Avondfeest in het College. X POPERINGHE WERVICK Elverdinghe. 8033,11 fr. 6410.98 - 2631,22 - 836,00 - 777,78 - 51,80 - 29,00 - 3870,28 - 1419,00 - 5227,07 - 4890,00 - 1332,60 - 1460,70 - 490,00 - 1196,87 - Hollebeke. St-Jan bij Yper. Naar Spanje Katholieke Jonge Wacht Kemmel. Sterfgeval 1 zaal van het college gegeven heefi het talrijk en uitgelezen publiek hoogst voldaan. De uitvoering der Rubens-cantate onder de kun dige leiding van den JL Cozijn, leeraar aan het college, mag, a's men rekening houdt met de ele menten waarover een college kan waar succes genoemd worden. Qij hebt nog wel onthouden beste lezers, hoe socia listen en eenige liberalen Ferrer als martelaar hebben uitgegeven, en stroomen inkt hebben verbruikt om hem a's slachtoffer der kaloten te doen doorgaan Daarop moeten wij niet terugkeeren. We zouden wij maar Bourgogne laten waaien, en Spanje, Spanje laten, ware het niet dat de Werkman beschikken, een I tot afleiding zijner onlangs geledene misslagen en stoffe poogt te zoeken om op zijnen politieken Ke- Het nieuwe'blijspel De Landbouw van Chicago,mei eene nieuwe bulte te plaatsen en het oudere maar immer aangename l'Avocatp>e onschuld van Ferrer», zegt de Werkman, is Patelin viel in ieders smaak. Ze stonden ook zoo ten volle aangenomen door het hoogste gerechtshof vol pittige en snedige gezegden, de toestanden wa- j van Spanje. - red zoo luimig soms en lachwekkend, de personna- j js er (t3arVan waar gies zoowel getypeerd, en dat alles werd door onze j N vrienden, niets, l Daar is niets van jonge maar reeds kundige acteurs zoo wel verstaan waar j en weergegeven dat elke toeschouwer volgaarne be-h„ zegt dat he{ waar denkt hij het iedereen te doen gelooven, en vraagt maar siout kende [dat alles er tot zijn volle recht kwam. De hoofdrollen vooral werde meesterlijk gespeeld, maar ook de bijkomende verdienden allen lof. Vati zulke jonge acteurs mag men nog veel verwachten. Eeré en dank dan aan die jongelingen die zich voor de.i arme zoo weten te slachtofferen, eere en dank aan hem, die, die jonge spelers met zooveel beleid en geduld tot zulke hoog'e heeft weten te brengen. Eere en dank aan 't college, dat ons zulk heerlijk feest heeft gegeven. ga wegZal het Ypersche Vuilblek zoo eerlijk, zoo rechtzinnig durven zijn, in de zake Ferrer, - gelijk de Werkman in de zaak Hclmet-Schaer- beek....» Zoudt ge niet zeggen dan Eerlijk en rechtzinnig heeft het Ypersche Volk al tijd geweest, Werkman, want het is om het tegeno vergestelde nooit veroordeeld geworden, en staat daarom ook niet op het punt veroordeeld te worden iets wat ieder blad zoo luide niet mag roepen Is 't niet zoo, Werkman Het Ypersche Volk heeft dan geene redens om van i zijne eerlijkheid en zijne rechtzinnigheid af te wij- SINT BERTINUS MELKERIJ. Met het be- ken, en 't en zal het niet ook gin van Februari heeft het bestuur van Sint Berti-In al de voornaamste bladen van heet r.uropa nus zuivelfabriek cf melkerij haar jaarlijksch verslag staat er te lezen Vrijspraak van Ferrer zegt in druk gegeven. 1 Werkman verder. Daaruit vernemen we dat er voor de centrale Wij weten bij ondervinding welke Kemels onze melkerij van Poperinghe 473 aandeelhouders zijn roode scherpschutters kunnen schietenmaar ge met 2.002 koeien, alsook 52 melkleveraars (geen moogt gelooven, lezers, dat deze kemel geen van ae aandeelhouders) met 205 koeienvoor de afroomerij kleinste is van Dickebusch zijn er 63 aandeelhouders, met 324 Daar cn is in geheel Europa buiten de Werkman, koeien. Het totaal der leden en leveraars beloopt geen enkel blad, waar er te lezen staat dat rerrer is tot 588; het totaal der koeien 2.531. vrijgesproken, om de goede reden dat hij met Gedurende het jaar 1911 hebben beide zuivelfa- vrijgesproken is! 5 ure stipt, alsook u. stipt, telkens in Zondag 11 Februari om Maandag 12 dezer om 7 prachtige zaal van het katholiek Gildhuis. Men kan kaarten bekomen bij de heeren Leon en Albert Delva. Namens den Bestuurraad De Schrijver De Proost De Voorzitter Albert Delva. L. Ketele. Dr D Hondt. brieken 6.518.915 kilogrammen melk verwerkt. Het was omtrent 400.000 kilogr. minder dan in 1910 die kleinere melkopbrengsf, iedereen weet het, is te wijten aan den droogen zomer en aan de muilplaag. Er werd 278.314 kilogram boter gemaakt. Het be drag van het zuiver botergeld beloopt 913.188 fr. De onschuld van Ferrer is ten volle aangeno men door het hoogste gerechtshof van Spanje zegt de Werkman, maar nog eens, 't en is maar hij die het zegt, want iedereen weet, dat er daartoe eene volledige herziening van het proces, behoeft Het gerechtshof dat de volkomene onschuld van Ferrer Na 't betalen van de bedrijfskosten en van het ver-heeft uitgeroepen, bestaat tot nu toe maar tot Wei voer, beloopt de zuivere winst nog 18.227 fr. vick in de Meulestrate, en dat gerecht gaat in deze kwestie wat gemakkelijker tot de onschuld over, dan PEERDENVERZEKERING.-Zondag heeft t zake de kantonale peerdenverzekering hare jaarlijksche Ziehier vrienden lezers, wat er eigenthjk in zake vergadering gehouden, in de groote zaal van den rerrer gebeurd is. B erenbond 200 leden waren aanwezig. Zooals hooger zegden, is Ferrer over een paar De heer F. Vancayzeele, schrijver-schatbewaarder, jaren door den oppersten Krijgsraad ter dood ver heeft verslag gegeven over de werkzaamheden van de maatschappij. Op den 31 December laatst telde de bond 385 leden, die te zamen 669 peerden ver- den °Pstanci van Barcelona, zekerd hadden Volgens de voorschriften der Spaansche wetten In den loop van het jaar 1911 heeft de maatschap- *erden ziine g<\edere? aangeslagen ten eindede ver pij 736 peerden verzekerd, voor een geschatte weer- llezen te vergoeden, der brandstichtingen, plunde- oordeeld en door den kop geschoten geworden, be schuldigd eene voorname rol te hebben gespeeld in de van 770.800 fr.voor 18 verliezen van peerden heeft zij 13.900 fr. betaald. Zoo beliep het getal verliezen omtrent 2 en half per honderd. De heer Alleman, landbouwleeraar te Clercken, ringen en berokkene schade aan 's lands eigendom men tijdens den oproer. In afwachting de expertin het bedrag der vergoeding zouden vaststellen, bleven de goederen van Ferrer, die meer dan een millioen gaf dan eene belangwekkende voordracht over de wef,rde ^droegen, aangeslagen, verzekering der landbouwers tegen werkongevallen Maar ziet, nu komt men, om eene re(*en we e Ook kregen de leden nog eenige practische raadge- de Spaansche minister eenige dagen geleden zelf vingen van den heer voorzitter R. Devos, en van nlet wlst ult te 'eggen,-op de eers,te beslissing te- den eerw. heer proost der hoerengilde. ruS en de aangeslagen goederen zullen aan de erf- Thans bekleedt de peerdenverzekering van Pope- genamen wordsn geschonken, ringhe de vierde plaats onder de 35 maatschappijen In dle teruggave aan de onschuld van Ferrer der provincie 1. Brugge telt 1552 leden met 3330 j wlllen doen gelooven zooals onze gaaien beproe- peerden2. Veurne, 572 leden met 1175 peerden 1 ven is de zonne willen uitdoven met er naar te Dixmude, 574 leden met 1164 peerden; 4. Pope- sPuwen ringhe, 385 leden met 736 peerden 5. Nieuwpoort i Van onschvld en vrijsprake daar en is geen ge- 303 leden met 675 peerden 6. Ghistel, 325 leden j waag van. met 656 peerden 7. Yper, 291 leden met 619 peer- 1 den, enz. enz. -SR- j SCHIELIJKE DOOD Sedert eenigen tijd was Henri Gykiere, landbouwer van Woesten, doch zonder vaste woonst, onpasselijk en tot verzorging opgenomen in het gasthuis te Poperinghe. Woens dag namiddag was hij met eenige andere kianken aan 't kaarten toen hij eensklaps ineenzakte. De 'cv- n,el ,uit a!'dere nieuwsbladen overgenomen, of hebt geloopen ziekezuster bestatigde dat hij door eene 8»! d,e u." uwe duimen gezogen Hier, slimmerik hertaderbreuk moest getroffen zijn, den zieltogende j steekt R'J zelven diepe m den zak, want zoo gij man kon nogvan het H.Oliesel bediend zijn,en s'icrf uw Spaansch ™euws uit geene andere bladen hebt Boerengilde. - Tot bewijs dat onze hoerengilde op vaste voeten staat, steeds groeit en deugdelijk werk verricht, laten wij heden het jaarverslag narer werkzaamheden van 1911 (haar eerste jaar) verschij nen. Dit verslag werd opgemaakt en Zondag laatst in de algemeene vergadering voorgelezen door den schrijver-schatbewaarder Mr Aimé Deconmck. De Eerw. Proost noemde het prachtig, doch deed be merken dat het niet gansch volledig was, daar de schrijver in zijne- dankbetuigingen zich zeiven ver geten had en dat hij juist een der meest verdienste lijke werkers in de gilde moest genoemd worden Daarom bracht hij hem opentlijk hulde en dank i zijn persoonlijken naam en in den naam van al de leden die hem bewonderen, zegde hij. Een luidruch tig en langdurig handgeklap bewees, dat al de te- genwoordigen die korte woorden en rechtzinnigen dank aanveerden en ten volle goedkeurden. Hier nu het verslag Geachte GildebroeDers, - Bij het begin van het nieuwjaar is het onzen plicht een oogslag te werpen op het verleden om er de noodige aanduidingen te vinden voor de ge dragslijn van het toekomende. Gesticht op ln De cember 1910 nu eene boeiende voordracht van Mr Meersseman met 34 leden, groeide de boerengilde in 1911 tot 60 leden. Dertien algemeene vergade ringen, even zooveel bestuurvergaderingen en twee buitengewone bestuurvergaderingen werden gehou den en regelmatig bijgewoond door omtrent de twee derden der leden. De gilde sloot aan bij den belgischen boerenbond en bij den provincialen boerenbond van West-Vlaan deren, zetel te Rousselaere. Zij was vertegenwoor digd bij de les over gebruik van machienen te R< usselaere, bij de vacantielessen te Leuven en bij dt gewestelijke vergadering voor het inrichten van eei e toezichtsdienst. Op iedere vergadering worden 'verschilligc be lang ijke kwesties behandeld door den Eerw. proost of door den schrijver en verschillende verzoekschrif ten werden naar de hoógere overheid gezonden om maatregelen ten voordeele der landbouwers aan te vragen. Een agentschap van de afdeelingen brand- en ongevallenverzekering van den belgischen boeren bond wérd aangevraagd en heeft reeds verschilligc polissen van brandverzekeringen gesloten, terwijl nog verschillige andere verwacht worden. Op 10 December werd in den schoot der boerengilde eene raiffeissenkas gesticht die reeds in volle werkzaam heid is. Eindelijk werd de kern gevormd van eene vakkundige bibliotheek die kosteloos eenige boek werken en vlugschriften ten dienste der leden zal stellen. De aankoopafdeeling gesticht terzelvertijde als de boerengilde hield hare eerste vergadering op 26 De cember 1910 en leverde tot op 31 December 1911 aan hare leden 388473 kilogrammen veevoeders en meststoffen voor eene tolale som van 38.656 frank 41 centiemen verdeeld als volgt Aardnootkoeken 36475 kilogr. voor Lijnkoeken, lijnmeel 25675 - Katoenmeel 12975 Zal de Mier en andere lasteraars, nu de on schuld van den martelaar Ferrer heel de wereld door gekend is, de leugens welke zij uit andere nieuwsbl. den overgenomen durven herroepen vraagt de werkman A propos van leugens over te nemen, Werkman, uwe laatste strafbare leugens waarvóór gij thans voor het gerecht hebt te verantwoorden, hebt gij die Sesaamkoeken 4000 zaden en zaaigr. 1773 Bloem 200 Aardappelbloem 100 Superphonphaat 63100 Thomasslakken 28300 Sodanitraat 22175 Zwavelzuur ammoniak 15000 Potasch 6700 Kalk fkkalkasch 109000 Kainiet 10000 Steenkolen 53000 den grondslag te leggen aan eene maatschappij ge grond op de edele beginselen van godsdienstvrijheid en ware naastenliefde. Gerustgesteld door het schoon verleden begroeten wij hoopvol de toekomst en wij smeeken s^eareris mildsten zegen af voor het begonnen jaar1912 opdat het vruchtbaar moge wezen voor onze gilde, voor de lijdende maatschappij, in een woord voor kerk, huis gezin en vaderland. De Samenwerkende melkerij hield Dinsdag laatst hare jaarlijksche algemeene vergadering. Ver slag van dit feest geven wij toekomende zondag. - Woensdag laatst heeft de Heer Jules Thevelin, op eene geheel deftige, eerlijke en christelijke wijze, zijne benaming gevierd van Burgmeester der Ge meente. Plechtige inhuldiging begeerde hij niet, noch trommel noch trompet was er noodig cn daardoor heeft de nieuwbenaamde burgmeester zich doen kenmerken als een man van ruste en vrede. Dat hij zijne zending en taak van bestieren ernstig opneemt, heeft hij genoegzaam doen blij ken met zich eerst tot God te keeren dit zal mis schien in de oogen van sommigen te eenvoudig voorkomen, maar voor eenieder was het hertroe- rend. Dus Woensdag morgen heeft hij voor zijne overledene echtgenoote, ter zelfder tijd om den ze gen des Heeren over zijn bestuur af te smeeken, het Heilig Sacrificie der Misse doen opdragen. Vele Hollebeeknaars, ten minste één van ieder huisge zin hebben het voor eenen plicht gehouden in die mis tegenwoordig te zijn, waar ook al de kinders van onze drie katholieke scholen verzameld waren. Na de misse heeft de nieuwen Burgmeester bewijs gegeven van zijne mildadigheid aan den armen wierden brooden in overvloed en aan al de school- kinders koeken uitgedeeld aan de inwoners van de hospicen, wierd het noodige verschaft om ten huize hunnen gewezen Voorzitter te vieren. Des avonds heeft de heer Thevelin al de leden van de verschil lige bestieren der gemeente, al mannen die hem in het uitoefenen van burgmeester moeten ter zijde staan, uitgenoodigd tot een vriendelijk gastmaal. Daar hebben Burgmeester en Pastor de hand gege ven om samen te werken, elk in zijne zending, tot welzijn en geluk van de inwoners van Hollebeke. Om de gelegenheid te laten aan alle Hollebeek naars hunnen nieuwen burgmeester te vieren, ook uit dankbaarheid voor de hulde hem zoo algemeen bewezen bij zijne benaming, zullen prijzen c fte geld, aan al de herbergiers, zonder uitzondering, uitgedeeld worden, te winnen dan bij feestjes die zij binst het jaar begeeren in te richten. Een jaar fees ten op Hollebeke! Leve lang Mijnheer Jules Thevelin, onze nieuwe Burgmeester haastig. -5K- KONGO.—Ter gelegenheid van den feestdag van den Boerenbond waren er veel boeren en boeren zoons opgekomen naar de voordracht met lichtbeel den, welke Pater Vandermeiren gaf over Kongoland. Onzen eerw. heer proost opende de avondzitting en bedankt de aanwezigen omdat ze in zulk een groot getal opgekomen waren om Kongoland le lee- ren kennen en om te protesteeren tegen de lage aan tijgingen door socialisten uitgebracht jegens onze christene zendelingen. Gedurende eene uur en half heeft Pater Vander meiren, die reeds 10 jaar in den Kongo verbleef, zijne toehoorders belangwekkende inlichtingen en prachtige lichtbeelden gegeven over de plantwereld, over het dierenrijk en het leven der Zwarten in Kon goland. Bij de tusschenpooze heeft men eene omha ling gedaan, die eene schoone almoes voor de zen dingen opbracht. In het tweede deel der voordracht schetste de eerw. paler ons het edelmoedig werk van missionarissen af. Herhaalde malen werd de eerw. spreker toegejuicht bij het einde van zijne heerlijke voordracht. Den Vrijdag avond heeft de dappere zendeling dezelfde voordracht gegeven aan de studenten van hetCollegie, en genoot er evenveel bijval. Komaan, vrienden, vandage gaan wij op reis naar Spanje De Werkman, die voelt dat zijne patatten alhier niet braan, en er in Belgie geen gangbare schanda len voor zijnen winkel te rapen vallen, sukkelt nu naar het land der oranjeappels in de hope van daar iets beters te vinden. Daar wij besloten hebben den man overal op de hielen te volgen, zoo trekken wij meê met hem en, lezers.... wij gaan naar Spanje Spanje, vrien den, is het land der anarchisten en der dinamiet- bomtnen't is daar, waar eenige jaren geleden de Koning en de Koningin op hun bruiloftsdag, bijna de lucht invlogen en een aantal onschuldige lieden het leven verloren, 't is het land waar, een paar ja ren geleden (in Juli 1909) de anarchist Ferrer tot den kogel verwezen werd, veroordeeld als oproer maker, om tijdens de omwenteling van Barcelona, gedurende dewelke kerken en kloosters werden ge plunderd en verbrand, en hoopen kloosterlingen vermoord, eene bijzondere rol te hebben gespeeld. overgenomen, iets wat gij anderen verwijt,dan hebt gij het natuurlijk uitgevonden Kies dan tus- schen twee en zwijg zeere van overnemen, gauw want ware het niet van uw overnemen en van uwe leugens, gij zoudt moeilijk eene enkele uwer ko lommen kunnen vullen Zal de Mier durven herroepen vraagt gij Herroepen Waarom herroepen en wat herroepen Luister eens hier, Werkman, de Mier behoeft niets te herroepen, en zij herroept bijgevolg niets, hoegenaamd niets, en kan u deze verklaring dien stig zijn, hewel, leg ze dan bij uwe andere be wijzen in de schuiven van uw redactiebureel 1! En nu vrager, een paar vraagjes aan u Over eenige dagen heeft het Spaansch ministerie met eenparigheid besloten de genadevraag aan den Koning voor te leggen, der zeven oproermakers on langs ter dood veroordeeld om de bloedige onlus ten van Cullera. Men meldt dat de Koning de ge nade van zes terdoodveroordeelde geteekend heeft en het vonnis slechts voor één enkel zal uitgevoerd worden. Zeg, Werkman, zijn de zes andere on schuldig, en is de zevende een martelaar Een paar maanden geleden werd in Frankrijk een zekere Ju- lien ter dood veroordeeld om te Sauvenière bij Spa (Belgie) vier personen te hebben vermoord. De Voorzitter der Fransche Republiek komt hem gena de te schenken. Zeg, Werkman, was hij onschuldig misschien, en is hij ook een martelaar?? Over een paar jaar, werd voor de rechtbank een zeker maand blad veroordeeld voor laster. De geldboete, die groot was, is tot op heden nog niet betaald ge worden, en, dit uit loutere goedheid van de belas terden - nog niet moeten afzitten. Zeg, Werkman, was het blad onschuldig, mis schien dan was de schrijver een martelaar De Mier. Naschrift. 't Is waar ook, Werkman, g'hebt ge lijk, het Mierke heeft vergeten te vertellen ln de za ke Flachon, van den koster die erbij was en nevens Flachon veroordeeld werd. Gij vraagt of dien kos ter ook een antiklerikaal is en of het Mierke ant woorden durft. Hewel Werkman, is er een koster met Flachon veroordeeld, dan moet het een zijn uit een vrijmet selaarstempel of wel uit een socialistenkapelle, en we houden dat staan, tenware gij het tegenover gestelde kont bewijzen. Beproef het eens in uw blad van Zondag aanstaande, en geef zijn juist adres op. Wij zullen afwachten of gij durftIdem. De Bestierraad der Katholieke Jonge Wacht heeft de eer u vriendelijk uit te noodigen tot de Luister- lij ke Avondfeeste ten haren voordeele gegeven op Wanneer wij dezen schitterenden uitslag beschou wen dan welt uit ons vlaamsch hert een gevoelen van rechtzinnigen dank. Dank eerst en vooral aan God voor zijnen milden zegen aan de jeugdige in richting geschonken. Dank ten tweede aan dén ieverigen heer proost die den nieuwgeboren bond over de doopvont hield, zijne eerste schreden richt te op hei onzekere pad en steeds met wijzen raad en hulp het bestuur ter zijde stond. Dank ten der de aan den geachten voorzitter die getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn, die met zooveel iever en wijs beleid de vergaderingen wist te geleiden en die niet aarzelde op de leerbanken van den Belgischen Boerenbond plaats te nemen gedurende de vacantieleergangen ten einde zijne kennissen te vergrooten om zijnen medemensch te kunnen behulpzaam zijn. Dank ook aan onzen ie verigen zaakvoerder die met zooveel belangloos heid in het eerste jaar een reuzenwerk heeft afge legd en de werkingen [der aankoopafdeeling met zooveel zorg wist te geleiden. Eindelijk onzen bes ten dank aan allen voor den grooten steun ons ge schonken, voor het vertrouwen dat zij in ons stelde en voor de wonderschoone eendracht die steeds te samen met de meeste broederlijkheid onder de le den heerschte. De tijd heeft eenen sluier geworpen op het jaar 1911, zoo vruchtbaar in ondervindingen voor onze jeugdige vereeniging, doch den goeden uitslag van het verleden is eene waarborg voor de toekomsi. Veel is er gedaan, meer blijft er te doen over. Een breed veld ligt open voor onze werkzaamheid. Syn- dikaten voor den gezamentlijken verkoop der land bouw voortbrengselen worden ten allen kante ge sticht. Het is eenen plicht voor ons onze ieverigste medewerking om deze vereenigingen te verzekeren Het zelfbewerken van alle landbouwprodukten dient bestudeerd te worden. De moeilijke en ingewikkel de zaak een onderlinge brandverzekering zal het voorwerp onzer bezorgdheid wezen. Daarenboven, de stalverbetering, de oordeelkundige voedering der huisdieren, de verbetering van vee- en verkensras zijn zooveel dringende zaken aan de dagorde. De boerengilde dient aan te dringen bij de openbare besturen om betere bepalingen in de huurkontrak- ten en betere bescherming voor den verkoop der landbouwprodukten. Doch eene boerengilde beoogt; niet alleen het stoffelijk en tijdelijk geluk harer leden maar ook het geestelijke dient zij ter herte te nemen. Groote ge varen bedreigen thans den godsdienst en de reine ze den onzer roemrijke voorvaderen. Het is de plicht van de boerengilde den strijd voor het geloof en de goede zeden te steunen in de mate van al hare krach ten. Het einde van 1911 zag ten allen kante machtige verbonden van edelmoedige jongelingen stichten die den strijd aanvatten gereed om goed en bloed te offe ren voor altaar en voor troon. Onder dat opzicht mo gen wij niet ten achteren blijven, het beste deel onzer jeugd dient voor den strijd geoefend te worden om Pompiers van 't Wieltje.-Zaterdag voormid dag wierden or ze Pompiers van 't Wieltje verwittigd tot het krankzinnigen gesticht te Yper brandde en dathunne hulp verlangd wierd. Schoonerdan slechts 3 pompiers op 't Wieltje waren was in een oogwenk alles op wegnaar Yper toe, de andere pompiers die verwittigd waren, waren ook allen seffens op hunn°n post. Te Yper hadden ze werk genoeg en ze spaar den geene moeite om den schrikkelijken brand te blusschen. Slechts lof is er over hun werk gezegd ge weest. Hadden we nu den telefoon op het Wieltje gehad. De pompiers zouden nog wat vroeger ter plaats des onheils geweest zijn, misschien komt er nu eene, niets is toch no rdiger aan 't telefoonnet verbonden dan een pompierskorps. Waar zijn ze nu de beknibbelaars der pompiers, er waren geene blusschers noodig, 't en brandde nooit 'twaren onnooc ige onkosten, misschien in 20 jaar zc u de spuit geen dienst moeten doen, enz. 'tging zijnen gatig en nu nog geen jaar ingericht zijn de Wieltje naren reeds 3 maal naar branden geweestDe hofste de Hoethet machienkot Masschelein-Fauvarthet zothuis. Nu zwijgen onze knorpotten, ten andere, er zijn er maar een handsvol,'tzijn omtrent altijd de zelfde die alles beknibbelen, wat er gedaan wordt't zij macadam leggen, 't kerkhof verfraaien, gasver lichting, tram, enz. niets is naar hunne goesting en j hun eenige reden is 't ging vroeger wel zonder dit i alles. Ja, 'tging vroeger zonder dit, doch 't ging ook j als zij er niet waren 't zal nog gaan als ze zullen weg zijn, maar zonder al de nieuwe, noodige inrichtingen zou het niet wel meer gaan. Katholieke Jonge Wacht. Waarschijnlijk zon- I dag toekomende 18 Feb., algemeene vergadering; de tooneelafdeeling begint in leven te komen, alles legt goed aan. -Voordracht door M. Muyssen, in het Paradijs, eerste voordracht op heden zondag om 4 ure. On derwerp oordeelkundige bemesting. Zondag laatst, was er vergadering in de school, voor de pensioenen ziekengildeveel te weinig volk was er om de verslagen nopens 't afgeloopen dienst jaar te aanhooren. Meester Rogiers deed alles klaar uiteen en deed bijzonder uitschijnen, wat de leden, geboren vóór 1872, van het katholiek gouvernement te verwachten hebben. 'T is toch onbegrijpelijk hoe niet alle werklieden, bij de ziekengilde aangeslo ten zijn. De leden betalen ran de gilde 6 fr. 'sjaars, de gilde verschaft hun daarvoor onderstand en doktoor voor ieder aange sloten lid betaalt de gilde aan doktoor, herverzeke ringskas en pensioenkas 6,10 fr. 'sjaarsdan moet ze nog de geldelijke hulp aan de leden in geval van ziekte verleenen en dit alles vooi 6 fr. die ze ontvangt en niettegenstaande dit alles heeft de gilde dit jaar een overschot van bij de 200 fr.. Dit kan niet zijn zal iedereen zeggen, en toch is het zoo en dit dank aan de werking van Mr Rogiers. j Verleden week had hier een aandoenlijke plech tigheid plaats. Heer Abel Ennaert, student in de wijsbegeerte, aan het Klein-Seminarie te Rousselae- re werd door zijne studiemakkers tot zijne laatste lustplaats gedragen. Degenen, welke de overleden i student als Superior, Bewaker en Leeraar gekend I had, deden hem uitgeleide. Op 't kerkhof, werd door Heer Bruno Neirynck in den naam der klas, den volgenden afscheidsgroet uitgesproken Beste Makker, Nu wij, uwe medestudenten, U tot uwe laatste rustplaats gebracht hebben, kunnen we niet scheiden z nder eenen laatsten afscheidsgroet aan U, die ge durende vier jaar in ons midden geleefd hebt. Het zal voor ons de. vervulling zijn van een strenge plichten tevens een blijk van ons aller genegenheid, U een laatste hulde te brengen. Een laatste hulde zeg ik, doch geen vleierij of ophemeling, neen Ge waart daartoe te nederig. Ook geen praalvertoon 1 van woorden, neen Op zulke omstandigheden moet men hert alleen laten spreken. Abel, we mogen het hier bekennen gedurende de langdurende en pijnliike ziekte, die U na acht volle maanden ten grave sleepte, hebben we dag uit dag in voor U gebeden, en zoo dikwijls hebben we ge dacht op den vriend, wiens plaats onder ons ledig bleef, die met ons had moeten zijn, in studie en spel, maar die zoo ver van ons op 't ziekbed neer- gekluisterd lag. A's wanneer het gebeurde, dat uwe ziekte U niet al te zwaar temeerdrukte, dan dacht ge nog op een brief voor uwe oude makkers en altijd vond ge nog hert en moed genoeg om te schrijven Tot later, beste Vrienden, tot 't naaste jaar, als't God belieft...» Doch we plooiden den brief toe en we dachten bij ons eigen, Neen, niet tot 't naaste jaar, maar... tot in der eeuwigheid En toch, beste makker, ofschoon we er ons sedert lang aan verwachten, toch heeft het nieuws van uw afsterven de gansche klas diep getroffen. En niet te verwonderen 1 want wie het ondervon den heeft, hoe zoet het is te leven broeders onder een, deze zal verstaan, hoe pijnlijk het verlies valt van iemand, die met ons en onder ons strijdveerdig stond in den kamp voor 't goede. Doch is er iemand uit ons midden 'weggemaaid, wij allen, die overblij ven, zoo leeken als toekomende priesters, we vlech ten onze handen ineen r nder het kruis des Heeren en hier, Abel, op den rand van uw graf, beloven we plechtiglijk te lijden, te str ijden en ja gelijk gij, te sneven voor 't welzijn van ons Kristen Vlaamsche Volk, dat Volk, waarvoor ge eensdaags hooptet priester te worden en uw leven ten beste te geven Ja gij hadt het beste deel verkozen, doch de mensch mikt, en God schikt en werd het U niet gegeven uw leven lang te arbeiden in den wijngaard des Heeren, 't is dat God U vroeg rijp genoeg in verdiensten gevonden heeft, om U de poorten te openen van zijnen schoonen Hemelterwijl wij mis schien nog lange jaren zullen moeten strijden ja misschien wel tot, gebogen onder den last der jaren, het afgesloofd lichaam zal bezwijken. En daarom vragen we U, Abel, - en zekerlijk ge zult het doen, ge waart immer zoo goed voor ons daarom vragen we U, bid voor ons bij den Heer daarboven, opdat we zouden mogen sterk staan en we, in den verwoeden strijd tegenover het kwaad, de zege zouden voor ons hebben Beste Vriend, we hebben het te zamen gelezen, hetgeen de groote Vlaamsche dichter gezongen heeft Het leven is een' Krijgsbanier, door goede cn kwade dagen gescheurd, gevlekt, ontvallen schier, kloekmoedig voorwaarts dragen. Het leven is... geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen het leven is de Kruisbanier tot in Gods handen dragen Gij hebt die verzen doorvoeld, doorleefd wij hebben ze enkel gelezenEn zeggen, Abel, dat ge zoo edele plannen in 't hoofd droegt, ja dat ge hooptet eensdaags priester te worden en zielen te winnen voor den Hemel Dat ge zoudet priester wordenlMaar 'twas de droom uwer ouders, broeders en zusters, en niets, wel neen! niets viel hun te lastig, noch geld, noch werken, noch moeite, neenniets was hun te veel, alles scheen hun toch zoo licht, omdat ze hoopten eensdaags, o blijdste van de dagen, onder hun nederig dak Gods priester te zien binnentreden, Gods priester, die voor hen ging zijn een steun en aan wien ze gingen mogen vertellen en mededeelen en liefde en leed. Doch de Heer heeft er anders over beschikt Zijn name zij gezegend Wat gij, beste makker, gedurende uwe pijnlijke ziekte doorstaan hebt, dat weet enkel de Heer van hierboven, want, neen, altijd klagen, dat wildet, dat kondet gij niet, ge droegt liever den last ten volle en ten einde, en ofschoon het lijden in uw binnen ste brandde, toch, uit eene heilige naastenliefde t >ondet ge U nog vriendelijk voor eenieder. Nooit zullen we den dag vergeten, toen we, de gansche klas, verleden zomer, in pleziertocht naar Kemmel kwamen, en gij, toen we voor uw huis voorbijtrokken, voor 't venster kwaamt, om uwe makkers een laatste maal minzaam toe te lachen, toe te lachen, Abel doch inwendig moest uw hert bloeden, alswanneer ge die levenslustige bende zaagt voorbijtrekken-doch, ge hebt geleden en ge zwegen. Geleden en gezwegen, Abel, dit hebben ook uwe ouders, broeders en zusters gedaan de tranen, die ze op heden laten vloeien, hebben ze lang verkropt, want ofschoon het in hun herte ging toonden zij zich altijd blij en opgeruimd in uwe te genwoordigheid, uit vrees van uw lijden te verster ken en gij... och arme ofschoon het lijden U sa- menwrong, ge vondt in U nog de kracht om uwe ouders toe te lachen, want gij ook, ge zaagt dat het reeds zoo zwaar viel voor hen, en gij ook, ge hebt gezwegen en geleden, dit echter niet gepraamd door tnenschenliefde, o neen, geen kracht ter wereld had dit gekunnen, maar enkel en alleen de kracht gele gen in de bovennatuurlijke liefde van onzen Katho lieken godsdienst, en in 't Heilig Hert van Jesus, dat ge zoo dikwijls mocht op uw hert drukken in de heilige Communie, het H. Hert van Jezus, waar aan ons gezegend Klein Seminarie is toegewijd. Enkel op 't laatste van uw leven, alleen toen ge gevoeldet dat ge den kelk van 't lijden ten volle ge ledigd hadt, en wanneer ge ternauwernood nog kon det spreken, dan hebt ge gezegd, dat ge eindelijk verlangdet om naar den Hemel te gaan. O Abel wij mogen het zeggen, ge zijt een jon ge martelaar, niet gestorven neen in bloed en ge weldenarijen, maar eene dier koene Kristene zielen, die hunne marteling doorstonden met maanden lang in stilte en gelatenheid te lijden en te worstelen te gen den dood. Doch r.u is dit alles voorbij Ge hebt geleden, ge hebt gestreden, ge hebt gezegevierd. En wanneer uwe schoone jongelingsziel, gelouterd door 't lijden zal gekomen zijn voor den Heer, Die eens uw jeugd en leven vroeg, dan zal Hij U gezegd hebben Mijn zoon, reeds lang genoeg geboet, kom binnen in het rijk van den eeuwigdurenden vrede En dien eeuwigdurenden vrede wenschen we U, Abel, als afscheidsgroet. Lieve Vriend, vaarwel Doch troosten we ons, 't is niet de vaarwel der genen, die geen geloof hebben, o neen Het schei* den ware al te wreed. Maar we weten dat voor Kristene menschen, er hoop is op een beter leven, en daarom mogen we dit woord uitspreken, dat zoo zoet is voor uwe familie en voor ons allen, het hoopvolle Tot wederziens Ja, tot wederziens binnen enkele jaren En nu, beste makker, zegenen U vader en moe der voor de laatste maal en zeggen inwendig:» Abel, lieve jongen, God zegene U, en God beware U Onder den zegen uwer ouders, zijt ge ter wereld eekomen, onder den zegen uwer ouders, zijt ge 't Eeuwig Leven binnengevaren. Wij, uwe medestu,- j denten, we zeggen voor laatsten groetSlaap

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2