Katholiek Tolfesgezmd deefebtad Aan 'tWerk BUITENLAND Provinciale Kiezing van 9 Juni 1912 BINNENLAND Ie zijn tegen den godsdienst niet! Provinciale Kiezingen van 1912 Eerste rechterlijk Kanton Yper Tweed© rechterlijk Kanton Yper üifs'apn tm 8 Irnii is West-Vlaanderen lijst 1 Hijst HlLijstlU DERDE JAAR N° 25 ZONDAG 16- JUNI 1912. TELEFOON N° 137 m.M» O. Hras«Tavernier, Kerkelijk* Kalender. Nu de wetgevende en provinciale ver kiezingen voorbij zijn, richten wij ons tot al de leden van de Katholieke Partij en zeggen hun niet gerust, geen verlof,... aan 't werk Aan 't werk opperhoofden en simpel soldaten aan 't werk grooten en kleinen aan 't werk ouden en jongenaan 't werk bazen en werklieden 1 Heeft de Katholieke Partij in Belgie den zege behaald dank aan de misslagen der tegenpartijen kartelaanval tegen de mis- sionnarissen, oorlog tegen de kloosters, strijd tegen de vrije scholen, opruissching tot omwenteling.... toch daarnevens heet het waarheid dat de Katholieke Partij ge zegepraald heeft dank aan eensgezinde, onophoudene werking. Niemand zal de onloochenbare voor beelden miskennen. Spreken Limburg, Nijvel, Antwerpen, Gent, Brussel, Hoei- Borgworm, Turnhout en meer andere plaatsen, en, in onze provincie, Oostende, Kortrijk, Roesselare-Thielt niet luide ge noeg Daar hebben ze in roemrijke zegen de blijde vruchten geplukt van eene geduri ge, eendrachtige katholieke actie. Zulke voorbeelden zijn niet alleen te er kennen, maar nog na te volgen. Is 't waar of geen waar dat de uitslagen van de wetgevende en provinciale verkie zingen in 't Yperschenog voldoender had den geweest ware er sedert lang gewrocht geweest. Wat de provinciale verkiezingen in de twee kantons Yper betreft, staan wij voor uitslagen, laten wij het maar recht uit zeggen, bekomen zonder eenige aan te stippen werking—'t Is eene les mochten wij er goed gebruik van maken. Voor de wetgevende Kamerverkiezin gen hebben wij vier jaar voor ons. Gij die gewrocht hebt, en spijts al uw pogingen den gewenschten uitslag niet hebt bekomen, geen moed verloren, doet voorbeeldig voort. Rousbrugge—Passchendaele Wervick Poperinghe vooruit Meessen Yper... gevolgd gewrocht slag om slinger!... die wi! die kan En nu de verkiezing over alles gekomen is„.. laat eens goede verstandhouding, vruchtbare overeenkomst, dappere wer king onder vaste en wijze leiding overa! rond heerschen. Dat het katholiek Arrondissementsver bond, zonder dralen, zonder haperen, eens stevig en sterk gevest worde op wijze en voldoende standregelen. Dit is het eerste tpunt en daarvoor mag men geen tijd ver liezen. Ondersteuning der pers, verbeterde ka tholieke propaganda moet overal gevon den worden. Sociale werking, met syndicalisme aan het spits, moet overal herkend worden, moet goedgekeurd en ondersteund wor den, moet overal doordringen want daar uit zal het machtige leger komen onzer boeren en werklieden, onzer kleinburgers en middenstanders. Die kleinen, zoowel als de grooten, zijn van tel in de Katholieke Partij, hebben hun woord te spreken. En de jonkheid de ijverige edelhertige jonkheid, vereenigd in Jonge Wachten, weze de voorhoede, de voorwacht van het katholiek leger Vrienden, die met duizenden en duizen den Het Ypersche Volk leesten gz- ieeen zijt luistert naar ons vermanend en opwekkend woord. De Katholieke Partij is de breede, wijd open, volksgezinde, vaderlandsche partij... onder hare leden heersche de broeder lijke samenwerking.... Verschillige vraag stukken kunnen bij velen verschil van ge dachten bijbrengenin deze.... vrijheid voor allen, in dubiis libertas, vrijheid die vriendelijk geëerbiedigd wordt van alle zijden. De meeste vraagstukken katholieke vraagstukken staan klaar voor ieder wel denkend mans oog—In deze fale nooit noch niemand, maar allen eensgezins ter hun ner oplossing en uitwerking medewrocht, in necessais unitas, onverbreekbare eenheid van gansch het leger onder hooger bestuur. En in alle zaken betwistte of zekere, vrije of noodzakelijke..., heersche de chris- tene liefde, in omnibus charitas De liefde, de christene liefde, bezitten wij, vrienden, die christen zijn en katho liek. De liefde, de christene liefde, kennen de zen niet die God en kerk verzaken, die maatschappij en vaderland verdelgen.... De liefde, de christene liefde is onze sterkte, is onze macht... daarmeê gaan wij, katholieke Belgen, de toekomst in, onover- winbaar in den strijd, onvermoeibaar aan het werk ter eere Gods, tot zege van het Vaderland 1 Met al het geschrijf over de kiezing, hebben we deze twee laatste weken onze lezers in de onwetendheid moeten laten van wat er in de wereld jomging. jEr viel echter niet veel bijzonders mede te dee- len, en daarom hebben we maar liever gezwegen, :om de plaats over te laten voor meer noodzakelijke en dringende zaken. Engeland. door de overmacht een gedeeltelijke over winning. Bijna heel het land door stonden de inboorlingen op, en signaalvuren brand den 's avonds op alle heuvels en bergtop pen. Eindelijk is de fransche legermacht versterkt geweest door niéuw aankomende troepen, en is het hun gelukt Fez te ont zetten. In de streek echter blijft de toe stand voort bedenkelijk. Oorlog tusschert Italië en Tarkije De Italianen hebben zich, zonder veel moeite, meester gemaakt van eenige eilan den in de Aegische zee. Zoo hebben zij eene standplaats voor hun vloottroepen dicht bij de Turksche grens. Maar daar mee zijn zij niet meer van Turkije.'t Schilt nog vee*. In Tripolitanie, waaruit er sedert weken geen nieuws meer gekomen was, is er nu een veldslag geleverd geweest, die tellen kan. De Turken hadden nog altijd eenige forten in bezit rond Tripoli daaruit heb ben de Italianen ze nu verdreven. Het ge vecht moet heel hevig geweest zijn. Na tuurlijk kunnen wij de leugens niet geloo- ven die beide regeeringen over dien slag mededeelen, maar uit beider opgaven kun nen we toch opmaken dat er bij honder den dooden moeten geweest zijn, en nog meer gekwetsten, 't Zou de grootste slag geweest zijn, die sedert de inneming van Tripoli zou geleverd geweest zijn. Hongarië Het obstructionisme in de Hongaarsche Kamer gaat voort. De troebels in de stra ten zijn gedaan, dank aan de krachtdadige tegenwerking der regeering. Maar juist daarom is de oppositie zoo kwaad. Het was niet meer mogelijk te spreken in de Kamer, dan heeft de hoofdminister eenige der koppige oproervinken voor eenigen tijd buiten gezet. En dat ook heeft niet lang kunnen helpen. Verleden week heeft een der oproerige Kamerleden verscheidene revolverschoten gelost op den minister, zonder hem te treffen even wel, en dan heeft hij zich gezelfmoord De troepen bewaken den ingang en den omtrek der Kamer. Ondertusschen wint het bestuur meer en meer in de achting van alle deftige lieden, en gaat voort met de wetten te bespreken en te stemmen die sedert lang reeds hadden moeten gestemd zijn, ware het niet geweest van het ob structionisme der socialisten. Stemopnemingsbureelen 1 1 Yper 7 Gheluvelt 2 9 Langemarck 16 Zillebeke 3 10 Langemarck 15 Zillebeke 4 11 Langemarck 13 Poelcapelie 5 Becelaere 8 Langemarck i 6 ii 14 St Jan 12 Poelcapelie Totalen 982 1142 1227 1127 782 1000 6260 36 j 539 37 578 31 20 22 29 175 580 555 421 472 3145 539 575 602 588 424 469 3197 239 279 339 353 233 406 1849 222 304 309 236 137 151 1359 Volstrekte meerderheid 3043 Gekozen Katholieken, MM. D'HUVETTERE, IWEINS D'EECKHOUTTE. Stemopnemingsbureelen LIJST! I Lijst li De eene werkstaking verbeidt daar de andere niet. Pas is die der werklieden aan den ijzerweg geëindigd, en deze der kleermakers niet gedaan, of daar er is een nieuwe aan den gang. Dezen keer zijn het de dokwerkers te Londen die den ar beid gestaakt hebben. Voor entwat van niet hebben zij het werk laten staan. Maar dat was ook maar een gelegenheid de ware oorzaak ligt in den slechten toestand waarin deze werklieden verkeeren zij eischen minder uren werk, en rooterg dag loon, daarbij erkenning hunner syndikaten door de patroons, en naleving door dezen laatsten van de tusschen beide bestaande contracten, 't Schijnt wel dat de werklie- deu niet al het ongelijk hebben langs hun nen kant. Het gouvernement heeft seffens gepoogd jtusschen te komen, maar de bazen hebben de voorstellen der regeering niet willen aanveerden. Van Londen is de werkstaking overgeslegen in andere ha vens. Zélfs hebben de werklieden-syndi- katen de .algemeene werkstaking der dok werkers uitgeroepen, maar 't lukt niet Donderdag waren er maar 40.000 stakers op 300.000 dokwerkers voor geheel het land. Ondertusschen lijden handel en nij verheid, en stijgen de prijzen der levens- j middelen. Mochte men weldra t'akkoord j geraken, want zeker zouden wij in Belgie jook wel de gevolgen van zulk een werk- j staking weeral kunnen gevoelen. Marokko. De inboorlingen hebben hun meesters, de Franschen, sedert eenigen tijd weeral veel spel geleverd. De hoofdstad Fez werd door hen omsingeld, en zelfs gedeeltelijk ingenomen. Verscheidene keeren werden de benden handgemeen met de fransche troepen, en meer dan eens behaalden ze Heugelijks verjaardag 1 Yper llBrielen 15 Oostvleteren 2 16 Oostvleteren 21 Voormezeele 3 t, 14 Noordschote 4 10 Boesinghe 23 Zuydschote 5 9 Boesinghe ISReninghc 6 m 18Dickebusch 19 Vlamertinghe 7 17Reninghe 20 Vlamertinghe 8 Bixschote 13 Elverdinghe 22 Woesten Totalen 1035 1203 695 1033 1109 1362 1225 1184 8846 28 26 28 583 738 391 27 597 21 40 35 26 231 672 924 844 752 5501 530 691 361 597 676 900 811 665 5231 595 744 391 572 643 909 831 844 5529 369 406 254 345 347 390 327 289 2727 Volstrekte meerderheid 4308 Gekozen Katholieken, MM. BIEBUYCK, de THIBAULT de BOESINGHE, VANNESTE. De provinciale senators Ouderdonrss pensioenen De provinciekiezingen in het overige van het land. Al wat|opstel,(aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: RechterWke aankondigingen: 1 fr, de reke, Qroote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRU KKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 16 Juni.-3e Zondag naSinxenff. Joannes-Fran- ciscus Regis, belijder. fi. Ludgardis, maagd, patroones der Vlaamsche Taal en Letterkundigen. Evangelie van den Zondag.—In dien tijd kwamen de tol lenaars en de zondaren bij Jezus om hem te hooren En de Fari- zeën en de schriftgeleerden morden en zeidenHij ontvangt zond aren ent eet met hen. Maar Hij sprak tot hen deze gelijkenis. Wat mensch onder u heeft honderd schapen, en verliest er één van, en laat niet de negen en negentig in de steppe achter, om het verlorene na te gaan tot hij het wedervindt? En vindt hij het, dan legt hij het met vreugde op zijne schouderen, en t'c huis ge komen roept hij vrienden en buren bijeen, en egt hun Ver heugt u met mij, want ik heb mijn sch ap gevonden dat verloren was. Ik zeg u Aldus zal er vreugde zijn in den hemel over één bekeerden zondaar, meer dan over negen cn negentig rechtvaar digen, die geene bekeering noodig hebben. Off welke vrouw, die tien drachmen bezit, en ééne drachme verliest, steekt niet ééne lamp aan, en veegt het huis, en zoekt met zorg totdat zij ze vindt? En heeft zij ze gevonden, dan roept ze vriendinnen en buurvrou wen bijeen en zegtVerheugt u met mij, want ik heb de drachme gevonden, die ik verloren had. Zoo, zeg Ik u, onstaat er vreugde bij de engelen Qods over één bekeerden zondaar Maandag 17.-fi. Basilius, bisschop en kerkleeraar (feest verzet van 14 dezer). Dinsdag 18.-tiH. Marcus en Marcellinusmartelaars. Woensdag 19,-H. Juliana de Falconcrüs, maagd. Donderdag 20. Silverius, paus en martelaar. Vrijdag 21. H. Aloysius van Qonzaga, patroon der Jeugd. Gedurige aanbidding te Meessen (Gesticht) en te Locre (Weezenhuis). Zaterdag 22.fi. Paulinus, bisschop en belijder. Getal stem brieven in de stern- Getal witte in nietige Getal stem brieven in de stem bussen Getal witte en nietige Naamstemmen Zondag aanstaande zal het 28 jaren geleden zijn dat in het belgisch Staatsblad de benoeming ver scheen van het katholiek ministerie, dat na de verpletterende neerlaag der liberalen in de Kamer- kiezing van 10 juni 1884, aan het bewind kwam. In die 28 jaren zijn er negen kabinetsoversten geweest: MM. Malou, Beernaert, J. de Burlet, de Srnet de Nayer, Vanden Peereboom, opnieuw de Smet de Nayer, de Trooz, Schollaert en de Broqueville. De provinciale raden, die zondag vernieuwd zijn, zuilen den 22 Juni, om 3 ure namiddag, moeten overgaan tot de kiezing van de provinciale senators 4 voor Brabant, 4 voor Oost-Viaanderen, 4 vcor Heuegouw, 3 voor de provincie Antwerpen, 3 voor West-Vlaanderen, 3 voor de provincie Luik, 2 voor Limburg, 2 voor Luxemburg en 2 voor de provincie Namen. De voorstellingen der kandidaten senators zullen moeten gedaan worden ten laatsten den 19 Juni en indien het getal der voorstellingen dit der te verkenen mandaten niet ove treft, zullen deze kandidaten gekozen, verklaard worden en de kiezing van den 22 zal geen piaats hebben. Den 3 Juni 1912 daags achter de Kamerkiezin- gen,-schrijft de Journal de Charleroi Meer dan ooit moeten wij de Kerk aanvallen. Den 9 Juni 1912-den dag der provinciale kiezing drukte hetzelfde blad Men moet niet alleen den priester uit de school jagen, maar nog beletten dat het kind en de vrouw naar de kerk ga, en men moet zelf het voorbeeld geven. De Journal de Charleroi is een kartelblad. Nietwaar dat ze tegen den godsdienst niet zijn alsook op 65 jarigen ouderdom aan alle Belgen, geboren in het tijdperk van 1 Januari 1843 tot 1849 in nood verkeerend en die voor 31 december 1914 in 't geheel ten minste 18 fr. zullen gestort hebben in de Pensioenkas. Degenen, wier persoonlijke in komsten, er inbegrepen de weerde hunner eigen dommen, in lijfrent berekend, 360 fr. beloopen, kunnen het pensioen van 65 fr. niet genietenook niet degenen die kost, inwoon, kleeren, geneesheer, apotheker, enzhebben in een openbaar of bijzon der weldadigheidsgesticht of godsbuis, of die in dezelfde voorwaarden uitbesteed zijn. Voor de ouderlingen, die nog farailielasten heb ben, wordt het inkomen berekend mits aftrek van 360 fr.-voor eiken persoon van meer dan 14 jaar oud en van 240 fr. per kind onder dien ouderdom. Wanneer na aftrek dier kosten, de ouderlingen per soonlijk niet meer beschikken over een inkomen van 360 fr., dan hebben zij r^ght op het pensioen. De aanvragen voor de ouderdomspensioenen moeten voor 31 december afgeleverd worden aan den burgemeester der gemeente; zij moeten gedaan worden op eene bijzondere formuul, welke ten ge meentehuize te bekomen is. De gepensionneerden die van gemeente veranderen, moeten eene nieuwe aanvraag indienen in hunne nieuwe woonplaats. HARELBEKE. - Katholieken herkozen. MEULEBEKE. Uittredende katholieken her kozen. Het Staatsblad deelt het reglement mee tot uit voering der wet van 11 Mei 1912, waardoor een pensioen van 65 fr. verleend wordt aan alle Belgen, voor 8 Januari 1843 geboren en in nood verkeerend, 39 raadsleden te verkiezen. Er was strijd in 10 kantons Aveighem, Brugge (3 kantons), Harelbeke, Meenen, Meulebeke, Rous selaere, Yper (2 kantons). De kandidaten werden gekozen zonder strijd in de kantons Iseghem, Nieuwpoort, Passchendaele, Poperinghe, Rousbrugge-Haringhe, Ruysselede. BRUGGE - Eerste kanton. Katholieken herko- zen. Kartel geklopt. Tweede kanton. - Katholieken herkozen. Het kartel van Liberalen en Fonteynisten ligt ongeveer 8000 stemmen onder de katholieken. Derde kanton. Katholieken herkozen. Liberalen- Fonteynisten, socialisten geklopt. AVELGHEM! - Katholieken herkozen. ROUSSELAERE.-Katholieken herkozen. Ver plettering van de antiklerikalen. MEENEN.- Katholieken herkozen. Kartel ge klopt. Eene nieuwe nederlaag van 't kartel De dag van Zondag 9 Juni heeft ten volle be antwoord aan de verwachtingen onzer vrienden. Er waren in 't algemeen 342 raadsleden te her kiezen. Overal stippen wij schoone zegepralen aan die onze schitterende triomf van 2 Juni komen beves tigen. In beide VLAANDEREN wordt het kartel voor goed den genadeklop gegeven. Overal behouden wij onze stellingen en mogen wij eene groote aan winst van stemmen aanstippen. In het WALENLAND, begroeten wij eerst en vooral onze vrienden van Arlon, die den aanleider der linkerzijde van den provincieraad van Luxem burg doen in ballotteering komen - hetgeen zonder voorgaande is sedert 1884zij - kegelen ook drij andere uittredende liberalen buiten ten voordeele van hunne kandidaten en versterken alzoo hunne meerderheid in den raad dier provincie daa* de katholieken van Houffalize een anderen zetel veroveren. De steden stellen ook voort en op eene beteeke- '.isvolle manier, hun betrouwen in de katholieke partij. In de voorgeborchten van BrusselLaeken, Elsene, St-Joos-ten-Noode en Vilvoorde wordt het getal onzer stemmen aanzienlijk vermeerderd. Te LEUVEN behalen onze vrienden een schitte renden uitslag. Zij zetten een der uittredende libera len buiten en komen in balloteering met de andere. In de twee kantons van LUIK hebben onze vrienden 1400 stemmen gewonnen op het cijfer der Senaatkiezingen van Zondag te voren. Zeer schoone uitslagen ook te DISON en in het LAND VAN HOEI waar wij onze stellingen op de meest bevredigende manier bewaren. Te NAMEN worden de uittredende katholieken, ondanks een verwoeden strijd, herkozen met meer dan 2000 stemmen meerderheidhetzelfde geschiedt te Eghezée. Te ANTWERPEN winnen de katholieken 2500 stemmen bij. Te GENT bekomen de katholieke kandidaten een stemmencijfer grooter dan ooit, en in het 3C kanton doen zij de uittredende liberalen in 't zand bijten en komen zelve in balioteering met de socia listen. Te DOORNIK komen vier uittredende kartelliston in balloteering met de katholieken. Deze prachtige

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1