Katholiek "Volksgezind tOeekblad Kieskroniek Enkele Aanteekeningen BINNENLAND YPEH en ARRONDISSEMENT BUITENLAND Oorlog tusscb Italië en Turkije Algemeene Vergadering ven den Katho lieken BondvanhetArrondissementYper Nieuwjaarsgiften voor den Paus KONGO YPER Kiesnieuws uit Yper. DERDE JAAR N° 10 Wekelljksche Oplage O O O nummers ZONDAG 3 MAART 1912. TELEFOON N° 137 O-. Bras-Tavernier, Kerkelijke Kalender. Raad integendeel voert de beslissing uit van het Uitv... Comileit. 2) Zekerlijk moeten de aangeduide kandidaten voorgedragen (Art. 10) ofon- derworpen (Art. 11) worden aan den Al- gemeenen Raad... MAARiedereen weet hoe dit gedaan werd: de zaken waren reeds veel te meer daar zij in tegenspraak zijn met den geest van den Bond uitgedrukt in Artikel 2 die luidt: Het is zonneklaar!... Ergo, dus... II. Wijziging van Art. 12. Art. 12. (Ie deel) veronderstelt dat de Algemeene Raad de kandidatenlijst vast plaats hebben op Zaterdag 9 Maart ten stelt... (zoo iets is nog nooit gedaan geweest!) 2 1/2 u. 's namiddags, in het Katholiek Zoo zou het moeten zijn volgens Art. 2. Volkshuis (ingang langs de Hondstraat) Zoo kan het niet zijn vplgens Art. 10 en Aanveerd, M., de verzekering onze op-; H ^us moet Art. 12, die uit devoorgaan- rechte achting. vloeit» gewijzigd worden als hieronder: De Schrijver, De Voorzitter, j Art. 12 gewijzigd: Stiuye Ern. Fraeijs de Veubeke.1 De kand,daten v00r de kamers morden door den DAGORDE Vrijdag laatst heeft, het Italiaansch par lement, te midden van een grooten geest drift, de aanhechting van Tripolitanie, die de regeering over eenige weken besloten en bekend gemaakt had, bekrachtigd. La ten we toch terloops erop wijzen dat deze bekrachtiging geen sikkepit aan de zaken verandert, en dat de oorlog maar altijd voort duurt, zonder dat we kunnen zien wanneer deze een einde zal nemen. Op het onverwachts heeft de Italiaansche vloot de Turksche stad Beyrouth (in Klein- Azië) beschotenHet was maar, zeggen ze, om twee Turksche oorlogschepen die daar lagen, te Kapen, maar ondertusschen heb ben ze toch een gedeelte van de stad ver nield, en meer dan 200 menschen gedood. De schepen zelf hebben ze niet: de Tur ken zagen dat ze het niet konden tegenover de Italiaansche overmacht, en liever dan zich over te geven, hebben ze de schepen laten springen. China De volgende omzendbrief gericht tot al de Ifden van den K. B., ontvangen wij voor opname. Mijnhper, Wij verzoeken U dringend de Buiten gewone Vergadering van den Alge- meenen Raad te willen bijwonen die zal 1. Voorstel tot afschaffing der Art. 10 en 11 der standregelen. 2 Wijziging van Art. 12. 3. Aanvraag tot toelating aan den Poll voor alle betalende leden van den Katho lieken Bond. Nieuwe tekst voor Artikel 12. De Kandidaten voor de Kamers worden door den Algemeenen Raad bij geheime stemming en door den Poll aangeduid. Elk lid van den Algemeenen Raad kiest in volle vrijheid de Kandidaten. Op zijn kiesbrief zal hij onder de benaming van Wezentlijke Plaatsvervangers d namen zijner Kandidaten rangschikken. Die wijziging is een gevolg én van het bestaan van Art, 2, en van de noodige af schaffing van Art. 10-11. Het is die wijziging die zal onderwor pen worden aan de beslissing van den Algemeenen Raad op voorstel van het Plaatselijk Comiteit van Yper. Er dient opgemerkt te worden: 1) Art. 12 gewijzigd moet ernstig opge nomen en uitgevoerd worden. Als er daar spraak is van een kiesbrief voor den poll dan is het wel verstaan dat het een wit kies- briefje zij en niet zoo eentje waarop dooi de zorgen van het Uitvoerend Comi teit reeds namen ter aanduiding zou den opgeschreven of gedrukt staan. Wij verstaan dus wel een versch wit kiesbriefje, dat volle vrijheid laat en noch in de eene of de andere zin invloed ge bruikt, Anderzins is de Algemeene Raad weer om gelucht eru dat willen wij [niet meer! 2) Die wijziging van Art. 12 is enkel voorloopig. Gezien de tijd te kort is vóór de kiezing kunnen geen andere wijzigin gen gebracht worden aan de standregelen van den Bond. De voorgestelde is de volstrekt noodzakelijke voor het oogenblik, na de kiezing echter dient er eene nieuwe buitengewone Algemeene Vergadering gehouden te worden om de standregelen heel en gansch te wijzigen naar de eischen van den tijd III. Wij verstaan het ook zooal deze die zich laten inschrijven in den katholie- 1) Het Uitvoerend Comiteit is belast ken Bond en als lid hunne jaarlijksche (Art. 10). De kiezers... mogen (Art. 11). Dus bijdrage betalen hebben recht van spreken, is de aanduiding van kandidaten het eerste Wat meer is hoe meer opgeroepenen rechtende taak van Uitvoer. Comiteit... De en pollisten, hoe min kapel; hoe meerook kiezers hebben dien last niet,... zij mogen 1 de poll de uitspraak zal zijn van de ka- Ons dunkens is dit Uitvoerend Comiteit tholieke gedachtenhoe meer nog de in 't geheel niet meer uitvoerend maar toekomst en het welzijn van de Partij zal schikkend en regelend de Algemeene verzekerd zijn. Y. V. I) Waarom moeten Art. 10 en 11 afge schaft worden Wij gcyen nogmaals den tekst dezer artikels. Leest aandachtig die artikelen en verstaat het volgende Pas is de republiek gesticht, of de nieuwe voorzitter Yan-shi-Kai heeft een hoop moeilijkheden op den rug gekregenvoor eerst zijn niet alle republikeinen tevreden over hem, daar hij niet haastig schijnt om al de beloofde hervormingen zoo, tnaar seffens in te voerpndie ongeduldigen wpten zeker niet dat het niet altijd zoo gemakkelijk gaat eeuwen oude toestanden te verapderen? Qndertusschen willen ze die republikeinen de wapens niet neêrleg- gen, en bevechten voort de keizerlijken. Waarschijnlijk echter hebben we meer te doen met bandieten, die spijtig zijn dat het stelen en het rooven, zoo gemakkelijk in oorlogstijd, nu zou gedaan zijn 1 Een andere moeilijkheid zou hij af te maken hebben met Holland, op 't eilandjava. Ja, een Hollandsche Kolonie, wonen veel Chineezen, die ook republikeinen zijn. Als ze gehoord hebben dat de republiek in China was uitgeroepen dan hebben ze van klare vreugde maar beginnen te plunderen en verwoesten alles wat ze vonden bij die Chineezen die niet republikeinsch gezind waren. Maar zqo maakten ze wanorde. En de Hollanders verdroegen dat niet, en staken eenige honderden Chineezen achter de grendels. Nu de republikeinen zijn, zelfs in China, daarover erg ontevreden, en willen dat China de diplomatieke be trekkingen met Holland zou aftrekken. Waarschijnlijk zal dit geschil wel inder- minne kunnen bijgelegd worden. Veel slechter zou het kunnen gaan in Engeland. land. De regeering heeft haar provisie kolen opgedaan, en kan dus voort, maar het volk? En dan de te vreezen wanorders? Seder weken reeds is dan ook de regee ring bezig met zoeken om toch tot een bevredigende oplossing te geraken. De gesyndikeerde patroons en werklieden worden bijeengeroepen en deze laatste dagen werd de eene vergadering na de an dere belegd. En nog ismen tot geen oplos sing gekomen. Toph is er hoop dat men die zal vinden, dank aan wederzijdsche toenade ring en toegeving. Reeds zijn er 800.000 sta kers. En ook in andere landen dreigt men met staking, vooral in Amerika. Op het vasten land echter zullen de mijnwerkers het werk niet staken uit sympathie voor de Engelsche mijnwerkers. Moest dat gebeu ren, dan ware het waarlijk een wereld ramp. Laten we hopen dat men in Enge land het groote gevaar zal kunnen af- keeren. KAMERNIEUWS. Dinsdag was 't in de Kamers nog eens de dag der ondervragingen de bijzonder ste liep over de inrichting der werkmans- treinen, waarover de H. Wauters groote- lijks kloeg, Doch onze minister De Bro- queville antwoordde terecht dat de onder vragers zich altijd vergenoegen met opper vlakkige en algemeene feiten aan te halen dat men bepaalde feiten aanklage hij is geheel bereid alles te verhelpen en de mo gelijke verbeteringen in te brengen. Den Woensdag begon dan de bespre- j king van de begrooting voor nijverheid j en arbeid. Socialist Terwagne, de uitge mergelde was aan 't woord en hij kon toch niet laten over eene zaak te spreken die met 't budjet van nijverheid niet het minste in verband staat, over de visschers- j belangen. En dan om goed 't budjet te bespreken kwam zijn vriend Cavrot hem ter hulp deze immers vond noodig M. Gravis, Kamerlid en burgemeester van Perounes persoonlijk aan te vallen over misdaden die in zijne gemeente voorvie- len 1 En dat voor het algemeen welzijn 1 En zulke mannen beweren dan de belan gen van het gansche land te verdedigen en zij zouden willen 't land besturen 1 God spare er alle menschen van want 't zou er net uit zien Sedert weken en weken reeds spookt het, onheilspellend, onder de mijnwerkers, over geheel het land. Ze hebben zich on derling vereenigd, en dreigden met een algemeene werkstaking indien de patroons hunne eischen niet inwilligden. Verleden jaar reeds brak een groote werkstaking uit in Wales, maar het geschil kon dan bijgelegd worden. Zal 't nu ook gaan Men vreest neen. Wat eisghen de mijnwerkers Vermeer dering van loonminimum van dagloon, en ook vermindering van urenwerk. Zij steunen zich op den tegenwoordigen toe stand om huftne eischen te verrechtveerdi- gen. Het leven is veel duurder geworden, en de verhooging van betaling is niet in evenredigheid met het verduren van 't leven geschied. De bazen winnen kolossale sommengetuige daarvan .de groote bo ni's en dividenden alle jare aan de actio- narissen uitbetaald. Dus kunnen de bazen meer betalen, en aan een anderen kant is het noodig dat de loonen stijgen. Ziedaar wat de mijnwerkers zeggen. En de bazen? Die beweren dat die eischen ongegrond zijnhet loon dat zij betalen is groot, en is reeds meer dan eens opgeslegen ge weest; wel een bewijs dat zij rekening gehouden hebben met de omstandigheden. Het is hun onmogelijk zeggen zij, nu nog een verhooging toe te staan. Daar de werkstaking algemeen over heel het land zou zijn, zouden er onzeg- gelijk groote moeilijkheden uit voortsprui ten voor de regeering, en voor heel het De stoomboot Leopoldville is maandag avond om 5 uur na eene goede reis ge maakt te hebben, Antwerpen binnen geva ren. 77 Passagiers keerden terug in'tland De boot keerde vroeger gewoonlijk den woensdag terug, daar, zoo 't Ypersche volk reeds meldde, de aanlanding te Té nériffe werd afgeschaft wint het schip een volle dag. Uit de brieven welke de boot meê bracht heeft men vernomen dat een erg ongeluk op den Kwango stroom heeft plaats gehad. Een stoomboot van den Staa: Delivrance II is gezonken. Een en der tig zwarten en een blanke machinest zijn verdronken. De boot keert den 9 Maart terug naar de kolonie. Brieven en bestellingen voor de vrienden in het verre Afrika moeten dus Donderdag avond in de post worden besteld. Wederom over veeteelt in Neder-Kongo De weilanden zijn verbeterd, naar we vroeger zagen doch het werk van den landbouwer is daarmeê nog niet ten einde. Het vee immers zal te eten hebben, doch het blijft verwilderd, hiertegen moeten nu opgekomen. Ten einde nu de bewaking te vergemakkelijken, de dieren te beletter zich van hunne standplaats te verwijderen en ze tegen den aanval der wilde dieren J uit de Savana 's te beschermen, heeft hij eene reeks nieuwe maatregelen te nemen. I Die overgroote weilanden die honderden hectaren kunnen beslaan zal hij te verdee- len hebben in kleinere perken, van 5 tot 61 hectaren of meer, naar belang het aantal j dieren der kudde. Deze perken moeten langs alle kanten goed afsluiten. Daartoe is het niet geraad zaam eene omheiningop te slaan uit naast elkaar staande palen, daarvoor zou teveel hout noodig zijn en 't zou te veel arbeid vergen. Oeen beter afsluiting dan de leven de heg dit is eene haag bestaande uitle vende houtsoorten, op eenerechtuitloopen- de rei naast elkaar geplant en waarvan de takken mettertijd dooreen zullen groeien. Zoo iets is blijvend en heeft tegelijkertijd het groote voordeel, schaduw aan het vee te verschaffen. De houtsoorten die door middel van stekken kunnen geplant wor den zijn het meest aan te prijzen zoo be reikt men het vlugst zijn doel. In Neder- Kongo vindt men onder andere soorten de munkombo vezelachtig hout, met zaagbaaren zoo taai dat het tegen alle geweld bestand is of nog de vijgeboom die in alle deelen van Kongoland zoo weelderig opschiet. De stekken, om geplant te worden, moeten volwassen takken zijn van een of twee meter, en van vijf tot vijftien centi meter doorsneê. Zij worden van vijftig tot zestig centimeter diep in den grond be dolven, schieten spoedig wortel en brei den zich snel uit. Men poot ze op een afstand van hoogstens veertig centimeter van elkaar, en bij voorkeur in het begin van het regenseizoen de stekken hebben een vochtigen grond noodig om wortel te kunnen schieten. Het is ook noodig dat de perken onder ling verbonden staan: men late dus in die gemaakte afsluitingen eenige ruimten over die men kan openen of toedoen naar be lieven door middel van slagboomen. Zulk eene schikking heeft het groot voordeel van het weiland .stelselmatig te laten afgra zen, is het gras in een der perken afgevre- ten dan drijft men de dieren naar het vol gende en heeft het gras tijd om in het verlaten perk weder op te schieten zonder gedurig vertrappeld te worden. Geduren de dien rusttijd trekt de weide ook haar voedsel uit den drek door de dieren ach tergelaten, en het gras verbeterd in hoe danigheid, in die perken is het ook goed eenige boomen met hooge en breede krui nen te planten, tot schuilplaats voor het vee tegen de heete middagzon. Wil men de geduchte huidziekten te keer gaan, dan moet de huid van het vee uiterst zindelijk gehouden worden het wasschen is 't eene middel; het roskammen 't andere. Men wascht de dieren heelemaal met eene ont smettende stof met een spons, ten minste eens per maand muil, neusgaten, oogen, ooren en uier moeten iederen dag met schoon gekookt water gewasschen wor den. Al wat opstel,(aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar de i Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Qewone aankondigingen 10 c. per teke: Rechterlvke aankondigingen: 1 ft, de reke, Oroote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UI TGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 3 Maart. 2e Zondig van den Vasten. Mi* van dezen zondag. De Kerk zet het onderricht van den vorigen zondag voort, en toont on* Jesus van gedaante veranderd op den berg Thabor, als voorbeeld van de hernieuwing die wij in ons gedurende dezen tijd moeten bewerken en die in de Biecht en Paaichcommunie hare voltooing behoort te vinden. De heilige Paulus leert ons I waarin die hernieuwing bestaat en geeft in zijn brief aan de Thessalonikers het voorschrift, waarna wij ons leven in den vas- geklonken de VOOrdtaging Of Onderwerping tentijd moeten inrichten. De zangen van dezen Zondag leeren hetzelfde. Zij drukken vertrouwen en droefheid uit. W3.S eenvOUdiglij k €6tlC Voorstelling Vatl Evangelie van den Zondag. effene zaken mei een beroep op eendracht Indien tijd nam Jesus Petrus, Jacobus en diens broeder Joan Upi verschuiven tot later Van hetoppn SP- ncs met zich, en voerde hen op een hoogen berg en veranderde verscnuivcri LOL LUlir VU tl neigeetl SC voor hen van gedaante. En zijn aangezicht schitterde als de zon dert ZOOlang dg afgeveerdigden Verlangden. en zijn kleederen werden wit als sneeuw. En zie daar verschenen o\ r-. a i hun Mozes en Elias die met Hem spraken. Doch Petrus ant- d) L>e Algemeene Raad nOChtanS, moest woordde en zeide tot Jesus: «Heer, wij zijn hier goed! Uat ons j beslissen (Art. 10-11) zich beslissen nier, zoo gij wilt, drie tenten maken, voor U eene, voor Mozet j ri eene, en voor Elias eene. Terwijl hij nog sprak, zie, daar over- j J3. tOt algemeen handgeklap OHQCr t flui- ichaduwde hen een lichte wolk. En zie, eene stem uit de wolk. |en IpcrpnHairp hnhanrnnnp zelde Deze is mijn welbeminde zoon, in wien ik mijn behagen lC" UCF iegenaaire DraDanQOnne. heb genomen, hoort naar hem En de leerlingen, dit hoorende, WclnU OIT1 Zlllkc dwaZC Gil Schadelijke vielen op hun aangezicht en vreesden zeer. En Jesus trad toe, i raakte hen aan, en zeide hun tt Staat op en wilt niet vreezen. I rnani T vatl WCrkCtl allCGn moeten dcZG Toen zij hunne oogen opsloegen, zagen zij niemand dan alleen j Artikelen Verdwijnen. Dit moeten zij ZOO- Jesus. tn terwijl zij den berg afdaalden, gebood Jesus hun, De Algemeene Raad is belast met de voor- naamste maatregels vast te stellen om het doel van Donderdag 7.-H Thomas van Aquino, belijder en kerk- den Bond te bereiken. Hij kiest het Uitvoerend Co- leeraar. J Vrijdag 8. - Het heilig Lijnwaad van O HJ. C. De heilige miteit' doeken waarin Joseph van Arimathea en Nicodemus het doode Het Uitvoerend, Comiteit aangesteld Otn de ge- zeggende Niemand zult gij dit gezicht rnededeelen tot dat de Zoon des menschen van den dood is opgestaan. Maandag 4.-H. Casimirus, belijder. DInsdag5. Theophilus, Bisschop. Gedurige Aanbidding te Dickebusch. Woensdag 6.-//. Coleta, maagd. lichaam van O. H. J. C. begraafden.) Gedurige Aanbidding te Ploegeteert ^Hospitaal). Zaterdag 0.—//. Francesca, weduwe. Gedurige Aanbidding te Wulverghem. stemde beslissingen te doen uitvoeren is ter zei ver tijde belast met het bestier van den BondZijn Bureel belast zich met het loopende werk te doen. 1 Welnu onder de voornaamste te nemen maatregels waarmede de Algemeene Raad kan belast zijn is buiten kijf de aanduiding van kandidaten tot eene kiezing... De Algemeene Raad beslist daarover in volle vrijheid, het Uitvoerend Comiteit voert de beslissing uit... Art. 12 luidt Als de Algemeene Raad de lijste der kandidaten en de orde hunner voorstelling vastgesteld heeft, alle lid van den gond verplicht zich, op zijne eer, te werken om de kjezing van de voo-ges'clde kandi daten te doen gelukken, Algemeenen Raad bij geheime stemming en door don poll aangeduid. Elk lid van den Algemeenen Raad kiest in volle vrijheid de kandidaten. Op zijn kiesbrief zal hij onderde benaming van Wezenlijke Plaats- Vervangers» de name zijner kandidaten rangschikken, Art. 10.-Het Uitvoerend Comiteit is belast met kandidaten en plaatsvervangers op te zoeken voor de wetgevende kamers en ze voor te dragen aan den Algemeenen Raad, die beslist over den keus en de orde van voorstelling der kandidaten. Art. 11. De kiezers die deel maken van den Bond mogen aan het Bureel kandidaten volgens hunnen keus en de orde der kandidaten voorstellen zij zullen hunne voorstellen, geteekend door honderd kiezers, doen geworden aan den Voorzitter, twee maanden vqór de kiezing. Het Bureel zal deze voor stellen alsmede deze van het Uitvoerend Comiteit onderwerpen aan den Algemeenen Raad, die beslist ten minste zes weken voor de kieiing. Naamloos Yper 20,00 Heilige Vader, zegen onze werking Pers en Propaganda Comiteit, Afd. der K. J- W. Wervick 3,50 Men mag de inschrijvingen sturen aan het bureel van Het Ypersche Volk of aan M. Leo Mallié, schrijver, 7, rue de la tête d'or, Doornik. Wij ontvangen van eenige katholieke vrienden uit stad het volgende schrijven. M. de Uitgever van Het Ypersche Volk. Het kwam ons ter kennis dat het voorstel, van wege het Plaatsetijk Comiteit van Yper een regelma- tigen poll in te richten volgens voorgestelde veran deringen (t. w. IV afschaffing van het artikel 10 en 112°) wijziging van het art. 12 3°) tot den poll uit noodigen al deze die betalen als lid van den den Katholieken Bond;... dat dit voorstel, zeggen wij, door eenige mannen aanzien was geweest als een wapen om eene of andere kandidatuur af te weeren. Al wie op de bijeenkomst van het Plaatselijk Co miteit van Yper aanwezig was heeft kunnen bestati- gen dat zoo van wege de voorstel-indieners als van wege de aanwezigen op de vergadering, in heel deze rechtmatige en durvende beweging ten voor- deele van Poll, er niet eens kwestie was-noch in ;t openbaar, noch in 't geheim van personen maar wel van princiepen. Die princiepen de gezonde... voor de inrichting en werking van een Katholieken Bond willen wij doen doordragen tot voldoening van alle katho- SfiÖ®:

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1