YPER en ARRONDISSEMENT Bescherming der Kindsheid KONGO YPER Gehucht "PE KRUISSTRAAT" Millie km M\ POPERINGHE WERVICK De vrouwen in den tegenwoordigen kiesstrijd Aan de christene Moeders! KAMERNIEUWS. Het een en het ander is belangwekkend deze week. Eerst einde der bespreking over de begrooting van buitenlandsche zaken. O. a. verbetering aan den toestand der consuls in den vreemde. Laten wij ver hopen dat ze allen zoo het zijn moet de vlaamsche taal zullen moeten machtig zijn om onze vlaamsche werklieden behulp zaam te zijn. In de verder bespreking der begrooting van financien brengt M. Henderickx van Antwerpen hulde aan minister Levie voor hetgeen hij gedaan heeft tot lotsverbetering van tol- en accynsenbeambten. Dinsdag begonnen de liberalen te za gen over de vermeerdering der kamerze tels. Waarom Omdat ze nu vreezen dat die vermeerdering de katholieke meerder heid zal versterken. Vrijmetselaar Meche- lynck was mis te vredener moesten geen 20 maar slechts 18 nieuwe zetels zijn... en zoo sprak die wijze man tegen hetgeen hij zelf geschreven had in La Flandre Libérale van Oent. De leider der liberalen M. Hymans, lieu tenant van Citoyen Vandervelde hief de zegezang aan om de aanstaande triomf te vieren der antiklerikalen! Peist ne keer: mannen die, knechten en slaven der soci alisten, liggen te spartelen tegen dood en spreken van zegepralen! Woensdag weêrom het budjet van Finan ciën. En hier kwamen paters en nonnen te berde. Liberaal Vekemans moest uitkramen dat de kosten van de erfenisrechten niet dezelfde zijn voor de kloosterlingen dan voor de gewone burgers. Minister Levie vroeg aan den laweitmaker voorbeelden en bewijzen aan te halen. Antwoord: doodsch stilzwijgendan opeens schiet Vekemans weêrom in zijn vuur en spreekt over de meubels die paters en nonnen ge bruiken Minister Levie, heel slim, noodigde den heer Vekemans uit eens meê te gaan om de meubels der paters te gaan zien, zelfs deze der Jesuieten. Moest Mr Vekemans eens gaan zien naar de Trappisten van Sint Sixte hij zou groote oogen open zetten... Misschien zou een verblijf in die armoede hem geen kwaad doen. De wet, zegde de Minister, wordt zoowel toegepast aan de kloosterlingen als aan de framassons. Al de begrootingen worden gestemd, ook de vermeerdering van het getal ka- merheeren en eenige wijzigingen aan de kieswet, o. a. de afschaffing van het hoekje der kiesbrieven. Bij de Portugeezen rundvee gaan aankoo- pen leverde vele bezwaren op en daar zij nog meer en meer geld afpersen aan de missionnarissen en voor hunne dieren een onredelijken prijs vroegen besloten onze zendelingen verder het land in te trekken in de hoop daar beter te slagen. Zij werden in hunne verwachting niet te leur gesteld. Op 4 of 5 dagen gaans boven Makela, bij den oorsprong van den Inkisi woont de Mfumu Kinkana, een opper hoofd dat in heel die streken bekend staat en door eenieder geeerbiedigd wordt. Zij ne onderdanen zijn de beste veeverkoo- pers der Missies in Neder-Kongo gewor den en gebleven. Doch nu hadden de zen delingen die vee in hunne posten wilden inbrengen groote moeilijkheden te over komen. Eerst die kongoleesche zwarten kennen nog het gebruik niet der munt en het aangekochte vee moest dus in stoffen worden uitbetaald. Er zijn dus zooveel dragers meer noodig in de karavaan die naar Angola optrekt dan er dieren aan te koopen zijn. Elke drager krijgt als aandeel eene baal stof die van vijf en twintig tot dertig kilos weegt en tegen elke baal of daaromtrent verruilt de inboorling één dier. Om die stoffen in Angola binnen te brengen, moeten de zendelingen aan de Portugeezen tol betalen, en het is wel eens gebeurd, dat zij moeilijkheden maakten en de missionnarissen niet doorlieten omdat zij de inboorlingen van den Inkisi de winsten zagen opstrijken. Heden toch zijn alle moeilijkheden vereffend. Bij hunne aankomst is het eerste werk der koopers het opperhoofd Kinkana te gaan groeten en hem geschenken aan te bieden, anders zou niemand het wagen eene koe aan den Blanke te verkoopen, het opperhoofd im mers is er eigenaar van. Onder het drin ken van palmwijn wordt het doel der reis uiteengezet. Daarna roept de Mfumu zijn volk bijeen, spreekt hun van de Blanke, die hem zoo vriendelijk heeft bejegend en als vriend moet behandeld wo- den, en beveelt dat ze den kooper zijne waar aantoonen. En dan beginnen de onderhandelingen. Eerst worden de kleinste en magerste dieren getoond, voor dewelke een hooge prijs gevraagd wordt. Maar de blanke din gen af en yragen naar beter vee, dat dan ten langen laatsten aangeboden wordt. De prijs der dieren wordt bepaald in i, vetchen (drie vademen stof is eene vetche) voor eene koe of stier wordt er van vijftig tot zestig vetchen stof gevraagd; hetgeen de lengte uitmaakt van 'een der meegebrachte balen. Voor vaarzen en kalveren vragen zij naar gelang de grootte. De stoomboot Leopoldville is Di sendag Dakar voorbij gevaren en wordt morgen te Antwerpen verwacht. De draad- looze telegraaf zond reeds de namen van meest al de meevarenden op. RpitpncvnHiraat Pr'jskamP voor geiten gegeven Zou ik mi] bekeeren! Wervicq-Zuid. CH. SAC RÉ Wisselagent Antoine Dansaertstraat, 32-34, Brussel - HUIS GESTICHT IN 187 5 - Voordeelige en goede verpande plaat singen aan den onveranderbaren intrest van 4 lj2, 5 en 6 °/o in fondsen verschij nende op de officieële beurstafel. Wekelijks financiëel blad, zending op vraag. Elverdinghe. De tnenschen hebben meer kennis ook van goede en vaste weerden van Belgischeen vreemde handels- en nijverheidsonuernemingen, ijzerwegen trams en vreemde staatsweerdcn die meer geven dan 3 per cent, M, Nolf heeft voorzeker ook zulke kennis om ten profijtigste en ten zekerste zrinc kapitalen te plaat sen. Waarom clan zae< u ttveu de waarheid in de liberale vergadeimg Uit dw.ize e i loensche poli tiek. Verleden week heeft de Kamer het wetsvoorstel gestemd over de Bescherming der Kindsheid waar van zij de bespreking begonnen had op 2 April. Het heeft deze maal rap gegaan want niet alleen heel de rechterzijde maar ook veel liberalen en soci alisten hebben medegestemd. Een bewijs nog eens dat de katholieken goed besturen, wijze wetten ma ken zoo dat zelf liberalen en socialisten deze moe ten goedkeuren. Wie was er de inleider, de verdedi ger van die nieuwe wet De geachte heer burge meester van Yper, M. Colaert. Het is heel het land door geweten dat het sedert 20 jaar is dat M.Colaert zich aan dit vraagpunt gelegen laat, hij heeft het onderzocht en bestudeerd, voorgedregen en verde digd en tot zes verslagen erover gemaakt voor de j Kamer. Nu heeft M. Colaert waarlijk gezegepraald. Heeft hij werk gehad, heeft hij taaie wilskracht noo dig gehadnu ziet hij al zijne pogingen goedge keurd en beloond. Want niet alleen de Minister van echtswezen heeft M. Colaert gelukgewenscht, maar zelf socialist Denis bekende vlakaf dat M. Colaert heldenmoed aan den dag gelegd had om alle hin derpalen te overkomen en de wet te bekomen. Ook al de dagbladen van Belgie, van alle kleur spraken, over die wet, den lof uit van den burgmeester van Yper. M. Carton de Wiart, Minister van rechtswezen voor de stemming, steunende op het verslag van M Colaert heeft de bijzonderste punten van het voorstel afgeschetst. Het voorstel van goedgekeurd en aanveerd door het gouvernement is verdeeld in drie hoofdstukken. 1) Ontzetting van de ouderlijke macht. Hier wor den al de oorzaken en redens uiteengedaan om de welke de ouders hunne macht ontzegd worden en hoe er moet gehandeld worden om de ouders te doen onmachtig verklaren. 2) Welke maatregelen te nemen zijn tegenover minderjarigen voor het gerecht geroepen. De wet stelt de inrichting vast van een kinderrechterskorps magistraten bijzonderlijk benoemd om de kinders beneden de 16 jaar te oordeelen. Dit hoofdstuk be paald ook de maatregelen welke de kinderrechters nemen mogen. 3) Dat derde hoofdstuk van de wet handelt over de misdaden en wanbedrijven gepleegd tegen de zedelijkheid en zwakheid der kinders en brengt ze kere wijzigingen in dit oogpunt aan het strafwet boek.- In heel de bespreking en verdediging van het wetvoorstel is gebleken niet alleen de bevoegdheid maar ook de toewijding van volksvertegenwoordiger Colaert die zich omzeggens eene specialiteit ge maakt heeft van alles wat het onderwijs, de opvoe ding en de verdediging der kinders betreft. Daarom zijn alle weldenkende lieden M. Colaert hunnen dank verschuldigd. Ook zijn zij hunne erkentenis verschuldigd aan het katholiek gouvernement dat- het mag en moet met vólle waarheid gezegd wordt - zich met alles bezig houdt wat het welvaren van het volk kan mogelijk maken en vermeerderen. Voor het voorbeeldig bestuur van het katholiek gou vernement dat sedert 28 jaar bewijs geeft van zijne wijsheid en behendigheid staan de vreemde natiën in bewondering. Alleen in het binnenland, ter gelegen heid van de verkiezing, uit kleingeestige, dwaze en onvaderlandschekiespolitiek en kiesreclaam, beknib belen en bespotten de voorvechters der tegenstrijdige partijen alles wat het katholiek bestuur verstandiglijk heeft uitgewrocht. Nu, wat maakt dat, de bevolking denkt er anders over en zal weten zijn goedkeurend gedacht kenbaar te maken op 2 Juni aanstaande. UCllBIlDjHUIbddl. 0p je Kalfvaart, den Zondag 5 Mei 1912, om 3 1/2 ure namiddag. Ie Prijskamp Geiten met 2 tanden of zonder (zonder hoornen) 4 fr. 3, 2, 1, 1. 2e Prijskamp Geiten met 4 of 6 tanden (zonder hoornen) 4 fr. 3, 2, 1,1. 3e Prijskamp Geiten met 8 tanden (zonder hoornen) 5 fr. 3, 2, 1, 1, 1. 4e Prijskamp Geiten met 2 tanden of zonder (met hoornen) 3 fr. 2, 1, 1. 5e Prijskamp Geiten met 4 of 6 tanden (mtt hoornen) 3 fr. 2, 1, 1. 6e Prijskamp Geiten met 8 tanden (met hoor nen) 3 fr. 2, 1, 1, 1. Zondag 5 en Maandag 6 Mei 1912, met de welwil lende medehulp van het Stadsbestuur. Programma der Feesten en Volksvermakelijkheden. Zondag 5 Mei om 2 1/2 u. Chineesche Schie ting prijzen 18, 12, 8, 5, 4, 2, 1 fr. Inschrijving aan 0,60 per man in De Faubourg Oranje Vrijstaat De Kroon Prijsuitdeeling Café des Jaloux De prijzen kunnen verhoogd worden. Medaillies voor verstafgelegene maatschappij (minstens 10 leden) en talrijkste maatschappij. Om 3 u. Bolling voor mannen, pr. 4, 2, 1 f Inschrijving aan 0,10 fr. per man in Het Molen huis Prijsuitdeeling in De Tram Om 4 u. Bolling voor vrouwen pr. 3, 2, 1 fr. In schrijving aan 0,10 fr. per vrouw in Het Molen huis Prijsuitdeeling in De Trani Om 5 u. Velokoers voor beginnelingen pr. 8, 6, 4, 3, 2, 1, 1 fr. Inschrijving aan 0,25 fr. per man in i De Nieuwe Vaart Pnjsuitdeelijig in De Kleine Kruisstraat Maandag Mei om 10 u. voormiddag Duiven vlucht uitsiuitehjk voor de bewoners van de wijk. Loslating te Kemmel, pr. 4, 3, 2,1 fr. Inschrijving aan 0,15 fr. per duif in De Mande Prijsuitdee ling in Het Pannenhuis Om 5 u. Wijmen rapen pervelo, pr.5, 4, 3, 2 fr. Inschrijving aan 0,20 fr. per man in De Nieuwe Tram Prijsuitdeeling in 't Paviljoen Om 6 u. Vogelpik per velo, pr. 5, 4, 3, 2 fr. In schrijving aan 0,20 fr, per man iti de - Café des Voyageurs Prijsuitdeeling in 't Pavilioen Namens de Commissie Eere-Voorzitter, M. Ran- s >n Voorzitter, 1. Van BrabandtOndervoorzitter, A. DepuydtSchrijver, J. Menu Schatbewaarder, J BrulezGouverneur, J. Depuydt. Commissarissen R. Dewitte, H. Bertier, R. Cail- liau, H Monkerhey, C. Titeca, A. Maes, R Ver- haest, G. Menu. Sedert 3 of 4 jaar van hier is de kermis van De Kruisstraat befaamd geworden. Geheel Yper trekt er naartoehet is immers aldaar de groote doortocht naar het drukbezocht O. L. Vrouwkapel letje van den Frezenberg. Het hier boven afgedrukt programma zal iedereen doen getuigen dat de feestcommissie er een handje van heeft om eene ke mis in te richten. Nu het is de eerste maal niet meer, doch ieder jaar is het altijd merkelijk beter en aantrekkelijker. Mocht het weder meêslaan, dan staat de Kruisstraat in repen in roer, in vreug de en leven, in feest en vrolijkheid. Het volk zal niet ontbreken en de Kruissfraatenaars zullen ver eerd zijn de steêlingen en allen van ver of bijko menden te mogen ontvangen. Ik bedank de liberale vereeniging van 't arron dissentent Yper dat zij mij Het goede woord heeft gi 7j nden. 't Is n< g de eerste keer en nogtans 'k heb al ver scheidene malen moeten stemmen. Dus, 'k heb het goe ie woord ontvangen en gelezen maar 'k ben nc taaie kalote, niet gemakkelijk om t' overhalen, en, Mijnheer Nolf, zoo ge wilt dat ik voor u stem, eerst en vooral ne beetje uitleg, als 't u belieftge mort weten 'k en ben ik geen advokaat. Ik lees: de socialistische partij heeft het vurig ver langen zich eens te tellen... wat is dat?—Kan niet verstaan. Ik lees: Hij (M. Nolf) neemt aan dat heel ern stige reden kunnen ingeroepen worden ten voor- decle van het kartel, wanneer deze (dit, ware beter) verschijnt als eenig middel om datgene te verbete ren, wat ons stelsel van evenredige vertegenwoor diging als gebrekkelijk vertoont. Onder onze hui dige kieswetten zijn de sterkste partijen inderdaad bev lordeeligd ten nadeele der zwakste partijen. Is de katholieke partij de sterkste in ons arron dissement ?-Ja niet waar. Hewel, dan is ze bevoor deel igd ten nadeele van liberalen en socialisten waarom dan geen kartel gesloten Onbegrijpelijk. Ik lees verderWij hebben eerst en vooral te denken dat misschien ons eene eenige gelegenheid gegeven is om het staatsbestuur omver te werpen... waarom hebt ge, gij tegenkanters, iederen keer dat 't kiezing was, het vel van den beer verkocht alvorens hij geschoten was, als ge nu bekent dat ge nog nooit de gelegenheid gehad hebt om hem te schieten Triestige cunme cP, die liberale commercie Ik lees verderWij hebben goede orde te stel len in ons openbaar geldwezen, dat het huidig staatsbestuur maar kan in evenwicht houden door zijne toevlucht te nemen tot allerlei loensche mid delen en door de gedurige daling der Staafsrenten te veroorzaken. Noem eenige van die loensche middelen en die oorzaken. Al wat ge doet is zeggen maar niet bewijzen. Dat is effen af advokaatachiig. Wat ge zegt over de gunsten en ambten die alleen aan klerikalen voorbehouden worden, dat is effenaf eene lastertaal en zulke taal versta ik niet en kan ze niet verstaan. Mijnheer Nolf wist ge oeg dat hij begon te'suffen, want alras eindigde hij-en 't was van langdurige toejuichingen. Iets over de verlossing van 2 Juni. Zoo dus ge zijt zeker van de zegepraal te beko men. Proficiat! En nogtans-ik lees: meer dan nooit (ooit ware beter) is het noodig dat wij reke nen kunnen op de medewerking van al onze partij- genooten. Hebt ge voordezen daar niet kunnen op rekenen aè? en waar blijft dan die zekerheid Weet ge al dat ge geene afvallers zult tellen Ge houdt u nu zoo koes en gebaart van nietsen kwansuis ge roeptvooruit voor de vrijheid van den huisva der en schoolzaken En als er daar sprake van was in de Kamers, hoeveel liberalen hebben dan vooruit gegaan? Ge komt te late, Mijnheer, 'k en ben nog niet bekeerd, toe, haast u, mijn geluk hangt er van af-en :t geluk van al de advokaten van geheel Beigenland. Taaie kalote. Raad heeft de feestviering vastgesteld op Zaterdag 27 en Zondag 28 April. DAGORDE Zaterdav 27 AprilGROOTE ALGEMEENE VERGADERING in de Volkshuiszaal te 8 1,4 u zeer stipt. Programma van de Aloemeene Vergadering. Ie Deel 1. Opening Muziek-Samenzang, (Strijdlied) 2. Welkomgroet van den Voorzitter. 3. Verslag door den Schrijver. 4. Kluchtlied (S Pieters Sectie) 5. Aanspraak Het Katholiek Gouvernement. 6. Schoentje Lap Blijlied fSt Maartens Sectie) IIe Deel 7. Opening Muziek Samenzang (De Vlaamsche leeuw) 8 Uit het Kongoleesche leven (St Niklaas Sectie) 9 Aanspraak De Schoolwet Recht en Vrijheid voor den huisvader 10. Zoo fopt men Frederiktweespel St Maartens en St Jacobs Sectie). 11. Slotzang Brabangonne. Zondag 28 April: 1) Te 7 ure Algemeene Com- muniemis; 2) te/ 9 12 Optocht naar Sint Maartens 3) te 10 u. Plechtige Patroonmis. Dinsdag namiddag, rond de 5 1/2 u. viel de 6 jaitige Marguerite Maertens, uit de Boe- si ghestraat, in> het vestingwater bachten het Slacht- ïuis bij de fabriek Seys. Het kind speelde daar met vriendinnetjes die verschrikt wegliepen. Een man was er bij die: vergeefs poogde het kind te redden lat reeds zorik en ging verloren zijn. Juist kwam Mijnheer Dei Roo geneesheer daar voorbij. Het gevaar bertyerkend sprong M. De Roo gansch gekleed in 'het water en redde het kind van eene zekere/ dood. Hij werd door de aanwezigen hertelijk gelukgewenscht om zijne moedige daad van zelfsopofferjtng. Maar zich rap ontrekkend aan allt betooging trok hij in de fabriek Seys waar men hem een pak ver/sche kleederen bracht. Zondag 28 April zal cr te Poperinghe eene groo te vaderlandsche feeste gevierd worden ter gelegen heid van het inhuldigen van het vaandel der Oud wapenbroeders Ten 11 uren, aan <le spoorhalle, ontvangst van M. den kolonel Proos-, afgeveerdigde des Konings. Ten 3 uren, stoet van 49 maatschappijen, door de Valkestraat, Bruggestraat, Yperstraat, Markt, Boe- schepestraat, Casselstraat en Gasthuisstraat. Ten 4 1/2 uren, op de markt overhandiging van het vaandel en uitreiking der eeremetalen. Ten 5 uren, concert door de muziekmaatschap pijen van Poperinghe (stedelijke Harmonie), Wer vicq, Komen, Isenberghe, Watou, Voormezeele, El- verdinghe, Lingemarck .en Poperinghe (Philhar monic). Te 9 uren, prachtig vuurwerk, afgeschoten door M Hebben van Langeinarck. Er zullen bijzondere trams zijn voor Poperinghe- Veurne en Popennghe-Dixmude. ui mm Moeders, heden richten wij, bij middel van ons verdienstelijk strijdblad Het Ypersche Volk eenige regeltjes tot u. Wij twijfelen niet, zij zullei bij u een goed onthaal genieten, en zekerlijk wor den aanhoord Hoe zou het anders, ook Weten wij immers niet bij ondervinding, dat het hert van moeder vlugger aan 't kloppen gaat, wanneer zij over het lot harer kinderen hoort gewagen Weten wij niet, dat eene moeder, eene oprechte moeder, vurig verlangt, hare zonen, hare dochters, braaf, deugdzaam en gelukkig te zien en weten wij niet dat haar herte bloedt, de smert haar grieft, wanneer zij een kind van den goeden weg heeft zien afwij ken Dadrom. moeders, vrouwen, echtgenooten deden wij u dezen oproep. Allen op de bres dus, want, voor de goede zaak kunt gij thans een behulpzaam hand biên. Ver van ons de gedachte, moeders, u in den kiesstrijd te willen mengen. Ver van ons de begeerte u van uwe huizelijke bezigheden af te trekken om politiek te voeren en propaganda te maken. Ver van ons u te vragen, meetingen te beleggen en he' strijdwoord te voeren. O neen, g'hebt ander bezig heden, g'hebt edeler werk te doen. Doch wat wij van u begeeren, wat wij van u vra gen, 't is, den raad te willen volgen welke wij u geven zullen, om zoó het uwe bij te brengen, den katholieken godsdienst ongeschonden te helpen bewarente helpen beletten dat men ons katholiek geloove vertrede, onze kerken, onze kappellen, onze scholen onteereonze priesters beschimpe, onze kloosterlingen verbanne, de ziel onzer kinderen ontroove, en zoo het ongeluk in onze huisgezinnen brenge. Moeders, slaat eens eventjes een oogslag in uwen huiskring rond De Heer heeft u met kinderen ge zegend. Misschien zijn zij nog klein, en schenken zij u, oh, nog zooveel genoegen en voldoening Zeg, moeder, zoudt gij die kinderen later willen ongelukkig zienzoudt gij die tot slechterikken willen zien opgroeien, tot vergallers uwer levens dagen en tot ragels uwer doodkist? Welke dwaze vragen zult gij wellicht antwoor den, en nochtans, moeder, het gevaar dreigt, de toekomst is onzeker: de midden waarin uw kind, buiten den huiskring leeft, is bedorven, en geile zieledieven loeren op uw kroostEr dient gewaakt, gezorgd, de zieledief behoeft schadeloos gemaakt en gekortvlerkt te worden Uwe kinderen, moeder, zijn misschien groot, zi zijn de kinderjaren ontgroeid, zij zijn jongelingen geworden. Hoe zijn zij nu Gelukkige, hoogst gelukkige moeder, zoo gij antwoorden moogt Mijne kinderen, mijne zonen, ziin braaf en deugdzaam gebleven zij zijn de vreug de mijns levens, de hope mijner oude dagen Doch, hoe beklagensweerdig zijt gij, gij gevoelt het, zoo gij onder uwe zonen slechts één enkele telt die van den goeden weg is afgeweken, om ongehoorzaam, wederspannig en ondeugend te worden Zeg, moeder, toen gij bij uwen zoon de eerste veranderingen heeft bespeurd, hebt gij de oorzaken dier veranderingen nauwkeurig nagegaan Zeg, zijt gij te weet gekomen, welke schriften, welke maandbladen tusschen zijne handen zijn te recht gekomen Hebt gij zijne vrienden, zijne makkers, zijn werk gezellen leeren kennen Hebt gij weieens hunne gesprekken afgeluisterd Hebt gij te dien tijde, hem niet moeilijker dan voor heen naar den biechtstoel gekregen, en hebt gij hem alsdan niet zeldzamer ter H Tafel zien nade ren? Zaagt gij hem alsdan niet met tegenzin de con gregatie, de zondagscholen, de godvruchtige inrich tingen bijwonen, om ze naderhand geheel en al te laten varen en te ontloopen Zeg, tnoeder, handelde die zoon alsdan niet heel en al in ègenoverstelling, met uwe andere zonen die braaf zijn gebleven, en trouw en geerne hunne plichten kweten Die zoon, moeder, heeft naar slechten raad ge luisterd die zoon heeft ophitsende slechte schriften en maandbladen gelezen hij is buiten uwe weet misschien, naar oproerige vergaderingen gegaan S dert dien heeft hij allen eerbied voor vader en moeder, alle liefde voor broeders en zusters, alle genot van het huizelijk leven verloren. Hij is slachtoffer der oproermakers en godsdienst haters geworden Moeders,oogen open,'t gevaar staat aan uwe deur! Heden hebben de vijanden van ons geloof, de haters van onzen katholieken godsdienst, de beledi gers onzer priesters en kloosterlingen, den strijd op leven en dood tegen ons aangegaan. Heden steken de liberalen het antigodsdienstig vaandel.de socia listen den standaard van den oproer omhoog On der den kreet Weg met de priestersWeg met de kerken en de kloostersWeg met de H. Sacramen ten Weg met de reine ziel der kinderen Weg met al dat godsdienstig en katholiek is 1 zijn zij verwoed ten strijde getrokken De kiezing is nabij, en op 2" Juni aans aande, hebben zij gezworen te overwifK nen, dan of nooit! De oogen open dus en met ons, in gansch de overtuiging uwer goede g vnelens ger >epenLiberalenSocialisten 'T ZAL NOOIT ZIJN Daartoe, moeders, moet gij het voorbeeld uwer eigene moeders volgen. Toen in het jaar 1879, in' een oogenblik van dwaling,'hit k eze-skorps aan de liberalen de meerderheid gaf, en deze hunne afgezanten op roof naar kinderzielen uitzonden. Sloten uwe moeders, u en uwe broeders, gtj waart misschien nog klein-nauw aan hun herte en ij zongen Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind Uwe vaders, door uwe moeders opgewekt, de goddelooze dwepërs na korte jaren moê, wierpen heel den boel de deuren uitstelden de katholieken weder aan het hoofd van 't land, en we genoten weder de vrede en de wel vaart van voorheen De verdrukkers, de zieledieven waren weg, doch 't gevaar was jniet verdwenen, 28 jaren wrocht de vijand altijd onafgebroken voort om zijne uiteen- geslagene gelederen te verzamelen en te versterken. Daarbij, een tweede \ijand, erger, sluwer en grooter bedrieger nog dan de eerste kwam sedert in het strijdperk. Onder het masker der valschaards verdoken én onder den ontleenden naam van werk mansvriend kwam de socialist te voorschijn met beloften bij de voere met lucht kasteelen bij de machtemet prophetiën bij vrachten en met leu gens als bergen poogt hij thans de gunsten van het volk te winnen. In de groote steden en centers waar het geloove was verflauwd, is hij het eerst binnen gedrongen en menige werkslaaf liet zich reeds be driegen. Nu pogen de roode oproermakers, hier door fleemsche en zeemende woorden, elders door groeve en erge bedreigingen, de bevolking der kleine steden en van den buiten te winnen. Door lasterende nieuwsbladen, vluchtschriften en strooi briefjes van allen aard, willen liberalen en socialis ten, moeders, uwe huisgezinnen vergiftigen, door eene verdokene leugentaal pogen zij den katholieken gods tienst te verdraaien en bespottelijk te maken loor schaamteloozen laster, beproeven zij het ka tholiek bestuur te bevuilen en verdacht te maken, in een woord, zij pogen door alle mogelijke midde len uwe mannen, uwe kinderen te bedriegen. Moeders ziet hier wat wij van u vragen Wanneer van heden af, onze oneerlijke tegenstre vers met hunne leugenachtige schriften zullen af komen en het vergif van opstand en ongeloof in het hert uwer mannen en zonen willen storten, zult gij niet aarzelen, de bedriegelijke\uiligheid, onge lezen in het VUUR tewerpenjgij zult niet aar zelen, al ware het onder de oogen der uitdeelers zelf, de giftschriften, aan stukken te scheuren en buiten te gooien gij zult niet aarzelen in gepaste en goede woorden uwen machtigen invloed te gebruiken om uwe mannen en uwe zonen te overtuigen en ze heel en gansch van de bedriegers- en hun reklaam af te houden. Moeder wij rekenen op u Wel zullen liberalen en socialisten, om u dezen raad te hebben gegeven, op ons schreeuwen mogelijk zal de Mier de blauwe en roode gal heb ben te verduren, doch wat geeft het haar, wat kan het haar schelen Ons doel, moeders, beoogt het hooge, onze strijd is de goede. Wij met u en gij met ons, willen wij deugdelijk werk verrichten Wij willen beletten, dat het ongeluk uwe huizen overkomedat uwe mannen worden misleid, uwe kinderen bedorven wij willen vrede, wij willen vrijheid, WIJ WILLEN NOG VAN GOD EN ZIJN GEBOD IN ONS LAND De Mier. Katholieke Jonge Wacht. De K. J. Wachters worden vriendeliik verzocht de buitengewone vergadering bij te wonen der Katholieke Jonge Wacht, die zal plaats hebben op HEDEN Zondag om 4/12 u. in het katholiek Gildhuis. Paarden op hol - Donderdag voormiddag, om 10 ure zijn de paarden van den landbouwer Alfons Ghesquière, van Reckem, en staande met eenen wagen aan de olieslagerij van den Heer Leon Delva te Wervick op hol gegaan. In wilde vaart stormden zij de Meenensche kalsijde op, aan de herberg liep een wiel of van het gespan, en sukkelden zij in eene gracht, waar zij dan ook spoedig zonder verdere ongevallen tot staan gebracht werden. Nieuwe klok. De toren der kerk van Wervicq- Zuid was tot nu toe maar voorzien van eene kleine klok, wegende 280 kilogr. en gevende slechts eenen schellen toon. Voortaan dank aan de giften van eenige edelmoe dige personen, die wenschen onbekend te blijven, is er op heden eene klok meer, waarvan' het gewicht de 1000 kilogr. overtreft. De doopplechtigheid, heeft plaats op heden, onmiddelijk na de vespers. De katholieke Jonge Wacht heeft Zondag eene buitengewoon welgelukte feeetvergadering ge-r had, Het St Michielslied dat als gildelied aan-- genomen was, wjerd er met iever aangeleerd en krachtig doorgezongen door al de aanwezige leden, De vierige aanspraak van Mr Emiel Cardoen, hoog» student werd met aandacht en belangstelling toege luisterd en gaf den jongelingen versterkenden moed in om onverpoosd te streven naar hun zoo edel doel t. w. de godsdienstige zedelijke gevoelens in ons geliefd Elver inghe te veredelen door reine deugd in gulle vreugde. Het kluchtig deel ontbrak dit maal ook niet en wij bedanken den zooveel belovenden kluchtzanger Mr Aug. Annoot, die ons met zulke geestige en weluitgevoerde kluchten verrast heeft. Ja wij ver wachten hem nog. Zondag toekomende 5 Mei trekken wij met een vijftigtal naar Veurne. De belanghebbenden zullen Zondag ook alle schikkingen in Het Ypersche Volk te lezen vinden. Hoppegilde.-Zondag toekomende 5 Mei, ten 5 u. stipt vergadering voor de leden der hoppegil de in het gemeentehuis bij H. Baes. Dagorde: 1. Lezing van het verslag. 2. Voor dracht over de roode spin en den koperbrand der hoppe door Eerw. Heer De Jaegher.-3. Uitreiking der prijzen in den laatsten hoppeprijskamp behaald. Mengelmaren.-De oudsoldaatjes trekken he den Zondag met het muziek St Cecilia naar de Soldatenfeeste van Poperinghe. Wij wenschen hen goede reis, vrij van ongelukken, twist of schande, en begunstigd met de eerste premie in de loting. Onbekende doch vermoede dieven hebben deze week op verschillige plaatsen hun oneerlijk stieltje uitgeoefend onder andere bij J. Gh.. heb ben zij een zak chimieke vetten weggehaaldbjj V. P. den slijpsteen weggehaald en bij H- P. hebben zij het konijnekot bezocht.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2