Katholiek ^olkegeztnd Skekblad klerikale everkeersloopt op een De blijde Verlossing BINNENLAND In 'tfleur van 't leven BUITENLAND Oorlog tusschen Italië en Turkije Ze zijn tegen den godsdienst niet! A propos van Stoatsrentc Doe Dat het gaat onder een antiklerikaal bestuur Antiklerikaal... altijdOngodsdienstig... nooit De Openbare Schuld derde JAAR N° 18 Wekelijksche Oplage 6 O O O nummers ZONDAG 28 APRIL 1912. TELEFOON No 137 Ci. Bras-Taver nier Kerkelijke Kalenöer. O die vrienden socialisten Eene Vraag Een Zandbak Een Muilestopper De vredeonderhandelingen waarover we verleden week schreven, schijnen, zoo als te voorzien was weeral op een met uit te loopen zoolang de ltaliaansehe troepen Tripolitanië bezetten, zeggen de Turken, kan er van geen vrede spraak zijn. De ltaliaansehe vloot dreigde met ee» inval in de Turksche zeëen. Seffens deden de Turken den ingang tot de Zwarte zee sluifed, overal waren reeds onderzeeschc mijnen aangelegd, hun getal werd ver meerderd, de forten werden versterkt, en toen de ftaliaansche schepen aankwamen, mochten ze na eenige forten zonder goe - den uilslag beschoten te hebben, bijru pnverric-hterszake weerkeeren. Alles wat zij bekomen hebben, is het vernielen van ee nige kabels en radiotelegraaftoestellen. Het sluiten der Dardanellen brengt na tuurlijk groote schade toe aan den vreem den handel. Ook hebben Engelatfd en Rusland tegen dat sluiten geprotesteerd, maar op eene beleefde wijze. Ook hebben de Turken dan toegelaten dat de koop vaardijschepen, onder zekere voorwaarden naar de Turksche haven zouden varen. Er wordt ook meegedeeldat de Turken,, die een aanval waagden op B.uchomez (Tripolitanië) met zware verhezen zouden achteruitgedreven zijn,, Marokko. Sedert de overname van Frankrijk was 1 onder de inlandsche troepen misnoegd heid ontstaan, over 1 invoeren van nieuwe militaire voorschriften, over 't verminde ren der eerste toegestane vermeerdering van soldij, en 't afschaffen van eeuwen- oude gebruiken. Deze misnoegdheid is nu in een geweldige opstand ontaard. Te Fez werden eenige Europeanen gedood en veel inwoners vermoord men schaf hun getal op minstens 800. Vooral de Joden hebben erg geleden. Vooraleer de Fransche troepen clen opstand hebben kunnen bernees,teren, was een groot ge deelte der stad dpor gepeupel en oproeri - ge soldaten uitgemoord en leeggeplun derd. Nu is de rust wederom hersteld, althans tijdelijk. ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 28 April A. WECKESSER, Dixmudestraat, n° 68. - - Al watjopstel,(aankondigingen, inschrij ving-u, enz, betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AAN ONDIGINGEN Gewone aankondigingen.10 c. per reke: Rechterli'ke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT. 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Verleden week Donderdag gaf het Ypersch libe- raai «Echo.tje de merkweerdige redevoering van den liberalen Kamerheer en toekomenden liberalen Kandidaat uitgesproken op de algemeene liberale vergadering van 6 April II. De blauwe kliek vond die redevoering zoo praeh- tig dat zij b(sloot het drukwerk van het - Echo. .tje» Zaterdag laatst eruit te geven onder den gekenden titel van Het goede woord Za'erdag ook gaf Het Ypersche Volk reeds het antwoord op die holklinkende redevoering. Van heel dien blaai j willen wij twee zinsneden herhalen. Herinneren wij ons eerst en vooral dat de vij and zich rechts bevindt en dat het tegen het klerika lism is dat de tegenpartijen hunne slagen moeten richten. Dus moeten liberalen en socialisten malkander verstaan en 't akkoord ten strijde gaan. Waarom Omdat misschien ons eene eenige geleeenheid gegeven is om het staatsbestuur omver te werpen en een einde te stellen aan 27 jaren klerikale overheer- sching. Deze woorden schilderen wel den toestand af Overal, met kartel of zonder kartel, moeten blauwe en roode antiklerikalen de katholieken te keere gaan Nu of nooit! zal hgt mjnjsterje het qnderspjt delven. Het was klaar te verstaan uit de aanspraak van den liberalen Kamerheer dat hij persoon lijk kartelgezind is maar dat hij moest buigen voor de oude pruiken der liberale associatie. Is 't waar wat u verteld wordt Er zou algelijk kartel zijn... maar een eigenaardig kartel op ordewoord zouden de strijdveerdige socialiste kandidaten zich achteruit trekken om, nog eens gelijk vroeger, al hunne roode achterlooptrs te doen s'emmen voor de liberale kandidaten... dus geen kartel van blauwe en roode kandidaten maar kartel van blauwe en roode stem- jtnen, aden ten proftjte van den blauwen kandidaat... $at ware de vereniging - volgens den wensch van jienliberalen volksvertegenwoordiger - van de tegen partijen om hunne slagen rechts te richten tegen het klerikalism en alzoo, na 27 jaar, het staatsbestuur omver te werpen. In 1910, in 1908, in 1905 enz... enz... bij ieder ver kiezing, hoorden wij de zelfde antiklerikale profetie: Nu of nooit de klerikalen worden verslegen Over weken hebben wii wederom hetzelfde lied gehoord De klerikale overheersching loopt op een einde! Op 2 Juni aanstaande zullen de tegenpartijen zegevieren Wat aardig volk toch dat Belgische volk! De geu zen verstaan zich er niet aanhoe dat volk zoo ver stokt en versteend blijft om de kaloten aan 't be stuur te houden en de geuzen ervan af te houden. 'Nochtans is het eenvoudig begrijpelijk. De uitleg is klaar de geuzen hebben onzeggelijk slecht be stuurd over meer dan 27 jaar de kaloten hebben onvergelijkelijk wijs bestuurd sedert meer dan 27 jaar daarom worden de eerste altijd voort afge keurd, en de laatste altijd voort goedgekeurd door het vermeerderde kiezerskorps. Onzeggelijk is het gloeiend verlangen dat de an- j tiklerikalen praamt en tergt, verlangen dat immer bitterder en onverdraaglijker wordt naarmate het onverzadig blijft-Bij ieder verkiezing komt den geuzen het water in den mond en ied r maal blijr ven zij bedrogen in hunne verwachting. Hunne her» haalde zegeprofeti^n dienen slechts om het volk het hoofd ie draaien, in de grond zijn zij van langsom min overtuigd dat den dag eener antiklerikale ze- gepnal ?al aanbreken en weerom vreezen zij dat, gelijk vroeger, hunne voorzeggingen zullen vernie tigd worden en hunne plannen in duigen vallen. Twijfelen de antiklerikalen waarlijk reeds aan hunnen zegepraal Maar zeker tot zelf de liberale kamerheer van Yper twi'felt eraan Misschien, zegt hij, mis schien Veronderstelt, zeggen sommige liberalen, dat de antiklerikalen zegevieren, hoe zal het gaan Zullen de socialisten helpen besturen of revolutie maken Wij zijn die mannen niet zeker en 't is te vreezen i dat zij alles omverwerpen wat bestaat. Zoo mag het I niet gaan, en nochtans wij nebben het ergste tevree- zen van de roode kliek; Ziedaar nu de liberalen die de roode vlag moeten volgen en die bevreesd zijn voor den uitslag. Stelt u gerust, beeren liberalen, de zegepraal zal u niet te beu< t vallen; op 2 Juni 1912 zal de zegezon hare stralen schieten op de triomf van de Katholie ke Partij! I Andere antiklerikalen beweeren dat zoo het gou vernement zijne tegenwoordige meerderheid be houdt, het aftreden moet een plaats maken voor de minderheid. Dat gaat toch boven zijn houtDe ka tholieken zouden niet mogen besturen met zes stemmen meerderheid ...en de tegenpartijen zou den mogen met zes stemmen minderheid on verstaanbaar- Nu, heeren liberalen, bekommert u daar niet mee, de katholieke partij behaalt niet al- i leen de overwinning maar komt uit den strijd met eene versterkte meerderheid Na 27 jaar nog zegevieren dat is ongehoord, dat is wraakroepend tieren andere geulen, o. a. een burgmeester van Namen. Moest het waar zijn dan is het oproer, dan zijn wij het volk niet meester, I i dan zijn wij niet verantwoordelijk yoor de gevol» gen 1 Wat kluchtspelers Het volk in oproer? maar 'tis het volk dat zijn wil uitdrukt met de katholieken aan het bestuur te houden Het volk in oproer toch niet misschien eenige schavuiten, misschien een troep rood en blauw opgezweept janhagel dat zou af te rekenen hebben met de verdedigers van orde er, waarvoor een manhaftig gouvernement niet buigen zou.., Oproer OproerZiet toch hoe kalm en rustig het volk is ziet toch hoe de ver kiezingen van de we-krechtersraden de zege der ka tholieken voorspellen ziet hoe het volk met tevre denheid den kiesdag verwacht om nog eens de ka loten aan te stemmen Neen geen oproer onder 't volk maar triomf en feeste omdat de ware vaderlanders, de rechtzinnige volksvrienden aan 't hoofd blijven tot welvaart van het land en bate van groot ep klein 1 Zondag 28 April. 3nZondag na Paschea. Plechtigheid van den H.Joseph, feest met octaaf. Evangelie van den Zondag.-In dien tijd, zeide Jezus tot zijne leerlingen Een weinig tijds en Qij aanschouwt mij niet meer, en weder een weinig tijds en gij zuit mij zien, want ik ga heen tot den Vader. Een deel zijner leerlingen zeiden dan iot el kander Wat is dat, wat Hij ons zegt Een weinig tijds en ge zult mij niet zien, en weder een weinig tijds en ge zult mij zien En ik ga heen tot den Vader Zij zeiden dus: Wat is dat, wal hij zegteen weinig tijds We weten niet waarover Hij spreekt Jezus nu wist dat ze Hem wilden ondervragen, en zeide hun bespreekt gij dit met elkander, dat ik zeide Een weinig tijds en ge aanschouwt mij niet meer, en wederom een weinig tijds en ge zult rnij zien Voorwaar, voorwaar ik zeg u Weenen en wee klagen zult ge, doch de wereld zal zich verheugengij zult be droefd zijn, maar uwe droefenis zal in vreugde verkeeren. De vrouw in barensnood heeft droefenis omdat haar uur gekomen is doch wanneer ze het kind gebaard heeft, herinnert ze zich de weeën niet meer, van vreugde dat er een mensch in de wereld geboren is. Ook gij dan hebt nu wel droefenis, doch ik zal n wederzien, en verheugen zal zich uw hart, en uwe vreugde zal niemand u ontnemen Maandag 29 -W. Petrus, martelaar. Gedurige aanbidding te Gheluwe (Klooster). Dinsdag 30.-H. Catharina van Senen, maagd. Woensdag 1 Mei.-HH. Philippus en Jacobus, apos telen. Donderdag 2 - ff. Athanasius, bisschop en kerkleeraar. Gedurige aanbidding Xe. Boesinghe (Klooster). Zaterdag 4 - H. Monika, weduwe. Het is op 2n juni aanst. cfat topl het 'and zal geraadpleegd worden door eene nieuwe wetgevende verkiezing zoowel voor den Senaat als voor de Kamer. Het zal de eerste maal NIET zijn sedert 1884 ijat de tegenpartijen naar den strijd gaan met trom mel en trompet om overal rond te bazuinen dat zij jiu of ijpojt een beslissende zegepraal te behalen. Daarentegen js dg katholieke partij, steunend op haar verdienstvol overleden, yertujgd dat het kiezerskorps haar getrouw blijven zal Ook moet zij geene |oen- sche middelen in 't werk stellen om het bestuur te bewaren, gelijk de tegenpartijen die tot alle slach van middelen hun toevlucht nemen om toch een maal het bestuur te overmeesteren Hier gebruiken zij bedreigingen en persingen op bedienden en be ambten daar valsche beschuldigingen tegen een eerlijk katholiek bestuur elders nog uitkoopingen met duizende en duizende franken. Uit goede bron vernemen wij dat de framissonsloge beschikt over 3 millioen om de verkiezing te harer voordeele te doen uitvallen. Za) dat daarmeê gelukken Neen 't want het belgiseh 'volk is te veastandig en te gezapig en weet wel wat het gevolg zon zijn van eerie antiklerikale zegepraal Voor 1900 beschikte de katholieke partij in de Kamer van eene overgroot?, meerderheid—tot 20 stemmen Maar zulke meerderheid was niet vast en zeker, immers de uitslag van heel het land hing af enkel en alleen van den uitslag der groote steden Brussel en Antwerpen. De katholieken hebben -met goedkeuring d'r liberalen .'-het kiesstelsel veranderd, welwetende dat zij ee ne kleinere meerderheid zouden behalen maar eene vaster en zekerder, door de Evenredige y ertegen woord iging. Bij de eerste verkiezing be kwamen de katholieken nog eene meerderheid van 12 stemmen. Volgens de partijgangers van de E. V was dat nog onverwaents, eene meerderheid van 6 of 8 zou voldoende zijn, Zoo gebeurde bet in 1908 en 1910. De liberalen om de kiezers te bedreigen voor spellen bij deze daling van meerderheid den toe komen den val van de katholieke partij: In 1912 zal zij omverre liggen lezen wij in een Ypersche dwaze woord. Wij herinneren het ons nog hoe de liberalen in 1910, in 1908, in 1906 dezelfde voor legging deden en altijd kwamen zij er zelf deerlijk- van' onder. Nu weêrom met 1912 dezelfde profetie de kie zers zijn het gewoon geworden en luisteren niet meer naar dien dwazen praat. Door de vermeerdering der bevolking zullen op 2 juni 20 nieuwe zetels toegekend worden voor de ka- fflep: Antwerpen 2; Mechelen 1; Turnhout 1; Brussel bLeuven 1Rojjsselaere 1 Oostende 1 Oent 1 Dendermonde 1 Mons 1 Charleroi 2; Luik 1 Tongeren 1 Neufchateau 1. Het ministerie heeft dit vrijwillig toegestaan im mers de wet verplicht niet, bij vermeerdering der bevolking, tot vermeerdering der kamerzetels. Een teeken dat het ministerie heel gerust is voor wat den uitslag der verkiezing betreft. Moest men de liberalen gelooven van die 20 nieuwe zetels zouden de katholieken er enk"! 7 winnen en de antiklerikalen 13 I en bij dit ge- dacht roepen zij reeds over 't land 't Is de zeke re verlossing! Ehwel wii zullen zeggen aan die laweitmakers dat ze wederonj hef vel yan dep heef verkoopen vooraleer hij gedood is..dat ze m'stakemn en dat als 't nog slecht gaat, de antiklerikalen 9 nieuwe zetels zullen hebben en de katholieken 11. Wij zeg gen als 't slecht gaat want 't kan heel gemakkelijk j gebeuren dat de antiklerikalen er slechts 8 behalen en de katholieken dat zou een verschil njiken van 3 of 4 stemmen,'Njmen wij 3, met de zes stem men meerderheid die wij nu hebben zouden dat 9 stemmen meerderheid maken. fjoe zullen de antiklerikalen op 2 Juni 's avonds j baehten hun ooren scharten, en deerlijk ontwaken 's morgens van 3 Juni, kwestie zullen ze nog den moed hebben van op te staan,,, VerlossingVerlossing ja van een antiklerikaal laweitVerlossing van rood en blauw beslag! - Verlossing voor goed van alle revolutiegevaar. Jn maart 1892 riep Citoyen Anseele uit op een banket waartoe de Brusselsche vooruitstrevende Li beralen hem genoodigd hadden, j Belgie is het eenige land waar men het huidige schouwspel zou kunnen bewonderen de burgerij vereenigd met het socialisme - Wij willen het algemeen stemrecht, gj moet het weten, om die i burgerij waartoe gij behoort te bestrijden Zoo gij, liberalen, in de toekomst noch iets (in de regeering wilt zijn, is het achter de roode vlag dat gij u zult scharen. Op 8 April 1912 zegde Citoyen Anseele op het Congres der Socialisten te Brussel. Als den 2 juni, de klerikale regeering omver gesmeten wordtden 3 Juni zal er nog enkel één i gouvernement mogelijk zijn één dat rekening j houdt van het socialisme.Wij gaan beginnen met iets te zijn, om alles te worden... Het kapi talisme zal voor goed verdelgd worden. Do burgerij zal vernietigd worden Anseele biecht zijn buik rechtuit. De burgers zijn verwittigd. Ze weten nu wat zij te doen hebben. De christene Mutualiteiten van het Ypersche be ginnen hunne vergaderingen met het gebed, zegde M. Nolf, en dat staat hem niet aan. De ljberale Mutualiteit Help u Zelve vap Antwerpen, ook gesubsidieerd door het hatelijk kalotebestuur, verplicht zijne leden tot burgerlijke begraving en tot de lijkkoets der vrijdenkers. Wat zegt M. Nolf van die handelwijze Leopold I, bijgenaamd de Wijze, zeg ie eens van de liberale partij 't Is een zandbak in andere woo den zij h<ef gene v ste princiepen, men kan er geen staat np miken van eene kloeke regering en een goed bestuur op te bauwen De liberale blauwe princiepen worden rood dat g eft geene waarborg voor de toekomst. Pouah Het antiklerikaal gopvernernent der goddelooze Fransche republiek heeft den werel 1- rondgekenden vuilaard Flachon, yc-hoofdops'eUer van hat schandaalzoekend antiklerikaal! dagblad La Lanterne en die voor de smeerpoetserijen die men kent tot een enkel jaar gevangenis veroor deeld werd, na 15,Q dagen opsluiting in y-rijtoid gesteld. Voor zoo eep kerel wiens antiklerika'isme op zelfden stap gaat als zijne hedorvenheid en van zelfden -'eeg is, hebben de antiklerikale franso'ie ministers hooge attentie nu de dankhaarheid moet zich toch bewijzen, immers het is de propere Flachon die ze in zijn zuiver Laterme hielp minister maken. Durft iemand een antiklerikaal minister uitfluiten dan doet deze zijne straf uit tot den allerlaatst en dag. Genade bestaat er maar voor kinderbezoedelaars, voor smeerjokkels als zij maar diensten bïweze:.^ hebben aan de antiklerikale bende. Proper niet waar en dat; geeft 'lijst om ook eens een antiklerikaal gouvernement arpi het hoofd van Belgie te hebben, gij zoudt alsdan de eerlijke schan daalzoekers, als 'deze van Helmet en elders, aa i 't werk zien en de antiklerikale bladen hun werk zien ondersteunen, Hebt gij geen goesting Dit staat in groote letters op de derde bladzijde van he* blauw Echotje Om de kiezers te bedriegen wil het een onmoge lijk verschil maken tusschen ongodsdienstigheid e i antiklerikalisme. Welnu, ziehier wat een overtuigde liberaal schriri. M. L. Gérard wiens vader burgmeester was va'' Luik. Antiklerikalisme leidt tot godsdienstooi.fog. tot de vervolging van een deel der bevolking brengt haat en tweedracht onder de burgers. Hij voeg; erbij Het geweldig antiklerikalisme heeft aan Frankrijk onzeggelijk veel kwaad gedaan Die liberale advokaat schrijft dat in een pas ge schenen vluchtschrift om zijne vrienden te vermanen: werpt gij het gouvernement omver, a u. bl. handel: toch niet gelijk in Frankrijk. Jammer dat de geuzen, bondgenooten der socia listen, op die oor doof zijn, en geen palen kennen, aan hun goddeloos antiklerikalisme. 't Was te Antwerpen. De liberalen hielden er tegensprekelijke meetingen. Een katholiek sprak tegen. 't Is al 28 jaar, riep de liberaal dat de kathr lieken meester zijn't is te lang, dat moet veran deren En d" katholiek viel hem in 't woord In uw. liberale steden, antwoordde hij, is he- 40 ja 50 jaar dai de liberalen meester zijn. Zegt gij daar ook dat het te lang is en moet veranderen De liberaal stond daar met zijn mond vol tanden, en geheel de vergadering schoot in een luiden la ch. Een mensch van 28 jaar is in 't fleur van zijn leven. De vijand houdt staan dat hij een oude man is, dat hij op zijn graf moeten peizen. Zoo spreekt de antiklerikale tegenpartij van de katholieke partij die sedert 28 jaar het land bestuurt. 28 jaarzekerlijk is dat een schoon eindeke... Maar waarom is de katholieke partij zoo lange aan 't hoofd Om twee redens 1) Omdat zij matig, voorzichtig en wel bestuurt. Had de katholieke regeering moeten geweldig zijn, de menschen kwetsen en krenken in hunne overtuiging, ze den duivel aandoen, gelijk het vorig liberaal ministerie,zeker en vaste is 't dat zij zoo lange niet zou geduurd hebben. 2) Maar, volgens ons, de grootste reden waarom de katholieken zoolange aan 't hoofd blijven, 't is dat de katholieke partij de èetiige is die het land kan besturen zonder de hulp der soci alisten. De katholieken weg van het bestuur, 't zijn de socialisten die meester worden van de regeering. Immers op hun eigen zullen de liberalen maar een goê derde van de Kamer uitmaken. Dus zonder de socialisten zijn de liberalen niets, kunnen zij niets. In alles zullen zij de socialisten in de oogen zien. Veel menschen, die perciesgeen groote dibbaards zijn, zien dat. En ze zeggen wij zijn wel gee kwe zelaars, maar we zouden algelijk nog niet willen dat het land onder de voogdij der socialisten geraakt. Vroeger waren er twee partijen de katholieke en de liberale.-die alle twee zegden dat zij grondwet telijk waren, hetgeen beteekende dat zij de bestaan de samenleving en de grondwet van het belgische volk wilden eerbiedigen. Dat is nu veranderd. Door haar verbond met de socialisten heeft de liberale partij opgehouden eene grondwettelijke partij te zijn. Ziedaar waarom de kathclieken aan 't hoofd blijven omdat de gematigde liberalen zelve,i zeg gen Liever katholiek dan socialist! In het vrijmetselaars-congres van September 1900 te Parijs, zei de liberale belgische kamerheer, M Cocq, die derwaarts was. gegaan Men moet den godsdienst zelve vernietiger zijne leerstelsels aanraden. Men moet in dien zin werken op de vrouw, op de kinderen. Men moet d religie uit de herten rukken, de kinders zonder reli gie op kweeken. Ze zijn tegen den godsdienst niet Nog onlangs, in de belgische Kamer, 't is een geroepen getier geweest van socialisten en liberalen tegen godsdienst, Kerk en priester. De socialist M. Dem blon heeft in de Kamer uitgeroepen dat als r'oo en blauwen meester worden, zij de kerken zullen ver anderen in zalen van rod vergaêringen en meetings Het land gaat om zeepe roepen de antiklerikalen. Ten bewijze In 1884 bedroeg de openbare schuld 1 1/2 milliard nu in 1912, 4 milliard. Hier is de waarheid. Als de katholieken in 1884 aan 't bestuur kwa men lieten de liberalen een schuld over vin 1 1/2 milliard gemaakt aan schooloorlog en om boeren en pastors den duivel aan te doen. Die schuld bracht niets op. 't Was geld in 't water gesmeten. De uitgaven welke sedert 27 jaar de katholieken gedaan hebben dienen voor duizende nuttige wer ken ij?jrwegen, trams, kalsijden, graviers, vaarten, haven, werken, enz... het geld daarin gestoken brengt grooten intrest op door den welstand van 't: land, de verbetering van den landbouw, handel eni nijverheid. Een voorbeeld Veronderstelt een boer die 1000 fr. leent, om dat geld nutteloos te verteeren in drank, feestpartijtjes enz. Wat zult gij van dien boer zeggen? dat het een dommerik is en met reden. Maar veronderstelt een ander boer die aan de Raiffeisenkas 4000 fr. leent om zijn hofstede, vees'apel, en landbouwbedrijf te verbeteren en met geleend geld, aan 3 of 4 a/a, 5 of 6 o wint. Wat t zult ge zeggen van dien boer Dat het een slim me rappe boer is. Welnu 't is hetzelfde voor het gouvernement. De Liberalen die geld leenen om het met hamers in brokken te slaan, zonder nut, waren dommeriks. De, katholieken, die geld leenen om nuttige werken te verrichten die den toestand in 't land bren gen zijn rappe en wijze bestuurders. i Zoo het de gestrenge, hooggeleerde en vernuftige Heer NOLF zegde De liberalen zullen moeten goede orde stellen in de staatskas immers de kalo ten om de staatskas in evenwicht te houden moeten hun toevlucht nemen tot allerlei loensche middelen tot de gedurige daling der staatsrenten We weten heel goed dat die verstandige man weet dat hij met Opzet onwaarheden voorhoudt. Toch meenen wij goed hem in zijn eigen belang een» financielesje te geven, ten anderen dat zal ook alle- lezers deugd doen. De antiklerikalen beweren dat in 1884 de belgi sche rent boven de 100 fr. gold; nu echter slechts 88 fr... Dus... In 1884 waren landbouw, handel en nijve heid stokke dood dank aan al de beestigheden van 't liberaal bestuur; de menschen die kluiten hadden durfden er hun geld niet in rieschieren- en hadden liever een kleineren maar zekeren intrest en daarom kochten zij belgische staatsrenten, die krachtens de wet van meerdere vraag, in prijs stegen. In 1912 na 28 jaar kalote bestuur, zijn dank aan 't katholiek bestuur, landbouw, handel en nijver heid in volle bloei en de menschen durven nu er hun kluiten in rieschieren omdat het meer opbrengt dan de belgische rente aan 3 o o en daarom, krachtens de wet van mindere vraag en meerder aanbod, daalde de belgische rent. Bijgevolg de daling der belgische rent is een be wijs van den voorspoed van landbouwhandel en nijverheid, en bijgevolg van den openbaren wel stand van België.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1