, docteurs Arth.' Weckésser, Ptarmacien Professeurs Les Docteurs Andró Dochy 51 Vandenbussche. Infirtnières M,lles Biebuyck, D'Huvettere et Vanderghote. ^oor de slachtoffers der overs roomingen In het verslag der zitting van 28 Januari '929 van den Yperschen Gemeenteraad lezen rn. het volgende M. GLrie. Mijne vraag is de volgende: ,an het Schepenencollege het initiatief op Zlcn nemen in de stad van deur tot deur een 0tnhaling te doen doen ten voordeele van de ^teisterden der overstrooming Is dit klaar niet Lemahieu. Dit is het werk niet van -t Schepenencollege. „Hf- Sobry. Dat die heeren die zoo milde ZlJn> dit zelf doen. Glorie. Maar wij hebben hiervoor .^autoriteit niet Doch laat ons overgaan stemming, wij zullen dan later zien hoe Schepenencollege onze beslissing zal 0en uitvoeren. H'terop wordt de hoogdringendheid ter -toming gelt.gd. benamen ja de heeren D'Huvettere, Van I ^tiwenhove, Glorie, Vandamme, Capoen, J0n. Missia.n, Bonnet, Soete en Coutelle.; Cr: de heeren Lemahieu en sobry, De r I-euridan onthoudt zich. M. Leuridan. Ik heb me onthouden om dat het voorwerp der beslissing me zeer aan staat, maar ook om de gelegenheid te hebben te zeggtn dat het mij niet aanstaat dat de caritato van stad en privaten besteed wordt aan het Rood Kruis. In alle vlaamsche dag bladen hei) ik klachten gelezen over de manier waarop het Rood Kruis optreedt in die geteisterde streken. Voor mij is het dus een beginselkwestie. Die gelden worden niet besteed zooals ze behooren en ik vraag dat de opbrengst der nieuwe omhaling zou gegeven worden aan het Vlaamsch Kruis. Dit orga nisme is nog zeer jong, maar door zijn op treden heeft het reeds bewezen dat het ver- diensteluk en onpartijdig is, terwijl het Rood Kruis naar die geteisterde streken personen stuurt die zelfs de taal van de bewoners niet machtig zijn en die druk uitoefenen op hen die een andere politieke denkwijze deelen Tot daar de heer Leuridan. Herleest aandachtig de redenen zijner ont houding en leest nu, even aandachtig, de ver klaringen van den Zeer Eerweerden Pater Rutten in de Senaatzitting van Donderdag 3i Januari 1929 Hier volgen ze De heer Rutten Het zal den achtbaren minister niet verwonderen indien ik gebruik maak van de gelegenheid die mij geboden wordt door de behandeling van de begrooting van volksgezondheid om hem te bedanken voor de diensten, door de inspecteurs van zijn departement aan de slachtoffers der over stroomingen bewezen. Als lid van het uitvoerend comiteit van het Roode- Kruis zij het mij toegelaten meer in 't bijzonder te wijzen op de toewijding van Doctor Hellemans wiens bevoegdheid en dienstwilligheid door onze bestuurders en onze verpleegsters ten zeerste gewaardeerd worden Eens te meer heeft het Roode-Kruis be wezen dat het uitstekend ingericht en gewa pend is om op doeltreffende wijze hulp te verleenèn aan de slachtoffers van een ramp. In dringende gevallen kan het Roode-Kruis onmiddellijk beschikken over een talrijk per soneel en over overvloedig materieel. Van verscheidene zijden is mij ten oore ge komen. dat pogingen gedaan worden om een ander Roode-Kruis door de overheid te doen erkennen, indien niet officieel dan ten minste officieus Het hoeft den minister amper gezegd dat geen enkel lid van het uitvoerend comiteit van het Roode-Kruis ooit zal kunnen aannemen dat er in België twee of meer Roode- Kruisen bestaan. Dit verzet is gewettigd in rechte en in feite. Vooreerst in rechte omdat het Roude-Kruis een bij hoofdzaak internationale instelling is, en dat België het eerste land is geweest dat de overeenkomst van Geneve heeft ondertée- kend, krachters welke overeenkomst er in ieder land slechts een enkel Roode-Kruis mag zijn, dat door de regeering is eikend en rechtspersoonlijkheid geniet. De leden van het uitvoerend comiteit wor den benoemd bij koninklijk besluit. Artikel 25 van het pact tot oprichting Van den Volken bond bepaalt dat de toetredende Staten er zich toe verbinden, de bedrijvigheid van het Nationale Roode-Kruis aan te moedigen door alle middelen waarover zij beschikken. Een onlangs plaats gehad hebbende gebeur tenis, n 1. het tot stand komen van het Inter nationaal Verbond voor hulpverleening door den Volkenbond, haalt de oificieele banden tusschen de regeeringen het Roode-Kruis nog nauwer toe. De Belgische regeering is spon taan toegetreden tot dit verbond, en zij heeft verklaard dat zij haar mandaat aan het Roode- Kruis van België toevertrouwde. In die voorwaarden kan het geen verwon dering baren dat het uitvoerend comiteic van het Roode-Kruis er op gesteld is dat de rech ten welke het heeft krachtens de internationale overeenkomsten, geëerbiedigd worden en niet de instelling van een tweede Roode Kruis kan dulden Onze houding is ten andere ge wettigd door redenen van practischen aard De erkenning van verschillende Roode- Kruis-Vereenigingen zou fataal een betreu renswaardige versnippering van inspanning en kracht voor gevolg hebben, met een onaan neembare geldverkwisting uit hoofde van dubbele uitgaven en een aanzienlijke verhoo ging van algemeene kosten. Aan de voordeelen die het heeft door zijn gecentraliseerde inrichting en eenheid van bestuur is het vooral .te dap ken d.at het Roode- Kruis geen enkele toelage moet vragen aan de regeering. 1 'e regeeringscomm ssie, belast met de ver deeling van een eerste vergoeding van 10 mil- lioen voor de overstroomden van Oost-Vlaan deren en van de provincie Antwerpen, heeft besloten een toelage van 5oo.ooo frank aan het Roode-Kruis toe t» kennen om het voor zijn hulpverleening te vergoeden. Ik verheug mij u te mogen zeggen dat ons uitvoerend comiteit besloten heeft van deze toelage af te zien. Wij zullen deze som van 5oo.ooo frank ter beschikking stellen van de regeering en haar vragen er de geteisterde inwoners rechtstreeks van te doen genieten. Ik hen ten volle oveituigd dat niemand hier de verantwoordelijkheid zou willen opnemen van sommige onduidelijke beschuldigingen, waarvan enkele bladen gemeend hebben zich de tolk te moeten maken. Diegenen onder u, die in de zaak zouden belang stellen zouden gemakkelijk van den algemeenen bestuurder van het Roode-Kruis afschrift krijgen van de terechtwijzigingen die aan deze bladen werden gestuurd. Het is echter noodig dat het publiek wete dat de verdeeling der hulpmiddelen nooit ge daan werd zonder de medewerking van de plaatselijke comiteiten, samengesteld uit de meest bevoegde personen van de beproefde gemeenten. Gewis, er zijn altijd mannen en ook vrou wen die meenen dat een comiteit slecht is samengesteld wanneer zij er geen deel van uitmaken. Maar nooit en mijn collega de heer Franqois, algemeen econoom van het Roode-Kruis, kan zulks bevestigen wérd bewezen dat het Roode-Kruis iemand heeft afgewezen wegens politieke redenen of taai- aangelegenheden. De heer Fravfois. Wij zijn het volkomen eens. De heer Rut ten. Het Roode Kruis staat open voor iedereen en allen kunnen er invloed verwerven. Het is niet aan te nemen dat izij die zichzelf de moeite niet hebben getroost zich daarbij aan te sluiten, thans er over klagen dat zij er niets te zeggen hebben. Steeds heeft het Roode Kruis getracht van harte mede té wei ken mét de''instellingen die, zonder een ander Roode-Kruis te zijn, even eens hulp verleenen aan de, slachtoffers vAn rampen. Het Roode-Kruis was gelukkig ditmaal hei Werk voor Kinderwelzijn en de Boerenbond aan zijn zijde te vinden. Men heeft beweerd dat het uitvoerend comiteit in het overstroomd gebied verpleeg sters had gestuurd dié geen Vlaamsch kennén. De beschuldiging is ongegröffd. Van de twin tig verpleegsters die zich ter plaatse bevinden, hebben er zestien, de lessen van de scholen voor verpleegsters te Brugge, te Gent, te Leuven en te"Anlwérpen gevolgd. De vier overige, die uit Brussel kómen, spreken ook vLt Vlaamsch. Het weze mijom te slditén, toegelaten hulde,te brengen aan onze moedige verpleeg sters van het Roode-Kruist,,die sedert weken een zwaar werk hebben geleverd, waarvoor zij niet de minste vergoeding'vragen. Ik meen dat dit alles volstaat om van den geachten minister té verkrijgeh dat hij bij ge legenheid zijn invloed zal doen gelden bij de provinciale en gemeentelijke overheden om de onbetwistbare rech en vqn het Roode- Kruis te verdedigen pa het publiek de ver zekering te geven van de absolute onpartijdig heid waarmee het zijn verheven opdracht vervult. Alle leden Zeer goed De heer Van Schoor. Ik'è'luit mij bij deze woorden aan die overeenstemmen met cie strikte waarheid. Het- was noodig dat hier een stem rees om hulde te brengen aan de verpleegsters van het R,öde;Kruis. Het Ypersche sluit zich. natuuilijk aan bij de strikte WAARHEJD die aljééu is ten anclere hier var. tel. Aats de Ypsrlingea daarvan rekening te houden met hunne stortingen, tem voordeele der geteisterden van de over stroomingen, te willen, behouden voor de kas van het ROODE-KRUIS allééts en geen andere ons toujours •efi resten? l©smellleurs, des APÉülTiFS l

Het Ypersche (1925-1929) | 1929 | | pagina 3