I ij. i 1 s Ü-f! Syndikaat van Suikerbeet-kweekersb;iangrpevg- WERVICK De bekentenis "DE WERKMAN,, Kunstfeest Mulders-Preumont POPERINGHE Koorzangmaatschappij La Renaissance Begraving van M. DOCÜY, burgmeester 1 1 w I t *f i 4 h i t ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 21 Januari E. GAIMANT, Meenenstraat no 6 Becelaere. St-Jan bij Yper. Elv&rdinghe. - Zaterdag heeft de policie een deserteur van het 2e regiment jagers te peerd aangehouden. Hij was sedert 11 April 1911 uit zijn regiment weggeloopen, hij is ter beschikking van de krijgsoverheid gesteld. ES j -■ ff 11 Jr n i gadering werd gehouden, zaterdag 11. 's morgens op het Stadhuis te Yper onder voorzitterschap van M. Colaert burgmeester-volksvertegenwoordiger. Ten getalle van 400 waren de landbouwers van het ar- dissement aanwezig om een voordracht te hooren van M. Van de Wouw er, staatslandbouwingenieur, en daarna een syndikaat te stichten van suikerbeet- kweekers. Het doel van de vereeniging is de leden in state te stellen hunne beeten te verkoopen aan prijzen ge lijkvormig met de suikergehalte der plantenook van het syndikaat te bemachtigen deel te nemen, met de aankoopers, aan het vaststellen van gewicM tara en suikergehalte. De beheerders van het syndi kaat hebben aangewezen geweest ten getalle van twee per canton. Deze hebben nog 's namiddags eene vergadering gehouden om een ontwerp van kontrakt op te stellen voor den verkoop van de suikerbeeten in 1912 en een afgeveerdigde per ge meente aan te duiden die de suikerbeeten zal aan- koopen namens de maatschappij. Het syndicaat zal goê jaar, slecht jaar, over 50 millioen suikerbeeten beschikken voortgebracht door 1500 hectaren. Hier volgen de namen der Beheerders MM. Leterme L., Wytschaete, voorzitter; Qua- ghebeur H. Poperinghe; Delafcan L. id.Six H., Watou Desmytter Vlamertinghe; Desmytter H., Zillebeke de krijgsalmoezenier hem het H. Oliesel toegediend. Maar woensdag was hij reeds bij zijn zeiven geko men. De geneesheeren mochten reeds verzekeren dat de gekwetste na veertien dagen zou hersteld zijn. Waarschijnlijk zal de soldaat, die sedert October ingelijfd was in de artillerie, mogen overgaan naar Je militaire smis. -i¥r VOORDRACHT.In de vergadering van het landbouwcomiteit te Yper, had M. Van de Wouwer gehandeld over .het inrichten van een syndikaat voor de suikerbeetplanters van geheel het Arron dissement Yper. Zoo komt de heer Staatslandbouwkundige, zon dag 22 Januari ten 9 1/2 's morgens, in de zaal van H. Catrycke, eene voordracht geven over de voor- deelen van dit syndikaat. 't Is er dan toch van gekomenDe Werkman zoo dikwijls op heeterdaad van liegen betrapt, moet eindelijk bekentenissen doen, en komt zich alzoo in de oogen van al wie met geene leugens gediend is veroordeelen. Sic transit gloria mundi alzoo vergaat de glorie van de wereld - zei uilenspiegel en hij vaagde zijn neus aan zijn slippe De roode vogel vloog hoog, hij is leege gevallen, 't moest er van komen. n. u wr l i Nochtans ais hij wil, kan hij uit het gebeurde vele Meessen Bon™ O., Kom'en Delfortrie C^Wut ileere" !-Z°0 blJv00rbeeld dat leugens omgaan, verghemDeschildere L., NieuwkerkeVan Wul- leghem Ch. ZonnebekeLeuridan Fl., Ploegsteert Ooemaere M., Wytschaete. om politiek te maken, oneerlijk is, en daarbij ge vaarlijk en vervolgens, dat, bekentenissen moeten doen en aan iedereen moeten zeggen dat men gelo- gen heeft, vernederend is, en nadeelig voor de toe- komst. Zelden, misschien wel nooit was er zoo een stadsschouwburgzaal 't Is overigens wat De Werkman van den eenen kant komt te ondervinden, en wat hij van nog meer, zal uitgelezen publiek in onze stadsschouwburgzaal den anderen kant komt, en later bijeengekomen dan zondag 11. voelen. Een ongeëvenaard kunstfeest was het ook. Hij ondervindt dat liegen gevaarlijk is, want om Mejuffer Ludovica Mulders die zooveel bijval schaamteloos te hebben gelogen, zit hij wederom oogste aan het laatste concert van den Muziekkring met een ferm proces op den hals, en, omdat hij be- wist nog hare groote faam te steunen bij het Kunst- vreesd is, en hij het later toch zal moeten doen, moet minnend volk van Yper. hij zich vernederen, drupneuzend en koeltjes weg AI het edele, al het grootsche van haar wonder af te langen, dal hij gelasterd heeft en gelogen, begaafde stem, liet Juffer Mulders waardeeren in j öoed zooWij hebben reeds veel, iets kostbaars, de groote Arias der Klassieke toondichters, zoo Zijne eigene bekentenis. Door die, zullen zijne Glück... Schumann, Verdi. j lezers nu ten minste ook weten, wat de onze sinds Al het kinderlijk zoete dat in hare kunstenaars' j lang wisten: dat «De Werkman» een leugenaar is! 't ls ziel huist, kregen wij te genieten in lieve zangen en alzoo best ook, want al wie hem nog zal koo- melodiën van Puccini en Duparc,... nu eens bid-pen, zal op voorhand bescheid zijn, en weten wat dend dan hopeloos kreunend en klagend. Mejuf fer Ludovica Mulders, we weten u innig dank voor die te ras vervlogen stonden van genot en wone kunst, die ge ons zoo meesterlijk wist te verschaf fen De gloriezon lacht u tegen Ga moedig vooruit, onverpoosde werkster. We wenschen U goed heil op de studiereis die ge ondernemen zult op vreemden bodem Draag ver en hooge d'aloude kunstfaam van den dierbren vadergrond, van 't dich terlijke Leie oord Mejuffer Preumont U zijt een wonderkind. Uwe kunstenaarsziel vertolkt ge op meesterlijke wij ze, als uwe vingeren. Zwevend over 't glad klavier toonen door elkander slingren en verwisselden zwier Oh, U weet zoowel te ontroeren door uwe mees terlijke kunde Gij troetelkind der edele muziek !!1 Voor U de grootsche kunstgewrochten van Roemrij ke meesters zoo Schumann, Listz, Mendelsohn, zijn als juweelen kransen die ge zoo lieflijk weet af te peerlen... en zoo verrukkend schoon weet voor oog te spreiden Kortom, de 14 Januari 1912 zal gedagboekt wor den als eenen Kunstdag voor de Ypersche diletanti Dank aan Juffer Ludovica Mulders. Dank aan Juffer Claire Preumont. Dank aan het Beschermingscomiteit aan Mevrouw Ed. Verschoore... Heer Daniël Tack, den ievervolle Voorzitter en aan den onvermoeibaren schrijver, Heer Alberic Lauwers Aan allen innigen dank En mochten we nog zulke kunstdagen in Yper genieten. Si-do-re. DAVIDSFONDS (Medegedeeld) Toen het Da vidsfonds van Poperinghe op het graf van Deken De Bo zaliger een merkweerdig gedenkstuk opricht te en inhuldigde beloofde het bestuur der plaatse lijke afdeeling altijd beste zorg te dragen voor het praalgraf van den grooten Westvlaamschen taal- en kruidkundige. Intusschen is de Poperingsche afdeeling van het Davidsfonds verdwenen... En de grafstede van den schranderen geleerde Deken De Bo, vervalt ook fel. Aan het hoofdbestuur van het Davidsfonds te Leuven werd er gevraagd of het niet zou kunnen doen daarvoor. Zou er geen middel zijn om te Poperinghe weêr- om eene afdeeling van hel Davidsfonds in te rich ten -5K- AVONDFEEST.—Nogmaals geeft.de katho lieke Kring een schoon muzikaal en dramatisch avondfeest zondag 21 Januari ten 6 1/2 stipt. De tooneelspelers en de muziekanten van de Katholie ke Jonge Wacht van Kortrijk en de Koorzangmaat schappij van Poperinghe zullen de verschillende kooren en stukken uitvoeren. EERSTE DEEL. 1 .La Violette, koorzang. 2. Trio voor piano, viool en violoncel. 3. A qui le neveu Fransch blijspel door Th. Botrel. (Ie Bedrijf/-4. Vlaamsche Liederen. 5. Tweede bedrijf van het Fransch blijspel. TWEEDE DEEL.— 1. Rarolientje, Koorzang.— 2. Vlaamsche liederen.-3. The English Riffleman, Blijspel in één bedrijf. ONGEVAL.- Dijnsdag avond kwam hier uit het krijgsgasthuis van Mechelen eene draadmare toe dat Maurice Top, een soldaat der laatste lichtin g, wiens ouders alhier in de Pottestraat wonen, ge vaarlijk gekwetst lag in het voornoemde hospitaal. Toen de ouders Woensdag naar Mechelen gingen, vernamen zij dat hun zoon tijdens de rijoefeningen in de renbaan van zijn peerd geslingerd werd tegen den muur. Hij had verschillende wonden aan het hoofd. Aangezien hij zonder taal of teeken lag had hij koopt Waarin wij nogthans van uw gedacht zijn Werk man 't is, waar gij zegt, dat niemand onschuldig moet gestraft worden, en onschuldig beticht zijn reeds te veel is Hier, zegt gij, misschien in de hoop uwe verant- woordelijkheid wat te verminderen-toch eens de waarheid Maar zeg, Werkman als niemand onschuldig moet beticht worden, waarom hebt gij dan de onschuldige Broeder van Heimet beticht Zeg, waarom Omdat anderen van uwe soort het elders deden Maar waarom dan elders op straf bare leugens gaan azen, als gij hier zoovele waar heden aan 't daglicht hebt te brengen Zeg dan, waarom Waarom u aan groote straffen bloot stellen, om leugenachtige schandalen aan te halen, wanneer gij uwe kolommen kunt vullen, met echte, waarge beurde hedendaagsche zedenschandalen, zoo 't schandaal Flachon en O bijvoorbeeld. Zeg eens, «Werkman»waarom?? Waarom, als gij uit bate voor uwen schooloorlog, het op onderwijzers hebt gemunt, waarom, in plaats van onschuldige slachtoffers te kiezen, geene ware plichtigen gezocht onder de beschermelingen der vrijmetselaarsloge; monsters zooals de onderwij zer Benké van Parijs, die, na met hoopen euvelda den te 1; ebben gepleegd, nu voortvluchtig wel is waar, toch maanden en maanden in 't onderwijs bleef, en maanden en maanden op vrije voeten liep Welaan, zeg eens, Waarom Waarom, wijl gij zoo geerne over schandalen spreekt, de schandalen niet aangehaald dier on taarde papenvreters, die om hunne euveldaden, ver leden week, veroordeeld zijn geworden ia rum niet eens op Elachon zijn kazakke ge klopt Hij, die in zijn dagblad eertijds haantje voor uit-speelde om den onschuldigen Broeder Flamidien te lasteren, en nu zelf gevangen zit, om feiten welke mijne pen weigert weer te geven, doch waar mede hij anderen zocht te bezoedelen. Zeg dan Werkman waarom WAAROM IHelaas wij zullen het in uwe plaats zeggen Flachon, Ben ké en O waren razende Antiklerikalen, gestampte papenvreters enwolven verslinden elkander niet Dat het gerecht goed onderzoeke, zegt gij spre kende over het schandaal van Schaarbeek 'maar mijn man, ge komt hier wederom dagen en dagen' te late De dagbladen kondigen reeds tien dagen vóór uwe laatste uitgave aan, dat het onderzoek ge sloten was, en de betichte, bachten de grendels de uitspraak van het gerecht, zit af te wachten Gij moet u kost wat kost, wat meer op de hoog te houden van hetgeen er dagelijks geschreven wordt, en wat meer kalote gazetten lezen die wat beter dan de uwe op de hoogte zijn 1anders, zult gij met uwe Antikieteiten en uwe verouderde nieu wigheden in 't vervolg nog meer dan één kemel schietenDaarbij dreigt u het gevaar dat de domste uwer volgelingen zelf, zullen beginnen in zien, dat gij pluk verkoopt, en het al krom en scheef is waarmede gij voor den dag komt en hen wijs maken wilt!., en dan, mijn man, als de blinae beginnen te zien, dan blijft er u anders niet meer over, dan de wereld te bedanken, en uwe luiken te sluiten Wat er nog over de a'fschuwelijke zaak in de nieuwsbladen zal geschreven worden, zegt gij ver der, zal het blad De Werkman aan zijne lezer mededeelen. yooreerst, vriendschap, de nieuwsbla den zullen over de zaak niet vele meer schrijven Alleenlijk zullen zij de straffe van de plichtige laten kennen en... de veroordeeling der lasteraars Gij kameraad, zult van dat al uwe lezers zoo weinig' mogelijk wijs maken, gij hebt er immers te veel be lang bij in die zake, van Bertje te gebaren Ten andeien gij moogt u wel de moeite besparen; Het Ypersche Volk, zal er wel voor zorgen, de men- schen in te lichten, en "De Werkman voor de zooveelste maal, den baard af te doen Daartoe moet ons blad zich zelf nog niet haasten, gij im mers, komt altijd te lateen daarbij paait ge toch altijd uwe lezers met een stuk onbruikbaar papier en. vijf centiemen leugens I 't Is alzoo. Naschrift Woensdag laatst is voor de Correc- tionneele rechtbank van Brussel tot drie jaar opslui ting en tot vijf jaar berooving zijner burger-en po litieke rechten veroordeeld Egide De Rom, hoeve knecht tot Heimet, beschuldigd een aanslag ge pleegd te hebben op een kind van 7_ jaar en waar van De Werkman van Wervick en andere sccia- iisien biadtn teil onrechte een eerw. Broeder be schuldigden. Zal 't De Werkman laten weten Deze beroemde maatschappij hield op zondag 8" januari 11., in het Katholiek Gildhuis, hare eer ste iiederavond. Het programma bedroeg verheve ne kunstmuziekstukken, ook was er veel volk aan wezig, waaronder het puik :der overheden en der kunstliefhebbers van WerviK Geheel het feest liep af naar juiste en welgeslage ne uitvoering. Het publiek juichte na ieaer pro grammapunt, uitbundig toe en eischte door gedurig bis- en bravogeroep, herhaling der bijzonderste zang en speelstukken. De beide koorzangstukken La voix de La Mer en Attila devant Rome, lukten allerbestHet eerste mijns dunkens, stak uit door verhevenheid van toonkunst en gepastheid van uitvoering.^ Wat een gloed van tonenschakeeringen bij den aanvang heerscht er een teeder stemmengegolf, een zacht- wiegend, bijna onafwisselend akkoordengang van allerfijnste harmoniedan een droomeng muziek, stil, heel stil... al met eens rollen de stemmenpartij- en hevig onder elkander het ruischt en het üreunt gelijk bij een vreeselijk zeegebulder tijdens storm geweld en golvengeklots Proficiat zangers U vooral, verdienstelijke Heer J. Vervaecke worde i eer aangedaan, want door uwe wijze leiding, richi gij die edele Koorzangmaatschappij hoog en verre op het wijde-doch lastig en doornerig - veld van roem en glorieWervick telt groote musici, gij schittert onder de beste dank zij uw bestuur groeit i en bloeit de gilde met altijd nieuwe kracht en ver- deren vooruitgang i De barytons, A. Vandensteene, H. Devos, Th De- turek, vertolkten machtig en forsch, de echoone Fransche romaneen, Leroi de Lahore, Adieu Suzon, Le Cor. Zij met de tenors, J. Vandewoestijne en j Serpentier, zijn heldere, zuivere helden op zangge- bied, die diep in liederen doorzien. Voegen wij bij bovengemelde eervolle namenrij onze knappe klarinettisten D. Cornette en L. Pector en wij verklaren in volle waarheid, dat zulke man nen echte kunstenaren zijn, waarover Wervick fier mag wezen, en welke zij in achting en eer moeten houden Dank U, moedige mannen onzer zang- gilde. Dank u voor de zoete kunstvolle stonden die gij ons te genieten gaaft op dien blijden zondag avond De Thieltsche Symphonie-afdeeltng heeft insge lijks bij ons een welverdienden roem verworven. Het progamma bedroeg ook drie vlaamsche stuk ken drie kluchten Wij beklagen diep en rechtzin nig dat er niet één vlaamsch kunststuk ten uitvoer gebracht werd. De bevolking hadde ongetwijfeld met gretige oogen en ooren en hartegenot eenige vlaamsche romancen of andere vlaamsche kunstlie deren ter geestesverzadiging gekregen. Ook koeste ren wij de hoop dat onze kunstlievende koorzang maatschappij aan dien wensch welwillend ge hoor zal geven bij eene naastkomende lieder avond in de ruime St. Paulzaal. Alsdan zal het vlaamsch publiek niet alleenlijk de rijkbegaafde stemmen kunnen waardeeren en bewónderen, maar zelve in staat zijn met ziel en geest mede te ge voelen en te genieten de schoone kunst der gezan gen in hunne dichterlijke bewoordingen en in hun ne melodieuze stemuitvoering. Onderscheiding.-Donderdag 11 Januari, om 10 ure 's morgens, werd op de Brugplaats, door Mr Durieux. Controleur'der douanen te Meenen en M. Elias Fransen, luitenant der tolbeambten te Wervick, in de tegenwoordigheid der 13 tolbeambten van Wervick (Belgie) en van eene afdeeling der fransche tolbeambten van Wervick-Zuid, de medalie van 2e klas overhandigd aan den onderbrigadier Van Gas sen, voor meer dan 25 jaren dienstde medalie van 2e klas aan den tolbeambte Toortelboom voor meer dan 35 jaren dienst, en de medalie van 3e klas aan den tolbeambte Demeulenaere voor meer dan 25 jaar dienst. Van 's morgens vroeg was de Brugstraat reeds in volle feest, de vaandels wapperden aan alle huizen der straat en eene afdeeling van onze stadsharmonie luisterde de plechtigheid op met eenige puike stuk ken te spelen. Men vierde de helden van het feest, en alles verliep in vreugde en broederlijkheid. Wij wenschen de gevierde tolbeambten proficiat. Huwelijk.-Verleden Maandag, werd in de pa rochiale kerk van Wervick (Zuid/ Frankrijk, het huwelijk ingezegend van M. Gerard Pector, be stuurlid van onze Katholieke Jonge Wacht, met Jufvrouw Gabrielle Duflo, zonder beroep te Wer vick-Zuid. Wij bieden den vriend Gerard en zijne jeugdige echtgenoote, onze innigste gelukwenschen. Doodelijk ongeluk. - Woensdag namiddag reed de genaamde Emile Terryn, houtkoopman, oud ongeveer 30 jaar, wonende bij zijne ouders te Gheluvelt (Cruyseecke) met zijn gespan langs de Cruyseeckekalsijde. Gekomen aan de herberg Ma Campagne bleef hij stil staan om een brood bij den bakker Damman te koopen. Toen hij wilde vertrekken misstapte hij, en terwijl het gespan reeds in beweging was viel hij achterover op den grond. Een wiel liep hem over het hoofd. Men droeg de ongelukkige seffens in eene naburige herberg maar hij was reeds een lijk. Dokter D'Hondt, die men in allerhaast verwittigd had, kon slechts de dood be- statigen. Intusschen was een wielrijder naar Ghelu velt gereden om de ouders van den ongelukkigen jongeling het akelig nieuws aan te kondigen. Hun ne droefheid is onbeschrijflijk. Het lijk van Teiryn werd naar het Hospitaal gedrageu. De begraving heeft Vrijdag om 8 u. té Wervick plaats gehad. X. Y. Z. Verloren.-Dc^hond, grootte 75 cm., blauwe oogen, werd Maandag avond in eene straat Jvan Wervick opgenomen. Eigenaar van den hond moet zich wenden tot Mr Théophile Deburck, Komenstr. te Wervick. winsten dan ooit, wrocht hij tot het welzijn zijner medebur- wliJMCii ij. u:: -w Hpn mppQten ipuo. feestmaal in plaats van door de algemeene winster, vervulde hij met den meesten iever r,~A*u to vr-nrrtpn zullen dit iaar bi] de eerstvolgen- j januari 1885 Toen werd hij door Zijne Majesteit den Koning tot het burgmeesterschap ver- i Kalf/til or/pnHz» gedekt te worden zullen dit jaar bij de betaling voor ieder persoonlijken deelnemer af gehouden worden. De boerinnen zullen dus nie meer te klagen hebben van de beslissen der es uur leden. Zij zijn immers rnu niet meer uitgesloten en zullen deze week allen inschrijvingskaart degelijk in gevuld terug naar de melkerij sturen. Zij e en recht aan die feeste deel te nemen, want de melk- beweiking op eene hoeve is de zaak der boerin. De landbouwles die-Mr Muyssen ons zondag laatst gaf was heel praktiek en nuttig voor alle klei ne en groote boeren. De landbouwers waren neerstig opgekomen en waren heel voldaan over de les om- daüzij eenvoudig en klaar gegeven werd. jammer blijft het toch nog altijd dat de boerezonen zoo lang als vader leeft zoo weinig leerzuchtig zijn en in zulke vergaderingen niet willen of niet durven ge zien zijn. De tweede les wordt gegeven den ln zon dag van Februari. Ziekentroost. - Het bestuur der ziekengilde zal heden na het lof vergaderen om de rekening van het dienstjaar 1911 te overzien en nieuwe leden te aanvaarden. Dat men dus die gelegenheid waarne- mc om zijn bewijs van gezondheid bij een genees heer te vragen en bij een bestuurlid in te dienen Men kan dat nochtans ten allen tijde van 't jaar doen, maar waarom nog uitgesteld Als gij ziek zijt is het te laat en wordt het misschien voor goed onmogelijk. Zondag geven wij een kort verslag der werkzaam heden in 1911 Sedert 1 Januari zijn er reeds 10 geboorten, waar onder 8 meisjes Billet Ivonne—Vermeersch Julia Reynaert Anna - Deleye Ivonne—Vandevoorde Ber tha— Dutry Zozima Titeca Julia Demeulenaere Joris-Lemahieu Lario-Durnez Rachel. Verleden jaar hadden wij 109 geboorten tegen 47 sterfgevallen (waarvan 24 kinders). 't Is eene buiten- j gewone vermeerdering van bevolking. Van de jare j is 't een goed begindeze week hadden wij 6 ge- boorten in 3 dagen. -Maandag laatst, 15 Januari, had alhier de ter- aardbestelling van onzen betreurden afgestorven Heer Burgmeester Mr Dochy, plaats. De St. Jannaren hebben op ;weerdige wijze aan de plechtigheid deelgenomen. Ieder huisgezin was ten minste door een lid vele door 2 a 3 leden ver tegenwoordigd. Zij hebben getoond dat zij geene ondankbaren zijnmet zoo algemeen hunne hulde den overledene te bewijzen en tevens een bewijs van deelneming, aan de, in rouw verkeerende fami lie te leveren, toonen zij, dat deze die hun welzijn behertigen, op de genegenheid der St, Jannaren re kenen kunnen. Vele zeer vele vrienden en kennissen van onzen heer Burgmeester waren naar St, Jan gekomen om hem eene laatste hulde te brengen. Nog nooit is op St. Jan zoo algemeen in eene rouw deelgenomen geweest en voorzeker zal ik niet overdrijven als ik zeg dat er een duizendtal personen bij de plechtig heid aanwezig waren. Om 10 ure. kwam de geestelijkheid, naar het huis des overledenen, om de stoffelijke overblijfsels te lichten, die dan stoetsgewijze ter kerk gedregen wer den. Vooraan gingen de pompiers van het Wieltje, dan volgden de kaartersgilde van St. Crispijn de boldersgilde van 't Wieltje, en de ziekengilde, de geestelijkheid met onzen overleden Heer Burgmees- ter, gevolgd door den gemeente, disch- en kerkraad waarna de familie, de genoodigden en de deelne mers, de kinderen van beide scholen vormden de haag. De hoeken van het lijkkleed werden gehou den door MM. Ch. Blondeel in name van den ge meenteraad Ch. Gesquiere in naam van den disch H. Vermeulen, den kerkraad vertegenwoor digende, B. Vermeulen in name der maatschappe lijke werken. In de kerk, die overvol was werd een dienst van 1« klas gecelebreerd na den dienst werd de stoet hervormd om Mr de Burgmeester naar zijn laatste rustplaats te brengen, alwaar dan 2 lijkreden uitge sproken werden, die een klaar overzicht geven van zijne verdienstelijke loopbaan. Lijkrede uitgesproken door M. L. LECLUYSE gemeentesecretaris. Eerweerde Heeren, Mijne Heeren, Vooraleer dit graf zich sluite over de stoffelijke overblijfsels van dezen duurbaren overledene, dien wij hier naar zijne laatste rustplaats vergezellen zij het mij toegelaten den last te vervullen die ik op mij genomen heb van hem in naam van Gemeente- Disch en Kerkraad eene laatste hulde van dankbaar heid-gan liefde een laatste vaarwel toe te sturen. Wie van U allen had over een paar weken dur ven voorzien of vermoeden dat de onverbiddelijke dood, met hare kille zeis, onzen welbeminden Bur gervader uit ons midden zou komen wegmaaien Voorzeker niemand en toch staan wij hier met be nepen harte voor het koude feit, de ware werkelijk heid. O dood wat zijt gij wreed Waarom, he laas aan onze gemeente een man ontnomen, wiens wijzen raad, rijpe ondervinding, en wijs bestuur er nog zoo nuttig ja noodig waren Waarom zoo in eens eene zoo glorievolle loopbaan verbroken O Almachtige God, ondoordringbaar zijn uwe inzich ten. Mijnheer Dochy Alois werd alhier geboren den 18 Januari 1839, uit eene christelijke katholieke fa milie. Eene christene en deugdelijke opvoeding ge noten hebbende begaafd zijnde met een helderen geest, gezond oordeel een minzaam en rechtschapen karakter, was hij van iedereen geacht en bemind. Man uit één stuk, door en door katholiek, was hij geroepen om eerstdaags de voetstappen zijns vaders op te volgen, om eens den leider te worden van het Sint Jansche Volk. Den 23 December 1863 reeds, op drie en twin tig jarigen ouderdom werd hij gekozen als lid van het armbestuur. De tijd van werken was voor hem aangebroken en 't en duurde niet lang of hij had al de harten der armen gewonnen. Zij vonden in hem een beschermer, altijd bereid om hunne vragen welwillend te onderzoekeu, te ondersteunen en in te willigen. Altijd wist hij, waar het noodig was de belangen van het armbestuur te verdedigen. Den 6« April 1873 werd hij geroepen om deel te maken van de kerkfabriek en werd er tot voorzitter gekozen van het Bureel. O Hoe fier was hij van dit bestuur deel te maken en met zijnen geestelijken herder te mogen medewerken tot de verheerlijking van Godes tempel, tot verheffing van den katholie ken godsdienst, tot het geestelijk welzijn zijner me deparochianen. In de kiezing van 19 December 1878, het kiezers korps, de bekwaamheid en de verdiensten van den onvermoeibaren werker, Mij iheer Aloïs Dochy De Melkerij zal dit jaar hare feestvergadering houden op Dinsdag 6n Februari, De kosten van het heven Met onverschrokken moed betrouwende op Gods hulp, bewust van de gewichtigheid van zijn ambt nam hij deze nieuwe zware taak op zijne schouders. Samen met zijne schepenen, de Heeren Van Wonterghem en Vermeersch, zaliger gedachte nis sloeg hij de handen aan het werk om zijn ge. liefkoosd geboortedorp herop te beuren. Wij zagen om zoo te zeggen Sintjan een ander leven beginnen Het bestuur werd degelijk ingericht, de wegenis echte modderpoelen, werd herschapen, het katholiek onderwijs, dat om zoo te zeggen verkleumd lag, zag men onder zijne bescherming herleven en bloeien. In één woord, dank aan zijn wijs beleid is Sint Jan geworden wat het heden is. Wat verschil nu bij o- ver 27 jaren Geen enkele weg die niet versteenigd of waai van de versteeniging niet begonnen is hoe is de dorpplaats niet verfraaid hoeveel nuttige wer ken zijn er niet uitgevoerd of in ontwerp Ja, achtbare Heer Burgemeester, uw afsterven is voor ons, Leden van Gemeente- Disch- en Kerkraad een onherstelbaar verlies. In U verliezen wij immers een trouwen leidsman en wijzen raadgever die ons gedurende 27 jaren lang aan het hoofd der gemeen te geleid en bestuurd hebt. Hoe wijselijk en met aelke verduldigheid en zachtmoedigheid wistet Gij onze vergaderingen in Gemeente- en Dischraad te leiden hoe gematigd, voorbeeldig en voorzichtig waart Gij niet ill al de besprekingen, inet welke be re idwilligheid wistet Gij ons niet altijd met raad en daad in alle moeilijke omstandigheden bij te staan. Ja, ik herhaal het, het verlies, welke wij in ifw per soon komen te ondergaan is onherstelbaar. Maar niet alleenlijk voor ons, leden van Gemeen te- Discg- en Kerkraad is uw verdwijnen een wree- de slag, maar ook voor al uwe medeburgers. Arm en rijk, werkman en burger verliezen in U eenen wijzen raadgever eenen beschermenden vader. De noodlijdenden vonden in U eenen warmen steun. De zieken bezoeken, de bedi ukten vertroosten, de armen mildelijk ondersteunen in het geheim,, wa- uwer geliefkoosde bezigheden. In gansch uwe lange en eervolle loopbaan hadt Gij maar ééne be trachting te wetenUw geboortedorp te zien bloei en en uwe medeburgers gelukkig te zien en in die betrachting zijt Gij ten volle gelukt. Wijd en zijd waren uwe verdiensten ujve bekwaamheid en uw streven naar de welvaart van uw geboortedorp e n van uwe medeburgers gekend. Ook aarzelde Zijne Majesteit de Koning niet, in 't jaar 1905, uwe dien sten te beloonen met U het Burgerkruis van le klas te schenken. Hoe geerne zouden wij U nog menige jaren in ons midden, aan het hoofd der gemeente hebben blijven behouden hoe gelukkig waren wij niet te ramen hoe verheugd waren wij allen toen wij, pas eenige dagen geleden, het blijde nieuws, uwer her benoeming van Burgemeester vernamen en vierden en ja U wenschten, nog vele jaren aan ons hoofd te zien staan. Doch, helaas de Almachtige God heeft er anders over beschiktHij heeft U tot zich geroe pen U aan ons aller liefde onttrokken. Zijn heilige wil geschiede. En, welbeminde en diepbetreurde Heer Burge meester mijn goede overste rust, ja, rust zacht in den geheiligden schoot van dezen gewijden akker, in de nabijheid van Gods tempel in de schaduwe van het kruis. Ik breng U in name van den Gemeen te- Disch- en Kerkraad, in naam van al uwe mede burgers, hier zoo talrijk rond uw graf geschaard, den afscheidsgroet en tevens de plechtige belofte, dat geen enkele van ons allen U ooit vergeten zal. Al het goede dat Gij verricht hebt zullen wij U in gebeden betalen. Een woord nog aan U, duurbare Kinderen die op dit oogenblik uwe bittere tranen stort. De dood van uwen teergeliefden vader breekt U het hert. Gij verliest immers in hem eenen rechtschapen voor- beeldigen vader, die geen enkelen stond zijns levens verwaarloosd heeft om de belangen zijner duurba re kinderen te behartigen, om U eene christelijke katholieke opvoeding te bezorgen om U te brengen tot de plaats, welke gij heden in de samenleving bekleedt, Ja, de beproeving is pijnlijk. Doch troost U de deelneming in uw verlies is algemeen uwe diepe droefheid en smart wordt oprecht gedeeld door allen die hier rond staan geschaard, die smert weze U daardoor te lichter. Vader is heengegaan, 't is waar, nog veel te vroeg helaas doch indien gij Hem innig lief hebt, benijdt Hem niet, dat Hij hier zijn vracht heeft afgelegd en opgevlogen is naar heilzamer vaderland daar zal Hij U verwach ten. En nu, vaarwel, Heer Burgemeester, ja, nog een laatste maal, vaarwel en tot weldra in het hemelsch Vaderland. Lijkrede uitgesproken door M. B.Vermeulen. Eerweerde Heeren, Mijne Heeren, Gij komt daar te hooren wie M. Dochy was als bestuurder een voorbeeldige, taaie, wijze bestuur der die 50 jaar van zijn leven ten beste gaf voor het welzijn der St-Jannaren. Zijn naam zal in de anna len van Gemeente, Disch en Kerk in gouden letters geboekt blijven. Maar, was hij een grooten bestuurder, hij was ook een groote voorstaander, een ieverige werker voor de maatschappelijke zaak. Als het de verheffing de verzedelijking, het voordeel zijner medeburgers aanging, altijd ook was hij op de eerste plaats. Meest al de bonden en gilden, die alhier bestaan, telden hem als stichter, als raadsman, als voorzitter of eerevoorzitter. Ten jare 1894 werd hier de katholieke Ziekengil de gesticht. M. Dochy was de eerste om die nuttige inrichting volmondig goed te keuren en met geld en raad te ondersteunen. Ook aanveerdde hij geerne het eerevoorzitterschap der nieuwgeboren gilde. In het jaar 1899, toen het werk der pensioenen op de dagorde kwam, was Burgemeester Dochy weeral een der ee.ste om eene Pensioengilde in de gemeen te te helpen inrichten. Hij, beter dan iemand ver stond het groot nut dier instelling. Hij wilde aan den kleinen en onbegoeden burger eene gelukkige toekomst bezorgen en de bekommeringen voorden ouden dag doen verdwijnen. Zijne medewerking was voor de gilde eene belangrijke zaak. Ook werd hij met eenparigheid van stemmen tot eere-voorzit- ter gekozen. Tot over eenige jaren nog stond de nederige gei- tenkweeker alleen en was aan zijne eigene krachten overgelaten. De voordeelen van de vereeniging wa ren bij dien mensch nog gansch onbekend. M. Do chy die leemte bemerkende, en wetende dat de geit, de koe van den werkman is, stichtte alhier eenen waardeerende, schonk hem zijn vertrouwen en zond geitenbon den spaarde noch moeite, noch geld, noch hem naar den Gemeenteraad om er zijne belangen tijd, cm die nieuwe inrichting ook vele vruchten te te verdedigen en mede te werken tot de stoffelijke en doen opbrengen, ten voordeele van den kleinen zedelijke verheffing van Sintjan. Aan de verlangens kweeker. Ook ter zijner eer moeten wij hier zeggen zijner kiezers beantwoordde hij ten volle. Met stil- dat de St Jansche geitenverzekering allerbloeiendst len gemeten doch vasten stap veroverde hij de ach- is. ting en de genegenheid zijner kollegas. Deze, zijne De duurbare afgestorvene was een verstandige, grondige kennissen, zijne rijpe ondervinding, welke werkzame en dienstveerdige man, maar was ook een hij in de verschillige besturen had opgedaan, naar gezellige vriend hij minde een eerlijk en deftig ver weerde schattende, aarzelden niet hem op 10 Juli 1882 zet, en voegde zich zoo geerne bij den nederigen tot schepene der gemeente te benamen. Nu meer en kleinen burger, als bij den grooten en rijkep

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2