KatboliebVolksgezind QQcekblad BINNENLAND PER nu HtMKSKIT YPER BUITENLAND Gewestelijk Eucharistisch Congres Z. D. 8. Gustavus-Jassphus Waffelaert Kerkelijke Ralender. S^tad YPER te YPER op 24 eo 25 Augustus 1912 Bisschop van Brugge Luisterlij ke Processie Tuindagprogramma. Voor orde en netheid, spaarzaamheid en vooruitzicht. DERDE JAAR N° 33 Wekelijksche Oplage O O nummers ZONDAG 11 OOGST 1912. TELEFOON N° 137 O. Bras-Taverni er, Amerika. ZATERDAG 24 AUGÜSTI Te 9 112 ure, vergadering der 1e, 2« en 3e studieafdeelingen in S. Vincentiuscolle- ge, Meenenstraat, voor priesters en we reldlijken (Damen en Heeren). Te 2 1/2 u. vergadering voor de onder wijzers in 't college en voor de onderwij zeressen en kloosterzusters in 't klooster der H. Familie. Te 41/4 u. Algemeene vergadering met vrijen ingang in 't Volkshuis, Hondstraat. Sprekers Heer Advokaat De Groeve van Brugge E. P. Ladislas der Minderbroeders van Mechelen. Te 7u. Gezamenlijke Aanbidding in de Sint Maartens hoofdkerk. Oorlog tusschen Italië en Turkije. In opstand De Italiaansche Vloot De Vredesonderhandelingen Turkije. ZONDAG 25 AUGUSTI Te 7 u. 's morgens, Mis met algemee ne communie voor de kinderi in Si Maartens. Algemeene communiën van de geloovigen in de vier Parochiekerken, Te 10 u. Plechtige Hoogmis in Sint Maartens. gezongen door Z. E. H. Kanun nik Van den Berghe, vicaris generaal en aartsdiaken der kathedraal met pontifica le assistentie van Gezamenlijk gregoriaansch gezang der geloovigen. (Missa Cibayit— Kyriale Missa IX de Be- ata, Credo I—Alle liefhebbers kunnen kos teloos deze Misse bekomen bij Z. E. Heer Kanpnnjk Pe Brouwer deken van Yper.) Onder de Mis sermoen door E. H. Doom Onderpastor op Sint Gillis, te Brugge. Te 2 1/2 u, in 't Volkshuis, Vergade ring voor de Christene Huismoe ders. Aanspraak van E. P. Frutsaert, redemptorist, rector van het klooster tf* Beauplateau. Te 3 u. Vespers en te 3 1/2 u. Ponti ficaal Lof door Z. D. H. Monseigneur Waffelaert, bisschop van Brugge, waar na door de bevlagde straten van stad, t. w. Boterstraat, de Stuerstraat, Maloulaan, Elverdingheslraat, Boesinghestraat, de Surmont de Volsberghestraat, Dixmude- straat, Groote Markt, Hondstraat, Wen- ningstraat, Rijselstraat, Hallestraat, Leet. Aan dien optocht nemeq deel alle chris- teqè mannenvergaderingen der dekenijen Yper, Poperinghe en Meenen. Verscheidene Hoogweerdige Bisschoppen fn Prelaten zullen ook aan de processie deel nemen. Pe vergaderingen en congregatiën van Damen, Jufvrouwen en Jonge Dochters1 volgen het Allerheiligste Sacrament. De laatste Benedictie wordt gege ven op de Leet, na gezamenlijk gezang van Wij willen God u «Te Deumen Tantum Ergoter eere van het Allerhoogweerdigste. Staat van Beleg. Portugal. Engeland. Het gelaat van de Madona is zeer schoon en moet het werk van een ervaren kunstenaar zijn. De H. Maagd is omringd door drie Engeltjes. Japan. DE KOUDE WEERGESTELTENIS. Marconigrammen, door schepen uitge zonden, melden dat gansch het zuidelijk gedeelte yan den Atlantischen Oceaan, op dén weg van New-York naar Europa, door drijvende ijsbanken versperd is. Nooit heeft men in dit jaargetijde ijs banken in den Atlantischen Oceaan gezien. Anderzijds wordt gemeld dat het sinds drie dagen in Schotland aan het sneeuwen is, net als in vollen witjter en de boeren die aan het oogsten van graan en hooi waren, zijn voor den sneeuwstorm moeten vluchten. Te Newcastle heeft het gevrozen als in Januari en te Heentigdon boekte men ver scheidene graden onder O aan. Welk mag de oorzaak zijn dezer stoor nis in de weergesteltenis Spanje. EENE VONDST. Een visscher van den omtrek van Barcelona heeft onlangs bij het ophalen zijner netten van den bodem der zee egn zwaar voorwerp ge heel met zeeplanten en schelpen overdekt, opgevischt. Groot was de verbazing der aanwezige personen toen, nadat men het voorwerp van de zeeplanten en schelpen ontdaan had, een prachtig beeld van O. R. Vrouw, uit heerlijk marmer gehouwen zag te voorschijn komen. De geleerde oudheidkundigen zijn van oordeel dat het beeld verscheidene eeuwen op den bodem der zee verbleven heeft, en dat het een der beelden is door de krijgers van Don Juan van Oostenrijk medegenomen, tijdens den krijgstocht te gen de Turken. De lijkplechtigheden van keizer Mutsu- hito zullen op de Aayamaplaats te Tokio plaats hebben. De datum is nog niet defi nitief vastgesteld, doch het zal waarschijn lijk niet voor den 25 Augusti zijn. De keizerlijke lijkkist zal vervolgens naar Ki oto overgebracht worden, waar de teraar debestelling zal geschieden. Men heeft in deze stad reeds een eigendom gekocht om er het keizerlijk ptaalgraf te bouwen. In de hoofdstad zijn de ?aken over het algemeen hernomen. Men bouwt in het paleis eene bijzondere halie, waar de lijkkist zal tentoongesteld worden tot den dag der plechtige begrafenis. De aanstelling van den jongen pring Hiro-Hito als kroonprins zgl niet voor zijne meerderjarigheid geschieden. Herzifqing der Kiezerslijsten Kinderbescherming In het leger. ZONDAGRUST Dienstdoende Apo theker te Yper Zondag 11 Oogst E. GAIMANT, Meenenstraat n°6 Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Gewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterh'ke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKERUITGEVER BOTERSTRAAT, 62. YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden ziek tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 11 Augustus -11e Zondag na Sinxsn HPhilome- na maagd cn martelares HH. Tiburtius en\Suzanna martelaars Te Yper.-Octaafdag van O. L. V. van Thuyne. Evangelie van den Zondag—In dien tijd vertrok Jezus uit het gebied van Tyrus, en ging over Sidon naar de zee van Oalilea, midden in de landstreek der Decapolis. En men brengt een doofstomme bij Hem en smeekt Hem om hem de hand op te ieggen. En Hij nam hem buiten het volk afzonderlijk, legde zijne vingeren in zijne ooren, spuwde uit en raakte daarmede zij ne tong aan. En opziende naar den hemel, verzuchtte Hij, en Hij spreekt tot hem Effeta, dat is wordt geopend. En terstond werden zijne ooren geopend, en de band zijner tong werd ge slaakt en hij sprak goed. En Hij gebood hun het aan ni mand te zeggen doch hoezeer hij het hun ook verbood, zij maakten het nog te meer bekend. En zij waren ten hoogste verbaasd, terwijl zij zeiden Hij heeft alles wel gedaan en de dooven doet Hij hoo- ren en de stommen spreken. Maandag 12-//. Claramaagd. Dinsdag 13-Octaafdag van de Gedaanteverandering van O. L. H. J.-C. Gedurige aanbidding te Yper (O. L. V. Gasthuis,) Woensdag 14—H. Joannes Berchmans, belijder Gedurige aanbidding te Wervïck (Grauwe Zusters) Vigelie van O. L. V. Hemelvaart-Wastendag. Donderdag 15-O. L. V. Hemelvaart-feest met octaaf. Vrijdag 16-//. Rochus, belijder Zaterdag 17 - Octaafdag van Laurentius. CARUSO. De inkomsten van dezen Amerikaan- schen zanger worden geschat op ruim 900 duizend fr. per jaar. Daarvan werden 500 duizend fr., of een half mil joen in het winterseizoen verdiend 250 duiz.nd fr. van vé schillende gramofoon-maatschapp en het overige zijn bijverdiensten, welke hij van g. st- veoistellingen in den winter 'en in den zomer ont- vangt. j Zoo heeft hij pas te Buenos-Ayres een kontrakt j gesloten voor 7 voo. stellingen tegen 35,000 fr. per keer. De bevolking van het eiland Ikaria, dat door de i Italianen nog niet bezet is, door de strenge maatre- gelen welk.e door den gouverneur en de andere Turksche overheden genomen zijn, tot het uiterste gedreven, is tegen de Turken in opstand gekomen, heeft de Turksche gendarmen en overheden gevan gen genomen en de zelfstandigheid van het efland uitgeroepen. Naar uit de beste bron vernomen wordt, mag men er zich aan verwachten dat de Italiaansche vloot binnen kort opnieuw optreden zal in den Archipel.zee en bij die gelegenheid weer een groot eiland bezetten zal. De Neue Freie Presse verneemt uit staatkun dige bron, dat de vertrouwelijke besprekingen welke in Zwitserland tusschen Italiaansche en Turksche vertegenwoordigers werden gevoerd voorlpopig verdaagd zijn. De Turksche vertegenwoordigers, allen aanhangers van het Jong-Turksch kömiteit Eenheid en Vooruitgang, beschouwen hunne vol. macht als vervallen wegens de verandering van mi. nisterie, Maandag avond werd de staat van beleg voor 4Q dagen te Constantinopel uitgeroepen, In de officieele kringen van Constantinopel wordt bevestigd dat de staat van beleg alleen een ver- hoedsmaatregel is, daar men vernomen had dat het komiteit Eendracht en Vooruitgang wapens aan zijne partijgangers uitgedeeld heeft. VERKOOPERS-STAKINO.-Te Porto hebben de visch- en de groentenyenters het werk ges'aakt, hetgeen aan de bevolking zeer ten onpas komt. De stakers moeten een nieuw patentrecht van 7 fr. betalen en dat hebben zij geweigerd. Betoogingen werden ingericht, waarbij de vrouwen niet ten ach ter bleven, dewijl de koopwaar inlussghen bedierf Woelingen en botsingen ontstondende policie dreef de menigte uiteen en deed talrijke aanhoudin gen. Eene groote bende misnoegden trok naar het stadhuis en zond eene afveerdigirg bij den gemeen teraad. Er werd 15 dagen tijd to. gistaan om het patentrecht te betalen... maar betalen moeten ze De gemeentebesturen maken de kiezerslijsten op van 1 Juli tot 31 Augusti 1912. De reklamen tegen de voi rloopige lijsten moeten ingediend worden bij het schepencollegie voor 31 Qktober aanstaande. De lijsten worden bepaald gesloten op 30 Novem ber 1912. De reklamen tegen deze lijsten, gericht aan het beroepshof, moeten ingediend worden bij het ar* rondissementskommissariaat ten laatsten den 31 December 1912. Heeft recht op die lijsten Ingeschreven te worden hij die op 1 Mei 1913 den ouderdom bereikt van 25 jaren voor de Kamer™ van 30 jaren voor den §enaat de provincie en de gemeente'-en die op 1 Juli 1912 jn de gemeente een jaar woonst heeft voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, en drie ja ren woonst voor de gemeente. De bijkomende stemmen worden toegekend als volgt a. Uit hoofde van personeeie belastingen eene bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer die 35 jaar oud zijnde, getrouwd is, met of zonder kind, of weduwnaar met wettig kind, en die perso neeie belasting betaald heeft voor 1911 en heW is voor 1912 en beloopendg - voor Kamer, §enaat en provincje tot 5 frank-voor de gemeente tot 15 fr. in de gemeenten van meer dan 10 duizend inwo ners tot 10 fr in degene van 2 tot 10 duizend in woners en tot 5 fr in die van min dan 2000 inwe- ners, b. Uit hoofde van eigendom Eene bijkomet de stem wordt toegekend aan den kiezer die, op 1 Juli 1912 sinds minstens een jaar, eigenaar is van on roerende goederen, hebbende een kadastraal inko men van minstens 48 fr. 't zij 3,36 grondbelastin gen voor den staat -voor de gemeente alleen geeft eene grondbelasting van fr. 10,50 recht aan twee bijkomende stemmen of die sedert minstens twee jaren, eene inschrijving bezit op het grpotboek of een renteboekje en niet een gehoon spaarboekje op de Algemeene Spaart en Lijfrentkas, gevende min stens 100 fr rente. c. De diplopia of getpigscfirjften van hooger on derwijs of van mid4elhaar onderwijs van den hoo- geren graad geven recht op twee bijkomende stem men d. De openbare ambten, betrekkingen of beroe pen die het bezit veronderstellen der kennissen door ggzegde diplomas of getuigschriften bestatigd g ven ook reght aan twee bijkomende stemmen. Niemand heeft recht op meer dan drie bijkomen le stemmen, Niemand heeft recht op meer dan drie stemmen voor Kamer, Senaat en provincie, en vier stemmen voor de gemeente. Na een vertoog van de ministers van justitie vai binnenlandsche zaken en van buitenlandsche zakei bevat de Moniteur een koninklijk besluit lui dende ais volgt Art. 1. Een internationaal congres voor kinder bescherming zal in Juli 1913 te Brussel gehouden worden, onder onze bescherming en onder bescher ming van H. M. de koningin. Art. 2 D.e Hooge beschermingscommissie voor Belgie zal bestaan uit (Volgen de namen van Z. Em. de Cardinaal, de voorzitters van Senaat en Ka mers, ministers met portefeuille, Staatsministers voorzitters van hooge gerechtshoven, gouverneurs, burgemeesters, enz. De soldaten van alle wapens, van iageren rang dan dien van officier, weerdig bevonden door hun gedrag en hunne wijze van dienen, hebben rechi tof de chevrons voor ouderdom in dienst, als mede tot den bijslag toegekend aan deze «chevrons» na een aantal jaren wezenlijken en werkelijken dienst, vastgesteld als volgt te rekenen van af den volledigen zestienjarigen ouderdom Vier jaar, voor eenen chevron Acht jaar, voor twee chevrons De tijd bij den dienst der kolonie (Belgie) door gebracht telt als wezenlijke en werkelijke dienst. De tijd doorgebracht met onbepaald of met defi- ni'ief verlof telt niet in de berekening der wezenlij ke en werkelijke diensten van den miliciaan die onder de wapens terugkeert. De chevrons worden verleend door de korps oversten (of de overheden die hetzelfde voorrecht hebben/. Het bedrag van den bijslag wordt vastgesteld als volgt Tien centiemen, per dag, voor één chevron Dertig centiemen, per dag, voor twee «chevrons». Een kon. besluit van 2 Augusti bepaalt dat voor de militairen van allen rang, onder den graad v?n fficier, de tijd in Kongo inden kolonialen diei st doorgebracht, voortaan tellen zal voor h t verleenen der ouderdomstrepen, voor welke eene hoogete solde toegekend wordt, Zondag 11 Oogst 's Middags, Concert, Groote Markt,— Duivenwed strijden. -Ten 3 ure Alph.Vandenpeereboomplaats, Groot Acrobatisch Feest, onder het bestuur van M Bredfort, impresario te Brussel.-Ten 9 ure, op het Minneplein, Vuurwerk. Maandag 12 Oogst Ten 3 ure in de Halie, Prijsdeeling aan de Leer lingen der Meisjesgemeenteschool van St Janstraa', Donderdag 15 Oogst (O, L. V. Hemelvaart) Ten 8 ure, Concert, Groote Markt, Zondag 18 Oogst Ten 3 ure in de Haile, Prijsdeeling aan de Leer lingen der Jongensgemeenteschool.-Wedstrijd in het Lijnvisschen, ingericht door de maatschappij. De Dappere Lijnvisschers. Maandag 19 Oogst Ten 3 ure in de Halie, Prijsdeeling aan de Leer lingen der Meisjesgemeenteschool, van de Rijsel straat. Zondag 25 Oogst Ten 8 ure, Concert, Groote Markt. Zondag 29 September Wederlandsche Hofbouwtentoonstelling, inge richt door de Koninklijke Hofbouwmaatschappij van het arrondissement Yper. Wedstrijden in verschillige spelen zullen plaats hebben op Tuindag en volgende Zondagen. De omstandigheden der wedstrijden zullen door bij zondere plakkaten aangekondigd worden. Museum en Halie Kostelooze toegang 4, 5, 6, 7, 8, 11, en 15 Oogst. Gedaan in zitting te Yper, den 29 Juni 1912. De dd Sekretaris, De Burgemeester-Voorzitter. N. BOUDRY. R. COLAERT. CEUE'MTEfilUH Zitting van den Gemeenteraad op BSME>HHnHllJ. Zaterdag 3 Oogst 1912. de heer Tamboryn van Elverdinghe eene voordracht over den geschiedkundigen oorsprong der familie namen. Die voordracht werd gretig aanhoord en menig onderwijzer heeft er met welgenoegen de beteekenis en oorsprong van zijnen naam hooren uit een doen. De heer Tamboryn werd van zijne ambtbroeders hertelijk geluk gewenscht voor 't ge ven van die zoo nutlige als aangename voordrachL Vervolgens gaf Mr PaFou van Boesinghe eene voordracht nopens het zangonderricht in de lage e school. Mochen de raadgevingen in deze voo-dracht immer in onze volksscho'en het zangonderricht zou zijn edel doel bereiken. De heer voorzitter bedankt de heer Pattou voor de moeite we'ke hij gedaan had om een zoo belangrijk punt van het programma behandeld te hebben. Zijn aanwezig De heeren Coiaert Burgemeester, Fraeijs de Veubeke en Vandenboogaerde Schepenen, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere. Bouquet, Sobty, Iweir.s d'Eeckhoutte, Lemahieu, Biebuyck, Begerem, Baps, Struye, Seys, Gemeenteraadsleden, Boudry, dd. Sekretaris. Men keurt, na lezing, het proces-verbaal der vo rige zitting goed. In geheime zitting, heeft de Raid den veldwachter van Zillebeke met het bewaken van den vijver belast, mits een maandgeld van 10 fr Stadsgronden De Raad geeft een gunstig advies over eene verkooping van grond, deels op de Mi- loulaan, deels in de Grachtstraat, mits de voor waarde dat de aankooper twee verschillende huizen bouwt op den aangekoch'en grond. Burgerlijke Godshuizen De prijs van het dage lijks onderhoud in het O L Vrouw hospitaal, wordt op 2,10 fr. voor 't jaar 1912, vastgesteld. Burgerlijke Godshuizen Bouwen van een wasch- huis in het Krankzinnigengesticht der Lange Thou- routstraat. Het huidig waschhuis is slecht geplaatst. Men zal er eene slaapzaal van maken. Ten gevolge van den laatsten brand, is het geraadzaam het waschhuis van de andere gebouwen te verwijderen Men bezii •ene daartoe geschikte plaats in het grasplein, da paalt aan hoogergemeld gesticht. De haag zal moe i,en door een muur vervangen worden. Het bestek beloopt 21 410,14 fr. De Raad keurt dat werk goed. Vier leden onthou den zich. Burgerlijke Godshuizen grondafs'and voor de steenweg van Vlamertinghe naar Brieien. De Raa k urt eenparig dien grondafstand goed. Openbaar onderwijs gebruik der talen in d Gemeenteschool der S. Jansstraat. De Raad ve schuift dat punt der dagorde tot de zitting van 20 j Sep'ember. M. Biebuyck vraagt dat men de trappen die naar de Halie leiden zou herstellen. Men zou het ciment j waarmede de muren beklad zijn moeten afkrabben j M. de Voorzitter deelt de zienswijze van den j heer Biebuyck. Het is hoogst noodig dat men de trappen in overeenstemming brenge met het overig van onze prachtige Hallen. M. de Voorzitter deelt ook mede dat men nieuwe glasramen zal plaatsen in de Delbekezaal. De openbare zitting wordt om 6 ure geheven. Woensdag 7 Oogst 1912 hield het Beschermings- comiteit der werkmanswoningen en der werken van vooruitzicht van het arrondissement Yper plechtig- lijk prijsuitdeeling voor de Ypersche werkmanshuis gezinnen, die sedert 1« October 1911 gewedijverd hadden voor orde en netheid, spaarzaamheid en vooruitzicht Het comiteit had de gelegenheid dier werkmans vergadering te baat genomen, om den heer Doctor Brutsaert van Watou uit te noodigen, om over de tere, eene der grootste volkskwalen die jaarlijks omtrent 17 000 menschen in Belgie ten grive sleep', en waartegen orde ea netheid bij de werklieden eene der grootste behoedmiddels zijn, te komen eene voordracht houden. Te 3 uren namiddag begon de plechtigheid onder het spelen van het stadsmuziek in de feestzaal der Halie. Namen plaats op het verhoog Mijnheer de sche pen Fraeijs de Veubeke, die den heer Burgemeester, belet door Kamerzitting, in den voorzitterszetel verving, Mijnheeren Louis Desagher voorzitter, A. Berghman on lervoo zitter, H. Snbry schr.jver- schatbewaarder, L. Vanderghote, H Costeur en A. Debusschere, leden v.an het Beschermingscomiteit, Mijnheeren R. Bouquet, A. Biebuyck, G Begerem en Ch. Baus, gemeenteraadsleden, Mijnheer L Bie buyck voorzitter der rechtbank, afgeveerdigde der Burgerlijke Godshuizen, Mijnheer A. Stoffel voor zitter en afgeveerdigde van den Onderlingen Bij stand der oud-leerlingen der Looye, Heer Doctor Brutsaert van Watou, voordrachthouder, en zijne collega's Docto:sde Cooman en Merchievan Brug ge, Hostens van Rousselaere en Mahieu van Rum- beke. Mijnheer Desagher sprak eerst, en zei dat de uit geschreven prijskamp wel gelukt was; hij bedankte de stad die 400 fr., de Burg, Godshuizen die 300 fr., den Disch cn het Beschermingscomiteit die elk 150 fr, te samen 1000 fr. geschonken hadden; hij S'eunde bijzonderlijk op de pogingen die het Be schermingscomiteit aanlegde om gezonde werk manswoningen en ouderdomspensioenen aan de werklieden te bezorgen, en hij wenschte hertelijk wilkom aan den heer Doctor Brutsaert die ons volk wel wilde komen verlichten en verhelpen tegen eene besmettelijke volksziekte. Dan hield Doctor Brutsaert eene zeer wel geschre vene en zeer nuttige voordracht over de tere, over haren inneriijken aard, hare oorzaken, hare gevolgen en g( varen, en de peisoonlijke en maatschappelijke middelen die er tegen moeten in het werk gesteld zijn. Hij drukte den wensch uit dat Yper, wiens be- schcmingscomiteit zoo voor orde en netheid zorg de wiens Damencomiteit met Doctor Donck zoo krachtdadig do kindersterfte bestreed, en wiens Disch en ZLkenmaattchappijen zooveel hulp en bij-tand verschaften, welhaast, gelijk Brugge en Rousselaere een raadplegingsdienst of dispetisaire tegen de tere zou tot stand brengen. Mijnheer Fraeijs de Veubeke bedankte Mijnheeren Desagher en Brutsaert voor hunne schoone en deugdelijke aanspraken en drukte den wensch uit, door iedereen bijgetreden, dat het Beschermingsco miteit de merkweerdige voordracht van den heer doctor Brutsaert zou doen drukken en zou versprei- e i tot behoud van volk en vaderland. Dan riep Mijnheer L. Desagher de prijswinnaars uit en den prijs door elk hunner gewonnen. Hij zei dat het comiteit de mededingers in drie klassen verdeeld had, te wetendeze die den le October 1911 vijf of meer kinderen hadden beneden het 15e jaar, deze die alsdan min dan 5 jonge kindeken nadden, en deze die geene kinderen van min dan 25 jaar bezatenhij zei nog dat in iedere klas een le, 2e en 3e prijs geschonken was volgens het getat punten toegekend door het comiteit dat op 't onver wachts de huisgezinnen bezocht had, en dat de prij zen, die duizend fr bedroegen, bestonden in spaar boekjes gewaarborgd door den Staat, ten beloope- van 25, 18 en 12 fr. voor deze die vijf of meer kleine kinderen had ten 20, 15 en 10 fr. voor deze lie min dan vijf jonge kinderen bezaten, en 15, 10 en 5 fr. voor deze die geene kinderen van min dan 15 jaar thuis hadden. Bij de uitroeping harer namen kwamen de 66 nette en spaarzame huismoeders, die samen omtrent 200 jonge kinderen bezaten, hare spaarboekjes, te samen met een nuttig boekje van Mr A. Debussche re over pensioenen, uit de handen aanveerden van Mijnheeren Berghman en Sobty, die ze proficiat wenschten. Het comiteit verhoopt dat het bij drie jaar die spaarboekjes nog in het bezit zal vinden van die ze ontvingen, met zooveel mogelijk er bijdat zal te beloonen spaarzaamheid zijn. Die reeds een boekje bezat, zou het moeten gaan zeggen in de Post. Op Zaterdag 3 Oogst vergaderden een veertigtal, onderwijzers van 't arrondissement Yper in het ge--, woon lokaal van den Katholieken Kring. Eerst gaf-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1