ADAM in BALLINGSCHAP van Joost van den Vondel zal H op DONDERDAG 28 APRIL te YF* FD F£ in de groote tooneelzaal van het VOLKSHUIS H om 3 u. s' namiddags vertoond worden door het N. V. Fl FD LF TOONEEL" van AMSTERDAM onder leiding van WIL- LEM ROYAARDS, directeur den priester den preekstoel te zien beklim men om ecne politieke aanspraak te doen. Wat daarop geantwoord? Eenige pastoors ja, trekken zich nogal gauw de polietiek aan, in gemeente kiezin gen waar de godsdienst geenszins op het spel staat. 't Is van dezulke dat Paus Puis X spreekt in zijnen brief. Maar indien er enkele ge vallen zich voordoen waar het beter ware wat voorzichtiger te zijn, alhoewel de pastoor somtijds in moeilijke omstandig heden geplaatst is niet wetende wat ge daan zoo is het geheel anders voor kamerkiezingen. Lees den brief van denzelfden Paus Pius X onlangs verschenen in Het Yper- sche Volk en ge zult zien dat hijhét eens is met de Belgische Bisschoppen. In de kamerkiezingen heeft men te doene met ware libéralen, zeg liever met vrij denkers die erop uit zijn den godsdienst geheel en al uit te roeien. Hier is er geen kwestie van kalsijden, van persoonlijke oneenigheid, van intrest zooals op sommige landelijke gemeenten, neenhier hebben wij te doen met 't haat dragend liberalisme nu verbonden en meêgesleept door 't omwentelingsgezind socialisme. De priester kan niet genoeg werken en preêken en gansch zijnen invloed gebruiken in kiezingen zaoals die van Mei aanstaande. Het is hier eene kwestie van leven of dood wij weten wel wat ons te wachten staat indien wij niet kunnen overwinnen. Hoort eens, liberalen, het zijn niet al geen dibbaards die stemmen voor de ka- loten ik, ben ook van dat slacht niet. De 'overgroote meerderheid der ka tholieke kiezers zijn geen klerikalen in den zin dien gij liberalen eraan hecht. Neen, wij zijn niet verslaafd noch onder worpen aan de geestelijkheid, wij zijn vrije burgers in een vrij land. Wij houden aan de grondwet, aan de vrijheid der drukpers, aan de vrijheid van alles te schrijven en vrij ons gedacht uit te druk ken en 't is belachelijk van altijd uit te komen met de aanmatiging der priesters, met den pastoor op 'tstadhuis, enz. Gij weet wel dat de koning daar is met zijn leger om de grondwet te doen eer biedigen Zijt maar gerust, wij zijn in de XVIe eeuw niet meer, toen in sommige omstandigheden, zekere te geweldige pro- pagandamakers tot den godsdienst wilden verplichten. Wij willen beter dan gij, liberalende pastoor in de kerk en de burgemeester op het stadhuis. In uwe partij, liberalen, zijn veel kiezers die het goed meen'en en den priester niet willen vervolgen. Het is toch jammer van die misleide en bedrogene eerlijke bur gers Onze partij staat voor hen open, dat ze overkomen en met ons meêdoen, want de liberale hoofdmannen tegenwoor^ dig willen nietde pastoor in de kerk en de burgemeester op het stadhuis, maar wel de burgemeester op het stadhuis en de pastoor verbannen uit het land. Weg met't ongediert der papen, dat is hunne leus. Al dezen die een goed gevoelen heb ben; het hart recht, de liefde voor den godsdienst van Christus, zullen met streng heid, ik zeg niet de politieke priesters beoordeelen zoo het de liberale schrij ver zegt in zijn goede woord, maar ik verander zullen met strengheid de poli tieke valschaards beoordeelen, die hun spel verduiken en die niets anders willen dan vervolgen. En dat het nog ware dat de katholie ken slecht het land bestieren! Maar dat is niet, er is rust en vrede, voorspoed en vooruitgang. Wat hebt gij liberalen te be- looven? Eenen frank daags pensioen ze kér? 't Is toch onnoozel en goed om sim pele menschen te paaien Ik zie voor mij eene tafel van sterfte en daarin lees ik op 1 millioen geborenen blijven er dooreen genomen 166.377 in leven aan den ouderdom van 65 jaar. Re kent en telt hoeveel dat zulk maakt op de 7.300.000 inwoners van België Om te kunnen 1 fr. daags geven zouden de libe rale geldverkwisters 150 millioen moeten vinden... waar dat En nog zou iedereen die recht heeft, van de liberalen het pensioen niet verkrijgen anderzins zouden ze boven de 300 millioen moeten vinden. Dus zullen ze het getal rechthebbenden verminderen. Alleen eene zekere klasse van werklieden krijgen het pensioen...! Dat is nu nog schoo- ne, ik en een ander kleine burger, wij zijn weinig beter dan werkmenschen, wij wer ken ook van's morgens tot 's avonds niet omfortuine te vergaren maar om in stand te blijven. En zoo zijn bijna allen in dat geval, kijkt rondom u en zegt of er meer dan 1 op 6 waarlijk rijke mag genoemd worden Komaan liberalen, uw 1 fr. daags, dat zijn nu beloften en vorte appels! Waar gaat gij uitscheên aan den eenen al en aan den anderen niets? En peist ge dat een 150 of een 300 millioen uit de lucht gaan vallenNu ie dereen die entwat van 's lands zaken kent vindt dat stom en onnoozel Ja ne frank daags dat kan iedereen trek ken en daarom moeten wij 't liberaal lui lekkerland niet afwachten Nu ook met 'persoonlijke stortingen en hulpgeld van den 'staat kan iedereen daartoe geraken. En 't liberaal wetsontwerp is ook gesteund op persoonlijke, maar gedwongenc stortin gen. Waarom dat ne keer niet uiteen gedaan in Ooede Woord wij zouden dan de zaak onderzoeken. Maar komt toch voor den dag niet met flauwe praat en valsche beloften. Wij moeten er niet van weten. De andere beloften zijn al zoo flauw. Evenredige Vertegenwoordiging voorde gemeente! Zoudt ge niet zeggen dat de li beralen de E. V. uitgevonden hebben. Zij die er niet van wilden voor Kamer en Senaat zouden ze nu willen invoeren jj overal. Hoe dat de wind toch draaitMaar alle menschen zijn daar niet eens van ge dacht Veel katholieken b. v. te Brussel cn in 't Walenland begeeren dat ook en de liberalen van aldaar willen er niet van weten. Al de liberalen van alhier zijn niet 'takkoord er over... E. V. voor de gemeenteom on eenigheid te zaaien tot op de minste dor- pen.. Zwijgt van die gemeentepolitiek! 't Is precies goed om menschen hunne vrijheid te benemen 't is dwang, verlich ting, verhuizen, aan de deur zetten, niet gaan waar ge wilt, vervolging, enz... Nu 't is al maar flauwe kost, ziet ge wel waarmede de liberalen ons komen paaien. Wij moeten er niet van weten. Wij zullen ons tevreden houden met onze katholieke kandidaten die altijd gereed zijn om onze grieven en" onze eischen te aanhooren en geene moeite zullen sparen om al het mogelijke te doen voor 't wel- zijn van 't arrondissement. Leve onze KATHOLIEKE KANDIDATEN! Leve ons KATHOLIEK BESTUUR! WOENSDAG hebben al de ka tholieke Kamerleden 1 MILLIOEN gestemd voor de vrije lagere scholen. Al de liberalen, al de socialisten zijn weggeloopen. Ze wilden niet stemmen en riepen gelijk bezetenen WEG MET DE KLOOSTERS! M. NOLF wees gerust, de kiezers zullen dat niet vergeten. Tot later. De Nieuwe Tournee van het Roy- aards - gezelschap van Amster dam door België begint half-April. In zijn eerste tournée 1909- 1910 heeft het N. V. Het Too- neel Adam in Balingschap, aller treurspèlen treurspel van Vondel viermaal uitgevoerd te Antwerpen, tweemaal te Brugge tweemaal te Leu ven, ook te Gent, Oostende, Kortrijk, Hasselt enz. Zijne Eminentie Kardinaal Mercier, vereerde de 3e voorstelling, te Antwer pen, op Zondag 2 Januari 11. met Zijne Hooge tegenwoordigheid. Te Hasselt was de uitvoering voorgeze ten door Z. D. H. den Bisschop van Luik. Het zal te Yper de 139e maal zijn dat het Royaards-gezelschap: Adam in Ballingschap uitvoert in Nederland en België. Binst de nieuwe tournée door België geeft het gezelschap voorstellingen te YPER op Donderdag 28 April om 3 u. 's namiddags en ookEecloo, Brussel, Leuven, Oostende, Gent, enz.. Wedeelen als eerste inlichting voor de talrijke liefhebbers van Yper en omlig gende, de volgende Oordeelen der Pers mede. Burgerwelzijn van Brugge. Het uitgelezen Tooneelgezelschap van M. Willem Royaards, uit Amster dam, kwam de Bruggelingen vergasten op eene vertooning van Adam in Bal lingschap, met buitengewone zorg be reid en reeds in grootere steden met geestdrift onthaald. Burgerwelzijn had het eerst de zaak aangekondigd, en had ook met nadruk de aandacht in geroepen van alle ware tooneelliefheb- bers en kunstvrienden. Hoe verrukkend dan, dat de ruime schouwburgzaal schier dreigde in te zakken van de groote menigte, die wij bij de vertooning het recht hadden te verwachten, en hoe vereerend i$ voor onze stad dit overgroote getal aanwe zigen, voor wie het schoonste drama werd ontvouwd, dat wij ooit mochten aanschouwen. De ingetogen aandacht, de zichtbare ontroering en de warme blijken van innige voldoening, door het aanwezig publiek betoond, dit alles is een spoor slag voor het verdienstelijk gezelschap, dat alleen bij machte is zulk heerlijk gewrocht voor 't voetlicht te brengen. Handelsblad van Antwerpen. Op de verdiensten van het gezel schap, dat aller treurspelen treurspel zoo heerlijk 'uitvoert, dienen wij niet terug te komen 't is kortweg eene kunstplechtigheid van eersten rang, die bij alle aanwezigen een onvergete- lijken indruk nalaat. Hoe meer men Adam in Balling schap ziet opvoeren, hoe meer men in bewondering staat voor de opvat ting van dit uiterst moeilijk werk door Royaards en zijn gezelschap. Men zou het zeker ook heelemaal anders kun nen opvatten, maar of men het ooit tot zulke volmaaktheid zou kunnen bren gen langs eenen anderen weg, dan in den soberen stijl der primitieven, is hoogst te betwijfelen. Na elk bedrijf, en soms met open doek werden de artisten geestdriftig toege juicht, en na het laatste bedrijf werd aan Mevrouw Royaards Eva een prachtigen bloemtuil overhandigd. Druk. G.Bras-Tavernier,boterstraat, Yper y

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1910 | | pagina 4