Katholiek Volksgezind Sleekblad IjanÖ in Rand BUITENLAND Oorlog tusschen Italië en Turkije Aanslag op den Koning van Italië YPER longeliogs-Congregatie van St. Maartens. "^s'aar KONGO DERDE IAAR N° 12 Wekelljksche Oplage 6 O O O nummers ZONDAG 17 MAART 1912. TELEFOON No 137 O. Bras-Tavernier, tw mm: Kerkelijke Kalender. De kiestijd is nakend. Iedereen heeft van nu af zijn plicht te kwijten, zijn aandeel bij te brengen in den strijd voor het goed tegen het kwaad. Immers zulk een strijd is het... en altijd meer en meer zal de strijd zich wel bepa len voor of tegen Orde, Recht en Vrijheid voor of tegen't Vaderlandvoor of tegen Ood Neen 't, geen strijd is het tegen zulk of zulk een persoon, zulk of zulk een man maar tegen het gedacht dat hij vertegen woordigt, een gedacht van wanorde, van vaderlandsondergang, van oorlog tegen God. De strijd zal voornamelijk geschieden op schoolgebied. Wij willen en alle rechtschapene lieden met ons—gelijkheid voor alle scholen, vrijheid voor den huisvader om zijne kin- ders te zenden naar scholen van eigen keus. Dat willen onze vereenigde vijanden niet Masson, een vrijmetselaar-volksver tegenwoordiger uit Henegouwen, heeft deze week in volle Kamer uitgeroepen Wij willen maar de officieële scholen Wij strijden onverpoosd tegen de ze denleer uwer scholen De zedenleer van onze scholen is de christene zedenleer, gesteund op het chris ten geloof. Onze vijanden willen god- delooze scholen... Het gevolg van godde loosheid is zedeloosheid. Frankrijk lijdt aan die verpestende kwaal gevolg van haar goddeloos onderwijs... Wij willen Belgie in geen ander Frankrijk herschapen. Vrienden Lezers uit alle hoeken en kan ten van 't Arrondissement, eendrachtig samengeschaard, onder het Katholieke vaandel, om den stormloop aan te gaan tegen de vijanden van recht en vrijheid, de vijanden der kinderzielen, de vijanden van Land en Vorst, de vijanden van God en Kerk! Belgie is niet rijp voor geuzen-dwinge landij. De vijand profeteert sedert 28 jaar dat het Katholiek Gouvernement vallen zal!... Maar nu, met 2 Juni 1912 zal het ongetwij feld gebeuren Ware 'tniet dat het wijs bestuur der Katholieken daar staat om hen nog lang aan 't roer te bewaren; de reeds ge nomen en kenbaar gemaakte schikkingen van den vijand zijn daar om dezen van het bestuur af te houden. Buyl, de wereldberoemde Buyl, in de Kamer(hij, de oud-onderwijzer, ge- pensionneerd om verlies van stem, die nu de kamer overende buldert),... Vandervelde, in zijn rood dagblad Le Peuple,... Hymans, overtijds de liberale bevel hebber, nu de luitenant van Vandervelde, in eene meeting te Antwerpen,... verklaarden dat eens de vijandelijke min derheid meester van 'tland alle toelagen zullen ontnomen worden aan wettelijk herkende christene mutualiteiten aan alle Katholieke volkswerken. Deze werken zijn niet alleen de meerderheid in'tland maar schier de "eenigheid.,,... Dus geen geld meer aan deze die er recht op hebben, maar geld om de handen te smou ten van geuzen en revolutionnairen. ProficiatBuyl-Vandervelde-Hymans en CX Gij kont geene betere declaratie doen ten uwen nadeele! Nogmaals, vrienden lezers, hand in hand! het oogenblik is ernstig, de zegepraal lacht ons tegen.—Vooruit als een man tegen al wie vijand is van Vrijheid, Vaderland en God! Dezen keer zijn er weinig bijzonderhe den over den oorlog mede te deelen. Een enkelen keer zijn deltalianen handgemeen geworden met de Turken, in een klein gevecht, en, naar- het schijnt, zouden de Italianen verslegen geweest zijn. De berichten over een aanstaanden vrede worden voort uitgestrooid, maar ook telkens als van allen grond ontbloot verklaard door het Turksche of het Itali- aansche bestuur. Deze week sprak men nogal veel van een tusschenkormt van Rusland. Maar daarop werd geantwoord door een diplomaat dat Italië wel den vrede wilde, indien Turkije wilde Tripoli- tanie afstaan, en 't duurde geen twee da gen of het Italiaansch gouvernement liet verklaren dat het nog aan niemand over zijn inzichten of besluitsels had gesproken. Zeker is en blijft het dat ftalie's schat kisten ledig geraken, terwijl Turkije het nog lang kan uithouden, daar het bijna niets uit te geven heeft, zoodat het alle belang erbij heeft om den oorlog te doen voortduren. Op een laatst zal Italië wel ver plicht zijn vrede te vragen tenware het een grooten slag zou winnen, of Turkije zelf aanvallen en overwinnen, maar daar tegen zouden de mogendheden wel kun nen opkomen. Een officier doodelijk gekwetst Op 14 Maart, te 8 ure 's morgens werd een aanslag gepleegd op het leven van den Koning van Italië. Ziehier in welke omstandigheden. Een groote plechtigheid moest in het Panthéon plaats grijpen ter nagedachtenis van Koning Humberto. Een weinig voor 8 ure, kwam de Ko ning en Koningin, begeleid door een es- cadron carabiniers op de plaats Venezia. Niettegenstaande het vroege uur bevond er zich eene groote volksmenigte. Majoor Lanza zat te paard en reed ne vens het koninklijke rijtuig. Op een gege ven oogenblik treed een jong man uit de rangen der volksmassa en gaat met groo te stappen naar het rijtuig toe. Plotseling weerklinken twee revolverschoten en men ziet majoor Lanza van zijn peerd vallen. De Koning stelde zich recht in het rijtuig als om de Koningin te beschermen. Hij was niet gekwetst. Terwijl men majoor Lanza de noodige zorgen toediende waren de agenten den moordenaar achtervolgd. Hij was reeds door de menigte gevat en zoo de policie hem niet in tijds had kunnen beschermen zou hij voorzeker dood geslagen geweest zijn. In het policiekommissariaat ondervraagd verklaarde hij Antonio Delba te heeten, oud 22 jaar, geboren te Rome. De Koning verloor zijne kalmte niet. Zoodra majoor Lanza opgericht was zette de stoet zijn weg voort naar het Panthéon. Na de plechtigheid, toen de Koning op straat verscheen werd hem eene geestdrif tige ovatie gebracht, door de toegestroom de menigte. Majoor Lanza werd door den tweeden kogel getroffen. Zijrrtoestand is zorgwek kend. De Koning is naar het hospitaal gegaan en heeft den gekwetste aangeraden kalm te zijn. In het Quirinaal kwamen reeds verschei dene telegrammen toe, namelijk van de Keizers van Oostenrijk, Duitschland en Rusland, van den Koning der Belgen, den Voorzitter der Fransche republiek, enz. De Paus heeft bevolen zijne gevoelens van sympathie aan het hof over te maken. Engeland. De groote werkstaking der koolmijn werkers is nog niet geëindigd. Gelukkig- lijk zijn de werkstakers, die een heel leger van meer dan een millioen en half be draagt, rustig tot nog toe heeft men van geene groote wanorders gehoord. De sta kers willen hun minimum-loon van de bazen afdwingen, maar willen niethooren van een minimum van opbrengst, wat de bazen eischen. Reeds zijn er 80 ten hon derd der bazen die willen toegeven aan de eischen der werklieden, maar er zij n er meer dan 20 ten honderd die daartegen ook het minimum van opbrengst blijven eischen. Veel meetingen en vergaderingen werden gehouden en telkens ook werd die hoop teleurgesteld. Nu zou men al niet veel verder zijn dan over veertien da gen. Ondertusschen kwijnt de handel en nij verheid. Tal van fabrieken liggen stil de scheepvaart is ontredderd, ontelbare ge- dwongene werkeloozen dole i langs de straten, en de armoede begint reeds bij velen te woeden. De eetwaren zoowel als de kolen, zijn onzeggelijk duur geworden: kortom heel de bevolking lijdt door die werkstaking en men voorziet nog niet wanneer zij zal ophouden. Ook op het buitenland heeft zij hare te rugslag. Zoo in onze Borinage hebben de werklieden 15 o/0 opslag ge vraagd, daar de kolen nu veel duurder verkocht worden en meer opbrengen aan de bazen. In Frankrijk is er te Lens en omstreken ook een kleine werkstaking uitgebroken onder de mijn werkers. Maar zij heeft maar een dag ge duurd. Slechter gaat het in Duitschland waar een groote en geweldige staking is uitgebroken in het mijndistrict van den Ruhr. Daar ook willen de mijnwerkers ver hooging van loon; de bazen, die be weren die verhooging te willen toestaan, willen niet in onderhandeling treden met de leiders der syndikaten. Reeds vele opstanden en botsingen hebben plaats gegrepen tusschen stakers en policie: aan verscheidene werkers heeft die staking reeds het leven gekost. I die met hunnen man naar de kolonie reisden. Men telde er elf. De Bruxellesville was in de monding van den Kongostroom gestrand, gemak kelijk is de boot toch wederom vlot ge- rocht en zonder vertraging zal hij op tijd en stond te Antwerpen Maandag toekomen. De namen van meest al de personen die terug in 't land komen, zijn bij draadlooze telegraaf reeds toegezonden. Het varken in de kolonie. In de posten worden er geen varkens meer gehouden, omdat er reeds te veel tegen slaapziekte te kampen viel en de varkens een dér grootste overbrengers zijn der kwaal, daar ze de tsé-tsé vlieg uit de vochtige plaatsen en bosschen naar het dorp overdragen. Het stelselmatig telen van het varken werd ook door de zende- i lingen opgegeven omdat het dier doorgaans doorgortigheid is aangedaan en zijn vleesch, zooniet gevaarlijk, ten minste toch scha delijk is voor den mensch. Die gortigheid vindt haar ontstaan in de ontwikkeling van den lintworm. De lintworm-larve komt in den mensch tot haar volle ont wikkeling, tot lintworm. Deze larve komt voor in de bijzonderste spieren van het varken. Heeft nu een mensch een lintworm, en bevinden zich in zijne uitwerpselen eieren van dit dier, dan zal het varken dat op zijn weg alles verslindt, en zich aan die uitwerpselen vergast, die eieren in zich opnemendeze nu zullen zich in het lijf van het dier ontwikkelen. In een beschaafd land zou het mogelijk zijn door zindelijk heid deze kwaal onder de varkens te voor komen; maar beproef het eens bij die vadsige en luie negernaturen die zelfs het 'allerminste besef niet hebben van iets wat op gezondheidsleer trektEene andere ziekte, die in Europa ook bekend staat is de trichinenziekte die op den mensch kan overgaan. Deze kwaal tast in Kongo niet alleen fut varken aan maar ook het Nijl paard, en de ratten en andere knaagdieren. De trichine is een worm wiens larven zich in de spieren der dieren ophouden, ze zijn mikroscopisch klein. De mensch d ret deze kwaal op met besmet varkenvleesch te eten; het varken met vleesch te gebruiken van andere getrichineerde dieren zooals ratten, muizen enz. De zendelingen hadden wel gehoopt dat zij met europeesche varkens, die den stal gewend zijn, beter zouden slagen. Maar ook dat is tegengevallenwant die uitheemsche ras vordert veel, en voor die streken te goed etenze moesten, uit vrees voor ziekte met maniok, maïs, zoete patatten worden opgebracht. Daarom werd besloten geene varkens meer te kweeken. China In den loop der week werd Yan-shi-Kaï tot voorzitter der chineesche republiek in gehuldigd in 't bijzijn van de vertegen woordigers der verschillende provinciën deze van enkele vreemde landen. De oorlog is gedaan, ten minsten zoo goed als gedaan, maar de toestand is nog altijd gevaarvol voor de regeering. Daar- om ook durft de nieuwe voorzitter Pekin nog niet verlaten. Reeds meer dan 1000 oproermakers werden in die stad alleen een hoofd kleiner gemaakt zulke voor- beelden werken goed, zegt men, op het gedrag der Chineezen. Aan het leger zelf heeft men nog niet geroerd nochtans weet men heel goed dat daar ook oproer lingen gevonden worden, maar men is bevreesd voor grootere onlusten. Wij hebben gemeld dat Zaterdag de boot naar Kongoland vertrok, zeven mis- sionnarissen waren jaan boord; doch wat veel bemerkt werd waren de talrijke dames Al wat opstel,jaankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: RechterWke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. g:>f Zondag 17 Maart.—(Lcetare) 4e Zondag van den Vas ten. (Halfvasten). Mis van dezen Zondag. Gedachtenis van H. Patritius, bisschop. Deze Zondag wordt volgens zijne latijnsche benaming Lcetare genoemd Verblijd u naar de eerste woorden van den Inleidingszang. In het begin der Kerk werden de christenen in de afgeloopen week verschillende malen te samen geroepen, om hunne stem uit te brengen voor de toelating der doopleerlingen tot het sacrament des Doopsels. Deze laatsten wachten ongedul dig aan de deur der kerk. Ook voor de boetelingen is het uur der verzoening nabij. Men voelt dat het Paaschfeest nadert. De heilige Paulus kondigt het einde van den slavendienst aan, terwijl Jezus ons in de verte den vrede voorzegt, door de vereeniging met Hem in de heilige Communie. Evangelie van den Zondag. In dien tijd vertrok Jezus over het meer van Galilea, hetwelk het meer Tiberias is en eene groote menigte volgde hem, omdat zij de teekenen zagen, die hij verrichtte over hen die ziek waren. Jezus ging echter op den berg en zat daar neder met zijne leer lingen. Het Pascha nu, het feest der Joden, was nabij. Toen Jezus nu de oogen had opgeheven en zag, dat er eene zeer groote menig te tot hem kwam, zeide hij tot Philippus: «Waar zullen wij brood koopen, opdat deze mogen eten Dit zeide hij echter om hem te beproeven, want hij zelf wist, wat hij doen zou. Philippus antwoordde hem Voor twee honderd denariën brooden is niet genoeg, opdat ieder een weinig krijge.» Een van zijne leerlingen, Andreas, de broeder van Simon-Petrus, zeide hem Er is hier een knaap, die vijf gerstebrooden en twee visschen heeft, doch wat is dat onder zoovelen? Jezus zeide dan- Doet de men- schen zitten.,, Er was veel gras op die plaats. De mannen zaten derhalve neder, ongeveer vijf duizend in getal. Jezus nam dan de brooden en nadat hij gedankt had, deelde hij z« onder de neder- zittenden uit; insgelijks ook van de visschen, zooveel zij wilden. En toen zij verzadigd waren, zeide hij tot zijne leerlingen: «Ver zamelt nu de brokken, welke overgeschoten zijn, opdat zij niet verloren gaan. Zij verzamelden dus en vulden twaalf korven met brokken, van de vijf gerstebrooden, welke hun, die gegeten hadden, waren overgebleven. Toen de menschen het teeken gezien hadden, dat hij verricht had, zeiden zijDeze is waarlijk de Profeet, die in de wereld moet komen. Toen Jezus dan begreep, dat zij komen zouden, om hem weg te voeren en koning te maken, vluchtte hij weder alleen op den berg. Maandag 18,-H. Qabriël, aartsengel. Dinsdag 19.-H. Joseph, patroon van Kerk en Vaderland. Gedurige aanbidding te Proven, Zonnebeke Klooster Waasten (H. Familie), Woensdag 20.- H. Cyrillus van Jerusalem, bisschop en kerkleeraar. Donderdag 21. Benedictus, abt. Vrijdag 22. Octavianus. Zaterdag 23.-H: Petrus Damianus. Een koninklijk besluit geeft de bena ming der leden van den Verbeterings raad van het lager onderwijs. Onder de benoemden vinden wij M. Colaert, volksvertegenwoordiger burgmeester van Yper. avondfeest van onzen bloeiénden jongelingskring zal plaats hebben den Zondag 17" en Maandag 18" dezer. De feestwijzer belooft ons een kunstigen en bij zonderlijk leutigen avond. Ook wordt er veel volk verwacht. 1. Buitenmarsch, vierstemmig koor 2. Veldwachterenwildstrooper, kluchtige tweezang 3. Kunstliederen 4. De gestrafte gierigaard, blijspel 5. Oud-Kerstlied, vierstemmig gemengd koor 6. De nieuwe tram, tooneel 7. Kluchtlied 8. De twee dooven, blijspel. De weldoeners die in belet zouden zijn het fees' bij te wonen worden vriendelijk verzocht hunn jonste te laten geworden aan den Bestierder E. H Callewaert onderpastor, of aan den Heer Prefek Julien Antony. RFMFFNTFflAill Openbare zitting en 9 Maart QLHULnlLliHHU. 19)2 Tegenwoordig De heere R. Colaert, Burgemeester E Fraeijs de Veubeke r H. Vandenboogaerde, schepenen; Fiers, Vandergh te, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iweins d'Eeckhnn te, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, Baus, Seys, Stru ye, gemeenteraadsleden N. Boudry dd. sekretari- Men geeft lezing van het proces-verbaal der jong ste zitting. In geheim komiteit, heeft de raad E Tancré tot stoker in het waterkasteel benoemd en j. Deprost tot stadhuisbode. De beftaming van den sekretaris werd uitgesteld. M. Struye doet opmerken indien hij tegenwoor dig geweest had in de laatste gemeentevergadering hij de vraag van M. Biebuyck ondersteund hadde, nopens de gazuitbreiding der Meenenschen steen weg tot aan den doorgang van den ijzerweg. 1. Carnaval-M. de Voorzitter leest zijne veror dening op den Carnaval. De raad keurt die veror dening goed. 2 Wensch tot het inrichten eener algemee- ne pensioenkas voor gemeentebeambten.- De raad stemt dien wensch, die zal overgebracht worden aan de twee Kamers. 3. Stadsbibliotheek rekening van 1911 De ontvangsten bereiken 1 752, fr. 81 en de uitgaven 1.809, fr. 71. Te kort van 56, fr90. 4 Stadsharmonie- Rekening van 1911. Ont vangsten 5.301, fr. 21 uitgaven 4 694, fr. 95 O- verschot 606, fr. 26. 5 Stedelijke brandweer-Rekening van 1911 De rekening van het Ypersch korps sluit met een overschot van 88, 90. De rekening der afdeeling van het Wieltje sluit met een overschot van 16 fr 69. De Voorzitter neemt de gelegenheid te baat om hulde te brengen aan den moed door de pompiers aan den dag gelegd, tijdens den brand aan het krankzinnigengesticht. M D'Huvettere vraagt opdat men het materiaal der pompiers zou verbéteren. M. Biebuyck stelt voor een stoomspuit aan te koopen. M Baus denkt dat een stoomspuit geen grooter nut kan opbrengen dan hetgeen nu bestaat. Het is noodig dat er meer watermonden gelegd worden. M. de Voorzitter deelt het gedacht van M. Baus. Het zou van weinig voordeel zijn een stoomspuit aan te koopen voor de stad. Voor den buiten zou het nut grooter zijn. Voor wat onze praalgebouwen betreft, men zou moeten het systeem aannemen, in voege in de Kamers te Brussel, d. w. z. overal bin nen in het gebouw watermonden plaatsen. Indien men boven in het Belfort een waterbak plaatste, zou men iq weinig tijd een brand in de hallen kunnen blusschen. 6. Onderstandskas der Pompiers-Rekening van 1911. Ontvangsten 776,77 fr. uitgaven 380 fr overschot 396, 77 fr. 7. Openbaar onderwijs Rekening der be waarscholen voor 1911. Ontvangsten: 5,995 fr. uitgaven 5.823, 06 fr. overscnot 71,94 fr. Rekening der aangenomen berwaarschool8000 fr. voor ontvangsten en uitgaven. 8. Huishoudschool - Rekening van 1911. Ont vangsten 5.270 fr. uitgaven 5.159,19 fr. over schot 110,81 fr. 9. Weldadigheidsbureel rekening van 1910, budjet voor 1912. wordt tot eene volgende zitting verschoven. 10 Burgerlijke Godshuizen, rekening van 1910, budjet voor 1912. Mr Iweins d'Eeckhoutte leest zijn verslag af. De rekening van 1910 sluit met een batig overschot van 38.842 fr. 20. De verslaggever stelt voor van de twee godshuizen voor ouderlingen er een van te vormen, wat de uitgaven merkelijk zal doen ver minderen Het zou wenschelijk zijn besparingen te doen om een bijzonder verpleeghuis te kunnen bouwen voor teringlijders. De Staat schenkt groote toelagen aan zulkdanige ondernemingen. Het budjet sluit met een overschot van 1,24 fr. en voor de stichting Qodtschalk met een te kort van 3,94 fr. Mr D'Huvettere geeft eenige nuttige wenken no pens het verpachten van werkmanswoonsten. De rekening en het budjet worden gestemd. 11. Stadsfinanciën budjet voor 1912 veran deringen. Een crediet van 800 fr. wordt op 870 fr. gebracht Aangenomen. 12 Herbouwing van een muur in de Door gangstraat goedgekeurd. 13. Ruitersclub. De Raad schenkt aan den Cercle équestre eene toelage van 2000 fr., op voorwaarde dat men 500 kostelooze kaarten aan de erklieden geve 14. Eeredienst.-De gift gedaan door Brigitta Caboter aan St. Maertenskerk wordt van de hand gewezen. 15. Weldadigheidsbureel. De Raad keurt de verpachtingen goed. 16. Burgerlijke Godshuizen Het verpachten eener jacht wordt goedgekeurd. 17. Waterleiding Dickebuschvijver. De hee- ren Baus,i Biebuyck en Iweins d'Eeckhoutte deelen hunne gedachten mede over de te uit te voeren werken. In eene volgende zitting zal men spreken over de verwisseling van gronden, die die werken zullen bijbrengen. 18. Stadseigendommen.-Verkoop van grond, voor het vergrooten der schuilplaats voor locomo tieven aan het Station. 19. Landbouw veeprijskamp. De Raad schenkt eene toelage van 500 fr. voor den prijskamp van 18 Mei aanstaande. 20. Landbouw: Geitenprijskamp: De Raad geefi eene toelage van 500 fr. voor den prijskamp van 11 Mei toekomende. M, de Voorzitter verklaart dat er met Witten Donderdag een prijskamp zal plaats hebben voor uitstallingen, ingericht door de Ypersche Hofbouw- maatschappij De stad schenkt drie of vier eereme- lalen. De heeren Bouquet en Seys zullen van den Ju-y deelmaken. Mr Struye roept de aandacht der gemeenteraads leden op den slechten toestand van het gaanpad, gaande van de Meenenpoort naar de Bascule. M. D'Huvettere zegt dat de buitenwandeling, van de Meenenpoort tot aan de Rijselpoort in zeer slechten staat verkeert. De openbare zitting wordt om 7 ure geheven.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1