YPER en ARBQNDIBSEHIENT. M. CILAEIT h I. iiIEB1IS Liberalisme. algemeene krisis, die zich in alle landen heeft doen voelen, toch had zij nooit te voren een trap van bloei bereikt, zooals zij onder de tegenwoordige regeering ge noten heeft. En de handel ging nu, zooals altijd, dcazelfdèn weg der nijverheid op. Ten bate van handelen nijverheid,bezit ons vaderland een spoorwegnet, dat het- gene van alle andere landen ver overtreft. Drie duizend kilometer buurtspoorwegen doorkruisen onze steden en dorpen. Ter wijl de handel 512 fr. in Engeland en 263 fr. in Duitschland bedraagt per inwo ner, bedraagt hij in België 715 frank, zoo dat de vijf-en-twintig jaren vreedzame be stuurswijze der katholieken, van den kleinen Belg, den grootsten handelaar van Europa gemaakt hebben. Arbeid, landbouw, middenstand, handel en nijverheid hebben jdus om ter meest reden tot medejuichen in het jubelfeest van ons katholiek %landbestuur, dat zijn I heilzaam werk in 1908 weerdig bekroond heeft met voor ons duurbaar Vaderland, door de naasting van Congo, een nieuw arbeidsveld te openen, dat tachtig maal zoo groot is als ons België en dat, onder het wijs bestuur van onze regeerders, eene onuitputbare bron vaq welstand voor gansch ons volk kan worden. vervolgt. Algemeene Vergadering van den Katholieken Bewarenden Bond van Yper en Arrondis sement gehouden te Yper in de Volkshuiszaal, te 10 u., op Zaterdag 19 Maart 1910. Deze tweede vergadering, voorgezeten door M.-FRAEIJS, was even belangrijken talrijk bijgewoond als de eerste gehouden op 26 Februari ll. Een 3 a 400 afgeveer- digden waren aanwezig. De voorgaande vergadering had de twee eerste werkelijke kandidaten aangeduid, nl. Als eerste punt aan het dagorde stond de Aanduiding van een derden effectieven Kandidaat. Geen ander presentatie had, in den aan- geduiden tijd, gedaan geweest aan het mid- den-comiteit. Ook was heel de vergade ring het eens als derden effectieven kan didaat te aanveerden dezen dien het mid- den-comiteit reeds had voorgesteld: M. BEGEREM. In eene prachtige vlaamsche redevoe ring-nadien verkort in 't fransch-liet de welsprekende kandidaat zijn programma kennen. Later hebben we wel eens de ge legenheid in 't breede er op weer te kee- ren. In 'tkorte heeft M. BEGEREM ge zegd dat hij opkomt: Als Katholiek tot verdediging van Kerk, geloof, en christene school, 't Is op de schoolkwestie dat heel de verkiezing ge schied. Als Volksgezinde, hoe ware 't an ders mogelijk voor den voorzitter van den Yperschen Burgersbond?.— En hier steunde de spreker op de nood zakelijkheid zich gelegen te laten en te werken tot uitbreiding van de maatschap pelijke instellingen, voornl. de vakvere nigingen. ....Als vriend en verdediger der land bouwbelangen, als dusdanige aanveerd hij en maakt hij zich eigen: het programma der Ypersche landbouwers, voornl. in drie punten: jachtwet, opzegging van pacht en goêmannenraad voor landbouwers...Over die drie punten spreken we later. Het slot van M. BEGEREM 's redevoe ring was een warmen oproep tot een dracht, .tot zelfsopoffering, tot geestdriftige medewerking voor de zegepraal van recht en waarheid! M. B. Vermeulen van Sint-Jan (Yper) in haam van de landbouwers zegde dat— alhoewel het wellicht beter had geweest een landbouwer als 3e effectieve kandi daat te zien; maar aangezien er geen voor stellen in dien zin hadden gedaan geweest al de landbouwers in M. BEGEREM dezen zagen die best hunne belangen zou de verdedigen en dat zij voor heel de katho- lieke lijst als. een man zouden stemmen. Hij deed inhisschen eenige wenschen uiteen en vond eene gunstige gelegenheid om te antwoorden op den dwazen praat van Het Liberale Goede Woord dat uitvalt tegen de boeren en hunne melkerijen. M. Colaert voegde eenige woorden bij om te doen uitkomen wat het katholiek gouvernement gedaan heeft, wat de katho lieke volksvertegenwoordigers van Yper en arrondissement verkregen hebben ten voordeele van' den landbouw. M. Fraeijs hernam het woord orn het tweede punt aan het dagorde in te leiden Aanduiding van drie bijge voegde kandidaten. Op vraag van.M. Seys van Langemarck stemde de vergadering het princiep de aanduiding van bijgevoegde kandidaten. Het midden-comiteit had dit punt ins gelijks ernstig nabedacht en onderzocht en ook rondgezien wie best zou optreden als bijgevoegde kandidaten. In naam van het midden-comiteit stelde de voorzitter, M. Fraeijs, de drie volgende namen ter goedkeuring voor: M. THEVELIN, notaris te Meessen M. BRUTSAERT, geneesheer te Watou M. D' HONDT, geneesheer te Wervicq. We moeten 't bekennen, het midden- comiteit, en bijzonderlijk M. Fraeijs had wel zijn keus gedaan. De namen werden ter stemming aangèboden; maar de over- groote meerderheid der aanwezigen wilde bij handgeklap de kandidaten aanveerden. Deze namen-plaats op het verhoog om beurtelings een woord te spreken tot de vergadering. M. THEVELIN zegde dat hij om per soonlijke redens de derde effectieve kan didatuur niet meer had kunnen aanveerden, dat hij, op herhaald verzoek van M. Fraeijs, niet had kunnen of willen de eerste bijge voegde plaats weigeren: omdat ten eerste hij wilde den vijand alle gelegenheid ontne men van valsch te beweren dat tusschen hem en het midden-comiteit misverstand zoude zijn; ten tweede om te bewijzen dat hij altijd verkleefd blijft aan de partij en al zijne krachten wil inspannen en voegen bij deze van het Comiteit tot de volledige zegepraal der katholieke lijst. M. BRUTSAERT sprak op het gemak en luimig eene aiepbepeisde en indruk makende redevoering hij liet weten dat hij opkwam als democraat en als vlaamsch- gezinde. Als democraat die anderen en allen in de partij wil aanzetten tot toenadering tot het volk, tot toewijding aan werken ten voordeele van het volk. Daarom moeten de katholieken, de hoo- gere standen vooral de taal van het volk ken nen en gebruiken..Daarom om de hoogere standen er toe te'bereiden moet het on derwijs vervlaamscht zijn van lagere tot hoogeschool. M. BRUTSAERT, liet kennen om wel ke redens hij de nieuwe legerwet gene gen was, omdat zij meer democratische gelijkheid brengt onder de standen der maatschappij, omdat ze meer goeds in heeft dan velen het zeggen en dat zij goed doende beter zal gegeerd zijn na eerste beproeving. Een knap voorbeeld voor een genees heer: Als de ouders een kindje moeten koopen bidden ze vurig opdat het zou een frissche zoon zijn...Zienzij zich teleurgesteld, is het een meisje, vader kijkt aardig, moeder weet niet wat gezegd. Doch eenige dagen later, komt de ge neesheer binnen, hij vindt vader die het kindje wiegt, moeder die het kindje kust. Het dochterke is algelijk welgekomen. Zoo de legerwet.. 1 letgeen we" verwachtend waren hebben we niet verkregen. Hetgeen we kregen is toch zoo slecht niet en na korten tijd zal het welkom zijn...ja, we zullen nietmeer willen veranderen. M. D'HONDT, zegde niet uit ambitie, maar enkel uit katholiek princiep de rol van bijgevoegde kandidaat aanveerd te hebben...Die rol...is toch niet enkel de rol van een figurant op 'ttooneel, van eene stem bachten de schermen. De bijgevoeg de kandidaat heeft ook zijn mandaat te vervullen..hij vertegenwoordigt bij de ka tholieke partij een kanton, een gewest, een grootdeel der kiezers, hij heeft voor plicht de belangen van zijn streek, van zijn volk te laten kennen aan de effectieve vertegen woordigers, hij heeft het recht hen te spre ken, hen te raden en zij hebben de plicht naar hem te luisteren, en bij hem om in lichtingen te komen. Binst den kiesstrijd, zegde M. D'Hondt, zal ik het mijne bijbrengen alhoewel ik noch redenaar, noch meetinghouder ben. Waar toe ik vooral mijne krachten wijden zal, waarom gij altijd komen moogt, is voor het stichten, het in stand houden van sociale werken. Nog eens zijn de zaken dus effen en goed effen, wij, katholieken, mogen er ons over verblijden en met betrouwen ten strij de trekken...ter victorie! Wat ook verheugt is te bestatigen dat in de katholieke partij niet er buiten elk zijn gedacht mag en durft zeggen; dat de katholieke partij wijs en voorzichtig maar zonder aarzelen meer en meer keert naar gezonde, vlaamschgezinde democratie. Dat is verheugend jaLdat is ook een tee- ken van altijd jong leven, dat is ook een pand van onophoudende zegepralen. Over den. uitslag van heel de werking tot het opstellen der katholieke lijst bieden we onze gelukwenschen en onzen dank aan het midden-comiteit en heel in 't bij zonder aan M. Fraeijs den voorzitter, die met vastberadene wijsheid-en onwankelba- ren moed de katholieke partij bestuurt en be waart en geleidt tot de voortdurende en volledigste zegepraal. Ofwel de schrijver van het artikel De Politiek en de Godsdienst in n° 2 van Het Goede Woord is onwetend, ofwel hij is valsch. Voor alle verstandig man, hij weze katholiek of liberaal, is het zonneklaar: 1°) dat in België de katholieke godsdienst en het liberalisme tegenover malkander staan als water en vier. 2°) dat de katholieke godsdienst, zooniet geheel, ten minste ten grooten deele zal ten onder gebracht worden, als de katho lieke partij in België ophoudt te besturen. Ja, moesten de liberalen de bovenhand krijgen wij zien het onzijdig onderwijs inge richt en een geslacht gevormd van jonge geuzen, bestemd om de vrijdenkerij aan 't bewind te bewaren; allengskens zien wij de priesters van hunne jaarwedden beroofd, de kloosterzusters en paters weggejaagd; wat later zal de vrij heid van onderwijs geheel te niete gedaan worden, zooals men nu gaat doen in Frankrijk de ker ken zullen gesloten worden voor den eere- dienst en misschien wel veranderd in meetingzalen zooals het Demblon ver klaarde in de Kamer, nog maar eenige weken geleden. Ja, ja, daar zullen wij komen indien de katholieke partij het onderspit delft en niet meer aan 't hoofd kan geraken. Het kan niet genoeg herhaald worden: al de menschen die een zierke godsdienst hebben, ik zegge zelfs al dezen die geen haat gevoelen tegen de geestelijkheid, die de nonnen willen behouden in scholen, hospitalen en andere gestichten, in een woord alle weldenkende kiezers zullen stemmen voor de katholieken. Alle opiniën moogt ge hebben, zooals men onlangs te lezen gaf in het artikel Plichtuit Het Ypersche Volkja alle opiniën mogen bestaan, maar in de katholieke partij niet ertegen. In onze partij zijn democraten, behouds gezinden, vlaamschgezinden, enz. Dat men verschilt van gedachten over punten van minder belang, dat geeft geen erg; maar voor 't behoud van onze vrijheden zijn wij allen vereenigd, allen geschaard rond het katholieke vaandel. Het is een aanstootelijk schouwspel zegt deliberate schrijver in «'t Goede Woord Een schriftelijke wensch van wege M. Bruneel de Montpellier werdvoorgelezen: dank aan de uittreden de kamerheeren en verzoek dat zij nooit zouden stemmen tegen de meening hunner kiezers of tegen de zienswijze der meer4erheid der katholieke partij Die wensch werd tegensproken door M. D'Hu- vettere die uiteendoet dat een representant stemmen moet volgens zijn geweten en niet volgens een bevel mandaat. Op voorstel van M. A. Biebuyck wordt de bespreking van dit punt verschoven tot later, gezien het nu niet te pas komt, en het uur reeds gevor derd is om de zaak langs al zijne kanten te beschou wen en te bespreken. Op aanvraag van M. L. Vanderghote zal het mid den-comiteit de kwestie van den poll na de aanstaan de verkiezing, en lang voor de eerstvolgende ver kiezing onderzoeken en onderwerpen aan eene alge meene vergadering. Een getrouwe medewerker uit den buiten vraagt ons het volgende te willen opnemen. Het is zijn antwoord op het artikel De politiek en de gods dienst verschenen in nummer 2 van het liberale Goede woord We voldoen geern aan de vraag van onzen mede werker. Gelijk in de katholieke partij elk katholiek het recht heeft vrij en vrank zijne katholieke mee ning te uiten zoo mag ook elk katholiek gebruik maken van Het Ypersche Volk om zijne ge dachten voor te dragen. We nemen die gelegenheid te bate om al onze medewerkers - en ze zijn talrijk-te bedanken om hunne hulp en genegenheid ook om andere goedmeenendeen ons nog onbekende te verwittigen dat we geen naamlooze artikels kunnen aanveerden. De schrijver weze zoo goed zich eenmaal voor al te laten kennen. Natuurlijk dat deopstelraad hem de strengste geheimhouding verzekert. Vooraleer dus hunne artikels te zien op nemen maken de schrijvers zich ken kaar) ons adres is hun bekend. Nu geven wij het woord aan onzen medewerker De Opstel.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1910 | | pagina 3