Provinciale Verkiezing Stemt onder N" 1 voor d§ Katholieke Kandidaten. 1 Dl 3 D 1 Dl O D een KATHOLIEK! LEVE NR1 N° 1 WERVICK Op Zondag 9 Juni 1912. Arrondissement VHPBR KATHOLIEKE VEREENIGING Verkiezing voor de Provinciale Raadsleden Yper i Kanton Yper 2 Kanton Kongo bedreigd Redt de Kolonie Kerkelijke Kalender. Aan de Kiezers Honden en Katten onder IVF0 1 onder FVT° 1 VAN DE TWEE KANTONS VAN YPER D'Huveltere^ C. Ivveins d'Eeckhoutte H Biebuyck A. de Thibault de Boesinghe Van Neste FI. Dat liberalen, dat socialisten werken, dat weten wij genoeg. De katholieken, van hunnen kant, weten wat hun te doen staat en blijven niet ten achteren, ver van daar. Maar vóór de kiezing aanbreekt... zit het nog al aardig en wij hoorden de vraag stellen Wie zal de derde gekozene zijn voor de kamer? LIBERAAL of SOCIALIST? Wie zal 't zijn. Zullen de liberalen hunnen zetel behou den? Is dat zoo zeker De socialisten van hunnen kant doen wanhopige pogingen om hun eerste kan didaat door te drijven. Zullen zij gelukken 't Ware de eerste maal niet dat een soci alist boven 't hoofd van een liberaal geko zen wordt. Wat zeker is, 't is dat de liberalen alle- zins verlegen zitten, hoe anders de woor den uitgelegd van het radikaal blad van E Express dat zegt dat de zetel van den liberale kamerheer van Yper bedreigd is. Ja is hij bedreigdzooveel te meer dat veel verstandige lieden die geen kaloteti zijn maar toch christelijke menschen die hun Paaschen houden en 's Zondags mis hooren de oogen open doen en wel we ten 1) dat de liberale partij zoo deerlijk ge- scheuteld is dat zij niets... niets... absoluut niets anders kan dan de roode vlag volgen en gehoorzamen aan citoyen Vander Velde, den rooden hoofdman. 2) dat de liberalen en socialisten ge zworen antiklerikalen—wel besloten zijn, in geval zij meester worden, hunne dui vels te ontbinden om te zamen de vrije scholen te vervolgen de kloosters te sluiten de kloosterlingen buiten 't land te zetten de geestelijkheid den duivel aan te doen het geld te verbrassen in schooloorlog en de socialisten-meester van 't kot-om revolutie te maken, onrust en wanorde te verwekkeu, 't volk op te jagen, privaten eigendom te schenden, handel en nijverheid den doodslag te geven. En daarom... niet alleen kalotenmaar alle verstandige en weldenkende lieden zeggen LIBERAAL of SOCIALIST? Wie zal 't zijn Noch de eene noch de andere maar Die wel is houdt zich wel Het gouvernement in de handen der vrijmetselaars, vijanden van onze zende lingen. zou de ontwikkeling van Kongo onmogelijk maken, zou Kongo's toestand in gevaar brengen, zou aan Belgie al de vruchten van zooveel opofferingen in geld en bloed doen verliezen. Redt de KolonieStemt onder Sarelke! Sar elke! Ik heb het u gezeid en 'k zeg het u nog. Socialisten en liberalen gebruiken veelbedrog Eene kleine vraag. Nog eene liberale vraag. Becelaere. Elverdinghe. Katholieke Jonge Wacht St Jan bij Yper. Oostvleteren. Passchendaele. Poelcapelle. Voormezeele. Zondag 2 Juni.-Feest van de H. Drijvuldigheid. De eer, door de liturgie aan Qod bewezen, heeft noodzakelij ker wijze ook de H. Drievuldigheid ten doel. Desniettemin heeft de Kerk nog een bijzonder feest ingesteld, om het geloof harer kinderen aan dit verheven geheim, dat de grondslag en de bron is van alle overige, ongerept te bewaren. Engelen en 'menschen zijn geschapen om dit geheim in den hemel te aanschouwen en 1e aanbidden. Vragen wij aan Qod ons geloof te verlevendigen. Evangelie van den Zondag. - Indien tijd zeide Jezus nan zijne leerlingen Mij is-alle macht gegeven in den hemel en op aarde. Gaat dan, onderwijst alle volken en doopt hen in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, en leert hen onderhouden alles, wat Ik u geboden heb. En ziet, Ik ben met u alle dagen tot het einde der wereld. Maandag 3. H. Beda, kerkleeraar. Dinsdag 4Fraticiscus Caracciolo, belijder. Oedarlge aanbidding te Yper (St Niklaais). Woensdag 5. Bonifacius, bisschop en martelaar. Donderdag 6. - H. Sacramentsdag. Gidurigg aanbidding ie Rousbrugge (klooster). Vrijdag 7,—HH. Valentinus en Candidus, belijders. Zaterdag g•-H. Medardus, bisschop. Enkele uren scheiden ons nog van het grootsch oogenblik der kiezing af. Eenige uren nog, en Kie zers gij zult bij middel van uwe stembrieven over het lot van al wat ons duurbaar is beslissen. Oij zult laten kennen of gij nog voort gehecht blijft aan de katholieke christene gevoelens waarin gij zijt geboren en groot gebracht of gij nog houdt aan de kerke waarin gij zijt gedoopt gewor den, waar gij uwe eerste-communie hebt gedaan, waar gij 's hemels zegen over uwen huwelpsband hebt hooren uitspreken of gij nog houdt aan die priesters die u in het geloof en in de deugd hebben onderwezen, die aan de lijdenssponde uwer afge- brengen en die er zelf eenmaal den goddelijken reispenning voor een ander en beter leven zullen bezorgen of gij nog houdt aan de kinderen vooi wien gij uit liefde gansche dagen hebt gezwoegd, voor wien gij 11 allerhande ontberingen hebt opge legd, en voor wien arbeid en smerten u zoet vallen omdat gij hen uit ganscher he-te bemint of gii nrg houdt aan de katholieke scholen waar gij zelf zijt opgevoed geworden, waar gij zelf den waren God hebt leeren kennen en beminnen, waar gij va der en moeder huis en heerd hebt leeren eerbiedi gen en hoogachten, en waar men thans uw eigen kroost denzelfden weg volgen leert of gij nog houdt aan de kloosters waar door God geroepen i-verige zielen zich toewijden aan al wat goed en liefderijk is; aan de kloosterlingen de uitgelezenen der maatschappij die, uit naastenliefde, huis, ouders erve en goed hebben verlaten om zich in hospitalen gasthuizen en krankzinnigengestichten aan het wel zijn der ongelukkigen en de verstootelingen der aarde heel en al op te offeren en toe te wijden, of in scholen hunne bekwaamheid, hunne gezondheid veil hebben om van uwe kinderen, brave jongelin gen i n jonge dochters, deftige lieden en nuttige leden der maalschappij te maken. Ha Kiezers, het oogenblik is gewic'ijig. Al zijn er onder u die eenen Kbogen ouderdom hebben be reikt"; a! mogen er onder u, twintig, dertig en meermalen misschien ter stembus zijn getrokken, nooit hebt gij als nu over eene zoo gewich tige zaak uitspraak moeten doen De Belgische onafhankelijkheid die thans het 82e jaar van haar bestaan is ingetreden, teit in hare ge schiedenis geen bladzijde zoo grootsch, zoo belang rijk als deze welke het kiezerskorps binnen enkele uren in onuitwischbare letters er in schrijven zal Nooit was de stormloop zoo geweldig - Een liberaal die schrijft ons, dat wij socialisten, werken om den derden zetel te geven aan de katho- stórv'ene'Tamiirel^rn^hoop^enlroösr zijn konTepJ Heken, ook kwaad zijn omdat de liberalen hunnen zetel niet willen deelen met ons, dat -..ten ezelskop liet artikel van gezel Vanraes getiteld Attention goed leest en bestudeerd er zal misschien wat meer licht in zijne bovenkant r komen. Dien fameuzen liberaal durft zulks schrijven maar niet onderteeke nen en daarbij gaat bij naar Komen om deze on- noozele woorden in der post te steken, wij zouden geen kwart ver moeten gaan om dezen bij de ezel- ooren te grijpen. Sprekende over het algemeen stemrecht noodig ik den schrijver uit om daarovei te spreken in het openbaar. Gelijk op welke plaats en welk oogenblik zijn wij gereed. Get. P. Blieck. Hewel, Kiezers, wat zegt gij daarvan, is heel den rood-biauwen boel geen hutsepot ondereen, en zou men niet zot, ja, stapelzot moeten zijn om voor die honden en katten te stemmen? was de razernij onzer tegenstrevers zoo grootnooit j da( zg zwgeten en om kwam een vijand zoo verschillend in kleuren, van gezindheid, van stichtingen en gevoelens maar te vens zoo eendrachtig, ons katholiek Geloof, ons katholiek land, ons katholiek bestuur, onze katho lieke instellingen, onze katholieke gevoelens aan vallen en bedreigen. Liberalen en socialisten, al zouden zij anders el kander van haat, nijd en afgunst verscheuren - wij hebben er 14 dagen geleden een staaltje van gezien tol Wervick zijn toch eensgezind, als het er op aankomt, God en zijn gebod, deugd en plicht, ge- lo' f en godsdienst, in de herten der menigte tever- dooven en zoo mogelijk heel en al uit te roeien Nooit kiezers, heeft uw hand een stembrief ge- teekend waarvan zooveel afhangt als nu Ha Overdenkt u wel, kiezers, gij vooral die alhoewel nog christen, alhoewel nog geloovendeen nog door den verpesten kanker van godsdiensthaat en ongeloof niet ten volle bedorven, toch om eene laakbare onverschilligheid om eene misplaatste misnoegdheid, om een oud gedacht te voldoen mis schien op dit oogenblik langs den kant uwer eigen vijanden overheltu vooral, smeeken wij, wan neer gij onder Gods oog, buiten den blik der men schen, afgezonderd en met uw geweten alleen, in de afsluiting van het kiesbureel, tegenover uwe kiesbrieven zult staan, Overdenkt wel wat gij doen zultUw besluit een goed besluit zal niet lang ten achter blijven. Gij zult zeggen: Ik wil niet dat, door mijne schuld het ongeluk kome over mijn land en mijne familie Ik wil niet, dat door mtjne schuld mijn huis, waar ik eenige oogen- blikken geleden eene brave christene vrouwe en on schuldige weerlooze kinderen heb gelaten, vrijen toegang verleene aan den godverzaker, den vernie ler van het familieleven, den dief der kinderzielen Heb ik ooit misdaan, heb ik ooit misstemt, nu wil ik veranderen 'k voel in mij nog een chris ten hert kloppen, 'k voel in mij nog goede gevoe lens opwillen, welaan 'k wil en 'k zal katholiek stemmen Daar boven den naam der katholieke strijders, boven den naam der katholieke verdedi gers van Christus en zijn leer, boven den n^am dier mannen die 28 jaar onafgebroken de belangen van het volk zoo goed hebben verdedigd, DAAR 'k Wil rust en vrede in het land, 'k wil rust en vre de in mijn huis, 'k wil rust en vrede met mijn ge weten, rust en vrede in mijn gemoed De Mier Voor de eerste maal sedert het begin van den kiesstrijd verscheen woensdag laatst van wegens de liberalen in het Goede Woord een bokje haver op de kappe van de socialisten. Ze voelen zij nu, de liberalen, als het te Iaat is dat zij te vele het roode goedje hebben gespaard, dat de socialisten ondertusschen het gras van onder hunne voeten hebben gemaaid, en morgen met een goed deel der liberale stemmen zullen gaan loopen. Daarom zit M. Nolf te schuddenen te beven, ook poogt hij de kiezers die hij verliezen zal weer te krijgen met hen van de socialisten benauwd te maken en met te zeg gen dat de stemmen aan de socialisten gegeven, verloren stemmen zullen zijn. DAT IS WAAR, en heel waar, MAAR HET IS EVEN WAAR dat de socialisten M. Nolf een genoegzaam getal stemmen zullen ontnemen, opdat de overige stemmen op zijn naam uitgebracht OOK VER LORENE STEMMEN ZULLEN ZIJN! Wie een beetje kan rekenen ziet klaar in de zake. Daarom, wie goed en wel wil stemmen, wie zijne stemmen niet wil verloren zien zal stemmen voor de Katholieken, 't Is klaar Onder dezen titel verscheen in het liberaal Goe de Woord het volgende In geheel het land door, zelfs daar waar er geen kartel gesloten is, zijn de oppositie partijen t'akkoord om slechts te strijden tegen de klerikalen hoe komt het dat hier, in 't arrondissement Yper de socialisten alleenlijk de liberalen aanvallen. Is het onwetend of verraad Wij katholieken zouden daarop met deze volgen de woorden kunnen antwoorden De socialisten vallen enkel de liberalen aan 1° omdat zij op de kappe van de katholieken niets ernstigs weten in te brengen 2" omdat zij, als zij stemmen willen beko men, die stemmen aan de liberalen moeten ontne men en 3° omdat er bij de liberalen overvloed van stoffe bestaat om aangevallen te worden. Leugens, bedrog, valschheid en belofte zie daar heel 't kiesprogramma der liberalen van 't Ypersche I Doch, op de liberale yragen laten wij het ant woord aan de socialisten zelf over. Antwoord welk verscheen op 't adres der liberalen in 't socialistisch gazetje van Zondag laatst en wel onder den ver eerenden 1) titel van ezelskoppen en geteekend P. Bliek. Luistert wat Bliek zegt, wij drukken zijn antwoord letterlijk over. Ezelskoppen. In het goede woord van woensdag laatst lezen wij de volgende vrage Waarom gran de socialisten niet tegenspreken bijd klerikale i Waarom beperken zij zich de li beralen te hind :ren in hun propaganda Misterie. Antwoord zie hooger het artikel geteekend P. Blieck en getiteld ezehkoppen 2e Antwoord De socialisten waaronder twee kandidaten, die naar de katholieke meeting zijn gekomen vonden het vele beter NIET tegen te spreken, het viel hen immers onmogelijk het tegen overgehelde"te bewijzen van hetgeen de HH. Co- laert en Begerem uit een deden ten anderen de voornaamste der tegenwoordig zijnde socialisten zelf noemde de katholieke meeting, eene meeting vol succes (het zijn zijne eigene woorden Wai het hinderen der liberale meeting aangaat, de libe- n0t>L i ralen zijn er misschien zelf de schuld van Liegen te beletten dat de leugens i weerlegd worden, den persoon die hun hinderde buiten draaien is wat al te liberaalZooveel te meer dat negen op tien van de liberale kamerle den die nog naar de kamer zullen weêr keeren i hun mandaat aan de socialisten zullen te danken i hebben. i Hutsepot, wacht maar, de kiezers zuilen 't u gaan i wijs maken. De Mier Men vraagt ons het volgende op te nemen. De haarsnijders-barbiers van Becelaeje vragen ook opslag van loon. Zij hebben gelijk, want 't is dier leven en haar snijden voor nen sou en nog uw alaam verslijter, dat is toch een spotsprijs Zoodus voortaan begeeren zij 10 centiemen en waarlijk alle redelijke menschen zullen zeggen dat het niet te veel is. Boerengilde Heden 1« Zondag der maand vergadering ten 7 u. Wij wekken al de leden hevig op er tegenwo< rdig te zijn. Zij zullen er immers een breedvoerig verslag te hooren krijgen van de algemeene vergadering van den Belgischen Boeren bond te Leuven gehouden op 2" Sinxendag en waar j wij veriegenwoordigd waren door onzen schrijver 1 A. Deconinck, 't Is deze die ons met alle werkzaam- 1 heden van dien dag zal bekend maken, 't Zal ver zettend, belangrijk en ook zeer leerrijk zijn, Verders zullen de gewone werkzaamheden der aankoopaf- deeling verricht worden, Mengelmaren- Op Sinxenmesdag zijn hier tusschen 370 en 380 automobiels voorbijgespoeterd van alle slach cn soorten. -Clara Meire, in de 80 jaar oud heeft nog al vallen haar been gebroken. Zij is in het oudeman nenhuis bij de nonnekens verzorgd, daar waar in de twintig onzer arme ouderlingen zoo net en mild onderhouden worden. Dit getuigen dezen zelf en met hen geheel de parochie. De Jonge Wachters hebben hun uitstapje naar Meulebeke zonder groote ongelukken gedaan. Zij hebben zich goed verzet en waren tevreden, bijzon derlijk van 't Meulebeeksch bier dat zoo vermaard is. Alleenlijk kloegen zij wat van de Meulebeeksche hespe. Zij rook en smaakte al te veel, niet waar maatjes van de Jonge Wacht Maar met den hon ger gaat alles binnen. Op 2e Sinxendag werd hier de gouden bruiloft gevierd van Ch- Balduyck en Nathalie Verpoot. Van 's morgens reeds wapperden aan ieder huis de nationale driekleurkanongebulder, verkondigde einde en verre het heugelijk feest. De gelukkige echtelingen wierden met een twee- spannig rijtuig van huis gehaald en tér kerk gevoerd, waar om 10 uur eene solemneele mis gezongen wierd, om God te bedanken om het gelukkig huwelijk. Omtrent de gansche familie bestaande uit 48 kin- ders en kleinkinders was er tegenwoordig, insgelijks den volledigen gemeenteraad en het meerendeel der bevolking. Na het Evangelie wenschte de Eerw. Heer Pastor de echtelingen in eene roerende aanspraak geluk. Na de mis trokken allen onder eene zegepoorl naar het gemeentehuis, waar het gelukkig paar namens den gemeenteraad, door den Burgemeester verwelkomd wierd, en eerewijn aangeboden werd. Ter gedachtenis schonken den gemeenteraad aan Charles en Nathalie elk eenen gemakkelijken zetel, om somwijlen op hunnen ouden dag, aan den haard en op hun gemak een kotertje té slaan, over hunne vervlogene huwelijksjaren. Een der kleinkinderen las nog een passend gele genheidsdicht af, waarna de officieele ontvangst ten einde liep. -Waarschijnlijk St Pietersdag inhaling van den Burgemeester. Onze zottemutse is geheel genezen. Sedert Don derdag namiddag weten we geheel juist hoe laat het is. - Maandag waren de mannen der H. Familie op hun post in de communiemis. Aan de koffijtafel zaten ze met ruim 200 man en de koekestuitje wer den zeer en vlug weg gesteken in ieders gezond, maag. Op 't einde, wanneer elk een hoorntje aan stak werd het geestig, elk loech en vertelde al zij nen kant. Vader Lorrain de oudste der leden sprong op een stoel en zonder haperen zei de oude man in klare duidelijke taal een dichtje op \an ruim een 100 verzen over St Domingo en den duivel. Dave rend handgeklap dankte de oude vader. Fons Del- va zong nog 2 liedjes en zei nog een dichtje op waarin al de namen kwamen der boeren van Loo. Hij genoot ook veel bijval bij al de mannen, t Gerocht bij 8 urerap werden de koffijtafeltjes van kant geschoven en de zaal veranderd in meetingzaal. I;1 10 minuten was alles klaar en kwamen de heeren binnen. De weleerw. heer pastor stuurde ieder een welkomgroet, daarna bekwam heer Vanneste burge meester van Woesten, aan het woord. Na hem werd het de beurt van heer Fraeys de Veubeke, dan heer Begerem, heer Biebuyck, en ten slotte zei de kape laan iedereen dank. Veel, veel volk in de zaal. Alle ware Oostvleterennaars stemmen vandage lijk zij het beloofd hebben. Kiezers van Passchendaele het is heden de groote dag, wij rekenen op u kwijt allen uwen plicht. Gij weet immers hoeveel er van afhangt. Gij zijt chris tene menschen, gij hebt geloof en consciëntie. Gij weet wat onze vijanden in het schild dragen, hoe zij handelen op bevql van de vrijmetselarij aan de welke zij geheel en gansch verslaafd zijn. Moesten zij de bovenhand behalen de wetten zouden door de L amassonerie gemaakt en opgelegd worden, zij zouden den oorlog voeren tegen al wat goed en godsdienstig is, zij zouden u aanranden in hetgeen u bijzonderlijk duurbaar is te weten in uwe kinders welke zij zouden verplichten tot aan 14 jaren te gaan naar goddelooze scholen. Redt dan de zielen uwer lieve kinders uit de handen dier zielemoorders. Werkmenschen indien de katholieken zegepralen dan hebt gij één frank daags pensioen. Herbergiersde afschaffing van het vergunnings recht is zeker—wij hebben daarover de stelligste verzekering. Provincieverkiezing. Zaterdag namiddag moesten de lijsten der kandidaten voor de Provin ciale kiezing ingediend worden. Slechts eene lijst werd ingediend voor het kanton Passchendaele er is dus geen strijd. Zijn gekozen Mr Lammertyn van Moorslede Mr Parret van Zonnebeke. Mr Camerlynck Passchendaele plaatsvervanger. Inhuldiging.-Maandaglaast2e Sinxendag, heeft de inhuldiging van Mr Arthur Nevejan, als Burg meester plaats gehad. Van in den vroegen morgen, toonde het weder zicfy gunstig, de zonne lachtte uit de wolkjes, en een klein neveltje in de lucht zwevende, was wel haast weggevaagd. Dus, 't weder was al dat aange naam en zomersch was. Van ten zessen, hoorde men op de dorpplaats iedereen slaan en timmeren, loo pen en zwieren en werken lijk de bieën, aan jaar- en opschriften, aan vaandels en poorten, tot oplui stering van 's Burgmeesters plechtige intrede. En inderdaad, dat mag gezegd worden, 't was waarlijk prachtig en alles wonderwel gelukt. Het kanon van Pé Vandamme en zweeg nooit't was den eenen krakere achter den anderen, zoodanig dat Peetje geloofde dat'hij zelf een kanon was. Rond 1 1/2 ure vormde de stoet zich aan de statie, en stond gereed in orde, tegen dat den trein van 2 ure aankwam. Né, verduiveld, de trein is daar, en het zwart gevaarte stond daar boomstil. Onze heer statieoverste rap gelijk een katte en die de manieren van ontvangst kent, deed de kantdeure van den wagon open en ontving Mijnheer de Bur gemeester te zamen met wereldlijke en geestelijke overheden plechtiglijk in zijn huis, waar hij hem verwelkomde. Daarna werd de Brabangonne gespeeld door het muziek van Langemarck, en de stoet stelde zich in gang om dorpwaarts te trekken. Volk... maar volk... en altijd volk, langs geheel de Boschkalsijde en gekomen aan de plaats, 't was nog een ander leltter, geen appeltje ter aarde kon gesmeten wor den. De stoet trok door de bevlagde et? rijkversierde gemeente, onder de blijde akkoorden yan het mu ziek. De stoet was waarlijk prachtig en indrukwekkend Voorop reden de gendarmen te peerd, gevolgd door verschillige plaatselijke groepen en dertien rijk ver sierde wagens, ja, het mag gezeid worden, waaraan geene onkosten gespaard bleven. De Heer Burgemeester met de overheden en vrienden namen dan plaats op de kiosk, van waar zij den voorbij trekkenden stoet in oogenschouw namen, 't Was alles om ter schoonst en om ter liefst, 't Kluchtigste van al was de wagen van Cle ment en Maurits Hooghe, met hun Aloïstje't lied van de mulders, van de schuppe en van den steert werd meesterlijk uitgevoerd en met gespannen aan dacht aanhoord. Na den stoet werden er twee luchtbollen, verbeel dende een japoneeschen boer en boerin opgestegen, die zes uren later neergevallen zijn. Het bankef greep plaats rond zes uren, waaraan 70 genoodigden deelnamen Wij bemerkten aan den eeretatel nevens de plaatselijke overheden, den wel edele Heer Fraeys de Veubeke, senator-kandidaat, Mr Colaert, volksvertegenwoordiger, Mr D'Huvet- tere, provinciaal raadslid. Opvolgentlijk wierden er aanspraken gedaan door Mijnheer Jules Pauwelyn, den Eerw. Heer Pastor, Mijnheer de volksvertegen woordiger Colaert, die jn fijne termen hunne beste gelukwenschen den Heer Burgemeester toestuurden. Vervolgens bedankte Mr de Burgemeester en beloof de al zijnen iever in 't werk te stellen oip dje werj- schen te volbrengen, alsook om in vrede en voor zichtigheid zijne gemeente te bestieren. A propos van 't banket, alles was zeer wel, en eenigen kwamen met nen rooden nekke af. Nu op zulk geval dat mag zijn, 't isjbeter nén roode nekke of nen rooden kam. Om 9 uren 's avonds bekroonde een prachtig vuurwerk het einde van het feest, gepaard met al gemeene verlichting. Poelcapelle een herteliike proficiat, waarlijk ge kent den trek en ff haalt eere van uw werk. Van verre en naar waren ei vreemdelingen komen zien want ze weten dat de Poelcapellenaars voor leuze hebben willen is kunnen en vandage 't zal 't zelfde zijn iti de stembus. Welke prachtige meeting is er te Voormezeele gehouden geweest op Dinsdag 28 Mei ten 8 ure 's avondsEn volk dat er was. En werkers van de vaart, die van 's nuchtends vroeg tot ten 7 ure van den avond fel gearbeid hadden en nu nog zoo late van verre hebben willen komen om die kiesvergade- ring bij te wonen En niemand en heeft het hem beklaagd. De welgekende redenaar M. Colaert, heeft daar gesproken, en één ure en halflang hongen al de tcehoorders aan zijne lippen. Allen luisterden met de meeste aandacht... Had hij nog een ure gespro ken 't en ging nog niemand verdrieten. Hij zeide immers zulke schoone dingen en op zoo eene mees terlijke en afwisselende maniere. Hij sprak van 't geene de katholieken in die tijdruimte van{28 jaren dat zij aan het hoofd zijn van 't land, al gedaan hebben voor groot en klein, voor burger en werk-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2