Altijd te laat. Liberale Verplichting. MEETINGEN. Onze Meetingen. zouden noemen. We noemen het enkel belachelijk, zonder meer. Hoort gij het, kiezers!, men sluit duizende scholen, men steelt en verkoopt den wet tigen eigendom van duizende menschen, enkel en alleen omdat de eigenaars het kloosterkleed dragen en, tusschen haak jes, de staat-verkoopers steken van denver koopprijs 10 millioen in eigen zak men verbiedt, op straffe van boete en ge vang, aan kloosters samen te wonen, onder hetzelve dak te leven! Men berooft die menschen, die aan niemand kwaad deden, van allesvan het recht van vereeniging, van de vrijheid te leven zooals zij willen. Al die rechten men geeft ze tot aan de slechtsten toe; men ontkent ze aan de goe den aan de braven. Dat zijn vrijheids- wetten zegt meester Lorand! De geuze schoolmeesters dwingen de kinders goddelooze boeken te gebruiken, goddelooze lessen op te zeggen, omdat de wet die boeken oplegt... De kinders wei geren, ze worden gekastijd. De ouders komen er tegen op, ze worden gestraft. De bisschoppen en pastors verbieden zulke goddelooze lessen te leeren, zulke godde looze boeken te gebruiken, zulke godde looze scholen te volgen, ze worden voor 't gerecht gedaagd en gestraft. De priesters leeren den catechismus aan de kinders;...omdat ze spreken over kerke lijke geschiedenis, over vaderlandsche ge schiedenis, over de kruisvaarten... ze wor den voor 't tribunaal gebracht en gestraft. Vrijheid! vrijheid! roept meester Lorand! De kerken vervallen, de schoonste mo numenten van 't land de pastors bren gen meer dan het aandeel bij de kerkfabriek' voor de restauratie, de gemeentebestuurders weigeren, weigeren met opzet, opdat die gebouwen in puinen zouden vallen en alzoo zouden, voor openbaar nut, moeten afgebro ken worden. Zoo hatelijk is 't dat zelf ongeloovige kunstkenners den minister in volle kamer verwijten die zaken te laten gebeuren tot oneer in 't land en in heel de beschaafde wereld. Joodsche synagogen, turksche moskeen, protestantsche tempels zal men recht houden; maar katholieke kerken moeten plat gevaagd, de godsdienst moet verdwijnen tot in het laatste teeken. Vrijheid! vrijheid roept geus Lorand! Ah! dat geen vervolging M. NOLF— dat is vrijheid Nu verstaan we waarom ge zoo geweldig protesteert als men de liberalen beschuldigt hier hetzelfde te willen doen! Als de fran- sche vervolgingswetten toch vrijheidswetten zijn, waarom zouden de liberalen hier de zelfde vrijheidswetten niet inbrengen. Verstaat ge nu kiezers, waarom het Yper- sche Volk, met onvermoeibare hoop'den strijd voert tegen het liberalisme en zijnen vertegenwoordiger van Yper en arrondis- ment? Omdat-het liberalisme, moest het aan 't hoofd geraken, dezelfde vervolgingen zou de aangaan, gelijk de kerkvervolgers uit Frankrijk. Dat willen we niet! Dat zal niet! We willen de ware vrijheid in ons ka tholiek Vaderland. Kamerzitting van 1 AprilA propos van ijzerwegen. M. NOLF de schreeuwerM. de Mini ster, den 26 Maart laastleden na gehuild en getierd te hebben Weg met de kloosters op commande van socialist Van der Velde, heb ik de kamer verlaten, en, in't schuim en in 't zweet ben ik naar de Noord-statie geloopen. Niet tegenstaande al mijn haaste heb ik den trein gemist van 6.30 u. Wiens schuld is het, a- u. bl.? M. FIelleputte, minister van Staats spoorwegen: Uw eigen schuld, M. Nol/, haast en spoed 'zijn zelden moed, g' hebt te lange geschreeuwd, g' had moeten vroeger weg- loopenwant die trein vertrekt om 6.28. Kamerzitting van 7 AprilNog apropos van IJzerwegen. M. NOLF VraagsteertM. de Minister, zou de trein N° 4960 die uit Komen ver trekt om 5u.51, met l"Mei niet kunnen wat vertraagd worden om correspondencie te geven aan den trein N° 3470 die aldaar uit Roesselaere toekomt om 5 u.55? M.Helleputte, minister van Staatspoor- wegen M. NOLF, uwe achtbare katholieke col- legas hebben het mij gevraagd meer dan een maand geleden, en in 't begin van Maart heb ik hunne vraag ingewilligd. Bros Kamerzitting van 27 April: Een derde maal a propos van IJzerwegen. M. NOLF, de tapperM. de Minister, zou, met lnMei, de trein N°3696 uit Po- peringhe niet kunnen vertraagd worden om te Kortrijk directe correspondentie te ge ven aan den express N° 2815 naar Brussel? M. Helleputte, minister van Staatsspoor wegen M. Nol/ het spijt me u te moeten zeg gen dat ge te laat komt, uwe achtbare ka tholieke collegas, MM. COLAERT en VAN MERR1S hebben het mij reeds ge vraagd en den 11 April heb ik geschre ven aan die heeren dat hunne vraag toe gestaan was. Altijd te laat! In de geuzeschool na de kiezing. De meester: Kinders, leest aandachtig wat ik hier op het bord heb geschreven: Het kind behoort niet aan zijne ouders;- maar aan den Staat die er over beschikt volgens goeddunkend. Pietje: (In de ooren van Jantje fluiste rend) a! a! als 'tzoo is, wanneer vader nog eens durft gebieden, zal ik weten wat hem geantwoord. In het bureel der belastingen 'tjaar een der nieuwe liberale regeering LastenbetalerKernement! 'tga goed met uwe verplichtende geuzen scholen! mijne contributiën zijn verdriedobbeld! Bediende: 'k Beklaag u, mijnheer, maar sedert dat 't gouvernement 7 vrij onderwijs heeft afgeschaft en zich alle scholen heeft toegeëigend, is de staatskas uitgeput.... Bij den boer na de langverwachte liberale victorie BoerkeNaas: Bezie e keer mijne koeien Bezo.eker: Schoone beesten!... jandorie, schoone beesten! wat is't dat gij hun geeft? Boerke Naas: Is me dat nu eene vraag! wel saldermenten dat hangt af van den tijd van 't jaar...hooi...beeten...'s zomers gaan de beestjes naar de vette weide. Bezoeker: Horkt eens: indien men nu eens VERPLICHTE altijd hooi te geven, of niets anders dan beeten, of ze altijd naar de weide te zenden. ZONDAG 1 MEI. te Becelaere te 12 u. te Zonnebeke te 11 u. te Wijtschaete (Lindenhoek) te 41/2 u. te Poperinghe te 5 1/2 u. te Houthem te 6 u. MAANDAG 2 MEI te Meessen te 8 u. Boerke Naas: Zijt gij zot verplichtend hooi! verplichtende beeten! verplichtende weide! wie zou dat opleggen?... 'kben meester op i mijn hof denk ik wel!.... Cies de duivenmelker, in t luilekkerland der liberalen Daar rechtover de bane staat Cies de duivenmelker te kijken, de neus in den jj wind, te kijken, altijd te kijken ofzijndui- jj ven nog niet huiswaard keeren. Wijsneus: Qe verwacht uwe duiven, vriendschap. Cies: Lijk of dat ge zegt. Wijsneus: Wie leert ze alzoo voor de prijskampen? Cies: Ikke, verduiveld. Wijsneus: Gij!?...gij kent er niets van! Van nu af zal de Staat, er voor zorgen. Op ieder dorp zal het gemeene-staatsduivekot zijn... Gij moet u zoo niet kwaad maken, 'tis zoo! Al de duiven moeten er naartoe. De Staat geeft hun eene verplichtende op voeding. CiesDat ze een keerprobeeren!... Wat MIJN duiven! Geen vri jheid meer onder 't liberaal bestuur. Maar, 'tis keker een droom? 'tEn doet! 'tis zoo! wat zeg ik, 'tis nog duizend maal wreeder wat het geuzenge- spuis ons wil opdwingen onder den naam van Verplichtend Onderwijs. 't En zijn uwe koeien noch uwe duiven niet... 'tzijn UWE KINDERS die de Staat u ontstelen zal; om ze op te voeden, op te kweeken en te onderwijzen naar eigen wil tegen UW gedacht... 4 zijn UWE KIN DERS.... de UWE! verstaat het...en gij zult er niets meer over te zeggen hebben, de Staat alleen zal er over meester zijn. Uitdaging Ehwel, vrijdenkers! Ehwel, Nolf! gij, die stoft en boft de vriend te zijn van vrijheid en onafhanke lijkheid..., durft gij verklaren aan het volk wat uw plan is? wat gij verstaat door ver plichtend onderwijs? Verplichtend onderwijs dat is de kren king van het ouderlijk recht en gezag, dat is de vergeuzing der kinders. Gij wilt van onze kinders goddeloozen maken, en van goddeloozen, zedeloozen! Waarom durft gij zulks niet rechtuit be kennen? Omdat gij weet, dat, moest het volk— het christen vlaamsche volk—de waarheid kennen, hetgeen vorte peeren genoeg zou vinden om u naar den kop te kletsen en u af te kegelen.... Weg van ons, Volksbedriegers! Menschenfoppers Rechtschenners! Zieledieven! Zondag 24 April waren er vijf mee tingen waarop onze katholieke werkelijke kandidaten MM. COLAERT, VAN MER- RIS en BEGEREM alsmede onze plaats vervangende kandidaten MM. THEVE- LIN, BRUTSAERT en D' HONDT het woord voerden. Op de Clijtte te Dickebusch, te Zandvoor de te Voormezeele, te Kruiseecke en te Ko- men-ten-Brielen waren onze meetingisten uitermate wel gekomen. De wind waait in onze zeilen. Kiezers, gij die reeds onze ka tholieke kandidaten ontvangen hebt, niet waar ze mogen er zijn? De plaatsvervan gers Thevelin, Brutsaert, D' Hont zoo wel als de werkelijke. De werkelijkemet drieën komen ze op, wel verzekerd dat het kiezerskorps ze niet zal scheiden; maar alle drie tegelijk naar de kamer zenden. Wie stemt er niet mede? M. BEGEREM moet M. Colaert en M. Van Merris vergezellen naar de kamer. Met indrukwekkende woorden hebben onze sprekers den toestand uiteen gedaan. Gij vrienden van de Clijtte, van Dickebusch van Zandvoorde, van Voormezeele, van Kruiseecke, gij vrienden van Komen-ten brielen, zult gij hunne woorden vergeten? NeenNooit Tegenover malkander staan twee legers, hier waait de machtige katholieke vlag, met de stralende woorden: God, Kerk, Vaderland; daar de blauwe vlag waarop te lezen staat: Weg met God! weg de kerk! weg het Vaderland! Kiezers, welke vlag zult ge volgen Hier staan mannen die sedert zes en twintig jaar België besturen, België voor spoed en welstand schonken. België hielpen verheffen in aanzien voor de wijde wereld. Het kleine België is het vijfde handeldrijvend land der wereld. Daar staan vernielers, omwentelaars liberalen die toen ze aan 't hoofd waren, het land uitzogen en vernielden.... en die nu onmachtig zijn zonder revolutionnairs en socialisten. Kiezers.... kiest! Wie wilt ge? de katholieken of de liberalen? Wien wilt ge, BEGEREM of NOLF? Ge kiest de katholieken... ge kiest Begerem. Waarom? Laten wij het zeggen met de diepzinni ge woorden welke M. D' Mondt sprak te Komen-ten-Brielen. 1°) Ik verkies het katholieke vaandel omdat ik geloovig christen ben en in dit geloof wil leven en sterven. 2°) Ik verkies de katholieken omdat ik niet weten wil van menschen die leven buiten het geloof of maar kerk en pries ters van doen hebben als het spant en er op aankomt te verschijnen voor den eeu wigen Rechter. 3°) Ik stem voor de katholieken omdat ik wil dat de kinderen een godsdienstig onderwijs zouden ontvangen dat alleen een katholiek gouvernement hun zal ver zekeren. En... veronderstelt dat ik zelf geen ka tholiek ben, nog stem voor de katholieke lijst, nog verkies ik M. Begerem, omdat de katholieke partij, sedert 26 jaar, werkt voor de belangen van land en volk en dat alleen de katholieke partij machtig is den gelukkigen toestand van ons duurbaar vaderland te bewaren... Leve Begerem t- sfs He H: H- H:

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1910 | | pagina 4