YPER in AHDISSEIUENT YPER POPERINGHE WERVICK Eucharistisch Congres te Yper. Haiie Btpfcenhorst Zilleliete. JSiE de eerste zeven maanden van het jaar aan de schatkist de som op van 182,918,000 frank 57 miljoen voor de reizigers en 125,030,000 voor de koopwaren. Er bestaat dus, met het overeenstem mende tijdperk van 1911, eene vermeer dering van 10,486,000 fr., waaronder 3 miljoen 234,000 fr. voor de reizigers en 7 miljoen 252,000 fr. voor de koopwaren. De Krijgsvliegkunst.-De minister van oorlog, generaal Michel, is van zin de krijgsvliegkunst in Belgie meer uit te breiden. Een krediet van 500,000 frank voor het aankoopen van vliegmachienen zou bij het aanstaande budjet van oorlog gevoegd worden. Krijs, Eithiliih Scholen vofS"d"„ ZONDAORUST Dienstdoende Apo theker te Yper— Zondag 25 Oogst L. AERTSSENS, Boomgaardstraat. De leden der Katholieke Jonge Wacht, alsook de Congreganisten der groote af- deeling, en de broeders van het Allerhei ligste Sacrament, worden dringend ver zocht deel te nemen aan den stoet welke ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres te Yper, uitgaat op heden Zon dag om 3 ure namiddag. Vergadering in het Katholiek Oildhuis om 12 ure en half stipt om dan in stoet te samen naar de statie te gaan. Boesinghe. Elverdinghe. Gheluwe. Locre. Oostvleteren. Poelcapelle. Reninghelst Voormezeele. Watou. Westvleteren. Woesten JjjEmiel Huyghebaert, parketlegger, wonende Ca fé Rubens Lange Thouroutstraat was Zaterdag laatst aan 't werken met eene ronde zaag, in werking gesteld door een motor. Op zeker oogenblik werd zijn linkerhand door het machien gevat, dat met ongehoorde snelheid draaide. Twee vingerledsels werden letterlijk afgesneden, en een derde gedeelte lijk. De geneesheer Dochy heeft den gekwetste ver pleegd. Zaterdag laatst, rond den middag, ging de dochter van den landbouwer Beun, 17 jaren oud met groenten naar de Rijschool. Na hare boodschap te hebben volbracht, keerde zij huiswaarts langs de vestingen. Al met eens ontwaarde zij een jonge gast die uit het struikgewas te voorschijn kwam, en op haar toesprong. Na het meisje een vuistslag op den mond te hebben toegebracht, wilde hij haar in het struikgewas medeslepen. Gelukkiglijk kwam een voorbijganger op, die het meisje uit haren netelach- ti jen toestand kon redden en den laffen schelm op de vlucht kon drijven. -Mijnheer Camiel Degraeve, beeldhouwer, 53 jaren oud wonende in de Julius Capronstraat, deed een nieuw huis bouwen in het Statiekwartier. Als naar gewoonte, ging hij Dinsdagavond rond 8 1/2 zijn inopbouwzijnde huis bezoeken. Zijne vrouw vergezelde hem, en hield eene lamp in de hand. Op den koer gekomen, waar er eene opening ge maakt was, die toegang leidde tot den kelder, deed Camiel Degraeve een misstap, met het ongelukkig gevolg dat hij in den kelder viel, het hoofd vorenaf. De vrouw meer dood dan levend, riep om hulp. Men snelde aanstonds toe. De geburen daalden in den kelder, waar men den ongelukkigen vond, met gebroken schedel. Ondanks de beste zorgen van den geneesheer Devloo, heeft de gekwetste zijne ijselijke wonde niet kunuen overleven. Woensdag morgen, is hij rond 6 ure in den Heere ontslapen zonder tot bezinning te zijn gekomen, en na het H. Oliesel te hebben ontvangen. Camiel Degraeve was een braaf en oppassend man, die de algemeene achting genoot, en die door zijn vlijt en werkzaamheid er toe geraakt was, een huis te bouwen op eigen rekening. Wij bieden aan de diepbedroefde familie de uit drukking onzer innige en christelijke rouwbetuiging. een jaar tijds een nieuw aanschijn verworven De tengere plantjes zijn tot weelderige struiken opge wassen de bloemenschat is verrijkt in geur en kleur, en de eeuwenoude beukeboomen overscha duwen dichter en dichter de slingerende dreven van het sierlijke buitenverblijf. Ondanks wind en weder bracht de Koninklijke Fanfare, de S. Michiels-Turners samen met het mu ziek van Dixsmude, Zondag laatst, een bezoek aan dat eenzame en dichterlijke oord. Qulhertig, als altijd, werd er eenieder onthaald. De Heer J. Antony, in naam der Koninklijke Fan fare en van het arrondissement Yper, en een Heer van Dixsmude, in naam van hun muziek en van het arrondissement Veurne-Oostenle boden den Heer Senator Struye en zijne waarde wederhelft, benevens geurende bloemengroen, hunne herte lij kste gelukwenschen voor den goeden uitval der kiezing van 2" Juni, en dankten hen voor al het goede dat Heer en Vrouw, en 't edele Kroost niet uitgesloten, onverpoosd rondom hen verspreiden... Eene dreunende Brabangonne begroette de ontroerde kasteelbewoners. Het Hollandsch Vader- 1 andslied Wie Neerlandsch bloedgezongen door S. Michiels-Turners met begeleiding van Fan fare, weerklonk heftig en grootsch, Mevrouw Struye de Biebersteyn ter eere, door de kronkelde banen van het heerlijke zomerverblijf, en de toege stroomde menigte vergat de guurheid van het weder om alleen aan hare vroolijke stemming lucht te geven. Verscheidene uitgelezen muziekstukken werden door de beide maatschappijen met kunst en zwier uitgevoerdde lijfoefeningen der S. Michiels-Tur ners, ondanks de glibberigheid van het gras, de neervallende regen en ratelende donder, gelukten opperbest, en het goede maal, door de gevierden, den uitvoerders mildelijk aangeboden, overgoten met een goed glas bier en bezegeld met een roomer sühuimnat, smaakte heerlijk. Dank aan de Weledele familie Struye de Biebersteyn, niet zooveel om haar goed onthaal dan om hare stichtende gevoelens en vriendschappelijken ommegang met werkmans-en burgerskind. Daar in dit heilzame oord weet en toont men dat werkman en burger ook vrije men- schen zijn, kinderen van één en denzelfden Vader, die geerne deftig leven en eerlijk bestaan, en met de rijke voor één en hetzelfde doel zijn geschapen... Geen twijfel of zweeft de engel van Geluk en Vrede boven die eenzame en stille liefdewoon. Goddie eens zegde Een glas water, gegeven in mijnen naam, zal niet onbeloond blijven be- jegene steeds met uwen mildsten zegen de blozende telgen van dit edele geslacht. M. D. 27 Augusti voor de leerlingen van S. Aloysiusschool en den 28 Augusti voor de leerlingen van S. Mi- chielsschool telkens om 2 1/2 ure namiddag. t—a— De Vlaamsche Vrienden-Op ZondagS Sep tember 1912, om 8 ure 's avonds in stadsschouwburg Vlaamsch Kunstfeesten voordrachten door de heeren Dr Claes en Dr Aug. Borms leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Antwerpen. Met de medewerking der heeren Paul Lepage, J Wattelet, Mod. Louwerijs, Jos. De Klerk, leeraars en le prijzen van het koninklijk Vlaamsch Conser vatorium te Antwerpen. Voorbehouden kaarten te bekomen bij M. Valère Sansen te Poperinghe. Iets zeldzaams is dezer dagen in onze stad te zien geweest een koordedanser was hier Zaterdag toe gekomen, en reeds den zelfden avond gaf hij op de Markt eene le vertooning die vele nieuwsgierigen uitgelokt had. 't Was immers 25 jaar geleden dat dergelijke kunstenaar in de stad niet meer te zien was geweest. Zondag namiddag deed hij zijne wan delingen op een stalen kabel over de Markt gespan nen op eene hoogte van 6 tot 7 meters eene aan zienlijke menigte volk bewonderde zijne oprechte ervarenheid en verbazende koelbloedigheid. De avondvertooningen hadden evenveel bijvalzeer velen waren nog nimmer getuige geweest van het geen eene langdurige oefening verm ag in zake van evenwichthouding. Deze weke hadden de laatste prijsdeelingen plaats, te weten in de armscholen der zusters Paulinen en Benedictinen. Blij en welgezind kwamen de kinders af met hunne nuttige belooningen allerlei kle dingstukken en huisgerief, alles zoowel gekomen bij die ouders die daardoor eene merkelijke bespa ring kunnen doen op hunne uitgaven. Hoe erkente lijk behooren die ouders en kinders te zijn jegens de goede zusters die benevens het kosteloos onder wijs, nog zulke milde prijzen weten te junnen Hoe dankbaar ook jegens al deze die tot die prijsuitrei king door hunne zelfsopoffering bijdragen Zondag aanstaande, ter gelegenheid van het H. Sacraments-Congres van Yper, zal een bijzondere trein uit Poperinghe vertrekken om 3 ure. Namens het Komiieit. Die een briefken van twintig frank gevonden heeft wordt vriendelijk verzocht het te willen terug geven aan F. Dumont-Becquart in de Tramstraat 44 te Wervick. Eerlijke vinders geven het gevondene weder. Moet het weere meewillen, meer of de helft der Boesinghenaars, zullen Zondag aanstaande naar Yper trekken doch wij verhopen wel en wij betrou wen er ons op, dat zij daar niet enkel zullen tegen woordig zijn als nieuwsgierige kijkers, maar dat zij werkelijk in den stoet zullen deelnemen en als een man hunne vlagge en hun muziek zullen volgen. Wij vertrekken uit Boesinghe met den trein van ten 2,18 - Op Dinsdag 27 Aug. aanstaande zal hier op de gemeente eene tentoonstelling, jaarmarkt en prijs kamp plaats hebben. 1) voor dertigmaandersruins en merriën. s) 12 fr. en gulden eeremetaal, b) 10 fr. en zilve ren eeremetaal. 2) voor achtienmaanders ruins en merriën. a) voor ruins 1. 12 fr. en gulden eeremetaal 2.10 fr. en zilveren eerem. 3. 8 fr. en zilv. eerem. 4. 7 fr. 6 fr. 5 fr. -4 fr. b) voor merriën a) 10 fr. en gulden eeremetaal b) 5 fr. en zilv. eerm. 3) zuigkachtels. a) hengsten. 1. 10 fr. en gulden eerem. 2. 8 fr. en zilv. eerem. 3. 7 fr. en zilv. eerem. 4. 5 fr.-4 fr.-2 fr. b) merriën. 10 fr. en gulden eerem. 5 fr. en zilveren eerem. Bem. De peerden die in den laatsten provinci alen prijskamp bekroond zijn geweest kunnen in dezen prijskamp niet meêdingen. Meer dan 200 prijzen zijn te verdienen, dank aan de toelage van 100 fr. toegestaan door het gemeen tebestuur en de persoonlijke gifte van 50 fr. gejond door den weledelen heer Burgemeester. Goed zoo Op O. L. Vrouw Hemelvaart en volgende dagen was het iederen morgen een aan doenlijk schouwspel als onze christene mannen vrouwen, jonkheden, jonge dochters en kinders op- volgentlijk elk in hunne vergadering met zulke in nige godsvrucht hunne generale of algemeene com munie deden. Daar stichtten zij malkaar ten goede. Doch ten zal ook geene geringe openbare geloofs belijdenis zijn wanneer al onze huisgezinnen (geen tien uitgezonderd! heden in de grootsche betoogings processie te Yper zullen vertegenwoordigd zijn. Im mers 340 tot 350 mannen zullen, Jesus ter eere, biddend en zingend en spelend, in den geestelijken zegestoet de straten der stad bewandelen en verre boven de 100 vrouwen zullen het Allerheiligste volgen. Hoe schoon Hoe troostend Dank aan allen in Jesus naam en God zegene hen Een woordje dank ook aan onze jonge studenten die zoo ieverig al onze huisgezinnen bezocht heb ben Dat is gewrocht Kip-kap Deze week is er voor twee leden on zer franschmansgilde een verachterd sommetje van 730 fr. ingekomen door de tusschenkomst van den heer advokaat Biebuyck, die nog achter 100 franken vischt voor twee andere leden. Dat noemt men den werkman genegen zijn. Wij danken hier openbaar dien goeden heer voor al zijne moeite. - De kinders der meisjesschool die Vrijdag den feestdag vierden van den Eerw. Heer Pastor hebben dit jaar bijzonder wel en kundig de nummers van het feestprogramma uitgevoerd. Hulde aan die jeug dige tooneelspeelsters en zangsters hulde aan hun ne ieverige en verdienstvolle meesteressen. Zij heb ben ten volle hunne verlofdagen verdiend. -Woensdag laatst langs de baan naar Poperin ghe nabij het hof van P. Mouton wilden drie paar den. aan eenen zwaren koopwarenwagen gespannen door verschot de vlucht nemen, toen zij, op zij ge sprongen, den gracht intuimelen. Erge ongelukken konden te betreuren zijn, doch door de spoedige hulp van toegesnelde landwerkers liep de zaak nog goed van stapel. - 't Was ook Woensdag dat hier den dag door de lucht weergalmde van ijselijke canonschoten. Men had gedacht dat de koning in optocht was. Maar het gespel van een boekorgel en het feestgeroep deed wellicht bruiloft verraden. Ja en dubbele bruiloftZiet maar naar den burgerstand. - Woensdag aanstaande heeft hier de tweede paardenfeest plaats. Zij belooft wel te lukken. Dieren koopers, verkoopers en nieuwsgierigen zullen als naar gewoonte niet ontbreken. Elverdinghenaars houdt u gereed opdat uwen evennaaste noch honger noch dorst en lijden'. Zondag 8 September om 4 ure in de Sint Jozefs- school te Gheluwe spreekt Hugo Verriest. Allen, zoowel vrouwen als mannen, worden er naartoe uitgenoodigd, 't is vrijen ingang. Om 3 1/2 ure, wordt op de plaats nen stoet ge vormd, die den spreker naar de zaal zal leiden, waaraan al de vlaamsche gilden van Gheluwe en 't omliggende, vriendelijk verzocht zijn deel te nemen, 't Muziek gaat voorenop al het strijdlied spelen Omdat ik Vlaming ben van Mevrouw Matthyssens. In de zaal zullen de volgende liederen gezongen worden 't Rodenbach's lied van Re- mi Ghesquiere Verrijzenis en 't En zal van Arthur Meulemans. Locre, een der liefelijkste en godsdienstigste dor pen van ons Vlaanderen, was Woensdag laats vol op in feest. En geen wonder Het was immers de plechtige inhuldiging van den Eerw. Heer Vander Ghote als Herder dezer parochie. Ik zegge wel plechtig want, zonder in uitvoerige beschrij ving uit te weiden, weze het voldoende openlijk te getuigen dat onze doorbrave menschen van te lande zulke omstandigheden weten te baat te nemen om aan hunne overtuiging lucht te geven. Geen huis dat niet bevlagd was en gepint geen huis waar niet een aantal parochianen door allerlei betuigingen, opschriften, rechtzinnige vriendelijkheid,... het hun ne hadden bijgedragen. Ah 't zag er al zóó wel gezind uit, en de prachtige natuur en het schoon weder-althans voor den stoet - stemden mede tot opluistering van het feest. De stoet, keurig uitgele zen uit de welingerichte maatschappijen en gilden, uit de godsdienstige verbeeldingen en groepen der parochie en waaraan ook het muziek der Weezen- school van Yper deel had genomen, de stoet, zeg ik, trok voorbij, nadat de Eerw. Heer Pastor tot driemaal toe welkom was gewenscht door den Heer Burgmeester, door de lieftallige kinderen van het kasteel en door een jongen vertolker der fransche kolonie En we zagen alles vóórbijtrekken, alles op zijn beste en met zijn blijdste gemoed, en we gingen kerkewaarts want eerst aan God moet alle eer erkend, met God moet alle werk begonnen wor den. De plechtigheid in de kerke was gedaan en den nieuwen Herder de plichten opgelegd en de parochianen de hunne Een en ander nog lazen we langs den weg zooals Onderwijzeressen en leer lingen wenschen hun achtbaren Herder heil, ware vreugde en wijs bestier zooals aan het Gemeen tehuis Als Kerk en Staat Vereenigd gaat, 't Is rust en vrêe In dorp en stêe. zooals nog Ik ben de dienaar van het recht Ik draag het zweerd van rust en vrede. Doch nimmer moet het zweerd uit schede Als allen doen hetgeen Ge zegt. en ookIn Vlaandrens lusthof hier God scbenke U een bestier Van eendracht en van vrede 't Is Locre's wensch en bede enz. enz. Een gezellig en broederlijk feestmaal sloot de fees telijkheid van den dag. Het was opgediend in het heerlijke St Antoniusgestichtde bijzondere inge zetenen der parochie, vrienden en kennissen waren er uitgenoodigd eenige stukjes muziek en verras singen vergastten de Dischgenooten. Ook een pui ke aanspraak van Z. E. H. Deken van Poperinghe en van den nieuwen Pastoor was door allen wel kom. - En toen alles ten einde was geloopen, zoo kwam mij met de stilte nog eens gansch de dag vóór mijnen geest dwarrelen met al wat hij had medegebracht van waar geluk en 'k zegde bij mijn zeivenWare ik Herder op Locre ik zou bijna niet weten wie meest te bedanken voor die prachtige in huldiging want allen hebben evenveel hun beste gedaan daarom zou ik zeggen aan U allen, Lo- crenaars, ja, aan allen, mijn welgemeenste dank weze toegestuurd. - En 'k zegde nog: Wat moet een Herder temidden zulke kudde gelukkig zijn en tevens ook hoe troostvol te mogen werken voor zulke brave en lieve parochianen 1 Een aanwezige. Al moesten 't de kraaien uitbrengen Een kruis van eerste klasse werd toegekend aan Louis Danneel, die meer dan 50 jaren bij dezelfde men schen heeft gewoond op 't hof van de familie De- beck-De Quecker. Louis verwacht alle dage zijn eeremerk in 't stille, peizende dat 't nooit niemand en zou geweten hebben om in 't gazetje te zeggen, 't Is nogthans 't melden weerd en wij wenschen Louis Danneel veel geluk en nog vele jaren, want alleman ziet hem geern. Camille Rooryck die 10 jaren deel maakt van 't bestuur van den peerdenbond kreeg ook eene decoratie, aan hem ook hartelijk proficiat. Onze studenten leven t Donderdag hebben zij de 7 uur mis gezongen ter eere van S. Godelieve hunne patroonesse. Aan de nutting kwamen zij allen aan den communiebank knielen en ontvingen onzen lieven Heer. Na de he mis hielden ze plechtige feestvergadering en 's namiddags een lustig uitstapje en de leeuwen hebben gedanst De liederavond door ons studentenvolk gege ven zal puik zijn. Als spreker hebben zij een der beste jonge advokaten van Brugge doen komen heer Adelfons De Groeve. Op kertnisdinsdag zal hun lokaal allezins te klein zijn. -Vandaag trekken wij met 300 mannen naar YperEen tram zal die lieden naar Yper voeren een bitje na den gewonen tram van 14,18, de kaar tjes zullen op voorhand aan elkeen besteld worden door een der leden van den Studentenbond. 's Avonds keeren wij terug te 18,17 uit Yper. De velomannen moeten zien dat ze ons bij tijd vervoe gen om samen met ons in den stoet te stappen. Aan eenieder zal op den tram een liederentekst bezorgd worden. Dinsdag avond is alhier zacht in den Heer ont slapen, Eerweerden Heer Emilus-Cyrillips Paawelyn, geboren te Poelcapelle, den 4 April 1869, zoon van wijlen Heer Carolus-Ludovicus Pauwehjn, en var. de nog in leven zijnde Vrouw Maria-Theresia Vul- steke, rustend priester. De plechtige lijkdienst zal Maandag aanstaande, om 10 uren plaats hebben. Alle inwoners worden vriendelijk uitgenoodigd om de begravenis bij te wonen, en een vurig gebed te storten, tot zielelavenis van den overleden pries ter. Wij sturen onze rouwbetuigingen aan de ge achte familie Pauwelyn. Dat de ziel van den Eerweerden Heer Pauwelijn in vrede ruste Naamfeesten—Men vierde Dinsdag hier en Maandag te Clytte in de zustersschool 't naamfeest van den Herder. Of het wel was, wel een dozijn even smaakvolle nummers wierden opgevoerd, die de meest verassende toestanden, de meest verschil lende personen voorstelden en de aanwezigen nu ee s hertelijk lieten lachen, dan eens door aandoe ning ontsprongen tranen deden stroomen. Hoe aangenaam voor de ouders die bezorgdheid der zusteren Hoe verkwikkend en aanmoedigend voor de meesteressen die genegenheidsvolle tegen woordigheid der moedersWat deugd aan de kin ders, die bij zulke feestjes, in groot getal een schoo ne gelegenheid krijgen om te leeren vorenkomen en iets vorendragen. Wat al moeite en tijd wat al geduld en bereiding vraagt dat niet maar 't is voor 't welzijn der kin ders, heel het onderwijs is voor 't goede Dat al leen is genoeg om die brave zusters al het onaan gename ervan te doen vergeten. Laten wij hun ne ootmoedigheid niet kwetsen dat zij voort gaan op dien weg, dat zij door inplanting van veel kennis en deugd, van die kinders ware kristenen maken die morgen mede zullen strijden voor de goede zaak. Daarvoor zijn de ouders hun dankbaar. Daarvoor zal God hen beloonen. Vulco Zondag laatst kwamen eenige vlaamsche vrien den uit Poperinghe naar Reninghelst om een lie deravond te houden. Er zullen geen vijftig men schen komen tuitte een boschprofeetjeen zie in de vergadering voor de vrouwen, te 3 ure, waren 9 rijen van zeventien dicht en wel bezet, de zaal was volgeduwd. 's Avonds, te 6 1/2 ure, waren ten minste honderd mannen aanwezig. Wat zegt gij daarvan En toekomend jaar zullen ze weerkeeren want ze waren toch zoo tevreden. 't Was verdui veld schoon hoorde ik iemand zeggen na de vrouwenvergadering ik en beklage mijn söun niet. 't Is spijtig dat het zoo lichte gedaan is zuchtte een ander We zullen Tineke zingen in J... 's hom melhof riep men ginder. En 's avonds dan Hoe fier stapten die forsche mannen de zaal uit al zingen 't vrije lied 't Was een ware zegetocht. Een half uurken nadien reeds was in menige herberg een kleine zangmaatschappij gesticht Stil, schoon dat we gelijk zijn vernam een onzer vrienden in 't voorbijgaan en prachtig en machtig weerklonk de Vlaamsche Leeuw door de stilte van den avond. Ziedaar de eerste vruchten van uw heerlijke zan gen, beste vrienden van Poperinghe 'k zag het wel toen gij, heer C. Leroy, met uw prachtige tenorstem zoo juist en gevoelvol Vlaanderen bezongt, ja, de scharen toehoorders sleeptet ge meê, ge vervoerdet ze in de reine, hemelsche hoogten van uw ideaal, ge vervuldet het ledig hart van uw volk met zalige genuchten. Dank dus. Ook onze dank aan den heer Baerteen meester in 't voordragen fluisterde mij iemand tor, getroffen door zijn arme groot vader dank aan allen. Tusscben zang en klank hoorden wij het wijze woord van Meester De Keirsgieter, een rechtgeaarde vlaming, voorwaarIn een glasheldere taal wees hij op het schreeuwend onrecht waaronder de Vlamin gen neergedrukt liggen met zijn meesterpenseel schilderde hij de grootheid van Vlaanderens verle den af en de lauwe, lage onverschilligheid van Vlaanderens heden zoodat zijn woord menigmaal een diepknikkende instemming en luidruchtige toe juichingen afdwong. 't Slotkoor werd gezongen door gansch de ver gadering 1 't Was treffend toen al die vlaamsche vrouwen en juffers, en 's avonds honderd vlaamsche kerels, vlam in 't herte, vlam in 't ooge, de zaal dreunen deden van Vlaanderens Leeuwlied waar lijk de gloed onzer zangers was overgestroomd in de harten der Reninghelsche burgers. 'k Mag ook niet nalaten hulde te brengen aan de studenten die door stuifregen en slagregen, door water en modder tot in de verste hoekjes van Re ninghelst drongen om te verwittigen te wekken en aan te vuren. God gave 't dat ze volharden Nog een woord een vlaamsch student is nooit volkomen tevreden over zich zelf of zijn werk al tijd beter worden en beter maken is zijn leuze zoo hebben de studenten van Reninghelst 't vast voor nemen gemaakt kost wat kost de 2 zalen tot één en zoo de 2 tweeüren zang tot een vieruur te brengen 2<> meer licht te verschaffen in de zaal. Is 't wel Vaandelfeest der Oud-Soldatengilde.-Niet tegenstaande het tegenstrijdig weder heeft de gilde der Oud-Soldaten van Voormezeele en Dickebusch hun vaandelfeest wel kunnen vieren, met de mede hulp van het Gemeentebestuur en de opluistering van verscheidene maatschappijen. Daarom aanziet deze gilde het zich tot plicht de medewerkende maatschappijen hartelijk te bedanken voor hunne blijken van genegenheid en broederlijk heid. Buiten eenige uitzonderingen hebben bijna allen aan onze uitnoodiging beantwoord. Wel is waar het ongunstig weder verontschuldigt de afwezige; nochtans zijn er die de broederlijkheid, uit minach ting hebben verstooten, en die, niettegenstaande het vroeger deel nemen van onze gilde aan hun vaan delfeest en ondanks het ontvangen van onze uitnoo- digingsbrieven, ja zelfs, ondanks hunne persoonlijke beloften, hunne bijtreding niet hebben willen ver kenen. Nog iets schoonerOnze maatschappij ontving, daags voor het feest van wege eene gilde waar onze leden tegenwoordig geweest waren in hun vaandel feest, ja zelfs vergezeld van muziek, het volgende schrijven nadat zij twee verschillige uitnoodigiu- gen hadden toegezonden geweest. Haer Voorzitter, De maatschappij Oud-Wapenbroeders van zal aan uw vaandelfeest deelnemen en wenscht per keerenden post den juisten datum der inhuldiging van het vaandel te kennen Wij melden hier geerne, geheel in 't bijzonder de gulhertige medewerking van onzen achtbaren Eere-Voorzitter Mijnheer John Vercruysse. 't Is hij die den Heer Kolonel en zijnen adjudant onthaald heeft op zijn kasteel en hen begeleid heeft geduren de de feestedie het komiteit en 't muziek op het kasteel zoo luisterlijk en broederlijk ontvangen heeft. Hulde en dank aan onzen Eere-Voorzitter Hulde ook aan onzen ieverigen Voorzitter, Heer Henri Cram 't Is hij die onze gilde gesticht heeft, die er de ziel van is en het leven 't is hij die deze schoone feeste heeft ingericht en daarvooren noch moeite noch tijd gespaard heeft. Hij leve nog lang voor den bloei zijner geliefde gilde Zondag laatst had de algemeene vergadering plaats van den hoppebond. Mogelijks door het slecht weder was het getal aanwezigen kleiner dan naar gewoonte. Jammer dat vele leden de schoone lesen en raadgevingen, in deze bijeenkomst uitgebracht, hebben gemist. Deze, die uit onverschilligheid achterbleven, zullen er voorzeker spijt over gevoe len. Na de gedeeltelijke vereffening der rekening en na het uiten van eenige praktische wenken over de schikkingen in het solferen, geeft de E. H. De- jaegher een overzicht over den toestand der hoppe in de verschillige landen De beide hoppestreken van Belgie hebben thans min hop in land dan voorgaande jaren. Tot Augus tus stond deze vrucht goed. Door den langdurigen regen is zij wat verachterd. Alle kweekers haken naar goed weder, zonneschijn en warmte. Engeland klaagt over slecht weder. Daar vooral is regenachtig weder nadeelig voor de hoppe, omdat daar dikke nevels de regenbuien voorgaan en volgen. In dit land evenals in Duitschland en Oostenrijk is de aankweek verminderd. Amerika kan zonder veran deringvan weder op geenen overvloed van opbrengst rekenen. Ingezien de voorraad van voorgaande jaren grootendeels is uitgeput en dat de aanhoudende regens de opbrengst bedreigen, is het niet vermetel te gelooven, dat de uitvoer uit Belgie zal aangroei en, indien de landbouwers, de faam van hunne hop pe wachten te doen stijgen, met verzorgd plukken en goed drogen. Dat de landbouwers allen moge lijken invloed gebruiken bij kinders en jonge lieden vooral, wantgoude boomen plooien niet meer, om goed, om degelijk, net zonder blad of lange stelen te doen aftrekken. Een goede maatregel die thans nog toepasselijk is, bestaat in het late solferen. De hoppe blijft lan ger groen en bewaart dus veel later. Voor het drogen moet de grootste hitte vermeden worden. Droogt met eene redelijke warmte, maar zorgt voor goeden trek. Er is bevonden dat de trekgaten veel winst bijbrengen in brandstof, in tijd en in hoedanigheid. De E. H. Dejaegher breekt eene lans tegen het misbruik, de geplante hoppe lang in hoppen te laten leggen. De ondervinding bewijst dat de hoppe, alzoo behandeld, nooit geen schoon kleur, geen welriekende geur meer kan verwerven. Eene tegen strijdige gewoonte, nog soms gevolgd, is het drogen zonder solfer op den heerd, om naderhand te solfe ren. Solfert terwijl de hoppe op den hast ligt zoo haast zij half droog is en voegt een weinig spiritus bij den solfer, juist genoeg om deze stof in vlam te houden. De hoppe zal hierdoor veel zachter gesol- ferd zijn en haar kleur behouden, waar zelfs een zekere glans bijkomt. De heer Voorzitter bedankt den eerweerden spre ker, moedigt de landbouwers aan, om de voorkeur te doen behouden welka onze hop bij de Engelschen verworven heeft. Hij prijst ook den kweek van eene nieuwe hoppesoort Hallertau die in Aalst zeer wel gelukt, rijker is voor Lapaline en en goed be stand tegen ziekte. De pogingen dienen ook onder steund om vroege soorten op te zoeken, daar onze oude witte rank langzamerhand schier gansch ver dwenen is. Heden Zondag vertrekt rond kwart na 1 ure een uitzonderlijke tram om de Watounaren naar het Eucharistisch congres van Yper te geleiden. Er zal voorzeker veel volk zijn, mannen en vrouwen die een nieuw bewijs wi len leveren van hunne oude gehechtheid aan den heiligen godsdienst en van hunnen eerbied voor het H. Sakrament. Er wordt ook in Watou een feest bereid voor 8 September ter viering van den grooten volksschrij ver Hendrik Conscience. Groote stoet en tooneel en gezang door de Groeningerwacht van Antwerpen op de groote Markt. De inrichters hopen, dat al de maatschappijen zullen medewerken De onderwijzers en leerlingen hebben reeds hunne bijtreding be loofd. Daar zijn bij ons menschen, die nooit iets ver geten dat zijn wonderheden, weerdig van bekend te staan bij 't nageslacht, 't Zijn er ook, die som tijds iets vergeten. En ten bewijze van dien, met al de branden hadden wij vergeten te spreken van een, die zeker het meest moet geloofd zijn, maar er ook misschien het minst aanhield de heer wacht meester van Oostvleteren. Recht heeft hij op onzen dank om de reddingshulp bijgebracht, om het on derzoek zoo gedienstig gedaan, om de beleefdheid eikendeen bewezen. -Frederik Huyghe van aan de Paters zag verle den jaar zijnen zoon Maurice van 16 jaren begraven, die na zes maanden lang als een martelaar geleden had. Maandag nacht is Frederik bijna schielijk ge storven. 't Groote nieuws gebeurde Zondag laatst. Na vespers en ciskens was 't de groote vergadering voor al wie wat liefde voor geeten koesterde. Wij wisten niet dat die liefde hier zoo diepe wortelen geschoten had 200 of een beetje min mannen en vrouwen, jonge lien en dochters, met al de overhe den der gemeente waren tegenwoordig in de voor dracht van heer De Queker, die zoo wat een uur sprak over alles wat syndikaat, verzekering en on derhoud der bevallige langhoorns aanging. En dat hij gehoor vond in Israël, bewijst dat er meer dan 50 leden ingeschreven wierden, dat er van 't vreem de afgekomen waren om deel te maken van onzen bond, dat een der vriendelijkste ingezetenen, dien elkeen aanziet als een oudgegroeid voorbeeld van werkzucht en matigheid, hem vooruitzette om alle geetenkoten gratis te gaan witten. Dat is edel en loofbaar. Ook zonder twijfel zal onze bond groeien. -Wij vernemen, dat de heer De Queker eene voordracht over geeten zal geven aan den paters- hoek. Dag en uur worden later bekend gemaakt. 't Zullen er van hier met meer dan honderd naar 't congres van Yper gaan. Die per tram reizen en 't zijn er vele, zullen 's nuchtens al naar de misse komen, wel de kerkuur willen opnemen om niet te late te komen Daar ons kerkuurwerk altijd ju st gaat, moeten wij naar elders niet zien om de uur te we'enmet gevaar van te missen. De kerk heeft het juiste uur van Brusseldie ze volgt, komt voorzeker op tijd. Wanneer zal het er van komen 't Is nu ruim een maand dat onze kerkborlogie een wandelingsken gaan doen is en men zou zeggeq

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2