Katholiek Volksgezind Qleekblad INTERNATIONALE H0FB0UWÏÏJI001STELLIHG YPER en ARRONDISSEMENT BUITENLAND Nieuwe Balkan-oorlog in 't verschiet YPER. van de Koninklijke HOFBOUWMAATSCHAPPIJ. te VPBR Kerkelijke Kalender. Congres van Zenuw en Beesteskrankheden. ï'lsrfag DERDE JAAR N° 41 Wekelijksche Oplage O O O nummers ZONDAG 6 OC TOBER 1912. TELEFOON N° 137 G. Bras-Tavernier, Een hoekje der Tentoonstelling PhoioANT0NY- M. VANWINSEN Baron DE VYNCK Voorzitter Eervoorzitter 29 30 September 1 October 19 12 MinisterVandeVyvere in StMaartensklooster De voorname daadzaak van dees week is voorzeker de heerlijke hofbouwtentoon- stelling, in onze Hallen. Wij, Yperlingen, zoo erg ingenomen met al hetgeen nieuwen bloei en schitte render luister op onze moederstad kan af werpen, zijn verheugd hier, in HetYper- •che Volk, hulde te mogen brengen aan die onvermoeibare werkers, die maanden lang, onverdroten hebben gearbeid om die tentoonstelling ten volle te doen ge lukken. Bekennen wij het maar volmondig het inrichtingskomiteit heeft de aangeno men en zware taak op meesterlijke wijze volbracht, en, in een kort tijdverloop, iets voortgebracht, dat aller bewondering heeft afgedwongen, dat de stoutste verwachtin gen verre is te boven gegaan. De eer der inrichters, de beroemdheid der Koninklijke Hofbouwmaatschap- pij valt toch ook eenigzins op onze stad. Immers is het eene waarheid dat de be roemdheid die eene maatschappij ten dee- le valt, ook toch steeds in hare armen sluit met de maatschappij, de stad die haar tot zetel vers'rekt. Daarom, om de eer onze stad aange daan, om den roem onze medeburgers ge schonken, juichen wij toe én de inrichters der tentoonstelling, én het bestuur en de leden der hofbouwmaatschappij. Dank aan die onvermoeibare werkers mogen wij de rechtmatige hoop koeste ren, dat Yper, zusterstad met Brugge en Gent, op gebied van praalgebouwen bin nen korte jaren ook zuster met haar zal zijn, op gebied van bloementeelt en hof bouw. Die tentoonstelling zal een spoorslag, zal de veerkracht zijn, om met noesten iever en taaien moed, dat edel doel met betrou wen na te streven. En daarin zal Yper een parel te meer vinden, die gevestigd nevens de reeds be staande, haar heerlijker nog zal doen voor komen aan den verbaasden vreemde. De tentoonstelling beschrijven in al haar deelen is onmogelijk. Een woord dat alles omvat welt onweerstaanbaar uit onzen mond op. 't Was tooverachtig schoon. Stelt u het heerlijkste der middeleeuw- sche monumenten voor, met zijnwijdsche zalen, met zijn beroemde schilderijen, met zijn eiken houten gewelf, stelt u dat voor in één hof herschapen, waar de kostelijk ste bloemen gepaard gaan met de zeld zaamste waar de groene Araucaria's en Dracoenas tot achtergrond dienen aan de blanke en geele Chrysanthemen, aan de veelkleurige en fluweelachtige kelkjes der Begonias, waar de grond, op sommige plaatsen, om zeggens is witgetikkeld door de witte Anthemissen, omgeven met aller hande kleuren stelt u eene zaal voor, opge smukt met heerlijke Orchidëen, met eene nooit geziene verzameling van geurige rozen, met talrijke Geraniums, en tal van andere bloemen, die keurig geschikt onze Hallen als in een Alhambra hadden ge- tooverd, en dan zult gij u een gedacht kunnen vormen van die onvergeetlijke schoone tentoonstelling, die nevens het prachtige, toch ook het nuttige niet had miskend. De afdeeling der groenten en der fruiten is er het sprekendste bewijs van. Zondag 11. om 10 ure, wierd de heer lijke bloemententoonstelling geopend door den Heer Minister van Landbouw, Vandevyvere, vergezeld van zijn bureel overste, Mr Campion. De heer Minister werd op de Hallen ontvangen door den Gemeenteraad, de commissie der Bloemen- maatschappij, het inrichtingskomiteit en een deel der juryleden. Na een woord van dank van M. Bouckenooghe, voorzitter van het inrichtingskomiteit, bedankt M. Colaert den Heer Minister om zijne komst die een nieuwe spoorslag zal zijn voor de feestvierende maatschappij. Hij wenscht de vaart van Komen te zien voltooien en betere aansluitingen te zien verwezentlijken met de groote steden. De heer Minister antwoordt op de twee sprekers met eene gloedvolle redevoering, die aller handgeklap en uitstemming uit lokt. Hij zegt dat hij het zich voor eene duurzame plicht heeft aanzien naar Yper te komen, om de bloemententoonstelling te openen, gezien Yper den weg heeft ingeslagen om, evenals Gent en Brugge, een bedrijvig midden te worden van bloem- en groentenkweek. Sprekende over de vaart van Komen, zegt de heer Minister dat de verachtering in de werken die men verscheide jaren bespeurt heeft, niet te wijten is aan zijne voorgangers. Men bevond zich voor groote moeilijkheden. Hij betrouwt op het ver nuft der ingenieurs om de aangevangen werken tot een goed einde te zien geleiden. Die werken zullen, kost wat kost, teene- maal uitgevoerd worden. M. de Minister laat ook kennen dat het Gouvernement vast besloten is eene han- delsagencie te Londen te stichten, om de belgische produkten beter aan de Engel- schen, die de groote koopers zijn, te laten kennen en onze voortbrengels tevens beter ter hand te brengen. Tot die taak, is het Gouvernement alleen niet opgewassen het moet ondersteund zijn, en wel bijzon derlijk door de groetenkweekers, die sterk verbonden in hunne syndikaten en maat schappijen, daardoor eene macht zullen vormen. De Minister om zulke taak te ondernemen, moet weten tot wien zich te wenden. Indien er syndikaten bestaan, indien men het ministerie ondersteunt, indien men hand in hand werkt, dan bestaat er middel om hier in Vlaanderen, de bloem en groentenkweek machtig te doen bloeien en er eene winstgevende nijverheid van te maken. Dit laatste punt der redevoering van Minister Vandevyvere valt in hooge mate in den smaak der hofbouwliefhebbers, wier toejuichingen getuigenis afleggen dat zij teenemaal instemmen met het grootsche plan door Minister Vandevyvere ontwor pen en afgeschetst. Daarna overhandigt de heer Minister de landbouwdecoratie aan de heeren Van- winsen en Herrernan, voorzitter en ondervoorzitter van den Horticole en aan aan M. Daenninck, die nu te Ever- gem vei blijft. Nadat de heer Minister de tentoonstel ling heeft bezocht, wordt die voor het publiek toegankelijk gemaakt. Te naaste week nog iets meer. WKtmÊmmmmÊÊmmimÊKÊÊÊmmmvmmmm Wie er met veel eer van afkomt is ze ker wel het huis Legein van Bece- lare, Men zag die naam overal alleman sprak van die roozen die sparren dat fijn gekozen fruit en dan die kleine boomkes met zulke groote appelen bela den 't was oprecht wonder. In de plans, van hoven, en parken stond het ook in de eereplaats en wedijverde met de bijzonderste architecten des lands. Een bewijs te meer dat het arrondisse ment Yper in al de vakken van de aan groeiende nijverheid aan den vreemde niets te benijden heeft. Onze beste gelukwenschen aan dat werkzaam volk, want wie de Legein's kent weet waartoe zij bekwaam zijn. De oorlog tusschen Turkije en Italië is nog niet tot een einde gekomen, maar zal in alle geval ten nadeele van Turkije uit vallen, of het Turksch Gouvernement, dat ondertusschen reeds een schadelijken oor log heeft onderstaan in zijn Asiatische be zittingen, is op het punt een oorlog te moeten voeren tegen de vereenigde Bal kanvolkeren. Onze lezers zullen zich nog herinneren hoe in den loop dezer laatste maanden er voortdurend onlusten uitbraken in Bul- garie, en hoe Turkije niet in machte was deze te dempen. De stam der Malissoren vooral deed het Turksche gouvernement veel last aan, des te meer daar een groot deel van het Turkschleger met de opstan delingen medespande, zoodanig dat het bestaande onhandig ministerie van Jon ge Turken zich verplicht gevoelde zijn ontslag te nemen. Sedert dien is de toestand in Bulgarië al niet veel verbeterd, en sommige Turk sche benden doorliepen de streken der Armenianen en plunderden en moordden de Christenen uit. Kortom het was weer om het oude spel in de Balkansche Staten en alles gebeurde zonder tegenwerking, sommigen zeggen met de goedkeuring van het Turksche bewind. Een beetje geschiedenis— Het na tionaliteitsgevoel der christelijke Balkan volkeren is sedert jaren ontwaakt en voor al in deze laatste tijden meer en meer levendig gewordendaar heerscht bij hen een strooming naar bevrijding van het Mahomedaansche juk en naar nationale onafhankelijkheid. Dit gevoelen was vroe ger reeds de oorzaak van oorlogen o. a. van den Tark-Russischen oorlog1828-1829) van den Krimoorlog (1854-1856) en van den Balkan oorlog (1877-1878) die eindigde met het Congres van Berlijn of den vrede van San Stefano, waardoor Roumenië, Serbië en Montenegro hun onafhankelijkheid kregen, Bulgarije een zelfstandig doch aan den sultan schatplichtig vorstendom werd, en Bosnië en Herzegowina bij Oostenrijk werden ingelijfd. Griekenland was vroe ger reeds (1828) onafhankelijk verklaard en Creta kreeg in 1897 ook een zelfstan dig bestuur. Sedert (1909) brak in Turkije een omwenteling uit, waarvan Bulgarije gebruik maakte om zich onafhankelijk te maken. Aldus is, door achtereenvolgende af brokkeling, het Turksch gebied tot een gering gedeelte van het Balkanschiereiland gekrompen, te weten Thracië, Macedonië en Albanië. De gedachtenstrooming van eenheid onder de Balkanvolkeren, van onafhanke- lijksgevoel, en tegenweer tegen de Turk sche regeering, die de bepalingen van het Berlijner congres nog nooit heeft toege past, en de Christenen aan haar onderwor pen niet beschermt maar laat vervolgen en plunderen eri uitmoorden, zijn meer en meer versterkt in deze laatste tijden, voor al sedert Turkije zijn zwakheid en mach teloosheid heeft bewezen in den Turkschen- Italiaanschen oorlog. Er werd dus naar een gelegenheid ge zocht om den hachelijken toestand der Christenen nog aan Turkije onderworpen te doen ophouden te bestaan. Die gelegen heid is gevonden in het feit dat Turkije de moorderijen in Macedonië niet heeft belet noch bestraft, en een trein van 80 wagons oorlogsmateriaal voor Serbië be stemd heeft tegengehouden, en niet laten vertrekken. Turkije heeft om een of andere 'reden zijn reservistenleger doen samentrekken op de grenzen der Balkanstaten. En daar in hebben deze een begin van vijandelijk heden gezien. Zij ook hebben seffens sa mengespannen (Serbië, Montenegro, Grie kenland met Creta, en Bulgarije) en, onder geestdriftige toejuichingen van het volk, hun troepen samengetrokken op de Turk sche grenzen. Een oorlog schijnt dus onvermijdelijk. Zullen de mogendheden laten begaan Zij hebben er belang bij dat de toestand blijve zooals hij was, want Rusland zou van den oorlog kunnen gebruik maken om zich meester te maken van Constanti- nopel en de Dardanellen, en zoo gemak kelijk het middel hebben om zich zuid waarts uit te breiden in Azië. Engeland is aldus bedreigd in zijn Indische bezittingen en inzijn heerschappij op de Middellandsche zee. Zoo zou he) Europeesch evenwicht benadeeligd worden. Hetzelfde zou gebeu ren moest een ander land Turkije kunnen overwinnen. Daarom werd er steeds door de mogendheden voor gezorgd dat Turkije bleef zooals het was zóó zou het Euro peesch evenwicht blijven bestaan, ten bate van den algemeenen vrede. Dit gelde steeds als regel in de buitenlandsche politiek der mogendheden. Daarom ook zullen zij alles doen wat in hunne macht is om den oorlog te be letten uit te breken door Turkije te dwin gen de christenen beter te behandelen. Maar het is te voorzien dat zij niet zullen lukken want de gemoederen zijn te hevig geschokt geweest bij de Balkanbewoners. Indien zij daarin niet lukken zal er wel opgelet worden dat er geen mogendheden als oorlogvoerende partij zou optreden; ze zullen den strijd laten uitwoeden tus schen Turkije en de Balkanlanden, en dan misschien later tusschenkomen als er spraak is van vredeverdrag. Davidsfonds Excelsior In den loop van den Winter zullen er door toedoen van het Davidsfonds en den studiekring Excelsior Zes Conferentiën gegeven wordennl. twee over geloofsver- dediging, twee over sociologie en twee over kunst. Als sprekers zullen o. a. optreden de E. P. Joseph VAN TRIEL, reeds zoo gun- Al wat opstel, aankondigingen, inschrij vingen, enz, betreft moet vrachtvrii naa- den Uitgever gezonden worden Handschriften worden niet teruggegeven. Briefwisselaars worden verzocht telkens hun volledig adres op te geven. Alle ingezonden boeken worden bespro ken. AANKONDIGINGEN Oewone aankondigingen 10 c. per reke: Rechterh'ke aankondigingen: 1 fr, de reke, Qroote en langdurige aankondigingen: volgens overeenkomst DRUKKER-UITGEVER BOTERSTRAAT, 62, YPER. INSCHRIJVING Voor een heel jaar: 2.50 fr. - Prijs per nummer 2 centiemen. De inschrijvers wenden zich tot den Uitgever; of tot onze gazetver- koopers. - 1 Zondag 6 October- 19e Zondag na Sinxen- Plechtig heid van den H. Rozenkrans, H, Bruno belijder. Evangelie van den Zondag.—In dien tijd sprak Jezus tot de Opperpriesters en Farizeën in gelijkenissen. Het rijk der he melen is gelijk aan een koning, die een bruiloftsmaal voor zijn zoon had bereid. En hij zond zijn dienaren om de genoodigden tot den bruiloft te roepen, en zij wilden niet komen. Wederom zond hij andere dienaren en sprak Zegt aan de genoodigden ziet ik heb mijn maaltijd gereed, mijn ossen en mestvee zijn ge slacht en alles is bereid komt ter bruiloft Doch zij sloegen er geen acht op en gingen heen, de een naar zijn hoeve de ander naar zijn handelszaken. De overigen grepen zijn dienaren aan mishandelden en dooden hen. Toen de koning dit vernam, ont stak hij in toorn en hij zond zijn leger en verdelgde die moor denaars en stak hunne stad in brand. Toen zeide hij tot zijne dienaren Het bruiloftsmaal is wel gereed maar de genoodigden waren het niet waardig. Daarom gaat naar de kruispunten der straten ennoodigt op den bruiloft allen die gij zult aantreffen. En zijn dienaren gingen de straten op en verzamelden allen, die zij aantroffen, slechten en goeden en de bruiloftzaal werd ge vuld met gasten. De koning nu trad binnen om de aanliggenden te zien en hij zag een man die niet in bruiloftskleed was gedost. En hij zeide hem Vriend hoe zi jt gij binnengekomen zonder bruiloftskleed en deze verstomde. Toen zeide de koning tot zijne dienaren Bindt hem handen en voeten en werpt hem in de duisternis daarbuiten daar zal het geween zijn en het gekners der tanden. Want velen zijn geroepen, maar weinigen uitver koren. Maandag 7-Ff. Marcus, paus. Gedurige aanbidding te Brielen. Dinsdag 8-/7. Brigittaweduwe. Woensdag 9-/7/7. Dionyslus, bisschop, Rusticus, en Elu- therius, martelaars. Donderdag 10-/7, Franciscus de Borgia, belijder. Vrijdag 11-/7. Ludovicus Bertrand, belijder. Zaterdag 12 - Gedachtenis van de Onbevlekte ontvangenis van Maria. Dagorde der zitting van den Ge- IKHltmUllHHU. meenteraad op Zaterdag, 5 Octo ber, om 5 ure 's avonds. 1. Lagei onderwijs -, het gebruik der ta'en in de S a tsgemeenteschoot der St Jansstraat2. Stads- eigendommen opbrengst van den verkoop der no ten 3. id.verkoop van gr nd 4 id. afstand eener vraig tot grondaankoop 5. Bureel van Wel dadigheid afstand van pacht 6. id. giften ter gelegenheid van grondvergunningen 7. Burgerlijke Godshuizen verkoop van groni te Langemarck 8 Eeredienstaanveerding van eene gifte door een naamtooze gedaan 9. id.budjetten voor 1913 der L rkfabrieken van St Maartens en St Pieters; 10. Vervoerdienstopschorsing van den dienst tu schen Proven cn Yper 11. Stadsfinanciën .-re rlegging der stadsrekening van 1911 12. Stadsbestuur: neerlegging van het verslag van het dienstjaar 1911. greep plaats 't begin van dit congres tot Yper. De v reenigde geneesheeren werden welkom gewenscht door onzen heer bu-gmeester Colaert cp het stad huis waar de werkzaamheden, ieverig bijgewoond, afliepen. De heer Voorzitter prof. Brachet v. Brussel deed er een voordracht over de wonderbare eenheid in groei van het broeiei wat hij deed uitkomen door verscheidene navorschingen-en proeven van ver hindernissen. Dr Bouché van Brussel handelde er over heelkundige ingrepen gedaan van verscheide krankheden in de achterhersenholte en toonde er twee oude behandelde door achterschedelholte ope- ring en die er toch geheel goed uitzagen. Dan Dr Dieryck in Yper stelde voor de ingewik kelde oorzaken van geesteskrankheden waaronder bij kinderen drankgebruik en 't bijwonen van cine- mavoorstelliBgen, gelijk zij hedendaags voorkomen merkelijk het geestesstelsel verwarren. Hij zou willen dat voor elk kind ter school een jaarlijksche tafel aanduidde de graad van geestes, redens en wilsvermogen en zijn gebreklijkheden rpdat op lateren leeftijd zou kunnen nagegaan worden, door welke aangeboren of aangeworven oorzaken zooveel ongelukkigen landen in deverbe- t uingschool/t gevang, 't bedelaarswerkhuis of 't geesteskrankenhuis, dit ten einde daar maatschap pelijke maatregels te kunnen nemen tot verbete ring. Dr Sano uit Antwerpen toont met lichtbeelden de groei bij verscheidene dieren van de hersenen der achterschedelholte en doet de groote rol uitko men van dit deel onder opzicht van evenwicht door gevoel, gehoor en gezicht. Dr Joare uit Parijs toont een nieuw electrisch stelsel van groote weerde tot verscheide zenuwziekten. Eindelijk Dr Dehollander door lichtbeelden geeft een gedacht van de groote samengesteldheid van een deel van de middelhersenen. Daarna hebben de heeren congresleden de stad bewonderd, andere het krankzinnigengesticht voor vrouwen bezocht.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1912 | | pagina 1