Katholiek "Volksgezind üleekblad SYNDIKATEN Wat E. P. RIITTEN zegde op list Coogres van den Belgischen Volksbond. BUITENLAND YPER en ARRONDISSEMENT YPER Koninklijke Hofbaowmaatschappij Wederlandsche Hafbouwtentoonstelling Te koop Kronijk der week WERVICK *thMhM°L!SSif^drJZ ter gelegenheid der 25" verjaring der stichting Da lessen van fransche taal v°°rvol™s^zuI- Eucharistisch Congres DERDE JAAR N° 40 Wekelijksche Oplage O O O nummers ZONDAG 29 SEPTEMBER 1912. TELEFOON N0 137 Gr. Bras-Tavernier, Kerkelijke Kalender. Verjongd katholiek leven. Hoop in de toekomst. Hinderpalen uit den weg te ruimen de voortdurende en onloochen bare tegenstand van een groot deel der belgische patroons, de volstrek te ontoereikendheid van onze pro pagandamiddelen. Geen hopeloos klagen— Heer lijke toestand— op weg naar een nog prachtiger toekomst 1 Genoeg tegenkantingen! Ontoereikendheid van onze propagandamiddels. Noodzakelijkheid van bestendige sekretariaten en onafhankelijke pro pagandisten. Noodzakelijkheid van coöperatieven als economische basis. Een laatste woord: volksgezinde politiek. Hertog Frans-Joseph in Beieren, broeder van onze koningin, is in den ouderdom van 24 jaar, maandag morgen gestorven te Possenhoven. Koningin Eli sabeth en hare moeder waren aan de bedsponde van den stervenden. De infante Maria-Theresia, zuster van den koning van Spanje, en op 12 Januari 1906 getrouwd met prins Ferdinand van Beieren is maandag laatst gestorven. Zij was geboren te Madrid ln 1882; had reeds vier kinders uit haar huwelijk en is ongelukkig gestorven aan eene bloedklon- tering aan het hert. De koning en de koningin van Engeland zullen in de aanstaande lente een officieel bezoek brengen te Parijs aan den voorzitter der fransche repubhek, te Berlijn aan den keizer van Duitschland en te Brussel aan den koning der Belgen. Z. H. de Paus heeft op eigen kosten eene groote vrije lagere school doen bou wen met klassen voor 800 jongens en 800 meisjes. Met 1 October zal zij geopend worden. Van nu reeds is de school te klein gezien het getal aanvragen die men weigeren moet. Vrije scholen bestaan er omzeggens niet in Italië, deze nu heeft de Paus gesticht om het voorbeeld te geven aan de Italiaansche katholieken. In de Vereenigde Staten van Ame rika zal, op 13 October, voor de reedevan New-York, eene groote vlootschouwing plaats hebben; 127 oorlogschepen zullen er aan deel nemen. Vredesonderhandelingen zijn op vriendelijke wijze aan de gang tusschen Italiaansche en Turksche afgeveerdigden in Zwitserland, terwijl intusschentijd Tur ken en Italianen elkander bevechten in Tripolitanië. Prins Arthur van Connaught, neef van den koning van Engeland zal in het huwelijk treden met prinses Irena van Rus land, nicht van den Czaar. Nog eene toe nadering te meer tusschen Engeland en Rusland. In Japan zal de plechtige kroning van den nieuwen keizer slechts in den herfst van 1914 plaats hebben. Tijd genoeg dan om alles te bereiden en voor liefhebbers om de reis aan te gaan naar Japan. Een groep Belgische geldmannen hebben van het Russisch gouvernement een twintigtal vergunningen bekomen om elektrische tramlijnen en elektrische ver lichting te plaatsen in verscheidene steden van Siberië en Asiatische provinciën. 1887-1912 van het Arrondissement YPER JUBELFEESTEN op Zondag 29, Maandag 30 Septem ber en Dinsdag 1 Oktober 1912 Het is geen geheim dat de Hofbouw- tentoonstelling van Yper buitenmate prach tig zal zijn. Benevens de uitstalling van de leden die wel onder de belangrijkste zul len tellen, zullen ook een groot getal in- landsche en vreemde liefhebbers en kwee kers hunne producten tentoonstellen. Met een woord het jubelfeest zal ten volle ge lukken. Wij kunnen niet genoeg onze lezers aanraden op Zondag, Maandag en Dins dag de tentoonstelling te bezoeken. ZIE VERDER BELANGRIJK NIEUWS Niivprh'iikrhnnl De >eergail2eii van di2 1913 bi- ten bureele van Het Ypersche Volk. VERSLAGBOEK te YPER, op 24 en 25 AUGUSTI (In rl»n IbprWPH Lij" Kortrijk-Yper-Pope- u|i u 11 iJtüiwey. ringhe_ Hazebrouck Deze Door uitscheiding van Bedrijf Huis Hj)i 11 iriert Verkoop der overige meubels met VERMINDERING VAN PRIJZEN. Voordracht met lichtbeelden. M wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz. betreft, moet vrachtvrij naar den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Oewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterlvke aankondigingen: 1 fr, de reke, Groote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. Zondag 22 en Maandag 23 September hield de Belgische Volksbond zijn jaarlijksch Congres te Na men. Onder meer af deelingen waren de bijzonder ste deze voor de syndikaatkwestie. voor de mutuali teit, voor het sckoolvraagstuk Verleden week reeds gaven wij de besluiten welke volksvertegenwoordiger Mélot ging voordragen betrekkelijk de schoolkwestie; wij komen er nog op terug. Vandaag echter willen wij ons bepalen bij desyvdikaatkwestie en nl. hier, als hoofdartikel, mededeelen wat, op de eerste algemeene vergadering, E. P Rutten zegde over syndikaten. Onzen voorwerkers, den mannen van de daad is het een onuitsprekelijk geluk te bestatigen hoe geen enkel onzer strijders aan rust heeft gedacht na den zegedag van 2 Juni. De zegepraal heeft de werkkrachten vermeerderd, den g ;eden wil aangevuurd om met nog meer ijver de pogingen te volhouden. Die sedert drie maanden op propagandisten-vergaderingen op bijeenkomsten der jeugd aanwezig was kan nu getuigen dit eene ril ling van vernieuwd leven, van geestdrift en edelmoe digheid én mannen én vergaderingen doorsidderde. Ja, op onze tijd, op dit uur,, is het strijdvuur der verdedigers levendiger dan dat der bestrijders van het christendom. Duidelijk is het dat onze werkers en strijders hooger opzien dan politiek partijbelang en onmiddelijke kiesbate, dat zij - altijd meer en veelvuldiglijk, altijd christelijker en godvruchtiger vereenigd met den God die de jeugd verblijdt en bewaart - staren op, en streven naar het einddoel, het bovennatuurlijk einde van alle werking t. w het zieleheil van al onze broeders. Neen, wij willen degenen niet vernederen en scha men, degenen niet vervolgen die niet denken zooals wij zoo wij strijden 't is omdat Christus voor hen gelijk voor ons zijne gekruiste armen uitstrekte, 't is omdat wij voorgevoelen dat, duizende verdwaalde werkbroeders tot ons zullen komen op den geluk kigen dag alswanneer zij de onvergetelijke breed heid van het katholiek sociaal programma zullen kennen. Willen wij goed stichten, het christen leger ver talrijken en versterken, verdwaalden terug brengen, daarom moeten wij alle hindernissen uit den weg ruimen. Het is mijn plicht dus aller aandacht te vestigen op de twee grootste hinderpalen die den weg versperren aan het voorkeurwerk van den Belgischen Volksbond t.w de christene syndikaten. Deze zijne de blijvende tegenkanting van vele pa troons en de ontoereikendheid onzer propaganda middelen. Zekerlijk zijn dit de eenigste moeilijkhe len niet maar om de overige te overwinnen durft ieder van onze propagandisten fier verklaren dat is mijne zaakIs het dat ik klagen wil op het oogenblik dat wij met het cijfer van 82 000 gesyndikeerden mogen voor den dag komen en de verzekering hebben dat er binnen twee jaar 100.000 veree- nigden zullen zijn Neen klagen wil ik niet, maar eenvoudiglijk zeg gen wat moet gezegd worden. Een propagandist die zich vergenoegd met de verworven uitslagen is een slechte propagandist. De goede propagandist moet immer zien naar hetgeen nog kan en moet gewon nen worden en soms eene deur durven instampen. God beware mij van algemeene klacht Hulde aan de patroons die werkelijk het syndi- kaat erkennen. Dezen weten dat onze syndikalisten geen gelen geen strijdbrekers zijn waarover pa troons beschikken om werkstakingen tegen te hou den. Zij weten dat onze vereenigden geen patroons voogdij willen bij 't beredderen hunner beroepsbe- langen. Maar die patroons beseffen ook de onweer houdbare kracht der syndikale beweging in alle landen en erkennen dat de christen syndikaten de socialistische stelling van den klassenstrijd verwer pen en in hunne betrachtingen rekening houden met de verwikkelingen der belgische nijverheid. Doch, naast die klaarziende patroons zijn er anderen ook te veel katholieke, helaas - die dot f blijven voor sociaal-katholieken moraal, de voor voorschriften van het hoogste geestelijk en burgerlijk gezag. Pius X heeft heerlijk de leering van zijn onver- getehjken voorganger bevestigd alswanneer hu schreefNooit heeft de Kerk het geluk van het volk verwaarloosd... getrouw aan dit verleden herfi zij, met de medehulp van de ware werkers drr maatschappelijke hervorming, slech'sde inrichtingen te hernemen welke de revolutie vernielde en deze, met denzelfden christen geest, op de nieuwe toestan den aan te passen Overwegen wij dat woord, dat ons tpt de toepas- sing der sociale moraal terugbrengt. Indien men de natuurlijke banden vei breekt ge vormd door gemeenschappelijke belangen in een zelfde beroep, juist als deze ineen huisgezinindien men de kracht van vereeniging vernietigt welke God gewild heeft in plaats van de zelfszucht, dan gaat men onvermijdelijk naar tegenkanting en klassen- s.rijd. Vroeger godsdienstige bevolkingen, maar zonder syndikale inrichting, zijn van het socialisme door- i wroet. Er zijn geen godsdienstige en christen syndi- kaal ingerichte volkmassa's die tot het socialisme overgingen. Op gevaar - anderszins verdienstelijke - personen ie misnoegen, op gevaar vriendschapsbanden tijdelijk te verbreken, moet het gezegd worden aan de nijveraars dij den werkman straffen om zijne christene syndi kale overtuiging Mijnheeren, in sociaal opzicht pleegt gij een slechte daad,in zedelijk opzicht pleegt gij eene onrechtveerdigheid. Zooals de rijke, heeft de arme het recht alle wet tige middels aan te wenden om zijn eigen toestand en dezen zijner kinderen te verbeteren. Het misbruik geldt niet tegenover het recht. Moest men alle rechten die tot misbruik kunnen leiden af schaffen, welk recht zou er dan wel staande blijven? Zondag 29 September—18 Zondag*na Sinxen - H, Michaël Aartsengel. Evangelie van den Zondag.-In dien tijd steegjezus in het scheepje, voer over en kwam in zijn eigen stad. En zie, men bracht hem een lamme, liggend op een bed. En Jezus, hun geloof ziende, sprak tot den lamme Wees welgemoed, zoon* uwe zon den zijn vergeven. En zie, éenige schriftgeleerden zeiden bij zichzelf Deze lastert God. Maar Jezus, hun gedachten bemer kend, zeide Waarom denkt gij kwaad in uwe harten? Wat is het gemakkelijkst te zeggen De zonden worden u vergeven of Sta op en wandel Opdat gij echter weten moogt, dat de Men- schenzoon macht heeft op aarde zonden te vergeven (hier sprak Hij tot den lamme) Sta op, neem uw bed, en ga naar huis. En hij stond op en ging naar huis. De scharen die dit zagen, werden door vrees bevangen en verheerlijkten God, die zulk een macht gaf aan de menschen. Gedurige aanbidding te Wytschaete (St Michiels) en te Poperinghe (Gasthuis). Maandag 30.-H. Hieronymus, bisschop en kerkleeraar. Dinsdag 1 Oktober.-//. Bavo, bisschop. Woensdag 2.-//. Remijrius, bisschop. Gedurige aanbidding te Westvleteren. Donderdag 3.—H. Platus, martelaar. Vrijdag 4.-H. Franciscus van Assisië, belijder. Zaterdag 5. - Gedachtenis der Onbevlekte Ontvangenis HH. Placidus en Gezellen. Die nog niet ingeschreven hebben op het verslagboek willen zoo goed zijn zonder uitstel hunne inschrijving te zenden naar den boekhandel J Demeester te Rousselaere. Het bestendig Comi eit. Brugge, 25 September 19)2. r - Mmsi. Msa.s-suemizemiy.ntmm Een woord over de ontoereikendheid onzer pro pagandamiddels. Twaalf jaren ondervinding leerden ons, dat rede voeringen en schriften weinig helpen, waar we geen bestendig secretariaat en onafhankelijke propagan disten hebben Dezen kunnen zonder hulpmiddels niet leven en de toekomende of pasgeboren syndi katen kunnen ze hun niet verschaffen. Moeten dan niet allen, wien de toekomst en de noodige onaf hankelijkheid onzer werken aanbelangt, grondig het vraagpunt van wegen en middelen overwegen De s ciaal zoo noodige en voor de katholieke pa;tij zoo duurbare belangen van den middenstand zijn slecht gediend, zoo hun geen zeker verloren strijd wordt afgeraden en hun gewezen op wat ze gemakkelijk kunnen beh uden of verwerven. In de volkscenters gaat bijv. de bakkerij tot groot nijverheid over, en is 't geen struisvogelpolitiek met die onvermijdelijke hervorming geen rekening te houden De Peuplezegde nog op 12 dezer, dat de coöpe ratieven de economische basis der socialistenpartij zijn, wier werken zij voeden, huisvesten en onafhan kelijk maken. Mijne aanhoorders zijn bevroede mannen genoeg, om daar besluit uit te trekken... 1 Een laatste woord Dezer tijden wilde men doen gelooven dat de katholieke meerderheid, om dege- gen te behouden welke tot haar gekomen zijn uit vrees voor 't socialisme, zou betrachten hen nieP te misnoegen door eene te demokratische sociale poli tiek;—en men weet wat zoo iets zeggen wil Voorzeker verheugt het ons, onze vrienden te zien begrijpen dat de katholieke leering, gelijk de hemel trans, buiten partij- en rasgrenzen strekken kan en niet binnen partijperken moet besloten wezen Er zijn er bij ons, wien de aard hunner werkzaamhe den niet in den politieken strijd drijft en die dezen van hoogerop beschouwen zonder er onverschillig aan te zijn. Naast verwoede anti-klerikalen zien wij goedwil lige menschen, door opvoeding of vooroordeelen van ons verwijderd, maar die ons zullen helpen voor de maatschappelijke hervormingen, waarvan elke vaderlander de dringende noodzakelijkheid erkent Menige dezer hervormingen werden vermeld m de troonrede van 1910, waarvan het program bijlange niet uitgewerkt is. Eene zoogenaamde centrumpolitiek kan geen andere beteekenis hebben dan dezulke. En zonder er aan te verzaken de voorwacht van het katholiek sociaal leger te wezen, zal de Belgische Volksbond eens te meer zijn vertrouwen in zijne geliefde hoofd mannen willen bevestigen, begrijpende de noodzake lijkheid van eene krachtdadige, vooruitstrevende sociale politiek, zonder berekening op al te lucht gi populariteit, bez rgd voor alle belangen, grondig christen en vastbesloten demjkratisch. plaats grii pen Zondag 29 en Maandag 30 Septem ber aanstaande in het lokaal der school Hondstraat 79 's morgens van 11 tot 12 ure.De heropening der klassen is bepaalpop Maandag 7 October. illjïclII- lUDbllUUI. ginnen 0p Maandag 7 October ie 6 u. 's avonds. Inschrijving in het lokaal der schooi, O L Vrouwstraat, Zondag 6 October van 10 tot 111/2 ure. Jen op volgende wijze hernomen worden voor knechten op Zondag 13 Oktober te 10 u. 's morgens in de nijverheid- school voor meisjes op Zondag 6 Oktober te 8 1/2 u. 's morgens in de stadschool, Rijselstraat. Raadgevingen voor 'Jonggehuwden door E P. Robertus, Minderbroeder-Capucien prijs 0 40 fr 148 bladzijden. Le livre dor ou le Conseiller des Jeunes Mariés, par le R. P. Robert, des FF. MM. Capucins-prijs 0.40 fr., 168 bladzijden. Péril Menagant- Les foyers vides, prijs 0.15 fr. 40 bladzijden. Men gelieve 5 centiemen bij te voegen voor post zegel. van het gehouden Dit verslag zal eerlang verschijnen ter drukkerij Jules DEMEESTER, Rousselaere. Het zal ai de verslagen bevatten die op het Congres werden voorgedragen, alsmede de besprekingen die er op volgden en de besluiten die door de aanwezigen ztin gestem geweestook nog de aanspraken der algemeene vergadering en deze die gehouden werd tot de Christene Moeders, het sermoen dat onder de hoogmis gepredikt werd en een.'omstandig verhaal van de grootsche betooging zelf. Dit alles levert u het Comiteit voor den spotsprijs van een frank, kosten van inning en verzending niet inbegrepen. lijn zou gemakkelijk eene internationale lijn kun nen worden zoodat de treinen Brussel-Cales dezen nieuwen weg zouden kunnen volgen. Als gevolg de afstand ware korter en de ireinen zouden veel langer belgisch spoor gebruiken. Maar groote veranderingen en verbeteringen zijn daartoe noodig. Om de s'atie van Wevelghem te ontlasten werd deze van Bisseghem uitgebreid ten dienste van de zware koopwaren. Pas geopend is zij reeds te klein, zoo talrijk zijn de vlaswagens die toekomen uit Holland en Norman 'iën. Nogmaals zat de statie van Bisseghem uitgebreid worden. Te Wevelghem wordt een nieuw statiegebouw opgericht. De installatie van Meenen statie zullen zoo vermeerderd worden dat de tramdepot zal moe ten verhuizen. De plans voor Wervick statie zijn ter studie. De ze voor Comen statie zijn reeds goedgekeurd. Te Yper is het grootste werk te verrichten. De statie voor reizigers en koopwaren ligt ingesloter tusschen den Dickebuschsteenweg en den Poperin ghesteenweg. De statie gezien de beweging is reeds lang veel te klein Een nieuwkoopwarenstatie zal ge maakt worden tusschen den Dickebuschsteenweg er de Rijsselsteenweg. Om de doorgangen aan Corner. Rijsel- Dickebusch en Poperinghesteenweg (e ver mijden zal de ijzerbaan verhoogd worden en boven de wegen en straten loopen. Zoo zal men ook eene nieuwe brug over de vaart leggen aan den Poperin ghesteenweg. De werken te Yper alleen zijn ge schat op 570.000 fr De ijzerwegvan aan Kortrijk tot aan Hazebrouck is reeds vernieuwd en versterkt, wat nog ontbreekt is een dubbel spoor. Mochten wij niet te lang moe ten wachten om al die nuttige en noodige verande ringen voltooid te zien. RoiaorHpnnrprfpn Concert °P Zaterdag 28 Sept. van uclflaHlbUllliCHull. 5 tot 6 ure u. ter gelegenheid van de Hoföouwtentoonstelling. 1. Le régiment de Sambre et Meuse R. Planquetle 2. Postillons Morgenlied O. Merkel 3 Impudence schottisch Alan Macey 4. Wiegelied K- Candael 5. Mijn land Léo Vander Haegen 6. Schifferlied O. Merkel 7. Kerlingaland E. Hullebroeck 8. Menuet Boccherin; 9. O't kuischen van het ranke riet P. d'Acosta 10. Mijn Alaand'ren heb ik hartelijk lief Antheunis 11. Stances Flégier 12. Marche des Braves P. Wachs Concirt op Dinsdag 1 Oktober van 5 tot 6 u. ter gelegenhrii van de Inkomst der Rijschool. 1. Brabangonne Van Campenhout 2. Marche Nuptiale F. Mendelsonn 3. Aux Etoiles L Deuza 4. L'Adieu L. V. Beethoven 5. Sérénade Schubert 6. La Marseillaise chant national Frangais 7. Nederlandsch nationaal lied 8. Die wacht am Rhein Duitschlands nationaal [lied 9. Ood save the King Engelsch nationaal lied 10 Qott erhalte Franz den Kaiser Oostenrijks [nationaal lied 11. Deensch nationaal lied. 12. Koninklijk lied van Spanje. BESTAANDE UIT Salongarnituren Louis XV, volledige slaapkamers in acajou, kerzelaeren, note- laeren en olmenhout, verscheidene couiistafels en andere enz... enz... alsook eene groote hoeveelheid van spiegels en stoelen. Vrijen ingang in het magazijn der Kprte Thouroutstraat N° 35. Open 's morgens van 9 tot 12 uren. 's namiddags van 2 tot 4 uren. Theofiel Balcoen, afkomstig van Cruyshautem, was Zondag op zwier geweest met Victor Verhille, metser te Poperinghe 's Avonds om 11 ure vroeg Balcoen om te mogen vernachten bij Verhille, het geen hem werd toegelaten. Verhille ging nog uit. Toen hij terugkwam besta- tigde hij dat het uurwerk zijner vrouw een paar bottienen en den trekhond verdwenen waren. Hij diende eene klacht bij de politie in. Maandag mor gen werd Balcoen te Yper door de politie aangehou den. Voor den onderzoekrechter gebracht, deed hij volledige bekentenissen. Daar hij in staat van landlooperij verkeerde, zal hij ter beschikking van het Gouvernement gesteld worden. - Dees week werden nog drie andere landloopers door de gendarmen en de politie gevat. De genaam- den Leo Delobes, geboren te Couvin in 1873 en Frans Jacobs, 52 jaren oud, afkomstig van StPieters Jette, werden te Oostvleteren geknipt, Karei Vla- minck, 51 jaren oud, afkomstig van Rijssel, werd te Yper aangehouden. Deze drie aardige toeristen verschenen voor de politierechtbank, die hen ter beschikking van het Gouvernement heeft gesteld. - Maandag avond, rond 5 1 2 ure heeft de ge naamde Hector Tyberghein, vertinner, wonende op het Zaalhof. zijn rechterbeen gebroken op het Hoekje. Hij werd in rijtuig naar zijne woning over gebracht. - Cyriel Baecke, die van zijne wettelijke geschei den leeft, zocht deze op en was in haar huis, Lange Thouroutstraat binnengedrongen. Daar hij in ver- gevorden staat van dronkenschap verkeerde lieten de geburen de politie ontbieden, die na een ver woeden tegenstand te hebben ontmoet, erin geluk ten hem naar den amigo op te leiden. - In de statie alhier, is men bezig een nieuw arsenaal te bouwen. Woensdag namiddag plaatste men balken toen al met eens de ladder, waarop Leon Degraeve stond, omsloeg. Hij viel van 5 me ters hoogte en stuikte met het hoofd voor uit op den grond. Hij werd verschrikkelijk gekwetst en den schouder gebroken. De toestand die zeer bedenke lijk was is gelukkiglijk aan 't beteren. Zondag laatst was 't wederom een vrrzettelijke en aangename avond voor de K. J. Wachters en hunne familieleden. Wederom was de groote zaal van 't katholiek Qildhuis tot proppens toe gevuld. We derom waren talrijke voorname overheden, Damen, Juffers en Heeren er naar toe gekomen om bewijs te geven dat zij de loflijke werking van den achtbaren Voorzitter der K. J. W. Heer Doctoor D' Hondt en van den ieverigen Proost de eerw. Heer Lefere naar weerde schatten en zij de kath. jongelingen genegen zijn en aanmoedigen willen. Wederom ook liep de vergadering in de allerbeste gemoedsstemming af zij was opwekkend, aantrekkelijk en leerzaam. De voordracht, met allerschoonste lichtbeelden aangevuld, werd gegeven door den eerw. Heer Coole, leeraar van Rethorica aan 't bisschoppelijk kollegie van Meenen, en had voor onderwerpde wereldberoemde Passiespelers van Oberammergau. Niemand nog had de weêrgalooze voordracht vergelen van den eerw. Pater Vandenboschin i;ders geheugen leefde nog de aangename herinne ring van den onvergetelijken liederavond, en daa rom kwam jonk en oud, klein en groot, begeerig en verlekkerd naar 't gildbuis toegestroomd in de zoete hoop de avondstond weederom genoeglijk en gezellig te kunnen overbrengen, 't Was zoo ook De wonderschoone reis beschrijven welke wij als '1 ware met den eerw. Voordrachtgever dweers door Duitschland naar Oberammergau meêdeênde i talrijke merkweerdigheden aanhalen der dooreisde I groote Duitsche stedende prachtige praalgebouwen

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1