toelijb afeDBderim. gagafertS! Wsderlandsche Hofbouwtentoonsteiling WERYIOK POPERINGHE (Daatschappclijke Belangen ingericht door de Koninklijke Hofbouwmaatschappij DÜIYEN' IEFHEBBERIJHoidi witte pinievan Eerste opvoering in Belgie van Vondelslephta STAD YPER. Zondag 29 September 1912 van het Arrondissement YPER. Over prijsuitdeeling mijn prijs op Langemarck. Oostvleteren. Elverdinghe. Woesten Poelcapelle. Watou. Westvleteren. Voor onze Trammannen bij Cam iel Salomé, om 3 ure stipt om ten 4 ure stipt den prijskamp te beginnen. Art. 4. De prijsdeeling in de Nieuwe Potijze bij Emile Vasseur seffens na den prijskamp. Art. 5. Ieder eigenaar .s verantwoordelijk voor ongevallen door zijne dieren veroorzaakt. Art. 6. Met bestuur vs:. het syndikaat beslist on- wederroepelijk over alle onvoorziene gevallen. Aldus opgemaakt d or bet bestuur in zitting van 11 Oogst 1912. De Schrijver De Voorzitter Edm. Canepeel. Cyr. Lemahieu N. B. Op den Zondag 31 Oogst 1912, om 10 u voormiddag, algemeene vergadering voor de leden van het syndikaat, in de benedenzaal van het Stadhuis, om over den prijskamp te spreken. Maandag waren de genaamde Struye Jules en Dumortier Manrits, beiden van Reninghelst, wat komen kennis vieren naar Yper. Na wat te diep in het glas te hebben gekeken, gingen zij naar het gasthof De Drie Koningen op de Oroote Markt om er hun een maaltijd te doen opdisschen. Binst dat men die kalanten diende, vonden deze er pret in het hun aangebrachte voedsel ten gronde te wer pen. Als dat speltje een eindtje geduurd had, wei gerden onze makkers op den hoop toe, nog te beta len. De politie aanstonds verwittigd, heeft die beleefde gasten naar den amigo opgeleid, waar zij hunne roes hebben kunnen uitslapen. Maandag namiddag rond vijf ure en half hebben bedronken kerels hunne perten wat ontbonden in de herberg genaamd A la Cour d'Angleterre op de Esplanade. In genoemde herberg werd er gedanst wat tot den twist aanleiding gaf. Na onderling eenige vuistslagen te hebben uitgedeeld, werden de ergste belhamels naar 't politiebuerel opgeleid. Ppwaarcrhnlen Donderdag 22 Oogst prijsuitdee- SBWdüiablIUIgn jing in Sint Niklaas bewaarschool. -Maandag 19 Oogst prijsuitdeeling voor de leer lingen van L. V. van Thuyne. Op Dinsdag 27 Oogst voor de leer lingen der St Aloysius'school en Woensdag 28 Oogst voor de leerlingen van Sint Michielsschool. PRIJSUITDEEL1NO voor de leerlingen van de Mariaschool Lamotteop Maandag 26 Oogst. te Bonden aanwakkering tot inniger en meer overtuigd christelijk leven, zonder menschelijk op zicht, vrij van alle samengang met de boozen. Tot steviger vorming van echt doorslaande katholieke mannen is meer inwendig leven van doene. Dit hebben de stichters der H. Herte Bonden verstaan; dit begrijpen al de leden. Hoe noodig het is zulke mannen te tellen in de burgerij en leidende standen, moeten wij hier niet uiteen doen. Over enkele jaren stichtte de Z. E. H. Superior van het Klein Semina rie van Roesselaere het werk der Geestelijke Afzon dering. In zulke een stad, in zulk eene streek moest het gelukken.... en thans is het zoover gekomen, thans zijn zooveel jongelingen en mannen trouwe volgelingen der retretten dat vier afzonderingen in een groot verlof bijna onvoldoende zijn. Hoe in drukwekkend onder de deelnemende de hoogste weerdigheidsbekleeders te vinden Burgmeester, volksvertegenwoordigers... enz. enz... Is het dan te verwonderen dat aldaar het katholiek leven bloeit en vruchten draagt? Is het dan te verwonderen dat men aldaar de toekomst gerust mag inzienniet dat zij gevaarloos is; maar dat er koene strijders g vonden worden om gevaren te trotseeren, te keer te gaan en af te wenden. Welnu in Yper moet hetzelfde gedaan worden, indien men wil tot dezelfde uitslagen komen. De Gilde van O. L. V. van Thuyne (Oud Studenten van 't College) hebben dit jaar het werk der gesloten retretten gesticht met goedkeuring en onder leiding van E. H. Principaal van 't College. Eene enkele geslotene retret zal dit jaar gehouden worden in 't College van Zondag 1 September tot Woensdag 4. Het werd ons gezegd dat de stichters alle redens hebben voldaan te zijn over de inschrij vingen. Zooveel te betermocht het nieuw writ, onder zoo wijze leiding, met rasse schreden voor dgang maken, 't Is onze vurigste wensch, want de allerbeste vruchten zal het voort brengen voor eene betere, katholiekeren christelijker toekomst in Yper. Een buitengewoon correspondent vraagt de opna me van het volgende ...En zeggen dat zij de toekomende vlaamsche ka tholieke moeders moeten worden Zoo sprak me een Wervicksche vhming gedurende eene prijs uitdeeling te Wervick overjaar en hij staarde droomerig op de kleine meisjes die het feest door fransch alleen wisten op te luisteren. Deze gedachte was zeer waarhet Ypersche Volk zelf merkte op dat het vlaamsch alweer in de modder lag en schreef beleefd eenige regeltjes om betering in de toekomst te brengen - -De tijd ging vooruit op 10 Augustus laatst leden kreeg ik een programma een uitnoodiging tot de prijsuitdeeling... en alweer heelemaal in 't fransch !-'t Is bespottelijk Immers, o tempora, o mores andere tijden, andere gebruiken-De tijden zijn veranderd, de vlaming te Wervick heeft de kreet gehoord en begrepen Weest Vlaming die God Vlaming schiep, weest Vla- [ming zeg ik u 1 die gisteren nog on-vlaming sliept, ontwake vla- [ming nu Het was voor hem een heilzaam genoegen op 11 Juli voor de eerste maal verscheidene vlaggen te zien wapperen die hoe Hein in getal dan ook sche nen te zijn zinnebeelden van leven.van vlaam sche overtuiging! Voorwaar het vlaamsche leven sinds eenigen tijd wordt te Wervick geleefd en gevoed door den spelersbond ingericht onder de leden der katholieke Jonge Wacht, voor ouderen, en door den pas ge stichten collegestudenten bond, voor jongeren. De prachtige liederavond van 4 Augustus door de Roe- selaerschs studenten en in 't bijzonder zijn buiten gewonen bijval bewezen insgelijks dat de vlaming uit Wervick zijn eigen taal begint te beminnen. Bij het zien van dit ontwaken zou men fier zijn en juichen luidruchtig fier met Rodenbach en hier staan we 't hoofd omhooge vuisten sidderend, kokend bloed vlam in 't herte vlam in d'ooge en ons naam ons trillen doet- En toch., in dien schoonen tijd van herleving te Wervick een fransche prijsuitdeeling. Maar waarom Is het mode? (lacht niet, mode is macht geworden) Neen nergens krijgt men zulks te zien. Misschien is het billijk daar men tegen Frankrijk ligt geplakt Maar het is juist een reden te meer om de jongere meisjes steeds voor oogen te houden hun vlaamsche zeden die, zuiver bewaard, uit hen moeten boetseeren echte Vlaamsche moeders der toekomst. Misschien is het wel omdat er eenige families zijn te Wervick die liever naar een fransche prijsdeeling komen dan naar een Vlaamsche omdat ze het vlaamsch niet machtig genoeg zijn of het als een dienstknechtentaai misprijzen... Deze reden schijnt mij recht vóór de vuist gesproken de echte... Zoo een reden is er geen aangezien menschelijk opzicht er de grondslag van is. De waarom dus blijft bestaan 1 Een dóórfran- sche prijsuitdeeling mag niet blijven plaats grijpen in ons duurbaar Vlaanderenland 1 Neen Weg de bastaards Weg de lauwaards Ons behoort het noordgestrand Ons de kerels ons de klauwaards Leve God en Vlaandren land Jantje Strevers. den oogenblik af te wachten waarop de witte penne van de groote reis te huis komen zou. Geen oojrfnbük twijfelde hij aan den zegepraal, hij zou er zijn wijf hebben op v rwed. Maar toch joepte en sprong het hem in 't binnenste van gejaagde onrust telkens zijn duiven in een prijskamp mtêdong. Daar zst hij nu te wriemen en te wringen van loutere zenuwachtigheid. Wel twintig keeren reeds had hij zijne witte penne meenen te zien, en telkens was hij rechtgesprongen, gereed om zoodra de duif binnen komen zou haar het ringeltje te ontdoen en als de bliksem naar beneden te stormen. Telkens echter vloog de duif voorbij zoodat Rick meer en meer ongerust werd. Eensklaps schrikte hij en staar de met stijve blikken naar eene duif die snel in de richting van den kijker kwam aangevlogen Was dat nu c de witte pen niet?... Ja... ja.dat was ze Hij erkende haar aan de vluchtEene zenuwachtige gejaagdheid overviel Rick en hij voelde zijne pikkels onder zijn lijf verstijven. Eeni ge seconden, als eeuwen zoo lang streken voorbij Rick had het voorgevoel dat er buiten iets onge woons gebeuren moest anders ware de duif reeds binnen gekomen. Maar, wat was dat?... Plots hoorde hij een helsch lawijd daar beneden, een lawijd dat hem verschrik ken en verstijven deed... TeutTeutTeutging het weër toen de witte pen naar den kijker gestreken kwam - Een snorduiveleen stinker een automobiel riep Rick in hevige ontsteltenis. Weê>' een van die rare vreemde dingen, van die halsbrekers, die over de wereld stormen als waanzinnigen, voor wien 't land te klein is en alleman schuiven moet of ze rijden u ongevraagd in snot... Rick zijn duiver vloog verschrikt weg, en ging j neerzitten op het hoogste van den toren als hadde 1 hij ook afschuw van dien wagen zonder peerden. -Zulke gruwelijke zotten zouden moeten in 't kot zitten, meende Rick, dan ten minste zouden de duiven van zoc een lange reis, gerust kunnen naar huis komen Ja maar't was kermesse te Wervick, en zoo kwam het dat Ricks witte penne op den toren naar de schoone kramen zat te loeren die bij de kerke stonden en... de laatste t'huis kwam En, Boerengilde. - Wie \an de leden gaat er mede naar de vacantieleergangen van den Belgischen Boerenbond te Leuven, van den 9{ tot 13e Septem ber. Hij moet alleenlijk zijne reiskaart betalenles sen, kost en slaping zal hij er kosteloos ontvangen. Wie het aangaat gelieve voor 27«, dat is voer Dinsdag zijnen naam °p te geven aan den Eerweer den Heer Proost. Oud-Soldatengilde.-Heden Zondag 18e Au gustus zal de gilde deel nemen aan het vaandelfeest van Voormezeele. Vertrek uit Elverdinghe met den tram ten 1.50 u. om nog eens met den tram rond 7 u. terug te zijn. Dit zal waarschijnlijk de laatste reis zijn van dees jaar. Zangfeest. - Veel volk was opgekomen. De zaal zat gestampt volwij rekenden rond de 200 man nen. Dat ons feestje wel gelukt was, kon men op al de aangezichten lezen. De kunstzanger met zijne machtige stem viel in iedereens smaak. Zulke stem hoort men niet altijd op tooneelen waar men zoo veel ingangsgeld betaalt. En wat gezegd van onzen Elverdinghschen kluchtzanger?... Wie zou hem dat toegeven De spreker, alhoewel hij wat hoog sprak, dwong bewondering en stilzwijgendheid af door zijn groot sprekerstalent en zijne sieriijke taal. Die hem verstonden lekten hunne lippen af en zeiden keer gingen, wierd de brand algauw bemeesterd en gedempt. De pompiers keerden 's avonds naar huis, na door de gemeente te zijn vergast geweest, om hun allerbeste werk en ijvervolle hulp, mede- dragende den dank van eikendeen. Ongelukkiglijk is de schade van den brand zeer groot, maar gelukkiglijk 't licht goede verzekering op. Brand I-Dezelfde dag, 't was nu 's avonds ten 10, wieid opnieuw alarm gebengeld. Deze maal was het te doen bij Jules Vandewalle, stoommaalder in de Pottestraat. Vier, men weet niet hoe gelijk bij den anderen brand, was ontstaan in de machien- plaats, en in min dan een kwart, was huis, machien, magazijn een vierkolk met vlammen boven de 30 meters hoogte. Redden was hier onmogelijk, want de brand was te geweldig, manschap was te kort en bijzonderlijk water was er bijna niet te vinden. Alles ligt platVandewalle woont voor een verbei in den koeistallang zal bet duren voor alles weder her steld is. Nogtans er is ook hier verzekering bij. Eene bemerking. Daar nu bij ons voor den oogenblik een pom pierskorps niet kan bestaan, waarom hebben vele neringdoeners en handelaars in hun huis geene pul len van Minimax 't Is nogtans geheel goedkoop 't smaakt naar den trog om nog Wat zal daar nu j en voor eerste hulp in brand het beste om het vier i bij ons volk van over blijven 't Hangt van u af.te bemeesteren. 'Zij zouden villen dat het deftig vlaamsch lie-. Brand deze keer niet meer in huis maar bij overal binnendringe en in alle huizen en herbergei onze wapenbroeders van Watou brand te weten weerklinke. Wij bedanken alle toehoorders en on- van verontweerdiging. Ehwelbeste maten, geheel geerne aanveerden wij uwe redenen, - nu. Maar mo- dersteuners van ons werk, Tot ten naaste jaar De Studenten. dienstigheid Iedereen schikke dus zoo zijne zaken zoo kwam het ook, dat de eene snelvheg^r benauwd weze: eere aan Ood bewezen was van de andere, en het snelnjden het snelvl.egen y ds £geningen over ons. en de dakschijters den baard afdeed s Rick, is nu nog kwaad, maar zijn wijf, zit in hare vuisten te lachen en is over van geluk De Mier. - Onderscheidingen. - Woensdag 7 ste De deelneming van Poperinghe aan de slotbetoo- ging van het H. Sacramentscongres van Yper, op Zondag 25 dezer belooft aanzienlijk te zullen zijn. Vele maatschappijen en gilden hebben stellig hun ne bijtredtng verzekerd. Poperinghe wil en mag niet ten achter blijven als het geldt eene openbare en algemeene godsdienstige betooging. Zulks heb ben wij bestatigd tér gelegenheid van het H. Sacra mentscongres van Rousselaere over twee jaarzulks moet men des te meer kunnen bestatigen nu dat de oproep rechtstreekscher Poperinghe en dekenij be treft en dat de bijeenkomst plaats heeft in het nabu rige Yper. Alle gemak van toegang en terugkeer is er, ten kleinen koste. Hoeveel meer tijd en geld wordt er dikwijls niet besteed aan enkel plezierreis jes Wie door ernstig beletsel niet weerhouden is weze dus tegenwoordig, een opwekkend woord overhale daarenboven buur of kennis die nog aar zelen zou. E. Halfmaerten, timmermansknecht bij A. Ver- haeghe deed maandag, bij 't afbreken van'het huis van I. Derynck op den hoek der markt een zoo on gelukkige val dat hij het bewustzijn verloor en het bloed hem ontvloeide langs neus en ooren. Hij wierd naar het gasthuis overgebracht waar hij de geneeskundige verzorging ontving. Reeds is hij merkelijk gebeterd en zal na korten tijd volkomen i hersteld zijn. De aanhoudende regen Donderdag voormiddag, O. L. V. Hemelvaart heeft de processie belet uit te zetten. Mochten de gebeden om gunstiger weder te bekomen verhoord worden. De regen en koude be dreigen aanzienlijke schade te veroorzaken aan oogst en hommel. 't Was Zondag Dag waarnaar de duivenliefheb- bers zoo vurig verlangen. Van vóór den vieren wip te mijn gebuur Rick reeds uit de lakens, sprong haastig in de broekpijpen, stak de bloote voeten in een paar versletene sloffers en roefhij was de trappen op naar den zolder, om slaperig nog en half gekleed zijne duiven eten te geven. Hij schepte uit een zak een ferme doos turschkoren en met volle grepen wierp hij het tusschen zijn hoop ron kende, trippelende duiven. Daarna bleef hij langen tijd nog roerloos staren naar zijn geliefd gevogelte. Hij had er deugd en leute bij, zijne fersche dui ven, zijne rijzige duivinnen daar preusch en fier te zien rondloopen. Nooit werd hij er beu van §dat immer bewegen gade te slaan en de tijd vloog dan ook altijd voorbij zonder dat hij het gewaar werd. Zijne vrouw die onderwij! was opgestaan, en de koffie had klaar gemaakt, had schoon te roepen dat het klonk, Rick, antwoorde haar niet, benauwd dat hij was zijne ieverige duiven te verschrikken, ook kwam hij veel later maar naar beneden om in aller- haast den koudgeworden koffie naar binnen te slur pen. Zijne vrouw had ze reeds lange naar den duivel gewenscht die sakkersche duiven 1 Sedert die vuile dakschijters in huis waren gekomen, was haar vent om zoo te zeggen voor haar een vreemdeling ge worden. Binst den dag moest hij gaan werken, en 's avonds was hij nooit t' huis, of zat boven op zijn duivenkot. Nu eens was hei vergadering in de so ciëteiten dan, moest hij gaan inkorven, enfin, 'twas weken door altijd en erfelijk dezelfde historie En 's Zondags dan Van in den helschen vroegen stond hij op straat te loeren, met den neus in de lucht, óf was bij andere melkers ergen aan den toog (1!) aan 't praten. Hoe dikwijls had vrouw Rick den lust niet be kropen die smeerige dakschijters den nek om te wringen, maar telkens weerhield haar de angst voor 't spectakel dat er kon uit voortspruiten. Rick, was een goeie vent, maar, moest men zijne duiven aan raken, hij zou in zijne furie den ganschen huisraad kort en klein slaan! Dezen zondag echter was voor hem een gewichti ge dag Zijne witte penne was ingeschreven voor de groote prijsvlucht uit Limoges Zijne witte penne zij, die zooveel eereprijzen, zoo veel kostelijke gedenkteekens had gewonnen en in de streek als de sterkste der vliegers bekend stond. Dien dag dus was Rick bijzonder vroeg in den weer Nauwelijks had hij de koffie in 't lijf, of rap als de wind vloog bij naar buiten om volgens ge woonte den haan van den kerktoren te raadplegen, want, zei Rick, moet het als gisteren noorderwind zijn, mijn victorie ligt in de Leie Watriep hij buiten gekomen, in 't zuiden 't Zal kadeé zijn vandage. Een gepast een hemelsch weerkeen, in zijne gedachten zag hij zich reeds aan 't hoofd zijner mededingers. Dat de witte penne vandaag den ln prijs zou halen viel niet te twijfelen, 't zou verduiveld de eerste maal zijn dat zij haar best niet deed Langen tijd nog stond Rick de lucht in te kijken tot hij vele blauwe en bonte duiven van korte vluchten t'huis komende, door de puurblauwe lucht groote cirkels zag maken. Dan trok hij naar den zolder, zette zich onder 't dak door 't kijkgat gaan loeren en met kloppend hert 11. had de prijsuitdeeling plaats in de Academie van teeken-en schilderkunde te Kortrijk, Hieronder de namen der Wervickanen die eenen prijs hebben behaald in eene der verschillende klassen Algemeene leergangen M. Arsène Leroy. Klasse van snijwerk MM Omer 'Herveut en Remi Ver- haeghe. Onze gelukwenschen X.Y Z —Prijsuitdeeling.—Het is dus morgen, Ker- mismaandagom 3 ure namiddag, dat de plechtig heid der prijsuitdeeling voor de leerlingen der aan- genome gemeenteschool bestuurd door de Eerw. Broeders Maristen, zal plaats grijpen, in het katho liek Gildhuis, duivestraat. Dit schoolfeest belooft prachtig te wezen, want onder de verscheidene uit- gelezene nummers die het feestwijzer bevat stippen wij aan Het standbeeld van Tuimelaar te Kijke- gem blijspel in twee bedrijven, en La vengeance de Maitre Herbette opérette. X. Y. Z. - Hoerah voor onze turners !- In de priis- kampen gehouden te Kortrijk op 4 en 5 Oogst 11. tijdens het tweede gouwfeest, heeft onze turnersaf- deeling de volgende onderscheidingen in eerste af- deeling behaald I. Vrije gezamentlijke oefeningen voor volwassenen met tuigen 1 prijs 1 gerangschikt 91 punten. II. id. voor leerlingen 1 pr. 2gerang 93 1/2 p. III. Ballet voor volwassen 1 pr. 2 ger. 91 p. IV Toestellen voor volwassenen 1 pr. 3 gerang. 165 3/4 p. V id. 'voor lerrlingen 1 pr. 2 ger. 138 p. VI Wapenprijskamp voor volwassenen 1 pr. 4 ger. 93 1/2 p. VII Pyramieden voor volwassenen 1 pr. 6 gerang. 93 p. VIII id. voor leerlingen 2 pr. 6 ger. 89 punten. En eindelijk nog eenen prijs voor deelneming in het nachtfeest. In den afzonderliiken prijskamp bekwamen I Kampioenschap voor volwassenen 8 gerang. Arthur Decroix 85 1/2 punten15 ger. ex ocquo, Theophile Ghesquière en Pierre Depuydt elk 79 1/2 punten. II ld voor de lee lingen 3 gerang Hector Sor- nen 52 p. 10 ger. ex cequo, |Valère Catteeuw en Valentin Decottignies elk 49 punten. Proficiat aan onze zoo bloeiende katholieke Tur- nersgilde, en in het bijzonder, onze hertelijkste ge lukwenschen aan MM. Decroix, Ghesquière, De puydt, Soenen, Catteeuw en Decottignies. X. Y. Z. -Openbare aanbesteding.-Donderdag 8" Augusti 11. is de gemeenteraad in zijne zitting over gegaan tot de aanbesteding der uit te voeren kalsei- werken in de Kerk-en Koeisfraten. Het bestek be liep de som van 9002,80 fr. Hebben aangeboden MM. Achiel Derudder 8800.80 fr. en Coudron Jules 9173 fr. M Achiel Derudder van Wervick is dus aanne mtr verklaard geweest. De werken zullen binnen acht dagen beginnen worden, en zullen vóór de wintermaanden geëindigd zijn. De inwoners van Wervick zullen nog eens te meer tevreden zijn over het schoon werk dat ons katholiek bestuur heeft doen ondernemen. Een Kiezer. gen wij nog iets zeggen ter verschooning Gij woont I ver,-en op 't weder kunnen wij niet rekenen. Had- det gij niet beter en goedkooper gehandeld met u af te spreken bij een huurhouder Voorzeker had- det gij dan de spijt niet gehad van niet te kunnen komen door het slecht weder, en wij hadden de vreugde gesmaakt van u te ontvangen spijts de de verte. -Op 't kapelhof heeft Zaterdag laatst een schurk eene som van 60 franken gestolen, duur gespaard door twee ouderlingen. Dat is wraakroepend - Voor de geitenliefhebbers morgen, na de cis- kens, algemeene vergadering met voordracht in Jt lokaal. Niemand afwezig't zal belangrijk zijn, en 't begin van den geitenbond. - Donderdag morgen heeft eene dochter L. V. gepoogd zich te zelfmoorden in den biechtstoel met vergif te drinken. Zij wierd verbrandt in de Onze kiosk is al met een van op de markt ver- sacristie gebracht waar men haar de eerste zorgen toediende, 't Is eene krankzinnige, zij zal gered zijn, maar veel moeten lijden. -Vrijdag namiddag is de tweewoonst van Henri en Louis Dewulf op den eike afgebrand, alles ligt plat. Op Zondag aanstaande, 25 Oest, trekken de Jongelings Congregatie en de H Pauwelsgilde naar Yper, om er rond 3 1/2 deel te nemen aan. de groote processie die daar zal uitgaan ter gelegen- heid van het H Sacramentscongres, Volk zal er te Yper niet te kort zijn, geheel de streke trekt ei I naartoe met gilden en vlaggen en fakkels om hulde en eere aan Jesus in zijn aanbiddelijk Sacrament te betonnen, 't Ware te wenschen dat Langemarck daar de kroone spande onder opzicht van getal en gods- dwenen om een reisje te doen naar Merckem ter gelegenheid der groote feesten van Zondag laatst Augusti in deze gemeente gehouden om den zegepraal der i H. Familie naar Yper.--Op Zondag aanstaande 25e dezer zal er te Yper eene overheerlijke betoo- gingsprocessie plaats hebben ter eere van het Aller heiligste Sacrament. Gelijk gij reeds vroeger in Het Ypersche Volk gelezen hebt, zullen al de parochiën der dekenijen Yper, Poperinghe en Meenen er deel aan nemen. Hoe zou Elverdinghe dan daar te kort zijn Ah duizendmaal neen Maar de H. Familie dat is, op een kleintje na, al de mannen van boven de 16 jaar zullen er zijn. Zij zijn reeds gekend te Yper, die mannenzij hebben het steedje over katholieken te vieren. Naar men z°gt is zij al in 't weêre komen. - Geheel de gemeente spreekt van niet anders meer dan van 't congres van Yper. De studenten hebben een flink gedacht opgevat al de inwoners hunner gemeente te bezoeken en ze meê te vragen naar de processie. Vele jonge en oude lieden zullen in vélo gaan en met de groep van Oostvleteren te Yper in de processie stappen anderen gaan met den tram, om 14.18 weg en om 18 17 weêr De reis wordt gedaan aan halven prijs 75 centiemen weg en weere, van aan de statie 60 van aan den lion beige en 45 van aan Woesten. Die thuis blijft zal het beklagen. Tot nu toe zijn reeds bij de 200 inge schrevenen om meê te gaan. De vrouwspersonen mogen de reis ook meé maken maar gaan niet in de processie. Zij mogen kijken of de processie vol gen Er is nog tijd van inschrijving te nemen om voor halven prijs te reizen tot donderdag, men geve zijnen naam aan Mr den kapelaan Zondag aanstaande, om 3 uren namiddag, ter gelegenheid van het Congres ter eere van het Hei lig Sacrament, gehouden te Yper, zal er aldaar een grootsche stoet uitgaan 't Schijnt dat de Capelle- naars wel hun best zullen doen om in groot getal aan dien stoet deel te nemen. Dinsdag hebben de Watounaren met vreugd de blijde tonen gehoord van het nieuw kerkorgel. Zii hebben zich gewaand in eene andere kerk verplaatst te zijn, zoo welluidend zijn de klanken die uit kleine als groote trompen opwellen. De heer Jules Anneessens heeft zijne goede faam van orgelmaker door het stellen van dit speeltuig nog uitgebreid en vermeerderd, 't Is aan zijne schranderheid te wijten, dat deze heer, orgels plaatst tot in Italië, te Rome en elders, ja zelfs tot in Indiën en in Brazilië. De heer Vanhoutte, orgelist in St Maai- tens te Yper heeft de aanwezigen verrukt door de regelmatigheid door de zwierigheid zijner bewegin gen. Nu eens zijn het de voetzuilen of pedalen die de ronde toonen door de kleine spelen doen rollen; dan weer zijn het als droomerijen, die het orgel maalt, om korts daarna in fellere geluiden als in een nieuw leven te verwekken. Beide waarde heeren hebben getoond dat zij waarlijk kunstenaars in hun vak mogen genoemd worden Eere aan hen beiden -Verleden Zondag, 11 Augustus zijn de Vlamin gen onder kenspreuk De Vlaamsche Herten door de inrichters van het Consciencefeest te Antwerpen met geestdrift onthaald geworden. Deze taalminnaars hebben gedaan wat zij konden een klein nederig bloempje aangebracht in den grooten tuil, die Cons cier.ce als verheerlijking werd aangeboden zij heb ben gewenscht een klein stootje te kunnen geven, tot vooruitgang der Vlaamsche beweging, tot ver langen van de zoo lang verstootene rechten onzer moedertaal. Zij hebben hunne reis niet beklaagd, want grootsch, allerprachtigst was de betooging. Wat tot hiertoe nog geene stad heeft bewerkstelligd dat heefi Antwerpen verwezentlijkt. De Antwerpenaren heb ben willen op rechtmatige wijze huldigen de onbe rekenbare diensten die hun held Hendrik Conscience aan de zoolang verdrukte taal heeft bewezen. De tijd is nabij dat zijn droom zal verwezentlijkt wor den, het oogenblik op welk aan beide talen evenveel recht zal wedervaren. De Vlamingen vragen geene gunst, maar de billijke gelijkheid der twee voorname landstalen. 't Was volop feest Dinsdag, bij de Zusterkens voor de schoolkinderen, 't Was 't naamfeest van den Eerw. Heer Pastor, 't Oing er geestdriftig op toe ook, wanneer de Eerw. Heer Pastor de netjes opge smukte feestzaal binnentrad. 't Was al vreugde en geluk dat men las op 't aan gezicht der dartele jeugd, dat straalde uit zooveel helder blauwe oogjes, dat zoo overvloedig vertolkt werd in handgeklap, feestgedicht en jubelzangen. Eene reeks fijn uitgekozene tooneelgrapjes wer den met veel zorg en goeden uitslag opgevoerd en door de aanwezigen met veel belangstelling gevolgd Hcrtelijk wierd gelachen. Miauw 1 Miauw'k En weet het niet - 't klinkt wel aardig maar 't is toch zoo, en geestdriftig wierd toegejuicht, en 't was ver dient. Wat boven alles de aandacht der aanwezigen trof: 't was dat kleine inventaris maaksterstje- kleine begoochelaarster. Gij voerdet de aanwezigen in hoogere sfeeren. Met de bevalligheid der Engelen, met d'eenvou- digheid der kindsheid, met een hel en zilverig stemmeken, zoo gevoelig en zoo argloos in zwierige beweeging lokte het aller bewondering uit. Na 't feest was het de beurt aan den Eerw. Heer Pastoor. Hij had een woord van dank voor allen voor de weldoeners van 't christen onderwijs, voor de ouders voor de Zusters en vooral voor de jubelende en feestvierende jeugd. - De verledene week zijn wij met eenige jonge lingen naar Merckem geweest. Daar was leven Daar was beweging, En dat wij ons vermaakt hebben is zekerLuid ruchtig mochten wij onze vaderlandsche gevoelens in het gezang lucht geven. En wij gevoelden het, dit deed deugd. Op onzen terugtocht gevoelden wij een zelfver wijt in ons binnenste en wederzijds deelden wij het elkander mede Waarom zouden wij dit ook niet kunnen te Woesten Welaan jongelingen 't wordt tijd dat wij ook eens d'hoofden te samen steken Wij zijn ver ten achte ren bij onze geburen van 't omliggende maar geef geen moed verloren en betoon uw goeden wil im mers willen is kunnen Beginnen wij dus van nu met vandaag in groot getal op te trekken naar Yper naar 't congres van 'r Allerh. Sacrament. E n handvol is niet genoeg er moeten er een geheel leger zijn. Op het gestelde uur dus iedereen op zijn post om te zamen in groep den Aller Hoogste onze hulde te brengen. Brand Vrijdag laatst rond 1 1/2 namiddag ontstond een wreede brand ten huize van Am. Al- laweireldt-Moeneclaey op de plaats. De vlammen slegen al alle kanten uit het dak op; in der haast wierd wat gered op den gelijkvloers twee naburige buizen kon men sparen, dank aan de hulp der in woners en aan 't draaien van den wind. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Thieltsch Scudentengild wordt op 2 September, te 2,30 uur, in de prachtige feestzaal van het Gildhof te Thielt, een van Vondels meesterstukken opge voerd. Namen als die van Mevrouw Wensmaklaasen en van den Heer Anton Verheyen (bekend om zijn op treden in de Luciferrol gedurende Royaards zege rijke omreis) staan borg voor de degelijkheid der opvoering. De prijzen der plaatsen zijn zoo laag mogelijk gesteld om aan alle kunstliefhebbers de gelegenheid te geven Vondels meesterwerk te genieteneene genummerde plaats kost 2,50 fr. de tweede plaats 1,50 fr. Bestelt onmiddellijk de kaarten bij J. LANNOO- MAES, drukker-uitgever, THIELT. De burge- Mw, ........v.., mee3t(jr rieP de hulp in der pompiers van Oostvle- eenige maanden reeds in bewondering gesteld en ren'. ^'e we'haast afkwamen met hunne nagelnieuwe nu zullen zij het nog eens ten aanzien van geheelSPU'^ feene schoone en eene goede en met, mag het zuidenen door hun tal en door hun eerbiedige j men z.eSSeni a' de bijzonderste der gemeente, 't zij gelo: fsbelijdenis in het Allerheiligste Sacrament. PornP'ersi ZU burgers. Onder hen waren te tellen Vergadering der leden van de H. Familie met haar ^eeren dokter met zijne drie zonen Vandewinc- vaandel en haar muziek aan 't Wcterkasleel op hoofdman der pompiers, Mahieu, enz, Met de Zondag aanstaande 25e dezer, om 3.15 u. om stoets- ^U'P onzer geburen, die oprecht met den meesten gewijze naar de hoofdkerk te trekken. j moed en de taaiste hardnekkigheid de vlammen te DANK.-Wij hebben uit de beste bron het op treden vernomen van het secretariaat der chris'ene v ikvereenigingen van Belgie te Gent waarvan de stichter in de ziel E. P. Rutten is, ten voordeele van de Yper-Dixmudsche trammannen. Dit vervuld

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2