BUITENLAND BINNENLAND kO li ;^ti dp Katholiek Volksoezind CQeekblad te YPER op 24 en 25 AUGUST! 1912. Studiedag van let Eucharistisch Congres Besluiten of korte samenvatting der Verslagen die in de verschillige afdeelingen zullen besproken worden. DERDE JAAR N° 35 Wekelijksche Oplage O O O nummers ZONDAG 25 OOGST 1912. TELEFOON N° 137 O. Bras.Tavernier, De groote dag is aangebroken, een dag van triomf voor O. H. Jezus-Christus in het Aanbiddelijk Sacrament, een dag van zege en geluk voor onze Moeder de H. Kerk, een dag van zegening voor alle christene ingezetenen van stad Yper en van alle steden en gemeenten der drie de kenijen Yper, Poperinghe en Meenen. Onze lezers kennen het programma der kerkelijke Plechtigheden op Zondag 25 Augusti. te 7 ure Algemeene Communie in Sint Maartens voor al de kinders van stad be neden de plechtige Communie te 10 ure solemneele Hoogmis met Pontificale assistentie van Mgr Waffelaert Bisschop van Brugge. te 2 lj2 u. Algemeene vergadering der christene huismoeders in 't Volkshuis. te 3 ure Vespers en pontificaal Lof, te 4 u. Luisterlijke processie. Alle deelnemende parochiën wezen te 3 1/4 u. op hunne vergaderingplaats op dat de stoet zich te 3 1/2 u. zou kunnen in beweging stellen zoodat het H. Sacra ment te 4 u. stipt uit de hoofdkerk kan gedragen worden. De Processie zal iets prachtig zijn. Op het uur dat men ons dit artikel vroeg waren er reeds meer dan 9000 ingeschreven mannen. De volgende prelaten en bisschoppen nemen deel aan de processie. Z. H. Mgr Dom Bonaventura De Groo te O. C. R. abt van S. Sixte te Westvle- teren. Z. H. Mgr Dom Mertens O. S. B. abt van Steenbrugge. Z. D. H. Mgr Roelens, bisschop van Djerba, apostolisch vikarisvan Opperkon- go. Z. D. H. Mgr Macs, bisschop van Co- nigton, V. S. Amerika. Z. D. H. Mgr Waffelaert bisschop van Brugge. De Versiering- van de Leet (Benedictieplaats) en van de processiestraten belooft alle voorgaande versieringen te overtreffen. Wij wenschen dat het weder mocht gunstig zijn, opdat de processie zich in al haar luister mocht uitbreiden in de versierde vereerde straten. Te naaste weke verslag over de feestelijk heden van dezen Zondag. ZATERDAG 24 AUGUSTI I. EERSTE AFDEEL1NG (priesters). a) Verslag van E. H. Dumortier, onderpastor, Rousselaere. Het godsdienstig onderwijs als voorbe reiding tot de menigvuldige communie der kinderen. b) Verslag van den Zeer Eerw. Heer Delanote, Deken van Ghrstel. Hoe gedaan om de kinderen meer te doen communiceeren? II. TWEEDE AFDEELING (burgers). Verslagvan M.Jos. Van den Berghe- Moerman van Rousselaere. Wat de ouders kunnen en moeten om hunne kinderen dikwijls te doen communi ceeren III. DERDE AFDEELING (priesters en wereldlijken). a) Verslag van E. H. L. Ghys, be stuurder van de Damen der H. Fa milie te Thielt. Liturgische opleiding der kinderen als voorbeteiding tot de H. Communie, en til. de H. Communie der schoolkinderen onder de H. Mis. b) Verslag van E. H. Bernaert, be stuurder der Katholieke Scholen te Thielt. De beste manier om de kinderen te leeren. Mis hooren als bereiding tot de H. Com munie. IV. VIERDE AFDEELING (onderwij zers). a) Verslag van den Heer Delobei, onderwijzer te Rousselaere. De rol van den onderwijzer ten opzichte der veelvuldige en dagelijksche communie der kinderen. b) Verslag van den Heer Boudolf, onderwijzer te Boeslnghe. Wat de onderwijzer kan en moet om de jongens beter de H. Mis te doen volgen en begrijpen. c) Verslag van den Heer Ach. De Cock, hoofdonderwijzer te Vorme- zeele. Wat de onderwijzer kan en moet om het godsdienstig ondetwijs als voorbereiding tot de plechtige communie doelmatig te maken. V. VIJFDE AFDEELING (kloosterzus ters en onderwijzeressen). Verslag van E. H. Dassonville, Pastor te Dickebusch. Over het godsdienstig onderwijs in de kloosterscholen. b) Verslag van E. H. Callens, be stuurder der H. Familie te Rousse laere. Liturgische opleiding der kinderen in de meisjesscholen. c) Verslag van de Eerw. Zuster Justine, van 't klooster der Grijze Zusters te Rousselaere. Hoe de meesteressen bij hunne jonge leerlingen de dagelijksche communie kun nen bevorderen. Kerkelijke Kalender. Engeland. Koning Joris heeft den gewezen koning Manuel van Portugal aangeboden zijnen intrek te nemen in het paleis van Kensing ton. Als gasten van koning Joris verblijven daar reeds de hertog van Argyll, prinses Louise, prinses Henry van Battenberg en de gravin de Granville. Louis Botha Eere-generaal. Onze lezers zullen zich de heldendaden herinneren, welke tijdens den Zuid-Afri- kaanschen oorlog Louis Botha verrichtte aan het hoofd van zijn klein Transvaalsch leger en de wreede verliezen welke hij de Engelschendeed ondergaan, aangevoerd door generaal sir Redvers Buller. Generaal Louis Botha, thans eerste minister en mi nister van landbouw van het Zuid-Afri- kaansch Verbond is door de Engelsche regeering als hulde voor zijne schitterende hoedanigheden, tot eere-generaal benoemd van 't Engelsch leger. Oostenrijk. Zondag is keizer Frans Jozef van Oos- tenrijk-Hongarije zijn 83e jaar ingetreden. De eerbiedweerdige ouderling bevindt zich thans te Ischl, waar hij tot het begin van September zal blijven. Zijn gezond heidstoestand is uitmuntend. Hongarie. De Hongaarsche regeering kondigt aan dat het eene nieuwe kieswet zal voor stellen, hetwelk het stemrecht zal verkenen aan de vrouwen, die een handelshuis, grondeigendommen of den titel van dok ter bezitten. Er zouden daardoor 80,000 vrouwen het stemrecht verkrijgen. Peerden voor het Leger. De mi nister van oorlog heeft eene kommissie benoemd, onder het voorzitterschap van kolonel Leclercq, en die zich aanstaande maand naar Ierland zal begeven om er ongeveer 430 peerden voor het Belgisch leger te koopen: 39 voor het le jagers te peerd; 66 voor het 2e jagers te peerd 51 voor het le lanciers 54 voor het 2e lan ders 48 voor het 3e lanciers 34 voor het 4e lanciers 76 voor het le gidsen en 72 voor het 2e gidsen. De Handel met Holland.—Gedu rende het eerste halfjaar van 1912 heeft Belgie voor 184,140,000 fr. koopwaren in Nederland ingevoerd tegen 175 miljoen 711,000 fr. gedurende het overeenkomstig tijdperk van 1911. Naar Belgie werd uit Holland gedurende hetzelfde halfjaar voor 157,559,000 frank uitgevoerd tegen 139,926,000 in 1911. Rechters voor kinderen. De be sluiten, die de nieuwe kinderrechters benoemen, werden aan de onderteekening des konings voorgelegd. Zes en twintig gewone rechters en drie rechters voor de beroepsrechtbank voor kinderen zullen worden aangesteld. Onze Spoorwegen. Het beheer onzer spoorwegen verwezentlijkt uitste kende ontvangsten. Inderdaad, het vervoer van reizigers en koopwaren bracht voor Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Qewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRU KKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Gewestelijk Eucharistisch Congres I. Hoe zullen we best de kinders onderwijzen 1) Niet enkel Catechismus (tekst, waarheid) leeren kennen, maar de kinders leeren een christen leven leiden, gesteund op stevige geloofsovertuiging en warme liefde tot Qod. 2) De Priester zou moeten samen met de On derwijzers de les voorbereiden. Daarom ware 't wenschelijk dat Onderwijzers en Priester minstens éénmaal per maand bijeenkwamen om leerstof, leerwijze, aard van de kinders te bespreken. 3) Het ware wenschelijk den voorbijgaanden maatregel der Bisschoppelijke Onderrichtingen te zien invoeren t. w. alle twee maanden, ter gelegen heid van de algemeene communie, gedurende dri; dagen catechismus te houden over de eerste grond regels van den christen godsdienst en over de Biecht en het H. Sakrament des Altaars. 4) Het ware het onderzoeken weerd of de maat regel, dien de Heeren Opzieners (B 7) voorzichtjes aanduiden, overal niet zou kunnen toegepast wor den, om aldus de leering in de kerk te vervangen door een dubbel schoolbezoek van den Priester II Hoe gedaan om langst de kinders in 't onder wijs te houden Besluiten 1) In de school, de kinderen dikwijls onderwijzen over Biecht en H. Communie (Com munieboekje), opwekken tot de veelvuldige, zelfs dagelijksche Communie, en doen bidden tot ver spreiding van het godvruchtig gebruik om dagelijks ter H Tafel te naderen. 2) ln den biechtstoel bijzonderlijk, aanwakkeren en zoeken te weten wat de kinderen tegenhoudt. 3) Zorgen dat de verwonende kinderen kunnen ontbijten in de school. 4) De ouders trachten te overtuigen dat het hun plicht is de kinderen vrij te laten in het gebruik der HH. Sacramenten. 5) Onderwijzers en onderwijzeressen trachten te winnen voor de verspreiding der H. Communie onder hunne schoolkinderen. Besluiten en wenschen 1) Mochten de ouders de veelvuldige Communie der kinderen niet beletten. 2) Mochten de ouders de veelvuldige Communie niet enkel aanzien als eene dikwijls herhaalde gods dienstige plechtigheid, maar als de bron van het christelijk leven hunner kinderen en het krachtigste hulpmiddel in het opvoedingswerk. 3) Om een levendig belang en een vurige begeerte tot de veelvu'dige Communie in de herten der kin deren te ontsteken, geven de ouders zelf het voor beeld van weerdige beoefenaars der veelvuldige Communie. 4) Mocht weldra een wet ontworpen en gestemd worden die den arbeidsduur regelt en mochten de katholieke werkgevers, zoo de rusttijd door de wet met uur en stond niet opgelegd wordt, dien bij voorkeur vaststellen, op den morgen, om aldus aan arbeiders en arbeiders kinderen, de gelegenheid te geven, meer dan nu, aan Mis en Communie deel achtig te zijn. 5) Mochten de ouders zorgen dat hunne kinderen zorgvuldig de godsdienstlessen volgen die de plech tige Communie voorafgaan. Praktische wenken 1) Priesters, ouders, meesteis zullen de kinderen niet er kei tot de veelvuldige Communie aanwakkeren, maar nog er op steunen, dat de geloovigen het best onder de H Mis ter H Tafel naderen. 2) Waar de schoclmis bestaat a) en de kinderen de gelegenheid hebben toch een andere Mis bij te wonen, zullen de meesters de toelating geven te communiceeren onder deze H Mis, die gedaan wordt op het voordeeligste uur voor de kinderen. De noodige bewaking zal ingericht worden om alle misbruiken van misverzuim te voorkomen. b) en de kinderen geen gelegenheid hebben, in een andere Mis te communiceeren, zullen de mees ters alle gemak voor de dankzegging en ook voor het ontbijt verzekeren voor diegenen, die onder de schoolmis willen communiceeren. 3) Er dient aangenomen, dat er wezenlijk groote moeilijkheden van praktischen aard bestaan. Er wordt niet zonder reden opgeworpen, dat heel dikwijls de H. Mis te lang zou duren vooral 's Zondags en bij algemeene gezamenlijke communiën. Men gelieve echter in acht te nemen a) dat men uit het bestaan dier moeilijkheden er niet mag toe besluiten, dat er nooit iets kan gedaan worden. b) dan men er moet naar streven, om de school kinderen - zooals alle geloovigen ten andere - zoo veel mogelijk onder de H Mis te laten communi ceeren. 4) Aanmerkingen a) het ideaal ware, dat de priester, die het Mis offer opdraagt, zelf de H Communie zou uitdeelen. b) kan dit niet, dan zal deze priester zich laten bijstaan of vervangen door een anderen priester, waar dit mogelijk is. Wenschen Men zal 1) De kinders leeren beseffen dat de Mis zelf de beste en naaste voorbereiding is tot de H. Communie. 2) In de scholen, volgens een vast bepaald pro gramma, gedurende een half uur, alle veertien da gen, de kinders de Mis leeren kennen en volgen 3) Waar het zijn kan en zooveel het zijn kan, de kindermissen met lezing of uitleg bevorderen als mede een boekje bewerken met gepasten uitleg en korte gebeden voor de kinders der lagere scholen Korte samenvatting1) Gezien den immer groo- ter wordenden godsdienststrijd dienen onze scholen te verchristelijken. De dagelijksche communie der kinderen is een onfeilbaar middel daartoe. 2) De onderwijzer moet het kind opleiden tot de j dagelijksche communie door de richting van zijn godsdienstonderwijs, door de verspreiding van goede werkjes handelende over de veelvuldige com munie.—Door zijn voorbeeld en door het bestrijden van allerlei beletselen moet hij het kind tot de be oefening brengen. 3) Hij moet ook het kind leeren communiceeren met vrucht en daarom het verlichten en ondersteu nen om eene behoorlijke voorbereiding en eene gepiste dankzegging te doen. Korte samenvatting I) hoe de jongens het thans doen. II) A) hoe ze het zouden moeten doen en B) wat de onderwijzer daartoe vermag 1) door zijne school met a) de strekking van zijn onderwijs b) het gelegenheidsonderwijs c) het opzettelijk onderwijs 2) buiten de school 3) in de kerk en in gemeen overleg met de gees telijke overheid. Korte samenvatting 1) Kenmerk van een doel matig godsdienstig onderwijs het leidt tot kennis en tot deugd en vroomheid. 2) Vereischte hoedanigheden van een doelmati godsdienstig onderwijs. a) Grondig zijn aantrekkelijk, vatbaar, volle dig met eucharistische strekking, door gansch het leerprogramma ondersteund, onthouden door he' in verband brengen met de gewone gebeden. b) Opvoedend tot hert en wil gerichtdoo godsdienstige schooltucht toegepast. Besluiten 1) Het godsdienstig onderwijs der kloosterzusters moet eene ernstige en aanhoudende Eucharistische opleiding zijn. 2) Deze opleiding begint ter bewaarschole - met gesproken en gezongen woorden mits dagelij ksch bezoek ter kerke. 3) Overal zal de schoolmisse bestaan om alle dage de school te beginnen. 4) Ter bewaarschole en in den lageren graad der groote school zal de onderwijzeres de grondwaar heden van den godsdienst aanleeren bij vertelling, bij aanschouwelijke tafereelen - naar hetCommuni- boekske. 5) Ter lagere schole zal zij de gewijde geschiede nis weten le verbinden met de christelijke leering en de onderwijsgraden wel bepalen met het oog op Eucharistische opleiding. In alles zal zij lessen en schoolschikking rege len naar de leerwijze, en den aanwijzer van den Weleerw Heer Kan Schoolopziener - en meer ge bruik maken van Eucharistische geschriften. 7) De week zat beginnen met de les van den Priester; de leerinpe i zouden alle twee plaats lub ben op den Zaterdag, telkers gevolgd door de Biechte <~pdat cie leerlingen der beide leeringen door wekeliiksche Communie zich bereiden tot de Piechtige Communie. 8) Alle eerste Vrijdag der maand zoude gevierd worden door al de kinders. 9) De H. Communiebond zoude bestuurd worden door de Kloosterzuster, met volle vrijheid voor de kinders, maar met aanmoediging en beloon ing docr den Pastoor der Parochie. Wenschen 1) De meesteressen zullen zich be kwamen in de kennis der Liturgie.-Werken die ze best daartoe gebruiken. 2) In al de klassen zullen de gebeden en hande lingen der H. Mis aan de kinderen worden aange leerd. Daartoe echter moet geen eigenlijke leergang van Liturgie bestaan. Men echte den liturgischen uitleg vast aan het onderwijs in de christelijke lee- ring en gewijde geschiedenis. 3) De meesteressen zullen zich beieveren om de kinderen de misgebeden te doen medebidden m-1 den priester en ter H. Tafel te naderen aan de com munie der mis 4) Eer de kinderen de school verlaten zullen de mees eressen hen het missaal Leren kennen en vol gen. 5) De meeste essen zullen de kinderen bekend maken met den geest die de H. Kerk, bezielt in het vieren van elk tijdstip van het kerkelijk jaar, me: het oog gericht op het sacrificie en de H Commu nie. 6) De geloofs- en zedenleer in den Ca'rc'iismus voorgehouden zuilen de meesteressen beier doen verstaan, onthouden en naleven door aan te toonen hoe de leer in de liturgische gebeden en handelin gen wordt uitgelegd en toegepast. 7) Bij het uitdeelen van beloon/figcn en aanmoe digingen zullen de meesteressen liturgische werken aan de kinderen uitreiken.-Opsomming van wer ken die aan te bevelen zijn. Besluiten1) Dat alle onderwijzeressen het decreet over de veelvuldige communie en de communie der kinders goed leeren kennen. 2) Dat de opvoeding der kinders waarlijk Eucha ristisch weze, en daarom moet men a) Dikwijls in eenvoudige taal spreken over de voorliefde van Jesus tot de kinders b) De kinders gewennen aan het dagelijksch be zoek tot het H. Sacrament en hen daar eenvoudig inet Jesus leeren spreken. c) Het gebed tot bevordering der H. Communie verspreiden en goed uitleggen. d) De kinders de gewoonte aanleeren zich va tijd tot tijd door een geestelijk communie met Jesus te vereenigen en hunne dagelijksche bezigheden nu eens als bereiding, dan als dankzegging voor de H. Communie te verrichten. e) Alle gelegenheden waarnemen om de kinderen de nalatige vooral, tot de H. Tafel te roepen. f) De jonge kinders goed onderwijzen in de nood zakelijke leerpunten opdat ze zoohaast mogelijk t de communie toegelaten worden. 3) Dat men toelate aan de leerlingen het ontb te nemen in de school en aan de ouders de heilzam uitwerksels van de veelvuldige communie doe in zien. 4) Dat de schoolkinderen dagelijks naar de H. Mis geleid worden en als 't mogelijk is, aan d< Heilige nutting te communie gaan. Zondag 25 Augusti. - 13e Zondag na Sinxen. Mis van dezen Zondag gedachtenis van H. Ludovicus. Te Yper Luisterlijke Processie tot sluiting van het EUCHARISTISCH CONGRES. In St Maartens te Yper de plechtige Hoogmis van het H. Sa crament, Evangelie van den-Zondag.—In dien tijd trok Jezus op zijne reis naar Jeruzalem langs de grens tusschen -Samaria en Galilea. En toen hij in zeker dorp kwam, traden hem tienmelaat- sche mannen te gemoet, die op een afstand bleven staan. En zij verhieven hunne stem en zeiden Jezus, leeraar, erbarm u onzer. En hen ziende zeide Hij hunGaat heen, vertoont u aan de pries ters. En onderweg werden ze rein. Maar één hunner keerde, zoodra hij zich genezen terug zag, terwijl hij met luider stem God verheerlijkte. En hij viel op zijn aangezicht voor zijne voe ten neder, en dankte Hem. En deze was een Samaritaan. Maar Jezus antwoordde en zeide Zijn niet alle tien gereinigd Doch waar zijn de negen? Er is niemand gevonden, die terugkeerde om Gode eer te geven dan deze vreemdeling. En Hij zeide hem Sta op en ga heen uw geloof heeft u gered. Maandag 26.-H. Zephyrinus, paus en martelaar. Dinsdag 27. H. Joseph Calasanctius, belijder. Gedurige aanbidding te Le Bizet (Ploegsteert). Woensdag 28. H. Augustinus, bisschop en kerkleeraar. Gedurige aanbidding te Oostvleteren (in 't klooster). Donderdag 29. Onthoofding van H Joannes Baptista. Vrijdag 30. - Overdraging der relikwiën van//. Donatianus, Zaterdag 31.-//. Rayrnondus Normatus, belijder.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1