bijblad aan if êy&é Katholiek Volksgezind deekblad Vastenbrief YPER en ARRONDISSEMENT Gustavus-Joseplius Waffslaert «81% Hi I Schikkingen voor den Vasten. WERVICK Jaarvergadering van de Sociale Instellingen DERDE JAAR N° 8 Wekelljksche Oplage 5 500 nummers ZONDAG 18 FEBRUARI 1912. G. Bras-Tavernier, Doctor in de Godheid, Bisschop van Brugge, Zeer lieve Broeders, Van overouds zijn de geloovigen ge woon de leeraarende Kerk, dat is den L'aus en de Bisschoppen, of met een woord de geestelijke Overheid, met den eerbiedigen en lieflijken naam te begroe ten van onze Moeder de H. Kerk. Het schijnt Ons allernuttigst de redens te overwegen van die benaming, bijzon derlijk hedendaags daar sommige chris tenen maar al te veel schijnen te deelen in de algemeene verzwakking van den eerbied voor het gezag, en daar noch tans de eerbiedige en liefdevolle ver kleefdheid aan de H. Kerk, ten allen tijde noodzakelijk ter zaligheid, nu meer dan ooit van noode is tot heil en welstand van eenieder en van gansch de samenleving. De Kerkelijke Overheid verdient in derdaad dien zoeten naam van Moeder. Zij is het, die vooreerst ons het boven natuurlijk leven der zielen schenkt, Pas hadden wij het daglicht gezien, of daar verwachtte ons die geestelijke Moeder om ons door het doopsel tot hare kinde ren aan te nemen, ja, ons tot kinderen Qods te herscheppen en erfgenamen des hemels, verrijkt met al de schatten der genade die ons bekwaamen tot het berei ken van het eeuwig geluk. Niet een oogenbhk van ons bestaan verlaat ons die goede Moeder. Vóór onze geboorte reeds, bekommerd met ons welzijn, hield ze onze ouders hunne plichten voor van liefde en zorg, naar ziel en lichaam, jegens hunne kinderen. Bij 't ontluiken van ons verstand, kwam zij aanstonds, door onze ouders en hare priesters, ons in de zalige leering van Christus onderwijzenzij leerde ons den goeden God kennen, hem aanbidden en beminnen, door gebed aanroepen zij leidde ons op in godvruchtigheid en bereidde ons tot het gebruik der HH. Sa cramenten, ten einde ons in onschuld en zuiverheid van zeden te bewaren en in eer en deugd te doen opgroeiengeduren de gansch ons leven leidt zij ons als bij der hand, te midden der duisternissen en gevaren der wereld, tot het waar geluk hier en hiernamaals, Jmmers onze Moeder de H. Kerk is het, en zij alleen, die de waarheid en de goede zeden verkondigt, beschermt, bewaart en voortzet. Zonder hare goddelijke leering, londer hare heilzame geboden zonder de goddelijke genademiddelen die zij alleen toedient, ware sedert lang het menschdom weerom in de duisternis van alle dwalingen en in eenen modderpoel van zedeloosheid gedompeld, en de wereld tot eenen warlboel van barbaarschheid en onheil weer vervallen. De H. Kerk is dus waarlijk onze Moe der: zij schonk ons het overnatuurlijk le ven, zij bewaart het ons, zij onderwijst, gebiedt en geleidt ons, zij spijst onze zie len zij mint ons, zoo niet eene aardsche moeder hare kinderen ooit beminnen kon. Zij verspreidt het licht der eenige ware beschaving, de wereld rond, door hare zendelingen, die ten koste van al wat hun duurbaar is, ja, ten koste van hun bloed en leven tot de uiteinden der aarde de blijde boodschap van het Evangelie dra gen. En o schande, soms in hun eigen land, dat zij uit liefde tot God en de zie len verlaten hebben, komen de vijanden van godsdienst, van Kerk en samenleving, verraders aan hun eigen vaderland, die helden met smaad en laster overladen Altoos was de Kerk ook, als ware Moe der, eene bron van liefde, en vol mede dogen en bermhertigheid jegens al dat zwak of krank, verdrukt of ongelukkig is. Zij was het, die het onrecht uit de voordien heidensche wereld allengskens deed verdwijnen, namelijk de slavernij, het miskennen van de weerdigheid der vrouw, van de heiligheid des huwelijks, en heden nog doet zij de heidensche volkeren die zij tot het christendom bekeert. De H. Kerk heeft ten allen tijde tallooze eh wondere inrichtingen weten daar te stellen tot het beoefenen van al de werken van bermhertigheid. Wie zal ze opsommen, de menigvuldige kloosterorders, de gestich ten van allen aard, die zij op den aard bodem rondgezaaid heeft voor zieken, kranken, weezen, ouderlingen, voor allen met een woord die hulp of troost ver zoeken. Eindelijk, welke instelling ter wereld heeft, zooveel als de H. Kerk, bijgebracht tot vrede, welstand, voorspoed der volke ren, tot vooruitgang van letteren, weten schap en kunst? dood. Zoodanig, zegden Wij zooeven, de liefde der H. Kerk voor de zielen. Hoe innig dus moeten wij onze Moeder de H. Kerk beminnen, hoe vast moeten Gedenken wij ook, Z. L. B., de smerten onzer Moeder de H. Kerk, die zij voor ons, voor de zaligheid der zielen, voor het heil van 't menschdom uitgestaan en gedurig nog te verduren heeft. Ja, zij baart hare kinderen in pijn, zij brengt ze op met zuren arbeid, lijden en verdriet. Ziet van den beginne af de HH. Apostelen, hoe hetzelfde onder wij haar aankleven Ja, als het de Kerk en hare heilige zending geldt, alles moe ten wij ook uit wederliefde hopen, alles durven, alles opofferen, alles lijden, om nooit een duimbreed van haar af te wij ken om, veeleer, onze geestelijke Over heid in alle omstandigheden ter zijde te staan, met al onze middelen behulpzaam te zijn, ze te verdedigen, en met haar te strijden voor de zaligheid der zielen, voor het heil van ons vaderland, voor het alge meen welzijn van het menschdom. Let wel op dit woord, Z. L. B.: Is het altijd waarheid dat er buiten de Kerk geene zaligheid is. Wij aarzelen niet te zeggen dat hedendaags alwie de H. Kerk niet -innig en volkomen, zonder eenig voorbehoud aankleeft, gevaar loopt schip breuk te lijden in het geloof en in het verderf te stortende dwaalleer immers is heden zoo menigvoud en zoo verspreid, de christelijke zeden zoo bedreigd en reeds aangetast, en de wanorde zoo nabij, dat zonder dien vasten en betrouwvollen steun het ergste te vreezen hebben voor elkeen zij gezwoegd en geleden hebben om het van ons, geestelijken of wereldlijken, zoo- geloof te verkondigen, en allen bloedge- wel als voor de christene samenleving, tuigen der waarheid gestorven zijn. Ziet, p>e almachtige en bermhertige God alle eeuwen door, hunne opvolgers, Pau- geweerdige dit onheil van ons af tekeeren. zen en Bisschoppen, wat zij al gewrocht en verduurd hebben om zielen te winnen. Willen wij die gunst verwerven, zoo j moeten wij jdoor christelijke versterving en boetveerdigheid, door het strenger onderhouden en volgen van de geboden en raden der H. Kerk ons des te meer j van de booze wereld onthechten, daar deze meer overhelt tot wellust en wulpsch- heid; ons des te meer begeven tot gods dienstigheid, en zonderling tot het vieren vari den dag des Heeren, ten koste van wat meer opoffering, daar de godvergeten wereld van den godsdienst meer en meer schijnt af te dwalen. Ziet hedendaags nog uwe Opperherders allen bereid, naar het voorbeeld van den goeden Herder, hun bloed en leven te geven voor de schapen hun toevertrouwd. Ziet onzen Heiligen Vader den Paus Pius X, wat hij al gedaan en geleden heeftom de goddelijke leering ongeschon den te bewaren, om ze namelijk tegen de listige aanvallen van het modernismus te verdedigenwat al, om de [rechten der Kerk tegen hare vervolgers te beschermen; wat al, om de geloovigen van kindsge beente af tot de HH. Sacramenten, zon derling tot de ;H. Communie, uit te noo- digen; om de geloovigen tot inniger deel neming in de kerkelijke diensten en tot diepere godvruchtigheid aan te zetten. Z. L. B., dit zij genoeg om ons te her inneren wat al goed wij aan de Kerk verschuldigd zijn. Gaan we nu over tot de plichten die wij, al ware 't enkel uit dankbaarheid, jegens onze Moeder de H- Kerk *e vervul len hebben. is de Kerk onze Moeder, zoo zijn wij onderdaan toe, en niet slechts de hoogere ^oes! X'volgens Overheid, over de rechten der Oversten te oordeelen, en als wilden dezen hun recht willekeurig te buiten gaan. geen morrende, gedwongene gehoorzaam heid dulden; zij vergt kinderlijke, eenvou- dige, gewillige en liefdevolle onderdanig heid. Is de H. Kerk onze Moeder, zij verdient nog onze liefde, verkleefdheid, behulp zaamheid. Het moederhert is als het zinnebeeld van onuitputbare liefde, eene liefde waar niemand aan weerstaat en die als bij noodzake wederliefde afdwingt, eene liefde, boven alle andere, die alles hoopt en durft, meenen aan de geloovigen van ons alles doorstaat en verduurt, sterker dan de Bisdorn wederom te moeten herinneren dat de vas- Watou. y, Uk AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 jt, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. door de bermhertigheid Gods en de genade van den H. Apostolijken Stoel, aan de Geestelijken en de Geloovigen van ons Bisdom, zaligheid en zegen. is tendagen, buiten den veertigdaagschen Vasten, zijn: de Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Qua tertemper; de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór On- z:-Lieve-Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerst dag en dan nog, dat het op al de Vrijdagen van het jaar verboden is vleesch te eten, behalve op Kerstdag en de. Besnijdenis O. H. (1 Januari), als deze feestdagen op eenen Vrijdag vallen. VIII. Ingezien de tijdsomstandigheden en inge volge de bijzondere macht, Ons verleend door zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al onze diocesanen, dit jaar vleesch te eten, zelfs meermaal daags, op Sint Marcusdag en de drie Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en ingevolge dezelf de macht, vergunnen wij insgelijks aan al onze dio cesanen, tot aan den Vasten van het toekomend jaar, vleesch te eten, zelfs meermaal daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn IX. Aan alle pastors en biechtvaders staan wij de macht toe, van den vasten en het vleeschderven, 't zij ten volle 't zij ten deele, te ontslaan, ofwel deze verplichtingen in andere godsdienstige werken te veranderen, op voorwaarde dat de aanvraag op eenige goede reden steune, en niet enkel voorkome uit vrees der christene versterving. Deze toelating kan slechts voor den termijn van één jaar ge geven worden. Zieke en weeke lieden zullen hunne handelwijze schikken volgens de voorschriften van een gewe tensvollen geneesheer. X. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den Heiligen Vader, moeten Wij de geloovigen, die van deze toelating zonden gebruik maken, aanwak keren om daarvoor andere goede werken te doen, Op onze geestelijke Overheid, wij htizoHderlyk het gebod van. het vasten en van net vleeschderven stiptelnk te onderhouden, t GUSTAVUS-JOSEPHUS, Bisschop van Brugge Op bevel Zijner Doorl. Hoogw. H. Mahieu, Kan.-Secret. Ingevolge bijzondere macht, welke Wij van den H. Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij, gedu rende den aanstaanden Vasten, de volgende dispen- satiën of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken, alsook afgesmolten vet, op al de dagen van den Vasten. 1 II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asschen-Woensdag en Goeden- Vrijdag. Degenen, die verplicht zijn te vasten, mo gen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags eieren eten, te weten in den voornaamsten maaltijd, en niet in de collatieen zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vastendagen van het jaar. Op al de dagen van den Vasten, is het toege laten eieren te gebruiken tot het bereiden van an- haar eerbied en gehoorzaamheid schuldig, dere spijzen. Niet een rechtschapen, maar slechts een III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den ontaard kind kan zijne moeder eerbied en Zondag, Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zater- onderdanitrheid ontzegen Laten we nooit dag van iedere week uitgenomen °P den Zaterdag onueraanigneia ontzeggen. Ldten wemooit yan Quatertemper (2 Maart) en den zaterdag der die christenen navolgen die aan de in- Qoede-Week. Degenen, die verplicht zijn te vasten, Waarom de katholieke turners aangeval len werden. - Over veer:iendagen was het de beurt aan onze katholieke turners van in het rood blad De Werkman aangevallen en beschimpt te wor den. Deze jongelingen, zoo schrijft de hoogvereerde roode volksvriend in zijn blad, die in St-Paul (het katholiek volkshuis) verheerenzijn «revolutionai ren noch min noch meer 't Is nu uitgekomen Zeg eens, volksvriend, sedert wanneer bestaan er katholieke revolutionairen en waarom zijn zij geen anarchisten En zeggen dat er in het zelfde nummer van het roodblad der wervicksche socialisten, onder een godlasterend artikel met vette letters gedrukt staat Leve de sociale republiek het is te zeggen met andere woorden weg met het koningdom, weg met de kloosters, weg met de vrijheid, leve de re volutie, leve de anarchie Wat zegt gij daarvan Zou men nu niet met redenen denken dat de Volks vriend, het hoofd verliest 't Moet algelijk zijn dat de katholieke turners ferm in den weg van de socialisten loopen, want volks vriend zegt verders nog dat de turners in hun laatst uitstapje krapuleuze manieren haddenVer schooning, Mijnheer, indien ik u durf tegenspreken, maar onze turners hebben zich overal, als deftige jongelingen, gedragen, en nergens viel er iets op hun gedrag te zeggen. Waarom dan deze verwijtin gen Was het misschien omdat zij dorsten zingen van Wij zijn gezworen klerikalen Wij strijden tegen socialen 't En kan niet anders wezen Nu nog eens nader wendige of uitwendige eerde geestelijke mogen, buiten de Zondagen, maar éénmaal daags erover gesproken, Volksvriend. Gij zegt dat de ka- 1 u 1Jten maal- - ook voor Overheid verschuldigd te kort komen, ze vleesch eten, te weten in den voornaamsten maal somtijds durven beknibbelen of ten min-ti\d' e" niet in.de fllatie>' en dit geldt ook vo°' jj. u u j vleeschsop en jeugd, ste, als zij aangerand wordt, beschaamd J 9 IV. Het is verboden, zelfs aan degenen die mo- i zijn ze te verdedigen. Nooit, en nu min gen vleesch eten, vleesch en visch te eten in een en dan ooit, mogen wij de geboden en raden denzelfden maaltijd, niet alleen op de dagen van ider H. Kerk over het hoofd zien; nooit den veertigdaagschen Vasten, de Zondagen mede mogen we, 't zij onder welk voorwendsel, begrepen, maar ook op alle andere vastendagen van over het recht zulks of tholieke turners krapuleuze manieren hadden, maar a propos, waren het treffelijke manieren van uwentwege, toen gij en een medegezel op 15 Okto ber laatstleden, tijdens de gemeenteverkiezingen den spot dreef met een kruisbeeld En deze socialist, die op zelfden 15 Oktober, 's avonds bij de Broe- dersschool, alwie had durven roepen Vive la Ca lotte met zijn mes bedreigde, had hij deftige manieren En dan deze bedronken socialisten die 's avonds der betooging van onze K. J. W. als een zulks tc pebieden I jaar. 'J V. Men is verplicht drie maal te lezen den Onze Willen zelve Uitspraak doen, Ot, met dit ot yager en den Wees gegroet, en eens de akten van bende bezetenen, al huilen en al tieren de straten dat onderscheid te maken, onze gehoor- Geloof, Hoop, Liefde en Berouw, iederen dag datvan onze stad rondliepen en twist zochten met de zaamheid aan de voorschriften onzer gees- men za' gebruik maken van de bovengemelde dis-katholieken, hadden zij misschien ook treffelijke telijke Overheid onttrekken; als kwame 't denPensatie van vI,ee^h te ,eten- Men fzich nochtans manieren van deze verplichting kunnen ontstaan met eene - Ziet gij nu, katholieke turners, hoe de vijanden zijne godvruchtigheid, in van God en Vaderland, u durven aanvallen omdat den offerblok van den Vasten te storten. gij uw geloof niet wilt verzaken, omdat gij weigert VI, Aan de militairen van allen graad, aan hun-de -valsche leerstelsels van het socialisme te aan- ne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook veerden, met een woord omdat gij u als deftige Hp kWk als Mnedor macr creene wp- aan de andere personen die dadelijk in militairen katholieken durft gedragen, niet alleen in uw pri j dienst zijn, staan Wij het gebruik van vleesch toe naat, maar ook in uw openbaar leven. Ook moet derspannigheid, geene beknibbeling, zelfs op ai|e dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden-gij u niet bekreunen om de laffe aanvallen van een Vrijdag. Het gebruik van eieren is hun toegestaan alle dagen zonder uitzondering. Met de [militairen stellen Wij gelijk de gendar men, de douaniers en de stadspolitie-agenten in werkelijken dienst zijnde, de boschwachters, dezen die in dienst zijn op de treinen van ijzerweg en tram, of werkzaam langs de baan aan telegraaf- en telephoonstelsel, alsook de briefdragers, de bedien den der accijsen in werkzaamheid en de schippers. Wij vergunnen dezelfde toelating lo aan degenen die, tijdens de krijgsoefeningen of in andere geval len van dien aard, de soldaten herbergen of voeden. 2° Aan de arbeiders die in smeltovens, bij de ovens van glasblazerijen, in mijnen en steengroeven werkzaam zijn. blad dat voor het gerecht gedagveerd is wegens lastertaal en eerrooverij. Dit bewijst reeds genoeg, niet waar dat al hetgeen de socialisten in hunne roode vodde gedrukt hebben, niets anders is dan leugen en lastertaalVraagsteertje. 's Voormiddags om 9 u, werd eene plechtige mis gezongen, waarheen een groot getal eereleden en deelgenooten zich in stoet begaven opgeleid door trommel en vaandel. Om 10 ure namen deze leden waarbij zieh een ze ker aantal vrouwen en dochters hadden gevoegd deel aan de algemeene vergadering in de congregatiezaal. Verslag van de ziekengilde Willen is kun nen voor het jaar 1911. Eerweerde en Achtbare Heeren, eerzame Vrouwen en dochters, Goede vrienden, Iedere maal, dat ik op dit feest het groot getal liefdadige personen bemerk, die zich hier met de nederige werklieden in eene vergadering als vereen zelvigen, ben ik gevoelig aangedaan. De aandoening zou mij wellicht de tranen in de oogen doen opwellen, omdat ik besef met wat al weldaden deze meerdere lieden hunne minderen bejegenen. Met even gewettigden innigen dank waardeer ik ook het lastig werk der inzamelaars, die spijts moei te en onaangenaamheden, rondreizen en bezoeken doen om de beurs van onze ziekengilde te bevoor raden. Ik aanzie het als eene plicht eene bijzondere mel ding te maken van onzen achtbaren Heer Onder voorzitter, Teophile Vandëvelde die 238 franken heeft verzameld bij 56 personen en 4 nieuwe leden aangeworven. De Heeren wijkmeesters Secretaris Boone, Henri Cordenier, Mr Doise, Louis Lejeune, Romain Van- cryzeele, Georges Vaneecke, hebben ook dit liefde werk met veel iever en opoffering aanveerd en 'onze kas doen vermeerderen, door die milde aalmoesen der eereleden. Onzen innigen dank aan al deze weldoeners die ons in 't geheel voor 1911 de somme van 450 fr, en s -dert de inrichting, 1896, de totale som van 8500 f. geschonken hebben. Ik uit den vurigen wensch, dat de werkende leden of deelgenooten ook steëds hunne erkentenis betoo- nen, omdat de giften der eereleden ons in staat heb ben gesteld om voor hen opofferingen te doen zoo als er in geene ziekengilde hoegenaamd bewerkstel - ligd worden. Volgens de standregels der maatschappij is het beheer alleen verplicht aan de werkende leden de kostelooze geneeskundige zorg te verschaffen, de kostelooze begraving en de vergoeding van dagloon Va.i in het jaar 1900 hebben wij boven dit voor de werkende leden gestort in de lijfrentkas, om hun aan 65 jaar een pensioen te bezorgen. Daar zijn nu personen die, wierd er niets meer toegevoegd, aan 65 jaar reeds alle jare 55,73 fr. zouden trekken. Kon den wij de menschen verjongen (maar we zouden te veel werk hebben, we zouden het niet kunnen goed doen, want elk zou opkomen) dan zou iedereen ook zooveel cn evenveel recht hebben. Schat eens wel, Achtbare Vrienden, zulke groote weldaad. Gewis dat het geld der maatschappij voor de maatschappij v rorbehouden blijft. Ik had laatstmaal een lid bij de hind, dat meende of wou beweeren dat dit voorbe- ouden kapitaal ook aan hen toekwam. Gij begrijpt wel dat dit niet kan zijn, omdat het reeds zeer veel is, dat gij werkende leden zulk pensioen zult ont vangen, waartoe gij niets hebt bij gedragengij die ,kehts uwen halven frank per maand betaalt. Deze chter, die zelve bijstorten, hebben volle recht aan hunne voorbehoudene storting. Dit jaar gaf de maat- chappij hierwegens uit hare kas 901 fr. Zii ontving als vergelding 404 frank buitengewo ne toelage blijft eene zuivere uitgave van 497 fran ken tot het vormen van het ouderdomspensioen. Het tweede buitengewone voorrecht dat de maatschap pij aan de werkende leden schenkt is weldaad der herverzekering. In de hoofdplaats van het arrondissement is eene bondskas en eene herverzekeringskas. Onze maat schappij is aan beide verbonden. Maar in meest al de ziekengilden betalen de leden daartoe een bui tengewone toeleg om verzekerd te zijn. Het beheer dezer maatschappij doet het zelf ten voordeele der leden. Welk is hiervan nu het gevolg Van af de vierde maand werkonbekwaamheid, tot het einde der 66e miand, ontvangt het ziek of gekwetste lid 3 fr. per week. Na dit tijdverloop en tot zijn 65e jaar ont vangt hij 25 cent. daags. De vergoeding na de 65 jaar kan zelfs tot 1 frank per dag verhoogd worden als het bezit der herverzekeringskas 10 fr. per wer kend lid bedraagt. Onze maatschappij geeft uit hare kas maandelijks 10 cent. of 1,20 fr per jaar voor ieder lid. Waren wij in staat, de maandelijksche bijdrage tot 20 cent. per lid te verhoogen, dé vergelding zou ook ver dubbelen Een frank daags van de 4« tot de 66= m land 50 cent. na dees maand tot 65 jaar. De maatschappij kan hare sacrificiën niet meer vergroo- tenmaar de leden mogen de helft op zich nemen en derwijze de geheele vergelding erlangen. Wie lust heeft vraagt uitleg en biedt zich aan. In deze z lak en in de pensioenaanwinst kan ieder lid te zij- nenjvoordeele medewerken, Ondertusschen vergeet de maatschappij hare we zentlijke en rechtmatige verplichtingen niet. De be taling der dagloonen en de lijfsverzorging dwongen ze tot eene uitgave van 1564 fr. 39. De drij groot ste dagloonvergoedingen door ons gegeven, waren 116 fr. 50, 53,50 en 44,75. De kleinste dezerjvergoe dingen was 2 fr. Ik moet aan de werkende leden herinneren, dat zij in geval van ziekte, ten laatste, den derden dag hunner ziekte, de ziekenkaart aan den schatbewaarder moeten vertoonen Jen tevens hunnen naburigen wijkmeester moeten kenbaar ma ken, dat zij tot staking van het werk gedwongen zijn. De liefdadige wijkmeesters zullen het zich voor een aangenaam en christelijk tijdverdrijf rekenen de zieken te bezoeken en hun eenige woorden van troost toe te spreken. In 't verleden jaar heeft het herhaal- 'elijkjgebeurd, dat een lid de betaling der zieken- kiart kwam opeischen, daar het bestuur van niets wist. Gij begrijpt goede vrienden, dat de raad de noodige waarborgen moet bij de hand hebben, om uw geld en dit uwer onderlinge broeders te regelen te besturen en uit te geven. De uitgaven zijn immers menigvuldig. Behalve de dagloonen en de herverze keringskosten moeten wij nog aanstippen voor be- stierkosten 42,80 fr.als afgestane storting 124 fr. - -

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 3