Katholiek Volksgezind QleekUad Drijbciö of öwang YPER en ARRONQISSEMENT BUITENLAND Oorlog taction Italië en Turkije BINNENLAND Kerkelijke Kalender. Het spel begint KONGO KIESNIEUWS DERDE JAAR N° 13 Wekelljksche Oplage €3 O O O nummers ZONDAG 24 MAART 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras.Tavernier, Wij hebben aan onze lezers de hoofdge dachten uitgelegd van het schoolwet-ont werp de Broqueville. Alles wat het Katholiek Ministerie aan den vijand toegeven kon heeft het toege- j geven. Geen schoolbon meer Broeders enj Zusters, die in hunne scholen zooveel I dienst bewijzen, zijn van al de voordeelen der nieuwe wet verstokengeen minimum jaarwedde, geen yerhooging. We!nH (te V'janden op bevel der loge schreeuwen en tieren en liegen nog tegen het schoolontwerp omdat het alle scholen op gelijken voet stelt,- omdathet aan de huisvaders den vrijen keus laat van. de school. Vrijheidja dat wil het ministerie, dat w.l de overgroote meerderheid der bevol king. Vrijheid! en de stemming van de wet! en geene toegevingen meer. Dwang! dat willen liberalen en socia listen. Dwang om alle huisvader te ver plichten hunne kinders te zenden naar onzijdige—dat zijn goddelooze staats scholen. Dwang om alle toelagen aan het bijzonder d. i. katholiek onderwijs te ont zeggen. In de Kamer, op meetingen, in hunne bladen hebben liberalen en socialisten hunne inzichten laten kennen vernieti ging van het Christen onderwijs, roof van de kinderzielen, vergoddeloozing van het yolk. Zal dat waar zijn Zal dat gebeuren Neen! nooit! de vrijheid der ouders kan en mag niet prijs geven worden; de katholieken zullen eens zijn om, niettegen staande den verwoeden aanval der vijan den, de vrijheid te doen zegepralen. Ouders, gij zijt meester van uwe kin ders! Uw meesterschap, uw recht, uwe vrijheid zult gij nooit afstaan aan de vrij metselarij. Weg met den dwang welke liberalen en socialisten willen in voege brengenWeg met alle liberaal en socia listisch landbestier dat de schooloorlog zou doen losbersten. Al wie zijne familie lief heeft, al wie zijne kinders in eer en deugd wil opbren gen zal medewerken tegen de hatelijke dwangpolitiekers der liberale en socialis tische linkerzijden, Daarom moeten wij allen eensgezind den strijd aangaan in de verkiezing op 2 Juni moet ons recht zegevierend uit de stembus komen. Indien het hier de vrijheid geldt van alle huisvaders, toch geldt het eerst en vooral de vrijheid van huisvaders uit den werkmansstand. Is het geen aardig dingen te bestatigen hoeveel begoede huisvaders er zijn die tot de liberale gezindheid be- hooren en van hun recht op vrijheid in de opvoeding hunner kinders gebruikmakend deze zenden naar vrije christene scholen waar niet alleen goed onderwijs maar de beste opvoeding gegeven wordt? Waarom zou de christen huisvader werkman, dit zelfde recht niet mogen ge bruiken Waarom zou hij mogen verplicht zijn, zijne kinders te zenden naar eene school zonder God dus ook zonder ge bod? Dwang willen de liberale en socia listische kopstukken gebruiken jegens den werkman jegens den minderen man om dë goddelooze scholen te bevolken, om de daarin opgebrachte toekomende geslachten te ontchristenen en alle geloof te doen verliezen. Liberalen en socialisten wenschen het volk ongodsdienstig te maken om er gemakkelijk over te heerschen. Ouders, doet uwe oogen open. Uw recht uwe vrijheid loopt gevaar. Roept uit al uwe krachten Zij zullen onze kinders niet ontroven, zij zullen de zielen niet hebben van onze kinders! Aan u den keus der schoolen om de scholen van uwen keus te laten bestaan, daarom alle scholen gelijk voor de wet. Katholieken betalen lasten zoowel als liberalen en socialisten. Het mag niet meer zijn dat het geld van allen alleenlijk diene om scholen te ondersteunen waarvan de meerderheid der bevolking niet weten wil. De opvoeding in de vrije katholieke scholen staat niet alleen op gelijken voet, maar hooger in weerde dan in staatsscho len. Daarom geniet het den meesten bijval bij de ouders. Het brengt voordeel bij aan land en volk, daarom moet het van staats wege, dezelfde ondersteuning genieten als de officieele scholen. Leve de vrijheid! Leve de schoolwet! Op 2 Juni zullen de kiezers hun keus doen Vrijheid of Dwang Katholiek of Dwingeland hooge bergen, veilig en gerust, wagen soms een stootje, en keeren terug, en on- dertusschen moet Italië maar altijd voort, zonder iets erbij te winnen, millioenen en millioenen uitgeven. Dat maakt echter de schatkist ledig, en men begrijpt gemakke lijk dat Italië begint erg boos te worden. Eerst liet het rondstrooien dat er weldra vrede zou zijn, maar Turken zegden dat ze daarvan thans niet wilden. En daar dit middel niet lukte, zullen ze een ander probeerenze gaan een grooten slag slaan, niet meer in Afrika, maar in Euro- peesch Turkije. Sinds verledene week reeds wordt er medegedeeld dat in som mige havens Italiaansche oorlogschepen gezien werden, en dat er ernstig sprake is de Dardanellen te blokkeeren, en zelfs Constantinopel te beleggen. Maar de Tur ken zijn nu ook niet zóó dwaas, dat ze geen middel zouden trachten te vinden om dat oorlogsgevaar af te weren. Men weet er nog het fijne niet van, maar 't schijnt dat er een overeenkomst geteekend is met Engeland, waartegen Frankrijk niets heeft, waarbij Engeland zijn invloed zou gebruiken om Italië tot een eerlijken vrede te dwingen, en vooral nu te beletten dat de Italiaansche vloot zou komen rond de havens van Euro- peesch Turkije. Natuurlijk zou Engeland dat niet voor nieten moeten doen't zou een soort oppergezag krijgen in Creta. Er wordt ook alweer gezegd dat Rus land van zin is zijn woord te willen mee spreken deze laatste dagen werd de vloot in gereedheid gebracht om op 't eerste oogenblik te kunnen vertrekken, en op de Noordkust van Turkije worden meer troepen gesteld. Wat Rusland's ware in zicht is kan men nog niet gissen, Engeland. Het is hoegenaamd niet mogelijk een juist begrip te geven van den tegenwoor- digen toestand. Maar wat zeker is, 't is dat wij waarschijnlijk het einde naderen van den oorlog. Zal er dan weldra vrede gemaakt wor den —Waarschijnlijk neen. Maar... hoe dan? Luister. Verleden week reeds zegden wij u hoe Italië zich deerlijk misrekend heeft in den oorlog. Het peisde dat het genoeg ging |zijn met Tripoli en eenige havens in te nemen en te bezetten, om te mogen stoutweg zeggen dat Tripolitanie een Italiaansche bezitting geworden is. Dus een militair wandelingske, waarbij eer en rijkdom te winnen was. Maar de Turken geven zich niet, zelfs niet nadat Italie's kamers plechtig verklaard hebben, dat Tripolitanie een Italiaansch wingewest geworden isdie Turken willen maar niet toegeven. Ze blijven daar liggen, in de De toestand is heel bedenkelijkbijna twee miHioen zitten zonder werk, en nog altijd duurt de werkstaking voort, en nog altijd worden fabrieken gesloten bij gebrek aan kolen. Tot nog toe is alles rustig in het landeen groot geluk, en wat wel ge tuigt ten voordeele der Engelsche werk lieden, die willen wat ze hun recht den ken, zonder geweld. Allengskens echter geraken de weerstandskassen der syndi- katen ledig, en wat er dan zou gebeuren kan men niet voorzien. De duurte der levensmiddelen blijft natuurlijk meegaan, ja sommige artikels rijzen nog. En nog altijd is er geen toenadering. Vruchteloos heeft men op alle manieren gepoogd die te bewerken. Er is maar één middel meer een wet stemmen, waarbij de rechtmatige eischen der werklieden en bazen erkend worden, en toegevingen verplichtend gemaakt worden. Mr Asquith heeft zulke wet neêr- j gelegd, die in eerste lezing reeds is aan- genomen geweest. Maar vooraleer dit voor stel wet worde, zullen er nog eenige dagen verloopen, hoe spoedig men ook te werk ga; en daarbij zou het voorstel wel veel beknibbeling en weerspannigheid kunnen ontmoeten, vanwege de Unionisrendievoor zulke wet niet zijn, en de vrijheid der ba zen en werklieden niet willen binden en ook van wege de werklieden partij, die er geen voordeel genoeg voor hun vrienden in zien. KAMERNIEUWS. Ook in de Kamers spreekt men meer dan eens van kiesieklaam. Onze politieke tegenstrevers roepen en herhalen daar ook geern dat de Katholieken kiesreklaam ma ken in de Kamers. Doch 't tegenoverge stelde moet aan eiken ernstigen man waar schijnen immers sedert nieuwjaar hebben liberalen en socialen toch niets anders be tracht dan 's landsbestuur in 't net te bren gen en onbekwaam te doen uitschijnen en hatelijk te maken bij ons volk. Zij schij nen de noodzakelijkheid ervan te weten, omdat 't katholiek landbestuur steviger en steviger recht staat, en onwankelbaar stand houdt en houden zal tegen al de aanval len der vijanden. Dinsdag laatst dan gold het nog eene interpellatie van M. Vandervelde over de beperkingen gebracht aan het recht van vereeniging van het Staatspersoneel. Minister de Broqueville antwoordde en uit alles wat gezegd werd door den Heer Minister, door M. Woeste, door M. Van dervelde en andere tegenstrevers schijnt het mij dat de vereenigingen van Staats werklieden niet genoegzaam jbeantwoor- den aan de politieke bedoelingen der socialisten, die de tuchteloosheid niet ge noegzaam kunnen teweegbrengen onder de Staatswerklieden, waarvan zij zouden willen den speelbal maken van hunne po litieke strijden om den Staat al eens in een aardigen toestand te brengenDaarbij 'tgaat hun tegen de christene vereenigin gen van staatswerklieden te bloeiend zijn en te veel vooruitgang makenZoo wor den zij immers niet ongodsdienstig en niet socialist maar zij begrijpen van langsom beter wie waarlijk hunne belangen verde digt. Ook zullen onze landbestuurders zich in de strikken der socialisten niet laten vangen. Den woensdag werd de bespreking voortgezet der begrooting van nijverheid en arbeid. Ook VlaamschEr schijnt in onze kolonie een weekblad, geheeten Journal du Katanga. Het bevat eenige nieuwstijdingen, mee- deelingen, berichten, enz., alsook eenige officieele opgaven, onder deze de weer kundige waarnemingen. Deze laatste zijn in drie talen: Fransch, Vlaamsch en Engelsch. Ziehier het Vlaamsch WEREKUNDIGE STATIE TE ELISABETH VILLE Temperature Week van 30 January tot 5 Feb uary 1912. Warmtegraad in Hoogste graad Laagste het lommer de schaduw 29° 5 C. 15°8C Warmtegraad in de zon op den grond 38° 7 C. 16° 3 C. Week van 6 tot 10 February 1911. Warmtegraad in Hoogste graad Laagste het lommer der schaduw 39° 2 C. 17° 2 C. Warmtegraad in de zon op den grond 36° 7 C. 18° 0C. Gezamentlyke hoeveelheid water geval len sedert de eerste regen van het seizon 634 m/m 71. Haven van Kinshassa. M. Ren- kin heeft zich aangesloten bij het ontwerp om de haven van Leopoldville te ver plaatsen naar het hooger en veiliger gelegen Kinshassa, hetwelk aldus de groo te handelshaven van Boven—Congo zou worden. Er zal daar een 250 meter lange kaai muur worden aangelegd met modern uitgeruste kaai. De werken zullen twee jaar duren. Kopermarkt te Antwerpen. Woensdag morgend is voor de eerste maal te Antwerpen koper verkocht. Wat meer is, het is koper uit onze ko lonie, komend uit de mijnen van Elisabeth- ville en, via Beïra is het uit Katanga naar Antwerpen verzonden. Och, het is nog slechts eene kleine hoe veelheid drie loten ruw koper, wegende bruto 951 ton, verkocht bij inschrijving Nog geen lOOOton, terwijl het jaarlijkschc koperverbruik 770,000 ton bedraagt. Maar New York en Londen ook zijn klein begonnen en voor ons is deze eerste veiling eene ware gebeurtenis. Terwijl elders uit de hand wordt ver kocht, is hier het stelsel "bij inschrijving,, ingevoerd, 't is te zeggen dat liefhebbers vóór de veiling onder gesloten omslag hunne prijsaanbiedingen doen en het lot wordt toegewezen aan de hoogstbedien- den. >8 Onze Franschmans Al wat opstel,laankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naai den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per teke: RechterWke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRU KKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- hoopers. Zondag 24 Maart.— Passiezondag. Van dezen dag af tot Paaschzaterdag, overweegt de HKerk op meer bijzondere wijze het bitter lijden van onzen Qoddelijken Verlosser. Daarom stemt in deze dagen alles tot rouw, boete en gebed. Het kruisbeeld "wordt met eenen sluier bedekt, hetgeen Jesus vlucht voor zijne vijanden beteekent. Evangelie van den Zondag. In dien tijd zeide Jesus tot de scharen der Joden Wie van u zal mij van zonde overtuigen? Zoo ik de waarheid zeg, waarom gelooft gij mij niet? Die uit God is hoort naar Gods woorden. Daarom hoort gij niet, omdat gij niet uit God zijt. De Joden ant woorden hem dan en zeiden hem Hebben wij het niet goed gezegd dat gij een Samaritaan zijten den duivel in hebt? Jesus zeide Ik heb geen duivel in, maar ik eer mijnen vader en gij hebt mij onteerd. Doch ik zoek mijne eer niet; er is een die haar zoekt en oordeelt. Voorwaar, voorwaar ik zeg u zoo iemand mijn woord zal bewaard hebben, zal hij in eeuwigheid niet ster* ven. De Joden zeiden dan Nu erkennen wij dat gij een dui« vel in hebt. Abraham is gestorven en ook de propheten, en gij zegtZoo iemand mijn woord zal bewaren zal hij in eeuwigheid den dood niet smaken. Zijt gij grooter dan onze vader Abraham die gestorven is? Ook de Propheten zijn gestorven. Tot wien maakt gij u zeiven? Jesus antwoordde Indien ik mij zeiven verheerlijk is mijne eer niets; mijn vader is het die mij verheer lijkt; gij zegt, dat hij uw God is, en gij kent hem niet, maai Ik ken hem en bewaar zijn woord. Uw Vader Abraham, verheugde zich, dat hij mijnen dag zou zien, hij zag hem en verheugde zich' De Joden zeiden dan tot hem 14 Oij zijt nog geen vijftig jaar oud en gij hebt Abraham gezien? Jezus zeide hen "Voor waar, voorwaar ik zeg u, voor dat Abraham werd, was ik. Zij namen dan steenen om op hem te werpen Jezu9 verborg zich echter en ging den tempel uit. Maandag 25.-O. L. Vrouw Boodschap. Dinsdag 2.6. H. Eugenia, martelares. Qedurlgi aanbidding te Poperinghe (Penitenten). Woensdag 27. -Ff. Joannes Damascenus, kerkleeraar, be lijder. Donderdag 28.-H. Joannes d Capistrano. Vrijdag 29.-O. L. Vrouw van de Zeven Weeën. Gedurige Aanbidding te Wytschaete. Zaterdag 30.- H. Eustasius, abt. De liberalen en socialisten denken dat zij reeds van het land meesier zijn... en zij geven staaltjes van hetgeen i zuilen uitwerken eens dat zij... 't jaar blok., hunne duivels zullen nngen ontbin den... 1) Hoboken-bij-Antwerpen telt 18 000 zielen; de gemeenteraad is samengesteld uit zes katholieken en zeven liberalen. In zijne laatste zitting, heeft de liberale meerder- derheid gestemd dat in de scholen, voor en na de klas niet meer zal gelezen wordenvoortaan zal er klas gehouden worden op de afgestelde heiligdagen, maar er wordt verlof gegeven op 1 Mei De liberalen zijn niet tegen den godsdienst, niet waar, en zij hellen niet over naar de socialisten 2) Te Brussel was van de week eene oude kloos terzuster, bemachtigd door de overheid, aan het al- moesen vragen van huis tot huis Dat r komt een rood blauwe apache haar tegemoet en binst een kwartier uurs beledigt en bedreigt hij haar zoodanig dat twee deftige christene werklieden in 't voorbijgaan den schavuit vastgrijpen-bij afwezigheid der poli tie - en naar den post leiden. 3) Te Namen hebben deze week de roode dwin gelanden twee priesters aangevallen die naar den kerkdienst gingen. 4) Te Heyst, Zondag, was er Marquetische mani festatie met de afgevallene priester Fonleyne aan het hoofd. De pastor, na de kerkediensten, trok huis waart onder het gehuil en gevloek der blauw-groene manifestanten WBMW IIIWIWIHIIIil'l' J vergaderd te ten getaile van Langemarck 320 Zonnebeke 250 Elverdinghe 80 O Het eene en het andere knippen wij eruit dat meest betrek heeft met Yper en Arrondissement. De wintervergaderingen hebben altijd voort grooten bijval er werden er o. a. gehouden te Zon nebeke op 5 Februari 1911 te Langemarck op 12 F,.br. 1911 te Elverdinghe op 19 Maart 1911. Er zijn in 't geheel 6069 uitwijkelingen uit 105 westvlaamsche parochiën die bijeenkwamen op 39 vergaderingen. Daarvan voor Yper en Arrondisse ment van Bixschote Boesinghe Langemarck Poelcapelle St Jan St Juliaan Zuydschote Becelaere Gheluvelt Zonnebeke Brielen Elverdinghe Vlamertinghe Westvleteren Woesten. Voor wat de zomervergaderingen in 't Fransche betreft er worden er gehouden in 't Fransch-Noor- den (3), in Pas de Calais (4), in de Somme (7), in Seine et Oise (4), in de Oise (7), in de Aisne (1) Onderlinge bijstanden voor de uitwijkelingen werden ook ingericht er bestaan er 73 maatschap pijen met (in 1910) 3886 leden, daarvan 3010 land- bouwwerklieden en 876 steenbakkers. Voor het Ypersche stippen wij de volgende aan. Becelaere De taaie Reutelnaars 52 leden Boesinghe-S. Jozephsgilde 51 leden Elverdinghe-De Maatjesgilde 39 leden Oheluvelt-De Gheluveltsche uitwijkelingen 11 l Langemarck - De moedige werkers 223 leden Passchendaele—De vereenigde werklieden 80 1. Vlamertinghe-S. Jozefs bond 9 leden Woesten Werken en zorgen 41 leden Zillebeke-De kristen Vlaming 38 leden Zonnebeke-De onvermoeibare 23 leden. Het vereffen der geschillen. Dit jaar (1900-1911) is het berek met medehulp van advokaat Alb. Biebuyck van Yper erin gelukt een getal geschillen tusschen onze werklieden en de f-ansche bazen te vereffenen. Moeilijkheden vereffend door M. A. Biebuyck Voor Jules Ameel van Langemarck, 85 fr. 20 Voor Prosper Beaiynez, van Langemarck 15 fr. Paul Piel, landbouwer te Bernieuville (Eure) is verplicht geweest de werkvoorwaarden stipt na te v. lgen jegens zijne werklieden De Coster Alois en Alidor, Desimpel Jules en Camiel, allen van Hooglede. Voor Camiel Dewilde van Jonckershove, achter stel van loon, 52 fr. 50Voor Lucien Hoorelbeke, voerman te Staden, 694 fr. 50Voor Emiel Maes van Ouckene, voor achterstel van Loon, 24 fr. 20 Voor Arthur en Renold Miileville van Lange- maick 141 fr. 80, van wege een fransche boer die rechterlijk achtervolgd werd. Voor David Vercaigne van Becelaere 414 fr. 00 voor onbekwaamheid tot werk ten gevolge van werkongeval. Voor Alois Feys van Beveren bij Rousselaere, tot achterstel van loon, 65 fa. 15. Voor Charles Deleye en Mater van Langemarck, achterstel van loon, 124 fr. 15. Het Nieuwsblad De Stem uit het Vaderland Er verschenen 18 nummers op 70,775 afdrukken. Buiten de franschmans kan iedereen zich op dit tijdblad abonneeren - Zoo waren er in 't seizoen 1910 1911. In het Ypersche 227 abonnenten en 44 in het Poperingsche. Ofschoon het werk gesticht is voor de tijde lijke uitwijkelingen naar Frankrijk vinden wij in het jaarverslag ook mededeelingen nopens werken ten vcordeele van uitwijkelingen in 't Groot He,tog- ,om Luxemburg, in Henegouwen (o. a. over het werk der Vlamingen te Bergen), in Amerika. Wij kunnen deze aanhalingen niet eindigen zon- ler een woord van eerbiedige hulde te brengen aan e medewerkers nl. voor Yper aan M. advokaat Biebuyck, en bovenal aan den gevierden en bemin den pastor der Franschmans E. H. Edmond Denys. Plaats ontbreekt om over den Pastor te schrijven ve raden onze vrienden aan het nummer van Ons Volk ontwaakt van verleden week te lezen, daarin staat met een portret, E. H. Denys en zijn apostel- werk beschreven. Voor de tiende maal komt het verslag te verschij nen van het werk tot bescherming van de westvlaam sche tijdelijke uitwijkelingen naar Frankrijk. Bij den vijand. In het algemeen socialistisch blad Le Peuple lezen wij nieuws nopens de politieke toestand onzer vijanden in het Arrondissement. Wij zijn in het bereidingstijdstip tot kartel en tot verkiezing. De socialisten uit het Arrondissement komen in den strijd, zij begeerden kartel met de liberalen, deze weigerden. Daarover het volgend oordeel van Le Peuple De Ypersche liberalen, als reden om het kartel met de socialisten te weigeren zeggen dat het kartel aan de liberalen meer stemmen zou doen verliezen in 't Noorden van het Arrondissement, dan er winnen in 't Zuiden. Het is sedert 1900 altijd dezelfde redeneering en zoo rollen zij de socialisten, die, om de zetel aan de liberale oppositie niet te doen verliezen tot nu toe niet opkwamen en hunne stemmen gaven aan den liberalen kandidaat. 1

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1