Katholiek "Volksgezind öleekblad Het is Tijd! Christen Vlaamsch Verbond BINNENLAND BUITENLAND Oorlog taction Italië en lurkije Kerkelijke Kalender. CARNAVAL KONGO DERDE JAAR N° 8 Wekelijksche Oplage 5 500 nummers ZONDAG 18 FEBRUARI 1.912. TELEFOON N° 137 G. Bras-Tavernier, Het is tijd met voorzichtigheid en vast beradenheid de werking te beginnen Het is tijd niet stil, taai en rusteloos werken den strijd aan te gaan voor de Katholieke Partij. Het Ypersche Volk - (dat binnen kort de 6000 nummers wekelijksche opla ge overtreffen zal)—telt sedert driejaar van hier een macht van vrjenden, een niacht yan katholieke werkers dje ongeduldig vrachten oni de kieswerking te beginnen, hardnekkig voort te zetten en te doen eindigen met eene zegenrijke overwinning. Van wege die vrienden uit alle gemeen te van het Arrondissement kwam ons de mare toe: Het is tijd Het Ypersche Volk deelt- ten volle hunne zienswijze en roept tot allen: het is tijd Wij meenen wel dat het Uitvoerend Comiteit van den Katholieken Bond sedert tijd van hier zich bezig hield met den politieken toestand en met de aanstaande verkiezing. Wij durven verhopen dat eenige noo- dige voorbereidende werking is afgemaakt geweest door Bureel en Comiteit en dat alles gauw in orde zal zijn voor eene Al- gemeene Raadsvergadering van de Afge- veerdigden.. voor een POLL! EEN POLL? ja! Over twee jaar, op de laatste Algemee- ne Raadsvergadering voor de aanduiding van de Kandidaten, hebben de algemeene raadsleden klaar en duidelijk hun wensch —hun eisch-uitgedrukt: in het toekomen de een regelmatige poll te hebben. De raadsleden drukten eenvoudiglijk den wensch en den eisch uit van al de katho lieke kiezers van heel het arrondissement, Alsdan ook heeft de Voorzitter van den Katholieken Bond vast en stellig het toe stemmend ja-woord gegeven. Qeen een van onze katholieke vrienden heeft dat vergeten. Geen een ook is in die kwestie veran derd van gedacht; Wel integendeel, de gedachten zijn nog versterkt: wij begee- ren, wij willen een regelmatigen pollDe achtbare heer Voorzitter ook heeft het gegeven ja-woord niet ingetrokken. Wij meenen daarbij te mogen besluiten uit menige ontvangene briefmaren dat het Uitvoerend Comiteit de kwestie van den poll bepaald vastgesteld heeft voor dc toekomst. De Algemeene Raad—het is te zeggen de algemeene vergadering van Bonds raadsleden en afgeveerdigden van heel het Arrondissement heeft zijn woord te zeggen... een overwegend woordDit woord eens uitgesproken blijft er het Uitvoerend Comiteit over de beslissing van den AlgemeenenRaad uit te voeren! Het woord van de raadsleden en afge veerdigden uit al de gemeenten van het arrondissement is de wensch, is de wil van al de katholieke kiezers! Het woord van de raadsleden en afge veerdigden is de uitspraak van de alge meene katholieke gedachten en verlangens waarvan eerst en vooral moet rekening gehouden worden De Katholieke Bond heeft zijne standregels. Ons dunkens, voor het inrich ten van een regelmatigen poll die aan eikendeen voldoening geeft en de sterkte uitmaken zal van de katholieke toekomst moeten sommige artikels van die standre gels wijzigingen ondergaan. En nog eens om die wijzigingen aan de standregels toe te brengen moet den Al gemeenen Raad geraadpleegd worden. De standregelen moeten gewijzigd wor den volgens de aanduidingen van den Al- gemeenen Raad d. i. van de Algemeene i vergadering van raadsleden en afgeveer- j digden. j Als te veranderen standregels stippen wij aan Art. 10 en Art. 11. Artikel 5 der Standregels zegt welke de leden zijn van den Algemeenen Raad le den van rechtswege, leden afgeveerdigden benoemd door de plaatselijke comiteiten. Welnu, die leden zijn het, in wie de ka tholieke kiezers hqn betrouwen stellen, die voor last hebben de kandidaten voor de kiezingen aan te duiden voor dewelke dan alle katholieke kiezers als één man kun nen stemmen. Volgens Art. 10 is het eerst en vooral het Uitvoerend Comiteit dat van rechts wege de kandidaten opzoekt en voordraagt ter goedkeuring van den Algemeenen Raad, Dit nu daargelaten dat dit recht niet eerst en vooral aan het Uit oerend Comi teit maar aan den Algemeenen Raad moet toebehoorenindien men Art. 10 zoo verstaat dat het Uitvoerend Comiteit de lijst der kandidaten vaststelt en daarna in Algemeene Raadvergadering (na eenige woordenwisselingen en opwerpingen) bij handgeklap doet aanveerden... dan moet men bekennen dat zulke manier van wer ken niet ernstig is maar schadelijk voor de partij. Hoe gemakkelijk wordt zulke kandidatenlijst in het Uitvoerend Co miteit opgedrongen door een kleine groep, soms door een enkelen per soon. Ons inziens, indien de standregelen dit recht aan het Uitvoerend Comiteit blijven toekennen, dan zou het enkel mogen zijr: ten minste op eene volgende wijze het Uitvoerend Comiteit zou bv. driemaal zoo veel namen voordragen als er kandidaten en plaatsvervangers noodig zijn. Onder al die voorgestelde namen zouden de raads leden en afgeveerdigden kiezen bij ge heime stemming die dragen zou, niet al leen op den keus, maar ook op de volg orde van voorstelling der kandidaten. Zulke of soortgelijke wijziging aan art. 10 zou geenszins beletten dat er ook van rechtswege voorstellingen gedaan wor den volgens art. 11 door groepen kiezers (raadsleden of te niet, als het maar bonds leden zijn) Dit recht van voorstellingen te doen erkennen wij eerst aan de raadsle den en afgeveerdigden die spreken in naam van het katholiek kiezerskorps. Alle voorgestelde namen, gelijk door wie, zouden op gelijken voet—bijvoorb. volgens alphabetisch orde—aan de stem ming van den poll onderworpen zijn. Voor hetgeen het getal der noodige onderteeke naars van voorstellingslijsten ^betreft dit kan er wellicht nog door wat het tijd stip van voorstellen betreft ware het mis schien beter te zetten ten minste twee maanden voor de kiezing wat de tijd van raadsbeslissing betreft, is zes weken vóór de kiezingmogelijks wat laat. Dit zijn 'osse gedachten welke Het Y- persche Volk zich toelaat mee te dee- len ten bate der Katholieke Partij, met de wensch erbij dat eene allernaaste Alge meene Raadsvergadering erover beslisse en een regelmatigen Poll vast stelle. 't is verkwisting van gezondheid 't is armoede in 't werkersgezin 't is verdierlijking van groot en klein. Welke mensch van zijne waardigheid bewust, kan dat zonder tegenspreken aan zien Welke ouders, bezorgd om de zedelijke opvoeding hunner kinders, zouden niet met ons eischen dat policie en openbare overheid met klem en kracht de wet en de verordeningen doen handhaven. C. V. V. De Carnavaldagen zijn daar Wat heeft de openbare zedelijkheid dan al niet te lijden, dank aan het zwijgen van vele menschen die in hun hart de lieder lijke uitzinnigheden van die dagen veroor- deelen 1 Dagen van nering, huilen misbakkene volksvrienden, 't En is niet waar, antwoordt de eerlijke en deftige herbergier, want de kroegjesbaas verkoopt dien dag zielen ver gift. 't En is niet waar, antwoordt de kleine burger, want dien dag werd het geld weg gegooid dat aan mij moest betaald geweest zijn, en waarachter ik nu te vergeefs zal mogen loopen. Carnavalgezwier 't is zedeloosheid in kleeding, in woord en lied; 'tis schaamtelooze dronkenschap; De toestand schijnt wel niet veel ver anderd te zijn in deze laatste acht dagen. De Italianen blijven meester van de kust en de Turken en Araben liggen, gerust, hun gewoon leven levende, hoog in de ber gen en de valleien die hen beschutten en alles geven wat ze noodig hebben om te leven. Toch werd er nieuws rondgestrooid over een groot en voortdurend gevecht dat te Engadi geleverd zou worden. Wel blijven de Italianen meester van de stad, maar de levensmiddelen geraken er uitgeput, de stad kan niet wel nieuwe eetwaren ont vangen, daar ze bijna omsingeld is door de Turken, en de wanhoop begint er meester te worden van de bevolking. Een groot Italiaansch politieker sprak onlangs zijne meening uit over den oor log. Hij zeide er het volgende van De Turken en Araben verschanst in hunne bergen, wagen nu en dan eens een uitval tegen onze troepen. Naar het schijnt wor den ze telkens afgeslegen, maar dat bewijst toch dat zij het niet opgeven zij willen den oorlog in 't lange [trekken, en kunnen j het gemakkelijk doen daar zij over genoeg Igeld en voorraad en manschappen be schikken. De Italianen integendeel, die eerst geestdriftig waren en den oorlog met de Turken aanzagen als een kinderspel wor den wat moedeloos, daar zij daar altijd moeten blijven liggen in hun forten terwijl ze weten dat de vijand verderop is, en aan een anderen kant durven zij hem daar niet gaan bevechten. Maar zulk een oorlog voeren kost geld, en Italië is nu juist zoo rijk niet, en zal waarschijnlijk geen jaar lang den oorlog kunnen uitzien, terwijl de oorlog om hem tot een gelukkig einde te brengen, ten minste twee jaar zal duren. En veronderstelt nu dat Italië den oor log wint, wat dan Zal Italië wel dat nog woeste land kunnen of willen kolonisee- ren? Want daartoe is er niet alleen geld, maar ook nog leven noodig, jong kracht vol leven. Welnu het Italiaansche volk be zit wel misschien de kapitalen, maar 't mist die kracht, die energie, dat leven. Daarom was het, zegde hij, een dwaasheid voor Italië dien oorlog aan te gaan. Zoo spreken er reeds velen in Italië. De eerste geestdrift is wat gekoeld, en alhoe wel wij waarschijnlijk deze week nog zul len vernemen dat de Italiaansche Kamer de aanhechting van Tripolitanië bekrachtigd heeft, toch zal men daaruit niet mogen be sluiten dat de Italiaansche Turksche Oor log een einde heeft genomen, en dat Italië erin den eindzegepraal gewonnen heeft. De Chineesche Republiek. geschiedenis. Zal 't nu zoo het geval zijn in China? Zeker waren de Chineezen de Mandchous moede, maar 't gedacht van een Keizer aan 't hoofd van den Staat, aan wie men gehoorzaamde als aan een Ood zal uit 't hoofd van den niet-modernen Chi nees niet zoo licht weg te goochelen zijn. De toekomst zal ons daarover veel leeren. KAMERNIEUWS. De belangrijkste gebeurtenis van deze laatste dagen is voorzeker het einde van de werkstaking in Borinage wat te danken is aan ons Katholiek landsbestuur. Reeds hadden onze ministers met M. de Broqueville aan 't hoofd getracht eene overeenkomst te bewerken tusschen patro nen en werklieden, maar vruchteloos. Van deze week Dinsdag heeft onze minister van nijverheid M. Hubert een wetsvoor stel neergelegd waarbij wordt vastgesteld dat in de streken van het land waar het 't gebruik is het loon per week te betalen er maandelijks mag en in een maal eene afhouding van 2, fr. 50 gedaan worden op de rekening van iederen werkman, zonder onderscheid van ouderdom. Dit geld dient om het pensioen der werklieden te maken. Het wetsvoorstel waarvan de stem ming met hoogdringendheid gevraagd werd, werd met algemeene stemmen der 142 aanwezige leden aangenomen. De liberalen konden het toch over hun hert niet krijgen het bestuur geluk te wen- schen, zooals de socialisten het deden Door die wet is het aan de bazen goed mogelijk de wekelijksche loonbetaling voor de werklieden te behouden ook heb ben de bazen getelegrafeerd aan Minister Hubert dat zij de wet toetreden en de wekelijksche betaling aan de werklieden behouden tot groot genoegen van de mijnwerkers en van het gansche land. Ee- re en hulde aan het katholiek landsbe- stier dat een perel te meer aan zijne kroon mag hechten en dat zoo goed weet op vredelievende wijze de belangen van pa tronen en werklieden overeen te brengen tot meerder welzijn van eenieder. - -li Sedert Maandag bestaat de Chineesche Republiek nu voor goed. De Keizer en de Keizerin hebben in heel bevallige en be leefde bewoordingen laten weten dat zij afstand doen van hun troon en de repu bliek erkennenen... dat ze nu op hun ren ten gaan leven Yan-shi-Kaï heeft het gedaan in hunnen naam. Ook is hij het die van den keizer en de Keizerin de opdracht|gekregen heeft nu een republikeinsch bestuur te vormen. Indien er daartoe iemand in staat is in China, dan is het wel Yan-shi-Kaï; maar of hij er toch zal in slagen de republiek op vaste voeten te doen gaan kan nog betwij feld worden. Immers men maakt geen gou vernement zooals men wil indien de ge dachten en gemoederen daartoe niet bereid zijn, kan men wel voor korten tijd een nieuw bestuur oprichten, doch 't vergaat even ras als het ontstaan is. Zoo leert de De Paters van Scheut bezorgen in Bel- giseh Kongoland 1.504 weezekinderen. In hunne verschillende Godshuizen verblij ven tevens 602 oudjes. Verpleeghuizen en armenapotheken worden van jaar tot jaar vermenigvuldigd. De missiën onder het bestuur van Mgr. van Ronslé alleen heb ben 17 armenapotheken. In het Missiege bied van den Z. E. P. Cambier zijn 19 huizen voor slaapzieken. De koene apos tolische prefekt van Kasaï is thans bezig een groot gasthuis voor de slaapzieken te bouwen. In het hoogst eenvoudig zieken huis van St. Josephs Luluaburg worden, dooreen genomen 400 slapers moederlijk verpleegd door de Zusters van Liefde uit Oent. Dokter Monard de la Charette, als mede verschillende Paters die de lessen der tropische geneeskunde hebben gevolgd en onder wie ook verdient gemeld te worden de Z. E. P. Cambier zelf, die twee jaar geleden de allereerste was om deze lessen bij te wonen—wijden zich ook toe aan de opbeuring dier ongelukkigen. In het eerste artikel van de laatste aflevering der Missiën van Scheut Uitvoer van Anticlericalismus danken de Zendelingen zijne Excellentie Minister Renkin om het meesterlijk antwoord waar door hij recht gedaan heeft van de beschul digingen, door den meest Ketterschen haat tegen de Missionarissen van Bel gisch Kongo samengeraapt. Zij danken al le Katholieken om de grootsche betoo gingen ter eere der zendelingen om ze over dien smaad te wreken en eindigen De missionarissen zullen hun gebeden, werken en dood opofferen voor de bekee ring van hun vervolgers en zullen voort gaan met hun heilige zending te vervullen, tot Oods eer en 't geluk der menschen. Hun verlangen is alleen de Kongoleezen 1 te leeren Ood te eerbiedigen, zich zeiven en de andere. Buiten die hebben zij ef geen. maem&B Al wat opstel,(aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlijke aankondigingen: 1 frde reke, Qroote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 18 Februari.-Quinquagesima.— Mis van den Zondag. In de mis gedachtenis van fi. Simeon, bisschop en mar telaar. Quinquagesima is de laatste Zondag voor de veertigdaag- sche vasten. De dagen van het lijden en den dood van onzen Ver losser naderen. Het Evangelie kondigt deze droevige gebeurte nissen aan en verhaalt Jezus laatste wonder. In het Epistel geeft de Heilige Paulus een kort begrip van de leer des Meesters. Evangelie van den Zondag.-In dien tijd nam Jezus de twaalf tot zich en Hij zeide hun: Zie, wij zullen naar Jerusalem opgaan en alles zal volbracht worden, wat er geschreven staat door de propheten over den Zoon des raenschen. Want Hij zal aan de heidenen overgeleverd worden, Hij zal bespot, gegeeseld en bespogen worden, en nadat zij Hem zullen gegeeseld hebben, zullen zij Hem dood jn en tenderden dage zal Hij verrijzen. Maar zij begrepen er niets van, dit woord, was voor hen verborgen en zij verstonden niet, wat er gezegd was. Nu gebeurde het, als zij Jericho naderden, dat een zekere blinde langs den weg zat te bede len. En als hij de menigte voorbij hoorde gaan, vroeg hij wat dit was. Zij zeiden hem nu, datjezus de Nazarener voorbijging. En hij riep, zeggende: "Jezus, Zoon van David, ontferm U mijner,,. En zij die vooraangingen berispten hem, opdat hij zwijgen zou. Doch hij riep nog veel meer: Zoon van David, ontferm U mij ner En Jezus stilhoudend, beval, dat hij tot hem gevoerd zou worden. En als hij genaderd was, ondervroeg hij hern, zeggende: Wat wilt gij dat ik u doen zal En hij zeide Heef, dat ik zien mag. En Jezus zeide hem Zie, uw geloof heeft u gezond gemaakt.En aanstonds zag hij en volgde hem, terwijl hij Ood verheerlijkte. En al het volk dit ziende, gaf lof aan God. Maandag 19.—Verschijning van O. LVrouw te Lourdes ^feest verzet van 11 dezer). Dinsdag 20.-//. Eleutherias, bisschop. Qedurige aanbidding it Zantvoorde. Woansdag21.- Asschen-Woensdag. Vandaag begint den grooten Vasterr; vandaag ook wordt den huwelijkstijd gesloten. Donderdag 22.-5. Pietefs Stoel te Antiochië. Vrijdag 23.-De Doornen Kroon van O. H. J.-C. Zaterdag 24.-//. Hilarius, bisschop en kerkleeraar. (Feest uitgesteld van 14 JanuariJ. ART. 10. Het Uitvoerend Comiteit is belast met de kandidaten en plaatsvervangers op te zoeken voor de Wetgevende Kamers en ze voor te dragen aan den Algemeenen Raad die beslist over den keus en de orde van voorstelling der Kandidaten. ART. 11.-De Kiezers, die deel maken van den Bond, mogen aan het bureel kandidaten volgens hunnen keus en de orde der Kandidaten voorstel len zij zullen hunne voorstellen, geteekend door honderd kiezers doen geworden aan den Voorzit ter, twee maanden voor de Kiezing. Het bureel zal deze voorstellen, alsmede deze van het Uitvoerend Comiteit, onderwerpen aan den Algemeenen Raad, die beslist ten minste zes weken voor de kiezing. De Vastenavonddagen zijn daar weer. leder jaar sedert 't bestaan van Het Ypersche Volk heb ben wij protest aangeteekend tegen de baldadighe den van die zottemansdagen. Wij hebben bestuurlij ke maatregelen gewenscht doch tot hiertoe niet be komen. Daarom laten wij den moed niet vallen, in tegendeel wij zijn met meer moed nog bezield nu het Christen Vlaamsch Verbond van Yper weer aan 't leven is. Wij werden om onzen strijd tegen de maskeraden verleden jaaj uitgescholden door Progrès en Weer galm. Dat is een eer voor ons door die bladen uit gescholden te worden. Immers het is voor ons een bewijs dat wij den goeden strijd strijden. Wij herinneren ons nog dat men ons dorst op werpen dat de Vastenavonddagen in gezonde leu te gevierd werden. Gezonde leute Gezond voor 't lichaam Zou er iemand durven verzekeren 1) dat er nog niemand op Yper's kerkhof ligt ten gevolge van die gezonde leute 2). dat geqn anderen op weg zijn naar het kerkhof ten gevolge van die gezonde leute Gezond voor de ziel Zou er ierpand durven verzekeren 1). Hoeveel jonge lieden, ja ook getrouwde man nen en vrouwen hunne eer en deugd met hunne voeten vertrapten op die dagen 2). Hoeveel jonge lieden alsdan voor goed den weg van hun ongeluk insloegen Daarbij zouden wij eens willen weten hoeveel bit tere tranen die dagen gekost hebben aan vaders en aan moeders. Willen wij eens eene staalke geven van't geen eene moeder lijden kan op Vastenavond F Een arme vrouw was ziek en berecht. Hare bee- nen en gansch het onderste deel van haar lijf wa ren lam, zoodat zij, op geener wijze, haar eigen ver helpen kon. 't Was Vastenavond! De zoons gingen maskeren en de vader trok naar de herberg. Een dochter van ongeveer 18 jaar bleef te huis bij moeder. Jamaar, als 't zeven van den avond was kon 't die dochter ook niet meer uithouden gepint gelijk een prijsbeeste trok zij naar het bal en liet haar onge lukkige moeder alleen. Ze maakte veel gezonde leute en bleef weg tot na middernacht. Moeder durfde een klein bemerkingske maken toen ze te huis kwam. 't Lieftallig meisje schoot moeder op, bitsig en barsch. De verlamde moeder had, sedert uren, hulpe en zorg noodig. Ze durfde 't zeggen aan haar kind. Maar 't antwoord was Creveer in uw vuilig- heid, gij... gij...wij durven hare woorden nut herhalen. 't Meisje, dat te veel gezonde leute gemaakt en te veel glazen bier gedronken had, ging slapen, terv ijl moeder schier versmachtte in haar snikken. Rond den morgen kwamen vader en zonen één voor één te huis,'allen smoordronken. Niemand bekommerde zich om de arme lijderes, zelfs niet om haar een teugje water te geven, en zij. zij durfde geen woord spreken. In den voormiddag vond eene zieke zuster haar n9g liggen in hare vuiligheid, en zij, zij deed nu, uit liefde tot Ood en tot den lijdenden medemensch, wat de kinderliefde sedert lang had moeten doen. Den volgenden nacht stierf die vrouw. 't Was zeker ook wel ten gevolge van al te ge zonde vastenavondleute Eerlijke lieden, hebt afkeer van het maskeren, zwicht u hetzelf te doen blijft liever thuis deze avonden in gezond verzet aan den huiselijken heerd. «éL

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1