BREUKEN Wederlandscbe Hofbouwtentaonstelling YPER j De bank A. J. VOHCK, Yper POPERINGHE WERVICK Katholieke Vereeniging van het koedissement Tper. ingericht door de Koninklijke Hofbouwmaatschappij Ypersch DavHsfonds uitloven aan degenen die van November 1912 tot 1 Januari 1913 de meeste abonnés zullen aangebracht hebben. Daarover verder nieuws einde Oktober. De Redactie. STAD YPER. Zondag 29 September 1912 van het Arrondissement YPER. Het eerste en noodigste Voordracht over TAAL en VOLK ron Lj.j- te pachtg ZONNEBEKE steen- LCil ilUlo weg, met Lof en land volgens begeerte, palende aan de herberg De Katotten ZONDAORUST Dienstdoende Apo theker te Yper— Zondag 15 September. E. OAIMANT, Meenenstraat n°ö Door uitscheiding van Bedrijf Huis ^pilliaert Verkoop der overige meubels met VERMINDERING VAN PRIJZEN. Genezing zonder operatie j maakt aan de lezers van Het Ypersche Volk kenbaar dat op 16 SEPTEMBER ide uitgeving plaats heeft van d'Obligatiën van den Russischen IJzerweg-Nord-Donetz aan 4 1/2 gewaarborgd door den staat. De prijs van uitgeving is maar 487,50 fr. 't Is een der zekerste en aanprijzelijkste weerde. Boesinghe. Crombeke Elverdinghe. 1 tafïeluvelt. na itmoov et cpo Oheluwe. Bureelen Meenenstraat, Yper. Herziening in 1912 der kiezerslijsten die zullen in voege zijn van 1 Mei 1913 tot 30 April 1914. De Gemeentebesturen hebben voorloopig de "kiezerslijsten gesloten op 31 Aug. 1912. De bezwaren tegen de voorloopige lijsten moeten ingediend worden bij het Schepencollege vóór 31 October 1912. Heeft recht op die lijsten ingeschreven te wor den, hij die op 1 MEI 1913, den ouderdom bereikt van 25 jaren en die op 1 Juli 1912 in de gemeente ÉÉN JAAR woonst heeft. Bijkomende Stemmen. 2) Uit hoofde van personeele belastingen Eene bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer die 35 jaar oud zijnde, getrouwd is (met of zonder kind) of weduwaar met wettig kind, en die eene personeele belasting betaald van 5 fr. ten voordeele van den Staat. a) Uit hoofde van eigendom Eene bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer die, op 1 Juii 1911, sinds minstens één jaar eigenaar is van onroe rende goederen hebbende een kadastraal inkomen van minstens 48 fr. zij 3,36 fr. grondbelasting voor den Staat (voor de Gemeente alleen geeft eene grondbelasting van 10,50 fr. recht aan twee bijko mende stemmen) of die sedert minstens twee jaren, eene inschrijving bezit op het Grootboek of een ren - teboekje (en niet een gewoon spaarboekje) op de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas, gevende minstens 100 fr. rente. c) De diplomas of getuigschriften van hooger onderwijs of van middelbaar onderwijs van den hoogeren graad geven recht aan twee bijkomende stemmen d) De openbare ambten, betrekkingen of beroepen die het bezit veronderstellen der kennissen door gezegde diplomas of getuigschriften bestatigd geven ook recht aan twee bijkomende stemmen. Niemand mag meer dan drie stemmen uitbrengen voor Kamer, Senaat en Provincie, en vier stemmen voor de Gemeente. Het Bureel der Katholieke Vereeniging verzoekt dringend de Katholieken van het arrondissement te zorgen voor hunne inschrijving met het getal stem men waartoe zij recht hebben, en aan het Bureel te willen aanduiden de vrienden die ingeschreven en de tegenstrevers die afgeschrabt moeten worden het bureel zal kosteloos het noodige doen. De lijsten van al de gemeenten van het Arrondis sement kunnen op het bureel nagezien worden. Aan jkatholieke mannen en jongelingen moet men ronduit de volle waarheid zeggen. Thans meer dan ooit worden zij opgewekt om hun aandeel bij te brengen in christene, in maat schappelijke werken, voor het hoogste heil en de vurig begeerde opbeuring van ons volk Welk een ideaal voor warmbezielden en edelmoedigen Doch vast en zeker is 't dat wat gezond realisme geen kwaad doet. Het ideaal dat trouwens een ge zond realisme tot grondslag heeft reikt veel verder en stuurt machtiger vooruit tot werken. Daarin ligt het geheim der werkkracht der ka tholieke kerk. Al sliert de ontucht langs dstraten, al zit de zelfzucht met diepgenepen hart en vaist op de geldkast, steeds zal de H. Kerk helden voort brengen toegewijd aan alle volkswerken. Het gezond realisme leert de werkelijkheid der zaken, leert tot zich zelf inkeeren om zich kennend zich ook te beteren en te volmaken. Het volk, dat is de verzameling van eenlingen. Maar ieder eenling, ieder mensch bestaat, voor ons katholieken, uit een sterfelijk lichaam en eene on sterfelijke ziel. In een rijk lichaam verkleumt de ziel soms van armoede. Het volk opbeuren staat voor ons dus gelijk met betere ontwikkeling c n beter voedsel te bezorgen aan heel den mensch, lijf en ziel. De ziel leeft vooral door 't geloof ver gezeld van de werken des geloofs. Doch... dit is het eerste en het voornaamstedit is het noodigsteom dat geloofsleven te bewaren en te ontwikkelen bij ons volk, moet de toekomstige volks leider man zijn van werkdadig geloof. Dat is im mers de overwinning die zegeviert over de wereld, het geloof. Dit gezegde van Sint Paulus mag een overtuigde nooit vergeten Gaat men soms na hoe het gaat in het katholiek mannenleger dan moet men bestatigen dat nu en dan, mannen, jongelingen, vaan-vluchtig worden, dat een te groot getal slaapt den slaap der onver schilligen bij gemis aan volharding, bij gemis aan studie en eigene ontwikkeling, daar bij hen eene levendige geloofsovertuiging te kort is. Wil men goed doen op katholiek gebied dan is de eerste vereischte dat men zelf goed weze, dat men zorge voor eigene ontwikkeling van diepe geloofs overtuiging om te leeren, onbeschaamd en onver droten, zijn in-en uitwendig leven schikken naar dit geloof. Werken aan eigene christelijke volmaking ziedaar wat noodigst is, werken tot hooger opstijgen in godsdienstig, godvruchtig, zedelijk leven ziedaar wat eerst vereisebt wordt... Deze alleen die zulks bewerken kunnen zich gemakkelijk en best toe wijden aan de werken uit naastenliefde en recht- veerdigheid op maatschappelijk, op christelijk ge bied. Zelf goed zijn laat toe van anderen goed te maken; zich zelf goed maken laat toe rondom het goede te stichten. Op zulke goede mannen en jongelingen raag de Kerk rekenen, mag het Vaderland staat maken. ren moet - praktiek aangevangen in eene geestelijke afzondering waar dat zij hun wil hebben verstaald hun voornemen vastgezet. Dit hebben zij-33 mar nen en jongelingen - kunnen ondernemen in Yper dank aan de priesterlijke zielenijver van een man van wien wij, als 't God belieft, veel mogen v er wachten in de toekomst.en, onder wiens lc-iding die beginders hun werk zullen voortzetten in maau- delijksche samenkomsten onder den zegen en dr hoede van het H. Hert. Deze zijn de eerstelingen, deze hebben begrepen, hebben besloten, hebben uitgevoerd. Op deze ook die aan het eerste en noodigsle de hand sloegen zal er mogen gerekend worden voor medewerking in 't verspreiden van dit goed. Op geestelijk gebied zullen zij vooruitgaan, ook zullen zij zich nu toe leggen op verstandelijke ontwikkeling zoo het uit eengedaan wordt in het hoofdartikel Zoo gaan wij met blijde hoop de toekomst in voor God en Land Mocht het voorbeeld der eerstelingen meer ande ren opwekken opdat deze en gene die van de eer sten hadden moeten zijn toch niet de laatste maa*- de eerste volgers wezen. Groote Vlaamsche kunst- avond in het volkshuis te Yper Zaterdag 14 September 1912, ten 8 u 'savotids stipt KUNSTSPEL en ZANG door MM. W. Taymans, kunstzanger, der Vlaamsche Opera van Antwerpen. P. Lepage kunstzanger le prijs van 't Kon. VI. Conservatorium van Antwerpen. J. Wattelet, pianist leeraar aan 't Kon. Vlaamsch Conservatorium van Antwerpen. door Dr Prof. Aug. Borms, leeraar aan 't Kon. VI. Atheneum van Antwerpen. Eerste plaats 1 frank uitgenomen voor die lid 1 zijn of 5 fr. geven om lid te worden van 't Ypersch j Davidsfonds. Vrijen ingang tot de tweede plaats, i Kaarten te bekomen bij M. TYBERGHEIN- FRAEYS, en aan den ingang der zaal. -Zondag namiddag ging de genaamde D'Hor- ghe in de herberg genaamd De Kleine Concorde in de St Jacobsstraat, en ontbond er wat zijne dror.- k mansperten. Hij had alreeds eenige pintglazen s'uk geslagen en was voornemens zijn vernielings werk voort te zetten, toen men de politie ging ontbie den. Deze kwam weldra aan, dcch onze vogel, ei. lont had geroken, was gaan vliegen. Korts daarna ko- men hem vatten Het is een deserteur van bot Belgisch leger. - In de maand Juli laatst, had men op eenZate - dag ten nadeele van den landbouwer, Remi Dera- maut van Reninghelst een rijwiel gestolen. Deze laatste wanhoopte nog zijn velo terug te krijgen, Tóén hij Maandag laatst door het Parket van Antwer pen verwittigd wierd, dat men aldaar zijn velo had teruggevonden, en den dief had gesnapt. Over twee jaar liep een rondleurder hier de stad af, om porceleinen en andere voorwerpen te herstel lcn Bij een heer van stad, had hij zilveren voorwer pen ontvangen, om die te herstellen. De oneerlijke werkman flikte den Noorden in met het hem toever trouwde goed. Dees week was hij naar Yper weerge keerd Hij wierd herkend en naar het politiebureel gf leid, waar hij bekentenissen aflegde. I mm Oi Pjpfpre Zooals u verleden Zondag wierd aai ge- Ul riem la. kondigd geven de jongelingen der St Pieters Congregatie Zondag om 6 uur en Maandag om 7 uur hun jaarlijks tooneelfeest ter eere van hun Eerw. Heer Bestuurder R. Leys. SPELWIJZER 1. Opening door St Pieters fanfare St Pieters Boven. 2. De Pauzelijke Zouaaf prachtig drama in twee bedrijven. I Bedrijf De gevangen zouaaf herkent zijn vaderhoofdman der Garibaldisten. 3. Muziek. 4. II Bedrijf dood van den zouaaf - bekeering van vader. 5. Prachtvertoog uit de Pauzelijke Zouaaf. 1) Het slagveld muzjek 2) De verheerlijking muzlek Omhaling ten voordeele der Congregatie. 6. Kluchtige tweespraak met zang. 7. Muziek. 8. Kluchtlied Soldatenleven. 9. De piotten van 't 3e ligne Blijspel. 10. Vaderlandslied. P. S. Het feest van den Zondag is juist hetzelfde als dat Van den Maandag, doch alleen met dit ver schil dat 's Zondags alleen mannen en 's Maandags alleen vrouwen worden ingelaten. De damen worden beleefd verzocht geene hoeden op te zetten. Gelief geene kinderen mede te brengen want zij zullen niet ingelaten worden. BESTAANDE UIT Salongarnituren Louis XV, volledige slaapkamers in acajou, kerzelaeren, note- lacen en olmenhout, verscheidene coulistafels en andere enz... enz... alsook eene groote hoeveelheid van spiegels en stoelen. Vrijen ingang in het magazijn der Korte Thouroutstraat N° 35. Open 's morgens van 9 tot 12 uren. 's namiddags van 2 tot 4 uren. van alle soort van breuk, gezwel, zakking of ver plaatsing door de nieuwe SPECIALE REEGELB ARE toestellen van den spécialist gediplomeerd breuk meester DUMONCEAU 21 KOOLENSTRAAT BRUSSEL. Deze nieuwe uitvinding BREVET N° 242644 van 24 MAART 1912 wordt door alle geneesheeren en professors als het eenigste nuttig middel aan schouwt die door alle breuklijders dient worden aangenomen dees toestel zonder veeren regelt zich volgens den wilvoor de werken de sporten de rust en den nacht, alsook volgens de strafte der breuken, schenkt dadelijke verzachting, vermindering en men bekomt op korten tijd de volkomene ver dwijning, de heer Dumonceau geeft een geschrift van WAARBORG geeft kosteloos allen uitleg van 9 tot 2 uren te i YPER Woensdag 18 September Hotel des Bras- j seurs. j GENT Vrijdag 20 September Hotel Ville de Ter- monde (Zuid). DOORNIJK Zaterdag 21 September Hotel de la Qare (Statie). BRUGGE Zondag 22 September Modern Hotel (Statie). ROUSSELAERE Woensdag 25 September Hotel de Bourgogne. Op aanvraag zend men allen uitleg gratis. Het heeft ons zoo diep getroffen te weten dat een handsvol edelmoedige overtuigden/dit beter dan ooit begrepen hebben de noodzakelijkheid te werken aan eigene volmaking, aan beter zijn om dan ook meer goed te doen rondom hen. Pas eene week ge leden hebben zij dit vnlmakingswerk-dat voortdu- AVONDFEEST. - De tooneelgilde van den Jongelingenkring zal dit jaar haar tooneelkundig avondfeest geven op den eersten Zondag van Octo ber zij zal nogmaals een treffend treurspel en een pittig blijspel opvoeren. Binnen eenige dagen zullen de raadsleden kaarten ten huize gaan aanbieden. Ongetwijfeld zullen zij overal welgekomen zijn het is voor het nuttig en christelijk werk der werkmansjeugd dat de Jongelin- genkrirfg ievert. NAAR DE ZENDINGEN.-Den 14 September zal de Eerw. Pater Arthur Lefebre uit Antwerpen naar Congoland vertrekken, om zich aldaar aan 't beschavingswerk der zwarten toe te wijden. Goede reis aan den moedigen zendeling en Godes zegen op zijne wegen 1 Wij vernemen dat den 1 October te Genua (Italië) zal te scheep gaan naar Indië, zuster Maria- Felix Mejuffrouw Maria-Antoinette van Merris, van de Congregatie der Zusters van Liefde. Den 7 October vertrekt ook uit Genua de E. P. Etienne van Merris, scholastiek van het gezelschap Jezus, die in lndië zijne studiën van godgeleerdheid gaat voltrekken, om aldaar het zendelingsambt aan te nemen. Mochten beide kinders van onzen achtbaren heer Burgemeester aldaar veel goed stichten en veel zie len winnen voor den Heer 1 Te naaste jaar zal hun broeder de Eerw. Pater Paul van Merris, van de Congregatie van Scheut, ook naar de zendelingen van China vertrekken. MESSTEKEN. - Op het einde der verleden week is het parket van Yper afgekomen om een onderzoek in te stellen nopens den bloedigen twist in de Pot- testraat, waar Maurice Clabau erg gekwetst werd. De dader Camiel Malesys is aangehouden en naar de gevangenis van Yper overgebracht. De gekwetste wordt in het stedelijk hospitaal ver zorgd hij is thans aan de beterhand en zal misschien na eenige weken het gasthuis mogen verlaten. ONGELUKKIGE VAL.-Waarmede moeten de plokkers, ouden en jongeren, hunnen tijd ver drijven des Zondags op de hofsteden Zondag laatst vermaakten zich de kinderen der plokkers met aller hande tuimelspelen op de hofstede van Achiel Ros- seel. De achtjarige knaap, Cyriel Cool, van Lichter- velde, viel zoo ongelukkig dat hij zijn rechter been brak. De boer heeft seffens den jongen naar 't gast- hois gevoerd, waar Doktoor Vanderheyde het gebro ken lidmaat ingezet heeft. NOG EEN ONGEVAL.-Vrijdag avond miste een vreemde plokker, Karei Vandaele, van slaapplaats op de hofstede Vancayzeele bij den Grooten Ons Heere. Door de duisternis misleid, liep hij in een koesliet en kreeg daar verschillende stooten van eene koe. Andere plukkers kwamen den gekwetsten zeventigjarigen man ter hulpe, die reeds buiten kennis onder het beest gevallen was. Men peisde dat hij verschillende ribben gebroken was doch de geneesheer vond het toch zoo erg niet. Daar Van daele misschien inwendig letsel had, werd hij ook naar 't gasthuis ter verpleging overgebracht. HOMMELPLOK.- Het weder is waarlijk bitter ongunstig voor den hommelplok. Het is bijna alle dagen regenen welk werkverlet, en welk gevaar van lichte of zware verkoudheden op te doen. Als het zoo voortgaat, vreezen sommige hoppekweekers dat al hun hommel tegen Baafmisse niet zal geplukt zijn. En daar zijn te Poperinghe meer dan 2300 vreemde plokkers Volgens de aangiften in het bureel van de hoppe- schaal zijn er in 1912, te Poperinghe 1.562 340 blok ken hoppe, die al rooze jaar zijn, en 175,490 blokken inleg. Dat maakt 1302 gemeten hoppe, die minstens rooze jaar is, en 1700 gemeten hoppe, gelijk som migen beweerden. Van Maandag is er reeds hoppe ingehaald om ze in de gebouwen der stadsschaal te sulferen en te pressen. De eerste ronde balen werden Woensdag gemaakt. Dagelijks gaan er ook veel cultuurbalen naar den spoorweg, vooral om naar Aalst vervoerd te zijn. Een hoppeplukker gekend onder de naam van Derumeau Leopold is met een paar nieuwe schoen, en kleedingstukken van een werkgezel op den loop gegaan Hij wordt ieverig opgezocht. -Een onbekende is zondag nammiddag wegge reden met Hilaire Spettebroods rijwiel dat aan de deur stond. De dief liet geen adres achter. —Zondag avond rond 10 uren verlieten de ge broeders Arthur, Oscar en Richard Margod en De- keiser Richard hoppeplukkers de herberg de Her tog van Brabandom zich naar de hofstede ter rus te te begeven. Eensklaps zonder woorden noch r. - den sloeg Dekeyser Arihur Margod een dolkmes in den schouder. De kerel werd ontwapend door een voorbijganger geholpen door de broeders van den gekwetste. Deze werd door Doktor Feys verzorgd en zal verscheidene dage moeten verletten. De da- Her is voortvluchtig. Antwoord op een ongeteekend artikel, opgeno men d< n 8" September laatst in een socialistisch weekblad, uitgegeven buiten ons arrondissement, en gedrukt onder de hoofding Wervick In bedoel t artikel spuwt de schrijver vuur en vlamme op de kappe der kaloten en dompers, der kath. schriften en bladen, in éèn woord, op al wie geen socialis tische geleerdheid noch gezindheid bezit. Ons antwoord Politieke geleerden en andere. Daar zijn van die menschen, 99 maal op hon derd rietweters - die meenen den monopool van de geleerdheid en de bekwaamheid te bezitten. Ze hebben nochtans met groote moeite delagere scho >1 uitgedaan, en hebben ook nooit eenig bewijs van bekwaamheid gegeven. Hoort ze pochen Omdat zij bij een handvol gebrekkig fransch of een stuk afstootelijken patois of waalsch een behoorlijk geschrift met allerhande krullen en krinkels bezit ten, denken zij al de bestaande kennissen der we reld in pacht te hebben. En doch, ondervraag hen, en ze dolen tusschen halven en geheelen, tusschen lengte en breedte, omvang en inhoud; ze noemen de olifant een kerfdier, rangschikken de vogelen onder de zoogdieren, geven Karei den Oroote voor ontdekkingsreiziger uit, schrijven Clovis de uitvin ding van heK atpomtuig toe, heeten Duitschland eene FranseIt^, Ïïézitting, zoeken Zwitserland tus schen de Cariarische eilanden en legge t den evenaar bij den Noordpool In politiek ontmoet men nog meer zulken genre van geleerden. En, denkt niet, dat gij die helden uren en uren ver moet gaan zoeken. Wel neen er loopen er hier, we zien er dagelijks voorbijgaan. In hunne kinderjaren, in plaats van naar school te gaan in hunne jongelingsjaren, itr plaats van hen bij middel van deugdelijk dag- of weekblad op de hoogte te houden over hetgene binnen en buiten het land gebeurtzaten de nu zoo rijk bedeelde politieke geleerden, ergens in grachten en beken, bachten struiken en hagen, en leerden er straat- en schavuitenpolitiek, ze leeren visschen en zwemmen, klauteren en klimmen, vechten 'en rammelen maar bleven verder d-o-m-slim. Aan 20 jarigen ouder dom nog verwarden zij schier cijfers met letters, en wisten ter nauwernood onderscheid te maken tusschen een dagblad en een handdoek Nu echter, sedert zij socialist zijn sedert hun hoofd door ver waande sprekersop hol is gebracht; sedert zij jaren c n jaren met grootklinkende woorden als protetariaat, solidariteit, sociale werking, wereldhervorming enz. enz.-waarvan zij zelf de beteekenis niet kennen- hebben hooren schermen, sedert dien zijn zij groote j geleerden geworden en schelden nu maar zonder iomwegen een ander voor ezel uit? Ze achten zich bekwaam de maatschappelijke hervorming, het sociaal vraagstuk in eenige pennetrekken op te los sen en in korte dagen uit te voeren. Wat meer is, ze zeggen en schrijven zooals de correspondent in kwestie dat buiten 't socialisme geene geleerdheid te vinden is. Ai wie geen socialist is, is noch min noch meer snul en domkop. Dat, buiten enkele uitzonderingen na, het tegen overgestelde waar is, weet iedpreen, tenzij hij en zijne soort. Heel de socialistische partij immers be staat slechts uit twee soorten lieden te weten 1<> uit bedriegers 2° uit bedrogenen lo Uit bedriegers waaronder misschien een half dozijn geleerden, waarbij een zeker getal entre- deux's en voor het overige een hoop paradegeleer- den. De eerste maken van hunne geleerdheid, de anderen van hunne van buiten geleerde en nage aapte parademanieren en charletingeschreeuw ge bruik om hunne aanhangers te bedriegen, dezelve moedwillige leugens op te dringen, alzoo door leu gens en be trog langs den rug hunner gefopte slachtoffers, tot een titel, een post of bediening te geraken 2» Uit bedrogenen, meestal onwetende, eenvoudi ge werkslaven, die niet verder zien dan hunne neus lang is, en des te gemakkelijker de schreeuwende leugens gelooven naarmate zij dommer en onweten der zijn. Onder de socialistische massa treft men geene verstandige, redeneerende lieden aan. Ziet maar van den eenen kant naar den uitslag der laatst geledene kiezing waar alle verstandige menschen de roode schreeuwers den rug toekeerden, en van den ande ren kant naar de schandige kieswoelingen door 't rood gespuis ondernomen, en naar de lage, wraak roepende middelen tot dewelke eenige roode heet hoofden binnen enkele weken hunnen toevlucht zouden willen nemen, om vooreerst hunne neder laag te wreken, hunne kokende gramschap te koe len en bot te vieren en vervolgens op de onwette- lijkste manier een ideaal door te drijven dat hen zij hopen het ten minste - aan 't bewind moeten bren gen. Wat echter al te veel over zijn hout gaat, 't is dat volgens denroodenzeeveraar, de menschen alleenlijk de geleerdheid, de politieke kennissen en de waarheid vooral in de socialistische bladen moeten gaan zoe ken, gezien de katholieke bladen (volgens de slim merik natuurlijk) niets anders doen dan lasteren en liegen, en ook niets anders kunnen dan tot afgunst en verdachtmaking opstoken. Arme prater De eenvoudigste mensch der wereld moet zich bij het hooren uwer dwaze beweering onmiddelijk afvragen, waarbij het komt, dat heele hoopen roode bladen, om zoo te zeggen dagelijks, bij groepen en benden voor de rechtbank worden gesleurd, en tot schande van eenieder gevonnisd en veroordeeld Waarbij het komt, dat er van die lasterbladen om aan de gevolgen hunner leugens en bedriegingen te kunnen ontsnappen te niet gaan en verdwijnen 1 Waarbij het komt dat die groote geleerde helden om bij de ooren niet te worden getrokken, of met hunne roode schenkels ook niet bachten de gren dels te vliegen, hunne geleerde beweeringen en hun ne verkeerde waarheden naamloos laten verschij nen om, in geval van nood, de verantwoordelijk heid op den rug van eenen armen drommel of on verantwoordelijke te schuiven Wat nu de algemeene werkstaking aangaat waat- mede gij schrijver onder den schijnheiligen naam- van toekomstige bewegingdreigen komt, die werkstaking, zal, zooals gij zegt, een verraderstak- tiek doen uiischijnen, maar 't zal de verraderstak- tiek zijn der eerlooze opstokers, der ontaarde volks bedriegers, die de ongelukkige werklieden tot over de ooren in de diepste armoe en ellende zal dompe len 't zal de verraderstatiek zijn van de vetgemes te roode heerschappen die tot over de ooren in overvloed badende, de beklagensweerdige werkslaaf alle mogelijkedwangmiddelenen ontberingen zullen opleggen 't zal de verraderstaktiek zijn van dezen die door geweld en opstand willen bekomen, het geen zij door wettige middelen op 2de juni niet hebben kunnen verkrijgen. Ja zeker gij schrijft waarheidVan vele, zeer vele werklieden zullen de oogen nogmaals opengaan, maar 't zal ook nogmaals zijn, zooals de laatste kiezing het overigens bewees, om te zien waar g>j naartoe wilt t zal zijn om met duizenden uit uwe holen weg te vluchten en om het krachtig ka tholiek leger al meer en meer te komen versterken 't zal zijn, cm een altijddurend brandmerk te stem pelen ophet voorhoofd der valsche werkmans vrienden, die het sociaal vraagstuk enkel weten op te lossen door algemeene werkstaking, algemeene uithongering der werkende klasse, door straatrumoer nachtlawijd, revolutie, broodroof, plundering, moord en werkaanslagen, brandstichting, granietbommen, dinamietkardoezen en al de gebruikte middelen van onzaliger gedachtenisde bende van Bonnot en ODe MUr- Uitslag van den prijskamp van het Vee- kweeksyndikaat De Vrienden van den Voor uitgang gevestigd te Boesinghe. /e Prijskamp - Stieren zonder tanden en stieren kalvers. le prijs Donck Emiel Boesinghe 6 fr -2 pr Van- deputte Rene id. 5 fr 2 pr Vereecke Henri id. 5 fr 3 pr. Samyn Fideele id 3 fr 3 pr. Van Hecke We Charles id 3 fr-3 pr. Hondeghem We Servaas id. 3 fr. «.IvjM» z/e Prijskamp - Veerzekalvers. le prijs Van Eecke Theophiel Boesinghe 4 fr 2 pr Samijn Fideel id. 3 fr-3 pr. Peccu Engel id. 2 fr - 3 pr Vereecke Henri id. 2 fr. IIP Prijskamp- Veerzen zonder tanden. le prijs Vandeputte René Boesinghe 8 fr-2 pr. Samyn Fideel id. 6 fr-2 pr. Vandeputte René id. 6 fr-3 pr. Vereecke Henri id. 5 fr-3 pr. Samijn Fideel id. 5 fr 4 pr. Vanderstichele Henri id. 3 fr. -4 pr. Vereecke Henri id. 3 fr 4 pr. Donck Emiel id. 3 fr. Re Prijskamp - Veerzen met 2 tanden le prijs Samijn Fideel Boesinge 8 fr-2 pr. Ver eecke Henri id. 6 fr-2 pr. Van Eecke Theophiel id. 6 fr-3 pr. Samyn Fideel id. 5 fr-3 pr. Vander- Stichele Henri id. 5 fr-4 or. Samijn Fideel id. 3fr 4 pr. Vereecke Henri id. 3 fr. 4 pr. id. id. V Prijskamp - Veerzen met 4 en 6 tanden. le prijs Derycke We Amand Boesinghe 12 fr-2 pr. Vandeputte René id. 9 fr-3 pr. Meersseman Remi id. 7 fr-4 pr. Vereecke Henri id. 6 fr-4 pr. Donck Emiel id. 6 fr-5 pr. Samijn Fideel id 5 fr. -5 pr Vandenbulcke Cyriel id. 5 fr-5pr. Van Hecke We Charles id. 5 fr. VI. Prijskamp-Koeien. le prijs Vereecke Henri Boesinghe 15 fr-2 pr. Vandeputte René id. 10 fr-2pr. id. id. 10fr-3pr. Derycke We Amand id. 8 fr-3 pr. Vereecke Henri 8 fr-3 pr id. id 8 fr-4 pr. Samijn Fideel id. 6 fr. 4 p-. Vereecke Henri id. 6 fr 4 pr. id. id. 6 fr—4 pr. Ampe August 6 fr-5 pr. Vander Stichele Henri id. 5 fr-5 pr. Derycke We Amand id. 5 fr-5 pr. Hondeghem We Servaas id. 5 fr 5 pr. id. id, 5 fr. -6 pr. Vandenberghe Alfons id. 4 fr 6 pr. Pecceu Engel id. 4 fr -6 pr. Defever Marcel id. 4 fr—6 pr. Ampe August ii. 4 fr. De tentoonstelling van hop voor de hopplanters van Crombeke Stavele en Westvleteren, zal hier ge houden worden den zondag 29 September in de oude katholieke school. Er zijn reeds 40 deelnemers ingeschreven. Er is nog tijd om zijnen naam aan te geven bij M. Ac- kerman, op zondag 15 of 22 September. Hoppegilde-Vergadering op heden zondag 15 September om 7 ure 's avonds stipt in Den Hom melzakker bij H. Masselus,, -!0ov sxab na DAGORDE 1. Bespreking over den aanstaan den prijskamp-2. Betaling voor 't gebruik van sul- feraar. Iedereen is vriendelijk verzocht tegenwoor- tdl4ijnLfn&>in5S3} q6no?Dn£iiv to Disn Zondag morgen vond men nabij dej"Kruiseecke» langs de groote baan, het lijk van eenen jongeling, den genaamden 'Henri Coudron een revolver stak in zijne hand, zijn velo waarmeê hij den Zaterdag avond van zijn werk uit Robaais gekomen was, stond tegen een boom, hij had een doosje kogels op zak. De jongen was in den kop getroffen, van de eerste scheute dood. Moord of zelfmoord Het parket is ter plaats geweest, en heeft den gezegden revolver meêgenomen, alsook een tweeden die in 's jongelings woonst lag. In den nacht van 5 tot 6 September hebben onbekende kwaaddoeners, 24 reken gedroogden ta bak gestolen ten nadeele van Dekyndt Henri. Zondag is het feest van de Vlaamsche Bond niet tegenstaande 't slecht weder goed gelukt. Om 111/2 u stapte Hugo Verriest op de plaats van den tram af en werd verwelkomt door twee raadsleden en den schijver van den VI. Bond, hier en daar loerde men door 't venster om den 72 jarigen ouderling die bij den koster ging noenmalen te zien voorbijtrekken. Ten 3 1/2 ure, vormden de VI. Gilden van Gheluwe en 't omliggende, met muziek aan 't hoofd, nen stoet, haalden Pastor Verriest uit de kosterij en leidden hem naar de zaal waar hij moest spreken. Daar gekomen onder nen grooten toeloop van volk, begon men eerst met het Consciencelied te zingen, het Vlaamsche Woord gedicht van Guido Gezelle werd daarachter voorgedragen, 't Rodenbach'slied gezongen, Avond gedicht van Rodenbach afgelezen, en 't Schrijverke ook een gedicht van Gezelle opge zegd, naar alles werd met aandacht geluisterd en de voordragers waren telkens toegejuicht. Dan miek de hoofdman van den VI. Bond Hu- go Verriest aan 't volk bekend en bedankte hem voor zijne dienstwilligheid van te komen nen voor dracht geven naar Gheluwe. Nu was 't de spreker zelf die 't woord nam, hij zegde eerst hoe hij bijna in de onmogelijkheid geweest was te beantwoorden aan de uitnoodiging, daar hij tot Vrijdag toe zijne stem verloren had, dan begon hij over onze groote mannen, eerst met Guido Gezelle,-dan met Roden bach, vervolgens met Peter Benoit en laatst met Conscience, 't ware niet mogelijk over te drukken hoe schoon hij het leven, het werken, tot zelf" de dood of begravenis vertelde van hen die hij: als zaaieis van 't hedendaagsch herworden van Vlaan deren noemde, en 't was gelijk over wat hij sprak, 't zij over de macht van Oud Vlaanderen, over zijn rijkdom fierheid of kristenheid, men zag dat 't volk er belang in stelde, de aandacht was vooral groot wanneer hij over Yper bezig was, Yper die in zijnen vlaamschen tijd aan 't hoofd van 't land stond, en het zijne prachtige Halle en St Maartenskerke op eigene kosten bouwde, hoe het, wanneer de graaf van Vlaanderen gevangen was door de Turken aan de gravinne, alleen de overgroote somme gaf om hem vrij te koopen, die ze meende niet te kunnen bekomen van hare 4 groote steden te zamen. Hij eindigde met aan degenen die tót nu toe voor hun land en tale de liefde niet gevoeld en hadden

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 2