ÏPER.en ARRONDISSEMENT KONGO POPERINGHE WERVICK 11 verkrijgen, iets waarvoor de Ieren reeds sedert meer dan drie kwartiers eeuwen strijden. Onze lezers weten dat een wets voorstel in dien zin is neergelegd en inde Kamer in eerste lezing is aangenomen ge weest. Laten we hopen dat de Ieren eindelijk volledig zullen zegepralen, en hun zege zullen laten dienen tot heil en vooruitgang van hun dierbaar vaderland, en tot behoud van hun voorvaderlijk geloof. Bij de Angoleesche zwarten bestaan 3 soorten runderen. De eene dragen groote, j wijd uitslaande hoorens, met of zonder" harenbos te midden op den kop, anderen j hebben neerhangende horens die als twee dikke poppenarmen, slap tegen de kaken van het voorttredende dier biggelenein- j delijk de derde soort is heelemaal zonder i horens. De stieren hebben gewoonlijk een grooten bult en lijken, wat hun vorm be- treft, vrijwel op buffels. De minste dezer drie soorten is wel die met den harenbos. 't Is lijk een wild ras, en zeer klein van gestalte. Het horenloos rund is goed slacht vee, maar is onbruikbaar als trekdier. Tot het slachten en tot den trekdienst bedie nen de Blanken zich van het rundvee met groote horens. De schuilplaats van het vee, als de wei den niet gebruikt worden, is de stal of de kraal. De stal moet een ruim en luchtig gebouw zijn op effen en drogen grond; daarbij is het ook aan te raden minstens een halven meter op te hoogen. De stal moet ook op een aanzienlijken afstand van eiken waterloop verwijderd zijn, om wille der insekten de groote verspreiders der microbenziekten. De kraal is een omhei ning uit levend houtgewas gemaakt, met groot afdak te middende drie kanten die aan de hevige winden blootstaan, zijn voorts dicht gemaakt doorstrooien weegen. Dezelfde maatregelen komen hier van pas als voor het opbouwen der stallen. Daar het rundvee zulken wilden aard heeft, is het van noode, als men over eene kudde van meer dan vijftig of zestig stuk beschikt, de dieren in verscheidene kud den in te deelenin de kralen plaatst men dan het vee dat bestemd is voor de teling, of voor het slachtenin den stal, de drach tige koeien en zij die kalveren zoogen als ook de ossen die men gebruikt voor den landbouw en den trekdienst. De zieke dieren en die wier gezondheid moet in acht genomen worden, zet men op een af zonderlijken stal. Maar eiken dag moet al het vee naar het weiland geleid worden, elke kudde naar de plaats die haar is voor behouden. Maandag is de Leopoldville - uit de kolonie te Antwerpen weêrom toegekomen met 141 passagiers. Een dezer was ziek, lijdend aan de slaapziekte werd hij in het gesticht van Watermoel overgebracht. Tus- schen de passagiers waren volgende zen delingen: Paters Heintz en Coeneder Re demptoristen, Pater Van den Broele van Prémonstreit, Lennartz van 't H. Hart en Zuster Amalin der Zusters van Liefde. YPER Katholieke Jonge Wacht, Sint Joorisfeest. Herstelling van Parnassushof. £r^SeSswerto KAMERNIEUWS. CH. SAC RÉ Wisselagent Antoine Da.nsaertstra.at, 32-34, Brussel - HUIS GESTICHT IN 18 7 5 - Voordeelige en goede verpande plaat singen aan den onveranderbaren intrest van 4 Ij2, 5 en 6 °/o in fondsen verschij nende op de officieële beurstafel. Wekelijks financiëel blad, zending op vraag. De liberale belovers. Een bescheiden vraagje. Veroordeeling. Elverdinghe. Oostvleteren. Waasten i Watou. i Sint Jooris Patroonfeest der Ypersche Katholieke Jonge Wachters, werd door dezen met eene feest- vergadering op Zaterdag 27« en eene algemeene communie-en hoogmis op Zondag 28n April, plechtig gevierd. Zaterdag avond, op klokslag van 8 1/2 ure, dreun den door de ruime volksh uiszaal de machtige ak koorden eener opbeurende openingsmarsch, gepaard met de blijde kreten van het Strijdlied Een twee honderd-vijftigtal jonge wachters, geschaard rond hunnen Eere-Voorzilter, heer A. Biebuyck, hunnen Voorzitter V. Seys, de Eerw. Heeren Du gardyn, Leys, De Roy, Callewaert, Roose en andere raadsleden der vier parochie-afdeelingen, woonden het fee§t bijMuziekanten, zangers, kluchtspelers, veralaggevers en sprekers werden gretig aanhoord en warm toegejuicht De welkomgroet van den Voorzitter, waarin hij d« Jonge Wachters aanwakkerde, naar het voorbeeld van hunnen patroon, onverpoosd te strijden voor het goedehet verslag van den heer schrijver, volgens gewoonte zoo volledig als sierlijk dich terlijk zelfs, opgesteld en waarin hij de groot- sche werking, den weelderigen groei, het edele doel in de tallooze bewegingen der K. J. W. af schetste alsook de benoeming van den Eerw. Heer Roose en den heer R. Colaert, als nieuwe raadsle den begroettede voordrachten van de sprekers, jonge sprekers in den schoot der J. W. zelf gewon nen, en waar de eerste, zoo klaar en bondig met eene vierige en vervoerende taal, De rechtveerdige werking van het katholiek bestier en de tweede De Schoolwet eenvoudig doch meesterlijk ver handelde, dat alles oogstte aller goedkeuring en bewondering... Niemand is profeet in zijn land zoo zegt het spreekwoord, maar sprekers als deze moeten, zelfs te midden hunner vrienden, gewaar deerd worden. Na ernst komt luim De kluchtliederen—Pakt er eentje - Het nieuwe kostuum door A. L. zoo boer- tig voorgedragen, en- 't Schoentje lap door A. L zoo lief als kundig vertolkt, baarden afwisseling en vroolijkheid. - Doch zeker steeg de lachtlust ten top gedurende de kluchtspelen Uit het Kongoleesch i leven waar twee menschenetende Kongolanders nu eens elkander liefkoosden en korts daarna, met bal- li lende vuisten, elkander dreigden te verscheuren, was oprecht fijn uitgedacht. Alles werd in zuiver f echt Kongoleesch verbeeld door de heeren M. N. j en O. D. 't Ware gevaarlijk geweest voor eener. j blanke op dit oogenblik het tooneel te naderen. Zoo fopt men Fredenktweespel tusschen jacht- i wachter E. D. en pensjager L. D. getuigde van den goeden smaak en de kunst van menschen foppen der beide spelers. Ook de Vlaamsche Leeuw ons eigen lied, dien kreet van eigen vlaamsche fierheid, weerklonk grootsch en machtig door de zaal gedurende de vergadering, dewelke onder 't zingen van 't Vader- landsch Lied om 10 1/2 ure geheven werd. 's Anderendaags, zijnde den Zondag 28n April, waren, om 7 ure 's morgens in St Maartenskerk, meest al de Jonge Wachters vergaderd en naderden godvruchtig ter H. Tafel, om, vereenigd met hun nen God en versterkt door de Heilige Nutting, met nieuwe krachten den strijd voor 't goede dapper voort te zetten en ter zege te leiden. Om 9 3/4 ure trokken allen, begeleidt door de St Pietersfanfare en onder de plooien hunner wap perende strijdbannier.ter kerke, om daar gedurende de Hoogmis, Ood en St Jooris te danken voor den groei enden bloei der K J W. en hunnen mildsten zegen over haar toekomstig reuzenwerk af te smee- ken. Zoo vierden onze vlaamsche christene voorou ders en gildebroeders hun patroonfeest, zoo doen wij ook, als trouwe zonen, ter hunner eere en tot ons welzijn. Jonge Wachter. die in de vaart uitmonden. Een akkoord is op het punt gesloten te worden tusschen al de belangheb bende, zoo zal aan den tegenwoordigen toestand een einde gesteld worden en zal de vaart op eene regelmatige wijze kunnen onderhouden worden. -Zondag nacht was er twist ontstaan in eene herberg der Wateringstraat een der twisters die dronken was ging een vensterraam verbrijzelen van het huis bewoond door Woussen winkelier, Kanonstr. Maandag middag ging dezellde kerel terug naar het huis van Woussen de vrouw, die alleen thuis was, verdedigde hare koopwaren. De woestaard gaf haar een slag met een snijdend voorwerp op den neus dat het been verbrijzeld werd. De ongelukkige vrouw verloor veel bloed en moest door een genees heer verzorgd worden. De dader zal met het gerecht af te rekenen hebben. van den gevel van Parnassushof is vastgesteld op Maandag 13 dezer. De schatting beloopt tot 12.000 fr. Lastkohier en plan zijn ter inzage op het gemeentesecretariaat. De aanbesteding wordt behou den tusschen de inwoners van stad. M. Van Merris vraagt 1) dat de bijzondere hulpgelden toegekend aan de bewakers en agenten van staatsweldadigheidsscho- len om te helpen in de duurte van 't leven ook zou den toegekend worden aan het onderwijzend-en ad- ministratiepersoneel dat toch geen overgroote loo- nen trekt. 2) dat dit zelfde personeel een verlenging van verlofdagen - nu van 15 dagen verkrijgen zou, b. v. driemaal acht dagen in een jaar. 3) dat te Yper, grensstad, waar het leven zeer duur is, het personeel zich groensels in 't gesticht zou kunnen verschaffen juist gelijk de andere fonctionarissen, alsook de boter, die nu slechts ver kocht wordteen halve kilo alle twee of drie maan den voor ieder bediende In soortgelijke gestichten heeft het personeel dit voordeel. Antwoord van den Heer Minister Op le en 2e vraag. De kwestie van verhooging van loon en van verlenging van verlof is ter studie en krijgt spoedig eene voldoende oplossing. Op 3e vraag. De omzendbrief van 14 Juni 1905 laat toe de voortbrengsels van 't geboerte en van den grc enselhof aan de leden van 't personeel te verkoopen indien zij het zich elders moeilijk verschaf fen en voor zooveel de noodwendigheden van de bevolking van het gesticht het toelaten. Donderdag heeft het gestormd in de Kamer, de antiklerikalen geleeken aan losgelaten wilde dieren en dat omdat de katholieken hen dorsten de waar heid zeggenDe kiezing nadert en nu komt ge schijnheilig voor den dag als zoudt ge kerk en pries ter eerbiedigen, 't Is al valscheid om de kiezers in de doeken te windenmaar niemand meer laat zich vangen. Uwe gazetten staan vol van uitgedachte klerikale schandalen, maar de veroordeeling brand merkt u. Het ging zoover dat men handgemeen werd, eene bende allerhevigste liberalen en socialisten scheen hunne mannen gekozen te hebben om ze aan te vallen. Zoo sprong socialist Leonard met gebalde vuisten naar M. Van Merris. Men hoorde in 't rumoer het scheldwoord Voyou weerklinken. M. Van Merris, geleund tegen den bank van de ministers, kalm en deftig, zegde citoyen Leonard zijne zaligheid Gij komt hier in de Kamer onze religieuzen aanvallen om tegen hen het volk op te hitsenen ziet ge komt pas uit het hospitaal waar gij u hebt doen bezorgen door kloosterzusters Leonard wilde slaan, hetgeen M. Van Merris niet had verdragende huissiers sleurden den rooden held weg. De liberale kamerheer heef: geen betrouwen in het Katholiek Gouvernement. Het Katholiek Gou vernement heeft de werken aan de vaart naar de Leie doen beginnen en zal deze ook voltrekken. Niemand is er die eraan twijfelt, zelf de liberale kamerheer niet. Maar om gemiste kiesreklaam te maken, om zijn naam gedrukt en beboft te zien in c Le Progrès en het Echo... tjeheeft hij gedacht slim te zijn met een vraagske te stellen over de vaartwerken. De Minister heeft geantwoord, heel kort en klaar als ware 't om te zeggen maar Mijnheer, met wat dat ge u bezig houdt't is dank aan u niet dat de werken begonnen werden, 't zal ook niet aan u te danken zijn dat ze zullen voortgezet worden. Het gouvernemet zal er wel voor zorgen dat weet de katholieke deputatie van Yper, MM. Colaert en Van Merris. De Heer Minister zegde daarbij de zaak van de vaart van Yper naar Komen komt nu niet te pas; maar wel in de bespreking der buitengewone be grooting. Niet te min zal ik de nieuwsgierigheid van M., voldoen en hem zeggen dat de aanbesteding van het deel der werken die nog overblijven reeds bereid wordt en dat alles zoo zal geschikt zijn en gereed dat de werken niet onderbroken zullen wor den. Heel in 't kort zal er eene aanbesteding plaats hebben vqpr de levering van de electrieke kracht welke noodig is om de vaart van water te voorzien Iets over de vaart van Yper naar den Yzer. In den kom van Yper spoelt er slijk aan uit de riolen ONDERLINGE BIJSTAND -Ter oorzakevan de luisterlijke vaderlandsche feeste, die Zondag laatst plaats had, is de patroonfeest van den onderlingen bijstand uitgesteld geweest^ tot den Zondag 5 Mei. J De maatschappij De Broederbond zal te 10 uren de plechtige misse bijwonen in Sint Bertenskerke. Daarna houdt zij eene algemeene vergadering in den Kringde schatbewaarder zal verslag geven over den geldelijken toestand der maatschappij ook zal een volksredenaar komen spreken over de herverze kering. Zondag 12 Mei zal de maatschappij ten 8 uren in St Bertens eene misse doen lezen voor de overledene leden. HOPPEKWEEK.-Het bestuur der stedelijke hoppeschaal herinnert aan al de hopplanters van Poperinghe, dat zij verplicht het getal homm'elblok- ken op te geven voor 't laatste van Mei, bij den schrijver-schatbewaarder der schaal. BOERENGILDE. Zondag 5 Mei te 9 1/2 ure, komt de E. H. Colpaert, landbouwingenieur te Avelghem, eene voordracht houden over de vee bonden. Al de landbouwers mogen die voordracht bijwonen in de zaal van den Boerenkond (aan de O. L. Vrouwkerk. Verleden week bestelde de post aan sommige katholieke kiezers een bladje, afkomstig van Yper, en getiteld Het Goede Woord Hemeltje liefWat zullen wij alzoo nogal te le zen krijgen Ziet menschen, de titel van dat blad past zoo goed op den inhoud, als een pauwsteert op een olifantZeggen wij maar van den beginne af, en zonder omwegen, dat de katholieken van Wervick, evenals al de katholieken van heel het arrondissement, vierkante lachen met Het Goede Woord der Ypersche liberalen om de doodeen voudige reden, dat het wederom maar met woor den is, waarmede zij voor den dag komen, met niets anders dan met woorden, daarbij nog met holklinkende woorden met woorden van belovers altijd gereed om te zeggen wat zij zul len en zouden doen in de toekomst, maar niet rechtzinnig genoeg om de kiezers eens te herinneren wat zij deden in het verleden als zij de meesters waren. Is het verledene der liberalen de beste waar borg niet voor de toekomst Wat zij eertijds deden, zouden zij het niet nog doen? Zekerlijk ja, zij zijn immers sedert 28jaarvan geen haar wijzer geworden Integendeel, sedert zij onder den hiel der socialis ten liggen, en, om voort te kunnen blijven bestaan, in de drie vierden van het land met hunne roode vrienden verbo d hebben moeten sluiten, beginnen zij, langs binnen en langs buiten treffend aan hun ne roode bondgenooten te gelijken. Echte, zuivere, volbloede liberalen van de soorte Féron Cie vindt men niet meer, deze behooren nog enkel, evenals de mamhouth's en menige andere vervaarlijke mon sters, tot de vervlogene tijden, ...tot het verledene. De hedendaagsche liberalen, hebben nog wel iets of wat van een blauwen kop, doch de romp begint deerlijk van zijne kleur te schieten, en dreigt wel dra, evenals de beenen, die het reeds zijn, rood, bloed rood te worden Zouden de verbasterde liberalen van 1912, dus beter zijn dan hunne voorzaten Neen, verre van daar, zij zouden in plagerijen, in vervolging, in dweepzucht', in godsdiensthaat, in slecht bestuur, de afgestorvene pur sangs van 1879, ferm den baard afdoen 't Is dus maar met een valsch ge zicht en met valsche beloften dat de liberale heer schappen, met de kiezing, wederom voor den dag zullen komen. Dat is zoo waar voor de liberalen van het arrondissement Yper, als voor die van an dere arrondissementen, met dit verschil nochtans, dat de Ypersche liberalen in 't belooven het niet slim genoeg aan boord kunnen leggen om de overgroote meerderheid der kiezers te bedriegen. De waarheid is, zooals ze Citoyen Cavrot, socia listisch Volksvertegenwoordiger, verledene week, uiteendeed in eene kiesmeeting en waarvan wij het verslag lazen in de Rappel van Charleroi De liberalen, zei Cavrot, hebben nooit niets voor de werklieden gedaan zij hebben in de Kamer, altijd tegen de sociale wetten ge stemd, en wij moeten in de toekomst niet meer op hen rekenen, dan wij in het verleden op hen reke nen mochten 't Is kort, maar klaar, nietwaar heeren Belovers van 't Ypersche, en 't mag van een socialist of van klaas den duivel komen, 't is de waarheid en niets anders dan de waarheid. Ten anderen, wij weten genoeg, hoe het met die heeren staat. Wij hebben hier in Wervick ook eeni- ge liberale hoofdmannen. Buiten den kiesstrijd, zouden zij de werklieden omverre loopen, of voor het minste voorbijgaan zonder een oogslag te gun nen. Geven I dat kennen zij niet, immers, aan het geven leert men bij de liberalen de zotten kennen, en ze zitten zij te vele met de duimen in de hand om zoo milde te zijn hunne honden aan Saucissen te binden Zouden de liberalen van Yper en omliggende, anders zijn dan die van Wervick Allons done Belovers, zijn het, juist als de onze. Ze weten zij ook, dat beloften niet kostelijk vallen, en zij zulke ware ondertusschen eens kunnen vernieuwen, zon der hunne slippen er aan te scheuren Wat meer is, de liberalen zijn verre van eensgezind te zijn in het beloven. Sedert zij zonder programma staan-de socialisten hebben er immers eene schreve door ge trokken - belooft de eene liberaal dit, de andere dat. Eik belooft rondom zijne ooren, en, zoo komt het dat onze liberalen van Yper beloften doen met heele reesetns I Luistert liever naar Het goede Woord 1) Het is nu niet meer noodig. zegt het, tusschen de tegenpartijen (liberalen en socialisten) vragen op te werpen die hen zouden kunnen verdeelenwij hebben beter werk te verrichten wij hebben eerst rn vooral te der ken dat ons eene eenige gelegenheid gegeven is, om het staatsbestuur omver te werpen, j en om een einde te stillen aan de 27 jaren klerikale ov( rheersching Vindt gij niet, vrienden lezers, dat de liberalen, liever dan gedurig en onoozei gaat weg, over de 27 jaren klerikale overheersching te praten, beter zou den doen, de kiezers uit te leggen, waarbij het komt dat het kiezerskorps in 1884 na zes schamele jaren, de liberale overheersching omverre wierp, en inte gendeel van dan af tot den dag van heden het ka tholiek bestuur 28 jaar lang onafgebroken zijn ver trouwen blijft schenken Zeg, ware zulks niet beter? Of meenen de heeren liberalen van ons arrondisse ment misschien dat de kiezers van het Ypersche, korter zijn van memorie en zooveel niet weten als de andere, dat het om hun slecht bestuur, om hun ne ongelukswetten, om hunne schandige verkwis tingen, om het onvermijdelijk bankroet waarnaar zij het land naartoe sleepten, dat de kiezers in 1884 de liberalen aan de deure wierpen en de katholieken weder in hunne plaatse stelden? 2) Wij hebben het openbaar onderwijs te verdedi gen en herin tc richten in alle graden, beloven de Ypersche liberalen. Om Gods wil, Mijnheeren, spreekt toch van de koorde niet in het huis van den verhangene Keert met ons eens eventjes 30 jaren achteruit, toen uwe voorzaten meester waren, en de schoolwet van 79, de gevloekte wet van Piet Vanhumbeek in voege was. De oorkonden zullen u leeren en u onweerleg baar bewijzen dat het juist om het openbaar onder wijs te hebben vernietigd, om van hunne scholen konijnekoten te hebben gemaaktom geuzenon- derwijzers voor de kinderen te hebben geplaatst, om den schooloorlog te hebben doen woeden dat uwe kliek de onvergetelijke davering van 1884 heefs gekregen. Ha, Heeren ge zoudt gij het,'onderwijs herinrich- ten Uwe voorzaten veel gematiger, veel bekwamer dan de liberalen onzer dagen konden het niet, hoe zoudt gij het kunnen 3) Wij hebben het land te begiftigen met eene eerlijke kieswetgeving, gesteund op het zuiver een voudig stemrecht, gaan de liberale belovers voort. Hier aanbidden, de liberalen wat zij eertijds heb ben verbrand, en verbranden wat zij eertijds aanba den Zij zouden zij nu het land met eene kieswet begiftigen welke zij kort geleden nog hoogst vijan dig waren Is het niet dank aan het meervoudig stemrecht dat er nog liberalen in de Kamers zeteien? Waarom dan van wegens de liberalen die zoo plot selings kazakkedraaierij in zake van kieswetverande ring Waarom We zullen wij het zeggen. Omdat' zij het zoo zijn opgelegd geworden, nadat hunne Brusselsche opperbazen in October laatst het liberaal programma verkochten en slachtofferden ten prijze van het veelbelovend kartel waarmede zij eenige gemeenteraadszetelkens hebben kunnen behouden, en waarmede zij hopen de liberale partij in leven te houden. Hadden de liberalen niet bijna overal het kartel met de socialisten gesloten, ze wierden op 2" Juni aanstaande van het politiek tooneel gevaagd en veroordeeld te verdwijnen Hier hebben de li beralen van Yp«r niet gedurfd omdat zij weten dat de kiezers alhier het blauw-roode slavenjuk niet dulden zouden. 4) Wij hebben de verdediging des lands te verze keren en ons leger op volksgezinde grondslagen in te richten. Zoo luidt de vierde liberale belofte. Ze zouden 7 ij het nu doen, de liberale belovers, maar waarom hebben zij het niet eertijds gedaan Zijn het de katholieken niet die reeds van voor 1879 de maandelijksche militaire vergoeding van 10 fr inbrachten. Waren het de katholieken niet die de ze vergoeding door de wetten van 1896 en 1902 op 25 tot 50 fi hebben gebracht, en waren het de libe ralen niet die er zich hevig tegen verzetteden Wan neer hebben de liberalen ooit iets ten voordeele der militairen gedaan Zoo min als in alle andere zaken, hebben die belovende heeren, op militair gebied, op een greintje volksgezindheid te boffen 5) Wij hebben goede orde te stellen in ons open baar geldwezen, dat het huidig staatsbestuur maar in evenwicht kan houden door zijn toevlucht te nemen tot allerlei loensche middelen. Allons keert met ons wederom 30 jaren achter uit, liberale loensche belovers, en laat ons eens zien, niet, wat gij in geldzaken zoudt doen, maar we wat gij hebt gedaan Toen in 1879 uwe voor zaten, Graux en C'* aan 't bewind kwamen, von den zij eene welgevulde schatkist, doch toen zij er in 1884 van onder trokken, door het kiezerskorps buiten gekegeld, hadden zij niet alleen de millioe nen verteerd, maar op de hoop toe een schuld ge maakt van 59 millioen. Ziet ge dan de min bekwame leerlingen van zulke onervarene meesters orde stel len in ons openbaar geldwezen De waarheid is, dat de liberale en socialistische geldzakken te water tanden zitten naar de schoone millioentjes, die, dank het wijs bestuur der katholieken jaarlijks over schieten, om een goed deel ervan in hun eigene zakken te doen terecht komen. Tot twee maal toe reeds, wilden zij hunne parlementaire vergoeding die nu reeds vier duizend fr. bedraagt, op twaalf duizend en meer franken brengenWat zegt ge daarvan, vri' nden lezers, twaalf duizend frank, om tijdens den kiesstrijd het eene en het andere te beloven, en om tijdens de kamerzittingen nu en dan wat lawijd te hebben maken en ondertusschen ne keer te knikken Dat heeten de liberalen ord< brengen in ons openbaar geldwezen 6) Wij willen het land begiftigen met eenen reesem maatschappelijke wetten die de arbeiders tegen de ellende beschutten moeten, in geval van ziekte, vroegtijdige gebrekkelijkheid, ongewilde werkeloos heid en ouderdom. Hier moeten de socialisten in het beloven voor onze liberalen onderdoen. Wetten beloven met heele reesems,dat heeft men in een kiesstrijd nog nooit gehoordEn zeggen dat zulke belachelijke beloften voort komen van mannen, die nooit iets voor defï werkman hebben gedaanvan mannen, die om hun nietig verleden acht dagen geleden door hunne eigene vrienden als nietsdoeners werden bestempeld De liberalen, zei Cavrot immers, heb ben nooit iets voor de arbeiders gedaan, maar heb ben integendeel altijd tegen de sociale wetten gestemd Ze zouden het nu bij reesems doen O die kluchtspelers En nu voor 't sluiten, vrienden lezers, als de libe- beralen zullen afkomen en u zeggen Luistert naar onze woordenge zult gij antwoorden Neen, hee ren, wij luisteren naar uwe woorden niet. We zien liever naar uwe daden, met beloften en rotte appels kwest gij wel is waar niemand maar gij maakt er velen mede vuilTen anderen, boeren, werklieden, neringdoeners, enz. enz. willen voor U niet stemmen. Advokaat Hector Pianckaert die de liberalen goed kent en die weet wat hij zegt, schreef trouwensEen boer, een werkman die voor de liberalen stemt, neemt eene patente van ezel, en, heeren liberalen, zulke patente vragen noch begeeren zij nietBe Mier. Heeren katholieke hoofdmannen, ware het niet mogelijk den datum der groote kiesmeeting voor Wervick te bepalen De jonge wachters zouden er dadelijk kunnen op los gaan, om de katholieke be volking op te trommelen om op gestelden dag, hon derden en honderden kiezers ter meeting te brengen. De gildezale moet te kleine, veel te kleine zijn. Daarom vrienden, zonder uitstel propaganda ge maakt. Katholieke kiezers, op den dag dien men voor stellen zal, allen naar de meeting en getoond dat ge katholiek zijtBe Mier. De uitspraak in het proces ingespannen door broeder Quintilliaan van Heimet-Schaarbeek, tegen het socialistich blad De Werkman van Wervick, had Vrijdag plaats te Yper. De rechtbank oordeelde het artikel eerroovend, beleedigend en schadelijk en verwijst het blad tot 1,000 fr schadevergoeding, drie inlasschingen van het vonnis, in het fransch en in het vlaamsch, en tot eene tweede som van 1,000 fr. voor afkondigingen, volgens de wijze welke de eischer zal kiezen. De lijfdwang werd op een jaar bepaald. N. B. De Werkman is het blad van de partij Croy- mansde tegenwoordige Socialistische kandidaat voor de kamerkiezing van 2* Juni aanstaande in ons arrondissement!... En zeggen dat de socialisten niet beschaamd zijn hunne kiesbladjes De Waar heid te titelen O, die vlegels. Later meer daarover. Hoppebond-Heden zondag ten 5 uren zeer stipt vergadering in het gemeentehuis bij H. Baes. Al de leden zijn er zonder ui.zondering verwacht. De Eerw. Heer De Jaegher zal er eene zeer nuttige voordracht geven over de roode spin en den koper- brand der hoppe. Daarna zullen de prijzen van den laatsten prijskamp uitgedeeld worden. Boerenbond - Heden zondag ten 7 u. 's avonds maandelijksche algemeene vergadering voor de aan- koopafdeeling. DAGORDE Mededeelingen Aan vraag voor landbouwlessen. Verhandelingen. Uit- deeling van de gewijzigde grondkeure van den Boe renbond. Verders de gewone werking der aankoop afdeling. Leden blijft getrouw aan uwe vergaderingen. Katholieke Jonge Wacht-'t Is naar Veurne dat wij heden optrekken jonge vrienden 't Is voor 't goed Die ingeschreven hebben voor den tram gelieven aan de statie te zijn ten 12 u. en half om de laatste onderrichtingen en schikkingen te verne men. Die per velo reizen vergaderen in 't Zaagsehe om ten 12 1/2 u. te zamen in groep te vertrekken. 't Is te hopen dat allen goed op stap hebben lee ren gaan en hun gildelied van St Michiel nu kun nen zingen. Vergeet vooral niet uw lied mede te brengen - Dat de velomannen goed op tijd vertrek ken malkaar niet aanjagen ihet rijden en korts na 2 u. aan de statie van Veurne zich met de anderen vereenigen Ten 8 u. 's avonds zijn wij thuie en, Ood gave het, zonder ongelukken of zieleleed maar na vele gezonde leute Was het een kerkedief In den nacht tus schen Zaterdag en Zondag toen de nachtwaker H. Depuydt zijne nachtronde deed ontwaarde hij rond 2 u. een onbekenden vreemden persoon verdoken in den hoek van den kerkhofmuur tegen de begraaf plaats van het kasteel. Toen hij dezen vroeg wat hij daar te verrichten had sprong de verdachte uit, en een revolverschot op den nachtwaker lossende liep hij als een haas de plaatse op Depuydt zond twee kogels achter hem doch zonder hem te raken en voor dat hij zijn geweer kon aanleggen was de vluch teling reeds uit het oog. De nachtwachter ging aan stonds den veldwachter verwittigen en ondervond dan alleenlijk dat hij door het schot getroffen ge weest was, toen in het huis van den veldwachter de kogel voor zijne voeten ten gronde viel. Deze was door zijne ceinture of buikriem gedrongen en bot gestoot op de koperen plaat van de kontrol die bachten die riem stak. Bij duizend gelukken An ders was de man zonder missen zijne ingewanden doorschoten geweest. Vast had hij te doen gehad met een kerkdief die hij voor eenige dagen reeds van rond de kerk had doen wijken. Zooveel te meer dat zulke heiligschen ders sedert eenigen tijd gansch de streek in onruste stellen. In 't begin der week bemerkte men dat de bus onder 't missiekruis uit de kerk verdwenen was. Een dief moet die hebben weggenomen bij klaren dage toen niemand in de kerk was. De overste onzer gendarmerie werd verwittigd en stelde aanstonds een onderzoek in. 't Is de tweede maal in enkele jaren dat dezelfde bus zoo verdwijnt. - Zaterdag toekomende gaan, de schoonste der geiten van onzen geitenbond samen met den prach- tigen bok naar Yper ter prijskamp. Het katholiek bestuur van land stad en provincie geeft boven de 1500 fr. prijzen. Onze beestjes worden op de kosten van den bond met den eersten tram vervoerd. De wijkmeesters hebben van de week de schoonste beest jes uitgekozen, en vol hoop op vele prijzen zullen zij de reis mêe maken. De bond betaalt de reis van den geitenhouder die met zijn beestje meê naar Yper gaat. Oostvleteren gaat voorzeker met veel eere uit den prijskamp terugkeeren. Intusschen wenschen we onze betjes goede reis en welkom thuis elk met een gouden of zilveren eermetaal en een rinkelend prijs je voor hunnen bezorger. De genaamde Desiré Watterbelé, 29 jaar oud on gehuwd wonende te Touquet, die werkt in eene fabriek, te Frelinghien, en 's zondags een weekblad verkoopt van Komen, nam zondag avond in deze stad den trein van 20 ure 15 naar Armentiers. Na bij de statie van Touquet voelde de treinwachter een hevigen schok. Overtuigd dat er een ongeTïïlc moest gebeurd zijn, nam hij een lanteern en ging zien. Hij vond inderdaad het ijselijk verminkt lijk van Watterbelé. Men denkt dat de ongelukkige van den trein is willen springen, eer deze volkomen j stilstond. Het goede'woord, herkneed en herbakken, komt uit den oven met zijnen verdienden naam Het valsche woord. Voltaire de groote vrijdenker der voorverledene eeuw, die zijn schandig en eerloos leven door eene

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2