YPER en ARRBNDISSEMBIT. Het Ypersche Volk. Leve de Evenredige Vertegenwoordiging K IE Z E R S= Leest en verspreidt EEN MILLIOEN. 2°) Vrijheid! Dat is het tweede woord op de lippen van de liberalen. Er werd een man gevonden die in een zijner boeken schreef: De minste vrijheid aan den tegenstrever geschonken is fopperij.-» Die eigenste man schreef op eene an dere plaats: Wij zouden willen dat de gebeurtenissen der fransche revolutie (de Beloken Tijd) mochten weêrkeeren, indien zulks mogelijk ware zonder de openbare meening te schokken. Aan dien man, een liberaal opperhoofd, hebben de belgische liberalen te Oent een standbeeld opgericht! Leve de liberale vrijheid! 3°) Gelijkheid! En 'tzijn zij liberalen die de gelijkheid weigeren aan de vrije scholen en die zelfs het onderwijs hunner kinderen door de lastenbetalers doen uitzweeten. Gelijkheid willen ze niet in de sehool- kwestie. Scholen voor hen alleen, scholen zonder God, scholen die hun geen cent kosten. Gelijkheid! waar is ze te vinden in de liberale partij die nooit iets deed voor den minderen man, en die nu nog in dezen tijd van algemeen stemrecht geen enkel ernstig volkswerk toonen kan. Leve de liberale gelijkheid. Zoo roepen de liberalen. De E V. bracht M. NOLF in de Kamer. Hij moet er in blijven, want zonder de controle van Ernest Vraagsteert zouden de representanten der kaloten, MM. Colaert en Van Merris niets doen 't en anderen M. NOLF alleen is de man die alles kan, M. NOLF alleen mag zijn vinger opsteken en zeggen: 'tis ikke geweest! Dat beweren de liberalen. Laten wij eens onderzoeken hoe M. NOLF in 't verdedigen der belangen van 't arrondissement zijn man staat. We hebben o. a. de kwestie van de (n vaart, M. NOLF heeft veel vragen gesteld... van daar zijn bijnaam Vraagsteert. M. NOLF heeft nu en dan eens den mond geopend om een discours te doen. 't Is waar, we bekennen 't maar wat heeft hij bekomen? Niets zero nul O Dat moeten de liberalen ook getuigen. Ook heeft M. NOLF een krediet ge vraagd van 250.000 fr. MM. Colaert en Van Merris vroegen 400.000 fr... de liberale linkerzijde loech er meê, het gouvernement was gereed de som te geven, de kamers stemden toe... M. NOLF was daar niet om te stemmen. Dat was in 1906. Is 't waar of geen waar M. NOLF Sedert zijn de studiën aan gang... M. NOLF intusschen vraagt en hervraagt om te weten hoe de zaken staan... wist hij dan niet dat ingenieurs en deskundigen de zaken bestudeerden of geloofde hij de katholieke minister van openbare wer ken niet, die niets anders kon dan herha len de kwestie is ter studie 't Moet zijn van neen, want M. NOLF geeft den moed op, en zijn weekblad het Progrès zegt dat de zaak in 't water geval- Ln is... en zal opgelost worden tePaschen of op S' Jansdag d. w. z. NooitDat gebeurde in December 1909. M. NOLF kon geen grooter tap afloo- pen. Ernest de Tapper!—immers enkele dagen nadien krijgt M. Colaert nieuws van 't ministerie dat de zaak geklonken is, en de adjucatie toegeslegenDat ge schiedde in Januari 1910. Een nieuwjaar-gift van 't katholiek gouvernement verkregen., door door onze katholieke 'voormannen M. Colaert, M. Van Merris. M. Eraeijs Neen! neen!... door M. NOLF, schrijven de tapper 's lijftrawanten in een valschè woord aan de kiezers. Ja dank aan M. NOLF dank aan de E. V.! Dat staat geschreven in liberale kiesbla- den, dat stond gedrukt op blauwe plak brieven De kiezers als ze 't lazen schoten inleen luiden lach, ze krulden erbijAh ah ah M. NOLF gaf ons de(nvaart. Willen we eens de puntjes op de ïetjes zetten De katholieken M&r De Etaerne M. Struye, M. Tack, M. Colaert, M. Van Merris, M. Eraeijs, hebben eerst de over name van de vaart, de uitvoering, de vol- tooing van.de vaart gevraagd. Van 1878 tot 1884 heeft het liberaal ministerie niets willen doen voor deYper- sche vaart. Het katholiek gouvernement heeft in 1888 de vaart overgenomen. M. De Bruyn, katholiek minister, heeft de werken doen beginnen. M. Delbeke, katholiek minister, doet de vaart voleinden. Daarom is het Progrès razenddol. De liberalen glarieoogen, de Nolfisten knarsetanden, M. NOLF lacht groene... Ja Bijt maar op uwe groene lippen, 't zal niet bloên, g' hebt maar galle M. Vraagsteert, in plaats van te vragen en te steerten, zand in de oogen te smij ten, had ge gewrocht, ge waart er zoo deerlijk niet van af gekomen. Had ge voetstappen aangewend en de zaak gaan pleiten bij den minister zelf wel te verstaan eer dat het beslist was dan had ge mogen een pluimke steken op uwen buishoed... maar nu... ach nu ach nu Ge vernam wat laat dat onze katholieke voormannen verstandig werkend waren... en g' hebt dan gepeistjandorie ik ben gemist, 'k zal 't ook doenApen apen geerne na alles wat ze zien..! (zou de mensch dan wel van een aap afstammen Ge vernam te laat dat er een adjudica- tie-prijskamp zou uitgeschreven worden.... 't was reeds effen en klaar als het u een bode uit Frankrijk overbriefde... en toch hebt ge met dat nieuws willen rondloo- pen als kwam het uit uwen koker... maar wie heeft er zich laten vangen aan uwe vertellementen geen een verstandig man. Wie was gevangen Wie heeft een uil gevangen Wie liep een tap af?.. M. NOLF zeg het recht uit: 't Is ikke geweest VOORMEZEELE. Zondag over acht dagen had alhier de algemeene vergadering plaats der katho lieke Ziekengilde. De greffier der gilde gaf verslag over de werkzaamheden der g 1de voor het jaar 1909. Daaruit bleek dat degildeop 3lsten December 1909, 54 wer kende leden telde en 20 eereleden. Ziehier de uitslag der rekeningen. A) Gewone hulpkas Ontvangsten voor het jaar 1909 bedragen 480,20 fr. B) Bijzondere hulpkas C) Afdeeling Lijfrentkas. Ontvangsten voor het jaar 1909 215,00 fr. De uitgaven 218,40 fr D) Elerverzekeringskas Ontvangsten voor het jaar 1909 75.60 fr. uitgaven 64,80 fr Eere aan de eerste inrichters, bestierders, eereleden en leden der katholieke zieken gilde over den bekomen uitslag. De cij fers zeggen genoeg dat hunne gilde op vasten voet staat, en aan hare verplichtin gen zal kunnen voldoen; de uitgaven van dit jaar bewijzen dit reeds, aangezien zij de ontvangsten van 186,31 fr. overtreffen. De toestand laat toe dat er voor ieder werkend lid jaarlijks 1 fr. op de lijfrentkas wordt geplaatst. Verschillige leden hebben de voorzienigheid daar nog iets bij te be- voegen, jammer is 't dat al de overige leden dat voorbeeld niet volgen en zich alzoo een pensioen bereiden voor den ouden dag. Dit jaar zal het oudste lid dergildezijn 65 jaar bereiken. Van dan af zal de bij zondere hulpkas ook te betalen hebben. Hewel van nu af kan die kas reeds met hare intresten meer dan 100 ziekte dagen vergoeden en dit getal zal elk jaar nog aangroeien, zoodat de oude leden, die van de gewone hulpkas niet meer kunnen ge holpen worden, toch nog hulp zullen ont vangen, al is het dat zij niet meer storten moeten; zij zullen dus nog altijd voort uit hunne gedane stortingen voordeel trekken en zulks zoolang zij leven. Dit is nog niet al. Tengevolge der aan sluiting van de katholieke ziekengilde bij het verbond der ziekengilden van het ar rondissement Yper, en van de aansluiting van dit verbond bij den Landsbond, ver liezen de leden der voordeelen hunner stortingen niet meer door hunne vei hui zing. Immers, indien een lid naar eene plaats verhuist, waar eene ziekengilde bestaat die bij het Verbond van het arrondissement of bij den landsbond aangesloten is, zoo zal dit lid aanstonds en zonder betaling van inkomgeld in die gilde aanveerd worden en er ook aanstonds de hulpe kunnen ge nieten die hij noodig heeft. En moest het gebeuren dat hel lid om reden van zieke lijkheid of andere redens niet kan aanveerd worden dan zal de nieuwe gilde toch het lid verzorgen, maar dat ten laste der eer ste gilde en het lid blijft van zijne gilde deelmaken. Maar 'tgene niet min voordeelig is 'tis dat sedert 2 jaar de gilde hare leden heeft doen inschrijven bij de herverzekeringskas. Mits de geringe storting van 10 centiemen per maand en per lid, waarvan de helft dan nog door de kas van de gilde betaald wordt, zoodat het lid eigentlijk maar 5 cen tiemen meer per maand moet betalen, zal elk lid der Katholieke ziekengilde bij ee ne langdurige ziekte onderstand kunnen genieten zoolang de ziekte duurt. Dit ziek lid zal eerst zes maanden door de gilde ondersteund worden, en dan van af de 7de maand zal het 1 fr. daags trekken van de herverzekeringskas tot verloop van 5 jaren en den helft tot dat hij 65 jaren oud is; en blijft het lid dan nog ziek er bestaat dan nog eene bijzondere hulpkas om de zieke leden voort te ondersteunen. Binnen eene maand zal er een der le den de voordeelen genieten der herver zekeringskas, gelukkig is hij van aan de gilde deel te maken. Gij ziet, gildebroeders, de groote voor deelen onzer ziekengilde gij zijt fier er aan deel te maken, en niet zonder redens, de stortingen die gij tot nu toe gedaan hebt, hebben u niet armer gemaakt. Nu ziet en ondervindt gij dat wat een alleen niet doen kan, door verschilligen te zatnen kan ge daan worden. Nu verstaat gij het voordeel van den onderlingen bijstand, en de kracht der vlaamsche spreuk: Een voor allen, allen voor een:Maar dat alles is niet genoeg. Gij moet die voordeelen aan uwe mede- menschen doen kennen, gij moet Apostels van den onderlingen bijstand worden en er u op toeleggen om nieuwe leden aan te werven, 54 leden is niet genoeg voor Voormezeele; helpt mede dat er nog ten minsten 54 bijkomen. Aan 'twerk dus, mannen der katholieke ziekengilde! gij zijt op goeden weg, moe dig vooruit! nog schooner uitslagen staan u te verwachten, Gij weet en ziet nu wie uwe vrienden zijn. Onthoudt hetgene u ge zegd is geweest: dat het altijd de katho lieken zullen zijn die uwe 'beste vrienden zullen wezen, en die, zonder u te vleien, uwe grootste belangen zullen voorstaan. Vergeet nooit, dat gij katholieke gilde man nen zijt, en dat gij behoort katholiek te zijn van naam en katholiek van daad, dat alleen zal u hier geluk zonder nasmaak geven. Bij het budget van het ministerie van wetenschappen en kunsten heeft het gouvernement een amendement ge voegd waardoor eene toelage van een millioen geschonken wordt aan de vrije lagere scholen. Het gouvernement door een ander amendement vraagt 30.000 fr. om de jaarwedde van al de cantonale school opzieners van 500 fr. te kunnen ver- h o ogen. Het gouvernement heeft besloten nog voor de kiezing het wetvoorstel voor de vervlaamsching van 't onder wijs te doen stemmen. Wekomen daar op terug. Druk. G. Bras- Tavernier, boterstraat, Yper. LmTffiiiiiiTTnnMamBBBanaaimbmembw uitgaven 638,21 fr. te kort voordat jaar 158,01 fr. Het bezit dezer kas op 31 dec. 1908 2899,17 fr. Het 1909 2741,16 fr. Ontvangsten voor het jaar 1909 50,00 fr. uitgaven voor 1909 85,70 fr. te kort voor dit jaar 35,70 fr. Bezit dezer kas op 31 dec. 1908 1785,03 fr. 1909 1747,33 fr. te kort voor dit jaar 3,40 fr. Het bezit dezer kas op 31 dcc. 1908 4,05 fr. a ,i i. a a a igo9 0,65 fr. overschot voor dit jaar 10.80 fr. Het bezit-dezer kas op 31 dec. 1908 15,51 fr. 1909 26,31 fr. Samenvatting. A) Bezit der gewone hulpkas 2741,16 fr. B) bijzondere hulpkas 1747,33 fr. C) kas (Afdeeling lijfrent 00,65 fr. D) herverzekeringskas 26,31 fr. Totaal bezit der gilde 4515,45 fr.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1910 | | pagina 4