^breeding van de Paddevijverstraat 2fnsdae ver- UdiMipiMiwciit Stichting van een Syndikaat voor de verbetering van runderras. Het Cecilia'feest der Koninklijke Fanfare. POPERINGHE WERVICK Een Kijkje door heel het land - Hoe onze tegen strevers aan schandalen geraken I] Rpnnpminnpn M"'nc's? E<*cime zitting van DCllUCillinytill, n gemen er.tad werden benoemd: SPELWIJZER Omhaling voor den arme Knninkliikp Fanfarp ZondaK 11 Februari te 71/2 u. ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 28 Januari F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, n° 13. Dranoutre. Elverdinghe. Gheluwe. St-Jan bij Yper. St. Juliaan. Komen-ten-Brlelen. breedingsserken aldaar neg niet kun;.en overgaan gezien er twee eigenaars weigeren toe te stemmen in het afstaan van de daartoe noodige gronden. tot boodschapd ener p t stad M. Julien De- proost, deurwaarder van de stadsbibliotheek. Hij zal zijne nieuwe bediening uitoefenen buiten de uren besteed aan den dienst der bibliotheek. M. Tancré tot mécanicien van het waterka steel. Er moest insgelijks overgegaan worden tot de benaming van een stadssecretaris. Die belang rijke benaming werd uitgesteld gezien de on voorziene afwezigheid van een raadslid. Er zal bin nen veertien dagen daartoe overgegaan worden. inwoners van stad met hunne tegenwoordigheid het Liefdadigheidsfeest te willen vereeren, dat zij in hunne feestzaal zullen houden, den Woensdag 7 Fe bruari, te 4 1/2 uren. Voorbehoudene plaatsen: 3 fr. 1® Plaats: 2 fr.— 2e Plaats 1 fr. Het plan der zaal zal te zien zijn in 't College, te beginnen van Dinsdag 6 Februari. 1Van Ryswyck's hulde Peter Benoit 2 De landbouw weekblad voor Chicago Blijspel 1« bedrijf Mark Twain 3. Ruben's Cantate Peter Benoit 4. De Landbouw 2 bedrijf. 5. L'avocat Patelin Comédie Ier et 2me acte Brueys et Palaprat 6. Quatuor. 7. L'avocat Patelin 3e acte. Zooals men uit den spelwijzer kan opmaken zal het eerste avondfeest dat we dezen Winter hebben, de moeilijksten zelf bevredigen. We achten het niet noodig erbij te voegen dat het feest gegeven wordt ten voordeele der arme huisgezinnen onzer stad, wekelijks door de leden der conferentie van 't college bezocht en onder steund. De Yperlingen weten dat, en hebben telken jare bewezen door hun milde gift en hun talijk op komen naar 't feest, hoe ze het college genegen zijn, en het heerlijk werk der edelmoedige studenten naar waarde schatten en weten aan te moedigen. Dit jaar wordt er niet min van hen verwacht. Kaarten zijn te bekomen bij de leden der confe rentie, en aan den ingang der zaal. Eene tweede vergadering werd met dit doel wit gehouden onder eerevoorzitterschap van M. Colaert burgmeester, volksvertegenwoordiger Er was kwestie de stondregelen van 't Syndikaat en de commissie vast te stellen. M. Decaestecker veearts toeziener van den Staat gaf er eene korte maar klare voordracht over de voordeelen van 't Syndikaat. Tot hiertoe werd er weinig gedaan in 't Ypersche voor de verbetering van de runddieren. Elders wrocht men en kwam men tot goede uitslagen. Er moet een goede keus gedaan worden onder de dieren om tot beter voort brenging te geraken. Ook moeten de vormen verbe terd worden, 't Beste ras is het roode dat eigen is aan de streek en voor den kweek van hetwelke er reeds een bond bestaat te Rousselare. Argentina en Brazilië zoeken zulke dieren op maar zij willen al tijd een oorsprongbewijs. Het syndikaat moet Jzulk register houden. De afstammelingen van een goeden stier zullen altijd duurder verkocht worden maar er zal moeten gewrocht worden om de witte vlek ken uit te roeien en een zuiver ras te bekomen. De jaarlijksche keuring van de stieren geeft geen vol doende ontslag, en de landbouwers hebben ongelijk n iet meer te wedijveren voor de premiën. De vergadering gaat over tot het vaststellen van den raad M. Cyr. Lemahieu, landbouwer gemeen teraadslid, is gekozen als voerzitter; MM. Jan Woed en Alois Parret tot ondervoorzitters; MM. Ch, Swyn gedouw, Henri Nuytten, Jules Menu, OustVictor en Gustaaf Dierickx tot raadsleden, die zich bijzon derlijk zullen toeleggen op het uitkiezen en de schat ting der beesten. M. E. Canepeel, veearts bestuurder van het slachthuis is aangewezen als schrijver-schat bewaarder. Na eenige woorden van dank van wege M. Le mahieu, geeft de schrijver lezing der standregelen die bepaald aanveerd worden. Blij en opgeruimd trok, Zondag laatst, de Ko ninklijke Fanfare, onder het spelen van opbeurende stapmarschen, kerkewaarts om, binst de mis van 11 1/2 ure in Sint-Maartenskerk, God en hare Pa trones, de heilige Cecilia, te danken over haar 35 jarig bestaan, om nieuwe gunsten af te smeeken en een vurig gebed te offeren voor hare duurbare af gestorvenen. 's Avonds om 7 1/2 ure, werden de leden der Koninklijke Fanfare vergast op hun jaarlijksch feestmaal. Voorgezeten door de weledele heeren Iweins d'Eeckhoutte, voorzitter van het muziek, en Baron G. de Vinck, eere-voorzitter, en vereerd door de tegenwoordigheid van de heeren R. Colaert, burge meester, Fraeijs de Veubeke'en Van den Boogaerde, schepenen, enz... een dertigtal heeren, leden van den muziekraad, gemeenteraad of andere vrienden en weldoeners der koninklijke maatschappij, was het feestje oprecht gezellig en aangenaam. Of 't smaakte Een keurig maal, waar de ver scheidenheid en hoedanigheid der spijzen wediever- den met hunne meesterlijke bereiding, werd opge- discht door de zorgen van A. Desramauli-Breyne. Daarbij, dat alles op tijd en stond door een goed glas wijn en een roomer schuimnat overgoten... wien zou 't niet smaken Het maal liep ten einde. De heer Voorzitter Iweins d'Eeckhoutte, volgens loffelijk gebruik, dat vooral past bij eene koninklijke maatschappij, stelde een heildronk voor aan den Koning en de konink lijke familie, heildronk welke gereedelijk aanveerd en door daverend handgeklap werd begroet. Hij dronk ook op de gezondheid van de heeren Burge meester, Schepenen en Gemeenteraadsleden van Yper, die de feestvierenden vereerden. Hij dankt hen voor de vernieuwde toelagen en drukt den wensch uitdat de stad nog lange jaren zou mogen genieten van de wijsheid en de werkzaamheid van het tegenwoordig katholiek bestier. De heer Burgemeester dankt den voorzitter voor zijne lofuitingen. In eene bloeiende rede verklaart hij wat al goeds de Koninklijke Fanfare en met haar de geheele Katholieke Partij te danken heeft aan de famiiie Iweins d'Eeckhoutte. Hij brengt eene wel verdiende hulde aan zaliger vader H. Iweins d'Eeck houtte en ook aan den heer Callewaert, diep be treurde en nooit vergeten Voorzitter en Onder-voor- zuter der Koninklijke Fanfare, en machtige steunpi laren der Katholieke Partij. Hij drinkt op de ge zondheid van den heer L. Arschodt, bestierder van net muziek, en onder wiens leiding hetzelve in kunst n aanzien veel gewonnen heeft. Op zijne beurt nam de heer J. Antony, oudste raadslid, het woord Hij brengt hulde aan den wel edelen Eei e-Voorzitter, Baron G. de Vinck, die eens als voorzitter, het muziek uit zijnen neteligen toe stand redde hulde aan den Voorzitter, weerdige oovolger zijner voorzaten hulde aan den heer R. Colaert, verkleefde schrijver der maatschappij, hul de aan den heer L. Arschodt, welkom aan het nieuw raadslid den heer V. Seys hulde en dank aan de werkende leden der Fanfare en in 't bijzonder aan de oudste dienaars en dezen die het werk en de be langen het meest behertigen de heeren Ern. We- nes, onder-bestierder en M. Desagher, boekhouder. Op aller gezondheid en op den groei en bloei der Koninklijke Fanfare stelt de spieker een heildronk voor. Weledele Heer Baron G. de Vinck, bedankt een ieder voor het overdrevene goed, zegt hij, dat men van hem zegt, waarna, in naam van al de muzie kanten een werkend lid de aanwezigen eenige dank en lofbetuigingen toestuurt. Dank, zegt hij, zij de heeren Burgemeester en Ge meenteraadsleden dank aan de heeren van den Raad der maatschappij, voor al het goede waarme de zij ons, persoonlijk, en ons muziek in 't algemeen bejegend hebben en nog begunstigen. Dank vooral den heer J. Antony, die hand in hand met onzen duurbaren afgestorvene heer Callewaert, de lastige krisis, waardoor bet muziek geteisterd werd na de dood van haren stichter, doorworsteld en overwon nen heeft... Hij is geen gewagmakende politieker, maar een van die stille werkers die, als hoofdman der Thuy- negilde, de hoop der toekomst, als prefekt van St- Maartensjongelingskring, raadslid van de K- J- V/. lid van den studiekring Excelsior en raadslid van de K. Fanfare, het vooral op de jonkheid gemunt heeft, omdat hij maar al te wel overtuigd is dat de jongeling van heden, de man is van morgen. Hij werkt tot bloei der Ypersche jeugd en met haar tot luister der katholieke partij.... Door zijnen on- baatzuchtigen en vriendelijken omegang heelt hij ons aller hert gewonnen en ingenomen... Dank zijlden heer R. Colaert, schrijver onzer ko ninklijke gilde Ondanks de weinige jaren dat wij hem, als raadslid, waardeeren, heeft hij ons en de maatschappij menige diensten bewezen en wij allen gevoelen ons oprecht tot hem getrokken.Ik drink op de gezondheid van al de Heeren hier rondom ons geschaard, en ook op den voorspoed onzer Ko ninklijke Fanfare en van al hare leden. 't Buikske vol, 't hertje verlangt de ruste Om 10 ure werd dit gezellig vreugdemaal gesloten, en na een hertelijken handdruk, gingen allen in de stilte van de nacht nog eens de genoeglijkheden van den feestavond overwegen tot moeder, de slaap, al ler oogen sloot en ze omwikkelde met den sluier der vergetelheid. M. D. ftUIIIIIMIJHB rdlIldlC 2eer stipt. Groot Muziek- en Zangfeest. Met de welwillende medewerking van Mevrouw L. Arschodt, kunstzangeres van MM. Moeremans, Char- pentier, Lebegge, Vercautere violoncellistenliefheb bers van de Koorzangafdeeling van den diamant- bewerkstersbond; en van de leerlingen der Sint Mi- chielsschool, 200 uitvoerders, onder het bestuur van Mijnheer L. Arschodt. Het volledig programma verschijnt te naaste week. I Willi II— SYNDIKAAT.— Honderd vijftig landbouwers van Poperinghe zijn Zondag opgekomen naar de vergadering van de suikerbeetkweekers. Er waren daar ook nog eenige boeren van Sint Janskapelle, Proven :;i Reninghelst. Voor die talrijke aanwezi gen heeft de heer staatslandbouwkundige Fr. Van- denwouwer eene klare, duidelijke en bondige voor dracht gegeven, over het inrichten van een syndi kaat van suikerbeetplanters voor geheel het arron dissement Yper. De heer voordrachtgever heeft zoowel de groote voordeelen van dit syndikaat uiteengedaan dat veel boeren zullen willen deel ervan maken. Verkoop per graad suikergehalte, rechtveerdige berekening van de tara (of aftrek voor land en steerten, enzj, toezicht door een bestierlid van het syndikaat, dat zou veel voordeel zijn voor den suikerbeetkweeker. De Fransche boeren in 't Departement van het Noorden hebben ook al zulke syndikaten gesticht voor den verkoop van hunne suikerbeeten. -iü- WILLEM TELL. Zondag 28e Januari gaat de bloeiende handboogmaatschappij Willem Teil haar patroonfeest vieren volgens vlaamsche en christene geplogendheid. Ten 10 ure is er plechtige feestdag misse in Onze-Lieve-Vróuwkerk. Ten 1 ure houden de zeventig gildebroeders hun jaarlijksch feestmaal in het lokaal Westvlaanderen Den Maandag ten 9 ure doet de maatschappij in de voormelde kerk een plechtige misse zingen voor de overledene con fraters. AVONDFEEST. Het bestuur van den Katho lieken Kring, de tooneelgilde der Katholieke Wacht van Kortrijk en de Koorzangmaatschappij De Toe komst van Poperinghe halen alle drie buitenge woon veel eere van het prachtig muzikaal en dra matisch avondfeest dat zij Zondag laatst gaven aan de leden van onzen Katholieken Kring. Is het avond feest nog niet door en door vlaamsch, daar is toch al veel vooruitgang de spelwijzer -is vlaamsch, de spelersgilden zijn herdoopt met vlaamsche namen, en de groote helft der opgevoerde nummers zijn in 't vlaamsch. Ook was het talrijk publiek, dat de zaal proppens vulde, uiterst tevreden over de uit voering. En waarom niet Onder het kundig beleid van M. Alf. Diericx, zong de Poperingsche Koorzangmaatschappij twee keurige kooren La Violette, een fransche koor, die misschien wat te veel gekend was en Karolientje, een vlaamsche koor van A. Schaffer, die door zijn meeslepende arias meer scheen in den smaak van de toehoorders te vallen. Bij de Kortrijksche Jonge Wachters trad er ook een sneedige kunstzanger opM. Dupot, die al zijne vlaamsche liederen, hetzij ernstige hetzij lui mige, met evenveel zwierigheip en gevoel wist te zingen. Of het volk dat geerne hoorde Beide blijspelen schenen naar den trant van de toehoorders te zijn. De Fransche comedie, zoo spits vondig en fijngeslepen, bleef de aandacht boeien door hare geestige zetten en tr kken, alhoewel zij wat langdradig was. En dan The English Rifleman Dat hadden wc nog te Poperinghe zien opvoeren. Maar nu was het meesterlijk vertolkten de langdu- nge toejuichingen van het pubhek bewezen dat zula tene klucht in de goesting valt. Welgeoefend voor dragen, gepast gebarenspel, kosiumeu en kapping, alles draagt bij tot het succes. Men ziet dat die spelers meesters zijn op het tooneel en dat zij goed gedrild zijn door MM. G. Claeys en P. Debbaudt. -iVr BRAND.-Zondag noen, omtrent 1 ure, zagen voorbijgangers dat er brand ontstaan was in den winkel van E. Cossey-Vandromme, op de Groote Markt. De huisbewoners en eenige geburen konden weldra den brand blusschen: eenige pakken saaiette en eenige doozen prachtschoenen zijn de prooi der vlammen geworden. Men vermoedt dat een der hinders, al spelen met stekjes, den brand moet ver oorzaakt hebben. Onze rood-blauwe tegenstrevers hebben het ge zworen Het katholiek ministerie moet om ver, de katholieke meerderheid moet te niet 1 De kiezing van Juni 1912 moet verandering brengen in het bestier van 't land en de katholieke eenvormig- en zelfstandige partij, de katholieke partij, sinds 28 jaar aan het bewind, de katholieke partij welke ons land bracht tot een bloei welke andere landen nooit hebben gekend, moet plaats maken voor eene partij noch mossel noch visch, voor een samenraapsel van verwaande en onbekwame socialisten en krui pende en verknechte liberalen Zoo leeren ten minste de roode ketters, maar., zij dolen Nochtans om aan het bewind te geraken, laten onze tegenstrevers het voor de moeite niet. want, geen bezwaren tegen het katholiek bestier we tende in te brengen, nemen zij hunnen toevlucht tot de oneerlijkste beschuldigingen en tot de verst uiigezochtste leugens. Al wat een tot haat opgestookt brein uitzoeken en vinden kan, al wat een opge- jaagden en verdoolden geest kan inbeelden om de katholieke partij hatelijk en vuil te maken is reeds ingebracht uitgezocht en grooter geworden Van uit de vrijmetselaarslogiën, van waar men de benden weet op te jagen en springen en dansen doet zooals men er schuifelt, van uit de geheime vergaderingen waar eenige hooggeplaatste alleen- heerschers meester spelen, schijnt het ordewoord te zijn gekomen Oorlog aan de Katholieke Par tij Waar gij geene waarheid hebt aan te halen, daar zult gij liegen Waar gij tegen het katholiek besluur geene misbruiken hebt in te brengen, daar zult gij misbruiken opzoeken en de katholieke partij van misbruiken beschuldigen En gij, Volks vertegenwoordiger, gij Wetgevers, zult van uwe par lementaire onschendbaarheid gebruik maken, om de uitgezochte misbruiken, de gesmeede leugens, de vuige beschuldigingen aan het daglicht te brengen, ze naar willekeur te bestempelen, om ze vervolgens bij middel der kamerverslagen in dag- en weekbla den tot in de uiterste hoeken van 't land te kunnen verspreiden De misbruiken werden gezocht, de schandalen gevonden Men zou vooreerst het katholiek gouvernement van onachtzaamheid beschuldigen... Hetgeschil tusschen Duitschland en Frankrijk onlangs ontstaan zou er aanleiding toe geven Gedurende heel den tijd dat de onderhandelingen tusschen beide landen duur den en er oorlogsgevaar bestond wisten onze te genstrevers zich koes te houden, hun plan zou anders mislukken, doch niet zoohaast was de twist in der minne bijgelegd en vereffend geworden niet zoohaast hadden de rood-blauwe beschuldigers de zekerheid verkregen, dat 's landsbestuur de gele genheid niet zou hebben, met ter daad te bewijzen dat ze logen of ze vonden uit, dat, moest een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk zijn uitgebroken België, door de werkloosheid van het katholiek gouvernement, niet veerdig, niet gereed was, de oorlogsvoerende partij welke de grenzen zou schen den, tegen te houden. Et was noch krijgs-, noch schietvoorraad voor handen, zoo beweerden zij en Frankrijk en Duitschland, zouden zonder tegenstand de grenzen hebben kunnen overkomen, terwijl 't Belgisch leger gedwee en onmachtig de grensschen- ners hadde moeten laten begaan Zoovele beschuldigingen, zoovele leugens. Onze rood-blauwe beknibbelaars, die zonder de weerd hadden gerekend, ondervonden alras, dat de uitge zochte beschuldiging, hen duur zou komen te staan! De katholieke Kamerleden, de Minister van Oor log vooral, met ontegensprekelijke bewijzen gewa pend, dienden ten aanzien van eenieder en tegen over heel het land, de grootspreker eene zoo mees terlijke terechtwijzing, eene zoo klinkende logen straffing toe, dat er van de helden niemand meer aan dacht de beschuldiging weder op te rapen en de ministerieele verklaringen te weêrleggen. De rood-blauwe leugen liet geen twijfel over, de kwade trouw der tegenpartij was klaarblijkend en het uitvindsel viel te hunnen nadeele deerlijk in duigen... Om de gemoederen te stillen, om de eer ste leugen te doen vergeten, en tevens om de katho lieke partij die versterkt uit het débat was gekomen te benadeeligen moet iets anders, iets beters, iets geruchtmakender uit gevonden worden 't Moest en zou nu wel gelukken want dezen keer zou de hoofdman-der rood-blauwe kliek, Mr Vandervelde er zich mee bemoeien Nu vooral zou van de parlementaire onschend baarheid worden gebruik gemaakt, en om het schan daal des te beter te doen gelukken, zou men het van verre, van over zee, van Kongo doen komen Wie zou er worden aangeklaagd De vrij metselaars die spottenderwijs de godsdienstplech tigheden naapen de goddelooze dweersdrijvers die erop uit zijn om al wat godsdienstig is den duivel aan te doen Neen, vrienden lezers, 't zouden anderen zijn Anderen, wie verre van hun vaderland verwijderd, de schaamtelooze beschuldiging niet zouden hooren anderen, wier stemmen niet onmiddelijk over de zeeën zouden kunnen weerklinken om den beschul diger toe te roepen gij zijt een lasteraar, en gij liegt Anderen, wie de verwaande beledigers niet weerdig zijn de schoenzolen te likken 't Zouden de MISSIONARISSEN zijn Zij,die slechts hun goed en bloed, hunne gezond heid hun leven veil hebben om de ongelukkige Zwarten op te helpen en te onderwijzen De hel den die vrijwillig en zonder winstbejag, de zeeën zijn overgetrokken, om, ten prijze van duizende opofferingen aan de zaligheid hunner zwarte broe ders te werken De martelaars die voor altijd, buis en heerd, vader en moeder, hun land en goed hebben verlaten, om ten prijze hunner eigene ge zondheid de ongelukkige zieken te verplegen, te helpen, bij te staan en zalig te leeren sterven De Godsgezanten, naar de wildernissen vertrokken, om, het kruis in de hand, het woord Gods op de lippen, het rijk van Christus uit te breiden en zielen voor den Hemel te winnen 't Zouden deze zijn 1! En welke heuvel zou men er tegen inbrengen Zou men hen beschuldigen, gind- r, rijkdommen, tere en roem te willen vergaren Zou men hen ten laste leggen, het land, waar heidendom slavenhan del, en al de droevige gevolgen van het ongeloove heerschen, te willen klerikaliseeren Neen 1 Men zou verder gaan, dieper zoeken, meer lasteren, en men zou in volle Kamer-buiten het bereik van het gerecht zeggen, dat de missio narissen, Kinderdieven zijn, dat zij gelijken aan houders van openbare huizen vergiftigers door alkooi; én uitbuiters der Kapelhoeven! Wij wijden hier niet verder uit, de smaad is te groot En gij lezers, voelt gij u het bloed van ver- ontweerdiging naar het hoofd stijgen, voelt gij den afkeer, den walg tegenover de lasteraars in u opko men, bedaard u, want reeds zijn de schandaaljagers diep, zeer diep vernederd en de nooitvolprezen mis sionarissen met klank gewroken geworden Niet zoohaast had Vandervelde de hatelijke be schuldigingen uitgesproken, of een storm van ver- ontweerdigde logenstraffing viel hem ten deel. De bevoegde minis er schandvlekte in de hardste be woordingen den laster, en uitgedaagd zijne belee- diging buiten de Kamers te herhalen kon de roode Baas niets anders, dan stille zwijgen en zijne leugens heimelijk betreuren Sedert dien, grepen in 's lands grootste steden, in drukwekkende betoogingen, der missionarissen ter eere, plaats. Uitgelezene redenaars, kwamen er on ze zendelingen huldigen en de beschuldigers aan de schandpaal kluisteren. Duizenden toehoorders Priesters, kloosterlingen, rijken, armen, burgers kwamen er in bewonderingsweerdige overeenstem ming de geloofzendingen tegen de aangedane hoon en laster verdedigen. Thans, staat de naam van Van dervelde in 't herte van elke vrijmoedige Belg in onuitwischbare letters geboekt Zijn veroordeeling klinkt door den mond van elk rechtschapen mensch in overeenstemming met de beteekenisvolle woor den van Mr du Bus de Warnaffe hem in volle Ka mers in 't gelaat slingerde Wij echten geen be lang meer aan uwe woorden, sedert gij uwe ondervraging over Kongo deed ('t vervolgt) De Mier. Zondag laatst was het de jaarlijksche vergadering van den geitenbond St-Antonius Abt. De vergadering werd geopend door eene voor dracht van den gevierden volksredenaar M. Ach. Develter, landbouwleeraar te Eesen. In vloeiende, boeiende en uiterst klare taal deed hij uiteen hoe de werkman, de kleingebV'uiker en de landbouwer den aardappel moeten kweeken, om er veel voordeel uit te trekken. Hij sprak over de soorten, over het vernieuwen, steunde op het uitkiezen van het plant- zaad tijdens het aardappeluitdoen, over het bewaren ervan in koele plaatsen binst den winter om het uitschieten te beletten. Hij ried aan het warm we der af te wachten voor het planten, ondiep te plan ten in diep gtlibeurden grond en later hoog op te landen, omdat de aardappel vijand' is van de natte. Breedvoerig heeft hij gehandeld over de krulziekte, die in vochtige jaren millioenen kgr. aardappels bederft. Het is waar genoeg, gelijk hij zegde, dat er te weinig gebruik gemaakt wordt van bordeaux- sche pap om dc plaag te bestrijdenals men door het besproeien geene of geene voldoende uitslagen bekomen heeft, het is omdat men den aluin niet goed bereidt heeft, of omdat men niet genoeg be sproeid heeft, ofwel omdat men enkel denkt aan 't besproeien, als de plaag reeds volop heerscht. Tot zijne talrijke toehoorders, (de zaal was prop pend vol) die drie kwart lang met neus en mond geluisterd hadden, stunrde hij deze laatste woorden: Beste Vrienden, ik heb t'uwen opzichte nogeenen plicht te kwijten, zonder iemands verzoek wil ik dien plicht als christen mensch vervullen. Ehwel dit jaar is er algemeene ontbinding van de Kamer en op 2" Juni zal er een strijd om leven of dood geleverd worden tusschen de Katholieken en de Kartelmannen. Vroeger waren er misschien Libera len, die het nog wel meenden maar heden zijn zij allen tegen den godsdienst, tegen de priesters, omdat de priesters de eerste voorstaanders zijn zelfs van uwe tijdelijke belangen. Zijn het de priesters niet die hier pensioen-en lijfrentkas gesticht hebben, die geitenbond en peerdenbond hebben doen bloeien De leider van de Socialisten heeft onze dierbare missionarissen Belgie's edelste zonen die zich in den Kongo laten opvreten door de negers, om te zwoegen voor hun geloof en hunne bescha ving, uitgegeven, ik en zal niet zeggen waarvoor, 't woord mag hier niet uitgesproken zijn Hij t ch mag niet beweren, dat hij tegen den godsdienst niet isGij hebt nu zulke groote toelagen van den Staat om uwe werken te ondersteunen en wat zult gij ddn nog mogen verwachten wat men verwach ten mag van ministers die framassons zijnbeziet maar andere landen Vrienden, g'hebt mij verstaan, ik heb mijnen plicht gekweten, op den 2" Juni zult gij den uwen kwijten, gij zult toonen, dat gij de beloften en den dienst van dezen vrijmetselarij kunt missen, dat gij dezen ondersteunt, die u steun ver leend hebben en zullen verleenen, met te stemmen als één man voor de Katholieken, de eenige verde digers van al onze dierbaarste belangen Daarna werd er verslag gegeven van de werk zaamheden van 1911. In 1911 waren er 114 leden ingeschreven met 173 verzekerde dieren. Enkel 7 geiten zijn gestorven. Er werd een stal opgemaakt voor den bondbok en een besproeier Fortuné aangekocht, die ten dienste gesteld werd der leden. De vergadering werd geslóten met eene verloting van twee geitenketens en van een geitenkerntje tot groote voldoening van de winners en met de alge meene tevredenheid der aanwezigen. Op Maandag 22n Januari werd eene plechtige Mis gezongen ter eere van den patroon, waarin al de leden tegen woordig waren. Achie! Tytgat brengt het geëerd publiek ter kennis dat hij te beginnen met den ln Februari aanstaande zich als kleermaker zal stellen bij zijne moeder in de Yperstiaat. Om zijn kloek en schoon werk naar de nieuwste moden afgewrocht, om zijne spoedige en getrouwe bestellingen en vooral om zijne genadige prijzen verhoopt hij ook zijn deel te mogen verwerven, van het naaiwerk op zijn geboor tedorp. Hij plaatst zich immers niet als gevaarlijke mededinger of onderkruiper, maar met het enkel doel ook zijn stukske brood in de wereld te ver dienen. -Maandag avond had tusschen twee verbruikers in de herberg Het Nachtlichtje eene woorden wisseling plaats. De herbergier voor een gevecht vreezen de, verzocht iedereen zijne herberg te veria-' ten. Nauwelijks buiten of er ontstond een woest gevecht tusschen de genaamden Verbeke en Ver- mandel. Eensklaps liet Verbeke een schreeuw Ik ben gestoken Daarop nam Vermandei de vlucht. De gekwetste werd in de herberg geleid, alwaar men bestatigde dat hij drie vreeselijke wonden in den rechterarm bekomen had. De geneesher, M. Soete, werd aanstonds ontboden en naaide de won den toe. De gekwetste zal voor eenige weken niet kunnen werken. Proces-Verbaal is ten laste van den vermoedelijken dader opgemaakt. - Vrijdag der verledene week gebeurde er, in onze gemeente bijna een ongeluk Jenten Durnez, die zijne, dezen zomer zuurgewonnen duiten, on- noozel weg aan den hals geholpen had en die nu zonder geld en zonder eten stond, wou zich ver- smooren. Hij ging langs de groene straat vervuld met treu rige gedachten, op zoek naar eenen plas water, hij vond zijnen wensch aan eenen versch gekuischten put, hij keek eens rond, om te zien of hij niemand bemerkte, en waarlijk aan den draai van den gravier ziet hij iemand opkomen, hij moest zich dus haas ten, wilde hij in zijn voornemen niet belet worden; na een haastig vaarwel aan de wereld, wipte hij het water in, tot over den kop jamaar eens onder, zoo gaapte hij, zeker om de lucht in te ademen, maar in plaüts van lucht slokte hij een ganschen teug water, en welk water Water waarin de draineer- buizen van het kerkhof komen, en Jenten's 20 jarig herte, dat maar vraagt om te leven,' en die alleszins 't water niet veel kan lijden en kon opperwaarduit zulk smeerig zop niet verdragen, en 't hefte en 't wilde eruit, en willen of niet, Jenten moest hem rechten of zijn herte sprong door zijn keiegat. Als onzen gast nu juist 't hoofd boven 't water stak, zag hij daar A. Donck staan, dezen had het voorval, van aan den draai van den weg gezien hij pakte den drenkeling bij zijn hand om hem uit te slepen, doch Jenten zich almeteens herinnerende dat hij daar was om zich te verdrinken, trok tegen; Jamaar als gij tegen trekt, 'klaat u zitten en Jentje die wel weef, dat Arthur den man niet is om 2 maal 'tzelfde te zeggenen die wel zag, dat hij anders zou blijven zitten, weerde zich al dat hij kon en zoo gerocht op 't drooge, waar hij stond te leeken als een waterhond, en te kluttertanden als iemand die in den winter uit het water komt, ook was hij gansch in hennevleesch. Nu hij inziet, dat het gevaarlijk is, zich te willen verdrinken, omdat men er bij gevalle, 't leven zou bij inschieten, zoo is Jenten tot betere gevoelens ge komen en hij heeft het vast besluit genomen God over zijn leven en dood te laten beschikken en zijn lastig gewonnen centen te sparen. -Vrijdag laatst, 26 Januari, ten 5 u. 'savonds, is er vergadering van den gemeenteraad geweest, aan 't dagorde der openbare zitting stond 1. Verslag der vorige zitting; 2. Ommuring van 't kerkhofgoedkeuring der plans; Aankoop van het gebouw der pompiers, aanvraag tot goedkeu ring 4. Jaarwedde der gemeente-ontvanger mi nimumloon 5. Kerkhof-reglement. Toekomende week, verslag nopens de zitting. - In de vorige zitting legden de opnieuwgekozen raadsheeren Ch. Blondeel, Ch. Gesquiere en B. Vermeulen den eed af, in handen van H. Deraedt, oudste lid in dienst. Ch. Blondeel en Ch. Gesquiere werden, met alge meene stemmen, als schepenen herkozen. - Op 2", 3" en 4» Zondag van Februari, ten 4 u. in het Paradijs, iandbouwles door Mr Muyssen land bouwleeraar te Langemarck, - nopens bemestingleer. Op Zondag 28 dezer ten 7 1/4 solemneele misse met offrande ter eere van den H. Antonius patroon des Boerenbond al de leden van den Bond zijn dringend verzocht te willen tegenwoordig zijn 'sNamiddags ten 6 ure algemeene jaarlijksche verga- deringe ter herberg De Fortune bij Chs Dael. DAGORDE: 1. Voordracht door M. C Meers man landbouwkundige te Thourout over de groen- selkweek (spenage, erwten, snijboonen, selderij, enz.) voor de oplegfabrieken. - 2. Aflezing van het ver slag van het dienstjaar 1911.-3. Allerhande nutti ge besprekingen. Gezien de groote belangrijkheid dezer vergadering verwacht men veel volk. -Maandag laatstleden was het de Maandag onder Antoniusoctaaf en de bijzonderste dag onder deze plechtigheid. Volk dat er was nog veel meer dan wij verhoopt hadden. In de mis van 9 ure was het onmo gelijk nog plaats te vinden zelfs al rechtstaande. Al hoewel het hoogzaal en de sakristij vol geloovigen was, alhoewel al de stoelen in de omliggende huizen waren uitgehaald moesten er nog vele menschen we- derkeeren omdat zij in de kerk geene plaats vonden. -Inden prijskamp onder de zwijnen waren er maar weinig deelnemers. Jules Descamp behaalde den ln prijs met zijn volle zeuge.i en de kooplieden konden verscheidene hunner beste volle zeugen tegen hooge prijzen aan de boeren verkoopen. Jammer dat iedere medalie zijne keerzijde heeft.. 's Avonds werden de opperluchten bij Cyr. Blomme ingeworpen en werden door de dronkaards nog an dere zottigheden gepleegd. Verledene week wilde Bruno Vandewinckel eene- koeibeest leveren zij sprong wat rond met het onge lukkig gevolg dat de man door de koord het eerste: lid van eenen vinger werd afgerukt. Zaterdag laatst, den 29n dezer, om 6 u. 's avonds hebben onze boeren de gelegenheid gehad de be langrijke voordracht te aanhooren van M. Van de Wouwer, staatslandbouwkundige te Yper. Zeer klaar en dudelijk zette de gekende spreker in korte woorden uiteen welk groot nut en voordeel de boeren eener landbouwkring zouden genieten moesten zij vereenigd zijn in een synd.caat van Veekweek om de rassen en stallingen te kunnen verbeteren. Even belangrijk was zijn voordracht over het inrichten van een syndikaat onder de ta bakwerkers van Ten Brielen, die, aangesloten met het verbond van Yper, moeten kunnen wedijveren nevens de gemeenten die haar omrin gen en reeds ingelijfd zijn bij het arrondissements- verbond te Yper. Zijn laatste woord was eene aan wakkering tot deelneming der boeren in beide syn dikaten, die mildelijk met toelagen van Staat en provincie zullen ondersteund zijn. Zelfs zal de stad Yper jaarlijks twee wetstrijden openen eene voor het vee en de andere voor den tabakkweek onder al de gesyndikeerde vee- en tabakkweekers van het arrondissement Yper. Handgeklap begroette deze leerrijke en aantrek kelijke voordrachtook met groot genoegen wierd er bestatigd dat verre het meestendeel der tegen woordige boeren zich lieten inschrijven in voor noemde syndikaten. Oproep Wie nog inschrijven wil, geve zijne naam op aan een der bestuurleden van hunne* wijk. Elk zegge het voort.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2