De Ypersche Liberalen gaan ten strijdeWaarom 1 i Heen Kartelmaar toch akkoord om het klsrikali:m te v.rsUan Usines Acié ies Allard Het beterf?] 'werk dat de antiklerikalen af te erken hebben Bescherming der Kindsheid 1 Voor de kantoniers. Uitslag van den Veeprijskamp. YPER Sint lozefs Beroepsschool. Uitslag m de Tombola van Het Ypersche Volk" Nlont-sur-Marchienne (Zone-EtatJ Belgie. POPERINGHE Koninklijke Fanfare. De Installatie WERVICK van Zondag 14 April 1912. Men vraagt aan de Aciéries ALLARD te Mont sur-Marchienne goede werklieden 18 tot 30 jaar om zich op de hoogte te stellen van alle staalwerk, gietmachienen enz. Gewaarborgde hooge loonen. Zich te wenden tot bovengemeld adres. Luistert lezers naar dien dwazen prietpraat welk een verstand g manbe dwelmd door godsdiensthatend antiklerikalism en politieke drift-uitkraamd. Wij geven den eigen tekst van de aanspraak van den liberalen kamerheer; toch nemen wij de vrijheid er nevens eenige bemerkingskes te plaatsen. De Liberale Kamerheer spreekt Wij hebben het openbaar onderwijs te verdedigen en graden. herin te richten in alle Wij hebben het land te begiftigen met eene eerlijke kieswetgeving, gesteund op het zuiver eenvoudig stemrecht, en op de algeheele evenredige vertegenwoordi ging, die aan alle partijen toelaten zal ver tegenwoordigd te zijn in den schoot der besturende vergaderingen, zonder te moe ten hunne toevlucht nemen tot kies over eenkomsten, die altijd nadeeling zijn voor hen, welke ze dulden moeten. Wij hebben de verdediging des va derlands te verzekeren en ons leger op volksgezinder grondslagen in te richten, met den diensttijd tot het volstrekt noodige te verminderen. Wij hebben goede orde te stellen in ons openbaar geldwezen, dat het huidig staatsbestuur maar kan in evenwicht hou den door zijne toevlucht te nemen tot allerlei loensche middelen en door de gedurige daling der Staatsrenten te ver oorzaken. ti Wij willen ook het land begiftigen met eenen reesem maatschappelijke wet ten, die de arbeiders tegen de ellende beschutten moeten, in geval van ziekte, vroegtijdige gebrekkelijkheid, ongewilde werkloosheid en ouderdom. Wij hebben een einde te stellen aan eene huishoudkundige politiek, diet het leven onophoudelijk duurrder maaki. Onze opmerkingen de maatschappij ten tijde voor de komst van den j dat misschien ons ieid gegeven is -3fê- Wij hebben eerst en vooral te denken eene eenige gelegen- om het staatsbestuur ZONDAGRUST Dienstdoende Apo t: ker te Yper—Zondag 21 April F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, n° 13 De zwarte pokken. Sterfgeval Te dierbarer gedachtenis. p heden nog te verdienstiger worden, daar zij mijne taak zullen behulpig zijn. Opgebracht zijnde in de waardeering en Je hef Je tot de rechtswetenschap, die ik zoo lan en tijd beoefend heb, verhoop ik ncoit te zullen afwijken, van de ware gerechtigheid, die voor allen gelijk en volkomen onjrurtijdig wezen moet, en vooral be zorgd om de gewettigde eisschen van hen wier maatschappelijke stand eene gepastere bescherming vorderen mag. Het mij tot een strengen plicht makende om voor allen steeds toegankelijk te zijn, verzoek ik mijne medeburgers zonder aarzeling hunnen toe vlucht tobmijne dienstwilligheid te nemen. Ik reken er op, dat de bestuurlijke overheden mij bij voortduring de welmeenende en edelmoedige medehulp zullen verleenen, op welke mijne voor gangers altijd hebben kunnen staat maken. Zij zal mij aldus de nauwgezette en vruchtrijke uitoefening vergemakkelijken van den last welken het vertrou wen van den Koning geweerdigd heeft mij op te dragen. Ik, van mijnen kant, zal er mij op toeleg gen om, met de ambtenaren, die van de Provincie afhangen, bij voortduring de uitmuntende betrek kingen en de gewoonten van hoffelijk verkeer te handhaven, welke de Gouverneurs, die mij voorge gaan zijn, zoo zorgvuldig onderhouden hebben. Ik vraag dat God mijn rechzinnig pogen zou willen zegenen en ik stuur aan al mijne geliefde medeburgers de betuiging mijner diepe genegenheid. Brugge, den 4n April 1912. De Gouverneur, Janssens de Bisthoven. De minister van landbouw en openbare werken heeft beslo ten eene vergoeding van 40 frank te verleenen aan al de kantoniers, zoo van den wegenisdienst als van de bevaarbare waterloopen. Premie van 400 fr. Debeuf Cyriel, Wervick en Donck Emile, Boesinghe—pr. van 300 fr. Van Ee- cke T. Elverdinghe-pr. van 200 fr. en zilv. meda- liePil J. Stavele en Leys H Haringhe-pr. van 150 fr. en br. medalie Samyn F. Boesinghe en Verghote H. Sint Jan-Naprijzen Masquelier H. Zantvoorde en Soetaert H. Ledeghem. Veerzen met 2 tanden en min. - Premie van 150 fr. en zilv. med. Philippe Em. Voormezeele-pr. van 100 fr. en br. med. Derycke Boesinghe-75 fr. en br. med. Dehaene D. Haringhe. Veerzen met 4 of 6 tanden. Premie van 150 fr. en zilv. med. Vandepitte H. Ledeghem - pr. van 100 fr. en br. med. Talp J. Moorslede - pr. van 75 fr. en br. med. Vandenbussche C. Proven. Koeien.— Premie van 200 fr. en zilv. med. Bec- quatt C. Dickebusch - pr van 150 fr. en br. med. Verghote H. S. Jan en Vandenputte R Boesinghe— pr. van 100 fr. en br. med. Lenoir C. Langemarck en Beintin M. Boesinghe. Klasse der LETTERZETTERS De vier leerlingen der hoogste afdeeling, te weten Dobbelaere Henri, Meny Raphael, Flamand Gabriël en Poot Daniël, hebben met de Aller grootste Onderscheiding het uitgangsexaam gedaan voor den afgeveerdigde van 't ministerie, M JACOLET. Alle vier hebben eene eerediploma, met 9/10 minimum der punten bekomen. Onze beste gelukwenschen aan de meesters M Bostyn, M. Mafrans en aan de leerlingen. Op Zaterdag 6 April heeft de Liberale Vereeni- ging van 't Arrondissemen Yper het door de Socia listen aangeboden kartel geweigerd. De Socialisten roegen 1<) eene derde plaats op de Gemeene lijst 2e) het recht voor de kiezers van ieder partij te stemmen nevns de naam van den kandidaat van zijne partij3'J in geval de eerste liberale kandidaat gekozen werd dank aan den steun der socialiste stemmen dat een vierde deel van den duur des mandaate aan de socialistische partij zou toekomen. De Ypersche Liberalen hebben de Socialisten zen den wandelen. Waarom Volgens De Werkman socialistisch tijdblad van Werkvick is de schijnreden, het uit- vluchtseldat de buitenlieden de socialisten vijan dig zijn maar de waarheid is, zooals de ^schrij ver van d' Ypersche Sloore geheel te recht met eene bedekte tevrenenheid zegde, dat de liberalen van ons vies zijn.» 'Op de liberale algetneene vergadering van 6 de zer heeft de liberale kamerkandidaat het woord genomen om zijn gedacht te zeggen over het kartel, om het doel van hunnen kiesstrijd te kenschetsen Zijn gedacht over Kartel Men moet het in regel vermijden doch ernstige redenen kunnen inge roepen worden ten voordeele van het kartel. Nu, naar het schijnt, zijn er geen ernstige redens hier in het Arrondissement vermits de liberale par tij er tegen is en vermits de liberale kamerheer het niet eens is met de socialisten in zake van algemeen stemrecht aan 21 jaar, en in zake van het afschaffen van artikel 310 uit het strafwetboek Volgens de liberale kamerheer zijn dat twee vraagpunten die men voor het oogenblik tusschen de tegenpa<tijen niet moet opwerpen, want zegt hij «wij hebben beter werk te doen en om dat werk te doen gaat hij, zonder kartel, toch hand in hand met de socialisten. Gelijk hij het zegt aan zijn blauwe kliek zoo rrept hij het ook de socialisten toe Herinneren wij ons eerst en vooral, op dit uur dat de vijand zich rechts bevindt en dat het tegen het klerikaiistn ALLEEN is dat de tegenpartijen hun slagen moeten richten Goed verstaan, M. NolfNiet de liberalen tegen de onwentelaars socialisten^.niet de socialisten tegen de liberalen maar iiberaleffèn socialisten t'akkoord voor de katholieken te verslaan le'prijs 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e M. Nolf Eiverd nghe M. Lehonck herbergier Reninghe Overste van 't klooster Nazareth te Yper M. Delaclauw Dranoutre. M. Verschocre St Juliaan M. Vanbecelaere Meerensteenweg Yper M. Verbeke geneesheer Vlamertinghe M. Dumont slachter Wervick. NAAMLOOS VENNOOTSCHAP zwarte pokken Het zijn de dans- en orgel- niet, waar menig ouder, 't zij zoon, 't zij ifiinctounnrl Maandag laatst greep in de prachtige MlfliilalUnU. zaaj van q katholiek Volkshuis een allerkunstigsten kunstavond plaats, namelijk de tooneelgilde der Katholieke Normaalschool van Thorout kwam het onbeschrijfelijk schooue diep gevoelige edele godsdienstige parabelspel De Verloren Zoon door Joz. Van den Berghc op eene meesterlijke wijze vertolken. Te melden wie het best, wie het schoonst wie het natuurlijkst zijne rol, zijn karakter, gansch zijn houding en leven weergaf ware iets onmogelijks. Hoe menig traan wierd niet gestort wanneer wij dien vergrijsden, gebrokenuitgedroogden, door het verdriet verkwijnenden vader Laban van zijn zoon Neri zagen afscheid nemen. Welke verontweerdiging ging in ons boezem op, wannéér wij dien ontaarden zoon Neri op zulke eene onbeschofte op zulk eene afstootelijk, afschuwelijke wijze zijnen beminden waardigen vader zagen behandelen. Doch welken grooteren afkeer, welke meerdere misprijzing en verachting voor Claudius, Roomsch legaat, die op zulke listige laffe wijze, het schaap in zijne strikken wist te vangen, en wanneer hij he geschoren wanneer hij het uitgezogen had onbarm hartig de woestijne indreef. Welke, als van natuuringeborene toestemming met het karakter van Eliakim, Labans oudsten zoon die zijn vergrijsden vader wilde wreken, en alles daartoe in werking stelde. En dan Tethos, die wreede boer die ons doet denken, aan den wreeden toestand die heerschte in Openbaar? gij wilt zeggen officieel, Mijnheer de kandidaat. Immers het vrij onderwijs is a! zoo openbaar als het officieel. Maar wil toen de rollen niet omkeeren niet wij katholieken vallen uw officieel onderwijs aan; maar wel gij antiklerika len valt het vrij onderwijs aan. Wat de herinrichting betreft daar zal een katholiek gouvernement beter voorzorgen dan een antikleri kaal H -t verleden der antiklerikale partij is genoeg bekend om haar niet te betrouwen voor de toekomst. Belgie heeft veel eerlijker kieswetgeving dan ge lijk welk ander land. Wat het zuiver eenvoudig algemeen stemrecht betreft, stel u eerst t'akkoord met de socialisten aan 21 jaar of aan 25 jaar? Zoudt gij ook-gel ijk de katholieken zouden doen - het kiesrecht verleenen aan de vrouwen burgerlijk leven te vernielen, de arme werklieden op te ruien waar de oorlog tusschen kapitaal en arbeid en de revolutie worden aangepredikt, het zijn zij niet, neen,... 't zijn de kloosters De zwarte pokken Het zijn de gepriveerde drank- en partijhuizen niet, scholen van anarchisten en misdadigers, waar verderfelijke schriften te lezen worden gelegd, waar mannen als Carouy, Raymond la Suine, Garnier en O de noodige kennissen zijn gaan opdoen om bandiet en moordenaar te worden; het zijn die huizen niet, neen,... 't zijn de kloos ters De zwarte pokken Het zijn de slecnte herber gen, de ontuchthuizen, de -speellokalen niet, die krioelen in de steden, waar onze tegenstrevers mees ter spelen, neen, 't zijn zij niet,... 't zijn de kloos ters De koten dochter, braaf en deugdzaam heeft zien naartoe gaan, maar, wulpseh en bedorven er van heeft zien terugkeeren, 't zijn zij niet, neen,... 't zijn de kloos ters De roode pokken Het zijn de scholen niet waaruit men het kruisbeeld heeft gebannen, waar men God loochend, waar men leert dat den mensch van den aap afstamt, waar men beweert dat de kin- ders hunne oud rs niet toebehooren, en er niet aan gehoorzamen moeten, 't zijn die scholen niet neen i 't zijn de Kloosters I Den dag van heden, vrienden lezers, moet gij bij nachte uwe huizen niet meer sluiten voor dieven en deugnieten voor inbrekers en moordenaars, neen sluit ze voortaan... voor de kloosters Gij, bankier, gij, handelaar, gij, geldomhaler, gij rijke, moet niet bevreesd zijn van benden bandieten anarchisten- socialisten zooals Carrouy, Bonnot, Garnier en Cie, gij behoeft u enkel te wapenen en op uwe hoede te zijn ..tegen de kloosters Gii, vader, gij moeder, die aan de deugdzaamheid uwer kinderen houdt, die ze in de vrees Gods, ge- LICHTBEELDEN Hedendaags zijnde patro naten voor jongelingen en voor jonge dochters noodig om de zedelijkheid der jeugd te vrijwaren. Zulke nuttige inrichtingen vereischen inkomsten van geldmiddelen. Daarom gaat de weleerw. Pater Van denHeede die zeven jaar in Congoland het edel zendingswerk verrichtte, alhier in den Katholieken hoorzaam en onderdanig wilt zien opgroeien Kring, Zondag 21 April te 7 uur 's avonds eene be- uwe kinderen in socialistische bonden doen inschrij- langwekkende voordracht met prachtige lichtbeel- ven naar socialistische vergaderingen zenden, om den houden. De opbrengst is ten voordeele der Ger- Ze vervolgens naar het gegeven ordewoord bezopen manavereeniging voor jonge dochters. huilend, brieschend en godlasterend de straten te Het ware te hopen dat de liefdadige Poperinghe- moet Zaligmaker. En op welke kunstige wijze wist de listige Woe keraar niet, Neri wanneer hij begon te vervallen, het overige zijner schatten af te doen. Doch 't was te lang verder uit te ^breiden, alleen wil ik u nog melden, en een warm proficiatwoord sturen aan Lommeel joodsche slaaf,j die met eene zoo meesterlijke tenorstem de ballade van Jozef zong. Ook een huidewoord aan de inrichters van 't feest, en mochten wij van tijd tot tijd eens hier in onze stad een dusdanig kunststuk zien opvoeren. Een Toeschouwer. P. C. 't Is 't zelfde stuk, dat door dezelfde too neelgilde zal opgevoerd worden te Langemarck op 21 April a. s. Zondag. Dat wil zeggen nietwaar alle man soldaat af schaffing van het maandgeld een leger van 500 000 man en nog 50 milioen meer voor de legeronkos- sten Bericht aan de liefhebbers. Is het de schuld van het katholiek governement dat de Staatsrente daalt Een liberaal financieblad L'Économie financiè- re zegt neen'! In België daalt de staatsrente min dan in andere landen. De staatsrent staat nu aan 89 o/o. Onder het laatst liberaal gouvernement stond zij aan 68 o/ohoe kwam dat a u. b. Zand in de oogen Waarom deed ge dat niet als gij aan het hoofd waart? Waarom wildet gij de so ciale wetten van het katholiek gouvernement niet stemmen Socialist Destrée moest het bekennen: "de katholieke sociale wetgeving dient tot voorbeeld aan heel de beschaafde wereld... Wij moeten ons weeren want komen de Liberalen aan 't hoofd dan is het uit met sociale wetten. Is het katholiek gouvernement schuldig aan de levensduurte In Frankrijk is het leven 30 maal duurder dan in België, is het daar ook de schuld van het antikleri kaal gouvernement Dat zullen wij niet zeggen. En gij, ge weet dat gij tegen de waarheid spreekt alswanneer gij het katholiek gouvernement beschuldigt. Wij hebben onze pogingen te veree- Verleden week hebben zij een welsprekend voor- beeld gegeven om te bewijzen dat het onder de libe- nigen om een stelsel van dweepzucht en 1884 een stels', was van uitsluiting vari uitsluitingszin omver te werpen, dat maakt andersdenkenden Nu integendeel is het on loochen- dat sinds 27 jaren, alle gunsten, alle ba r dat het katholiek gouvernement onpartijdig is ambten in ons land den klerikalen alleen i" al zijné benoemingen Onder de liberalen alles aan de vrienden! voorbehouden worden. 0nder de kath0ltekenaan die 't verdienen alleen, zonder rekening te houden van politieke denkwij- wijzen. De kiezers verlangen geen liberaal regiem meer Ja ja dat is de reden het onzeggelijk verlan gen aan 't roer te geraken. Maar, a. u. b. wil toch niet te veel betrouwen op den kiesdag... Deze za' u geen gelegenheid geven het staatsbestuur om naars die al het nut dezer vereeniging inzien deze voordracht wel zouden bijwonen. - BRAND Dijnsdag ontstond er brand in de hoppekeet van Karei Huyghe Pieters landbouwer bij S. Jozef. Waarschijnlijk waren er vuurglensters uit de schouw van het ovenkot ontsnapt en vuur gesticht op het strooidak der keet. Weldra waren de pompiers ter plaats om de aanpalende gebouwen te vrijwaren. De keet met oven kot is alleen afgebrand De schade bedraagt eenige honderden franken. Er bestaat verzekering bij de maatschappij DE SCHELDE. -5K- VAANDELFEEST - Allen naar Poperinghe voor het groot vaderlandsch feest, op Zondag 28 April Van wege Z. M. de Koning zal kolonel Proost van Brugge een prachtig vaandel overhandi gen aan de Oud-Wapenbroeders van Poperinghe. Een luisterlijke stoet van 46 gilden zal de straten der stad doortrekken. Op de Groote Markt zullen de muziekmaatschappijen van Elverdinghe, Voorme- zeele, Wervick. Watou, Isenberghe Langemarck en Poperinghe hunne puikste muziekstukken uitvoeren Ten 9 u. 's avonds zal M. Hebben van Langemarck een prachtig vuurwerk afschieten. Te naaste week geven wij een artikel over de wet op de Bescherming der Kindsheid waarmede deze week de Kamer bezig was en waarvoor sedert zoo lange jaren onzen geachten Burgmeester Volks vertegenwoordiger Colaert moedig streed. De heer Julien Antony sedert twintig jaren raadslid der Koninklijke Fanfare, is benoemd tot ondervoorzit ter derzelve in vervanging van zaliger heer Bruno Callewaert. Wij bieden den heer Antony, om zijne benoe ming, en de Raad der Koninklijke Fanfare om ha ren keus onze beste gelukwenschen. Ipnatflr Men schrijft ons uit Dixmude.-De alge- uBIldtUI. meene vergadering van den Katholieken Boiid der Arrondissementen Oostende-Dixmude- Veurne heeft met algemeenheid van stemmen als tweede werkelijke kandidaat en eerste plaatsvervan ger voor den Senaat aangewezen M. Struye de Bieberstein van uwe stad. Dit nieuws zal ie Yper met voldoening vernomen worden maar te onzend is M. Struye welkom, de naam die hij draagt staat waarborg om zijne toewijding aan de goede zaak. Omver te werpen en Om een einde.te Stel- ver te werpen. Het land is rustig en tevreden rus i- tig dank aan het wijs katholiek bestuurtevreden en aan 27 jaren klerikale ovuheersc mg, zoozaj hef met de verkiezing, als belooning en goed- waarvan wij liberalen en socialisten, meer keuring, het gouvernement in de handen blijve- dan wie ook te lijden hebben. ste,ien van de ware vaderlanders, de eenige volks vrienden de katholieken Leve het katholiek gouvernement! van E. H. A. Dassonville als pastor van St Jacobs heeft Woensdag plaats gehad. De herder werd uitgehaald bij den voorzitter der kerkfabriek M. Iweins d'Eeckhoutte. Daar werden hem den herderstaf en de sloters aangeb. den door het zoontje van den Weled. Heer Voorzitter en dit van M. Struye. Na de verwelkoming»trok de herder, voorafgegaan door een frissche stoet, gevolgd door talrijke overheden en vrienden, op geleid door Z. E H. Deken Kannunik Debrouwer, bijgestaan door zijne twee kozijnen-getuigen, E. H. C. Dasson ville pastor van Dickebnsch, E. H. A. Dassonville onderpastor te Moorseele, naar de kerk. Onder wege waren weinig huizen niet bevlagd. Sommige waren allerliefst versierd nl. deze van M. burgmeester Co laert, en M .Struyeook het St Joseph gesticht. De nieuwe torennaald was bewimpeld in al de kijkven- sters. In de kerk werden de gebruikelijke plechtigheden gedaan door Z. E. H. Deken van Yper, die ook eene gepaste-aanspraak deed om den nieuwen herder aan de geloovigen kenbaar te maken en al de paro chianen aan te wakkeren tot genegenheid jegens hunnen pastor. Een feestmaal werd opgediend in de Iweinszaal Naar wij vernomen hebben haalt M. C. Vermeulen Tanghe (Petit Vatel, Oude Kleerenmarkt Yper) eere van z jne spijskaart. Onder de aanwezige overheden waren benevens de geestelijkheid ook tegenwoordig M. Colaert burgmeester, volksvertegenwoordiger; M. Van Mer ris, burgmeester van Poperinghe, volksvertegen woord iger M. Fray es de Veubeke, voorzitter van den katholieken Bond de provincie- en gemeente raadsleden M. Verschave, procureur des Konings M Biebuyck, voorzitter van de rechtbank, enz. enz, Heildronken werden voorgesteld door Z. E. H Deken Debrouwer, M. Iweins d'Eeckhoutte namens de kerkfabriekM. Colaert namens het starsbe- s'uur. E. H. Dassonville antwoordde aan de sprekers met hertelijke en blijde woorden. Hij blijve lange pastor van St Jacobs te Yper. Sedert een langen tijd van hier, dolen de roode en blauwe tegenstrevers der katholieke partij ruste loos rond, op zoek naar een standpunt voor den kiesstrijd. Ze vonden reeds meer dan een, doch niet een bekwaam succès ze wankelden allen van den beginne, omdat zij steunden op een stelsel van leugens en bedrog, en zij stortten ook allen, bij den eersten aanval onzer vrienden, als, flauwe kaarten huizen in een, om naderhand onder den adem van den klerikalen wind weg te waaien en spoorloos te verdwijnen. De militairekwestie, het Kongoschandaal, de on dersteuning der mutualiteiten, enz. enz. al zoovele weken lange, zoutelooze en domme kamerondervra gingen waarmede de liberalen en socialisten, de ka tholieken in den grond meenden te booren, sprongen als zeepbellen uiteen, zonder iemand, zelfs de onder vragers niet te overtuigen. Zij vielen integendeel te hunnen nadeele uit, nadat onze katholieke vrienden hadden aangetoond, zonder moeite en klaar en dui delijk, dat de ondervragers, eenvoudig leugens, en ingebeelde schandalen verkochten, en er enkel op uit waren, de katholieke partij, door allerhande middelen, bij voorkeur de oneerlijkste, in de oogen der menigte hatelijk en vuil te maken. Geene ernstige grieven tegen het katholiek bi stier wetende in te brengen, en in de schoolkwestie geen gunstig strijdperk vindende, komen de blauwe en roode weêrhanen nu wederom met den ouden afge- schreeuwden kreet te voorschijn van Weg met de kloosters! Een verwaande logebaas, die waarschijnlijk met renen pater op de neus is geboren, en alzoo niet verder ziet dan zijn reukorgaan lang is heeft uitge vonden in zijn dagblad, kaarten af te kondigen waar, voor ieder stad en gemeente, en provincie per provincie, in een zwart rondeke, het getal bestaande klo sters wordt aangeduid Dergelijke uitvinding mocht niet verloren gaan, daarom deden de andere blauwe en roode apen na, drukten de kaarten over, en kwamen ertoe in een oogenblik van bovenna tuurlijke ingeving aan de vlekjes op de kaart, dtn naam te geven van zwarte pokken. De zwarte pokken 't Zijn de vensterlooze tempels der vrijmetselaarslogiën niet waar de truweel en moortelbroeders in de duisternis afzonderlijk en geheimzinnig naar toe sluipen, 't zijn zij niet,, 't zijn de kloosters De zwarte pokken Het zijn de verscholene vergaderplaatsen niet der Anarchisten, Nilhilisten en menig andere... isten, waar tijdens de nachtelijke bijeenkomsten, moord en vernieling worden be raamd. 't Zijn zij niet, neen,... 'tzijn de kloosters! doen doorloopen en de eigendommen te beschadi gen, uwe vijanden immers, dezen, die uw kinders kwaad willen... 'tZijn nu de kloosters De kloosters Hier in Wervick, goede lezers, hebt gij ook de zwarte pokken, de kloosters te vreezen, Wervick immers staat op de vrijmetselaarskaart van Dinsdag 9« April laatst met zes kloosters aange duid Weest tegen de kloosters op uwe hoede 1 Schudt en bef ft voor het klooster der brave zus- terkens van liefde, uit de Koeistraat. zij laten dui zend uwer kinderen een godsdienstig en grondig onderwijs genieten Vreest het gasthuisklooster der eerweerde Moe der Eulalie en hare drie nederige medezusters, want zij bedrijven dagelijks de misdaad, uwen ouden afgeslaafden vader, uwe oude gebrekkelijke moeder te herbergen, te verzorgen, te helpen, te vertroosten en bij te staan. Zwicht u van het klooster van zuster Lutgarde in St Paul Langs die kant hebt gij zeer veel te vree zen, gezien de machtige inrichting en het getal kloosterleden Verliest geen oogenblik uit het oog, het klooster der zusterkens der klijtschool want deze hebben zich te beschuldigen,kosteloos onderwijs en grondig onderricht in handwerk te geven aan de kinders die verre van de stadsscholen wonen. Bewaakt goed de grijze zusterkens deze immers zijn voor u des te ge vaarlijker daar zij eenmaal het klooster binnengetre- er nooit levend meer den dorpel van overschrijden. Verjaagt zonder uitstel, zendt ze dadelijk henen, de nooit volprezen en verdienstelijke zusterkens van het hospitaal, want, o schande, zij verzorgen, bewa ken, troosten en genezen uwe zieke vaders, uwe lij dende moeders, uwe gebrekkelijke kinders Niet waar, vrienden, de kloosters zijn te vreezen? Niet waar, 't zijn moedigen de schaamteloozen die ze aanvallen. 't Zijn dan die scholen, die liefdadigheidsgestich ten van allen aard, die de liberale en socialistische gelukzoekers met de naam van zwarte pokken be stempelen En nochtans hoeveel dier verwaande grootspre kers zijn er niet, die, wanneer door ziekte getroffen, gelukkig zijn in die hospitalen in die gestichten te worden opgenomen, en zich verheugd voelen eene zuster van liefde aan hun lijdensbed te zien ver schijnen. Hoeveel namen van liberale en socialistische volks vertegenwoordigers en senateurs zouden wij niet kunnen aanhalen die, sedert een jaar van hier troost, heil en genezing zijn gaan zoeken in hospi talen en künieken door zusterkens bediend Hoevele dier arme verdwaalden zijn er niet, die, wanneer zij de dood naderen zien naar de komst van een priester of pater snakken, om zich met God te kunnen verzoenen en gerust te mogen sterven 't Is dan op het gebied der kloosters dat onze te genstrevers den strijd willen aangaan 't Is met zwarte pokken dat zij ons willen aanranden Wel aan, laat ze maar komen, wij zullen ons met zwarte pokken verdedigen. Op onze stembrieven boven aan den kop der lijste onzer katholieke kandidaten zullen wij de zwarte pokken doen verschijnen stempokken die, op 2e Juni aanstaande de katho lieke regeering versterkt uit den strijd zullen doen komen en onze diepgevallene tegenstrevers dieper nog den poel dien zij voor anderen graafden inwer pen zullen waarin zij rood en blauw dooreen naar beliefte zullen mogen klawieren en ploerten. De Mier. Acht dagen geleden verspreidde zich in onze stad met bliksemsnelheid de zoo onverwachte als treuri ge mare Mijnheer Paul Ferrant-Cousin is dood Het nieuws dat eerst onwaarschijnlijk scheen was jammer genoeg maar al te waar. De achtbare Heer Paul Ferrant was op zijn bedevaartreis naar Palesti na in Jeruzalem, waarhij de Paaschfeesten had bijgewoond en is daar onverwacht overleden. Thans rusten de stoffelijke overblijfsels van den dierbaren afgestorven, in afwachting zij iS^tie familie zullen teruggevoerd worden, in de grafkelders der eerw. Paters Assomptionnisten aldaar. Door het afsterven van Mijnheer Panl Ferrant verdwijnt een der ieverigste en werkzaamste hoofd mannen der katholieke partij van het arrondisse ment Yper. Als ware en echte christen zoo hij was, De zwarte pokken Het zijn de roode volks- doordrongen Van een diep en levendig geloof, als huizen met, waar verwaande heethoofden in verga-1 kathoiiek van een stuk, als onvermoeibaar werker deringen de middels beramen, om den godsdienst j VQOr het ede immer op de bres waar het katho- uit te roeien, de maatschappij te ondermijnen, het j

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2