B I Jj,B LAD aan Katholiek Volksgezind deekblad Syndikaten YPER en ARRONDISSEMENT YPER KONGO DERDE JAAR N° 28 Wekelijksche Oplage O O O nummers 2ÖNDA0 7 jUU 1912. M G. Bras-Tavernier, Wij ontvangen het volgende schrijven. Mijnheer de Hoofdopsteller, Laat mij toe u te zeggen dat uwe arti kelen over de noodzakelijkheid van de christene sociale beweging en van de ondersteuning der syndikaten in 't bijzon der, aan vele van ons—iverkers in de so ciale beweging— deugd gedaan heeft. Doch is het niet te vreezen dat die goede woorden, als het goede zaad, nog bij velen onder de katholieken op dorren grond zullen gevallen zijn? Na jaren strijden, spreken, schrijven en voordracht houden want dit alles heeft gedaan geweest te Yper, tot door de E. Pater Rutten zelf—is men er toch nog niet in kunnen gelukken zooveel katholie ke bazen (zooveel katholieke werklieden ook) te overtuigen hoe nqodig het is dat ^ij op de goede rnanier de werkmanszaak, dat is de christene vakbeweging steunen. 't Is maar altijd en altijd voor de werkliedenroepen zij, en "de werklieden willen baas spelen in onze ateliers, in onze fabrieken, de wet stellen zoo dat wij zelfs niets meer te zeggen hebben. Welnu, rechtuit gezegd, is dat voor velen hun eigen schuld niet? vele patroons hebben zich zoodanig tegen de vereeni- ging verzet, ofschoon die eene der hoofd punten van de Encycliek Rerum Nova rum uitmaakt, dat zij zelfs voor de pro pagandisten niet te vinden waren, die om hunnen steun kwamen om de werklieden bij de christene vereenigingsbeweging in te lijven. Velen hebben zich zelfs tegen alle ver- eeniging hunner werklieden verzet en doen het nog. En, daar het vereenigingsprinciep nu aan de vier hoeken der wereld in de Ipcht hangt en deszelfs niet tegen te hou den is, kan men het niet anders dan dwaas noemen, zich daartegen te verzetten. Wat zal er gebeuren Ja, wij vragen het, wat zal er gebeuren in ons geweste? Wat in andere gewesten reeds gebeurt. De met-vuur-spelers, de werkstakings- agenten, de aanhitsers tot verzet, de man nen, die in eiken patroon een bloedzuiger, in eiken rijke een dief, in eiken burger een tot verdwijnen gedoemd wezen zien, sla pen niet. Zij planten huqne verderfelijke leer voort, tot in de werkhuizen van katholieke patroons en fabrikanten, weten zij hunne propaganda ingang te dqen vinden. De katholieke werklieden door de ver- eenigingskoorts aangegrepen, geen steun vindende bij de katholieken, die hun steu nen moeten, zullen zij zich door de belovers van schoon weer niet laten misleiden, en zich inlijven in de roode bonden, zich scharen onder de roode vlag Mocht men in het Ypersche de oogen slaan over heel het land en zich overtui gen dat wat elders ommegaat ook hier in ons klein wereldje kan en zal plaats grijpen. Qvérdenkt nu eens de uitgestelde algemee- ne werkstaking waarmede de rooden dreig den. Is dat geen socialistische omwente lingsmacht die alle gevaren inhoudt? Zou er iets zoo onvaderlandsch, zoo on maatschappelijk kunnen gebeuren indiende patroons bij tijds hunne werklieden steun den en hun de overtuiging gaven dat zij in ^oogenblikken van gevaar ook op de bazen mogen rekenendat de baas niei hun vijand, hun uitzuiger, maar hun yriend is, die het met de belangen van zijn werkvolk goed meent. 't Is een harde waarheid, M. de hoofd opstellermaar zij moet toch eens gezegd worden. Wij moeten ons niet te veel laten be dwelmen door een politieken triomf en 16 stemmen meerderheid, want in die be dwelming zouden wij soms het gevaar da? behendig loert en voortwoekert uit he oog verlie?en. Het vuur uitdooven dat alle werklieden bezield: de vereenigingsgeest, kan niemanc meer. Doch het moet een heilig vuur zijn dat de herten omhoog verheft en allen ders zijnen niet en alvernielend vuur dat eene bedrogene werkmansklas wil doen rijzen op de puinen van eene verdelgde samenleving. In Yper is er nog veel te doen, kan nog alles ontnomen worden uit de roode han den maar nu moet er gewrocht worden, nu en niet later als de vijand binnen is en meester van de plaats. Nu moeten allen grooten en kleinen mêewerken tot stichting, tot ondersteuning der Christene Vakveree- nigingen. Propagandist. Voorts over de woonhuizen te ~lisabethstad Het hout waarvan de luizen gemaakt zijn, is al uitheemsch. Al- es wordt aangebracht uit Noorwegen en Zweden. Enkel de palen waarop de wo ningen rusten wordep ter plaats in het losch uitgekozen. De deuren en vensters comen uit Europa geheel opgemaakt aan. Het grootste gedeelte is Noordsch dennen- kinders zelf weerhaalden na het gastmaal tiout. Men verkiest echter voor drempels en vensterplinten eikenhout. Men zal zich terecht afvragen waarom men het hout niet ter plaats zaagt, men vindt het daar immers in grooter hoeveelheid dan men wel somtijds begeeren zou. Dit spruit voort uit den hoogen loon 30 a 35 daags fr. dat men den ambachtslieden moet betalenOverigens is het hout nog niet goed gekend en uitgelezen; veel hout is te hard en laat zich niet gemakkelijk zagen en be- vangen tegen dediamantaire werken. Vele bqomen zijn harsachtig, en andere zouden moeten lang gedroogd, worden vooralleer te kunnen gebruikt worden. Het uitheemsch hout betaalt on geveer 1000 fr. de ton vrachtgeld op den spoorweg Beira-Elisabethstad. Wat de kosten aangaat, ziehier eenige prijzen. Een huis met 3 plaatsen van 5 m. X 5 m. neyens een, voorzien van een ve randah langs de vier kanten kost onge veer 12.000 fr. wanneer het hout en het ijzer ter plaats gekocht worden. Een huis met vijf plaatsen waarvan vier dezelfde grootte hebben en de kamer in 't midden dezelfde breedte, krijgt doch dubbele leng te kost, opgebouwd in dezelfde voorwaar den, ongeveer 22.000 fr. Deze prijzen zouden juist het dubbel Spectator. zijn, moest men het huis gansch opge maakt bestellen in Zuid-Afrika. Maar dan ook zouden de kleinigheden beter en met grooter zorg in acht genomen worden, en Watou. het hout zou van betep hoedanigheid zijn, rijscho^ en g^k er aan te houden ze te bewaren in Een ander soort van huizen, die men te hunne Stad Ook is er geene spraak van verandering Elisabethstad aantreft, zijn de ijzeren uit- -wat ook de liberale Ypersche bladen van tijd tot eenneembare hqizen er werden er eeni- «d f vinden om de Yperlingen op te winden te- j ct. gen het gouvernement, ge opgericht in de eerste dagen van Eli- De roeBm yan de rijschoo, js wereldbreed. De bel_ sabethstad S oprijzing, daar ze het voor- gjsche officieren die de grootste prijzen wonnen in deel hadden gansch opgemaakt te kunnen Europa en Amerika komen uit de school. Uit Belgie verzonden en ook van plaats te Onder kolonel Hcrgemans is de school gestegen kunnen veranderd worden. De schoonste !n weel"de en aanzien Wij twijfelen niet dat Major gebouwen in dien trant, zijnde prachtige S'ïXe'ï bureelen van de openbare diensten. Die staande houden. huizen hebben een stalen geraamte aaneen- De opbrengst6Q0 fr. werd gezonden naar de gezet met klinkbouten. Het geraamte is dan volgezet met kurken brikkendaaraan hebben deze gebouwen hunne koelte en ien zomer, en hunne zoele temperatuur in den winter te danken. Eene verandah loopt om en om het ge bouw en heeft eene breedte van 2 a 3 m. Gansch het gebouw rust op muren, en de vloer van de stoep is met cement belegd. Het gebouw heeft zes kamers en is vol gens gewoonte gedekt met gegalvaniseerd ijzer. Deze huizen in licht groene kleur geschilderd zien er heel lief uit, maar de onkosten ervan zijn al te groot. D ia mantbewerke rs-■isdaghiefteIi1vna féel1drgaHebwehr- Wulverghem groot en klein onder mekanders laat broe- dit het bij sommigen de maag overlast heeft.) Doch Voormezeele. HET VROOLIJK HOEKJE AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: RechterWke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurigè aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2 50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. spreken. Zijn ze slecht uitgekomen in deze streek er zijn vele zulke streken de opbrengst zal merke lijk minder zijn en depr.js ongetwijfeld groot. Wat meer is, het is gemakkelijk mogelijk dat de plaag dezen zomer onze akkers zal besmetten. De kiem, waaruit de plaag voortkomt, heeft tot nu toe, goed we Ier gehad voor hare ontwikkeling; zoo Jat wij met reden mogen vreezen. Wat daartegen gedam? Wy aarzelen niet te zeggen besproeit uwe aardappels. Maar hoe kan het besproeien voordeel aanbren gen 't Is gemakkelijk te begrijpen. De plaag bestaai in een klein, met het bloote oog, onzichtbaar plant je, welke groeit op de bladeren der aardappels en dezelve uitzuigt. Welnu besproeien is de bladeren bedekken, om zeggens vernissen, en alzoo de plaag eenige weken tegen houden. En gedurende die eenige weken dat uwe aardappels onbesmet bleven zijn ze veel gegroeid, 'k Had bijna vergeten te zeg gen, dat het de bladeren zijn die de droge stof en de hoedanigheid verschaffen de aardappelbloem in de boeken zetmeel genoemd. Besproeien is dus een verstandig werk. Maar hoe dien pap gemaakt, 't Is eenvoudig. Neemt per ge- met 10 kilos blauwen aluin van 99 o/o zuiverhtid (te verkrijgen bij den drogist of nog beter in den boerenbond van Leuven). Smelt dien aluin in eer.e houten kuip. Verlangt deze oplossing tot 4 1/2 Hl. Bluscht dan 5 kilos versch kalk, maak er eene kalk melk van, alzoo 50 liters; giet dit kalksap door eenen zak in eene andere kuip en daarna giet het in de aluinoplossing al duchtig omroeren. Uwe bor- deausche pap is gereed. Besproeit dan met eenen aardappelsproeier (stuifspuit). Veertien dagen toi drie weken daarna doetrnen eene tweede besproeiing; nogeens omtrent 1 Hectoliter per honderd lands De kosten ponder het werk beloopen omtrent 2 fr. den Hectoliter. De groote opbrengsten in jaren van plaag kunnen tot 1000 kilos per honderd lands be loopen. Nu nog een klein vraagsken. Waarbij komt het dat de aardappels zoo slecht opgekomen zijn Aan de groote droge warmte die wij na het planten ge had hebben misschien Wel ja, dit is eene reden doch de eenige niet. De aardappels die wel geluki zijn ziet men vooral bij landbouwers en kleingt- tfriinefflaol fa Vnar Maandag had op het soldaten- bruikers welke hun plantgoed wel bewaren D, MljyalcEM Is ipcl. piein yet groot Carrousel plaats planters zouden njet mogen ontkeest worden maar dat onze rijschool reeds te Brussel gaf en nu te Yper daarvoor is het noodig, dat ze dun en koel te be- herhaalde ten profijte van de Belgische krijgslucht- waren liggen, en dat hunne keest niet te lang worde vaart. Het plein was uitermate wel geschikt en ver- Het ontkeesten verzwakt den aardappel en t is ten sierd danlt aan de zorgen van den Cercle Hyppiaue gevolge dier verzwakking van kiemkracht dat dt en meest van al aan de bekommernissen van Lieu- aardappels het droog heet weder niet hebben kun- het heeft alle Yperlingen geslegen dat er sommige van die jonge lieden eens vrijgelaten, het feest heb ben voortgezet tot laat inden nacht, tot in de klein uurkes zeggen sommige menschen, op eene heel aardige, ja, betreurensweerdige wijze. Wij hebben altijd gehoord ja gelezen op plak brieven aan de muren van stad datde diamanterie deftige jonkheden en jonge dochters vroeg. Welnu die na-feestviering heeft alles behalve def- tig geweest.en de passanten, de inwoners der stra ten en de vreemdelingen waren erover verstomd, ja geërgerd. Wij hoorden een persoon uit eene onzer nijverige grensgemeenten zeggen 't Onzent zijn er zooveel fabrieken waar mannenvolk en vrouw volk werken gaatnog nooit hebben wij zoo iets gezien. 't Is waar de jonkheid is nog al gauw opgejaagd. Als wij 's voornoens de stoet zagen optrekken naar het gasthof dachten wij reeds als 't maar def tig voort zal gaan na de tafelkermis... wij twijfelden fel bij 't zien voorbijgaan van de meisjes... som migen blootshoofd., en licht-zomersch gekleed... en bebloemd en gelint En ja 't heeft er wat geweest in zekere straten, van gezang en getier, 't heeft een uit en ingaan ge weest in zekere huizen't heeft een looptn geweest achter malkander.... tot laat..., ja zeer laat Maar genoeg daarover. Het werd ons gezegd dat zekere ouders hunne en we dachten verstandige ouders gij die zorgt over uwe kinders ge zult u nooit iets te beklagen hebben... Laat wij hopen dat het waarheid zijn zal voor de deftigheid der diamantaires - hetgeen wij gezapi ge menschen hoorden zeggen bij 't voorbijgaan op straat't zal wel de eerste keer en de laatste keet, zijn... 't is al wel genoeg geweest met die keer En mochten al die jonge lieden van die waar heid overtuigd zijn Deftig en treffelijk duurt het langst.. ..men moet deugen om zich te verheugen... ^ij hebben nog andere protestatie schriften ont ogen tegen dediamantaire leute't zal voor late; later zijn. tenant Onderrichter Thomas. Het programma van het feest werd dapper toege juicht, een bewijs dat de inrichters, kapitein-De Houst,lieutenanten Ripet, Tahon, Carbonnelle, Tho mas en Wagemans eere halen van het werk dat zij sedert zoolang reeds bereid hebben. Veel vreemdelingen, bijzonderlijk uit 't Noorden van Frankrijk waren toegekomen. Dat is leefte voor de stad. De kenners hebben met aandacht de oefeningen van Carrousel en haute école nagevolgd. De toeschouwers hebben al de samenoefeningen, de springtoeren en ook de kluchtspelen met gretigheid nagevolgd. Daar waren oefeningen o. a. het kozak rijden, en het ongezadeldspringen, die indrukwek kend waren. Gelukkig dat het weder, dat eerst, dreigde meê wilde heel de tijd van het feest. nen doorzien. Het bewaren is eene groote zorg zult ge zeggen. Ja het is zorgen, maar eene duurbetaalde zorg. Eindelijk het is in den kelder niet dat men de planters moet gaan uitrapen, eenige dagen vóór het planten. Men moet de beste struiken op het veld af zonderlijk uitdoen, en daarvan planters nemen. In den kelder kunt ge immers niet meer zien, of die of gene aardappel voortgekomen is van een flauwe, onvruchtbare, struik of krulder. En nochtans de vruchtbaarhiid, de krul in een woord de hoedanig heden, goede en slechte, zijn erfelijk. Een dingen weet men dat een groote planter voorzeker voort komt van een gezonden struikmaar wie kan er zeggen of hij voortkomt van een vruchtbaren struik r ii j u j De Yperlingen hehben recht fier te zijn over de Belgische krijgsluchtvaartdienst. wondert niemand dat ook de diamantaires den hun nen hebben, en zekerlijk niemand kan er iets tegen hebben dat de diamantaires dien dag overbrengen in leute en plezier. Zoo werd voor de Ypersche diamantaires, verle den week Zaterdag, ook een feest bereid, en naar wij vernomen hebben aan die jongens en meisjes een feestmaal aangeboden. Wij twijfelen gesmaakt heeft, ('t schijnt Rniirlpn Rrililnft De echtgenoten Van Uxem-Ver- allUUlill DIUIIUIl. befog hebben Maandag 1 Juli plech- tigiyk hun gouden bruiloft gevierd. De Brakkerstraat waar de jubilarissen woonden was versierd met al lerlei groente en bevlagd. Honoré-Louis Van Uxem is geboren te Yper op 7 April 1842 en zijne vrouw Rosalie-Sophie Verbeke te Gheluvelt op 15 Juni 1835, Zij traden in het huwelijksbootje op 2 Juni 1862. Honoré is schier blind geworden wie kent er Van Uxem niet te Yper, 't is een Ypersch figuur zoowel gekend om den kleinen handel welke hij op den Zaterdagmarkt uitoefende aan den hoek van 't yieeschhuis. Maandag rond 8 u. voerde een bebloemd rijtuig de eerbiedweerdige echtgenooten naar St Maartens hoofdkerk, Een heele stoet kinders en kleinkinders Volgden Aan 't kerkportaal stond Z. E. H. Kanun nik De Brouwer, pastor-deken, om de jubilarissen in te halen. Na de hertelijke woorden van eene korte aanspraak leidde de Z. E. H. Deken het jubileerend paar naar het hoogaltaar alwaar eene mis ter hun ner intentie opgedragen werd. Eene misbakken vergelijking.-Het is won derlijk om zien, hooren en voelen hoe de antikatho lieken liberale t, radikalen, socialisten en des meer nu razen en tieren om hunne schandige neerlaag van 2 Juni. Hunne woede kent geene pilen, omdat het verstandige, het godsdienstige volk den walg heeft van hunne grondskHingen en hun onbe schroomd den rugge keeit Zij zoeken alle slach yan voorwendsels om hunne vernedering te verrecht- veerdigen. Zij haken naar de eenige redplank, die hen, zoo meenen zij, van eenen eeuwigen onder gang moet bevrijden namelijk het zuiver alge meen stemrecht. Taatstmaal deed een der blauwe bladjes van Yper het volgend vertelseltje dat hier ook in onze streek naverteld werd. M. X. was in een bierhuis getreden. Hij stelde den baas voor een partij vogeltjepiek te spe en. Maar zegde hij alzoo, ik, moet in het spel met 4 pijlen wedieveren tegen u die slechts inzet met 2 pijl. De baas verzet zich daarte gen, hetgene M X. voorwendt om te verkla ren. Zoo gaat het meervoudig stemrecht. Kortzich tige menschen zouden bij deze verklaring het ver gift en het verkeerde der meening als een druppeltje honig inzuigen. O dwaling van het redeneeren. M X- had recht tot meer pijlen omdat hij zoo behendig niet is in het spel en dat dus de kans, de noodwendigheid van te winnen bij hem moet vergrooten en aangroeien door -den aangroei, door de vermeerdering van het getal speeltuigen. Zoo is het in bestuurzaken. De begoede lieden, die vet betalen, landen en erven moeten besturen, hebben meer noodwendigheid, meer belang dat de inkom sten en uitgaven van het rijk, van ons Belgie goed geregeld worden en dit is het werk der volksver tegenwoordigers, der senatoren en der ministers. Het is dus billijk en recht matig dat het getal stemmen die een kiezer uitbergen mag in evenre digheid gesteld zij met de belangen, met de intresten van den burger en ook gevolgentlijk met zijn Zij verklappen dus zich zelve en duiden klanrlijk aan, dat hun eenige doel is het beheer van 't land in handen te krijgen. Dit mag nooit! Daarom zooals Het Ypersche Volk het in zijn nummer van Zondag laatst h-el wel zegt Wij moeten onver- ooosd werken jaar in, jaar uit om rondom ons pro paganda te maken voor onze geloofsvrijheid en voor onze katholieke partij. Wij moeten werken eendrach tig, en standvastig onder goede geleideen met de stevige medewerking der katholieke Ypersche Ver eenig ing. die eerlang, wij hopen het, op herstelde, ver nieuwde, en stevige grondvesten zal herbouwd worden. Eene bemerking schijnt voor het oogenblik noo dig. Tijdens eene kiezing wordt er veel, doch meestal ten onrechte geklaagd, over het klein getal stem men die men te geven heeft ofwel over de verwij dering van het sLmbureel. Dewijl het getal kiezers nu in alle gemeenten zoo groot is, kum:n cr g •wis dwalingen, achterlatingen, misgrepen bestaan. Maar onthouden wij wel dat er bij de kiezing geene zalf aan de wonde meer te strijken is Daar moet het kleed genaaid zijn zooals het gesneden is, dit wit zeggen, de kiezerslijsten moeten gevolgd zijn gelijk zij gesloten wierden. Wij zijn nu op den tij 1, gun stig om recht te vernemen. Gij die u gekrenkt oor deelt ga bij eenen dienstwilligen persoon van uwe gemeente, leg hem uwe klacht neer hij zal uwe zaak rechtveerdig en naar alle onderzoeken en regelen bij het Elk zegge dezen raad voort 1 wieltjes 1 werkelijke eischeti gemeentebestuur. Hij loope als op Jubilé van den Heer Veldwachter Vervolg. - Mijnheer de Burgemeester neemt het woord. Mijnheeren, Vrienden en Familieleden Gedoog dat ik, burgemeester der gemeente van Wulverghem, en in naam der gemeenteraad, alsook in naam van al de ingezetenen, gedoog, zeg ik, dat ik opsta om hulde en eer te brengen aan den man wiens gulden jubilé wij vandaag zoo plechtig vie ren. Hulde weze hem en dij van gansch de bevol king. Wel gemeent is de feeste. Getuigen die menigte vaandels aan de huizen het welluidend muziekge- scha! de blijgeestigheid en welgezindheid op alle wezens van kleine en grooten, het overgroot vrien dengetal dat hem omringd. Ja, zijne kinder,-n en andere bloedverwanten van dicht en verre gekomen om met vader, oom en kozijn feeste te vieren, dit alles zegt dat Amand, onzen dapperen veldwachter dit verdient. Sedert 50 jaren als veldwachter van Wulverghem heeft hij zijne onaangename als lastige take weten te vervullen. Hij heeft de ruste en de vrede op den Wulvergemschen goeden grond beko men en bewaard. Zijne eerste jeugd, het schoonste van zijn leven, en de volgende jaren tot op heden, thans kloeken gezonden, frischen ouderling, oud zeven en zeventig jaren en nog wel bewaard en in volle stand, heeft hij aan de gemeente van Wulverghem gegeven.- Welverdiende hulde, grootsche betooging weze hem dus geschonken 1 Omstandigheden zijn er in het leven van den mensch, die bijblijve i en vreugde geven. Het huis gezin vierdt de jubel-huwelijksfeeste van de hoofden vader en moeder. De kinders zijn verblijdt. Eene parochie viert het 25e of 50e jaar herderschap van den beminden herder Een land viert zijnen koning na 25 of 50 jaren wijs bestierde parochianen, de burgers jubelen. Daarom ook op vandaag vi ji t luid ruchtig de gemeenteraad van Wulverghem, ja gansch de gemeente het 50 jarige veldwachtersschap, het eenigste binst zulke tijdruimte in Belgie. het 50 jarig veldwachtersschap van zijnen getrouwen on derdaan en medeburger Mijnheer Amand Vandena meele. Heil en eer zij hem 1 en mochte hij in het korte, en dit zal, de vrage aan het gouvernement is reeds gedaan aan zijne Majesteit den koning loon van zijn vijftig jaren bestier ontvangen 1 Mochte hij het groote eerekruis bekomen. Het is onze wensch -Zoo dus, heeren, het glas opgenomen en op de gezondheid en het welvaren van Amand Vanden Ameele gedronken en uit alle borsten, de vreugde kreet opgeheven. Leve onze kloeke veldwachter van Wulver ghem M. Amand Vandenameele. Leve Amand hip hip 1 hourah 1 De burgemeester Em. Lemahieu, en gansch de gemeenteraad. Dit gezeid gansch de zale bekrachtigd het gezfgde: Amand ontroerd bedankt de jubelvrienden en dit in weinige woorden uit het hert. Een hand geklap, daverend begroet, de rede van den Jubilaris. Daarna een der veldwachters brigadier D. OJent van Neer- waasten spreekt een woord van lof aan den held van het feest. Twee liederen wel gepast en luimig ge zongen vergeestigen de blijde stonde binst het maal. Van buiten spelen de muzikanten en het ka non donderend sluit de jubeldag om 10 uren 's a- vonds.-Proficiat Wulverghem. Gij kunt feeste vie ren en zoo het behoort. -'s Anderen laags alles was rustig en men sprak van niets anders dan van den jubilé. Amand Vandenameele was in de stilte en op zijn gemak. er niet aan dat het hun Van de kerke werd er naar het Stadhuis gereden. gezoncj oordeel, zijne bekwaamheid of geleerdheid M. Schepen Van den Boogaerde was daar voor de De tegenpartij weet zijn voorstel van zuiver alge ontvangst. Na de gelukwenschingen werd den megn stemrecht z00 fijngeestig, doch zoo dubbel- eerewijn en de gedenkenis aangeboden. zinnjgi z00 vleiend toch zoo arglistig voor te De stoet na eene korte wandeling door stad keerde dragen. 't Is uit liefde voor den kleinen man, 't is huiswaart om in familie de feestelijkheden voort te ub meedoogen voor den werkman. Neen, neen 't is zetten. om aan het schoteltje te geraken. Bewijs Als men imm—i^—aan die gekscheerders voorwindt, ja, 't algemeen stemrecht aanveerden voor mannen en voor vrou wen. Ja maar antwoorden zijde vrouwen zijn nog te godsdienstig. Zij zouden nooit van ons willen weten, niet meer dan nu, alle deftige, alle welden kende mannen. (Lorand heeft dit opentlijk bekend). Een woordje over den aardappelkweek. - Waarom daarover gesproken, zij zijn niet gelukt over 't alge meen 't Is juist daarom dat ik er geerne zou over QOEDE REMEDIE -Dag, Spits. -Dag, Tits. Zeg eens, Spits, wat hebt gij uw paard gegeven, voor zijne stijvigheid - Ikke terpentijn -Ha terpentijn Dag Spits -Dag, Tits. Drie dagen later -Dag, Spits. -Dag, Tits, - zee eens, Spits, ge hebt mij gezegd dat ge uw paard voor zijne stijvigheid terpentijn hebt opgegeven - Dat is zóó ook, Tits. -Hewel, mijn paard is dood. -Hewel, 't mijne ook

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 3