Katholiek Volksgezind Sleekblad KATHOLIEKE KANDIDATEN Het Katholiek Gouvernement Vrienden Boeren leest en onthoudtvier cijfers STEMT allen Buitenlieden U#L Bescherming der burgerij BUITENLAND Wetgevende Vsrkiszingen op 2 Juni I9I2. m.M SENAAT KAMER van VOLKSVERTEGENWOORDIGERS KIEZERS van Yper en Arrondissement in het hoofdvak BOVEN op de KATHO LIEKE lijsten voor Senaat en Kamer Kerkelijke Kalender. DERDE JAAR N° 19 Wekelljksche Oplage 6 O O O nummers ZONDAG 5 MEI 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras.Tavernier, WERKELIJKE KANDIDATEN Vercruysse Fraeijs de Veubeke Van den Peereboom PLAATSVERVANGER Landas WERKELIJKE KANDIDATEN Colaert Van Merris Begerem ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper—Zondag 5 Mei L. AERTSSENS, Boomgaardstraat. Engeland. Home rüle voor Ierland. Engeland bestaat uit groot Bretagne, Schotland eu Ierland. Veel menschen alhier denken dat al de Engelschen onder de zelfde wetten leven, en dezelfde rechten genieten. Maar daarin zijn zij mis. De Ieren worden sedert eeuwen reeds verdrukt door de overige Engelschen, en 't is maar sedert eenige jaren dat hun toe stand iet of wat verbeterd is. Nu zou er kunnen eene groote verbetering komen voor hen, te weten een wet die hun toe laat een eigen bestuur te hebben, een ei gen wetgevende Kamer, met eigen wetten en gewoonten en rechten, natuurlijk altijd in overeenkomst met 't overige deel der engelsche bevolking iets in den aard van 't canadeesch bestuur. Dat noemt men liome-rule. Hoe komt het dat Ierland zoo verdrukt werd Ierland had eeuwen lang een vrij land geweest, met zijn eigen koning en be stuur, en zeer voorspoedig geweest. Ten tijde dat Engeland protestant wierd, kwam Ierland in het bezit van Engelands koning De Ieren waren katholiek, en wilden niet van godsdienst veranderen zooals de an dere Engelschen. Men weet dat de Engel sche protestanten, vooral ten tijde van Elisabeth en van Cromwell, een hevige ver volging inspanden tegen de katholieke on derdanen, en vooral tegen de Ieren. Maar het hielp niet. Dan werden protestantsche bisschoppen en dominees gezonden, die de hand legden op al de kerkegoederen, en daarbij van de leren nog groote belas tingen eischten. De Ieren moesten betalen en daarbij nog hun eigen priesters onder houden. Dan werd aan al de katholieke grondeigenaars hun goederen ontnomen, en gegeven aan de heeren die men noemt landlords. Die heeren wonen in Engeland trekken groote pachten, en bekommeren zich niet in het minst om hunne pachters en al dat geld wordt verteerd in Engeland zonder dat er iets van weer keert naar Ierland. Engeland zorgde er ook voor dat de handel en nijverheid in Ierland gedood werd, met aan Ierland te verbieden hunne havens te openen voor eigene rekening en profijt, en met naar Engeland al de grond stoffen te doen komen, die daar ter plaat se werden bewerkt en dan weergezonden werden naar Ierland, waar ze veel duur der moesten worden verkocht, dan hadden ze in Ierland zelf bewerkt geworden. Al die vervolgingen maakten Ierland arm, doodarm, zoodat er velen het land 1 verlieten, en naar Amerika trokken, want in hun land konden ze met moeite genoeg winnen om het leven te behouden, en niet van honger te sterven. Zoo duurde die toestand eeuwen lang, totdat O'Conell het sein gaf voor de ont waking sedert dien werd er, zonder ver- poozen door alle Ieren gewerkt en gestre den om vrijheid te bekomen. En nu reeds hebben zij eenige vruchten van dien strijd mogen plukken, want daar zijn in 't Efi- gelsch parlement, waar vroeger geen een katholiek mocht zetelen, meer dan 80 Ie ren. En daar de twee groote partijen in Engeland, de Unionisten en de thans re- geerende Liberalen, bijna even sterk zijn. hebben de ministeries de Ieren noodig om de meerderheid te hebben. Zoo hebben de Ieren het huidige ministerie geholpen in den strijd tegen het Hoogerhuis, maar op vvorwaarde dat zij zouden home-ruit Al wat|opstel,(aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden. Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. A Alle ingezonden boeken w orden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens'overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. BI Zondag 5 Mei -4e Zondag na Paschen. - Octaafdag van de Plechtigheid van den H Joseph. Evangelie van den Zondag. In dien tijd zeide Jezus tot zijne leerlingen Nu g» Ik tot Hem, die Mij zond, en niemand uwer vraagt Mij Waar gaat Oij heen Maar wijl ik dit tot u ge- •proken heb, heeft de droefenis uw hart vervuld. Maar Ik zeg u de waarheid het is u heilzaam, dat Ik heenga. Want indien lk niet heenga, zal de Helper niet tot u komen doch indien Ik ga, zal Ik Hem tot u zenden. En Hij, wanneer Hij komt, zal tegen de wereld schuld pleiten, en onschuld, en vonnis schuld eener- zljds wijl men in mij niet gelooft, onschuld anderzijds wijl Ik tot den Vader heenga, en ge Mij niet meer aanschouwt vonnis ver der, wijl de vorst dezer wereld gevonnisd is. Nog veel heb lk u te zeggen, maar ge kunt het thans niet dragen. Doch wanneer Hij komt de Qeest der Waarheid, zal Hij u den weg wijzen tot alle waarheid want Hij zal niet uit zich zeiven spreken, maar spreken al wat Hij hoort, en de toekomstige dingen u aankondi gen. Deze zal Mij verheerlijken, want van het mijne zal Hij ont vangen en n aankondigen. Maandag 6-H. Joanne* in d'olie. Gedurige aanbidding te Yper Theresianen Dinndag 7-A/. Stanislas bisschop en martelaar. Woensdag 8-Verschijning van den H. Aartsengel Michael. Donderdag 9-ft. Gregerius fan Nazianza, bisschop en kerkleeraar Vrijdag 10 -/ƒ. Antonius, bisschop. Zaterdag 11-//. Franciscus de Hieronymas, belijder. Bij de verkiezing van 2 Juni aanstaande, op het oogenblik dat het kiezerskorps weer zal geroepen zijn om uitspraak te doen over het lot van het land, betaamt het dat iedereen wete, Wat de katho lieke partij gedaan heeft in Belgie, sedert de roem rijke stemming van 1884 die het bewind in hare handen toevertrouwde. Bepalen wij ons voor vandage bij het volgende De kathol eke partij heeft alle vrijheid door de grondwet herkend geeërbiidigd. Vóór 1884, wanneer het liberaal ministerie aan 't roer was, was het de Staatsambtenaren verboden hunne kinderen te zenden naar de school volgens hunnen keus. In 1884 herkende het katholiek ministerie, aan alle Staatsambtenaren, van den laagsten tot den hoogsten, het recht toe, in volle vrijheid van hunne rechten te genieten, als burger en als huisvader. 't Is te zeggen, als burger, dat zij het recht hadden, wanneer zij kiezer waren, te stemmen volgens hun geweten; als huisvader, dat zij het recht hadden, hunne kinderen te zenden naar de school die zij verkozen. De katholieke partij is de beschermer van den werkman geweest. In 1884 bestond er om zeggens geene wetgeving voor den werkman. Het was eene eer voor de katho lieke partij te mogen hand leggen op eene wetgeving in 't voordeel van de arbeidende klas. Beurtelings werd den werkman beschermd in zijn huisgezin, in zijn dagloon, in zijne woning, in zijn werk, in zijn recht tot vereeniging, in zijn werk tot zon- dagrust. Mutualiteiten in geval van ziekte, ontslaging van personeele belastingen op de werkmanswoningen, pensioenen voor den ouden dag, vergoeding tijdens werkongevalzooveel werken door het katholiek gouvernement ondernomen, gewijzigd en verbeterd. De katholieke partij is rechtveerdig te werke ge gaan in kieszaken. In 1884 waren er 126419 kiezers aan 20 guldens. In 1912 zijn er voor de kamerkiezing 1721755 kiezers; dank zij het meervoudig stemrecht gepaard met de verplichting tot het stemmen en de evenre dige vertegenwoordiging. De katholieke partij heeft, de financiën van 't land voorzichtig en behendig bestuurd. Van 1878 tot 1884, onder het liberaal ministerie, was er jaarlijks een tekort gevonden in de staatskas Vanaf 1884 tot heden, dus sedert 28 jaren katho liek gouvernement is er jaarlijks een overschot. Wanneer de katholieke partij in 1884 aan het bewind kwamen was het gezamemlijk bidrag van het tekort tijdens het liberaal ministerie van 59 mil- lioenenterwijl het boni onder het katholiek mini- nisterie reeds de 209 millioenen bereikt. Geene nieuwe belastingen noch rechten ten voor- deele van den staat, enkel werden de rechten op den alcool vermeerderd en dit om het drankmisbruik te bestrijden en het gebruik van dat vergift te ver minderen. Integendeel vele rechten werden verminderd, deze, namentlijk, op den suiker, deu thé, den koffie, de cacao, deze op de nalatenschappen en verdeelingen. Onze openbare schuld wordt slechts berekend op 4.79 per hoofd als men rekening houdt der weerde onzer ijzerwegen, havens enz. en slechts op 20 fr.02 alswanneer men deze waarde in geen acht neemt. Welk een verschil bij de landen, de steden waar onze tegenstrevers aan 't hoofd staan. Brussel na mentlijk onze hoofdstad, heeft eene schuld berekend op 71.83 fr. per hoofd. De katholieke partij heeft den economischen toe stand van het land bevorderd. Op economisch gebied behoudt Belgie de 5de plaats onder alle landen. In 1884 waren in- en uitvoer berekend op 2 mil liards 763 millioenen, in 1910 waren zij geklommen tot 7 milliards 672 millioenen dus driemaal zoo veel als in 1884. Nog een bewijs van den welvaart op economisch gebied in 1884 waren er 406.656 spaarboekjes met een gezamentlijk bedrag van 165.960.544 fr. Wist gij het nog niet, nu gaat gij het weten. Weet gij wat ge zijt OngediertEn ge weet wat on- gedfert is, wij moeten het u niet zeggen. Wie slingert u die snoode versmading, de belee- diging naar 't hoofd Le Peuple, het voornaamste orgaan der Belgische socialisten. Le Peuple somt ai de landbouwinstellingen op in België door de katholieken gesticht. Het roode orgaan telt 1001 boerenbonden. 506 melkerijen. 568 raiffeisenkassen. Denkt ge nu, Landbouwers, Buitenlieden, dat het roode orgaan dat goedkeurt omdat gij er voordeel en profijt bij vindt Wel neen, de socialisten en liberalen benijden h U. Oe zijt immers katholieken Le Peuple zegt s Het is tijd dat het land van dat ongediert verlost worde. Dus volgens de socialisten en liberalen, de kar telisten, zijt ge ongediert, even als de Priesters ei Kloosterlingen. Weer al een verachtende en versmadende belce diging meer te voegen bij al de andere waarmee En in 1910, 2 814.144 spaarboekjes meteen geza mentlijk bedrag van 993 414.611 fr. De katholieke partij heeft lar.db'jvw en handel doen groeien en bloeien. De landbouw werd bevoordeeligd door bijzondere tarieven op het vervoer, door het herleggen en ver nieuwen van openbare wegen, door onophoudende uitbreiding van ijzerwegen en trams. Het landbouw onderwijs bracht ook zijn belang, zijn nut, zijne voordeelen bij Van eenen anderen kant onze havens en aller hande openbare werken deden handel en nijverheid bloeien, dewijl het techniek onderwijs goede voort brengers bezorgde. De katholieke partij, in 't v ördeel van het vader land, belegde en ondernam de overname van Kongo. In deze twee laatste jaren werden merkelijke ver beteringen aan het Kongoregiem gebracht, zoodanig dat men thans eenen toestand heeft, dien men over jaren nooit hadde durven voorzien. Eindelijk heeft de ka'liolieke partij de schoolkwes tie behertigd. In deze laatste tijden werd een wetsontwerp ter Kamer neergelegd behelzende de vrijheid van de t huisvader, de verplichting tot het onderwijs, de verbetering van den toestand der onderwijzers, de hulpgelden van den staat 't Is te hopen dat deze wet, de schoonste cjie se dert Belgie's vrijheid opgemaakt is, in 't kort zal het licht zien en de heilzaamste vruchten voortbrengen. Daar is een algemeen overzicht van het werk af gelegd door de katholieke partij gedurend de 28 jaren dat zij 's lands bestuur in handen heeft. Zooveel werk, zooveel zwoegen dat recht heeft op erkentelijkheid en vertrouwen van het volk. Welnu getrouw aan het verle iene, gereed voor nieuwe lasten en plichten, verschijnt de katholieke partij voor de toekomst, jonger dan ooit, machtig vereen igd. Zij maakt niet enkel aanspraak op o^ze erkente lijkheid, maar zij doet een voornaam beroep op het gevoelen dat w;j hebben van onze eigene belan gen en van de belangen van het land. De kathohjke par ij heeft weten al hare plichten te vervullen, aan ons, ons' vertrouwen in haar te schenken, opdat ons Belgie, roemrijker dan ooit verschijne voor de 3ndere landen. Lezers van Het Ypersche Volk gij zult aan uwe plichten niet te kort blijven binst den kiesstrijd. De beslissende dag nadert waarop het kiezers korps zijn keus doen moet tusschen twee tegenstre vers. Van den eenen k nt, dieschoone, machtige katho lieke partij die voor ons verschijnt met een eerlijk, roemrijk verleden; van den an leren kant, Ie' kar tel, dat gesteund is op haat tegen godsdienst, haat tegen onze instellingen, haat tegen al wat eerlijk en treffeliik is, dat dc ondergang van Belgie voorbe reidt en onder den kreet van Weg met de papen Leve het verplichtend onzijdig onderwjjs wil binnendringen en »hand leggen op datgeen, waar voor onze vaderen in 1830 zoo manhaftig, z^o heldhaftig, ten pande vanduizen i zelfsopofferingen gestreden hebben, te weten onze vrijheid!' Welaan dan, vrienden van Het Ypersche Volk handen uit de mouwen, dat deze die tot hiertoe op het achterplan zijn gebleven, vas'beraden vooruit treden, dat wij allen schouder aan schouder, in dichte gelederen verbonden om des te gemakkelijker alle moeilijkheden uit den weg te ruimen, dat wij, onder de plooien van het katholieke vaandel moedig onze plaats op het strijdperk innemen dat wij den vij and met het zwaard van ons christen geloof, van onze vaste overtuiging, van onze gehechtheid aan de belangen van Kerk en Vaderland, van die vlaam- sche wilskracht die sedert eeuwen reeds den Vlaming kenmerkte, dat wij den viiand zoo gewapend te ge-1 moet gaan onder Godes hoede, die ons pogen, ons werken, ons streven zal zegenen. Iedereen, jong en oud, klein en groot, zijn plicht zoo doende, dan zal de zege aan ons zijn, dan zal het dreunen, 't Vaderland door, dien machtigen kreet die onze stoeten, onze vergaderingen vooraf ging Zij zullen baar nooit hebben de schoonc ziel van 't kind, zoolang men nog in Vlaaaderen, een enklen Vlaming vindt. men u reeds heeft bejegend zooals ploegen die in Ood gelooven, lummels, pijpenkoppen, halthouten, barbaren, mastentoppen, enz., enz. LandbouwersBuitenlieden, zet de socialisten en liberalen dit betaald op 2 Juni aanstaande en stemt dan als een man voor de Katholieken, voor uwe vrienden, voor de eenige verdedigers uwer belangen Over eenige dagen zat een der hevigste en razend- ste kopstukken der Ypersche liberalen op den trein, •rmt verscheidene andere vrienden. Het gesprek liep over de aanstaande kiezing, en het liberaal kopstuk verklaarde onder andere wij in Juni zegepralen, dan zal ons eerste werk zijn de landbouw-ingenieurs af te schaffen. Dat zijn luiaards die tot niets dienenen goed be taald moeten worden. Ten andere, de boeren zijn te dom om iets te begrijpen van scheikundige meststof fen rf van plantenleer. Ziedaar, landbouwers wat u te wachten staat noesten onze tegenstrevers zegevieren. En het zijt dezelfde mannen die zich in gazetten en mcetingei :e vrienden en weldoene s der landbouwers noe nen Landbouwers, laat u niet bedriegen Stemt voor ie katholieken die bewijzen hebben gegeven var gehechtheid aan den landbouw De dagen'worden lang en de avondstonden kort, 't zomerseizoen komt aan en 't landwerk met een. 't Is labeuren, vetten smijten, aardappels planten, haver zaaien, beeten planten en duist dingen en nog. 's Morgends, van vóór dat de duivel zijn panneel schudt, tot dat 's avonds de papsterre schijnt en nog dikwijls een steert aan den dag gezet, moet boer Jan aan 't werk Oij ziet van hier dat Jan, als hij 's avonds t'huis komt, half gerabraakt van te puggen er. ie karweien, niet veel geen goeste meer heeft van te schrijven om den praat van liberalen, en socialisten te weerleggen ten andere, hun zeever is zoodanig flauw en dunne dat 't van de schuppe loopt. Maar hoezeer en hoeveel dat boer Jan, tot over de ooren in 't werk zit, hij kan 't over zijn hete niet krijgen van al de liberale leugens, welke men aan de boeren wil ophangen Over eenige dagen, had ik juist mijn haver ge zaaid, en 'k was bezig met de zaaisrij op te doen cn de veurtjes uit te kuisschen met mijn spa, toen ik al met eens bachten mij hoorde roepen «Boer Ik kijk om en ik zie daar een vent zitten op den gerskant, met een pak gazetten't zag er mij eene soort van vuileveste en leegganger uit. Boer, zegt hij, hier eene gazette voor u, 't is van de liberalen voor de kiezing ats de liberalen winnen, dan zal de boerderij marcheeren naar de mode. Ik pak een van die papiertjes en op de eerste bladzijde staat er in vette lettersDe kaloten doen niets voor de boeren. Ik zegge tegen dien vent Is 't al dat gij weet meent gij mis schien dat ik tijd heb om zulke dommigheden tc lezen lk wrijf het gazetje in een bol en gooi hc' achter 't ventje zijn kop en voeg er bij Heft u op van achter mijn gerskant of gij krijgt 't verkeer de van mijn spa op uwe luie ribben 't Smout- De katholieke partij is de klnekste - ja tegenwoor dig-de eenigste steun der burgerij. Wie zegt dat De socialisten, Vandervelde, Anseele en Compa gnie. Z'j voegen erbijZoolang de katholieken aan 't hoofd zijn, kunnen wij onze plannen- niet uit werken. Dat is te verstaan. De katholieken kunnen voort, in de Kamer, zonder de socialisten. Met de liberalen is het anders gesteld Zij moeten den kop buigen voor de socialisten, willen zij niet afgestemd wor den. En om uit de gratie der socialisten niet te geraken, leggen zij den kop in den schoot. Wij hebben daar bewijzen van bij de macht. We willen geen oude koeien uit de gracht halen, maar op iets de aandacht trekken dat Maandag laatst ip den gemeenteraden van Brussel en Luik voorenviel. Qe weet dat, sedert eenige jaren, de revo'ution naire socialisten den 1" Mei als hunnen feestdag uitgeroepen hebben. De socialisten, die in deti brusselschen raad zeielen, deden het voorstel den 1" Mei tot officieëlen feestdag der stad uit te roe pen, dien dag de bureelen van het stadhuis en de stadsscholen te sluiten, en aan a ie bedienden en werklieden, in stadsdienst, verlof te geven gelijk op eenen Zondag, De liberale burgemeesters hadden schoon te zeggen Doet dat nietverheft alzoo het revolutionnair socialisme niet tot eene stadsinstel- ling. - Vruchteloos gepraat! De liberale meerderheid van den gemeenteraad deed wa: de socialisten eischten. Voortaan is, te Brussel en te Luik de le Mei officieële feestdag. Ook ziet men de burgerij, zelfs in de liberaalste steden, zich meer en meer afkeeren van het libera lisme, omdat de liberalen een kartel of verbond mei de socialisten gesloten hebben, en zonder hen niets meer kunnen. Sedert de laatste gemeentekiezingen van October hebben de katholieken verbazenden vooruitgang gedaan onder de burgerij. De kiezin gen der bazen voor den werkreebtersraad, over veertien dagen, geven daar treffende bewijzen van, te Oent, Antwerpen, Brussel, enz De burgerij wil niet van het geuzengespuis. Denkt gij dat zij er meer moet van hebben in het arrondissement Yper? ventje en moest het geen tweemaal gezeid zijn en al sakkeren 't stak het op. 'k Hoorde achterna, dat het hier heel de streek afgeloopen had. Nu tot daar, maar ik wil algelijk niet dat men ongeloochenstraft zulke leugens onder de boeren verspreide. Ik heb niet veel geen tijd, want mijn patatte-en beeteland ligt moord en brand te roepen. Als't meeste we.k zal gedaan zijn, wij zullen eens de-liberalen wat verder hunne consciëntie onder zoeken Enkel voor vandage. wil ik vier cijfers aan halen om te bewijzen datDe kaloten vele doen voor de boeren. 1°) Van 1884-1909, gaven zij VOOR DE VER SPREIDING VAN 'T LANDBOUWONDERWIJS, dat de boeren op de hoogte van hun vak gebracht heeft meer dan vijf-en-twintig millioen frank. 2°) Van 1884-1910, gaven zij VOOR AFGE MAAKT VEE meer dan achttien millioen frank. 3°) Van 1884-1910, gaven zij VOOR DE VER BETERING VAN 'T VEERAS meer dan 11 mil lioen frank. 4°) Van 1884-1910, gaven zij VOOR VERBETE RING DER LANDBOUWWEOEN zes en-negen- tig millioen frank. Dat maakt te samen honderd vijftig millioen fr. En wat gaven de liberalen daarvoor. Niemendalle. Ze zeiden voor hun reden Waarom geld uitgeven voor 't landbouwonder- wijs? De boeren zijn te dom om hooi te eten. a Waarom geld uitgeven voor 't vee Boeren en vee 't zijn al beesten t'hoope. Waarom geld uitgeven voor de landbouwwe- gen Wat kan het ons schelen dat de boeren verzinken in 't slijk Merci, mijnheeren, we gaan 't onhouden. Boer Jan.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1