aan Katholiek Volksgezind Weekblad De Algemeene Vergadering mil in IRROKDISStMENT E. H. Charles Meersseman "Schoolpolitiek,, De kiezing voor den Werkrechtersraad BIJBLAD maatschappelijke Belangen Minister de BROQUEVILLE van den Katholieken Bond van't Arrondissement Vakvereenigingen YPER Landbouwbelangen Officieële Berichten de verklaringen van Moeders Keuken DERDEJAAR N° 11 WekeMjksche Oplage fö O O O nummers ZONDAO 10 MAART 1912. G. Bras.Tavernier, te YPER op Zaterdag 9 Maart. Daar ons Katholiek en Volksgezind week blad Het-Ypersche Volk alhoewel op den Zondag gedagmerkt toch des Zater dags middag te Yper ter drukkerij uitge geven wordt, mogen wij van die omstan digheid gebruik maken om een laatste maal de aandacht der katholieke afgeveer- digden te vestigen op de belangrijkheid van de Algemeene Vergadering van Za terdag namiddag in 't Volkshuis. Sedert drie weken van hier hebben wij erover geschreven en vrij en vrank ons gedacht uitgedrukt. Wij herhalen het in 't korte. 1° De aanduiding der Kandidaten voor de Senaat en Kamerverkiezing van 2 Juni aanstaande moet geschieden niet dooreen kleine groep, niet door het Uitvoerend Comiteitmaar door de Algemeene Vergadering der Katholieke Bonds leden en dat in een regelmatigen Poll met geheime stemming. Dat is de Wil van al de Katholieke kiezers van Stad en Arrondissement. Daarover is iedereen 't akkoord. 2e De kwestie is hoe dien ernstigen Poll ingericht Welnu van wege het plaatselijk Comi teit van Yper is een voorstel uitgegaan, dat, in dit Comiteit met algemeenheid van stemmen aanveerd, nu moet onderworpen worden aan de goedkeuring van de Alge meene Vergadering van het arrondisse ment. Dit voorstel vraagt a) De afschaffing van Art. 10 en 11 der huidige standregels omdat deze het recht M. Fraeijs de Veubeke geven zal aan de Vergadering, laten wij nu alles in de handen der Katholieke Afgeveerdigden van het Arrondissement. Het is genoeg en overal geweten, dat de loonen hier in Yper, de laagste staan; want terwijl zij in de laatste tijden overal elders gestegen zijn, toch hier gelijk ge bleven zijn, niettegenstaande het leven hier in dezelfde verhouding staat als in andere plaatsen, t. t. z. even duur. Zou het misschien niet waar zijn dat er hier in Yper, aan bekwame vakmannen, nog hongerloonen betaald worden? Het dunkt mij wel dat 28 of 30 en 32 centie men per uur, aan onze werklieden, zelts in gewone omstandigheden van 't leven, (bijgevolg ziekte of ongevallen daargelaten), niet toelaten, behoorlijk te bestaan. Is het mogelijk voor een werkman, met een weekloon van 17 of 18 fr. rond te komen, alswanneer hij te huis nog vrouw en ver scheidene kinderen te onderhouden heeft. Het tegendeel beweeren, ware alzoo dom als valsch. En nogtans worden er maar enkele aangetroffen die meer verdienen per uur. Wat moet men daaruit besluiten 1° Dat nog velen hunkeren naar over werk, 't welke zij dan nog aan dezelfde voorwaarden aanveerden als dagwerk, en zelfs nog lager. Zij moeten zich aldus af tobben, om aan't noodige te geraken, wil len zij hun huisgezin in de armoede niet laten verzinken. 2° Dat anderen hunnen toevlucht moe ten nemen tot herberg houden, of het een miskennen van de Algemeene Vergadering Qf het ander bijpostj^ moetw;ten te Ver de knellende onzekerheid, aangaande onze toekomst. Wij wenschen ten tweede een korteren arbeidsdag. Ja, eene bepaling van den werkdag is noodig; want dan alleen zijn wij in de gelegenheid gesteld, menschelijk te leven. Niet alleen heeft de mensch behoefte aan eten en aan slapen, maar ook aan ontwik keling en ontspanning. Maar nu, hoe er aan geraakt Op welke manier die verbeteringen verkregen Wel, een enkel maar doeltreffend middel bestaat er, dat is de vakvereeniging. Dit is ons over veertien dagen nogmaals klaar uiteen gedaan geweest. Er was im mers vergadering, voor alle werklieden der bouwnijverheid, in eene zaal van onze halle. Een 70 a 80 tal, hebben aan den oproep en de uitnoodigingen beantwoordt. En daar deed onze vriend René Debruyne van Oent, ons goed het nut en de nood- zakelijkheid-uitschijnen der vakvereeniging. Waarlijk ik kan niet verstaan, hoe zoovee- len nog koud en onverschillig kunnen blijven aan 'tgeene hen zoo zeer moet aanbelangen, want wat is het anders als: streven naar beter bestaan. Moet men niet vaststellen, dat de werkman zelf, de meeste tegenspartelt, en aldus de pogingen gedu rig verijdelt, welke worden aangewend voor zijne eigene lotsverbetering. Is het niet zoo dwaas als onverklaar baar? Nu, laat ons hopen dat hij eens de oogen openen zal en zich in de rangen zijner werkmakkers scharen zal, even over tuigd als hen, dat met samen te werken, er betere arbeidsvoorwaarden komen zul len. Zulke vergadering als Zondag rnott vruchten dragen. Het is te hopen, dat be nevens de nieuwe inschrijvingen van Zon dag, er weldra nog andere zullen volgen. Aanhouden dus, en wij zullen winnen. en zoo den Poll onmogelijk maken. b) De wijziging van Art. 12 derzelfde standregels om een poll in te richten die, gezien de tegenwoordige omstandigheid en de nabijheid der verkiezing, aan iede reen kan voldoening geven. krijgen. 3° Dat er nog veel karweijers gevonden worden, die na de afgeloopene dagtaak op den winkel, dan t'huis zitten wroeten tot soms nog halve nachten en geheele zondagen, om !t werk dat hun van eenen c) Het aanveerden tot den Pojl met al- vrjencj 0f kennis, besteld is geweest, af te leen van de afgeveerdigden maar van al- werken. Hunne gezondheid wordt onder- Ie betalende bondsleden. mijnd en het genot van 't familieleven op- 3o Dit voorstel is misschien de volmaakt heid niet, absoluut gesproken doch ge zien wat wij hooger zegden de nabijheid der verkiezing is het wellicht de best mogelijke in te brengen manier van wer- H'"g: De standregels bevatten menig gebrek kige regelingen zoo moeten zij, naar de eischen des tijds, herzien en heropgesteld worden o. a. voor wat den poll betreft ware wellicht de best in te brengen ver andering de poll op twee graden, d.i. eerst geofferd, om aan de bete brood te gera ken voor hen, hunne vrouw en kinders. 4° Ja, helaas laat het ons maar beken- dat nog een groot deel onder ons, nen, zpnder blozen qf bgven, maar de hulp gaan inroepen van 't weldadigheidsbureel of aan de bel gaan trekken van liefdadige personen. Die menschen verkeeren nog in de valsche meening, dat de liefdadigheid moet aanvullen, 't geene aan rechtvaardig heid wordt te kort gedaan. Mijn doel is niet, den steen te werpen de plaatselijke poll op ieder gemeente, naar die, mijne werkbroeders, welke ik kom daarna de algemeene poll der afgeveerdig- op noemer]) 0f 00k njet hen te verach- den in den hoofdzetel van het arrondisse- j.en 0f miSprjjzen neen, want, handelen ment- zij aldus, het is omdat zij zoeken en trach- Het was het gedacht van het plaatselijk |en naar de twee eindjes van 't jaar aaneen Comiteit van Ypet dat de tijd voor de knoopen, en zoo door de wereld te verkiezing te kort was om nog zoo iets in geraken. te voeren en het best was dit uitte stellen jyiaarj beste vrienden, weet gij dan niet, tot seffens na de verkiezing. da(. werklieden recht en volkom-n Dat ware dan heel gemakkelijk. Volgens recht hebben op een zelfstandig en mensch- Art. 17 der standregels hebben enkel 50 waardig bestaan. leden van den Algemeenen Raad aan den j ja^ reeds menigeen hebben het begre- Voorzitter eene buitengewone Algemeene pen^ en ;n p]aats van klagen en morren, Vergadering te vragen en de reden hun- ner aanvraag te doen kennen t. w. her ziening der standregelen. Op eene schrif telijke aanvraag zal de Voorzitter binnen de veertien dagen een Algemeene Verga dering bijeen roepen. 4° Het kan gebeuren dat op de Alge meene Vergadering van Zaterdag 9 dezer, andere voorstellen of wijzigingen ^an het ingediende voorstel voorgedragen worden. Dat is mogelijk. Wij vragen enkel aan al de Raadsleden aan de ernstige bespreking met kalmte en orde deelnememen; te durven spreken als- iemand iets rechtveerdigs en billijk te zeg gen heeftwel te tikken en te wegen wat moet beslist worden opdat de rechten van de Algemeene Vergadering en van den Poll voor goed gestaafd en vastgesteld worden. Voor het overige vol betrouwen in de leiding welke ie Voorzitter van den Bond of uitvallen tegen de patroons, steken zij de koppen bijeen, trekken de handen uit de mouwen en vangen dat groote werk met geestdrift en moed aan; het veroveren yan dat zelfstandig en menschwaardig be staan. Waarlijk, niemand van ons zou er iets tegen hebben dat er lotsverbetering komen zou; integendeel wij allen zijn het eens om staande te houden, dat het, ingezien den duren tijd dien wij beleven, dringend noor dig wordt, Ja, dat er moet verbetering ko men. Of meent gij misschien, dat een werkman, niet in de gelegenheid ten min ste, moet worden gesteld, om met de op brengst van zijn werk, dus met zijn loon, zich en de zijnen behoorlijk te onderhou den? Wel zeker, wij hebben het recht zelfs, zulks te eischen. Daarom is het, dat wij wenschen, ons loon te zien verhoogen, opdat" het ons toelate in al onze behoeften te voorzien, en zelfs ons waarborg bieden kan, tegen BEGRAVING VAN pastor van St-Jacobs Leest op den tweeden kant van dit bijblad de Bij kon. besl. werden de volgende pen sioenen verleend aan MM. D. Moenaert, gewezen gemeentehulponderwijzer, Mees- sen, 1,227 fr.Mevr. M. Lazeure-Bonte gewezene naaimeesteres, Wulverghem, 83 frank. Bij koninklijk besl. van 22 Februari, is het burgerlijk .eereteeken verleend, te weten het burgerlijk kruis, Je klas aan V. Hollevoet, Becelaere, AANBESTEDINGEN 23 MAART. Om 10 ure, in de buree- len van het bestuur van bruggen en wegen te Brugge, Oosterlingenplaats, N° 5: wer ken tot aanvulling van een gedeelte der steenslagwegen van Meenen naar Yper, van Yper naar Rousbrugge, van Elsendamme naar Yper en van Yper naar Pont-Rouge, op het grondgebied der gemeenten, Ghe- luwe, Wervick, Gbeluvelt, Zillebeke, Yper, Poperinghe, Proven, Elverdinghe, Brielen, Voormezeele, Wytschaete en Waasten. Be stek 53,881 fr. 90 c.; borgsom 5,000 fr. Aanbiedingen uiterlijk op 19 Maart aan bevolen. 3,0 MAART. Om .10 ure in het bestuur can bruggen en wegen, Oosterlingenplaats te Brugge herkalsiïng van den weg van Brussel naar Gent, op het grondgebied van Oostende en Steene. Bestek fr. 25 dui zend 885,15. Aanbiedingen uiterlijk op 26 Maart aan bevolen. Leest op den tweeden kant van dit bijblad Door koninklijk besluit van 21 Fe bruari zal dus de kiezing voor de le den-werklieden van den Werkrechters raad plaats hebben op Zondag 21 April. De belangrijkheid en gewichtigheid der Werkrechters raden moeten niet betoond worden. Het is een stuk onzer arbeidersbeweging. Het arbeidsver- drag, dat wij het leven van den werk man mogen noemen, is zoo gewichtig en van zulk bijzonderen aard dat het niet kan overgelaten worden aan de beslissing van eenen gewonen rechter. Daarom moeten er vakmannen zijn die al de moeilijkheden onderzoeken en oplossen. Zij kennen het werkersleven, omdat zij het meeleven en voelen zij oordeeelen over hunne eigenebelangen. De Werkrechtersraad is een deel van dat streven naar de zelfstandigheid der arbeidersklas. Daarin ligt de groote belangrijkheid dezer kjezingen. Zij zullen te Yper plaats hebben, en wel volgens de nieuwe wet van 15 Mei 1910. De grootste veranderingen dezer wet zijn de toepassing der evenredi ge vertegenwoordiging het kies recht en kiesbaarheid der vrou wen. De werklieden moeten niet meer vertegenwoordigd worden in den raad door minnen die gedachten en strek kingen hebben tegenstrijdig met hunne overtuigingwerklieden die voorstaan ders zijn van orde en rechtveerdigheid moeten niet verdedigd worden door mannen van omwenteling en dwinge landij. In 't vervolg zullen de talrijke werk sters niet meer uitgesloten zijn. Wij begroeten het als een zegenrijke her vorming dat de vrouwen ook mogen kiezen en kunnen gekozen worden. Zij die in het woelig streven om 't leven staan lijk de mannen moeten ook kun nen spreken en handelen om hunne belangen te verdedigen, 't Is een eerste stap tot verdere hervormingen die aan de vrouw de plaats moeten geven waar zij recht op hebben in het maatschap pelijk leven. Te Yper zullen er voor het rechter lijk Arrondissement te kiezen zijn 10 patroons en 10 werklieden. Van deze laatste 8. ambachtsvertegenwoordigtrs en 2 bedienden. POSTELEINSOEP. Een portie poste lein; 25 gr. tapioca; 25 gr. vermicelli; 2 liters bouillon. Trek de posteleinblaadjes af, spoel ze, en stoof ze in wat boter of vet. GESTOOFDE ASPERGES MET KALFSGEBRAAD. Een bos asperges; 25 gr. boter; peper en zout; 1/2 glas melk. Schrab de asperges af, en snijd ze in stukjes van 1 cm. smelt de boter, doe er de asperges in met peper en zout daarbij, schud ze nu en dan eens op, voeg er een weinig melk of water bij, en laat ze, zeer goed gestopt in hun sap stoven. Voeg er, als ze malsch zijn, een stukje boter bij, bind de saus met wat bloem of met een eierdooier. N. B. De harde deelen der asperges worden gepeld, gekookt en doorgestoken, in de soep benuttigd. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per teke: Rechterlvke aankondigingen: 1 ft, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. S. Jac 'bs kerk heeft sedert eenige jaren van hier verschillige begravingen van Priesters gezien t. w. E. H. Houttermn onderpastor der parochie, EE. Hrt. Huysen Laridon leeraars aan 't College; E H. Barbier, bestuurder der Mariaschool Zekerlijk op ieder priesterbegraving is de toeloop van deelne mend volk altijd aanzienlijkdoch zelden of nooit zag men een zoo groote toegenegene menigte als Maandag laatsleden op de begraving van den E. H. Meersseman den herder der parochie. Dit kunnen wel de redens zijn dat hij de herder was en dat zijne kudde er aan hield hem tot aan het graf te vergezellen, dat hij zoo schielijk uit 't midden ontrokken was in den bloei des levens, tot de laatste uur nog aan 't werkmaar ongetwijfeld de grootste reden was 't dat hij zoo vaderlijk goedhertig was cn zooveel goed had gesticht overal waar hij was doorgegaan. Daarom kwamen zijne oude medematen en vrieri- den uit het College en het Seminarie, daarom kwa men zijne oud-leerlingen, daarom kwamen zijne oude kennissen en parochianen van Meenen en Luingne, daarom kwamen zijne parochianen van S, Jacobs zich vervoegen bij de bedroefde familie en hunne gebeden storten yoor de ziel van dezen die zg gekend en bemind hadden. Van af 10 1/2 li, was er eene ontelbare menigte t legestroomd op St Jacobskerkhof en in S. Jacobs- kerk - Wij telden bij de tweehonderd priesters. De toegang in 't sterfhuis was schier onmogelijk. Te 11 I u. kwam Je geestelijkheid met Z. E. H. Deken ku- 1 nonik DeBrouwer het lijk uithalen om het ter kerke tedragen.De hoeken van den pelder werden gedregen I door E. H. Van Ryckeghem pastor van O. L. V. te R jusselaere namens de medematen van het Semina- ieE. H. Delaere pastor van S. Pieters namens de pastors en de geestelijkheid der stad Yper; M. Iweins o'Eeckhoutte namens de kerkfabriek M. burgmees ter Colaert namens het stadsbestuur. De groote kerk, in rijk rouwgewaad aan het hoogaltaar en den koor, aan preekstoel en biecht stoel was schier te klein, stoelen waren bij honder den te ko.t. De Vrouwenmis duu-de schier zoolang als de dienst en alhoewel Z. E. H. Deken zelf binst twintig minuten ter offrande gestaan had duurde deze nog voort tot na de Communie van den mis. De Requem mis werd gezongen in gregoriaansche k- rkzang op de meest indrukwekkende wijze door e schola van S. Vircentius College en dezangsters vin S.Jacobs, bijgestaan door het jubéder parochiekerk, Voor het laatste libera sprak Z. E. H. Deken De Brouwer eene hertroerende lijkrede uit.-De gewijde spreker gaf aan de ingetogene torhoorders niet alleen de levensbeschrijving van den duurbaren afgestorvenen pastor, in 't Seminarie als stulent, te Voer in 't College als bewaker, te Meenen op S Vednstus als onderpastor, te Luingne en op S Ja cobs te Yper als pastor; maar hij deed vooral— j overal waar de overledene doortrok zijn priester- j lijken ijver, zijne deugden en goede werken uitschij nen. Wat vooral E H. Ch. Metrsseman kenmerkte was die minzaamheid en hertelijke goedheid die te lezen lag op heel zijn wezen en zich aan eenieder i openbaarde. Die minzaamheid won hem ook allé j herten zijne leerlingen in 't College eerbiedigden en beminden hem. Te.Meenen, waarZ. E. H. Kano- rik De Brouwer als deken kwam eenigen tijd na het vertrek van E. H. Meersseman naar Luingne, sprak iedereen en voornamelijk de jonkheid over het goede gesticht door hun gewezen onderpastor. Alswanneer E. H. Meersseman weê* naar Yper kwam was er volle blijdschap op zijne installatie uitgenomen bij de afgezanten Luingne waar men zijne verplaatsing wel aanzag als eene vsrdiende belooning maar toch als een verlies voor de paro chie. Het goed door E. H. Meersseman overal en bij zonderlijk te Yper zal hem bij God de verdiende belooning verkrijgen Dit vragen wij allen voor hem Zoete Jesus geef hem de eeuwige rust en dat het eeuwigdurend licht hem overstrale. Na de absoute vertrok men stoetsgewijze naar hef kerkhof. Het was kwart na een ure als men terug was Langs de t kerkhofweg stond eene inge- togene menigte parochianen waarvan velen er aan gehouden hadden hunnen herder ter begraafplaats te volgen. Moehte hij daar rusten in vrede. Hij rust op zijne parochie. Mochten zijne parochianen hem niet vergeten in hunne gebeden en alswanneer zij naar 't kerkh>f gaan ook een stond blijven bidden bij het graf van hunnen goeden herder onder de schaduw van het groote kruis.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 3