I Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging J YPER an ARRBNDISSEMENI L Nieuwjaarsgiften «eer den Paus M if IrH i i II J II 1 uil I fï Directeur-Eigenaar Nieuwe Schouwburg-Loge B. DELMONTE De Schouwburg-Loge B. DELMONTE YPER Groote BETOOGING CJ riston VroiiwtnM SfeM v±S I St-Maartens Hoofdportaal. Koninklijke Fanfare POPERINGHE WERVICK li Werkman en... Helmet, Sehaerbeek! Ie Bedrijf STAD YPER KATTE FE EST—GROOTE FOOR. II M M T i I M f{|\ i I i Kantoor van Administratie2t Sweelwickstraat, 9, Amsterdam Telefoon Intercommunaal 9627. De aanstaande Foor van de Ypersche Kattefeest zal dit jaar een tot hier toe onbekend sucges hebben gezien het bezoek van de nieuwe Schouwburg- Loge van de Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging, Directeur-Eigenaar B. DELMONTE. Maandag 19e Februari aanstaande om 5 1/2 u. 's avonds in 't katholiek Volks huis te Yper ter eere onzer Missionarissen ina Kongo. Zullen de betooging bijwonen en er het 'oord voeren Zeer Eerw. Pater Declercq, assistent van den algemeenen overste der EE. Paters van Scheut. Zeer Eerw. Pater Vermeersch, Jezuiet. Zijne hoogweerdigheid Mgr Roelens, Bis schop in Opper-Kongo. De gevierde en vermaarde volksrede naar M. Demunnynck uit Gent zal ook het wOord voeren. Allen dus naar het katholiek Volkshuis °P Maandag 19 Februari aanstaande. On der de beleedigde missionarissen zijn ook •Derlingen! VRIJE INOANQ in de zaal. Kinderen worden niet toegelaten. Genummerde kaarten zijn verkrijgbaar aan 1 fr. den zondag 18 Februari in den Katholieken Kring van 11 u. voormiddag tot 12 1/2 ure, en den maandag bij druk ker Tyberghein-Fraeijs in de Hondstraat. Om 7 1/2 u. zal de vergadering geëin digd worden. Het Avondfeest der K. J. W. ZONDAG RUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 18 Februari J. DECHIEVRE, Statiestraat, n« 15. Dickebusch. Dranoutre. V' 8.' V P |f t i. V OPGERICHT IN 1892 Dit reizend theater of beter die Schouwburg-Loge is ingericht zooals er nog nooit een in gericht werd en er nooit een de Ypersche Foor bezocht. Het Tooneei-Gezelschap van den IV. H. B. Delmonte bestaat uit de beroemdste spelers, allen eerste Nederlandsche krachten. In de West- Vlaamsche streek is B. Delmonte's Schouwburg-Loge niet heel en al onbekend daar zij verleden jaar met een buitengewoon succes in 't Kortrijksche optrad. Aldaar is zij hervraagd. Ongetwij feld zal het Succes op de aanst. Ypersche Foor van de Kattefeest, dit van Kortrijk nog overtreffen. Het repertoire van B. Delmonte's Tooneelvereeniging bestaat uit de nieuwste en schoonste tooneelspelen en kluchten. Dit repertoire— M. B. Delmonte heeft de eer ervan het Ypersch publiek de verzekering te geven-bevat absoluut niets wat in strijd is met de goede zeden, met den godsdienst, met de politiek. Daarbij is de Schouwburg-Loge, zoo wat tooneel als zitplaatsen betreft schitterend gemon teerd. De artisten spelen de stukken af in een décor, waarvan de rijkdom en de pracht samen gaan met de beste goesting en de ware kunst. De toeschouwers vinden aan \erschillige prijzen, de gemakkelijkste en bestbezorgde plaatsen waarvan de moeilijksten zullen, niet alleen tevreden zijn, maar den uitbundigsten lof uitspreken. Hebben de Yperlingen reeds een groote variëteit gehad van kunstvermaken, toch nooit kregen zij tot hiertoe de gelegenheid van een kunstvertooningen welke gedurende de Kattefeest hun zal gegeven worden door Ouders, leert aan uwe kinderen gehoorzamen, zich inspannenzich beheerschen, en hunne lage be geerten overwinnen. O moeders Gij hebt 't verstaan, het huiselijk ge luk hangt grootelijks af van uwe handelwijze-Doet uw plicht. Na de zoo klaaruiteengezette en praktische voor dracht, die alle aanwezigen en bijzonderlijk de moe ders trof, bedankte de E. H. Proost de achtbare voordrachtgeefster voor hare zoo nuttige wenken en zette al de leden aan ze ten huize in werking te stellen. Hij stuurde nog een woord van dank aan al de aanwezigheden, inzonder aan den Z. Ej H. Deken en heeren onderpastoors, die door hunne tegenwoor digheid toonden welke groote belangstelling zij stellen in den Christen Vrouwenbond eindelijk drukte hij den wensch uit dat de Christen Vrouwen bond mochte in ledental immers aangroeien, en gezegend worden in zijne werkingen onder 't wijs beleid van de ieverige voorzitster Mevr. Struye, door de moedige werking der edelhertige Dames en Jufvrouwen, met de milde ondersteuning der eerele den - en 't betrouwen en de standvastigheid der werkende leden, tot meerder welzijn en geluk der stad van Yper. Sint Piptpn Fnnfarp Het vrienden feestje, door het Jlllt rieicia rdllldlc. Beheer der Sint-Pietersfanfare, op Zaterdag, 10n dezer, gegeven had eene gansche schaar jonge lieden vergaderd in het lokaal van St Pieter's jongelingskring... Het levendige gezelschap werd vereerd door de tegenwoordigheid van de Eerweerde Heeren Delaere pastor, Leys. Roose en Willaert, geestelijken der parochie, en menige ande re heeren Verscheidene muziekstukken werden door de le den van het gelegenheidsmuziek, onder de zwierige leiding van hunnen kranigen bestierder, den heer C D'Haene, met kunst uitgevoerd Nu eens waren het de levendige en machtige akkoorden eener op beurende marsch, dan de zoete en kweelende droo- merijen eener wals of polka, die de feestvierende toehoorders begeesterd deden toejuichen. Friquet-Friquettepolka voor 2 bugels, zoo kundig vertolkt door de heeren Eug. Schreel en M. Vandamme, oogstte veel bijval en getuigde eens te bond eene algemeene vergadering in St-Michiels- mecr van de kllnstvolle smaak en groote behendig- school. Door het toedoen van hét werkzaam Bestuur was Mevr. De Vreeze, bestuurdster der vrije huis- I houdschool van Gent afgekomen om een voordracht j te geven aan onze vrouwen, over de Hoedanighe- den der christene Huismoeder De vergadering is opperbest gelukt. Niet alleen werkende-, eere- en beschermende leden, maar ook meisjes en vrouwen Men mag de inschrijvingen sturen aan het bureel x;; va*i Het Ypersche Volk of aan M. Leo Mallié, schrijver, 7, rue de la tête d'or, Doornik. Mevrouw de Gheus d'Elzewalle E. H. Desmedt pastor Voormezeele lufvr. Silvie Canniere De congregatie der jonge dochters van Elverdinghe 70,00 Naamloos van St-Jan bij Yper 5,00 50,00 25,00 5,00 hei i der twee uitvoerders. Eenieder drukte de hoop uit beide jeugdige muziekanten nog meer te mogen bewonderen 1 Dc lauweren van het feest werden geplukt door den heer Pr. Demey van Roeselaere, die in de uit- eere- en voering van Don Pasquale fantazia en In Ar dennen herderstooneel voor Hobo of te schalmey bij de vereeniging nog niet aangesloten, hadden aan heeft bewezen dat hij, jong en vol wilskracht veel den oproep beantwoord, De Z. E, H. Deken en de talent bezit om eens op zijn speeltuig, kunstenaar te EE. HH. Onderpastoors van stad vereerden de zit- worden. ting met hunne tegenwoordigheid. Na het gebed,! Op't einde der feestvergadering dankte de Eerw. de achtbare voorzitster, Mevr. Struye, opende de Heer Leys de talrijke aanwezigen voor hunne ver- vergadering. In hare gemoedelijke en klare aanspraak eerende en aanmoedigende tegenwoordigheid Hij bedankte zij de leden van den bond en al de aan- stuurde een bijzonderen dank aan de ieverige leden wezigen om hunne welwillende tegenwoordigheid der Fanfare en vooral aan den heer Pr. Demey, die, algemeene vergadering van den Christen door zijne kunst, het feest had willen opluisteren. in de Namens het Kristen Vlaamsch Verbond HET BESTUUR Vrouwenbond zij kondigde eveneens aan dat de Hij vraagt dat al de jongelingen, daar tegenwoordig ziekengilde van den Christen Vrouwenbond Nood hunne beste krachte zouden wijden aan den groei zoekt Troost door Koninklijk besluit van 16 De- en blöei der Katholieke Jonge Wacht in de St Pie- cember 1911, wettelijk erkend werd. Zij zette al deters Afdeeling, waarna hij het woord gunt aan den leden aan, jawel om hunne rechten te eischen maar Eerw. Heer Roose. ook om stiptelijk het reglement te onderhouden, en In eene boeiende en indrukwekkende rede, doet a en samen te werken tot welzijn, tot groei en bloei de Eerw. Spreker, Proost van het Christen Vlaamsch van en Christen Vrouwenbond. i Verbond, een warmen oproep tot de jeugd der K. Kleine maar krachtige oproep Kort en bondig, J. W. en, op Maandag 19e dezer om 5 1/2 u. de duidelijk en kruimig Na deze openingsrede, toe- i huldebetooging, die, ter verdediging der zendelin- gejuicht^door^al de leden, gaven de achtbare schrijf- j gen, waaronder verschillige onzer stadszonen, zal tg iiOBd Hpird bondag 11. hield de samenwerkende ■gnu iumiu maatschappij Eigen Heird hare »l£emeene vergadering der aandeelhouders. Wij, merkten op als bestuurleden MM. C. DHuvettere' voorzitter, Fraeijs de Veubeke, Vandenboogaerde, r'*rs, Begerem, Struye, Iweins d'Eeckhoutte en Rae- «k<*lboom, de drie laatste uittredende leden. Dn het verslag van den schrijver, heer Raeckelboom V8:"nemen wij dat Eigen Heird sedert haar ont- an 356.000 fr. uitgegeven heeft aan 128 ontlee- verspreid in 21 gemeenten. In 1911 werden 1leeningen gedaan tot een gezamentlijk bedrag vaH 56300 fr. Op 31 december 11. telde de maat schappij 139 leden met een maatschappelijk kapitaal 49815 fr. gevende 3 o/o interest, dit kapitaal is gevormd door de werkende leden en aandeelhou der. In 't verloopen jaar betaalden de werkende le den 23518,72 fr. waarvan 9574,30 fr. als interest ver schuldigd wasdit maakt dus eene gezamentlijke «Korting van schuld van 13944,42 fr. Het jaar 1911 stoot met een batig slot van 3032,80 fr. waarvan '4$4,45 fr. als dividende aan de aandeelhouders u" betaald wordt, en 1538,35 fr. als reserve gestort wo>rdt. Opmerkzaam is het hoe Eigen Heerd 10 al meer als reserve stort of dat de wet het voor schrijft, zijnde 5 o/o van de winst. x Eigen Heird heeft alzoo reeds een reserve van 87>7,85 fr. De schrijver toonde ook eens klaar het verschil tu=kschen eene samenwerkende maatschappij zooals Tigen Heird waarvan de werkende leden ook aandeelhouders zijn, en gelijk welke naamlooze maatschappij. Verslag en bilan werden met eenparigheid van stammen goedgekeurd. (Vervolgt) ster en Schatbewaarster beknopt verslag over de jaarrekeningen en werking van de maatschappij. De ieverige schrijfster, Jufvr. Corneillie weerlegde meesterlijk eenige aan haar onlangs gedane opwer pingen o. a. c Ik ben gezond, en zoo ik niet ziek word, dan is mijn gestort geld verloren Waarom voor anderen betalen Taal van kortzichtige en eigenbatige zusters 1 Waar is toch op heden de christelijke naastenliefde Zijt gii kloek en gezond, verheugt u, mijne zus ters Dankt God er voor. Maar hoelang zult gij zoo blijven Wie verzekert u dat gij na een paar jaren, na maanden zelfs nog kloek en gezond zult zijn Jeugdig? en sterke men- schen bekommeren zich weinig met de mogelijkheid van ziek te worden. Maar is dat verstandig Is dat voorzichtig Van een anderen kant moet gij beken nen, indien ooit eene kwaal u aantast, dat gij veel te k"rt zult hebben, voor u, en geheel uw huisgezin, zoo gij ten onderen niet gaat. Beste Zusters, voor uitziende vrouwen verzekeren zich tegen alle on gelukken. Zegt nietWaarom voor anderen betalen Maar zullen de anderen ook voor u niet betalen, zoo gij ziek zijt En wordt gij niet ziek, des te be ter voor u. Uw geld is daarom niet verloren. Uw geld heeft gediend tot onderstand van uwe zieke, lijdende medezusters, en gij oefent zoo allerbest de christene liefdadigheid die zegt Steunt en hebt malkander lief». 't Was dan de beurt voor Mevr. De Vreeze te spreken over de Hoedanigheden van de christene Huismoeder. Met gespannen aandacht luisterden onze vrouwtjes naar die zoo schoone, aangename en zoo praktische voordracht. O Moeders Welk een spiegel voorde christene huisvrouw 1 Hoe klaar en vatbaar, wist de Achtbare Spreekster u de groote verhevene taak van huisvrouw voor oogen te leggen, en toonde hoe dat de vrouw de eerste is die kan het geluk in 't huis brengen De vrouw, als echt- genoote, moet weten haren man ruste en ontspan ning geven in het huis zelve dus alles in 't werk stellen om den huiskring gezellig en aantrekkelijk te maken en dat door haren persoon, door huize- üjke orde, reinheid goede keuken, verdraagzaamheid en verstandige liefde, o ja veel kunnen de vrouwen en de jonge dochters er toe bijdragen om den thuis voor man en zonen aantrekkelijk te maken en zoo het familieleven en 't huizelijk geluk in hunne wo ning te doen heerschen. Gelukkige huisvrouw 1 Ge lukkig huisgezin Dan, de vrouw, «a/s moeder,, is de opvoedster van het kind die opvoeding is wel de moeilijkste doch tevens de schoonste en edelste taak, die eene christene vrouw te vervullen heeft. Zorgen voor de gezondheid des lichaams. De statistiek heeft vastge steld, zoo zegt de spreekster, dat een vierde der kin deren sterven voor hun eerste verjaardag, en dat in de arrondissementen Oostende en Yper die kinder sterfte hoogst is geklommen van geheel Belgie. Die aanzienlijke sterfte kan alleen toegeschreven worden aan de onwetendheid, de onervarenheid en aan de domme en gevaarlijke gebruiken waarvan de kleinen de slachtoffers werden. Dat de jonge moeder dus als eerste plicht aanzie, zich op de hoogte te stellen van de regelmatige ontwikkeling van het kind. Bo ven die verzorging des lichaams, moet de moeder de ziel van kaar kind weten te vormen, van haar kind een goed christen en een nuttig lid in de sa menleving maken. De beste opvoedingschool is de huiskring zelve, waar de ouders moeten malkaar verstaan, en werken meer door voorbeelden dan door woorden. V -. - tal leerlingen der Sf. Michielsschool, zoo zuiver en kinderlijk weergegeven, verdienen allen lof; zij De- wijzen dat bij onze christene voorouders de gods- dienstzangen hoog in eere werden gehouden. De luidruchtigste toejuichingen nogtans werden algemeen gegund aan het gemengd koor Gallia en de Yper-Cantate Gallia dat grootsche kunstgewrocht van Gou nod, die vierstemmige zang met zijne zoetluidendt droomerijen en machtige samenzangen, werd met juistheid en zwier vertolkt. - Daar liet de kunstzan geres al de pracht en kracht van haar gorgelgeluid doorstralen Zoo de meeuw fladdert boven de brui- schende baren der zee, zoo zweefde haar stemme boven de macht van het dreunende eindkoor. De Yper-Cantate in volkstrant getoonzet door Óscar Roels naar een dicht van den heer H- Sobry en uitgevoerd door de zangafdeelingen der St. Mi chielsschool en der diamantslijperij, onder begelei ding van Fanfare, had bij hare eerste uitvoering te veel,bijval genoten om nu ook niet in den smaak te vallen en een donder van toejuichingen te oog sten..,Beide koorzangen waren voor veel aanwezigen een verrassing: Zij hebben eens te meer bewezen dat ons Yper ruimschoots óver de noodige stemmen be- schschikt om een bestendig gemengd koor te stich ten zoo gegeerd en gewaardeerd zoowel hier als in andere steden. Het klavier Klingmann van het huis Igodt te Yper, door kundige begeleiders gehouden heeft véél bijgedragen tot wellukken van spel en zang. Zeggen ze dat het gerecht uitsprake moet doen, drie dagen nadien de uitspraak is er 11 Vragen ze een antwoord aan de Mier of aan het Ypersche- Vuilblek, den Zondag nadien krijgen ze I dieO, die gelukzakken 11 Vooraleer tot de herziening van het proces over te gaan, hebben de Substitut des konings en de advokaat Van De Bom eerst de volkomene on schuld van den eerw. Broeder erkend (zoude Werkman het durven loochenen De zaak is met gesloten deuren afgehandeld ge. worden, en het hof, oordeelende, dat de feiten, Egide De Bom ten laste gelegd, niet genoegzaam bewezen zijn, heeft deze des avonds vrijgesproken. Wij zijn benieuwd, om te weten welke besluiten onze Slimme roode verslaggevers daaruit zullen trekken. De kwestie is hier immers niet of Pier, Jan of Klaas de dader is maar wel of de Werkman met den eerw. Broeder te betichten gelasterd en gelogen heeft ja cf neen. Volgens de Werkman schrijft, schijnt de zaak verre van klaar getrokken. Immers, hij beweert dat de Vader en de knaap een ander persoon dan De Bom beschuldigen. Wie is die andere persoon, Werkman Welaan, alweter, laat eens uwe tonge los, anders zullen de menschen nog eens zeggen, dat gij altijd meer wilt weten dan een ander, en gij eigentlijk min weet daar gij nooit kunt bewijzen wat gij zegt; ze zullen zeggen, dat uwe zegsels maar acht dagen Dank zij den Raadsleden der K. Fanfare, om hun-1 meg gaan en altijd scheef uitloopen ze zullen zeg- ne aanhoudende zorgen voor den bloei der maat schappij dank de ieverige kunstzangeres Mevr. Arschodt, de liefhebbers bas-violen en de juffers der diamantslijperij die het feest tot eenieders welbeha gen hebben opgeluisterd dank en hulde vooral aan den heer L. Arschodt, ontwerper van het feest, die onder den drang van zijn vindingrijke onderne mingsgeest, ons altijd iets- nieuws, iets aantrekke lijks, iets grootsch weet op te disschen. D. M. Tiupp Vprnarlprinnpn Zaterdag waren er twee ver- l_RCv tCiyaUCIi.iycll.gaderingen op het stadhuis de eerste van de Federatie der veesyndicaten de van de Federatie der geitenbonden. Te naaste week nieuws daarover. de twee- nnfift ijn jfnqj f7 schepen in de vaart en flliya Uc ItPPIyerwacht. Daarvan nog vier 11 van het huis handel aldaar is Ypersche Van Doorne, Zulke beweging en nog nooit geweten geweest, 't Is waar de handel gaat van langs om beter. We nemen die ge legenheid te baat om verbeteringen te vragen aan de wegenis van 't Kaai-kwartier. zig aan de plaatsing portaal zijn oude pracht terug. We terug, want 't werk is de moeite weerd De laatste beelden zijn toegekomen en men is be- Eindelijk heeft dit vermaard komen daarop gen dat gij hierin nogmaals babbelt. Waarvan gij niets weet; en 't zal ervan komen zooals wij reeds schreven dat uwe domste volgeling u niet meer zullen gelooven 1 Welaan dan, Wijsnen, een weinig klaarte in uwe zegsels, wees eens rechtzinnig en toon dat ge durft, ge ziet gij wel, als gij iets aan het Mierke vraagt, gij het niet lang moet vingeren om een klaar en duidelijk antwoord te krijgen Zeg Werkman, als gij wederom met geene leugens wilt werken. Wie is die andere welke de vader en de knaap beschuldigen De Mier. Te naaste week het verslag van Doodelijk Ongeluk.-Donderdag 8 Februari 11. om 3 ure namiddag kwam de genaamde F. De- puydt, oud 60 jaar, paardengeleider bij M. Léon Dewaele-Mortier landbouwer, wijk Leeg Vlaande ren met eenen zwaar geladen wagen langs den keiweg naai Meenen gereden, toen hij eensklaps weggleed en ten gionde viel. Een wiel liep hem over de rechterhand, die gansch vermorzeld werd. Uitgeput door bloedverlies, werd de ongelukkige door voorbijgangers opgenomen en naar het hospi taal gedragen. Niettegenstaande de spoedige hulp der geneesheeren, gaf hij reeds des anderendaags den geest. Het slachtoffer was weduwnaar met verscheidene kinderen. gehouden worden in 't katholiek Volkshuis, bij treden en op te luisteren... 't Is ons aller plicht, zegt hij, hulde te brengen aan dezen, die, vader, moeder en familie, huis, dorp en vaderland vaarwel zeggen aan dezen die goed en bloed veil hebben om, in eene onbekende en gevaarvolle streek, zielen te gaan redden en winnen voor God, aan dezen die, in de laatste tijden zoo lafhertig belasterd en beleedigd zijn geweest door Vandervelde, een trouwe volge ling van Voltaire, die steunende op het jjwanbegrip van -« Liegt en bedriegt altijd, en altoos zal iets van overblijven» en verscholen achter het strafweerende schild van kamerlid, die zelfverloo chende mannen valschelijk heeft durven beschuldi gen. Deze zoo gezellige als deugdelijke avondstond was als een hanengekraai vervlogen, maar eene blij vende gedachte van 't geen er gezien en gehoord werd, zal lange nog de aanwezigen doen snakken naar eene volgende feestvergadering. Jonge Wachter. Het jaarlijksch muziekfeest door de Koninklijke Fanfare, hare eere- en werkende leden aangeboden, heeft Zondag laatst een buitengewonen bijval bekomen Heer schappen, burgers en werklieden waren talrijk op gekomen om van de verscheidene nummers van den spelwijzer te genieten en ze te waardeeren. Reeds om 7 1/4 scheen de Iweinszaal herschapen in een bloemenkorf, vol geur en leven Hej blanke leliekleed en de blozende rozetoog, bij de he melsblauwe en bonte kleurschekeeringen van den vrouwenpraal vermengd, het heldere gaslicht dat weerkaatste op de sneeuwwitte muren en lachende wezens en dat.menig kleinood schitteren deed, het gezwets gejoel en gewemel, dat alles strengelde sa men tot een machtige eenheid, bij wier kleur- en geurenpracht de levendigste bloementuilen slechts een doodsche schaduw was. Dank zij het vernuftig en onverschrokken durven van den heer L. Arschodt, bestuurder der maat schappij bevatte de spelwijzer voor allen iets nieuws. Beide deelen van het avondfeest worden plechtig geopend door een muziekstuk In het voordragen van Marche Militaire Franfaise van C, Saint- Saëns en de fantazia op L'Arlésienne» van G. Bizet hebben de Jeden der K. F. bewezen veel nut te trek ken uit het ijfundig bestuur van den heer L. Ar schodt, om met hem van langs om meer te streven naar hun oorbeeld-de kunst. De kunstzangeres, Mevr. Arschodt, Laureaat der Koninklijke muziekschool van Gent, wist door hare zoet luidende en gekunstelde stem, hare klare en ge voelige uitspraak, haar verheven en toonkundig be sef, aller goedkeuring en bewondering te oogsten Reviens van O. Roels, Wiegeliedje en Miele- ke van J. Opsomer en hare alleenzangen in Gallia vielen allerbest in den smaak der toe hoorders. Het viertal Gentsche bas-violen, iets wat hier zelden te bewonderen valt, heeft gevoelig zijne kunst stukken vertolkt Pensee Elégiaque van J. De Swert en Invocation van O. Roels, dank zij hunne rijke toonschakeering, waren als engelen koren die zweefden door de zaal. Treurzang door den heer L. Arschodt, ter nagedachtenis van zaliger heer Callewaert gemaakt, werd door den heer Moeremans, zoo treurig als kundig gespeeld 'tWas als de weeklacht eener ziel die smeekt om gebeden. -Gij allen die hem gekend en gewaardeerd hebt, vergeet hem niet 1... &S+*,Dude Jferstliederen door een vijftig- KOORZANGMAATSCHAPPIJ. -Nieuw leven is er gekomen in de katholieke koorzangmaatschap pij, die dank aan den iever van den nieuwen voorz. M. Cassiers, notaris reeds 50 leden telt. Zondag was ook een heerlijke feeste, die de koorzangers vierden. Door hun wertl er eene plechtige misse gezongen in St. Bertenskerke het was zuivere Gregoriaansche zang, maar 't was zoo schoon, 's Namiddags hebben zij aan-hunnen ondervoorzitter, M. Monteyne, die de stad verlaat, een feestmaal aangeboden uit dank baarheid. Gulhertig ging het daar. In de verschil lende heildronken hebben de heer voorzitter Cas siers, de heer bestuurder Diericx, en andere bestuur leden, niet alleen hulde gebracht aan M. den apo theker Monteyne, maar ook hebben zij gewezen op de rol welke de katholieke jonkheden, gelijk de koorzangers zijn, te vervullen hebben om de Toe komst van stad, vaderland en kerk uit te maken. ■iKr DE TRAM.-Bij het begin van de week heeft de tram twee tegenkomsten gehad Maandag reed de tram op een wagen, met boomen geladen, in den draai van de Yperstraat dicht bij de markt. Een koopwarentram ontriggelde 's namiddags ook op de kruisinge van de Kaasmarktde locomotief al leen sprong uit de sporen. De tram van Veurne kon daardoor te 4 1/2 maar tot aan het Doorntje geraken de reizigers moesten te voet gaan tot aan de Statie, en velen hebben hunne correspondentie gemist kwart voor vijf ure. Voor de volgende tram was de baan niet meer belemmerd. -VOOR DE BOERINNEN.-Op Asschen Woensdag ten 2 1/2 u. 's namiddags is eene voor- dracht met lichtbeelden over de Passiespelen van Oberammergau. Het is M. Symons van Leuven die deze voordracht komt geven voor de boerinnen van Popennghe en het omliggende, die lid zijn van de samenwerkende melkerij Sint Bertinus. -5K- STERFGEVAL.-Woensdag is te Poperinghe godvruchtig overleden den heer Hendrik Brutsaert- Duclos. Hij was te Pollinchove geboren den 14 April on2e!uk voorvallen en zoo viel het voor voor ons 1851 hij was schatbewaarder van Sint-Jans kerkfa- °P zaterdag '°n Februari, briek, bestuurlid van de pensioengilde De Voorzie- Uit YPer vertrokken om 1.10 ure, kwamen wij nigheid en schatbewaarder van Sint Vincentiusge- UezaP'g~wat ware 't geweest, had de tram dapper nootschap. In hem verliest de katholieke partij een moeten rijden-om 1.30 ure inde statie der Vier- kostelijken werker, die vooral veel deugd deed in de Istraa' tusschen Voormezeele en Kemmel toegereden vekehjksche vergaderingen van het volkshuis. Zijne Plots hooren en voelen wij eenen geweldigen pf zonen behooren tot den geestelijken Staat Ischok gevolgd van twee of drie mindere... akelig Lw* °nTB'"utsaert< onderpastor te Anse- kraken de wagens, in eensjzijn al de ruiten verbrij- i Tx' vi' a u Brutsaert, student in godsge- zeld-gij vraagt u af of uw laatste uur geslagen f™,' de Hoogeschool te Leuvan en de heer en kwam men u zeggen, de wereld vergaat, niet ert Bnitsaert, leerling in het groot Seminarie te meer zoudt gij verschieten In min dan 5 seconden 7niUn^/c hJxx 457°'^ door de begraving, ,,St alles stil rap als de bliksem snellen de reizw Mannenbond-Zondag laatstleden, voor een overheerlijk getal leden van den mannenbond, wierd de zoo leerzame en de zoo grondige en van een voudigheid stralende vastenbrief Zijner Hoogw. be woordigd en ontleden. De strijdende, de lijdende moederlielde der H. Kerk hebben we nooit beter verstaan en gewaardeerd Met werkendetrouwe wenschten we dat zij, in Juni aanstaande, voor Belgie, zoude als zegepralende liefde bekroond worden- Althans wat onze herten beneep, wat onze ver- ontweerdiging luidruchtig kon loswringen, 't was de lastertaal te vernemen, de echte Judastrekken onzer goddeloozen tegen onze zendelingen, de edelmoe digste telgen van ons christen Vlaanderen. Weihoe, mannen die goed en bloed verlaten, die hunne mannenkrachten voor God ten pande geven om door vlaamsche godsdienstigheid onze ramp zalige medeburgers van Kongoland gelukkig te ma ken. Zulke mannen, zonder eerzucht of bate in den zin, verdienen ze onze hulde niet, onzen eerbied, onze hoogachting Zoo dan ook, om te bewijzen hoe we niet gedul- den dat goddeloozen de perelen onzer vlaamsphe kroonen pogen in 't slijk van hunnen laster te slinger ren, brachten wij allen, uit gansphen boezem, hulde Driemaal hulde aan onze Zendelingen. Buurtspoorwegramp te Voormezeele - De groote apostel Paulus handelt in een zijner brieven over gevang en geeseling, over steeniging, over plunderen en schipbreuk en menigvuldige doodsge varen door Hem onderstaan leefde hij op onze dagen, Hij wist gewis ook te spreken over spoor wegrampen. Wat Hij niet ondervonden heeft, daar weten wij van te spreken helaas immers de spoorwegramr pen worden stillekens aan -t orde van den dag 1 A's het mag gezegd worden dat de spoorwegen veel dienst bewezen hebben aan de maatschappij 't is ook zeker dat het slachtofferen dier talrijke men- schenlevens als een hunner grootste nadeelen mag aanzien worden. Men stapt den trein of tram op zonder te weten of men hem levend zal afstappen. Men zit lustig te praten en ieder oogenblik kan 't zal plaats hebben in St. Janskerk op Maandae a s te 10 uren. s Het beroepshof gehoorzamende aan de beve len der Socialisten van Wervick, die, veertien dagen geleden schreven dat de zaak van Heimet moest gers naar buiten niemand dood Niemand ge kwetst -Neen, geen armen of beenen gebro ken, dat is nog het bijzonderste Verschillige be kwamen kneuzingen of lichte wonden door de glas stukken, die gelijk d'hagelsteenen rondspaasden en t meestendeel hadden maar de oogen te sluiten om te zijn gelijk afgelegde. De oorzaak der ramp was eene raliebreuk de locometief zat scheerling ovea den dijkoever en de reizigerswagens, vooral de eer ste waren nog goed om geplaatst te zijn bij het oud ijzer. Onder de reizigers waren er verschillige van Kemmel, Nieuwkerke en Wytschaete, die zeker de markt van Yper gedaan hadden. Nog nooit hadden wij de dood van zoo dicht bij ten spoedigste voor het Beroepshof komen heeft met langer meer durven uitstellen en den Don-i - - - uv/wu yuil LVV c t rdag daarop volgende reeds heeft de herziening I ^fZIen en> Goddank wij waren er goedkoop van plaats gehad, en is er uitspraak gedaan geworden' afgekomcn Heël gemakkelijk hadden wij er kun- Die mannen (de Socialisten var Wervick) moet de" kraag laten' tocii ontzag inboezemen opdat it dereen hen zoo I'",le. bevreesd is voor tramongeluk bezige een an- spoedig voldoe. Ze hebben zij ma .r te bevelen en r rijtuiS. zoo hij er over beschikt, of zoo niet, hij ze zijn seffens gehoorzaamd scnarte grootvaders oarapluie uit om te voete zijnen ^gg^Ge pikkelen. En pakt gij den tram, *tel U

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2