HBT YPERSCHE - LA RÉOION D'YPRES londagrust - Repos dominica! Bijvoegsel Supplement - joekelijkscii Overzicht LEERGANG IN ENGELSCH Un Fléau t ZIEL MI SS EN Jaargang» N 4-6 23 Februari 1929 9e 4nnee. N' 4-6 23 Février 1929 Spanje- Na den gedempten opstand in „je, waarvan wij reeds gesproken hebben, ij» er veel geruchten van verschillenden aard fliloop geweest. Het is niet te ontkennen, tl de tegenstrijdige berichten, dat de jong- poging om generaal Primo de Rivera „ver te w rpen, heel ernstig is geweest, adat de Re-eering de bovenhand verkregen js er een geschil ontstaan lüsschen den ((,ing en den Dictator en er was een oogen l heel veel waarschijnlijkheid dat men tot oud regeeringsstelsel zou terug komen. |jns schijnt de toestand weer opgehelderd neraal Primo zal aan 't bewind blijven. Uit onzijdige bron blijkt, dat men generaal dmo de Rivera over 't algemeen niet onge .jen is en dat men hem dank weet om de ute richting en zeer nu tige hervormingen hij ingebracht heeft. Dit belet niet dat er kern van misnoegden blijft bestaan, voor- jst onder de partijgangers van het vorig stuur en ten tweede onder de legerafdee- igen die getroffen werden door zijne mili lire hervormingen. Afghanistan. De toestand in 't land van wing Amanoellah is en blijft duister. Volgens laatste berichten zou geen enkele der par- jhoofden den toestand meester kunnen- De ammen loopen over van 't eene legerhoofd it het andere, vechten ondereen en weten iet duidelijk wien volgen. Amanoellah zelf ziet geene gelukkige uit- omstaan zijn strijden en zou besloten hebben ith weer in Europa te komen vestigen in fwachting dat de zaken beter gaan en dat hij enuoodigen steun zou vinden om doelmatig erlc te kunnen verrichten en weer baas te lorden. Mexico. De verwikkelingen in Mexico njaook nog niet ten einde. Na den moord op ei voormaligen Voorzitter werd M. Porto 51 als voorzitter verkozen. Nauwelijks heeft lij zijn zetel beklommen of er werd ook een iinslag op zijn leven gedaan. De trein die hem jfervoerde vloog, ten gevolge eener bom, «feitelijk de lucht in, doch zonder den heer il te kwetsen. Nu is er eene tegenrevolutie uitgebroken «gevoerd door M. Valenzuela en generaal feuzo. De toestand moet nog al ernstig zijn int het mexikaansch leger werd opgeroepen ®den opstand te versmachten. Zelfs moet de feit der opstandelingen gewichtig zijn, want Voorzitter Porto Gil heeft er toe besloten een '«ant af te sturen om met de opstandsbevel- «bbers te onderhandelen, frankrijk Alhoewel de heer Poincaré hiertoe altijd zijne politieke veldslagen '«ft gewonnenschijnt ztjne oveimacht sterk talen. Deze week werd zijn kabinet bijna ®ver geworpen. Dank aan de tegenwoordig- e'd der ministers en der Staatssecretarissen jeeS hij de meerderheid met 6 stemmen. 't is bitter weinig en als de zaken zich "Ruidals voordoen zou er eene crisis kunnen Voortspruit, n. Italië. De grootste wereldgebeurtenis laatste tijden is ontegensprekelijk het Pkoord tusschen de Italiaansche Regeenng 'Vlet Vatikaan. De tweestrijd die bestond tusschen Italië J den Paus sedert deze laatste beroofd werd Zljue Staten, loopt daarmee ten einde, oor lusschei komst van den heer Mussolini 'Ne Italiaansche Kegeering een akkoord ;_rtlffen met den Heiligen Stoel, bij hetwelk B di 11 paus et ne vergoeding betaald wordt ti!' gleden schade en daarbij een stroov N geschonken wordt in volle bezit, zoodat tjheid van Rome weer gansch onalhan- 'Jk wordt van den Staat. De Paus, die de berooving zijner Staten, nooit mei i Vatikaan verliet, zal thans weer Rome te buiten gaan indien hij Det^oet 'Mt. RIK. Officieel Nituws In het Staatsblad van 21 Februari wordt het ontslag aanvaard Van den heer A. Haert, Notaiis te Dixmude zelfde blad meldt de benoeming van den heer F. Baert, als Notaris te Dixmude. Onze hartelijkste gelukwerschen. S I 8 E R I E In Siberie is het onverbiddelijk koud en toch gaat het leven zijn normalen gang. Niettegenstaande de tuttere koude wordt iedereen verwacht op Zondag 24 Februari, te 4 uur stipt in de goed verwarmde feestzaal van Sr. Vincentius College, voor de tweede opvoering van de Tuimelaar van O. L. V. Het wonder stuk dat overal zooveel bijval geniet. De naschoolsche leergang in de Engelsche taal, tijdelijk onderbroken, zal hernemen zoohaast de lokalen der Middelbare School opnieuw verwarmd worden, waarschijnlijk Dinsdag aanstaande, te 7 uur. Sterfgeval Weeral komt e,en oud Ypersch figuur te verdwijnen. Maandag 18 dezer is de Heer Charles Baekelandt, in den gezegenden ouderdom van 75 jaar, zachtjes in den Heer ontslapen. Eenvoudig, gedienstig, handig en eerlijk ambachtsman, was hij van allen geacht en bemind. Lange jaren voor den oorlog was hij aangesteld voor de waterleiding der stad, die hij tot in haar minste bijzonderheden kende. Binst de bange oorlogsjaren bleef hij tot een der laatsten in de stad en niettegenstaan de het groot gevaar aarzelde hij niet de stuk geschoten waterleiding, zelfs tot tegen Zille- bekevijver, te gaan herstellen. Het was enkel, wanneer de waterleiding langs alle kanten beschadigd en het water van Zillebekevijver onbruikbaar werd, dat de Engelsche overheid maatregelen trof om Yper van drinkbaar water te voorzien. Na den oorlog kwam Charles Baekelandt zich voorloopig te Poperinghe vestigen en toen, in 1920, de Heer Sandron belast werd met het opzoeken der oude waterleidingen, vond hij in Charles Baekelandt een behulp- zamen en onschatbaren medewerker die de voor hem zeer moeilijke en lastige taak uiterst gemakkelijk en eenvoudig mtek. Ook heeft de Heer Sandron er aan gehouden, toen hij hier den 19 Februari 1927, voor de leden der Han delskamer, een Conferentie gaf over de water leiding van Yper, den Heer Charles Baeke landt openlijk te huldigen voor de onschat bare diensten die hij hem en in 't bijzonder de stad Yper bewezen heeft. Wii bieden aan zijn diep beproefde kinde ren, die in zoo korten tijd zoo pijnlijk getrof fen worden, eerst door het verlies hunner geliefde moedêr en nu door het afsterven van hunnen teerbeminden vader, de uitdrukking onzer innigste deelneming. Des loutres ayant signalées dans les eaux de la ville, deux de nos plus fins chas seurs ont considéié comme un devoir d'exter- miner ces fléaux de nos remparts. Accompagnés de deuxporteurs, bien armés, et suivis par leurs chiens, ils ont cru trouver la piste de ces voleurs de poissons. Mais ils n'y ont pas réussi et ils durent abandonner leurs recherches. Nous n'en pré sentons pas moins a ces courageux chasseurs nos felicitations et plus de chance dans l'avenir. Des pécheurs. De Apotheek van j La Pharmacie de Mr VAN ROBAEVS Boterstraat o Rue au Bcurie is ALLEEN OPEN op Zondag 24 Febr. reste seule ouverte le Dimanche24 Fé^r. Charles Louis rt AFKELANDT Clemence - Florence DELBAERE, Bedarikïïigen De familie Blootacker Deweerdt, diep getroffen door de talrijke blijken van genegen heid die hen betuigd werden tijdens het afster ven van hunnen teergeliefden vader, schoon vader, grootvader, broeder, schoonbroeder en bloedverwant Heer Henri - Frederik BLOOT ACKER, overleden te Yper, den 16 Februari 1929, danken inniglijk vrienden en kennissen voor hun aanwezigheid op de begraving. Heer Alois Vangheluwe en kinders, dan ken vrienden en kennissen voor de talrijke merken van genegenheid hen betuigd tijdens, het afsterven hunner teergeliefde echtgenoote en moeder Vrouw Alois VANGHELUWE, geboren Hermina - Juliana VERSAVEL en voor hunne tegenwoordigheid op den lijk dienst. Tevens noodigen zij de vrienden uit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden ia de parochiale kerk van Grielen, op Zondag 3 Maart, om 7 uur. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Februari, om 8 u., in St-Maartenskerk, tot zielelaienis van Heer Louis ANDRXE5, echtgenoot van Vrouw Celina FERTINEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Februari, om 8 y. u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Oscar HACKE-CAS5SB, van wegens de familiën Trog»; Casier en Vanbkselaere. Vrienden en kennissen worden uitgenodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Maart, om 7 u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van -Heer- Ernest BAiLLÏLVHR en Vrouw Louise- VANSEVEN ANT, van wegens de kinders Paillievier. ÊRrt^swafftstwi H Hm en r rouw Leopold Baekelandt-Devos Jufvrouw Marie Baekelandt Heer en Vrouw Gustave Tailler-Baekelandt Heer en Vrouw Nestor Boudrij-Baekelandt De familiën Baekelandt, Winne, Mieroo en Degryse, melden met droefheid het afsterven van HEER Vereerd met het Burge kruis van le en 2" klas De Herinneringsmedalie van Leopold II Het Eerekruis der Stad Yper en de Herinneringsm 1914-18 Wed in c huw lijk van Vrouw Philomène-Hélène MIEROO en in 2" huwelijk van Vrouw Rosalie-Nathalie MIEROO hunnen teerbeminden vader, schoonvader en familielid, geboren te Moorseele, den 13 September 18Ü3 en god vruchtig overleden te Yper, den 18 Februari 1929. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusda nig te aanzien Heer en Vrouw Albert Leclercq-Soekeel Heer en Vrouw Medard Messiaen-Leclercq Heer en Vrouw Remi Van Rumst-Leclercq Heer en Vrouw Jules Tasseel-Leclercq De familiën l.eclercq, Delbaere en Verhelst, melden met droefheid het pijnlijk verlies van hunne teerge liefde moeder, schoonmoeder en bloedverwante VROUW Weduwe van Heer Eugène LECLERCQ, geboren te Yper, den 3 Juni 1851 en aldaar godvruchtig overleden, den 22 Februari 1929. De lijkdienst, gevolgd van de begraving, zal plaats heb ben in de parochiale kerk van St-Niklaas, op Maandag 25 Februari, om 9 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Weduwnaar van Vrouw Flavie-Lucie DEWEERDT, 'i

Het Ypersche (1925-1929) | 1929 | | pagina 9