POPERINGHE WERVICK fiesticht B. familii. „3 Katholieke Jonge Wacht Weezengesticht H. Elisabeth ZONDAORUST Dienstdoende Apo theker te Yper Zondag 28 Juli J. DECHIEVRE, Statiestraat, n° 15. Elverdinghe. Nationaal feesfcvan 21 Juli Groote VELOKOERSEN Op ZONDAG 4 OOGST 1912, te WERVICK, in de S. Barbara en Magdale- nastraat, om 4 ure namiddag. Prachtige VELOKOERSEN 80 franken prijzen. Becelare. Mannen van Overtuiging! Locre. Oostvleteren. Poelcapelle. Maandag laatst werden de Heeren gekozene Senator Fraeijs de Veubeke, Volksvertegenwoordiger Colaert en de Provinciale Raadsleden D'Huvettere en Bie- buyck door de leden der K. J. W. op een heerlijk avondfeest vergast. Bij de intrede der gevierden, dreunde de ruime volkshuiszaal door de blijde en zegevierende tonen eener machtige Brabangonne door ruim 200 aanwezige Jonge wachters met forsche stemme ge zongen. Hoe schoon en indrukwekkend dat fiere Vader- landsch lied, en hoewel gepast om dezen te groeten en te verwellekomen die hun vernuft en talenten of feren tot heil van 't lieve en roemvolle Vaderland. In eene koeiende rede verwelkomde de Heer V. Seys Voorzitter der K. J. W. de genoodigden. Hij dankte ben om de eer hem en vooral zijne jonge strijders aangedaan daar zij het feest door hunne tegenwoordigheid wilden vereeren hij dankte hem om hun onverpoosd werken waardoor zij, als lei ders der Katholieke partij steeds de goede zaak ter zege leiden hij verzekerde hun dat zij altijd op Wittebroodt warm geluk te wenschen over den schoonen en welgepasten keus van muziekstukken dien hij gedaan heeft, en over de puike en onberis pelijke uitvoering ervan. Voortreffelijk en wel gelukt was het vuurwerk afgeschoten om dat vaderlandsche feest te sluiten. Het was waarlijk een zielroerend oogenblik voor het hart van eiken Belg, te midden der krachtige salvos en glinsterde vuurpijlen, de machtige Bra bangonne te hooren weerklinken, terwijl ginder in gloeiende letters de Belgische leus Eendracht maakt macht schitterde in den nacht. Mocht Yper op den ingeslagen weg vooruit gaan om van jaar tot jaar met meer luister den 21e Juli te vieren, 't Is een der geschikste middele om de vaderlandsliefde, die smeult in ieders hart, te doen ontvlammen, en ons land met zijne instellingen meer en meer te doen lief hebben. Het zou ons spijten dit verslag der Nationale feesten te sluiten, zonder gewag te maken van het puik beiaardconcert, gespeeld door onzen jongen maar veelbelovenden kunstenaar, Noël Igodt. Graag vernemen wij dat ons Ypersch volk met stijgende de trouwe Werking en steun der Jonge Wachters J gretigheid luistert naar ons klokkenspel, dat zijne de hoop der toekomst, mogen rekenen Waar een j donzige klankenweelde over de stad laat neerrijzen. koene strijder valt zullen er tien opstaan om hem j Wij uiten den wensch dat onzen beiaardier er in in den strijd te vervangen Verscheidene kunstenaars luisterden het feest op; onder hen stippen wij Den heer K. Bostyn, die, met zijne krachtige en gegeerdebarytonstemmeVoor Vorsten Vaderland van Adams "De Scheldevan K. Mestdagh en 'k aanbidde Ut,, van E. Wambach, naar loffelijke ge woonte meesterlijk heeft vertolkt- Den heer Ach. Louwyck, wier zoetluidende en meeslepende tenorstemme, bij 't voordragen van "Moederhuis,, van Blaes en "Ik ken een lied,, van Demol, aller herten ontroerde en won voor 't Moe derhuis en 't vlaamsche lied. De heer L. Verhaeghen sinds lang gekend en ge waardeerd als vedelier, heeft seker dit maal zich zei ven overtroffen In zijne 'Fantazia Ballet,, van Ch. De Beriot en zijn "Legende voor vedel,, van Wien- lawshi, heeft hij wonderen van zoetheid behendig- heiden ware kunst uit zijn speeltuig gestriemd, en eens te meer bewezen dat zijne korte studiën aan Brussels Koninklijke Muziekschool zijn kunstgevoel verfraaid en zijne toonkennissen volledigd hebben. Ook de heer J. Desramault, door het kundig spelen van zijn Aria en tusschenspel voor Bazuin van Preckher heeft aller aandacht geboeid. Een bijzonder woord van lof nogtans aan den klavierhouder, den heer G. Desramault, die gedu rende het gansche feest al de kunstenaren, door zijne zoo zoetluidende als kundige begeleiding, wist te ondersteunen. Kunstzangers en kunstspelers werden dan ook warm en herhaaldelijk toegejuicht. De Heer Volksvertegenwoordiger Colaert nam het woord Hij bedankte, in zijne naam en in deze van al de gevierden, Voorzitter en leden der K. J. W. om hun gulhertig en prachtig onthaal, maar vooral om hunne toewijding, hunne werking en opoffe ringen tot zegepraal der goede zaak... Hij begroet slage de onverschilligsten zelf bewonderend te doen luisteren, opdat allen zouden beseffen dat die klok- kentonen iets meer beduiden dan gewone geluiden, die de lucht doortrillen, en dat allen de schoonheid zouden begrijpen van dat weelderig klokkenmuziek. de werken aan Parnassushof. Ook zal men in S Maartenskerk een nieuwe haardvenster steken bo ven het Wester hoofdportaal. Cf jgpnhccontip der Kath. Jonge Wacht hield Zater- Ut JabUUbOCULIC ,jag 20 dezer eene algemeene verga dering. Het getal der aanwezige St Jacobnaren was niet overtalrijk. Doch ter verontschuldiging aan vele afwezigen, mag ingeroepen worden, dat zij te goeder trouw dachten, dat onze algemeene vergade- rinh uttgezet was tot den maandag daaropvolgende fdatum van de algemeene starfsvergadering). In en sedert dien zijn de kunstwerken die Het Te Deum op Zondag 21 Juli in S. Ber- tenskerk gezongen was bijgewoond door de over heden en een groot getal leden van de maatschappij der oud-soldaten. Na de kerkelijke plechtigheid wierd, onder geleide van 't Stadsmuziek, de tradi tioneele wandeling gedaan. Uiterst zeldzaam waren de huizen waar de vaderlandsche vlag wapperde. Maandag morgen kwam hier het nieuws toe der haastige dood van doctor Hilaire Boucquey, te Rutnbeke. M. Boucquey, die eenigen tijd te Pope- ringhe als geneesheer verbleef, is bezweken ten ge volge eener geraaktheid, aan de elde van 48 jaren Deze weke wierd in O. L. V. Kerk een nieuw hoog-autaar geplaatst, eene gifte van Jufvr. Leontine Van Merris. Naar teekening van den ervaren bouwkundige J. Coomans wierd het meesterlijk uitgevoerd door den gentschen beeldhouwer Aloïs De Beule. Deze is een echte kunstenaar in zijn vak, alom vermaard om zijne gebeeldhouwde kruiswegen. Over tal van jaren miek de prachtige kruisweg dien hij stelde in S. Jacobskerk te Gent hem het land dóór bekend, hij voort in ons bis- geen zin mag men daarin reden zoeken van onver- j bracht, en uitleverde wijd en zijd, ook schilligheid, nalatigheid of lamlendigheid bij de St j dom, ontelbaar geworden. Jacobsnaren, want vijftig jonge wachters in hunne j Het nieuw, zuiver gothiesch, autaar van O. L. V, eer gekrenkt, zouden er een flink loochenstraffing Kerk doet eens te meer eer aan den meester, weten aan te geven. Ten andere wie zal leven zal Het Autaarstuk (retabel) vooral, in gesneden eiken- zle"' hout, d ient van nabij bewonderd te zijn hoe licht Na lezing van het verslag over het sectiewerk, I en zwierig van opvatting, hoe fijn uitgewrocht de stelde de E. H. Proost, den nieuwen voorzitter M.kroonlijst, hoe kenschetsend de wezens der afge- Robert Colaert aan de vergadering vóór. Door heelde personen in de vier nissen De voorstellin- hun luidruchtig handgeklap keurden de jonge wach- gen in deze nissen zijn vier tooneelen uit de ge- ters dezen keus volkomen goed, en leverden hierdoor het bewijs dat M. Robert Colaert, reeds aller herten gewonnen heeft. Zijn voorgaande werk als jonge wachter staat borg voor de toekomst. Voeg daarbij de schoone beloften, welke hij uit eengezet heeft in zijn prachtig antwoord, en den beloofden steun van alle jonge wachters, en voor waar St Jacobssectie zal voor geen andere moeten onderdoen. Vervolgens hield een jonge wachter een welgeluk te rede, waarin hij deed uitschijnen, dat het socialis me het werklieden vraagstuk niet oplost. Het grondbeginsel der socialisten de afschaffing van den eigendom schiedenis der H. Maagd 1. de boodschap van den Engel, 2. de geboorte van den Zaligmaker, 3. de hemelvaart van Maria, 4. hare kroning in den He- 1 mei, opzettelijk gekozen, daar de kerk aan O. L. V. is toegewijd, en de hemelvaart van Maria het my sterie is dat er bijzonder wordt vereerd. Onder jie nissen ziet men gesneden borstbeelden der groote kerkleeraars links de 4 latijnsche kerk vaders, de HH. Hieronymus, Augustinus, Ambro- sius en Gregorius de Grooterechts de 4 grieksche, de HH. Joannes Chrysostomus, Basilius, Gregorius van Naziane en Athanasius. Op de marmeren sok kel van de retabel leest men een latijnsch opschrift, t is onrechtvaardig en nadeelig getrokken uit den lofzang Ave Maris Stella Sumat in hen het jonge geslacht met zijne jonge vooruit- v00r den werkman zelfhunne gelijkheid is praktisch per te preces qui pro nobis natus tulit esse tuus strevende gedachtenhij stelt hun als oorbeeld de ij6' verwezenlijken, wijl de vrijheid en broeder- (Hij die, voor ons geboren, uw Zoon geweerdige te HH. Brifaut en De Jonghe d'Ardoye, leiders der hjkheid in den socialisten winkel wij dele oorden zijn. zijn, neme door U onze gebeden aan). Deze woor- In jonge wachtersvergaderingen moet het ernstige den van algemeene toepassing, konnen, óns dunkens, met het luimige afwisselen, en zoo ook was het op vervangen geweest zijn door eene of andere aanha- St Jacobs. Onder het drinken van een glas bier op ling welke rechtstreekscher betrek had met het afge- de gezondheid van den nieuwen voorzitter, werden door verscheidene leden, allerhande schoone klucht liederen gezongen. Met één woord het was een ge zellig avondje. En heel gepast was de sluitrede van den voorzit ter die de zangers bedankte en aan den algemeenen Proost, den Eere-Voorzitter, den Voorzitter en de Jonge Wachters van de andere secties, om hunne op kerk en priesterkomt het er op aan 't klerika lisme te blameeren, ze zijn er bij, ze zien nu zwart, en morgen wit, en spreken over zaken waarvan zij de eerste letters niet begrijpen, doch,.zij spreken en handelen uit overtuiging Maar waarom, als hunne overtuiging zoo groot is, waarom al die stuitende godslasteringen, die lage schimpschriften tegen het katholiek geloof In plaats van tespotten,zouden zij niet beter doen te weerleggen Het woordenboek leert toch wel, dat overtuiging eene zekerheid is, waarvan wij reken schap kuunen geven zekerheid die steunt op dege lijke en deugdelijke gronden Doch, 't is waar ook, ik vergis mij, in een tijdperk van vrijdenkerij veran deren die woorden natuurlijk van beteekeniszie maar naar de woorden vrijheid en gelijkheid Beste lezers, laat ons zoo lang mogelijk gelooven aan de rechtzinnigheid en eerlijkheid van de men- schen. Daar zijn er natuurlijk, zoo als onze tegen strevers van hier, die er zoo maar gedurig op los liegen, en liegen om te liegen. Letten wij steeds op den invloed hunner geboorte, opvoeding, omgeving enz. dan kunnen er alzoo veie kemels doordoch wachten wij niet, hen, bij elke gelegenheid, onder den neus te wrijven hunne ongehoorde verwaand heid en bespottelijke pretentie Een neger die nog nooit een blanke zag en er nooit van hoorde, is allicht overtuigd dat ieder mensch zwart isdie neger is te verontschul digen. Doch, een bakker, die zich bekwaam acht een peerd te beslaan, of daartoe bij een kleermaker om les gaat, die, is niet te verontschuldigen. Nochtans dat gebeurt. Velen, en heel zeker al de röó Wervicksche schrijvelaars, die onze idealen be kampen, spreken en schrijven over zaken die zij noch van verre noch van bij niet begrijpen, en ook niet kennen. Onder de bekampers van elders kan men zelfs geleerden vinden. Men kan immers lee- raar zijn in scheikunde en toch maar een flauw be grip hebben over godsdienst. Kennis komt niet met den wind toegewaaid. Dit geldt voor ons geloof, onzen taalstrijd en al onze idealen. Wie ze niet bestudeert of niet uit goede bron bestudeert, die tnofeteri er over zwijgen, en zwijgen zij niet, dan hebben zij toch niet hunne overtuiging in te roepen, om ons hun nen dommen praat te doen gelooven. Laat ons nu aannemen dat ze ware overtuiging hebben. Maar waarom dan die overtuiging tegen ons gericht Waarom zoo aanvallend optreden Wat kwaad deden wij hen Een afgevallen jood, musHlman, protestant enz., die gaat zijn weg en ziet naar anderen niet om. Onze tegenstrevers daar entegen, leven niet meer als zij ons niet kunnen bekladden en de eenvoudigen tot val brengen. Waarom Wel, juist omdat zij geene overtui ging hebben, en hun geest en geweten niet in ruste zijn. Den steun, die hun ontbreekt, zoeken zij bij de massa. Hadden ze alle menschen langs hun nen kant, dan konden zij 't maar uitkraaien Ie dereen leeft alzoo, waarom wij ook niet Onge lukkiglijk voor hen, daar zijn nog mannen met ware overtuiging en van daar... de botsing i De Mier Draag in vreugd, Eer en deugd Lang het welverdiende teeken (1): Edelheid, Dapperheid Is bij U zoo klaar gebleken. (1) Burgerkruis van 1« klas. V. H. Becelare, den 21 juli 1912. tegenwoordigheid dank toestuurde. beeld mysterie der hemelvaart. Het koperen verguld tabernakel draagt op de 4 hoeken de zinnebeelden der 4 evangelisten, en te midden een lam en een offerkelk. Op het voetstuk, in bloksteen, zijn 4 zinnebeelden gebeiteld van het allerh. Sacr. het offer van Abel, dat van Abraham, van Melchisedech, en de slang in j de Woestijn. Iets wat zonderling voorkomt is dat men boven verjongde rechterzijde en wakkert allen aan, een- pariglijk met hen, te strijden tegen ons aller vijand: De Vrijmetselarij... In jonge vooruitstrevende ge dachten steekt veel goeds, zoo zegt de achtbare spreker, oude gedachten zijn in 't algemeen gema tigd. Strengelen wij beiden samen, gij jongelingen, steunt op de gematigheid der oudere baanbrekers die bereid zijn het jongere geslacht in zijne recht matige vooruitstreving te geleiden. Zóó blijft het katholiek bolwerk ongenaakbaar voor den vijand, zoo zal de voorzegging van den liberalen heer Van Praat verwezentlijkt worden De katholieken blijven minstens 50 jaar aan 't bewind De Eerweerde Heer Proost der K. Jonge Wacht bedankte op zijne beurt den Heer Colaert om zijne I Brussel had van de nationale feesten gebruik ge- het Tabernakel, brengt deswege eene ernstige moei- schoone en opbeurende redehij zelf richt eenige I maakt om eens naar Yper over te steken, en zijne lijkheid bij, gelijk het prof. Cloquet deed bemer- aanmoedigende woorden tot de Jonge Wachters en vrouw, van wie hij gescheiden leeft met een bezoek j ken in Revue de l'art Chrét. Mars 1908. Aan deze erinnert dat hun eerste plicht is christene jonge- te vereeren. Ongelukkiglijk had hij wat te diep in moeilijkheid zal nogtans eene oplossing behooren ingen te zijn zonder menschelijk opzicht, altijd en 't glas gekeken vooraleer aan die beleefdheid te gegeven te zijn derwijze dat de eenheid niet gebro- overal veerdig om hunne christelijke plichten te voldoen Misschien was het om meer moed te krij- ken worde en tevens aan de liturgische voorschrif- kwijten, en bereid het hunne bij te dragen om onze gen. Tot daar's Avonds dus ging onze kerel naar godsdienstige stoeten op te luisteren. Dit zegde hij het huis zijner vrouw doch vond de deur voor zijn neus gesloten. Hij vond niets beters dan de ruiten in te slaan wat voor gevolg had de dat policie kwam, en hem naar den amigo opleidde. Hij zal daaren boven nog met het gerecht af te rekenen hebben, voor onwettig uitoefenen van het glaswerkersam bacht. op het autaar geen kruisbeeld aantreftDadelijk De genaamde Elie Vandenberghe kleermaker te de uitstelplaats voor het Hoogweerdig, vlak boven met het oog op de Thuyndagprocessie en op het aanstaande Eucharistisch Congres. Na nog eenige korte dankbetuigingen van wege den heer A. Biebuyck, Provinciaal Raadslid, werd die schoone en deugddoende feestvergadering ge heven onder de blijde klanken van den machtigen Vlaamschen Leeuw. Jonge Wachter. - Donderdag morgen was de landbouwer Dera- I meau Remi, van Renighelst in de herberg De Steenen Brug,, afgestapt om een boodschap af te leggen. De onvoorzichtige plaatste zijn rijtuig tegen een pal rechtover het huis. Toen hij buiten kwam Het nadonaal feest van 21 Juli dat voor 't jaar 1905 om zeggens geheel onverschillig en zonder geestdrift gevierd werd, neemt ieder jaar in luister I bestatigde hij dat een behendige dief het hazenpad, en pracht toe. Dat feest is in den waren zin des I met ziJn rijwiel gekozen had. woords, eene krachtige en hartelijke uiting gewor den van het sluimerend vaderlandsgevoel der Bel- J —Dees week zijn de examens begonnen in de rij gen. Yper zelf, dat mert zoo dikwijls met den naam 1 school en zullen tot dinsdag duren. De jury is sa van doode stad bejegent, Yper dat in den mengesteld uit den generaal De Neuter bevelhebber grond zoo koel, zoo weinig tot uitbundige geest- der 2e brigade ruiterij te Namen, den majoor De- drift gestemd is, is Zondag uit haren slaap opge- Held der Artillerie en den opperveearts van 't leger, staan en heeft op puike wijze betoon gegeven van Leonard, hare innige gevoelens van vaderlandsliefde. Van 's morgens vroeg was de bevlagging van stad bijna algemeen. In alle strateij wapperden j ten voldaan weze. Verleden Dinsdag gebeurde in de Steenbakkerij van M. Alph. Schaballie een ongeval dat gelukkig- lijk geene al te erge gevolgen bad toen de zoon den gazmotor in beweging wilde stellen had eene ontploffing plaats, die brandwonden veroorzaakte aan het aangezicht van den jongeling. De overigen kwamen er met een verschot van af. te 10 ure 's morgens. 31 Juli te 3 u. namiddag, handwerk van 31 Juli tot 11 's morgens en van 3 tot 6 u. namiddags. De prijsuitdeeling zal geschieden, Woensdag De uitstalling van het Augustus 9 tot 12 u. lustig de vaderlansche driekleuren. Om 10 ure, werd het 1« Bataljon van het 3e Li nieregiment op de Groote Markt, door Majoor Daune in oogenschouw genomen. Kranig en flinksch, in hun kraaknet paradekostuum, stapten onze piotten in rangen en defileerden op onberispe lijke wijze voor hun overste. Eene talrijke menigte had er aan gehouden door hare tegenwoordigheid een blijk van hare genegenheid aan onze soldaten te geven. Om 12 ure, werd het plechtig Te Deum in S. Maartenskerk gecelebreerd. Tal van burgerlijke en militaire overheden woonden die godsdienstige plechtigheid bij. 's Avonds had de Stedelijke Feestcommissie een overheerlijk feest op touw gezet, dat buitengewoon in den smaak van het Ypersch volk is gevallen. Om 9 ure leverde de Groote Markt een prachtig uitzicht op. Honderden lichtjes brandden ailerwege, ieder huis had het zijne willen bijbrengen om lui ster aan dit feest bij te zetten. De sombere en strenge Halle zelf was voor de gelegenheid met twee lange reeksen lichtjes versierd, die in den avond de zui vere lijnen van haren heerlijken en kunstigen bouw beter deden uitkomen, en zoo medehielp om aan onze ruime Marktplaats dien tooverachtigen aanblik te geven, die aller oogen Zondag avond streelde. 't Was te midden die schoone verlichting, dat de C j/;....!. U\m De plechtige prijsuitdeeling Stadsharmonie op hare meesterlijke wijze haar con- W'BbOUia bUIIEflE. aan de leerlingen^an het eert gaf, dat nu eens ernstig, dan eens blijde en bisschoppelijk College zal plaats hebbe. .DON- opwekkend, den moeilijksten ook voldeed. DERDAG 1 Augusti ten 9 1/2 u. 's morg" Liefhebbers van ernstige muziek en minnaars van volksmuziek beide soorten vonden daar voldoening. Ook kunnen wij niet nalaten de heer Bestuurder Maandag laatst, had alhier, onder eenen !L grooten toeloop van volk, de begraving plaats, van heer Louis Vanaerde, sedert 1878 lid en sedert 1881 schatbewaarder der kerkfabriek van St- Nicolaus te Yper. De overledene was vereerd met de burgerlijke medalie van 1« klas. Hij was immer geweest in het uitoefenen van zijn ambt een voorbeeld van werkzaamheid. De dierbare overledene genoot de algemeene achting zijner medeburgers om de rijke deugden zijns herten. Wij bieden de achtbare familie Vanaerde, onze gevoelens van oprechte deelneming in hare rouw. Hij ruste in vrede. Geen stad gelijk Yper eraj is men bezig. Deze week t^g0nnen 'k Zat, eenige dagen geleden in de schuiven van mijn redactiebureel fzou Krekel zeggen) te scharten, j waar al mijne politieke documenten en bewijsstuk- ken (zou Krekel zeggen) weigerlijk liggen be waard (zou Krekel zeggen) en weggeborgen. Ge moet verstaan, vrienden lezers, dat onder die fijne papieren een volledige verzameling Werk- mans en al de uitgegevene strooibriefjes en mani- festen, van de Werviksche roode schrijvers afkom- stig, berusten. Onnoodig te zeggen bijgevolg dat de fameuze collectie eenig is in haren aard en nooit voor ernstige concurrentie behoeft te vreezen. Al wat zieke hoofden, verdwaalde geesten, opge stookte gemoederen en vooral eene volslagene on-f bekwaamheid voortbrengen kunnen, is daarin ten i overvloede opeen gestapeld en verzameld. Maar i wat 't komiekste is van al, 't is, dat de opstellers en schrijvers onzer oolijke tegenstrevers, de stapels dwaasheden, bijna op elke bladzijde, pogen te ver- rechtveerdigen, omdat zij spreken... met overtui-5 ging I Vindt ge niet, vrienden, dat, ten dage van heden, I die zieke geesten wat al te veel met het woord I overtuiging ,- waarvan zij zelfs de beteekenis! niet kennen - voor den dag komen en er mede j schermen Vroeger vonden we gewoonlijk dit woord in lijkredenen. Daar toch, alhoewel ook niet altijd op de plaats, mocht het staan. Tegenwoordig,1 hooren, zien en lezen we het woord overal. Bij elk gesprek hoort geMiine overtuiging is.... Den zot- i sten, den dwaasten praat wordt uitgekraamd, en gaat toch door voor overtuiging Vandaag of morgen zal de advokaat den moor- denaar verdedigen met de woordenMijn klient doodde uit overtuiging Waar er bijzonder raar j met het woord wordt omgesprongen is, in zake van 1 godsdienst. Een jongeling laat de praktijk van den godsdienst varen, hij kan zijn kruis niet meer ma ken. Waarom heeft hij eene andere overtui ging Het is niet, omdat hij slechte bladen, slechte boeken heeft gelezenook niet omdat hij in slecht gezelschap heeft verkeerd, neen, 't is omdat zijne overtuiging is veranderd Goddelooze schrijvers, i zooals onze roode, werpen dag in dag uit met slijk Maandag avond werd onze dorpsgenoot, Léon Legein feestelijk ontvangen, bij 't afstappen uit den tram van 6 ure. De moedige jongeling kwam van Brussel, waar de koning hem een welverdiend eereteeken had geschonken. Werkende leden en eereleden der Katholieke Maatschappij De Vereenigde Vrienden waren voltallig opgekomen en fier van Léon, hun medelid te mogen verwelkomen. Eene dreunende Brabangonne begroette zijne aankomst en onder 't spelen eener blijde stapmarsch leidde men den gedecoreerde naar 't lokaal waar de feestelijkheid voortgezet werd. Het hieronderstaand gedicht van M. V. Hollevoet is welsprekend en kenschetsend de lezer zal begrij pen hoe de gedecoreerde zich edelmoedig en held- j haftig gedroeg. HELDENMOED. I Dichtjes opgedragen aan M. L. Legein, die den 18 Februari 1911 te Komen-ten-Brielen, wijk Kruis- i eeke, met levensgevaar eene vrouw uit eenen brand redde. I Namens de katholieke Becelare. Oud-Soldatengilde-Onder de acht soldaten der gilde die in de jaren 70 ten tijde van den Duitsch-Franschen oorlog gediend en onze gren zen verdedigd hebben zijn er twee gedecoreerd Ch. Bailleul en H. Petyt. Laat ons hopen dat de zes andere ook welhaast met de herinneringsmedalie zullen vereerd worden. Onze twee gildebróeders hebben Zondag hun eereteeken ontvangen uit de handen van onzen edelen heer burgemeester en wer den in eene korte genegenheids-aanspraak hertelijk geluk gewenscht in de zale van het gemeentehuis, waar de fanfaren ook beurtelings den Vlaamschen Leeuw,, en de "Brabangonne ter hunner eere speelden 's namiddags dronk de gilde een hertelijk glasje op de gezondheid van onzen edelen en bemin den burgervader, en alles is goed in den haak afge- loopen. Heden zondag 28 Juli trekken de wapenbroeders op naar de feeste van West-Vleteren. Zij vergaderen ten 12 1/2 u. aan de tramstatie om met den a va- peur gezamentlijk te vertrekken en ten 8 u. weder 't huis te komen. Iedereen weze goed op zijnen post als hij voor half geld wil reizen, want den tram wacht niet. Dat iedereen ook zich deftig gedrage, waardig van hun zoo schoon en met medaliën rijk beladen vaderlandsch vaandel. Maar daarover zijn wij gerust wij kennen onze mannen. Hij kon morsdood zijn-Dinsdag rond 8 ure kwam Theophiel Blomme kiekenkoopman langs den weg vanWoesten huiswaarts op een splinternieuwen velo. Hij reed op zijn gemak nevens den bierwagen van M. Vanderghote al klappen met den voerder. Eensklaps was kort bachten henfde automobiel van M. Monnoyer aannemer van den vaart van Yper naar Komen. De veloman dit gewaar wordende wilde volgens de wet oversteken en rechts rijden maar de auto meenende ditmaal tegen de wet beter rechts dan links voor te steken vatte het achterwiel van den velo, verpletterde dien en wierp den man dijkewaarts ten gronde. Aanstonds stopte de auto nam man en velo op en bracht hem naar het wets- huis waar de geneesheer aanstonds geropen, het slachtoffer onderzocht. Nergens vond deze iets ge broken of gekwetst en een tiental dagen zullen ge noeg zijn om den zieke te herstellen 's Anderdaags is er tusschen de twee partijen eene vriendelijke overeenkomst gesloten. De automan heeft eerlijk gehandeld met te stoppen en Theophiel mag nog van geluk spreken, want hij kon mors dood zijn. Kip Kap -De hommelboeren die den sulferaar gebruiken zijn nog eens vriendelijk verzocht gee- nen tijd, ja zelfs geen enkele uur te verliezen en den sulferaar door verwaarloosheid of onverschillig heid in goed weder werkloos te laten maar hem aanstonds over te voeren waar hunne kaarte spreekt Alles gaat tot hiertoe in de beste orde. Doet zoo voort. De kinderen der knechteschool hebben het Maandag laatst niet al te wel geschokt met het we der op hun speelreisje naar Oostende. Toch gin der aan zee was het veel beter weder dan hier. Zij hebben zich goed verzet en geen de minste onaan genaamheden ontmoet. Tusschenhier en twee drie maanden zal de helft van Elverdinghe verhuisd zijn de eene zijn het moe, de anderen peinzen te verbeteren, anderen nog gaan in hun eigen huis, maar niemand nochtans Zoekt Elverdinghe te verlaten tenzij hij niet verder kan. Zondag toekomende gaat de K. J- W. naar de Vuile Seule en we moeten dien keer met zeer velen zijn en den 11 Oegst trekken wij op naar Merckem om te verbroederen met onze gebeurs de jonge W. van aldaar. Die meegaat geve zijne naam op aan den voor zitter of een ander lid van den bestuurraad. Wij zullen met het vallen van den avond weder t' huis zijn-Wanneer zal de K J. W. nu zijn vaandel heb ben muziekmaatschappij van I 't Branden woedt En het doet Dak en kepers spokken, kraken. Als een poel, In 't gejoel Staat het knettrend vier te blaken. Hoor, een kreet Ach, wie weet Ja de vrouw in 't huis gebleven En gewis, Zonder mis, Laat zij er het kostbaar leven Want geen éen Durft het, neen, In de schrikbre vlammen wagen. Al het volk, Bij dien kolk Staat er als verlamd geslagen. Maar gezwind, Als een wind Wipt een held den vuurgloed binnen, En hij rekt, Grijpt en trekt D'arme vrouw, haast weg van zinnen. Want ontsteld, Met geweld Worstelt zij maar immer tegen. Eén die 't ziet, Hulpe biedt.- Al het volk juicht blijde tegen. Maar de nood Was toch groot Pas zijn zij met vrije handen, Of terstond Op den grond Ligt de zoldering te branden Zeker moet Zulke moed Zelfsopoffering geprezen. En de Vorst Op uw' borst Heeft die eer U toegewezen. De prijsuitdeeling aan de leerlingen van het St Antonius Gesticht zal plaats hebben Dinsdag 30 Juli te 3 u. 's namiddags. BravoOostvleterenaarsNievers in geheel 't omliggende en werd ons nationaal feest zoo plech tig gevierd als hierwas 't maar povertjes op 11 Juli, 't was zooveel te heerlijker op Zondag verie- den. De bevlagging was algemeen op de plaats. Voor de Hoogmis leidden de schoolkinderen, voor afgegaan door het muziek de heeren van den ge meenteraad naar de kerk. De oud-soldaten volgden met hunne zijden vlag. Na de Hoogmis werd het Te Deum gezongen, wijl de wetheeren en de gendarmen in 't koor kwamen knielen. Uit de kerk gekomen bestegen de knechtjes der gemeenteschool de kiosk en zongen de Brabangonne en de Vlaam sche Leeuw. Ons muziek gaf een klein concert dat met ons Vaderlandschlied werd geopend. De men schen zagen er al te vrede uit en zulk feestje doet deugd aan vaderlandschminnende harten. -Zondag namiddag om 3 uur is 't muziek gaan spelen aan den Lion Beige ter eere van doctor Eric Vanderschelden. Als de muziekanten 's avonds terug keerden zag men dat ze wel gekomen hadden geweest en Vader Vanderschelden van zijn beste bier had getapt. -Onder de gedekoreerden op 21 Juli zijn heer Albert Devloo en Jules Decroos uit Oostvleteren. Beiden werden vereerd met de medallie van 2« klas om bewezen diensten gedurende meer dan 10 jaren aan onze pensioengilde. Onze welgemeende wen schen. Het Staatsblad van 19 Juli kondigt een konink lijk Besluit af, waardoor het herinneringskruis van 1870-1871 toegekend wordt, aan de /gewezen offi ciers en soldaten die dan werkelijk in dienst waren. Onder die honderden en duizenden dienaars vinden wij twee Capellenaars, te weten: Bruno Capan, oud-soldaat bij het 12e linieregiment en Theoioor Dereyne, oud-soldaat bij de karabiniers. Aan deze twee deftige en dappere dienaars, die in den oorlog van 1870, onze grenzen hielpen beschermen en ver dedigen onze beste gelukwenschen. Welhaast zal Zijne Majesteit de Koning het welverdiende kruis op hunne borst laten prijken, ten bewijze van goede en onberispelijke onderdanen Bruno en Theodoor nogmaals een groote proficiat 1

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2